In het spoor van Willem en Mary Beatrixboom Waar naar toe met motorolie? WEG ERMEE! Ontwikkelings samenwerking Bestemmingsplan Verkeer Hinderwet Magirus Colofon Redactie: Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. Telefon: (01180) 26251Reacties van harte welkom. Week Commissies in februari Werk in uitvoering Ter inzage Oud papier m d w d v z z 12 19 26 13 20 27 14 21 28 "Tafeltje Dekje" Bill of Rights Internationale herdenking Gemeenten Willem III en Middelburg Het Middelburgse programma Brochure DE FAAM Woensdag 3 februari 1988 Door het oog ven de Lancje Jan Bestuurscommissie Welzijnsac- commodaties, dinsdag 9 om 19.30 uur. Plv. secr. dhr. J. Vuijk (spreek recht) Commissie Verkeerwoensdag 10 om 19.30 uur Secr. mw. A.C. Beije (spreekrecht) Bestuurscommissie Culturele Za ken, donderdag 11 om 15.45 uur Secr. mw. J. Cijsouw (spreekrecht) Commissie Sociale Zaken, donder dag II om 19.30 uur Secr. dhr. J.J. Groenenberg (spreekrecht) Commissie Onderwijs, maandag 15 om 16.00 uur Secr. dhr. H. Groesser (spreek recht) Commissie Gemeentewerken, maandag 15 om 19.30 uur Secr. dhr. P.M. Meeusen (spreek recht) Commissie Financiële Zaken, dins dag 16 om 15.00 uur Secr. dhr. N.A. Meijer (spreek recht) Commissie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening, Milieube heer, dinsdag 16 om 19.30 uur Secr. tst. 342 (spreekrecht) Bestuurscommissie Welzijn, woensdag 17 om 16.00 uur Secr. dhr. A.J. Wien (tst. 347) Commissie Economische Zaken, woensdag 17 om 19.30 uur Secr. Drs. G.L. de Kok (tst. 317) Commissie Volksgezondheid, don derdag 18 om 16.00 uur Secr. dhr. M.C. Westveer (1st. 324) Gemeenteraad, maandag 22 om 14.00 uur Commissie Bezwaar- en Beroep schriften, donderdag 25 om 16.30 uur. Secr. dhr. J.J. Groenenberg (tst. 359) Voor het gebruik maken van het spreekrecht moet een afspraak ge maakt worden met de commissie secretaris op het stadhuis, telefoon 26251. Vanaf 8 februari is een gedeelte van het Noordbolwerk afgesloten voor het verkeer, omdat hier her- stratingswerkzaamheden worden uitgevoerd. Vanaf 25 januari 1988 ligt geduren de twee maanden bij Bureau Voor lichting, Stadhuisstraat 2, ter inza ge een ontwerp-besluit betreffende een wijziging van de Heffingsver ordening Walcheren 1986. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken, die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. Li kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 8 februari 1988 tot en met 13 februari 1988. maandag gesneden rundvlees, spruiten, aardappelen dinsdag capucijners, spek, uien, puree woensdag saucijsjes, rode bietjes, aard appelen donderdag gebakken vis, groentemix, aard appelen vrijdag kalkoenschnitzel, appeltjes, aard appelen zaterdag spaghetti bolognese met saus. Op 17 juli is het driehonderd jaar geleden dat een Engelse admiraal, als gewoon matroos verkleed, in het diepste geheim een belangrijke brief aan de Nederlandse Stadhouder Willem III van Oranje overhandigde. In deze brief werd Willem III gevraagd in Engeland orde op zaken te ko men stellen. Voor Willem III was het "nu of nooit". In vier maanden tijd had hij een volledige expeditie gereed. Deze bestond uit 250 schepen. Op 11 no vember 1688 vertrok deze expeditie vanuit Hellevoetsluis naar het Engel se Brixham in de baai van Torbay. Op 15 november 1688 zetten 11.000 man voetvolk en 3.000 ruiters onder gejuich voet aan wal in Zuid- Engeland. Toen Willems leger in december Londen bereikte vluchtte het toenmali ge staatshoofd, Jacobus II, naar Frankrijk. Op 11 april 1689 werden de Nederlandse Prins Willem III en zijn Engelse gemalin, Prinses Mary II, tot Koning en Kongin van Engeland, Schotland en Ierland gekroond. herdacht, in Nederland en Enge land zijn nationale comités opge richt met als doel internationale, nationale en lokale activiteiten te organiseren en te stimuleren. Prin ses Margriet is beschermvrouwe van het nationaal comité in Neder land. Prins Charles neemt in En geland het beschermheerschap van de nationale organisatie voor zijn rekening. Ook in Amerika zal een aantal ac tiviteiten in het kader van de na tionale herdenking gaan plaatsvin den. Vele plaatsnamen in de Ver enigde Staten herinneren immers aan het feit dat Willem en Mary ook Koning en Koningin van de "New Territories" zijn geweest. Het William and Mary College is thans nog de op één na oudste uni versiteit van de Verenigde Staten. 1688 1988 Het belangrijkste politieke resul taat van 1688-1689 is het instellen van de zogenaamde constitutione le monarchie. Dit gebeurde dank zij de Bill of Rights, een wet die bij de kroning tot stand kwam. Deze wet houdt in feite een soort contract in tussen vorst en volks vertegenwoordiging. De Bill of Rights betekent het begin van de parlementaire democratie. Er kwamen regelmatige verkiezingen, de financiën van het Rijk werden vastgesteld en het beheer van het leger en de vloot werden geregeld. Aan de vorstelijke willekeur en de onverdraagzaamheid kwam een einde. De omwenteling van 1688-1689 was een zeer bijzondere. Er werd voorkomen dat Jacobus II een dictatoriaal regime in Engeland zou vestigen, zulks naar het model van Lodewijk XIV. Daarmee werd tegelijk de dreigende onder werping of inlijving van een aantal landen, waaronder de Nederland se Republiek, in een door Frank rijk overheerst Europa ver hinderd. Anderzijds werd met de omwente ling een aantal snelle en diepgaan de ontwikkelingen in Engeland tot stand gebracht op zowel politiek, financiëel-economisch, bestuur lijk, wetenschappelijk als cultureel gebied. Dat alles kwam groten deels voort uit het samengaan van Nederland en Engeland zoals dat al enkele generaties lang, ondanks gewapende conflicten op zee, werd nagestreefd. De Brits-Nederlandse samenwer king heeft vele verschijningsvor men gekend. Deze samenwerking heeft standgehouden en mag in Europa nog steeds als een buiten gewone vorm van samenwerking worden beschouwd, zowel voor nu als voor de toekomst. De hiervoor beschreven geschied kundige gebeurtenis zal dit jaar en een deel van volgend jaar worden Naar aanleiding van een artikel van vorige week op deze pagina over de garantieprijs voor oud pa pier zijn nogal wat vragen binnen gekomen. Voor alle duidelijkheid melden wij nog eens, dat vereni gingen, kerkgenootschappen, scholen en andere instellingen, die voor deze garantieprijs in aanmer king willen komen, zich kunnen melden bij afdeling Algemene Za ken, telefoon 26251, toestel 413. Tal van gemeenten hebben plan nen om bij te dragen aan de inter nationale herdenking. Er zijn aparte folders met toeristische routes en plaatselijke evenementen in voorbereiding. In Amsterdam en Apeldoorn zul len grote evenementen plaatsvin den. In zowel de Nieuwe Kerk te Amsterdam als Het Loo te Apel doorn zullen herdenkingsten toonstellingen worden ingericht. De Engelse Koningin Elisabeth II heeft reeds toegezegd in Neder land haar opwachting te maken. Ook wordt het druk in en rond Rotterdam. Deze gemeente heeft samen met de gemeenten Helle voetsluis, Brielle, Rhoon, Zierik- zee, Veere, Vlissingen en Middel burg de zogenaamde Delta- Commissie opgericht. In deze commissie vindt afstemming en- coördinatie van alle activiteiten in de Delta-regio plaats. Ook in Den Helder, Baarn, Kerk- rade, Breda, 's-Hertogenbosch, enz worden activiteiten op touw gezet. Waarom doet Middelburg mee aan de Willem en Mary- herdenking? Zijn er historische banden tussen deze stadhouderko ning en onze stad? De op 14 november 1650 in Den Haag geboren Willem III bezocht de provincie Zeeland enkele ma len. Hij verbleef vaak in Middel burg. In 1668 begaf hij zich in het geheim naar onze stad. Hij werd met grote hartelijkheid door de Staten ontvangen en liet zich als Eerste Edele erkennen. In april 1673 werd Middelburg wederom door Willem 111 bezocht. Dit keer om aanhangers van De Witte ver vangen door zogenaamde Prinsge- zinden. Ook in 1676 en 1684 werd Middelburg door de stadhouder koning aangedaan, evenals in het inmiddels beroemde jaar 1688. Kort voor zijn vertrek naar Enge land werd Willem III nog glorieus door de Middelburgse stadsrege ring ingehaald. Het Middelburgse programma zal zich grotendeels in de periode van 15 juni tot 15 september afspelen. In deze periode wordt ook een zo genaamde "Royal Trail by Sail" en een "Royal Trail by Bike" ge organiseerd. Dit houdt in dat een groot aantal jachten en fietsers Middelburg, evenals de overige hiervoor genoemde Delta-steden, zal bezoeken. De watersportver eniging "Arne" verleent mede werking bij het verschaffen van de ligplaatsen voor de schepen. Wat valt er zoal te beleven? Veel, heel veel! Dankzij de uiterst be reidwillige medewerking van een aantal Middelburgse instanties, ondernemers en verenigingen zal in de eerdergenoemde periode het volgende kunnen plaatsvinden Mo fcHtOX'6 Koningin Juliana geeft op 4 november 1947 aanzet tol herbeplanting van Walcheren. Afgelopen zondag heeft onze Koningin haar vijftigste verjaardag ge vierd. Ter gelegenheid hiervan worden volgens een uit een ver verle den daterende traditie in tal van gemeenten lindebomen geplant. Naast de "Wilhelmina"- en "Jugana"-bomen komen er op vele plaatsen in hel land nu ook "Beatrix"-bomen. In Middelburg zijn de schitterende beuken op de Balans "Wilhelmi na" bomen. Koningin Juliana gaf met het planten van een boom op het Seisbolwerk op 4 november 1947 de aanzet tot de herplanting van het door water verwoeste Walcheren. Het gemeentebestuur van Mid delburg geeft graag haar medewerking aan het landelijk initiatief om een lindeboom te planten, die de naam krijgt van onze huidige konin gin. Deze week worden dan ook op drie plaatsen, in Middelburg, Nieuw- en Sint Joosland en Sint Laurens, lindebomen geplant. Op Koninginnedag, 30 april, wordt bij elk van deze bomen een herin neringsplaquette aangebracht met de tekst "Beatrixboom, Hare Ma jesteit de Koningin, 31 januari 1988, 50 jaar". Motorolie: een paar liter vloeibare vettigheid waar uw auto of motor niet buiten kan. Eens per halfjaar meestal heeft die olie zijn smeren de werking gedaan. De meeste au tobezitters laten de olie verversen in een garage. De afgewerkte olie die daar wordt afgetapt is bij de garagehouder in veilige handen. Toch komt niet alle oude motoro lie terug in een opslagtank. Een paar bewijzen: -last van oliestank in een bepaalde buurt; -olie in het riool; -olievlekken in sloten en in de haven. Allemaal aanwijzingen, dat er nu en dan olie wordt weggegooid in open water, in de grond of in het nuol. En elke liter motorolie kan vijf miljoen liter grondwater ver vuilen!! Nog een aanwijzing: de verkoop van motorolie in warenhuizen, su permarkten en doe-het-zelf-zaken neemt toe. Stuntverkopen lokken niet alleen de handige sleutelaar, maar ook de onhandige automo bilist, die goedkoop uit wil zijn. Thuis gekomen rijst het probleem: waar laat ik de afgetapte oude olie? De oplossing ligt niet ver: Breng uw afgewerkte olie naar het depot van gemeentewerken, in gang aan de Oude Veerseweg. De potbeheerder is de heer Geldof, te lefoon 14609. Of overhandig uw motorolie aan de mensen van de huisvuilwagen. i - v A k i (sonige activiteiten zullen op eenwijkende datum worden ge- org.seerd): - in Zeeuwse Bibliotheek wordt in (herdenkingsperiode een ten- tooelling opgezet met als thema "D^eerdienst tussen Engeland en Mand"; - op juni organiseert de Vereni- gingn Belangstellenden voor de Sleeaart in Middelburg de lan- deli; maritieme dag; - dótichting Filmtheaters Mid- deltg zal films uit de periode 165(702 vertonen; - open 3 september worden de stacbudersfeesten, een groots opgttte culinaire gebeurtenis, in het der van de herdenking ge- plaa; - DCeremonicmeesters houden op augustus een stoomdag. Oudi Engelse stoomvoerluigen zullehet monumentale hart van Midiburg aandoen; - op vliegveld Midden-Zeeland worekp 10 en 11 september een culin; weekend georganiseerd. Tijde dit weekend zal er een pendienst tussen het vliegveld en Ndelburg worden onder houdt - de iana-Korpsen Middelburg organren op 17 september een groottaptoe op de Markt. Hier aan Jen behalve Nederlandse ook helse korpsen meewerken. Op cl' dag zal er in de Burger zaal t het stadhuis ook een spe ciale herdenkingsbijeenkomst plaatnden. Hiervoor zal een ge- varid programma worden sa- men;teld; - heieeuws Jeugdorkest concer- teernn 1 tot en met 3 april in de Enge zusterstad Folkestone. Ooleeft dit orkest dit voorjaar in Ndelburg een concert in het kadvan Willem en Mary; - ^Middelburgs Theater zorgt bij jwel alle activiteiten voor de aanzigheid van de historische figin Willem en Mary; - doeivereniging "Honte" orga nist een roeiregatta op het Ka- nadoor Walcheren. Aan deze reea zullen ook roeiteams uit Landing in Torbay, 1688 Folkestone deelnemen. Getracht wordt om de aanwezigheid van roeiteams van Engelse universitei ten te realiseren; - de gemeente Middelburg zal met het Engelse Folkestone een zoge naamde toeristische charter onder tekenen. Deze charter moet de mogelijkheid bieden om met name de toeristische promotie tussen Middelburg en de regio East Kent gestalte te geven; - ook bezoekt een fors aantal old timers onze stad; - aan de Engelse toeristen zullen kortingen worden verleend op de rondleidingen door het Stadhuis en het Abdijcomplex, evenals op de entrées tot Miniatuur Wal cheren. Indien het ramschip "De Schorpi oen" tijdig in gerestaureerde staat naar Middelburg komt, zal dit drijvende monument zeker bij de herdenking worden betrokken. U hebt gezien dat ook de zusterstadrelatie met het Engelse Folkestone aandacht krijgt in de Willem en Mary-viering. De scholen krijgen lesbrieven aan geboden. U hebt kunnen lezen dat nog niet alle data vastliggen. Te zijner tijd zullen wij op deze pagina zeker nog een keer een Willem en Mary- kalender plaatsen. Er kunnen nog wijzigingen in het programma op treden. Tijdens de herdenkingsperiode zal bij de Middelburgse V.V.V. op het adres Markt 65a nadere infor matie te verkrijgen zijn. De Delta-Commissie geeft rond de paasdagen een brochure uit. Deze verschijnt in de Nederlandse en de Engelse taal en zal op ruime schaal in zowel Nederland als Engeland worden verspreid. Hierin zal ook het Middelburgse programma uit voering beschreven staan. Volgt u in 1988 liet spoor van Wil lem en Mary? Q» oktober 1986 is tijdens een binkomst van vertegenwoordi gt van Middelburg en haar zersteden Folkestone, Nagasaki ei'ilvoorde overeengekomen om gimenlijk aktiviteiten te gaan oilooien op het gebied van ont- ucelingssamen werking, liiddels heeft het Middelburgse geentebestuur op grond van het a es van een speciale werkgroep g)zen voor het NOVIB-projekt "ngereninstituut voor beroeps- oidingen op de Kaapverdische Enden". Hierover heeft u regel- nig kunnen lezen op deze pagi- nZo konden wij twee weken ge len berichten, dat de gemeente- buren van Vilvoorde en Folke- s e inmiddels hebben ingestemd n de keuze van dit projekt. E is nu zo ver, dat de manier vrop het projekt wordt begeleid broken is door het gemeente- buur. Gekozen is voor het in- sen van een zogenaamde "arti- k61-commissie", een bestuurs- cmissie. Belangrijk argument v" deze keuze vormde de ruime gelijkheid bij een dergelijke emissie voor een flexibele sa- nwerking tussen de gemeente eièt partikulier initiatief, hst het begeleiden van het ge- nntelijk projekt heeft de com- nie een adviserende en coördi- nnde taak. C Middelburgse burgers kun- nop grond van hun deskundig- li of betrokkenheid lid worden videze art. 61-eommissie. Dat wordt duidelijk, als we bekijken hoe deze commissie is samen gesteld. De commissie bestaat uit twaalf leden: zes vertegenwoordi gers van de verschillende raads fracties en zes vertegenwoordigers vanuit het particulier initiatief. Voorzitter is de burgemeester. Voorts maakt een vertegenwoordi ger van het Centrum voor Ontwik kelingssamenwerking Zeeland deel uit van de commissie, die terzijde wordt gestaan door een ambtelijk secretaris. De zes leden, die het particulier initiatief vertegenwoordigen, wor den op basis van hun deskundig heid en/of' betrokkenheid bij de problematiek van de ontwikke lingssamenwerking benoemd door de gemeenteraad op aanbeveling van het college van burgemeester en wethouders. Deze commissiele den ontvangen presentiegeld. Voorwaarde is, dat de kandidaten in Middelburg wonen of als verte- genwoordig(st)er van een organi satie een duidelijke band met Mid delburg bezitten. Degenen, die aan deze (benoe- mingsjcriteria voldoen, worden uilgenodigd zich kandidaat te stel len voor het lidmaatschap van de bestuurscommissie ontwikkelings samenwerking. U kunt zich hiertoe tot uiterlijk 4 maart a.s. schriftelijk richten tot het college van burgemeester en wethouders, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg onder vermelding van "bestuurscommissie ontwik kelingssamenwerking". Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 18A van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van het bestemmingsplan: A. Buitengebied, teneinde de verbouw mogelijk te maken van de woning Sint Jooslandstraat 5; B. Griffioen II, teneinde de bouw mogelijk te maken van een serre aan de woning Van Kleffenslaan 58; C. Stromenwijk, teneinde de bouw mogelijk te maken van een garage/berging op het perceel Nieuwe Vlissingseweg 386. De bouwplannen liggen met ingang van vrijdag 5 februari 1988 gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter in zage. Gedurende deze termijn kan een ieder, die bezwaar heeft tegen de uitvoeringn van deze voornemens, zijn bezwaren schrif telijk kenbaar maken aan burgemeester en wethouders van Mid delburg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. De burgemeester van Middelburg maakt hierbij bekend dat in gaande 5 februari 1988 gedurende veertien dagen ter gemeente secretarie, afdeling Algemene Zaken, ter inzage ligt het ontwerp- bestemmingsplan 1e herziening van het bestemmingsplan Lange Geere e.o.. De herziening van het bestemmingsplan heeft betrekking op een verruiming van de gebruiksmogelijkheden van de bestemming "Centrumgebied CG (II)" ten behoeve van de vestiging van een detailhandelbedrijf met horeca in het pand Langeviele 41-43. Gedurende bovenstaande termijn kan iedere belanghebbende te gen het ontwerp-plan bij het college van burgemeester en wet houders schriftelijk bezwaar indienen. Burgemeester en wethouders hebben gesloten op het gedeelte van de Piet Heinstraat, gelegen tussen de Dorus Rijkersstraat en de De Ruyterstraat, een maximumsnelheid van 30 km per uur vast te stellen. Tegen dit besluit kan iedere belanghebbende binnen 30 dagen na heden beroep instellen bij de Kroon. Het beroepschrift moet wor den gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch moet worden ingediend bij de Commissaris van de Koningin in Zeeland, Sint Pieterstraat 42 te 4331 EW Middelburg. Het volledige verkeers- besluit ligt bij het bureau voorlichting, Stadhuisstraat 2 te 4331 PK Middelburg ter inzage. Burgemeester en wethouders van Middelburg; gelet op de artikelen 40 en 42 van de Wel algemene bepalingen milieuhygiëne; overwegende dat zij bij hun' kennisgeving van 17 november 1987 mededeling hebben gedaan van hun voornemen tot wijziging over te gaan van de door hen op 21 april 1987 aan Cebeco Zuid west te Zierikzee verleende vergunningg ingevolge de Hinderwet voor een centraal schoningsbedrijf aan de Siloweg 4 te Middel burg (ex art. 6a); maken bekend dat zij naar aanleiding van een ingekomen advies hebben besloten de hiervoor bedoelde vergun ning niet te wijzigen. De beschikking en alle terzake zijnde stukken liggen ingaande he den tot 4 maart 1 988 ter inzage; - elke werkdag van 8.30 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.30 uur op de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie, Lan ge Noordstraat 1 te Middelburg en - elke donderdagavond van 18.00 tot 21.00 uur eveneens op ge noemde afdeling. Inzage op die avond moet van tevoren telefo nisch worden verzocht (telefoon 01180-26251, toestel 413). Bij de stukken ligt een mededeling waar en wanneer een monde linge toelichting kan worden verkregen Ingevolge artikel 49, tweede lid, van de Wet algemene bepalin gen milieuhygiëne staat tot 4 maart 1988 een beroep open bij de Afdeling Geschillen voor Bestuur van de Raad van State voor: a. degene tot wie de beschikking is gericht; b. degene die overeenkomstig artikel 35, tweede lid, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne heeft verzocht tot wijziging van de vergunning over te gaan; c. de betrokken adviseurs; d. andere betrokken overheidsorganen, indien zij overeenkomstig artikel 36 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwa ren hebben ingebracht. De beschikking wordt na afloop van de beroepstermijn van kracht tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet in twee voud worden gericht aan de Raad van State, Afdeling voor de Geschillen van Bestuur, Postbus 20019, 2500 EA 's- Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorzie ning moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State. De beschikking wordt niet-van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Nadat de legendarische brand weerspuit Magirus 1931 dankzij de giften van velen uwer naar Mid delburg kon terugkeren en op de avond van de 5e mei 1987 feeste lijk is ingehaald, is het stil gewor den rond de actie. Deze stilte was echter slechts schijn. Door het stichtingsbestuur is in de afgelopen periode hard ge werkt aan de voorbereiding van de stalling van de Magirus. De Magirus '31 zal worden ten toongesteld in een uitbouw van de brandweerkazerne. Dankzij de inzet van het brand weerpersoneel en de belangeloze medewerking van een drietal bouwbedrijven, is de realisering van de uitbouw inmiddels een feit geworden. Wanneer ook de afwerking gereed is zal de Magirus '31 op een pas sende en voor iedereen zichtbare plaats tentoongesteld staan.

de Faam | 1988 | | pagina 5