Duitse en Nederlandse lof Ons Buiten en Dennebos wat rommel in huis' Plan: samenwerking Zeeuwse rijscholen voor slipcursus bij' 'Een mens verzamelt 'Beide partijen hebben er baat Zoo staat centraal bij voorjaarsshow Auto Poppe Prijsuitreiking Peugeot prijsvraag van Dijkwel Metamorfose van Etos in Etos Beauty Case TWEE VIJFSTERREN CAMPINGS IN OOSTKAPELLE Gymnasiasten proeven sfeer in restaurant Athene KORTINGSKAART VOOR VLISSINGSE STUDENTEN Dennebos Vlissingse jeugdbrandweer naar landelijke wedstrijden in Ede Uitje Voorlichting Sparen Speelzolder Restaurant Heropening Kabouterhut Ons Buiten "Deetman wordt steeds gieriger. En wij hadden het toch al niet zo breed. Een studentenkortings kaart is onze oplossing voor deze financiële pro blemen", vertellen de studenten van de Vlis singse HEAO. Met in gang van het nieuwe schooljaar ontvangt iedere student die lid is van de studentenvereni ging SVHV een leden- kaart waar hij of zij tien procent korting mee kan krijgen bij maar liefst 12 Vlissingse winkeliers. Ligbad CHEMOKAR-TOERNEE DOOR VLISSINGEN: JASPERSE BIEDT COMPLEET PAKKET DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 27 april 1988 Ze zijn er weer klaar voor, de campings. In Zeeland begon het seizoen al vroeg en met een schitterende paasvakantie en een lekkere bries keerde iedereen weer tevreden huiswaarts. De redactie bezocht twee vijf-sterren campings die de afgelopen twee jaar werden onderscheiden met het predikaat "Camping van het jaar". En toevallig liggen die ook nog beide in de Walcherse badplaats Oostkapelle. Het ondernemende echtpaar Maas is hoog gestegen op de campingladder. Hun activiteiten op Dennebos gaven daar alle aanleiding toe. Drie jaar geleden verraste de ANWB hen met vijf sterren en in 1986 kregen zij het predikaat Camping van het jaar. Daarnaast deelde de Duitse ADAC de onderneming in bij de Standaard I extra Empfohlen, waarvan er maar enkele in Neder land zijn. Nog geen kilometer verderop, even buiten Oostkapelle, zwaait Krijn Coppoolse de scepter over de andere vijf-sterren camping Ons Buiten. Ook hij viel de laatste jaren in de prijzen. Camping van het jaar 1987 en ook aanbevolen door de Duitse organisaties ADAC en de Caravan en Cam pingclub. Als een burgemeester loopt Peter Maas trots over zijn geloofde Camping Dennenbos. Links en rechts knikkend groet hij min zaam zijn gasten, die hij bijna al lemaal bij naam kent. "Guten Morgen, Hansi. Recht schonen Tag heute". Kinderen in trapau to's vermaken zich op asfaltpaad- jes. Het smetteloze sanitairgebouw heeft meer weg van een vergrote badkamer in een viersterren hotel. Bij alle "Een auto kopen is een gok. Maar laat u adviseren. En als u denkt ja, wat en hoe, ga dan bij Dijkwel informeren". De slagzin van de heer J. Sinke uit Oost- Souburg. Goed voor een radio cassette recorder inclusief speakers en montage, de hoofdprijs van de Peugeot- prijsvraag van het Vlissingse autobedrijf Dijkwel. Secretares se Els Meijer reikte vorige week vrijdag de prijzen uit. De tweede prijs, een zonnedak inclusief montage, werd ge wonnen door L. Buijze uit Mid delburg. Sjoerd Hanemaayer uit Vlissingen won een Peugeot- horloge als derde prijs. De overi ge zeven prijzen bestonden uit diverse Peugeot-artikelen, zoals een jack, een sweatshirt en een strandlaken. De prijswinnaars werden verder gehuldigd met bloemen en een borrel. Met Koninginnedag is het einde lijk zover. Na twee jaar sparen gaan de leerlingen van de vierde en vijfde klassen van de gymna siumafdeling van de Stedelijke Scholengemeenschap Middel burg naar het land waarover ze dagelijks op school in de boeken lezen: Griekenland. Om alvast in de sfeer te komen kregen zij in restaurant Athene in Middelburg een voorproefje van wat hen aan spijs, drank en dans in het nieuwe Hellas te wachten staat. Sommige leerlingen zaten nog wat onwennig te kijken ach ter hun bordje geitekaas en cala- mares (inktvis), maar toen de eigenaar van de zaak hen uitno digde om de sirtaki te dansen, overwonnen de meesten hun Hollandse schroom. Tijdens de veertiendaagse reis zullen de leerlingen met hun vier begeleiders alle belangrijkste mu sea en oude plaatsen in Noord- Griekenland en in het gebied Pe- loponnesos bezoeken. Brandjes blussen... de Vlissingse Jeugdbrandweer doet het met verve. Net het vijftien-jarig jubi leum achter de rug wonnen de junioren (12 tot en met 16 jaar) afgelopen zaterdag de selectie wedstrijden in Leerdam. Ze ver sloegen tien andere ploegen. De adspiranten (16 tot en met 18 jaar) werden derde. Beide ploe gen stromen door naar de lande lijke jeugdbrandweer-wedstrijden op 4 juni in Ede, waar ze het op moeten nemen tegen ploegen uit onder meer Stellendam en Zwolle. Samen met de uitbaters van het Griekse restaurant werd als voor proefje de sirtaki gedanst. Mededeling van een chemokar klant: "Ik weet niet wat het is, maar het ziet er ontstellend vies V/nr. Sjoerd Hanemaayer, Els Meijer, J. Sinke en L. Buijze. uit". Vlissingen milieubewuster. De twee mannen van de chemo kar weten er alles van. Plichtsge trouw trokken zij vorige week ten strijde door de Scheldestad. Binnen twee dagen was er alleen aan verfresten al twaalfhonderd liter binnen. Hamsteraars zijn het, die Vlissin- gers. Tussen de verfblikken zit ten merken die al minstens tien jaar uit de handel zijn. Het record staat op vijfentwintig jaar. Vaten vol met medicijnen, van hoest- bonbon tot clisma en van aspiri ne tot gebruikte insulinespuit konden via Roosendaal naar Ro zenburg worden afgevoerd. Het is duidelijk: de Vlissingse bevol king is al lang aan het chemokar verschijnsel gewend. "Een mens verzamelt wat rommel in zijn huis", verzucht een dame die wankelt onder het gewicht van een doos afval. Ze wordt vrien delijk bedankt door Antoine Sips en Hans Bayens. "Jullie nog veel meer bedankt!", roept de vrouw als afscheid. "Ik ben blij dat ik er vanaf ben". Voor de twee milieumannen be tekenen de twee weken die de chemokar per jaar rijdt een uitje. Bayer is in het normale leven vuilnisman, Sips knapt allerlei kwarweitjes op voor de gemeen tereinigingsdienst. "Leuk werk", vinden ze. "Het is altijd weer een verrassing wat de mensen ko men brengen. We hebben meer verantwoordelijkheid en het is minder gevaarlijk dan ons gewo ne werk". Minder gevaarlijk? "Ja", al het afval is keurig ver pakt en van een etiket voorzien. Wat er in een vuilniszak zit zie je niet". Ondertussen blijven de 'dum pers' toestromen. De mannen pakken alles aan en stoppen het vakkundig in de juiste vaten. Tussen de bedrijven door geven ze ook nog wat voorlichting. Een vrouw vraagt zich af waarom ze fotochemicalieën bij de chemo kar moet inleveren. In de foto vakbladen staat immers dat die zichzelf afbreken? "Over hon derd jaar misschien en zeker niet als u ze allemaal bij elkaar gooit", antwoordt Sips. "Het is de grootste rotzooi die er bestaat". Het slipcertificaat als aanvulling op het rijbewijs. Voor velen geldt hier: de wens is de vader van de gedachte. De ANWB, de KNAC, de BOVAG en de minister, ieder een vindt dat het erbij hoort. Al leen de praktische uitvoering levert problemen op. Een landelij ke invoering zou een miljardenin vestering betekenen; de individuele rijscholen ontbreekt het aan faciliteiten. De Middel burgse rijschool Jasperse heeft daarom in samenwerking met de KNAC in Den Haag een slipcur sus opgezet, zowel voor rijbe wijshouders als iessers. De cursus is niet alleen voor leerlin gen van Jasperse bestemd. Alle Zeeuwse rijscholen kunnen hun leerlingen doorsturen. Jasperse heeft er een speciaal spaar systeem voor bedacht, waaraan iedereen kan deelnemen. "Binnenkort organiseren we een informatie-avond voor de rijscho len", zegt Maarten de Bruin van autorijschool Jasperse. "Er bestaan namelijk nogal wat mis verstanden over onze plannen. Onze opzet is de Zeeuwse auto mobilisten wat extra bagage te geven. De leerling komt tijdens de normale lessen tekort. Ge vaarlijke situaties zoals een glad wegdek komen tijdens de lessen niet voor. Je kunt moeilijk wach ten tot er sneeuw ligt en dan stiekem remmen. Wat wij bieden is puur een serviceverlening. We gaan beslist niet concurrerend te werk. Rijscholen die leerlingen doorsturen naar ons hoeven dan ook niet bang te zijn dat ze die kwijt raken. In groepsverband is de cursus gewoon goedkoper". De cursus neemt een dag in beslag en kost via Jasperse 275 gulden, inclusief vervoer van en naar Den Haag en een lunch. Mensen die op privé-initiatief de cursus volgen zijn volgens De Bruin bijna 100 gulden meer kwijt. "Eigenlijk is 275 gulden een onmogelijke prijs", geeft de instructeur toe. "Maar er wordt niets op verdiend". Omdat niet iedereen zo'n bedrag zomaar op tafel kan leggen, is er een spaarkaart gemaakt. De be doeling is dat elke rijschool die aan zijn leerlingen gaat verstrek ken. De eerste zegel ter waarde van vijf gulden krijgt de leerling gratis van de school. De rest dient zelf bijeen gespaard te wor den. De kaart is overdraagbaar, als cadeau bijvoorbeeld, blijft gel dig en is inwisselbaar. Het gespaarde bedrag wordt te allen tijde terugbetaald. Bij voldoende belangstelling kan de cursus elke veertien dagen worden gegeven. De trotse eigenaren Coppoolse en Maas bij hun vijf-sterren domeinen wastafels ligt een spons. „Zo kunnen de mensen zelf de was bak even schoonvegen na ge bruik", zegt de eigenaar. De mede-verantwoordelijkheid werkt. De bakken zijn brand schoon. Geen beschadigingen of graffity op Dennebos. Toch is de cam ping al vier jaar oud. Peter Maas: „Wij hebben op onze camping plaats voor 130 gezinnen. De meesten komen hier al jaren. Dat schept een band. We kunnen de mensen heel persoonlijk benade ren. Door de sterke sociale con trole gaat er zelden iets mis." Drie jaar geleden namen Peter en Paula Maas, die al vijftien jaar op de camping werkten, Dennenbos over. Vanaf dat moment stond kwaliteitsverbetering centraal. Naast het schitterende sanitair gebouw kwam er een zwembad, verwarmd door zonne-energie. Hun beste vondst noemt het echtpaar echter de speelzolder voor de kinderen, waar op vaste tijden een leidster met de kinde ren bezig is. „Zo kunnen de ouders 's morgens rustig bij de tent of caravan koffie drinken, of zelfs'boodschappen gaan doen. De kinderen worden op een leuke manier bezig gehouden met knutselen of video. Je bent eens even los van elkaar". Het restaurant, naar eigen ont werp gebouwd als een oud bad paviljoen met een torentje, werd vorig jaar Pasen geopend. Het is zeker niet alleen voor de cam- pinggasten bedoeld. Paula Maas: „Ook toeristen uit de omgeving Het wordt steeds sprookjesachti- ger in het Pannekoekhuis de Ka bouterhut aan het Oostkerkplein in Middelburg. Op Koninginnedag verricht burgemeester Chris Rut ten van Middelburg om 14 uur de officiële openining van dit geheel verbouwde feestrestaurant voor kinderen. Vanaf 1 mei is de Ka bouterhut weer open. hebben de weg hierheen al ge vonden. Bovendien is ons restau rant ideaal voor trouwerijen en kinderpartijtjes. Natuurlijk heb ben we ook een afhaalluik in de keuken, maar hier kan iedereen een goede en betaalbare maaltijd krijgen in een sfeervolle omge ving. De ronde vuurplaatsen in het midden bieden gelegenheid voor een grillparty met een hele groep gasten". Even verderop woont collega Krijn Coppoolse van Ons Buiten. Het pronkstuk op het terrein is ongetwijfeld het grote zwembad, dat voorzien is van een overkap ping en zijwanden, die met warm weer verwijderd kunnen worden. Zonne-energie verwarmt het wa ter. „Sinds Pasen is het in ge- Ook al zijn de bestuursleden van de studentenvereniging nog maar eerstejaars studenten, toch gaan zij al aardig economisch te werk. "De winkeliers zelf hebben ook voordeel bij de kortingskaart. Omdat er zeker 400 studenten bruik. We blijven open tot eind oktober", zegt Coppoolse. „Er wordt enorm veel gebruik van gemaakt. Vooral als het op het strand te koud is. De meeste ge zinnen komen uit Brabant, Gel derland en Overijssel. Met Pasen waren het bijna alleen Duitsers. Wie hier eenmaal is geweest komt terug. Ik denk dat dat komt omdat wij inspelen op de wensen van de gasten. Toen bijvoorbeeld bleek dat veel vaders alleen in de vakantie tijd hebben om hun ba by in bad te stoppen hebben we ook in de mannenafdeling een baby-wasaccomodatie ge- gebruik van zullen maken, kun nen de middenstanders op een omzetverhoging rekenen. Het is dus voor beide partijen inter- ressant". Op dit moment zijn er al 12 win keliers die de studenten met zo'n kaart 10% korting geven. Ralph Jorissen en Tom Meijer bezoch ten een kleine 25 winkeliers in Vlissingen met hun plan. "Onge veer 10 zaken hebben geweigerd, zij voelden er niets voor. De rest reageerde gelukkig wel positief. De reacties liepen dan ook nogal uiteen", doet Ralph Jorissen uit de doeken. "Sommige middenstanders wil den niet meedoen omdat ze al zoveel verbouwingskosten had den gehad. Een korting van 10% aan ongeveer 400 studenten vonden ze teveel van het goede worden. Een andere winkelier was van mening dat hij zo'n kor ting voor studenten niet maken kon tegenover zijn vaste klanten. Ook waren er zaken waar we botweg 'nee' te horen kregen, die konden niet eens een reden voor maakt". Verder kwamen er naast de grote speeltuin verspreid over het terrein bij de kampeerplaat sen peuterspeelveldjes, zodat de ouders een oogje in het zeil kun nen houden. Ook dat was een suggestie van een bezoeker. De camping heeft 400 plaatsen, waarvan er 60 worden bezet door vaste seizoencaravans. Daarnaast is er een doortrek kersterrein en kunnen twee trek kershutten voor maximaal drie nachten gehuurd worden. Na tuurlijk is er een kampwinkel, en ook de 'huiskamer van de cam- de weigering verzinnen". "Maar uiteindelijk deden er toch nog meer zaken mee dan dat we ver wacht hadden", vult Tom Meijer aan. "Bovendien is er één zaak, het eetcafé De Pub, die zelfs 20% korting geeft op een maaltijd". Naast De Pub geven de volgende zaken 10% korting: Citybloem, Roovers Leerhoek, Roovers Sport, Kapsalon Temsamani, Har dy Optiek, Videotheek Vlissin gen, Future CD Shop, Vishandel De Muynck, De Pantalon, Juwe lier Van de Ree en Boekhandel De Ruyter. "Verder denken we aan de bioscoop en de krant. Vooral omdat we juist van dit soort za ken veel gebruik maken. Wan neer de kosten extra hoog zijn, is een korting natuurlijk helemaal van harte welkom". Tom Meyer en Ralph Jorissen zit ten beiden in het bestuur van hun studentenvereniging. "Wij doen daar nog wel iets meer dan alleen maar kortingskaarten maken", vertellen ze. Ook het regelen van de studenten-huisvesting, sport activiteiten, algemene zaken zo als bijvoorbeeld een boeken beurs, excursies en introductiedagen valt onder hun takenpakket. ping', de kantine, ontbreekt niet. Er is géén disco. De bezoekers daarvan behoren niet tot de doel groep van Coppoolse. De familiebadkamers zijn ook voor invaliden toegankelijk. Eén van de badkamers is voorzien van een echt ligbad. „Een heerlijk luxe gevoel voor mensen met al leen een douche thuis", zegt Krijn Coppoolse. Wie een douche wil nemen kan daar zo onder stappen. „Nee hoor, geen mun ten. Dat is zo'n gedoe. Er wordt En natuurlijk hoort ook het orga niseren van feesten daarbij. Naast deze activiteiten is de al eerder genoemde kortingskaart een bezigheid die niet onderschat moet worden. Er komen namelijk nog heel wat dingen bij kijken voordat alles in kannen en krui ken is. "Alleen al 25 winkeliers eert all-inn prijs voor de camping betaald en daar houdt het mee op". De kwaliteitsverbetering die Den nebos en Ons Buiten nastreven past helemaal in het provinciale beleidsstraatje. Zeeland bleef in vesteren. Ook toen het bergaf waarts ging met het kamperen in Nederland. „Daarom is er zo'n groot aantal vijfsterren-campings in een plaats als Oostkapelle te vinden. Waar elders de terreinen verpauperden en de gasten weg liepen, bleven hier de vakantie gangers komen". bezoeken kost heel wat tijd", zegt Ralph. "Daarnaast hebben we ook contracten op moeten stellen. En de kortingskaart op zich is ook nog een aardige klus. Die hebben we zelf ontworpen. Nu zijn we nog aan het uitpuzze- len door wie we die het beste uit kunnen laten voeren". De initiatiefnemers van de studentenkaart. Antoine Sips en Hans Bayer met een chemo-klant Ondanks hun informatieve taak hebben Sips en Bayer geen spe ciale cursus gehad. De kantoor mensen wel. Ronald Steenaart van de Reinigingsdienst: "Die kennis proberen we zo goed mo gelijk over te brengen aan het personeel. Misschien dat zij bij een volgende gelegenheid een cursus kunnen volgen". In totaal leverden de Vlissingers 3.270 kilo chemisch afval bij de chemokar in: 180 kilo batterijen, 2.340 kilo verfresten, 150 kilo medicijnen en cosmetica, 90 kilo bestrijdingsmiddelen, 210 kilo fotochemikalieën en 300 kilo an dere stoffen. Verder werd de rei nigingsdienst verblijd met 380 li ter afgewerkte motorolie en 45 oude accu's. Vorig jaar werd er 2.065 kilo klein chemisch afval, 31 accu's en 750 liter motorolie ingeleverd. De showroom van de Vlissingse Volkswagen- en Audi-dealer Auto Poppe Walcheren is van 28 april tot 15 mei vermomd als die rentuin. De auto-voorjaarsshow: een Zoo-show. Weer eens wat anders. De show wordt over het hele land gehouden en is in sa menwerking met een groot aan tal dierentuinen en Minolta opgezet. In de showroom van Poppe aan de Gildeweg staan tijdens de voorjaarsshow ruim veertig auto's te pronken. Ongeveer de helft daarvan is nieuw. Daarbij hoort het allernieuwste model van de Volkswagen Passaat. Verder kan de bezoeker rekenen op een aantal aantrekkelijke aan biedingen. De Golf-modellen Tour en Memphis bijvoorbeeld. En de Polo Fox. Uiteraard is ook Audi ruimschoots vertegenwoor digd. De andere helft bestaat uit jonge tweedehands-exemplaren. Deze voorjaarsshow is geen ge wone. De VW en Audi-dealers maken van de gelegenheid ge bruik om de dierentuinen eens extra in het zonnetje te zetten. Het begint al bij het binnenko men. Elke bezoeker ontvangt een reductiebon van f 2,50 op het toegangsbiljet van een dieren tuin. Dan is er ook nog een Die ren Quiz waarmee een Minolta kleinbeeldcamera te winnen is. Met een camera kun je foto's maken. In de dierentuin bijvoor beeld. Waar je met je reductie bon naartoe gaat. Via de reduc tiebon kunnen de bezoekers weer meedoen aan een Dieren tuin Fotowedstrijd. Landelijk VW en Audi-importeur Pon's Auto- De koude stenen vloer is verdwenen. Ook het felle licht is niet meer. De nauwe gangpaden zijn verleden tijd. Vaste vloerbedekking en sfeervolle verlichting kwamen er voor in de plaats. Etos verhuisde vo rige week van de Middelburgse Lange Delft 13 naar het ruimere num mer 22 en werd daarmee Etos Beauty Case. Vooral het cosmetica- assortiment werd flink uitgebreid. Er kwam een aantal bekende mer ken bij zodat er in elke prijsklasse wat te vinden is. De klant mag nog steeds zichzelf bedienen maar het personeel onderging een speciale training om de nodige informatie te kunnen verstrekken. De nieuwe Etos Beauty Case. Dierentuinen en Minolta werken samen met Poppe mobielhandel te Leusden stelt de hoofdprijs ter beschikking. En die is niet mis: een geheel verzorgde Hotelplan Safari-reis naar Kenia voor twee personen. De tweede prijs is een all-inn familie-dagtrip naar de beroemde Zoo van Ant werpen. OWEF f

de Faam | 1988 | | pagina 19