Gemeentegarantiebestemmingsplan bejaardenhuisvesting leerlingambtenaren, van Randwijckschool Bestemmingsplan Natuur en milieu Schoonmaakmiddelen Geeregebied bijna gereed Colofon Redactie: Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. Telefoon: (01180) 26251Reacties van harte welkom. Week Ander nummer Inwoner aantal Commissies DE FAAM Woensdag 13 januari 1988 ZUINIGER ZIJN MET ENERGIE UW Tafeltje Dekje" De eerste gemeenteraadsvergadering van dit jaar wordt gehouden op maandag 18 januari 1988 om 14.00 uur in het stadhuis. U kunt deze vergadering bijwonen vanaf de politieke tribune. Deze is bereik baar via de Chourtoren (ingang Lange Noordstraat). De bij de agenda behorende stukken liggen ter inzage bij Bureau Voorlichting van de gemeente, Stad huisstraat 2. Agenda: Allesreiniger Ruitenreiniger WC-reiniger en bleekmiddel Door het oog win de Lange Jan In de gids "Thuis in Middelburg" staat helaas een fout telefoon nummer vermeld van Rijkswa terstaat, hetgeen overlast bezorgt voor een van de abonnees. Met nadruk vermelden wij daar om hier het juiste telefoonnum mer van Rijkswaterstaat: 01180-86000. Nadat het aantal inwoners van Middelburg in 1986 voor het eerst sinds jaren daalde met 72, is het in 1987 gestegen met 104. Op het moment van de jaarwisse ling woonden er 39.148 mensen in Middelburg, 18.865 mannen en 20.283 vrouwen. De toename van hel inwonertal is te danken aan een geboorte-overschot, er overle den 299 mensen, terwijl er 462 kinderen geboren werden. 2125 Mensen vestigden zich in Middelburg, terwijl er iets meer (2184) uit de stad vertrokken. Getrouwd werd er in 1987 door 277 echtparen en er werden 52 echtscheidingen ingeschreven. *-N In de tweede helft van januari vergaderen de volgende commis sies: Bestuurscommissie Welzijn, woensdag 13 januari om 16.00 uur Secr. dhr. A.J. Wien (spreek recht) Bestuurscommissie voor Culture le Zaken, Secr. mevr. J. Cijsouw (spreekrecht) donderdag 21 januari om 15.30 uur Commissie Bezwaar- en Beroep schriften, donderdag 28 januari om 16.30 uur. Secr. dhr. J.J. Groenen berg (spreekrecht) Commissie Bestuur-bestuurden, maandag 1 februari om 19.30 uur. Secr. dhr. K.W.A. de Regt (spreek recht). Voor het gebruik maken van het spreekrecht moet een afspraak ge maakt worden met de commissie secretaris op het stadhuis, tele foon 26251. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken, die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 18 januari 1988 tot en met 23 januari 1988 maandag gehakt, erwten, wortelen, puree dinsdag rundvlees, spruiten, aardappelen woensdag hutspot klapstuk donderdag kuikenborst, appeltjes, aard appelen vrijdag gebakken vis, groentemix, aard appelen zaterdag bami De gemeenteraad vergadert Opening 1. Mededelingen en ingekomen stukken 2. Beschikbaarstellen krediet ten behoeve van betegeling trappen politiebureau. Na een gebruiksduur van 19 jaar laten de stootranden van de trap treden van het politiebureau los. De beste oplossing hiervoor is be tegelen, waarvoor een krediet no dig is van 16.000, 3. Aanschaf autoladderwagen ten behoeve van brandweer. 4. Vaststellen verordening rege lende de taak, samenstelling en werkwijze van de bestuurscom missie Ontwikkelingssamen werking. Voorgesteld wordt een zogenaam de "artikel 61-commissie" samen te stellen, die de activiteiten op het gebied van ontwikkelingssa menwerking die Middelburg sa men met de zustersteden Folkestone, Nagasaki en Vilvoor de wellicht gaat ontplooien, te be geleiden. De commissie bestaat uit een voorzitter (de burgemees ter) en maximaal twaalf leden. Zes van hen worden benoemd uit de raad, de andere zes leden wor den benoemd op basis van des kundigheid. 5. Aanvraag gemeentegarantie van de Woningbouwvereniging "Middelburg". Voor de ombouw van de blokver- warming in de Meanderflat tot in dividuele verwarming en voor de "regeneratie" van de hoogbouw- flats heeft de woningbouwvereni ging een lening nodig, waarvoor gemeentegarantie wordt ge vraagd. 6. Bijdragen voor aanpassing wo ningen voor huisvesting van be jaarden. Omdat de rijksmiddelen voor bij dragen in de kosten voor het ge schikt maken van woningen voor bejaarden zijn overgeheveld naar het Gemeentefonds worden crite ria voorgesteld waaraan een aan vraag moet voldoen. 7. Jaarrekening 1986 Stichting Theaterbureau Uit in Zeeland. 8. Wijziging Gemeenschappelijke regeling integratie biblio theekwerk. In verband met de nieuwe Wet ge meenschappelijke regelingen moeten de bestaande regelingen aan nieuwe voorschriften worden aaneeDast. 9. Rechtspositie-regeling leerling- ambtenaren. Voorgesteld wordt het ontwerp voor deze Rechtspositieregeling goed te keuren. Uitbreiding van het leerlingwezen bij de overheid wordt op landelijk niveau als een belangrijk instrument gezien om te komen tot het terugdringen van de jeugdwerkloosheid. Op dit moment wordt een inventarisatie gehouden binnen de organisatie om de mogelijkheden voor het leerlingwezen bij de gemeente Middelburg te peilen. Vooruitlo pend hierop is besloten een leerar beidsplaats bij de gemeente be schikbaar te stellen voor een Mo lukse jongere. 10. 49e Wijziging Algemeen Ambtenarenreglement, 16e wijzi ging Uitkeringsverordening, 12e wijziging Wachtgeldverordening en 5e wijziging Verordening rege lende het toekennen van een tege moetkoming in bovenmatige ziek tekosten aan enkele groepen van I.Z.A.-deelnemers. 11. Wijziging Algemeen Ambte narenreglement (50e wijziging). De aanbevolen wijziging houdt in de bevordering van een meer vrouwvriendelijk beleid in geval van reorganisatie-ontslagen. 12. Beschikbaarstellen van een krediet voor de aanschaf van ser viesgoed en bestek ten goede van de horeca-exploitatie Schouwburg. Voorgesteld wordt, dat de dienst Welzijnsaccommodaties een zo danige hoeveelheid serviesgoed en bestek aanschaft en aan de exploi tant in bruikleen geeft, dat de ko mende vergaderingen en congres sen, ook horeca-technisch, de toets der kritiek kunnen doorstaan. 13. Verstrekken gemeentegarantie pand Vlissingsesingel 16. Voorgesteld wordt de gemeente borg te stellen voor een lening, die wordt afgesloten door het bestuur van het Zeeuws Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs. 14. Intrekking "Regeling tot het toekennen van een beloning aan onderwijzers, verbonden aan Rijkskantoor scholen bedoeld in het "besluit Buitengewoon Onderwijs 1967" op grond van hun aanwijzing tot plaatsvervanger van het hoofd van de school". Door nieuwe ontwikkelingen is deze regeling overbodig geworden en kan hij worden ingetrokken. 15. Subsidiëring Stichting Gere formeerd Pedagogisch Centrum over het jaar 1988. Voorgesteld wordt dit centrum een subsidie van voorlopig maxi maal 4.964,— te verlenen ten behoeve van het schoolbegelei- dingswerk, dat wordt verricht voor de in Middelburg woonach tige leerlingen van de Regenboog- school. 16. Subsidiëring Stichting Bege leidingscentrum Gereformeerd Schoolonderwijs over hel jaar 1988. Voor de begeleiding van in Mid delburg wonende leerlingen van de Herman Faukeliusschool, de Wilem Teellinckschool en de Pe trus Immensschool wordt voor gesteld aan het centrum een subsi die toe te kennen van maximaal 19.597,50,—. 16a. Instandhouding Van Rand wijckschool voor openbaar basis onderwijs per 1 augustus 1988. Gepleit wordt voor instandhou ding van deze openbare basis school in Nieuw- en Sint Joos- land. Als redenen hiervoor wor den genoemd: Het is de enige school van deze richting binnen een straal van 2.000 meter. Het verdwijnen van deze school zou voor de dorpsgemeenschap een enorme verarming betekenen. Als de leerlingen naar een school in Middelburg-Zuid zouden moeten, zouden zij een voor hen zeer on veilige verkeersroute moeten vol gen en het schoolteam heeft grote inspanningen geleverd om ge noemde basisschool gestalte te ge ven. Indien Gedeputeerde Staten de instandhouding goedkeuren, betekent dit dat gedurende een termijn van drie schooljaren de bekostiging van rijkswege verze kerd is. 17. Verhoging vergoeding exploi tatiekosten Driestromenschool voor speciaal onderwijs aan kin deren met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden voor het jaar 1987. 18. Beschikbaarstellen krediet aanschaf papiervernietiger Too- renvliedtschool (v.s.o.-l.o.m.). 18a. Vaststelling voorbereidings- besluit voor een perceel aan de Noord weg. Voorgesteld wordt een voorberei- dingsbesluit vast te stellen, zodat autobedrijf Gebr. Sturm een ter rein kan inrichten tot stallings- en verkoopruimte voor auto's. 19. AROB-bezwaar tegen voorbe- reidingsbesluit gedeelte bestem mingsplan Toorenvliedt. Voorgesteld wordt de bezwaren tegen dit voorbereidingsbesluit ongegrond te verklaren, omdat de daadwerkelijke afweging van be langen pas in een later stadium kan plaatsvinden. 20. Vaststelling bestemmingsplan Dauwendaele Centrum. Omdat niemand bezwaar heeft aangetekend tegen dit plan, wordt voorgesteld het plan overeen komstig het ontwerp vast te stellen. 21. Schadeclaim van de heer ir. W.J. Akkerman. Voorgesteld wordt niet tot gehele of gedeeltelijke inwilliging van deze schadeclaim over te gaan. 22. Vaststelling 6e begrotingswij ziging 1988. Door de aanpassing van ramin gen, de uitgifte van gronden, het verlenen van kredieten en subsi dies en dergelijke is het nodig de begroting te wijzigen. 23. Aanschaffingen automatise ring 1988. Voorgesteld wordt voor de aan schaf en vervanging van automa tiseringsapparatuur een krediet beschikbaar te stellen. 24. Beschikbaarstellen krediet ten behoeve van aanpassing geauto matiseerde bevolkingsadmini stratie. 25. Rondvraag. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij voornemens zijn met toepassing van: A. artikel 18a W.R.O. vrijstelling te verlenen van het bestem mingsplan Griffioen I teneinde de bouw mogelijk te maken van een garage op het perceel Berkenlaan 39; B. artikel 19 W.R.O. vrijstelling te verlenen van het bestem mingsplan Buitengebied teneinde de bouw mogelijk te ma ken van een woning met garage aan de Weerhaan (kavel 27A) in Reijershove III. De bouwplannen liggen met ingang van vrijdag 15 januari 1988 gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn kan een ieder, die be zwaar heeft tegen de uitvoering van deze voornemens, zijn be zwaren schriftelijk kenbaar maken aan burgemeester en wet houders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Hoewel de voorjaarsschoonmaak nog even in het verschiet ligt, brengen we deze week vast enige informatie over schoonmaakmid delen. Middelen, die ongevaarlijk en onmisbaar lijken, maar dat vaak niet blijken te zijn. De gebruikelijke neiging tot net heid komt vooral de producenten van schoonmaakmiddelen ten goede. Om de verkoop op peil te houden bieden ze voor ieder doel andere produkten aan. Er zijn al lerlei speciale reinigers in de han del: ontstoppers, spoelmiddelen, en reinigers voor bad en douche, vloeren, strijkijzers, serviesgoed, ruiten, metaal, meubels, ovens, wc en sanitair, tapijten en kussens enzovoort. Daarnaast zijn er al- lesreinigers die je voor vele doel einden kunt gebruiken. Veel men sen menen dat zo'n allesreiniger lang niet zo effectief kan zijn als een speciaal middel. De groeiende vraag naar poetsmiddelen zou geen probleem zijn, als het alleen om de porte monnee van de consument ging, die onnodig vaak wordt aan gesproken. Maar de meeste van deze schoonmaakmiddelen bevat ten een reeks van giftige stoffen. Hoe meer flessen en spuitbussen De laatste jaren is er vaart geko men in de invulling van hel Geere gebied. Op de parkeerkelder, die in 1984 in gebruik is genomen, werden woningen gebouwd en staat nu ook het rijkskantoor, waarin vanaf maart de directie Zeeland van Rijkswaterstaat zal worden gevestigd. Ook het middengebied van de Geere is nu ingevuld. Middelburg heeft hier zijn eerste overdekte winkelpassage. Boven de winkels, die nog niet allemaal in gebruik zijn, werden woningen gebouwd. In dit middengebied zullen nog een aantal parkeerplaatsen wor den ingericht. De straatnamen werden aan deze nieuwe situatie aangepast. Op het kaartje is te zien dat in hoofdzaak gebruik is gemaakt van bestaande namen. Nieuw is de naam Geere- passage voor de overdekte win kelstraat. De woningen boven de ze winkels liggen aan de Hoge Geere. Verder is de Kalverstraat verlengd tot de Korte Geere. De foto 's geven een beeld van het nieuwe gezicht van het Geerege bied, een nieuw woon- en winkel gebied, dat een verbinding vormt tussen het Plein 1940 en het Tref- Lange Geere centergebied. Met nadruk willen wij er nog op wijzen dat de nieu we winkelpassage een voetgan gersgebied is, waar het dus verbo den is te fietsen. Korte Geere en ingang Gee, in huis aanwezig zijn, des te gro ter is het gevaar. Ondeskundig en ondoordacht gebruik, maar voor al ongelukken met kinderen kun nen verregaande gevolgen heb ben. In 1982 werden twintig keer zoveel gevaarlijke schoonmaak middelen gebruikt als in 1979. Er doen zich jaarlijks 10.000 ver- giftingsongevallen voor met kin deren. Er staan wel waarschuwin gen op de verpakkingen van schoonmaakmiddelen, maar deze zijn niet altijd duidelijk geformu leerd en vaak onopvallend aange bracht. Het huis kan schoon zijn zonder allerlei synthetische middelen. Tip Neem even de moeite om de ver schillende schoonmaakmiddelen tlie u in huis hebt te bekijken. Welke middelen hebt u? Welke middelen hebt u echt nodig? Wel ke middelen vertrouwt u niet he lemaal? Allesreinigers bevatten een zeer hoge concentratie wasactieve stoffen Soms is ammonia of glans alcohol toegevoegd. Beide werken ontvettend en kunnen in het mi lieu weinig kwaaad. Het aanbevo len sop van deze middelen is ech ter meestal veel te geconcen treerd. U kunt met minder toe. Een allesreiniger is nog altijd be ter dan een groot aantal speciale middelen, die veel agressiever zijn en het milieu veel meer aantasten. Tips Inde meeste gevallen kan een al lesreiniger vervangen worden door een milieuvriendelijker en goedkoper produkt, bijvoorbeeld groene zeep, of wasmiddel zonder geur- en kleurstoffen. Allesreinigers zijn geen wonder middelen, maar ze maken veel speciale middelen overbodig. Geef dus de voorkeur aan een al lesreiniger boven een groot aantal speciale reinigingsmiddelen. Ruitenreinigers bestaan meestal uit water, alcohol (bv. spiritus), synthetische wasactieve stoffen en ammoniak. Maar ook zonder die reinigers kunt u heldere ramen krijgen. Normaal is een emmer water met zout, of een scheutje azijn of spiritus voldoende. Soms kunt u wat ammoniak uit de apo theek toevoegen. Als u een zeem gebruikt is water alleen ook vol doende. Dat beweren de fabri kanten van zeemlappen ten minste. Tip Was uw ramen met helder water en een zeem. Als de ramen erg vuil zijn, kunt u zout, of een scheut azijn of spiritus toevoegen. Laat ruitenreinigers in de winkel staan. Ze zijn duur en overbodig. Bleekmiddel wordt veel gebruikt om toiletten schoon te maken. Het is in geconcentreerde vorm een agressief schoonmaakmiddel en heeft een vernietigende wer king op de bacteriën in het water. Ook de bacteriën die in het afval water of in een beerput hun nuttig 'afbrekend' werk doen, worden vernietigd door chloor. WC-reinigers hebben in principe dezelfde werking als bleekmiddel maar zijn in het algemeen nóg agressiever en milieu onvriendelijker. Ze bestaan uit sterke zuren, geurstoffen en des- infecteringsmiddelen. WC- reinigers doden, net als bleekmid del, niet alleen bacteriën in de wc- pot, maar ook de bacteriën die voor het zelfreinigend vermogen van het water zorgen. Het gebruik van wc-reinigers en bleekmiddel is niet nodig. Regelmatig schoon maken met een sopje van zeep of afwasmiddel is voldoende. Bruine aanslag in de wc-pot is te verhel pen door af en toe een nachtje we ken met een scheut azijn. Gebruik in elk geval geen wc- reinigers en bleekmiddel als de wc is aangesloten op een beerput of septic tank. Als wc-reinigers en bleekmiddel met elkaar in aanraking komen vormen ze echt een gevaar voor de gezondheid. Ademhalings moeilijkheden en haaruitval kun nen het gevolg zijn. Deze combi natie heeft ook al dodelijke onge lukken veroorzaakt. Als de reinigers per ongeluk wor den opgedronken, kunnen acute vergiftingen ontstaan. Deskunigen op het gebied van hy giëne vinden sanitaire schoon maakmiddelen overbodig. Het is niet nodig voortdurend alle huis- houdbacteriën te doden. Tips U kunt de wc schoonhouden door deze regelmatig schoon te maken met een sopje van zeep of af wasmiddel. Een borstel en (schoonmaak)azijn zijn meestal voldoende om de kalk- of ijzeraanslag in de wc-pot te verwijderen, mits dit regelma tig wordt gedaan. Gebruik daar om geen agressieve schoonmaak middelen. Ze zijn nadelig voor de gezondheid en belasten het milieu. Gebruik wc-reinigers en bleek middelen in geen geval tegelijk of direct na elkaar. Verlaat onmid dellijk het vertrek als er op de een of andere manier toch bijtend chloorgas ontstaat. Maak daarna het raam open met een zakdoek voor neus en mond. Bescherm in ieder geval uw ogen en handen met een bril en hand schoenen als u met wc-reinigers of bleekmiddel werkt. Zo voorkomt u bijtende wonden. Bovenstaande tekst is overgeno men uit het boek "Praktisch mi lieubeheer in en om het huis". Mocht u hierover vragen hebben, dan kunt u altijd terecht bij de dienst Gemeentewerken, bureau Milieu, Vlissingsestraat 21.

de Faam | 1988 | | pagina 5