WAARSCHUWING NA TUURBOEK VAN LEE DURELL Snelle auto's en frequente sex tegenover moderne ark van IMoach VBOR HOBRTOfSTELLEN Echtpaar Pleyte wint keuken van f 35.000 Ook in Zeeland VEB-cursus over 'omgaan met effecten' Nivon komt met programma over alternatieve reizen Sportschool Body Gym breidt circuit uit Echtpaar Van Zuylen sponsort ploeg SKA Groeneveld audiciëns Verre reizen dag NBBS S*£®SS Werkgroep agrarische vrouwen Speciale hostess voor gratis wens op Miro Center Plein Neutraal Plumpudding Meer Turken De audiciëns van Groeneveld volgen de technische ontwik kelingen op de voet zodat zij u steeds met de modernste middelen van dienst kunnen zijn. Altijd in nauwe samen werking met uw oorarts of audiologisch centrum. Gratis proef periode na medisch advies. Desgewenst bezoek aan huis. Vlissingen, Lange Zelke 93. PRIJSVRAAG VAN TIENJARIG BLAD TIP Tentoonstelling over energie Vrijwilligers kringloopwinkel Middelburg VALENTIJNSKAART MIRO EN PTT DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 3 februari 1988 Olie op de golven. Zure regen. Tsjernobyl. Hondepoep. Of wel: hoe staat het met ons fatsoen, hoeveel respect hebben we (nog) voor de natuur. Kennelijk niet zoveel. Want echt ri goureus gaan we niet te werk bij het vernietigen van de ver nielers. De natuurbeschermster Lee Durell heeft nu aan haar talrijke publicaties een fraai exemplaar toegevoegd onder de titel 'Een moderne ark van Noach' ofwel: "Natuurbescher mers in actie'. Met kaarten, fraaie kleurenfoto's en tekenin gen als illustraties beschrijft zij de talrijke planten en dieren die door de handelswijze van het superras onder de zoogdie ren worden uitgeroeid. Het boek is in samenwerking met het Wereld natuur Fonds uitgegeven ÏÏÉIig# Lee Durell geeft toe dat de laat ste 25 jaar wel een bewustwor ding tot stand is gekomen onder de mensen als het gaat om de natuur. 'Noach heeft nu een le ger van miljoenen mensen on der het vaandel', wordt ge constateerd op de flaptekst. En wie zich bij dat leger natuurbe schermers wil aansluiten kan in vijf hoofdstukken lezen hoe in gewikkeld de wereld vol mooie plaatjes in elkaar zit. De Leven de Aarde, De Natuurlijke Mi lieus, De Soorten, De Werelden en Internationale Natuurbe scherming zijn de titels van die hoofdstukken. De liefhebbers van grote vakan ties in verre landen kunnen zich op zaterdag 6 februari uitvoerig laten informeren op de 'verre rei zen dag' van het NBBS uit Mid delburg. Er staat een uitgebreid voorlichtingspakket op het pro gramma. Zo worden er films en dia's vertoont over landen als Afrika, Azië en Midden- en Zuid- Amerika, waarbij ervaren reizi gers de nodige toelichting zullen geven over de diverse reisroutes, transportmogelijkheden en ver- blijfsaccommodaties. Verder liggen er landen- kijkboeken ter inzage waarin de reisliefhebber wordt geïnfor meerd over de vele sociaal- culturele, reispraktische en toe ristische aspekten van het reizen in met name deze 'verre' landen. Bovendien wordt er veel aan dacht besteed aan belangrijke za ken zoals reisvoorbereiding, ver eiste inentingen en het aanvra gen van visa. De verre reizen dag vindt plaats in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg en begint om 12.00 uur. Verwoesten doen de mensen in het groot en klein, wordt ons getoond in deze moderne ark van Noach. Vogeltjes vangen op gelijmde takken op Cyprus, wolven zomaar doodschieten in Rusland, het doden van neus hoorns om van de hoorn sierdol- ken te maken, herintroductie in het wild van de oryx en de ham burger waarvoor in Midden- Amerika hele oerwouden wor den geofferd aan het vee dat deze stukken vlees moeten leveren. De verhalen bij de foto's zijn in formatief. Voor wat de schrijfster vindt moeten we de inleiding en de conclusie lezen. De Amerikaanse spreekt daar haar verbazing uit over de mil jarden organismen op deze pla neet. En ze stelt vast dat het be langrijk is om te weten hoe de vork in de steel zit om het dan te beschermen. "Ontwikkeling die niet is afgestemd op de na tuur kun je vergelijken met één tree naar boven klimmen en er vervolgens één of zelfs twee naar beneden zakken", verge lijkt ze en noemt de pesticiden die uiteindelijk de oogsten in de landbouw zullen verkleinen. Want ook de nuttige orga nismen in de bodem worden vernietigd. De natuur begrijpen. Ergens in een oerwoud knuffelt een gorilla-moeder haar baby. Een veraf gelegen bos produceert wolken voor de broodnodige re gen. Vlinders kleuren heuvels. Grote vogels vliegen hoog in de lucht. "En wij mensen maken deze machinerie van de natuur steeds vaker onmogelijk". Over de neutrale toon van het boek zegt ze: "Geprobeerd wordt om op een nuchtere prak tische wijze een overzicht te ge ven. Voor deze gevoelloze be nadering is gekozen om zo een objectief beeld van de proble- Sportschool Body Gym in Mid delburg heeft onlangs enkele nieuwe toestellen toegevoegd aan het circuit. Een goede aanlei ding voor mede-eigenaar Jarl de Hartog om een open dag te hou den. Afgelopen zaterdag kon het publiek een kijkje achter de schermen van de bodybuil- dingsport nemen. De Harto heeft veel vrouwen in de club, voor conditie- en figuur verbetering. "Niet iedereen ge bruikt de toestellen, veel dames hebben scrupules om aan spier- opbouw te doen. Terwijl vrou wen alleen maar een strakker, en geen breder lijf krijgen bij de juiste training. De meesten doen alleen fitness, dat is meer inge burgerd". Vooral voor die grote groep vrouwen is een nieuw toestel aangeschaft dat goed be schouwd de halters vervangt. Doordat veel verschillende bewe gingen met een variabel gewicht gemaakt kunnen worden, is het mogelijk de aandacht op een be paalde spiergroep te leggen. Bij figuurcorrectie is dat bijvoorbeeld handig. De mensen druppen gestaag bin nen. Om voor de video te blijven hangen waar prachtig gebouwde mannen en vrouwen poseren op muziek. "Dit is de enige wed strijd die in Zeeland wordt ge houden. Maar er is een aantal Zeeuwse bodybuilders dat aan nationale wedstrijden meedoet". Slechts tien procent van de club van Jarl De Hartog en partner Bert Kuys doet mee aan wedstrij den. Waaronder ook het oudste mannelijke clublid (60 jaar). Spieropbouw hoeft dus niet noodzakelijkerwijze tot plumpud ding te vervallen na een bepaalde leeftijd. "Als je verstandig traint niet. Als iemand wil beginnen hier maken we eerst een babbelt je, zodat ze weten wat die ervan verwacht. Dan doen we samen een rondje langs het circuit om te kijken welke oefeningen voor die persoon gelden. En dan een trai ningsschema maken, en hem le ren hoe hij zelfstandig kan trainen". Veel mensen blijken ook bang te zijn dat iedereen naar ze kijkt als ze voor het eerst in een sport school komen. "Ze denken alle maal: iedereen is gespierder dan ik. Bang om voor gek te staan of zo. Maar alle leden zijn puur met hun eigen lichaam bezig. Die ma len niet om wat anderen doen. Het is een heel solistische sport eigenlijk". :- Vogels worden in Cyprus gevangen door takken met lijm in te smeren. Hier hangen een nachtegaal en een gek raagde roodstaart. men te kunnen schetsen". Maar - aldus haar woorden in de inleiding - staat de mens in haar egoïstisch handelen niet alleen. Elk dier doet zijn best om alles te krijgen wat nodig is om te overleven. Eindelijk is er voor de 'jonge agrarische vrouw' een werk groep opgericht. Deze gaat bin nenkort allerlei activiteiten orga niseren die telkens een thema uit de agrarische sector als uit gangspunt hebben. Volgens Leni Geschiere van de nieuwe 'regiogroep Walcheren' is er veel behoefte aan dit initia tief. Zij verwacht dat vooral vrouwen die tot nu toe niet wil den deelnemen aan de activitei ten van met name de Walcherse plattelandsjongerenorganisaties en het Zeeuws Agrarisch Jonge ren Kontakt, veel interesse zullen tonen. De eerste activiteit vindt plaats op woensdag 10 februari in hotel Walcheren in Koudeker- ke. Op het programma staat een lezing van de heer Markusse, sociaal-economisch voorlichter van de ZLM. Hij spreekt over het onderwerp 'bedrijfsovername'. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Maar bij de mens gaat het om meer. Ze willen snelle auto's, diamanten, cognac, sigaretten, goed gevulde magen een fre quent sex. Een dier dat gewond raakt is vaak gedoemd om te overlijden. De mens niet. De mens heeft medicijnen. En ze pleit voor bedachtzaam weten schappelijk gebruik van de mid delen die ons ter beschikking staan, met het doel de hulp bronnen niet uit te putten. Voorbeelden daarvoor zijn te *Beroemdheden hebben zich vaak met succes inge zet om natuurverwoesters tot bedaren te brengen, zo als hier Brigitte Bardot in 1985 toen zij demonstreer de tegen de jaarlijkse schiet partijen in de Medoc op de doortrekkende tortelduiven. Ook daarover wordt in het boek geschreven. Jerry en Ellis van Zuylen vonden het een goed idee om ter gele genheid van de verbouwing van hun midgetgolfbaan/pannekoek- huis in Vlissingen de zaalvoetbal club SKA (Sociaal Kulturele Akti- viteiten) in het nieuw te steken. Deze ploeg speelt in de vierde klasse in de Scheldestad. Het echtpaar schonk de voetballers nieuwe shirts met - uiteraard - de naam van de zaak er op. De Van Zuylens melden ons dat de verbouwing noodzakelijk was omdat het huidige gebouw te klein is om goede service te ver lenen. Bingo, kaartavonden, feestjes, etentjes en mensen hel pen bij de bar vereisen meer ruimte De verbouwing was dus bijna; letterlijk 'broodnodig' Op de foto staat de sponsor naast 'zijn' ploeg. De namen: staand v.l.n.r.: Harry Pooi, Frans Koiijn, Leon Koe/wijn, Johny Ben tem, Arrie de Jongen sponsor Jerry van Zuyien. Zittend: Peter Boschman, Nico Boschman en Frits de Best. *De krokodiiienfarmen kunnen uitroeien van in de natuur te ven krokodillen voorkomen, zoals hier in Papoea Nieuw Guinea. vinden in ontwikkelingslanden, maar ook bij een Canadees meer waar een conservenfabri kant oorspronkelijke vangmid- delen gebruikt om zodoende het meer niet leeg te vissen. "De wijze waarop wij nu hulpbron nen gebruiken leidt ertoe dat ze Naar aanleiding van uw arti kel in De Faam en De Vlis- singer van 20 januari, waar in u schrijft over het af scheid van de voorzitter K. Kilinc van de Turkse werk nemersvereniging en waarin u schrijft dat Topal de eer ste Turk in Zeeland was, wil ik met het volgende reage ren. Topal was niet de enige Turk die naar Middelburg kwam. Dat waren er acht, onder anderen Kandemir, Ayani, Calac, Azis, Sumen, Hazer, Beari en Topal. De eerste Turk in Zeeland was mijn man, A.C. Kurtdemir in 1961. Die werkte toen bij Boddaert in Koudekerke. Samen met de directie van Boddaert hebben wij ze af gehaald van Schiphol, waar mijn man toen als tolk op trad, om ze welkom te he ten. Ze gingen werken bij Boddaerd in Middelburg en vonden een tijdelijk onder komen in de Stationstraat. Later kwamen zij op het fa brieksterrein van Boddaerd wonen. Van die acht zijn er nog vier in Middelburg, de anderen zijn naar elders ver trokken. Dat was wat ik wil de zegen, omdat ik het kwetsend vind voor de an deren die niet zo lang hier zijn als Topal. Mevr. T. Kurtdemis-Tabak Schaepmanstraat 61 Vlissingen spoedig uitgeput zullen raken", waarschuwt de schrijfster. 'Een moderne ark van Noach', ofwel: 'Natuurbeschermers in actie' kost f 60,— en is ver krijgbaar bij het Wereld Natuur Fonds door overmaking van het bedrag op giro 44466 onder vermelding van 'Boek natuurbe schermers in actie'. De op brengst is bestemd voor het werk van het Wereld Natuur Fonds. 'Champagne voor het winnende echtpaar (midden). Het tienjarige bestaan van het blad Tip heeft het echtpaar Pleyte uit Oost-Souburg een splinternieuwe keuken opgele- Er is een sterk toegenomen belangstelling voor aandelen. Keerzijde van de medaille is echter dat vaak zo ondeskundig wordt belegd, dat forse verliezen worden geleden of het be oogde effect niet wordt bereikt. Om potentilële beleggers meer grond onder de voeten te geven, heeft de vereniging van effectenbezitters, de VEB, een beleggingscursus opgezet on der de naam 'Omgaan met effecten'. In Zeeland kunnen geïn teresseerden voor deze cursus (toekomstige beleggers onder anderen) terecht in de steden Goes en Zierikzee. De cursus - data zijn overigens ten veel over de problemen en nog niet bekend - is opgesplitst in twee blokken van elk vijf bij eenkomsten. Telkens worden re levante onderwerpen onder lei ding van een deskundige doorge nomen. Deze deskundigen we- Eigenaren van de Middelburgse sport school Bert Kuys (links) en Jari de Hartog. Anders met vakantie? Nivon- reizen meent een antwoord te hebben voor wie 'eens anders op reis wil'. "Door het overweldi gende marktaanbod valt het vaak niet mee om te kiezen", stelt deze Amsterdamse reisor ganisatie vast. "Wij hebben bij zondere reizen tegen betaalbare prijzen". Nivon noemt reizen naar het bui tenland die geënt zijn op de cul tuur van het land, maar ook de typische natuur van een omge ving wordt onder de aandacht gebracht. En dan zijn er mensen die speciale wensen hebben. Het Nivon gaat daarvoor op zoek. In een onlangs uitgekomen folder wordt een aantal mogelijkheden besproken zoals reizen in voor- en naseizoen, zeilkampen, bergsport, fietsreizen, wandel trektochten, busreizen, reizen met eigen vervoer, maar ook wintersportvakanties behoren brengt in haar brochure ook de natuurvrienden onder de aandacht. De brochure is telefonisch aan te tot de mogelijkheden. Nivon vragen bij Nivon, 020 - 766889. Gas en stroom, zij behoren tot onze dagelijkse benodigdheden, maar wat weten we er eigenlijk van? Het antwoord wordt ons gegeven in de energieten toonstelling die van maandag 1 tot en met vrijdag 5 februari in het buurthuis "De Paraplu" in Vlissingen wordt gehouden. Aan deze tentoonstelling zijn een aan tal voorlichtingsbijeenkomsten voor kinderen verbonden. Zo worden kinderen door middel van een quiz geïnformeerd over alles wat met stroom te maken heeft. Bovendien krijgen ze han dreikingen voor een verantwoord sociaal gebruik van energie. Het is de bedoeling dat vooral basis scholen van deze mogelijkheid gebruik maken. De tentoonstel ling is elke dag te bezichtigen van 13.30 tot 17.00 uur. vragen van particuliere beleg- Het Buro Baanlozen Service gaat binnenkort een kringloopwinkel opstarten. Het BBS streeft met dit project met name twee doe len na. Het wil niet alleen afge dankte gebruiksgoederen die normaal gesproken op de afval hoop belanden, opknappen of herstellen, zodat ze weer in om loop kunnen worden gebracht, maar ook werkzoekenden erva ring laten opdoen waardoor hun mogelijkheden om op de arbeids markt betaald werk te vinden, wordt vergroot. Om de kringloopwinkel van de grond te krijgen zijn er vrijwilli gers nodig. Deze hoeven niet in het bezit te zijn van specifieke di ploma's, maar moeten wel enigs zins verstand hebben van onder meer reklame maken of be kwaam zijn in het opknappen van kapotte goederen. Mensen die willen helpen en een uitkering hebben kunnen zonder proble men aan de slag. Zij krijgen een geringe onkostenvergoeding. De liefhebbers kunnen zich opgeven bij het Buro Baanlozen Service aan de Stadhuisstraat in Mid delburg. gers. Alle belangrijke onderwer pen passeren de revu. Behalve de mondelinge lessen krijgen de deelnemers een uitgebreide cur susmap. De cursus valt trou wens de algemene opstelling van de VEB, die een uitgesproken consumentenorganisatie voor beleggers is. De VEB hamert er op dat ze een organisatie is zonder winstoog merk en dat de kosten voor deze cursus laag zijn, f 260,— per blok. Aanmelden kan telefonisch 070 - 262051 bij deze organisa tie in Den Haag. verd. Mevrouw Pleyte was één van de tienduizenden deelne mers aan de puzzelaktie van het jarige blad. Ze mogen nu een Miele keuken ter waarde van f 35.000,— op maat bestellen. Mevrouw Pleyte had nog nooit eerder een prijs gewonnen. Toch deed ze moeite om aan deze prijsvraag mee te doen, want ze moest in het jubileum jaar 1987 minstens acht keer een Tip kopen om aan de wed strijd te kunnen deelnemen. De keuken is uiterst welkom bij de Souburgse familie, want zij is een echte keukenprinses die het heerlijk vindt om steeds weer nieuwe recepten uit te proberen. "En met die nieuwe keuken wordt koken nog gezel liger ook", straalde ze dolgeluk kig na de prijsuitreiking op het hoofdkantoor van Miele in Vianen. Steeds meer Nederlanders vieren Valentijnsdag. En uiteraard spelen bedrijven daarop in. Zo ook Miro Center in Vlissingen het bedrijf dat samen met de PTT zijn klanten de gelegenheid biedt om gratis een kaart te versturen. Miro heeft voor die dag een speciale kaart laten ontwerpen die op de woensdagen 3 en 10 februari en de zaterdagen 6 en 13 februari of op de koopavonden (vrijdag) gratis verkrijgbaar zijn. Voor de goede orde: Valentijns dag is op zondag 14 februari. Valentijnsdag valt volgens de boeken op het moment dat de winter ten einde loopt en de len te haar neus om de hoek laat zien. "Een prachtig moment om vrienden en kennissen te laten merken hoeveel ze voor je bete kenen", meent een woordvoer der van de Miro. Overigens blijft degenen die de kaart versturen anoniem en wie de kaart ont vangt krijgt het gevoel van 'er is iemand die aan mij denkt'. Door een opdrachtje of een versje kan de ontvanger overigens toch merken wie de kaart verstuurde. Miro heeft een hostess aange trokken om deze actie in goede banen te leiden. Als de kaart ge schreven is, kan deze worden gedeponeerd in een originele brievenbus op het Miro center Plein. PTT en Miro zorgen er dan voor dat de kaart kosteloos op genoemde plaats van bestem ming komt.

de Faam | 1988 | | pagina 11