Zomeruniversiteit Inspraak op Zeeuws golfen ALS HET HUIS HEEFT, DAN HEEFT DE RABOBANK DE JUISTE HYPOTHEEK Rabobank Q 15e BRADERIE SLUIS OP 10 - 11 EN 12 JUNI '88 i A\ LA m ontwerp-provinciaal bodemsaneringsprogramma 1989 ter inzage Zeehonden MAAK VOOR MEER INFORMATIE EEN AFSPRAAK! ZeeilWS Museum Tot 1 M' worden bij de provincie reacties ingewacht op de nota 4 juni dicht Golfen in Zeeland. In de nota wordt aangegeven hoe het pro vinciaal bestuur de golfsport ziet en welke mogelijkheden tot uitbreiding er in Zeeland zijn. COMMISSIES Zeeuwse banen Belangen Uitbreiding Inspraak provinciale griffie Een huis naar uw hart; daar moet u zelf naar op zoek. Kijken, keuren, wikken en wegen en dan besluiten. Wat dan resteert is een hypotheek. Een hypotheek die bij u past natuurlijk; waarbij rekening is gehouden met uw persoonlijke wensen en omstandigheden. Bij de Rabobank kunt u terecht voor alle hypotheekvormen. Van een hypotheek met variabele rente tot allerlei vormen met (jaren) vaste rente. En van een hypotheek met levensverzekering tot de rente-stabiel- hypotheek. Bovendien kunt u bij de Rabobank altijd rekenen op een scherpe rente en een deskundig advies. MIDDELBURG/VLISSINGEN Sluis, Koopstad: 120 winkels en 45 horecabedrijven 1 Woensdag 1 juni 1988 ABDIJ DE FAAM - DE VLISSINGER NIEUWS Britannia-Zomeruniversiteit Van 22 tot 28 augustus wordt de eerste zomeruniversiteit in Zeeland gehouden. Aan provinciale staten wordt om financiële ondersteuning gevraagd. Thema van het programma is "de informatisering van de samenleving". De Zomeruniversiteit is in eerste instantie bedoeld voor inwoners van Zeeland, maar ook andere Nederlandstaligen zijn er wel kom. Tijdens de week in augus tus worden workshops, colleges en andere bijeenkomsten voor publiek georganiseerd. De be doeling is onder meer aandacht te besteden aan informatisering in relatie tot stedelijke en regio nale politiek, tot landbouw, han del en industrie, tot de kwaliteit van de arbeid, informatisering ten opzichte van de ruimtelijke ontwikkeling en het milieu en in formatisering in de derde wereld. Overkoepelende doelstelling van de Zomeruniversiteit Zeeland is de intellectuele cultuur in Zee land verder te ontwikkelen. Tot de taakstelling wordt verder ge rekend het stimuleren van onder wijs en onderzoek. De Zomeruniversiteit zal worden gehouden in hotel Britannia in Vlissingen; ook zullen er activitei ten zijn in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Medewer king is al toegezegd door de hoogleraren dr. Paul Drewe van de technische universiteit Delft, ing. Walter Zegveld, directeur TNO, dr. Dieter Lapple van de technische universiteit Hamburg, dr. ir. Cees Hamelink, van de ge meentelijke universiteit Amster dam en het Institute of social studies en dr. ir. Taeke de Jong van de technische universiteit Delft. Het bestuur van de Zomeruniver siteit bestaat uit vertegenwoordi gers - op persoonlijke titel - van bestuurlijke en maatschappelijke organisaties. Zaterdag 4 juni is het Zeeuws Museum in Middelburg gesloten. Aanleiding daartoe vormt de uit reiking van de Four Freedoms Awards - Amerikaanse onder scheidingen - in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Het Abdijplein is die zaterdag in verband met vei ligheidsmaatregelen afgesloten en als gevolg daarvan is het Zeeuws Museum niet be reikbaar. m staten schrijft het dagelijks bestuur van de provincie, dat er nog veel onzekerheden zijn over het welslagen van de Zomeruni versiteit. Niettemin wordt gead viseerd veertig duizend gulden subsidie te verlenen en het eer ste cursusjaar als experiment te beschouwen. Daarna kan wor den bekeken of de voorziening aan de verwachtingen voldoet en of zij als een jaarlijks evenement kan terugkeren. Aan de provincie was behalve de subsidie een garantie gevraagd van vijftig duizend gulden. Aan de staten wordt voorgesteld, dat onderdeel niet te honoreren. Het wordt niet juist geacht, dat de provincie het financiële risico van de Zomeruniversiteit Zeeland draagt. Provinciale staten nemen 24 juni een beslissing. gp Vrijdag 3 juni, 10.00 uur, verga dert de statencommissie bestuurszaken. Besproken worden de jaarstuk ken 1987 van de Zeelandbrug en de Westerschelde Oeververbin ding, de verbetering van het kruispunt bij Vrouwenpolder met de Veersegatdam en de regionale omroep Zeeland. Subsidie- voorstellen zijn er voor het ram- schip De Schorpioen Avifauna Zeeuwsch-Vlaanderen, de Zo meruniversiteit Zeeland en voor een informatiemap over de verscheidenheid in bevolkings groepen in Zeeland. De commis sie behandelt verder de nota werkgelegenheidsproject min derheden en de verdeling van ex tra geld voor de stads- en dorps vernieuwing. De vergadering is in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Twee commissies van de provin ciale raad voor de volksgezond heid vergaderen in Terminus, F. den Hollanderlaan 37, Goes. De commissie basis- en eerste lijns gezondheidszorg vergadert dinsdag 7 juni, 19.00 uur. Aan de orde zijn het centrum voor borstonderzoek in Goes en een notitie over preventieve ge-' zondheidszorg. Er is een algeme ne notitie over knelpunten in de gezondheidszorg in Zeeland en de commissie bespreekt daaruit de elementen met betrekking tot de eerste-lijn: huisartsen, wijk verpleging, maatschappelijk werk en gezinszorg. De commissie verpleeghuizen en gezondheidszorg voor ouderen vergadert woensdag 8 juni, 9.45 uur. Ook hier komt de algemene notitie gezondheidszorg aan de orde, maar dan toegespitst op ouderen. Verder praat de commissie over de verhouding tussen de ver pleeghuiszorg en de zorg in be jaardenoorden op Walcheren. Alle commissievergaderingen zijn openbaar. Zij beginnen met spreekrecht voor het publiek. Golfbanen nemen nogal wat ruimte in beslag. Een baan met 9 holes (speelbanen) beslaat rond de 30 hectare en een baan met 27 holes tussen de 75 en 100 hectare. De meeste banen heb ben negen of achttien holes. On derscheid wordt gemaakt in ver- enigingsbanen, openbare banen en commerciële banen. Vereni- gingsbanen zijn alleen bespeel baar door de leden, dit in tegen stelling tot openbare banen, waarop iedereen wordt toegela ten. Regel is, dat een dagcontri butie wordt betaald. Op openba re banen zijn ook wel verenigin gen actief, maar zij huren de baan dan voor een bepaalde tijd van de week. De beheerder van openbare banen is een over heidsinstantie. Commerciële ba nen worden uitgebaat door parti culieren. Het karakter van com merciële banen kan zowel beslo ten als openbaar zijn. Zeeland heeft nu vier golfbanen: drie verenigingsbanen (Domburg, Axel en Oostburg) en een com merciële baan (Reimerswaal). De banen in Domburg, Reimerswaal en Axel hebben negen holes, die in Oostburg zes. Volgens de nor men van de Nederlandse golffe- deratie krijgt alleen de baan in Axel het predikaat goed. Van Domburg wordt gezegd, dat de kwaliteit nog niet helemaal in or de is, van Reimerswaal, dat de mogelijkheden tot uitbouw tot een goede baan er zijn en van Oostburg, dat de baan nog niet aan de normen voldoet. In de nota Golfen in Zeeland wordt een afweging gemaakt tussen de belangen van golfers en elementen als ruimtelijke or dening, natuur en landschap, landbouw en toerisme en recrea tie. Dat heeft geleid tot het for muleren van verschillende voor waarden, waaraan golfbanen moeten voldoen. Zo moeten golfbanen gesitueerd worden bij recreatiegebieden of bij steden die een regionale functie hebben, golfbanen in natuurgebieden worden afgewezen en gave land schappen moeten in tact blijven. Golfbanen die groter moeten worden dan vijftig hectare vallen onder de plicht tot het opstellen van een milieu-effectrapport. Bij golfbanen moet worden ge zorgd voor goede bereikbaarheid en ruime parkeergelegenheid. Golfbanen in agrarisch gebied zijn alleen toegestaan als zij zijn in te passen bij een verkaveling of als de activiteiten aansluiten bij de bedrijfsstructuur. Voor Noord-Zeeland zijn er twee initiatieven: een baan met negen holes bij Haamstede en een baan met achttien holes bij Bruinisse. Voor de baan bij Haamstede heeft de minister van landbouw en visserij zijn toestemming ge geven op grond van de natuurbe schermingswet. Andere planolo gische procedures lopen nog. In de nota staat, dat de baan een belangrijke toeristische functie heeft en daarom nadrukkelijk wordt ondersteund. Voor de baan bij Bruinisse wordt ver wacht, dat de spelers vooral af komstig zullen zijn van vaste be woners van Aqua Delta (nog te bouwen bungalows) en vanuit Zuid-Holland en Noord-Brabant. Vanuit die behoefte zou de baan gerealiseerd kunnen worden. Voor Midden-Zeeland zijn er plannen de baan bij Domburg (over de weg) uit te breiden tot twaalf holes en die van Reimers waal tot achttien holes. De Dom- burgse baan voldoet qua plaats wel aan toeristische behoeften, maar door de verenigingsstruc tuur is hij niet toegankelijk ge noeg. Reimerswaal is nogal afge legen en daarom wordt de voor keur gegeven aan een nieuwe baan in de buurt van Goes, in Middelburg of tussen Middelburg en Vlissingen in. De uiteindelijke plaats is mede afhankelijk van de ontwikkelingen op golfgebied op Schouwen-Duiveland. De Mid denzeeuwse baan moet een open karakter krijgen. Er zijn plannen de Oostburgse golfbaan uit te breiden tot een achttien-holes-baan. Nu voldoet de baan niet aan de kwaliteitsei sen van de Nederlandse golffe- deratie. Mochten de plannen tot uitbreiding en verbetering niet doorgaan, dan moet, volgens de samenstellers van de nota gestreefd worden naar een nieu we baan in de buurt van Cadzand. In de nota wordt aandacht be steed aan de vraag naar oefenba- nen - driving ranges in golfter- men. Voor een oefenbaan is on geveer een hectare nodig. Enkele golfbanen beschikken over zo'n oefenterrein en er is er ook een in de gemeente Valkenisse, los dus van een officiële golfbaan. In de uitbreiding bij Domburg zit ook een oefenbaan. Het aanbod zou uitgebreid kunnen worden in de recreatie-concentratiegebieden, bij de steden en bij de grote dag recreatieterreinen, zoals De Piet en de Schotsman. Eventueel zouden de driving-ranges kunnen worden uitgebreid met enkele korte holes. Woensdag 8 en donderdag 9 juni is de tentoonstelling Zeehonden in de Zeeuwse wateren te zien in Breskens. De klipper Avontuur ligt dan afgemeerd in de Visserij haven met in het ruim opgezette zeehonden en allerlei informatie over de eet- en andere leefge woonten van de zeehonden. Ook wordt duidelijk gemaakt, waar om zeehonden zo op rust zijn gesteld. De Avontuur vaart na donderdag naar Terneuzen. Daar is de ten toonstelling dan te zien van 11 tot en met 15 juni, aan de Stati onskade tegenover autobedrijf Moret. De openingstijden zijn van 10.00 tot 17.00 uur en op zondagen van 13.30 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. De Avontuur kan ook in groeps verband worden bezocht. Groe pen wordt wel gevraagd zich te voren te melden bij het bureau voorlichting van de provincie, tel. 01180-31394. Het schip in de Breskense en Terneuzense wateren is herken baar aan een spandoek over de volle lengte van de Avontuur.® Voordat gedeputeerde staten zich over de nota Golfen in Zee land uitspreken, wordt de me ning van de bevolking gevraagd. Schriftelijke reacties kunnen worden gericht aan Gedeputeer de Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. De sluitingsdatum is 1 juli. De nota is verkrijgbaar bij het in formatiecentrum van de provin cie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 01180-31400. Nadere informatie over de nota zelf is verkrijgbaar bij het bureau recreatie en toerisme van de pro vincie, de heer S. Louwerse, tel. 01180-31619. m Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat vanaf 2 juni tot en met 1 juli 1988 het ontwerp-bodemsaneringsprogramma van de provinicie Zeeland voor een ieder ter in zage ligt. Het programma is bestemd voor het jaar 1989. In het programma wordt aangegeven op welke locaties in 1989 onderzoek dan wel sane ring van de (mogelijk) vervuilde bodem is gepland. Voorts bevat het ontwerp-programma een stand van zaken van de onderzoeken en sane ringen op de overige (mogelijk) verontreinigde locaties. Het ontwerp-programma ligt ter inzage op: de gemeentesecretarieën; de provinciale bibliotheek in Middelburg; de openbare bibliotheken in Axel, Burgh-Haamstede, Goes, Hulst, Oostburg, Sas van Gent. Terneuzen, Tholen, Vlissingen en Zierikzee. Het ontwerp-programma met de op het moment beschikbare bijlagen ligt ter inzage op: het bureau milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middelburg; op de gemeentesecretarieën, voor wat betreft de onderzoeken op die locaties die zijn gelegen op het grondgebied van deze gemeente. Van 2 juni 1988 tot en met 1 juli 1988 kan door een ieder gemotiveerd schriftelijk bezwaren tegen het ontwerp-programma worden ingediend bij: Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA MIDDELBURG. Gedeputeerde Staten zullen het programma na 1 juli vaststellen. Het programma zal daar na aan de minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer worden toegezonden. Deze deelt zo spoedig mogelijk mee welke van de in het programma aange wezen gevallen voor sanering of onderzoek in aanmerking komen. Voorts bepaalt hij aan de hand van het programma de hoogte van de door hem in 1989 beschikbaar te stellen financiële middelen voor de uitvoering van de bodemsanering in Zeeland. Degenen die de beschikking willen krijgen over het ontwerp-programma kunnen daartoe contact opnemen met het bureau milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 in Middelburg (telefoon: 01180-31353). De kosten van het ontwerp-programma bedragen f 10,—. Voor nadere inlichtingen kunt u zich wenden tot genoemd bureau. Middelburg, 24 mei 1988. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 Vrijdag 10 juni: I 08.00-18.00 uur 14.00-21.00 uur 16.30 uur 19.00 uur Weekmarkt Bier-tapwedstriiden voor het publiek, verspreid over de braderie Boetseerwedstrijden voor de jeugd, in de Kerkstraat Modelboten show, aan de Kade Touwtrekken, aan het Moleneind Zaterdag 11 juni: 08.00-12.00 uur 10.00-21.00 uur 12.00-19.00 uur 14.00 uur 14.00-19.00 uur 14.00-18.00 uur 14.00-20.00 uur 14.00-21.00 uur Kinder-rommelmarkt, in de Vrijstraat Pluimvee markt, in de Nieuwstraat Modelboten show, aan de Kade Kindercircus, in de Kapellestraat Strip-quiz met Guy Luyten van de BRT, aan het Moleneind Grimeren kinderen, in de Nieuwstraat Body-building show, in de Nieuwstraat Modeshow, in de Meerminnestraat Egelander orkest, over de braderie Clowns club, over de braderie Dixieland orkest, op de Beestenmarkt Vlaamse spelen, poppenkast en pony rijden, op het Walplein Zondag 12 juni: 10.00-21.00 uur Pluimveemarkt, in de Nieuwstraat 12.00-18.00 uur Clowns club, over de braderie Disney-orkest Pink-Panther enz. over de braderie 12.00-21.00 uur Dixieland orkest, op de Beestenmarkt 14.00 uur Demonstraties en kanowedstrijd, aan de Kade 14.00-18.00 uur Nikkelen Nelis, over de braderie 14.00-19.00 uur Modeshow, in de Meerminnestraat Grimeren kinderen, in de Nieuwstraat 14.00-21.00 uur Modelboten show, aan de Kade Vlaamse spelen en pony rijden, op het Walplein 18.30-21.00 uur Showband IJzendijke, over de braderie u flik 9 i Tijdens de gehele braderie: kermis, grootste fruitmand ter wereld, vele koopjes bij de Horeca en de winkeliers en Radio Veronica is aanwezig. liiii - tm Golfbaan Domburg

de Faam | 1988 | | pagina 11