UW Bedrijfspanden op monumentenlij st Open Tafel Ophokgebod Bestemmingsplan Hinderwet Horeca- sluiting Ophalen huisvuil Opening kantoren Colofon Redactie: E&ureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. Telefoon: (01180) 26251Reacties van harte welkom. Week Knal alleen op Nieuwjaarsnacht! "Tafeltje Dekje" Vanaf 23.00 uur Huisdieren DE FAAM Woensdag 28 december 1988 Vuurwerk opnieuw aansteken omdat het eerder is uitgegaan? Doe het nooit! Het staat glashard vast dat daar in deze tijd de meeste ongelukken mee gebeuren. Terwijl ze gewoon niet nodig waren. Stom dus. iNet zoals het zelf maken van vuurwerk. Want wat daarmee gebeurt als het ontploft, is helemaal niet te voor spellen. Het zijn maar twee tips. Maar ze kunnen veel ellende voorkomen. Verbrandingen, oogletsel, open wonden en gehoorbeschadiging. De gevolgen kunnen een leven lang, op z'n zachtst gezegd, na werken... Ellende voorkomen kunt u ook door deze tips na te volgen: - Koop alleen vuurwerk van een goede kwaliteit. Er moet een Ne derlandse gebruiksaanwijzing bij zitten. - Vuurwerk mag alleen worden verkocht aan personen die ouder zijn dan 14 jaar. - Koop geen pakket 'kindervuur- werk' voor de kleintjes. 'Koud' vuur, kom nou, dat bestaat niet. Vuurwerk voor kinderen evenmin. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat hij op grond van het bepaalde in artikel 108 van de Algemene Politieverorde ning Middelburg het sluitingsuur als bedoeld in artikel 106 van de Verordening voor alle horeca- inrichtingen, daarbij inbegrepen de verlofbedrijven die alleen ge rechtigd zijn alcoholvrije drank te verstrekken, voor de nacht van 31 december 1988 op 1 januari 1989 heeft bepaald op uiterlijk 23.00 uur. In de week na Kerstmis wordt het huisvuil één dag later opgehaald dan normaal. De route van woensdag verschuift naar donder dag en van donderdag naar vrijdag. Omdat de personeelsleden van de gemeente elkaar de beste wensen willen meegeven voor het nieuwe jaar in een korte bijeenkomst, zijn alle gemeentelijke kantoren op maandag 2 januari pas vanaf 10.00 uur geopend. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken, die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 2 januari 1989 tot en met 7 januari 1989. maandag boerenkool met worst dinsdag gehakt, witlof, aardappelen woensdag hamburger, appeltjes, aard appelen donderdag gesneden boontjes, runderlapje, aardappelen vrijdag nasi goreng speciaal zaterdag wat de pot schaft Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat bij hun besluit van 8 november 1988 de navolgende panden geplaatst zijn op de gemeentelijke monumentenlijst. Burggang 26-28 reg.no. Herenstraat 6-6a Koorkerkstraat 10 Lange Delft 1 Lange Delft 3 Lange Delft 28-30 Lange Delft 64 Lange Delft 99-101 Lange Noordstraat 2/Keldermansstraat 1 Lange Noordstraat 16 Lange Noordstraat 2.4 Lange Noordstraat 2,6/Bachtensteene 2 Markt 7 Markt 19 Markt 23 Markt 35-37 Markt 45-47 Markt 49 Markt 67-69 Nieuwe Burg 3-5 Nieuwe Burg 12 Nieuwe Burg 14-16 Nieuwe Burg 25 Nieuwe Burg 34-36 Plein 1940 nr. 2-4/Pottenmarkt 3 Plein 1940 nr. 10-12 Plein 1940 nr. 14-16 Plein 1940 nr. 18-20 St. Janstraat 5-7 St. Janstraat 6-8 St. Pieterstraat 41-43 Varkensmarkt 4-6 Zusterstraat 18-20 De monumentenlijst: ligt ter inzage in het stadhuis, afd. Algemene Za ken. Tegen dit besluit kunnen zakelijke gerechtigden (o.a. eigenaren en hypotheekhouders) en andere belanghebbenden tot 29 januari 1989 be roep instellen bij de gemeenteraad. Toelichting bij de plaatsing van Middelburgse bedrijfspanden (gebouwd in de wederopbouwperiode na de oorlog) op de ge meentelijke monumentenlijst 88- 1 88- 2 88- 3 88- 4 88- 5 88- 6 88- 7 88- 8 88- 9 88-10 88-11 88-12 88-13 88-14 88-15 88-16 88-17 88-18 88-19 88-20 88-21 88-22 88-23 88-24 88-25 88-26 88-27 88-28 88-29 88-30 88-31 88-32 88-33 Met veel andere historische bin nensteden heeft Middelburg een grote diversiteit aan bouwstijlen gemeen. Kerken, openbare ge bouwen, woonhuizen en be- drijfsdpanden - daterend vaanaf de late middeleeuwen tot heden - staan langs straten en pleinen, langs rooilijnen die op zichzelf vaak weer terug gaan tot veel eer dere perioden vam bedrijvigheid. Het bestaan van een stad als Mid delburg steunt op een aantal pij lers. Vanouds waren dat de verde digbaarheid, het wonen met alles wat daar bij hoort, het bestuur en de commercie. Hieraan dankt de" stad zijn fraaie gordel van bol werken en singels, de vele waardi ge woonhuisgevels (bepalend voor het beeld van straten en plei nen), het stadhuis, de Abdij en tenslotte de bedrijfspanden van allerlei soort, de markten, straat verwijdingen en pleintjes. Tot aan de tweede wereldoorlog heeft dit stedelijk patroon een vrijwel ongestoord leven geleid, afgezien van enkele vroeger ge bruikelijke grote stadsbranden (1432 en 1492) en van enkele grote stedebouwkundige ingrepen, zo als het graven van de Nieuwe Ha ven (1540), van het kanaal (1860) en de aanleg van de spoorweg (1871). Op 17 mei 1940 werd deze betrek kelijke rust (sommigen zeggen: slaperigheid) wreed verstoord. Een aaneengesloten oppervlak van ca. 350 bij 450 meter werd uit het hart van de stad weggebom bardeerd. Kort na deze ramp - na het puinruimen - werd de weder opbouw ter handgenomen. Daar bij deed zich de vraag voor op welke wijze dit zou gebeuren. In beginsel stonden er drie moge lijkheden ter beschikking: 1De stad in "oude stijl" herbou wen. De daarmee gepaard gaande geschiedvervalsing - zoals te zien in sommige Belgische en Duitse steden - werd onaanvaardbaar geacht: 2. Het opengevallen stuk "mo dern" invullen. Dit zou tot gevolg hebben gehad dat de stad niet meer als één geheel waargenomen zou kunnen worden; 3. Een invulling in een ietwat "vrije" stijl met inachtneming van ontwerpspelregels, die ook gelden voor de nog intact zijnde gevelwanden. In feite stylistisch de moeilijkste opgave. Gekozen is voor de derde manier. De na de oorlog gehoorde felle kritiek (in 't bijzonder van "mo derne" zijde) op de wijze, waarop Middelburg werd opgebouwd, is van lieverlede verstomd en heeft plaats gemaakt voor een vrijwel algemene acceptatie, vaak voor appreciatie. Waarom extra bescherming voor de in de gemeentelijke monumen tenlijst genoemde wederopbouw- bedrijfspanden? Het antwoord is duidelijk voor degene, die de stad met meer dan oppervlakkige aandacht beziet. - Lees de gebruiksaanwijzing van- tevoren goed. Op het moment dat u het vuurwerk mag afsteken kan het vrij donker zijn. Het lezen van de instructie is dan lastig. - Steek vuurwerk alleen af op het moment dat het officieel toege staan is: tijdens de jaarwisseling en in de eerste uren van het nieu we jaar. - Vuurwerk alleen aansteken met iets dat gloeit, zoals een branden de sigaar of sigaret. Een vlam van een aansteker of lucifer kan 'ver waaien'. De lont wordt dan er gens in het midden aangestoken. Dat kan de tijd tot aan de explosie behoorlijk verkorten. - Steek geen vuurwerk aan dat een beschadigde of gebroken lont heeft. Vaak zijn dat weigeraars óf leveren ze andere ontstekingspro blemen op. - 't Kan niet genoeg herhaald wor den: steek weigeraars nooit op nieuw aan! - Steek ieder stuk vuurwerk apart aan. Vuurwerk bundelen is le vensgevaarlijk. - Steek vuurwerk nooit in de hand af. Zet vuuurpijlen voor het afste ken altijd in een stevig staande fles. - Tot slot: ruim na het afsteken zo veel mogelijk de rommel op straat op. Daarmee voorkomt u dat kin deren de volgende dag allerlei 'weigeraars' gaan verzamelen om... ze opnieuw af te steken. Met alle gevaren van dien! Vuurwerk hoort bij de jaarwisse ling. Niet dat iedereen het fijn vindt; velen zullen echter weinig bezwaar hebben tegen het kleur rijke knalwerk. Want op 31 de cember, midden in de nacht, kan je dat verwachten. Maar niet op de dagen ervoor en erna. Dan re ken je er niet (meer) op. Dan kan het mensen en -niet te vergeten- dieren onnodig aan het- schrikken maken. Vuurwerk af steken? Prima! Maar doe het al leen zaterdag 31 december, en dan nog vanaf elf uur 's avonds. Denk aan de huisdieren. Hun oren zijn veel gevoeliger voor knallen dan de onze. Vuurwerk kan voor hen een kwelling zijn. Veel beesten, geschrokken van vuurwerk-knallen, lopen daar door in paniek van huis weg. Ze kunnen gaan zwerven of komen, in paniek, om in het verkeer. Houdt u dan ook uw huisdier in de vuurwerkperiode zoveel moge lijk binnen. "Laten we zacht zijn voor el kaar" en onze huisdieren niet vergeten.... De commercie is, evenals in het verleden, een pijler voor de woon- werk- en verblijfsfunctie van de binnenstad. De commercie stimu leert niet alleen de stedelijke func ties, maar is tevens een functie, die in haar' streven naar een zo goed mogelijke presentatie de commerciële aspecten belangrij ker vindt dan de cultuurhistori sche aspecten van een gevel. Er is sprake van vervlakking van het respect voor de architectuur van de winkelpanden uit de we deropbouwperiode. In veel geval len is de onderpui vervangen door een pui van glas en aluminium, al dan niet opgetuigd met een rol luik, luifel en lichtreclames; het- contrast van de bovenbouw van panden met daaronder een heden daagse winkel-outfit is in een aan tal gevallen schrijnend en onder mijnt het specifieke Middelburgse straatbeeld. Met de mogelijkheden van het welstandstoezicht is deze negatie ve tendens niet te doorbreken. Daarom is een gemeentelijke mo numentenlijst opgesteld. Een aantal winkelpanden waar van de hoofdvorm en de gevels nog intact zijn en waarvan ook de onderpui nog gaaf of slechts ge ring gewijzigd is, is geselecteerd. De keuze is meer bepaald door cultuurhistorische overwegingen en het nog niet aangetast zijn van de panden, dan door de architec tonische kwaliteit ervan. Plaatsing op de gemeentelijke monumentenlijst houdt niet per definitie in dat wijziging van de gevels onmogelijk is. Verbouwingsplannen zullen ech ter met zorg door de Monumen tencommissie worden begeleid. Inschakeling van een deskundig ontwerper is daarom noodzake lijk. Bij wijziging van een onder pui zal de nieuwe pui in ieder ge val een duidelijke relatie met de bovenbouw moeten behouden. Het bestuur en de medewerkers van de gemeente Middelburg wensen u allen een voospoedig 1989 toe! Burgemeester en wethouders van de gemeente Middelburg nodigen u graag uit voor de traditionele Open Tafel op 2 januari. Met zoveel mogelijk Middelburgse burgers en vertegenwoordigers van vereni gingen, organisaties en instellingen wordt zo in een informele sfeer en met een gezamenlijke; eenvoudige maaltijd het nieuwe jaar geopend. De bijeenkomst vangt aan om 17.30 uur en sluit om 19.30 uur. Hel stadhuis is geopend vanaf 17.00 uur. Zoals ieder jaar wordt een kleine bijdrage in de kosten gevraagd van vijf gulden per persoon. Dit bedrag kunt u voldoen bij binnenkomst in het stadhuis. Een beeld van een vorige Open Tafel. Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter open bare kennis dat zij hebben bepaald, dat het verboden is in de pe riode van maandag 2 januari 1989 tot en met zaterdag 14 janu ari 1 989 één of meer duiven te doen uitvliegen of enige hande ling te verrichten, waardoor één of meer duiven kunnen uit vliegen. Het verbod geldt niet: -voor het doen of laten uitvliegen vóór 09.00 uur en na 19.00 uur; -op zondag 8 januari 1989. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 6 december 1988 onder nr. 1058/141 afd. 4 bur. ROV is goedgekeurd het door de gemeenteraad op 29 augustus 1988 vastgestelde bestem mingsplan Reijershove III. Het besluit van Gedeputeerde Staten ligt met ingang van vrijdag 30 december 1 988 gedurende een maand voor een ieder ter in zage op de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie, Lange Noordstraat 1Aangezien tegen het onderhavige bestem mingsplan geen bezwaren zijn ingediend bij Gedeputeerde Sta ten is de goedkeuring onherroepelijk. Burgemeester en wethouders van Middelburg ingevolge het be paalde in de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat bij hen een aanvraag is ingekomen van de Directeur van de Rijksgebouwendienst in de directie Zuid-Holland en Zeeland, Westeinde 3A te 2275 AA Voorburg voor een nieuwe, de gehe le inrichting omvattende vergunning ingevolge de Hinderwet voor een centrum van vakopleiding voor volwassenen op het perceel Kleverskerkseweg 17 te Middelburg, kadastraal bekend gemeente Middelburg, sectie M, nummer 257 en dat zij voornemens zijn de gevraagde vergunning te verlenen onder voorwaarden. Ingaande heden ligt de aanvraag met de daarop betrekking heb bende stukken alsmede de ontwerp-beschiking elke werkdag van 8.30 uur tot 1 2.00 uur en van 14.00 uur tot 1 6.30 uur ter inzage op de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie, Lange Noordstraat 1 te Middelburg tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikking op de aanvraag. Genoemde aanvraag met de daarop betrekking hebbende stuk ken en de ontwerp-beschikking liggen hier eveneens gedurende een maand buiten de werkuren ter inzage op donderdagavond van 1 8.00 uur tot 21.00 uur. Indien op die avond inzage wordt verlangd dient dit van tevoren telefonisch te worden aange vraagd, telefoon 01 1 80 - 26251toestel 413. Bij de stukken ligt een mededeling waar en wanneer een mondelinge toelichting kan worden verkregen. Schiftelijke gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kunnen bij hun college worden ingediend tot 28 ja nuari 1989. De persoonlijke gegevens van degene die een be zwaarschrift heeft ingediend, worden indien daarom wordt ver zocht, niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schrifte lijk, tegelijkertijd met het bezwaarschrift worden ingediend. Indien daarom wordt verzocht (telefoon 011 80 - 26251toestel 41 3) kan in de periode van 1 2 januari 1989 tot en met 20 janua ri 1 989 een openbare zitting worden gehouden, waarop monde linge bezwaren naar voren kunnen worden gebracht en waarbij tevens gelegenheid zal worden gegeven tot een gedachtenwis- seling. Zij vestigen er de aandacht op, dat degenen die gebruik hebben gemaakt van één of meer van genoemde mogelijkheden tot het indienen van bezwaren en degenen die aantonen daartoe redelij kerwijs niet in staat te zijn geweest later beroep kunnen instellen bij de Kroon tegen de genomen beschikking. voor de tweede keer aan! Vuurwerk, steek het nooit

de Faam | 1988 | | pagina 5