Plantenkoopman dupeert winkeliers Segeerstraat Zeventien deskundigen in debat over informatisering Nog meer lekkers bij 't Westland zeehondencrèche Sport Nauticring introduceert watersport-creditcard Sanering woonwagencentra Jawel, zo kan uw geld óók rollen PIETERBUREN i Ja, ik red een zeehondeleven! ^Q0ordeM Het dagelijks bestuur van de provincie wil 75 duizend gulden beschikbaar stellen voor onderzoek naar criminaliteit die sa menhangt met de recreatie in de provincie. Het geld moet ko men uit het toeristisch-recreatief ontwikkelingsfonds. Onderzoek BURGEMEESTER RUTTEN BELOOFT BETERSCHAP Postbus 850.3800 aw A VO-N&dorlsnd STEUN ONS WERK WORD LID BON i Avondopleidïng Vakbekwaamheid Autobedrijf VAM Maandag 22 augustus, 10.00 uur, vergadert de statencom missie welzijn: Besproken wor den onder meer de discussieno ta provinciale bibliotheektaken en welzijnswet, het ondersteu ningsproject kleine basisscholen en het verpleeghuisplan Zee land. Subsidievoorstellen zijn er voor Scouting Zeeland, voor sportorganisaties, voor een pro ject maatschappelijk werk op de Bevelanden en voor Humanitas. De statencommissie voor wa terstaat vergadert ook maandag 22 augustus. De aanvangstijd is 13.30 uur. De overeenkomst tussen het rijk en de provincie over de overdracht van het Kanaal door Walcheren en de bouw van een aquaduct staat op de agenda, evenals een brief van de Alge mene Vereniging van onafhan kelijke kermisvakgenoten over de tarieven van de veerdiensten Westerschelde. Op de agenda staan verder voor stellen tot onttrekking aan het openbaar verkeer van wegge deelten op Zuid-Beveland en op Tholen, het aanbrengen van een asfaltdeklaag op de rondweg plannen hebben ingediend, de stuurgroep bestuurlijke preventie samenleving en criminaliteit en de provincie. De gemeentenzou den elk vijfduizend gulden moe ten betalen, wat in totaal neer komt op zeventig duizend gul den. De stuurgroep zou 120 dui zend gulden moeten bijdragen en zoals gemeld, wil de provincie 75 duizend gulden betalen. In hun brief aan de statencom missies voor economische za ken en voor bestuurszaken schrijven gedeputeerde staten, dat het onderzoek niet wordt in gegeven door de negatieve beelden die soms in de zomer van Zeeland ontstaan. De uit komsten moeten juist dienen om de kwaliteit van de recreatie in Zeeland te handhaven en de provincie het imago te geven van rust en veiligheid. De provinciale bijdrage zal overi gens alleen worden uitgekeerd, als de gemeenten en de stuur groep ook bereid zijn mee te betalen. De statencommissie voor eco nomische zaken bespreekt het voorstel in haar vergadering van maandag 22 augustus, 16.00 uur, en de commissie bestuurs zaken op vrijdag 26 augustus, 10.00 uur. MÊ Biggekerke, het fietspadenplan van de provincie en een nota over de herinrichting van de Veersedam. De statencommissie voor eco nomische zaken sluit de verga derdag op 22 augustus om 16.00 uur. Bijdragen uit het toeristisch- recreatief ontwikkelingsfonds komen aan de orde voor de kosten die zijn gemoeid met het langer handhaven van het zo- merpeil in het Veerse Meer, voor het IPA-huis in Serooskerke (poli tieorganisatie), voor onderzoek naar de toenemende dagrecrea tie vanuit de Randstad en voor onderzoek naar de recreatiecri- minaliteit. De commissie be spreekt de besteding van vijf ton voor rioleringswerken in Zeeland en een bijdrage in de verplaat singskosten van metaalbedrijf Groenleer in Zierikzee. Verder worden behandeld de jaarstuk ken 1987 van de stichting Pro vinciale VVV Zeeland, de stichting Economische ontwik keling Zeeland (SEOZ) en van de provincie zelf. Vrijdag 26 augustus, 10.00 uur, vergadert de statencommissie bestuurszaken. Gepraat wordt over een krediet voor de voortgang van het werk voor de Westerschelde oever verbinding en over onderzoek naar afvalverwerking. De asfaltering van de rondweg Biggekerke en verbetering van een stuk weg tussen Drieschou- wen en de rijksgrens staan ook op de agenda, evenals subsidies voor Scouting Zeeland, voor sportorganisaties en voor het project maatschappelijk werk op de Bevelanden. De jaarstukken van diverse organisaties staan ter discussie. Alle vergaderingen zijn open baar en worden in het provin ciehuis gehouden, Sint Pie terstraat 42, Middelburg. De vergaderstukken liggen ter inza ge in het informatiecentrum van de provincie. Abdij 9, Middel burg. De commissievergaderin gen beginnen met spreekrecht voor het publiek. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Tot 1 oktober kunnen bij de provincie reacties worden ingediend op het voorontwerp-sanerings- en renovatieplan Zeeuwse woon wagencentra. In het plan wordt aangegeven welke woonwagen centra in de provincie moeten verdwijnen, waar de autosloop moet stoppen en welke centra moeten worden verbeterd. Gesaneerd moeten worden de centra in Goes, Middelburg, Vlissingen, Sas van Gent en Sluiskil. In bijna alle gevallen is de combinatie van wonen en autosloopterreinen de aanlei ding. In Goes is het sloopterrein te klein. Daardoor liggen de auto wrakken ook elders op het ter rein, wat overlast veroorzaakt voor de bewoners. Voorgesteld wordt het woonterrein te ver plaatsen en het sloopterrein aan de Klaphekkeweg te handha ven, dan wel juist het omgekeer de te doen: wonen aan de Klap hekkeweg en elders slopen, in Middelburg kan het sloopterrein op de huidige plek blijven, maar moeten de woonwagens verhui zen naar een nieuw te maken centrum. Aangenomen wordt, dat het terrein (een voormalige stortplaats) verontreinigd is. In Vlissingen kan het sloopterrein ook gehanhaafd blijven en moet er een nieuw wooncentrum ko men. Bovendien zouden bewo ners van het Vlissingse terrein De Windhoek voor een deel naar het nieuwe Middelburgse terrein kunnen verhuizen. De Blikweide in Sluiskil kan sloopterrein blij ven. Net als in Vlissingen kun- IN BEROEP De Arob-commissie uit gedepu teerde staten hoort het bestuur van de Zeeuwse Muziekschool op dinsdag 23 augustus, 11.00 uur. De Muziekschool heeft be zwaar aangetekend tegen de beslissing van gedeputeerde staten de subsidie per leerling voor harmonie, fanfare en brassband te verlagen tot vijftig gulden. IJ De post subsidies voor sportver enigingen, bonden en organisa ties is niet groot genoeg om aan de vraag te kunnen voldoen. Voorgesteld wordt daarom voor dit jaar 45 duizend gulden extra ter beschikking te stellen. In de loop van het jaar bleken er meer sportevenementen voor een pro vinciale bijdrage in aanmerking te komen dan bij de vaststelling van de begroting was te voor zien. Bovendien is meer geld op gegaan aan subsidie per lid van sportverenigingen en organisa ties. Er is een notitie in de maak, waarin de subsidievoorwaarden strenger worden. nen er wat bedrijfsstandplaat- sen worden ingericht. Voor wo nen hebben de Zeeuws-Vlaamse woonwagenbewoners straks de keuze uit Hoek en Terneuzen. In Sas van Gent ligt het centrum te ver van de bebouwde kom. Bo vendien wordt gekampt met wateroverlast bij langdurige re gen. Verder ligt het terrein ach ter bedrijfsterrein en daarom is het als woongebied niet aan trekkelijk. Elders in Sas van Gent moet een nieuw centrum wor den aangelegd. Het voorontwerp-sanerings- en renovatieplan Zeeuwse woon wagencentra is gratis verkrijg baar bij het informatiecentrum van de provincie. Abdij 9, post bus 6001, 4330 LA Middel burg, 01180-31400. Wie op het plan wil reageren kan dat doen tot 1 oktober bij Gedepu teerde staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Mid delburg. Na 1 oktober wordt bekeken of de reacties in het plan kunnn worden opgenomen. Vervol gens zal inspraak op het (bij gestelde) plan worden gegeven. Daarbij is het de bedoeling hoor zittingen in de gemeenten met te saneren centra te beleggen. De tweede kamer uit gedepu teerde staten houdt ook zitting op dinsdag 23 augustus en wel om 11.20 uur. Een inwoonster van Vlissingen heeft beroep aangetekend tegen de beslissing van haar gemeentebestuur op een aanvraag voor algemene bijstand. De aanvraagster en het gemeentebestuur worden ge hoord. De twee zittingen worden in het provinciehuis gehouden, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De bijeenkomsten zijn openbaar. Woensdag 17 augustus 1988 ABD DE FAAM - DE VLISSINGER IE WS: Recreatie en criminaliteit Meer toezicht op tweede woningen. Aanvankelijk lag het in de be doeling een erg uitgebreid on derzoek in te stellen. Vanuit de landelijke stuurgroep bestuurlij ke preventie Samenleving en Criminaliteit werd een dergelijke opzet afgewezen. De stuur groep ziet veel meer in plaatse lijke projecten, waarbij oplossin gen worden geboden ter voor koming van criminaliteit. Op basis daarvan is gekozen voor onderzoek naar gewelds delicten in uitgaanscentra, dief stal uit voertuigen, rijden onder invloed, handel en export in drugs, inbraken in tweede wo ningen en onbeheersbare ge bieden. De gemeenten Westerschou- wen, Middenschouwen, Brou wershaven, Zierikzee, Duive- land, Bruinisse, Wissenkerke, Kortgene, Veere, Domburg, Westkapelle, Valkenisse, Vlis singen en Middelburg hebben in middels plannen ingediend. Die plannen behelzen concrete maatregelen om de criminaliteit tegen te gaan. Gevraagd wordt om beheerderswoningen op va kantiewoningenterreinen, toe zicht op parkeerterreinen, extra verlichting in dergelijke gebieden en in uitgaanscentra, meer openbaar vervoer naar en van de uitgaanscentra en voorlichting over drugsgebruik. Aan de hand van de gemeentelij ke plannen heeft fjgt Criminolo gisch instituut in Groningen een onderzoeksmodel gemaakt. Uit voering van dat model kost bijna 265 duizend gulden. Het dagelijks bestuur van de provincie vindt, dat de kosten moeten worden verdeeld over de veertien gemeenten die de De Segeerstraatwinkeliers in Middelburg zijn woedend. Dol le Donderdag (vorige week) leverde ze niks extra op. Dat komt - aldus hun woordvoerder Jan Laban - omdat de men sen die op die dag het evenementenbeleid in handen hadden de Segeerstraat isoleerden van de rest van het winkelgebeu- ren. "Ze plaatsten aan de Lange Delft, dwars voor onze straat, een vrachtwagen waar planten werden gekocht". Al vanaf 's morgens om half tien bestormden de middenstanders met telefoontjes het Middel burgse stadhuis. Burgemeester Chris Rutten werd zelfs ge vraagd om maar eens een kijkje te komen nemen. Maar er kwam weinig reactie. "Allemaal ge makzucht", oordeelt Jan Laban. "Ze deden helemaal niks. Pas tegen vijf uur 's middags zag ik De Wolf (verantwoordelijke gemeente-ambtenaar red.) en marktmeester Polderman. Ze kregen van de plantenkoopman enkele planten. We hebben niet gezien of ze betaald werden". Burgemeester Rutten heeft alle begrip voor de verontwaardigde ondernemers. "Ik heb m'n best gedaan om nog wat te verande ren. Maar de organisatie werkte niet mee. Logisch. Want halver wege de dag die koopman op een andere plaats zetten kan niet. Dan krijgt zo'n man de slechtste plek. Maar volgend jaar zal dit zeker niet meer ge beuren. Ik ben er die dag rond lunchtijd geweest en ik vind dat de mensen in de Segeerstraat gelijk hebben". Hoeveel de plantenkoopman aan potentiële klanten ongewild heeft tegengehouden kan Laban niet met zekerheid zeggen. "Op een dag als Dolle Donderdag verdienen de meesten meer dan op een normale donderdag. Wij haalden hier amper de omzet van een gewone donderdag". In de aula van de Zeeuwse Bi bliotheek wordt volgende week gedebatteerd. Dit in het kader van de Zomeruniversiteit Zee land. In totaal zeventien des kundigen discussiëren met el kaar en met het publiek over de belangrijkste aspecten van de informatisering van de samenle ving. Gratis toegangskaarten zijn af te halen of telefonisch te reserveren bij de Zeeuwse Bibli otheek, telefoon 01180 30330. De debatten beginnen om 20 uur. Het thema van eerste debat, op maandag 22 augustus, is de in formatiesamenleving. Hoe ver strekkend zijn de veranderingen en wat is de invloed daarvan op de structuur van de samenle ving? Het debat op dinsdag 23 augustus gaat over het milieu en het bedrijfsleven. Bij de Zeeuw se industrialisering ston den/staan bedrijfsleven en mi lieubewegingen vaak recht te genover elkaar. Of dat zo in de informatiesamenleving is de hoofdvraag van de avond. De ontwikkeling van de arbeid staat tijdens het derde debat op donderdag 25 augustus cen traal. Behandeld worden onder meer de globale tendensen bin nen op het gebied van de ont wikkelingen van de arbeid als gevolg van de automatisering. Het laatste debat op vrijdag 26 augustus behandelt de toe komstmogelijkheden van Zee land na de overgang van een agrarische naar een industriële samenleving en het wegvallen van de EG-grenzen. Johan L. kreeg als gepensioneerd chauffeur een her senbloeding. Zijn liefste wens was om toch zijn we kelijks uitje te blijven houden. Dankzij een aanvullen de bijdrage van AVO-Nederland heeft hij nu een rol stoel waarmee hij naar zijn harmonieclub gaat. Amersfoort. Giro 625000 vereniging voor arbeid en welzijn Tel. (033) 63 52 14 voor mensen met een handicap De zesendertig Nauticringdea- lers brachten onlangs de Nau- ticcard uit. Met deze creditcard kan op rekening worden be taald. Gaat het om een groter bedrag, dat kan dat in termij nen. Daarnaast heeft de klant via de card recht op speciale aanbiedingen en krijgt hij infor matie over nieuwe produkten. De Middelburgse Nauticring- dealer Kees Jansen, eigenaar van Jachtwerf Jansen aan de Kinderdijk, is er blij mee. De Nauticringdealers zien grote voordelen in deze exclusieve klantenkaart. Zovvai vuoi hen zelf als voor de klant. "Terwijl de klant profiteert van alle voor delen van de kaart, krijgt de dea ler een adressenbestand van en thousiaste watersporters", legt Jansen uit. "Met de card kun je iedere Nauticringwinkel binnen stappen voor je watersport- boodschappen. In Zeeland heb ben we al vier of vijf van deze speciaalzaken en er komen er nog steeds bij". Aangezien de Nauticcard nog maar drie weken in omloop is, heeft Kees Jansen ze nog niet in zijn zaak gezien, maar dat is slechts een kwestie van tijd, denkt hij. Huilers noemen we ze. En hun geklaag gaat werkelijk door merg en been. Ze spoelen hulpeloos aan op de stranden van ons Waddengebied. Ziek, ondervoed en absoluut niet in staat om op eigen kracht in leven te blijven. Hun 'gehuil' is een laatste schreeuw om hulp! In de zeehondencrèche van Pieterburen wordt die hulp geboden. Met de juiste verzorging, voeding en medicijnen worden jaarlijks vele tientallen zeehonden van een wisse dood gered. Donateur worden van de zeehondencrèche in Pieterburen betekent een daadwerkelijke bijdrage leveren aan het welzijn van de zeehond. Door het insturen van de bon zet u een eerste stap in de goede richting. i1 Maak mij donateur en stuur een acceptgiro i ter waarde van f I Naam: I Adres. j Kode: 1i Plaats:i Stichting Zeehondencrèche Antwoordnummer 950 9950 WL Pieterburen (Postzegel met nodig) L_ Corrie Verbeek in de nieuwe delicatesse-afdeling. Bert en Ernie maakten het al duidelijk: Versmarkt 't West- land aan de Middelburgse Gra- vestraat is uitgebreid. Het be staande pand, waar eerst alleen groente en fruit te koop was, is in tweeën verdeeld. In de nieu we winkel die zo ontstond wor den naar voorbeeld van het fili aal in Dauwendale allerlei deli catessen verkocht. Het assorti ment varieert van noten, Hol landse kaas en gedroogde zuid vruchten tot bijzondere thee soorten. ,,Het is een klein winkeltje, maar je staat er van te kijken wat er allemaal in past", zegt ver koopster Corrie Verbeek. Trots wijst ze op de schappen die ver der propvol staan met chocola de, snoep, honing, natuurazijn en gember. "De klanten kunnen zelf feestelijke snoep- en no tenstaven samenstellen", ver telt ze. "Ook om de chocolade zit een luxe verpakking. De pin da's brand ik elke dag vers in ons eigen oventje. Het is de be- ZFTSEEN ANDERE BRIL OP! doeling dat we mettertijd ook verschillende jams zonder con serveringsmiddelen gaan verkopen". Wie een eigen autobedrijf wil beginnen kan de opleiding Vak bekwaamheid Autobedrijf van de Stichting VAM (opleidings- en exameninstituut voor het motorvoertuig-, tweewieler- en aanverwant bedrijf volgen. De avondopleiding begint dit najaar onder meer in Goes. De dago pleiding is alleen in Voorscho ten te volgen. De avondopleiding bestaat uit managementvakken en techni sche vakken, verspreid over in totaal vijfenveertig lesavonden. De cursus wordt aangevuld met twee practicumdagen in Voor schoten, waar de VAM is ge vestigd. Monteurs die het diplo ma Monteur Motorvoertuigen hebben krijgen een vrijstelling voor het technische deel van het vakbekwaamheidsexamen. In lichtingen over deze opleiding zijn verkrijgbaar bij de afdeling verkoop en opleidingen van de VAM, 01717 - 4141.

de Faam | 1988 | | pagina 11