Woningzoekenden Film Zeeland in bij dagjesmensen 'Mijn hele lichaam warm', los en heel ontspannen' Zeeuwse Culturele Raad wil WVC-geld voor Straatfestival Nieuwjaars receptie aanvraag gemeente middelburg TE UTRECHT Informatie centrum week gesloten EIGEN ONTSPANNINGSRUIMTE VOOR 'TRIM EN GYM' 6*2 Hot strand, het water, het landschap en de monumenten in de provincie zijn de trekkers voor mensen die een dagje Zee land doen. Een aantal dagrecreanten combineert bovendien een familiebezoek in Zeeland aan wat recreatieve ver strooiing. Randstad Bestemming 2 januari Provinciale diensten dicht IN BEROEP provinciale griffie Stretching Stressgevoeligen ARTSEN ZONDER GRENZEN/MENSEN IN NOOD NEDERLANDSE RODE KRUIS/STICHTING OECUMENISCHE HULP Woensdag 28 december 1988 ABDIJ Begin vorig jaar stonden in Zeeland zo'n 9200 woningzoekenden bij de woningbouwverenigingen ingeschreven. Zeven procent van hen had zich bij verschillende verenigingen tegelijk aangemeld. De dubbele inschrijvingen zijn vooral op Walcheren en in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, hetgeen wordt toegeschreven aan elkaar overlappende gebieden, waarin woningbouwverenigingen werk zaam zijn. Het merendeel van de mensen, die een huis zoeken, woont al in Zeeland: 8000. Zij zijn onder te verdelen in starters en doorstro mers. Onder starters worden verstaan mensen, die wel al in de provincie wonen, maar niet over zelfstandige woonruimte beschikken. Doorstromers voe ren wel een zelfstandige huis houding, maar zij zijn op zoek naar een ander huis. In het alge meen zoeken beide categorieën een woning in de gemeente, waar zij al wonen. Er zijn rond de 2000 starters en 4800 doorstromers. Het aantal woningzoekenden, dat buiten Zeeland woont, be draagt 1150. De vraag naar eengezinswonin gen is het grootst: bijna de helft van alle ingeschrevenen. Een kwart heeft voorkeur voor een flatwoning en vijftien procent staat te boek voor een bejaar denwoning. Zestig procent van de woningzoekenden is tevre den met een huis met twee slaapkamers, maar zes procent is op zoek naar een huis met Zaterdag 7 januari, van 16.00 uur tot 18.00 uur, wordt de provinciale nieuwjaarsreceptie gehouden in de Statenzaal, Ab dij 11, Middelburg. De commissaris der koningin en zijn echtgenote zullen het pro vinciaal bestuur op de receptie vertegenwoordigen. Het is inmiddels gebruik, dat de bezoekers van de receptie bij aankomst in de Statenzaal een kaart met een letter krijgen en dat op de schouw in de zaal wordt kenbaar gemaakt welke letter aan de beurt is om de nieuwjaarswensen aan het pro vinciaal bestuur aan te bieden. Op die manier wordt voorko men, dat zich een rij wachten den vormt. Traditiegetrouw wordt de receptie besloten met een gezamenlijk zingen van het Zeeuws volkslied. meer dan drie slaapkamers. Die uitkomsten corresponderen met de omstandigheden van de wo ningzoekenden: 45 procent be treft eenpersoonshuishoudens, 38 procent tweepersoonshuis houdens en 17 procent meer dan twee. Van de starters is 86 procent jonger dan dertig jaar. Bij de doorstromers en de vesti- gers (van buiten Zeeland) zijn de oudere leeftijdsgroepen in de meerderheid. Van de vestigers wil 15 procent een bejaarden woning en van de doorstromers is dat 18 procent. Als iedereen zou kunnen verhui zen naar het huis, dat hij of zij wenst, zou in 66 procent van de gevallen een eengezinswo ning vrijkomen, 25 procent flat woningen en 5 procent bejaar denwoningen. Hieruit moge blijken, dat vraag en aanbod niet parallel lopen, vooral als daarbij in ogen schouw wordt genomen, dat 95 procent van de woningvoor raad, die nodig is in 2015, nu al gebouwd is. Daaruit volgt, dat Oude journaalbeelden 1946- 1960 is de titel van een zwart- wit-film die bij de provincie te leen is. De film bestaat uit frag menten uit bioscoopfilmjour naals. Zoals al uit de titel blijkt, wordt begonnen direct na de tweede wereldoorlog. De we deropbouw van Zeeland wordt belicht en er zijn beelden opge nomen van de watersnoodramp in 1 953 en de herstelwerkzaam heden die daarna moesten wor den uitgevoerd. De film duurt ongeveer een half uur en is te leen in 1 6 millimeter (met optisch geluid) en op video banden (VHS, Betamax, VCC-2000 en U-matic). Het uit leenadres is: informatiecentrum provincie Zeeland, Abdij 9, post bus 60014330 LA Middelburg. nieuwbouw zal afnemen ten gunste van veranderingen in be staande huizen om die geschikt te maken voor kleine huis houdens. De gegevens over de woning zoekenden in Zeeland zijn ge bundeld in een rapport. Het rap port is verkrijgbaar bij het infor matiecentrum van de provincie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Hl DE FAAM IEUWS Dat blijkt uit het rapport dagre creatie vanuit zuidelijke randstad in Zeeland, dat gede puteerde J.B. Ventevogel van recreatie en toerisme onlangs in Den Haag heeft gepresenteerd aan de directie openluchtrecrea tie van het ministerie van land bouw en visserij en aan de leden van de tweede kamer, die de re creatie behartigen. Het bureau Planpartners heeft in opdracht van de provincie on derzocht waar de mensen van daan komen, die via de Grevelin- gendam en de Brouwersdam Zeeland binnenkomen om daar een dagje te recreëren en naar welke vorm van vertier hun voorkeur uitgaat. Het was de bedoeling op ver schillende zondagen in het voor- en na-seizoen metingen te doen om gegevens te verkrijgen op mooie zonnige dagen en op dagen met minder gunstig weer. De zomer van 1988 was zo wisselvallig en onstabiel, dat uiteindelijk maar één peildag kon worden gehouden: 12 juni. In het naseizoen dienden zich geen zonnige zondagen meer aan. Vastgesteld is, dat de meeste dagrecreanten (bijna 6000 mensen of vijftig procent van alle dagjesmensen afkomstig zijn uit de zuidelijke Randstad - de lijn Den Haag-Rotterdam en de Zuidhollandse eilanden, waarbij Goeree-Overflakkee buiten be schouwing is gelaten. Onge veer twintig procent komt uit Noord-Brabant. Verder bleek, dat 45 procent van de bezoe kers getweeën naar Zeeland komt en zo'n 23 procent met vier mensen in de auto zit op weg naar de recreatiebestem ming. De leeftijdscategorieën 18 tot 35 jaar en 35 tot 50 jaar zijn het best vertegenwoordigd. De meeste belangstelling bestaat voor het Grevelingen- meer, gevolgd door familiebe zoek (eventueel gecombineerd met een recreatief uitstapje) het Noordzeestrand, rondkijken in de provincie, de Deltawerken en de Oosterschelde. Een deel van de dagrecreanten was op weg naar de tweede woning of naar een caravan om van daar uit 's avonds weer naar huis te rug te gaan. De onderzoekers stelden vast, dat mensen uit de omgeving Maandag 2 januari zijn alle kan toren van de provincie gesloten. De provinciale griffie, provincia le waterstaat, de provinciale planologische dienst, de provin ciale archiefinspectie, het Zeeuws steunpunt voor kunst zinnige vorming en volwasse neneducatie en het kantoor van de provinciale stoomboot diensten Zeeland houden die dag de deuren dicht, doordat het provinciaal bestuur 2 januari heeft aangewezen als collectie ve verlofdag. De boten van de provinciale stoombootdiensten varen op 2 januari volgens de gewone dienstregeling. Dinsdag 3 januari is het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg na 16.00 uur geslo ten als gevolg van de nieuw jaarsreceptie voor het personeel. rond Den Haag vooral afkomen op de binnenwateren, zoals de Grevelingen, de Oosterschelde en het Veerse Meer. Behalve het water en het strand worden het landschap, het stedeschoon en de Deltawerken als reden voor het uitstapje genoemd. Mogelijk heeft het minder zonnige weer van de peildag daarmee te maken. Van de bezoekers was dertig procent vooral geïnteresseerd in het landschappelijke schoon van de provincie en bijna een even groot aantal recreanten gaf te kennen daarvan te voet te willen genieten. Historische dorpen en steden "vangen" achttien procent van de Randstedelingen. Bij de watersporten scoort sur fen het hoogst: bijna 25 procent, waarbij het plankzeilen op de Dinsdag 3 januari, 10.30 uur zal de voorzitter van het college van gedeputeerde staten, de com missaris van de koningin, een hoorzitting houden. Een inwoner van Terneuzen heeft een Arob- bezwaarschrift ingediend tegen de beslissing van de voorzitter in een algemene bijstandszaak. Op 3 januari, om 11.00 uur en 11.20 uur zal de tweede kamer uit gedeputeerde staten zitting houden om algemene bijstands zaken te behandelen. Inwoners van Heinkenszand en Oostburg zijn het niet eens met een beslis sing van hun gemeentebestuur. Daarom hebben zij bij de provin cie een beroepschrift ingediend. De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis in Middelburg, Sint Pie terstraat 42. binnenwateren de voorkeur ge niet boven open zee. Duiken blijkt voor velen aantrekkelijker dan vissen, maar de onderzoe kers zijn zich ervan bewust, dat de meeste vissers al vroeg op hun stek zijn. Daar tussen 9.00 en 14.00 uur is gemeten, wordt er rekening mee gehouden, dat een goed deel van de vissers al paraat was op het moment, dat de tellingen begonnen. Naar ver wachting blijken de waterspor ten en vooral het surfen de jon gere dagrecreanten het meest aan te spreken. Landschappelijk en stedebouwkundig schoon wordt meer gewaardeerd door ouderen. Gedeputeerde staten hebben het rapport aangeboden aan de statencommissies voor econo mische zaken en voor ruimtelij ke ordening. Zij stellen, dat de resultaten aantonen, dat Zee land een belangrijk gebied is voor recreanten vanuit de Randstad en dat de minister van landbouw en visserij daarmee rekening moet houden bij de toekenning van subsidies in de recreatieve sector. De nota is verkrijgbaar bij het in formatiecentrum van de provin cie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. mm De eerste week van januari is het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, Middelburg, voor het publiek gesloten. Het centrum blijft wel telefonisch bereikbaar. In de week van 2 tot en met 6 januari wordt al het materiaal in het informatiecen trum ingevoerd in een computer bestand met het doel de dienst verlening aan de Zeeuwse be volking te verbeteren. Telefonisch is het centrum be reikbaar onder het nummer 01180-31400. m -y Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Burgemeester en wethouders van de gemeente Middelburg hebben bij hen op 1 december 1988 een aanvraag ingediend om vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprichten en in werking hebben van de Abdij Toren op een perceel Onder den Toren te Middelburg, kadastraal bekend gemeente Middelburg sectie L, no. 1536. Ter inzage De aanvraag met bijlagen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 29 de cember 1988 tot en met 30 januari 1989 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Middelburg op werkdagen van 8-12 en van 13-17 uur en iedere donderdagavond van 18-21 uur (na telefonische afspraak: 01180-26251, tst. 413); op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42, te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 30 januari 1989 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werk dagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middel burg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen het geven van de gevraagde vergun ning en wel tot en met 30 januari 1989. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom verzocht wordt, kunnen tot en met 23 januari 1989 tegen de aanvraag mon delinge bezwaren ingebracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aan wezig te zijn '(01180-31364). Middelburg, 28 december 1988. De cursisten, allen dames, liggen uitgestrekt op de vloer. De ogen dicht. De jalouzieën zijn half gesloten en in het halve donker klinkt de monotone stem van de leraar: „Stel je voor dat je op een rustige plek ligt, kom helemaal tot je zelf en voel een warme stroom door je armen: armen warm, aangenaam warm, benen warm, aangenaam warm". Zo komt het hele lichaam aan de beurt en het lijkt of sommige cur sisten zijn ingeslapen. Maar dat is volgens de leraar niet de be doeling. In tegendeel, want daar rust je minder van uit. Vorige week nam fysiotherapeut Rob Harmsen in de verbouwde garage van zijn praktijk aan de Vredehoflaan in Vlissingen de nieuwe ruimte in gebruik, waar hij de verschillende gymcursus- sen geeft. Hierbij komen zowel inspanning als ontspanning aan bod. Beiden zijn volgens Harm sen even belangrijk. Eerst hebben de zes dames van de gymclub zich stevig uit gesloofd. De zogenaamde 'stretching-up'oefeningen nemen een belangrijke plaats in bij de cursus, maar ook met de grote groene ballen wordt het lamme zweet er aardig uitgejaagd. „Hol le ruggen zijn een geschenk van deze maatschappij", orakelt de leraar en pakt en passant de buikspieren van de dames nog even stevig aan. Dan zijn de drie kwartier voorbij en worden de laatste vijftien minuten besteed aan ontspanningsoefeningen. „Ik maak daar bij gebruik van auto gene training, waarbij de cur sisten vanzelf tot rust komen. Die ontspanning wordt tenslotte heel plotseling onderbroken", zegt Harmsen, die naast fysiothera peut ook leraar lichamelijke op voeding is. „Dat doe ik omdat indertijd één van mijn cursisten na afloop van de les nog zo wa zig was dat zij met haar auto in de berm belandde. Dat moet ik niet meer hebben, dus sindsdien wordt iedereen stevig wakker ge schud". In bovengenoemde gymcursus nemen in- en ontspanning een belangrijke plaats in. Daarnaast zijn er aparte ontspanningscur sussen voor stressgevoeligen, zowel in groepsverband als indivi Eerst inspannen, dan ontspannen. FOTO EDUARD ENGEL dueel. De trimgroepen trainen in principe buiten, maar bij slecht weer kan binnen een circuittrai ning gevolgd worden, waarbij de deelnemers verschillende toestel len 'afwerken'. Wie belangstelling heeft voor één van de cursussen kan contact opnemen met Rob Harmsen, telefoon 01184-13367. Ook de Zeeuwse Culturele Raad vindt dat het ministerie van WVC subsidie moet geven voor het Straatfestival in Vlissingen. De raad ondersteunt daarmee de aanvraag die de gemeente Vlis singen al in november naar 'Den Haag' stuurde. Het Straatfestival - zo wordt geargumenteerd in een brief aan de Raad voor de Kunst - heeft een uitstraling en betekenis die verder gaan dan Zeeland en Zuid-West-Nederland. De Raad voor de Kunst is een ad viesorgaan van WVC. Het Vlissingse Straatfestival is van grote betekenis voor Zee land, schrijft de Zeeuwse Cultu rele Raad. Dat komt onder meer tot uiting in de hoogte van de provinciale subsidie. De gemeen te Vlissingen en de provincie spannen zich naar vermogen in om het festival in stand te hou den. Maar liefst tien procent van het provinciale podiumbudget gaat naar het Vlissingse festival. „Maar tevens", constateert de raad, „stellen we vast dat het fi nanciële draagvlak in Zeeland on voldoende is om een evenement van deze omvang te realiseren". Met die zin als opmaat staan de briefschrijvers stil bij het advies dat de Raad voor de Kunst in april van dit jaar over de specifieke problemen van festivals in relatie tot landelijke subsidiëring. Festi val - zo redeneerde het Haagse adviescollege - hebben door gaans een regionaal karakter, dus moet de regio zelf opdraaien voor de subsidie. Daar hebben de Zeeuwen kennis van genomen. Ze vinden echter dat het Straat festival geen provinciaal uitje is. Qua betekenis overschrijdt het de landsgrenzen „Het festival is de laatste jaren in toenemende mate een forum waar een breed pu bliek kan kennismaken met zeer gevarieerde en kwalitatief hoogstaande kunstuitingen", schrijft de Zeeuwse Culturele Raad. En men voegt er aan toe dat het festival 's zomers wordt gehouden, het op een aantrekke lijke locatie plaatsvindt en er doorgaans geen entreegelden worden gevraagd. Dat houdt in dat iedereen naar een hoogwaar dig podiumprodukt kan komen kijken, aldus de brief. ARMENIE GIRO 797

de Faam | 1988 | | pagina 9