Provinciale landbouwnota DOE-HET-ZELF! DE BLAUWEDIJK Zeeland in Willemstad Subsidies Schouwse musea Bm\> in Jk .WÈSBÊKÈ ik Over straten DE FAAM Gravensteen De vergulde gar naal Woensdag 17 juli 1985 Tot 1 oktober is iedereen in de gelegenheid een reactie te geven op de provinciale landbouwnota. Centraal in de nota staat de werkgelegenheid, maar ook de zoetwatervoorzie ning, het milieu en de landinrichting komen aan bod. Het gaat nog om een ambtelijke notitie, gedeputeerde staten spreken zich uit nadat zij de reacties hebben ontvangen. Werkgelegenheid Omschakeling Zoet water Landinrichting Areaal grond Milieu Inspraak Gevonden voorwerpen in Vlissingen EENDAAGSE TENTOONSTELLING WO II IN OOSTKAPELLE PLANTENBAKKEN VOOR TUIN EN PATIO ABDIJ Provinciale staten behandelen op 20 september de subsidie-aan vragen van de gemeente Zierikzee en de culturele stichting De Roode Lelie in Brouwershaven voor de inrichtingskosten van res pectievelijk het maritiem museum in het Gravensteen en het mu seum "De vergulde garnaal". De verzoeken dateren uit 1983 en 1984. In het Gravensteen aan de Mol in Zierikzee is de maritieme col lectie ondergebracht die eerst in de Noordhavenpoort was ten toongesteld. De klimatologi sche omstandigheden in de poort waren van dien aard, dat - om de collectie van vocht en stof te redden - verhuizing naar het Gravensteen noodzakelijk was. De verhuizing was in 1984 en werd met medewerking van stu denten van de Reinwardt Acade mie in Leiden uitgevoerd. De Zeeuwse culturele raad had het dagelijks bestuur van de pro vincie geadviseerd het verzoek van de gemeente Zierikzee af te wijzen, omdat een beroep werd gedaan op een subsidiepot die nog niet bestond (maar wel in voorbereiding was) en omdat die pot niet bedoeld was voor herin richtingskosten van musea, maar voor aankoop en restauratie van museumvoorwerpen. Gedeputeerde staten zijn het daarmee wel eens, maar zij vin den, dat de presentatie in het Gravensteen zo'n verbetering is ten opzichte van de Noordha venpoort, dat zij toch een sub sidie willen geven. De presen tatie van de collectie is verbe terd, de museumstukken kun nen hier beter worden bewaard en het Gravensteen ligt centra ler, waardoor er meer bezoekers kunnen komen. In 1984 waren er rond de 15.000. De staten wordt daarom geadviseerd het gemeentebestuur van Zierikzee een subsidie van 10.000,-— te geven. De stichting culturele commis sie Brouwershaven "De Roode In het voormalige raadhuis van Willemstad, Noord-Brabant, is een tentoonstelling ingericht met gravures uit de 17 en 18e eeuw. Onderwerp van de gra vures zijn een aantal Zeeuwse plaatsen. Er zijn afbeeldingen van Aar denburg, Arnemuiden, Brou wershaven, Cadzand, Gapinge, Goes, Haamstede, Hulst, Mid delburg, Oostburg, Kapelle, Sas van Gent, Schellagh, Sluis, Tholen, Veere, Vlissingen, IJ- zendijke, Zierikzee en Reimers- waal. Behalve de tentoonstelling met gravures zijn in het voormalige raadhuis ingericht een archeolo gisch museum met plaatselijke bodemvondsten en een galerie, die moderne grafiek en aquarellen exposeert. Verder is er een kunst en antiekhandel in het gebouw gevestigd. Het voormalige raadhuis is geo pend in de maanden' juli en au gustus op woensdag, donderdag, vrijdag en zaterdag van 10.00-12.00 uur en van 13.00-17.00 uur en op zondag van 1 3.00-1 7.00 uur. Het adres is Raadhuisstraat 2, Willemstad. IEUWS Lelie" gaat in Brouwershaven aan de Markt een museum in richten. De naam van het mu seum wordt De vergulde gar naal en tentoongesteld gaan worden onderwerpen die de ge schiedenis van Brouwershaven en - in wijder verband - van Schouwen-Duiveland weerge ven. Op het ogenblik is De Roode Lelie bezig met de verbouwing en af gelopen zaterdag werd de bene denverdieping - tijdens de Brouw- se dag - voor het publiek open gesteld. Ook in dit geval adviseerde de Zeeuwse culturele raad negatief, hoewel er alle waardering bestaat voor de activiteiten en het en thousiasme van de culturele com missie in Brouwershaven. Reden om een negatief advies uit te brengen was, dat voorkomen moet worden dat regionale col lecties versnipperd worden en in allerlei kleine musea worden on dergebracht. Bovendien stelde de culturele raad vast, dat het mu seumgebouw te klein is om vol doende aandacht te kunnen be steden aan de geschiedenis van Schóuwen-Duiveland en dat die geschiedenis al in het Zierikzeese gemeentemuseum wordt ge toond. Gedeputeerde staten wijken van het advies af, al schrijven zij de staten het wel met de criteria eens te zijn. Hun overwegingen om toch een subsidievoorstel in te dienen zijn, dat De Roode Lelie al een aantal jaren een centrale plaats inneemt in het culturele leven van Brouwse haven, dat het in eerste instan tie toch om de Brouwerse his torie gaat en dat het museum een aanvulling is op het toeris tische aanbod op noordwest Schouwen-Duiveland. Voorgesteld wordt De Roode Lelie 5.000,— subsidie te ge ven. In de landbouw neemt de ak kerbouw de grootste plaats in. Van de cultuurgrond wordt 78 procent gebruikt voor de teelt van akkerbouwgewassen. 12 procent is grasland en 10 pro cent is er voor de teelt van tuin- bouwgewassen. Door het ver schil in intensiteit van het grondgebruik komt de op brengst via de akkerbouw op 60 procent, in de veehouderij op 17 procent en via de tuinbouw op 23 procent. Via de veehoude rij gaat het voornamelijk om rundvee. In de tuinbouw is de opengronds- tuinbouw het belangrijkst met pit- en steenvruchten. Glas tuinbouw is er maar op be scheiden schaal. De akkerbouw bestaat voor 42 procent uit de teelt van granen, 19 procent suikerbieten, 17 procent aard appelen en verder peulvruchten voor de droge oogst, handels gewassen en groenvoederge- wassen. Het provinciale landbouwbeleid, dat sterk afhankelijk is van de Eu ropese Gemeenschap en het rijksbeleid, is gericht op verster king van de bestaande structuur. Door verbreding van de pro- duktstroom moet de werkgele- 'genheid worden behouden en zo mogelijk verder worden uitge breid. Een instrument hierbij kan zijn intensivering in het grondge bruik en de teelt van arbeidsin tensieve gewassen. Bekeken moet worden of de werkgelegen- heidsbevorderende maatregelen van het rijk voor projecten die in tensivering ten doel hebben, kun nen worden gebruikt. Omschakeling ter verbetering van de landbouw heeft alleen zin als het gaat om produkten die "goed in de markt liggen". Zo heeft het geen zin in de veehouderij tot zo'n operatie over te gaan, doordat het rijk produktiebeperkende maatre gelen in die sector heeft afgekon digd. Wel is het raadzaam de moge lijkheden van vollegronds groenteteelt nader te bestude ren. De fusie van de Zeeuwse tuinbouwveilingen kan tot ge volg hebben dat de afzet- en produktiemogelijkheden wor den vergroot. Aandacht verdie nen ook de alternatieve land- en tuinbouw en de zoutwaterteel ten, zoals lamsoor en zeekraal. Als alternatief voor de teelt van granen en andere extensieve ge wassen worden kleine akker- bouwprodukten aanbevolen, zoals champignons en bloembol len, of een boomkwekerij, bij voorbeeld voor de teelt van jonge fruitbomen. Dit zijn allemaal zaken, die de agrariër zelf in handen heeft. De provincie kan medewerking ge ven als het gaat om planologische inpassing. Het kan bijvoorbeeld mogelijk zijn, dat een teelt spe ciale bedrijfsbebouwing vereist. Onvoldoende zoet water leidt tot minder opbrengst in de land bouw. Afhankelijk van de mate van het grondgebruik is de mate van inkomstenderving. De direc teur landbouw en voedselvoorzie ning in Zeeland geeft in voorzich tige berekeningen aan, dat voor heel Zeeland bij het huidige bouwplan een opbrengstderving van tussen de 30 en 40 miljoen gulden optreedt. Het ontbreken van zoet water houdt intensivering en diversifi catie tegen. De provincie volgt het onderzoek naar de opslag van regenwater, evenals het infiltratieproject in Kapelle. De zoetwatervoorziening vanuit het Zoommeer is afhanke lijk van de kwaliteit van het water en voor de Grevelingen wordt de rijksbeslissing afgewacht. Een zoute Grevelingen is alleen aanvaardbaar als tegelijkertijd voorzieningen worden getrof fen (op rijkskosten) voor de zoetwatervoorziening op Schouwen-Duiveland. Kan aan die voorwaarde niet worden voldaan, dan zal de provincie zich opnieuw beraden over keus zoet-zout. Volgens de nieuwe Landinrich tingswet krijgt de provincie de bevoegdheid voorstellen te doen tot plaatsing van gebieden op het voorbereidingsschema landin richting. Ook krijgt zij goedkeu ringsbevoegdheid in de voorbe reidingsfase van landinrichtings plannen. Op basis van het streek plan zullen de landinrichtings plannen worden beoordeeld. Op het voorbereidingsschema 1985 zijn als ruilverkavelingsprojecten m voorbereiding geplaatst de Yerseke Moer, de Nijs- en Hoog landpolder, Walcheren en het ge bied Sluis-Oostburg. De provin ciale aandacht blijft gericht op de aanvragen voor Sint-Philipsland en West-Zeeuwsch-Vlaanderen. CUltUUr- Deltawerken nieuw beschikbaar komen, moeten zo mogelijk deels een landbouwfunctie krijgen. Ander gebruik van het buiten gebied moet zo min mogelijk ten koste van de landbouw gaan. Ook hier is de ruimtelijke ordening het provinciale instru ment. Voor gebieden die tege lijk natuur- en landschappelijke waarde hebben zal worden be vorderd, dat de Relatienota wordt toegepast. Het kamperen bij de boer kan worden toege staan, voor zover de natuur lijke en landschappelijke waar den dat toestaan en ook andere ruimtelijke belangen zich daar tegen niet verzetten. Het gebruik van gewasbescher mingsmiddelen is in de landbouw niet meer uit te sluiten, maar ge lukkig worden steeds meer mid delen gebruikt die op een natuur lijke manier worden afgebroken. De provincie blijft subsidiëren in de kosten van afvoer en verwer king van restanten bestrijdings middelen. Over de aanvoer, de opslag en het gebruik van dierlijke mest wordt nog geen standpunt in genomen. Gewacht wordt naar de resultaten van een onder zoek dat op deze punten wordt gedaan. Er is-een afzetplan in de maak voor zuiveringsslib. Nauwlet tend moet in de gaten worden gehouden of zuiveringsslib op den duur gunstig is voor de kwaliteit van de produkten en de vruchtbaarheid van de bo dem. Via de ruimtelijke ordening (streekplan) moet worden voorko men, dat agrarische grond voor niet-agrarische doeleinden wordt gebruikt. Op die manier moet het landbouwareaal zoveel mogelijk behouden blijven, wat nodig is om de bedrijven een minimale omvang te kunnen garanderen. De gemiddelde bedrijfsopper- vlakte is in Zeeland namelijk ta melijk klein. Een kwart van de ak kerbouwbedrijven is kleiner dan 1 5 hectare en de helft kleiner dan 30 hectare. In de totale agrari sche sector is 40 procent van de bedrijven kleiner dan 15 ha. Gronden die als gevolg van de Zoals gezegd is er tot 1 oktober gelegenheid tot inspraak op de provinciale landbouwnota. Reacties moeten worden ge richt aan gedeputeerde staten van Zeeland, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg. Aan hetzelfde adres kan de nota worden besteld, telefoon 01180-31395. mm Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Bij de gemeentepolitie Vlissingen zijn in de periode van 3 tot 10 juli de volgende voorwerpen aange geven: bankbiljetten, leesbril met bruin montuur, herenleesbril met door zichtig montuur, rodenstock lees bril, zwarte poes, parapluwagent je, helm met bril, tasje met sport- spullen, dameshorloge, zilver kleurig herenhorloge, blauwgrijs damesvest, zilverkleurige ketting, gouden kinderarmbandje met inscr. schakelarmband, div. auto sleutels, 3 en 4 sleutels aan een ring. 6 sleutels aan wit label, auto- en huissleutels aan ring, sleutel aan geel label, lipssleutels, plastic- tas met strandspullen. tas met l.p. Bij het dierenasiel te Vlissingen zijn aangegeven; bastaard poedel, bastaard herder, cyperse huiskat, zwart-witte huiskat. Bij de gemeentepolitie te Oost- Souburg: Geen opgave deze week 'Archiefsprokkels' is een ru briek die in principe weke lijks op deze pagina ver schijnt. Voor de inhoud te kenen per keer de gemeen tearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middelburg). Eindredactie Ad Hanneman. Segeersche Poort" een blauwsel- makerij op te zetten, dat is een textielververij. Men gebruikte er blauwvervende planten, in het bijzonder indigo, dat door de V.O.C., die te Middelburg een Kamer (kantoor), pakhuizen en een werf bezat, werd ingevoerd. Ajin de rand van de stad ontstond hier een klein industriegebied, want in de eerste helft van de ze ventiende eeuw is ook sprake van een "glaesfournayse" (glasfa briek), staande op de Blauwedijk. Meer naar de kant van de tussen I535 en 1540 gegraven nieuwe haven (de huidige Maisbaai, tus sen Loskade-Kinderdijk en Punt- Rotterdamsekaai, is daar een on derdeel van) waren scheepswer ven gelegen. De Brauwedijk bleef een band met de textiel houden, want in 1839 kwam er een calicotweverij, waar men ongebleekte witkatoe- nen stoffen, de zogenaamde "ca- licots" vervaardigde. Deze fabrie ken, in feite een soort semi-filan- tropische instellingen, waar arm lastige arbeiders met overheids steun aan het werk werden gehol pen en gehouden, kwamen in Zeeland tot stand door toedoen van de grote firma Salomonson in Almelo. Behalve in Middelburg stichtte men deze bedrijven op Walcheren in Vlissingen, Veere, Domburg, Westkapelle en Arnemuiden. De arbeidsomstandigheden voor de behoeftige arbeiders waren zeer slecht: lange werktijden, vrou wen- en kinderarbeid en onge zond werk aan zware weefgetou wen. In Middelburg stond de kel der onder de werkplaats aan de Blauwedijk half vol water waar door de wevers hun werk in een bedorven en natte atmosfeer moesten verrichten, hetgeen niet bepaald bevorderlijk voor hun gezondheid was In 1870 ging deze textielindustrie, die eigenlijk nooit veel levensvat baarheid heeft gehad, in Middel burg teniet. De aanleg van het Kanaal door Walcheren veran derde het aanzien van de Blau wedijk, die nu een kade werd. De bebouwing veranderde eveneens: hotels en restaurants verrezen richting Stationsstraat. Naar ik hoop zal de onlangs afgebrande gevel van hotel Pax binnen niet al te lange tijd weer in volle glorie herrijzen. En ook de tijd dat het bargebootje naar Vlissingen (retourtje 10 cent) vanaf de Blauwedijk vertrok en de Domburgse stoomtram er reed ligt al weer lang achter ons. In en rond de Zionskerk in Oostkapelle stelt het actiecomitee van de gereformeerde kerk in die badplaats op woensdag 24 juli de Tweede Wereldoorlog centraal. Tussen 14 en 22 uur zullen authentieke oorlogsvoorwerpen te zien zijn, er worden films gedraaid en de organisatie Keep them Rolling parkeert zo'n 12 opgeknapte leger voertuigen uit die oorlog op het terrein van de Zionskerk. Het kerkcentrum is ingericht als filmzaal. De or ganisatie heeft beslag weten te leggen op filmma teriaal uit WO II van de documentatiegroep 'Walcheren 40-45'. De film die in 1984 ook op de tv werd vertoond wordt onder meer op de projec tor gezet. In de grote zaal van de kerk is een expositie inge richt met foto's, vlaggen, wapens en uniformen. En wie honger of dorst heeft kan één van de kraamp jes terecht. Foto: een USA-wagen. DOOR PETER SIJNKE jÏÏiddelbur! Vertrek der Sto^rotcarq „li)alchere:t" r De hier afgebeelde plantenbak ken kunt u gemakkelijk zelf ma ken met behulp van een bouwte kening. De luxe tuinkar heeft wielen die zijn uitgevoerd in de vorm van een margriet. Hij is ca. 1 m. lang bij 70 cm breed en hij kan gemakkelijk worden verplaatst naar een zonnig- of schaduwrijk plekje in de tuin. Met deze leuke bloemenwagen kunt u de aanblik van uw tuin naar believen veran deren. De plantenbak met golflijst is ca. 122 cm lang bij 53 cm breed. U kunt hem echter naar believen langer maken, tot een lengte van 2,7 rrt, met behulp van de teke ning. De verbindingen aan de on derkant zijn zo gemaakt dat er voldoende afwatering is zonder dat extra drainagegaten behoeven te worden geboord. En met wat gravel over het zand houdt u de planten mooi en gezond. Plantenbak op wielen, bestelnr. 402.. 8,— plantenbak met golf lijst, bestelnr. 464.. 8,— beide tekeningen samen, bestelnr. P6402.. 12,50. De tekeningen kunt u apart of te- samen bestellen door overmaking van het betreffende bedrag op postrekening nr. 3567600 F/VL- ZVA van Karweipost, de Meern, onder vermelding van het be stelnr. Na ontvangst van uw beta ling krijgt u de tekening(en) per omgaande toegestuurd. ..svp achter de bestelnrs. de code van de krant plaatsen. Middelburg telt onder haar straatnamen een aantal "dijken": de Kinderdijk, Korendijk, Kousteensedijk en Blauwedijk. De (vierde) stadsuitleg van 1549-1550 bracht het gebied van Kinderdijk en omgeving binnen de stadsomwalling. De huidige Blauwedijk kwam bij de vijfde en laatste grote stadsuitleg (1595-1598) binnen de wallen te liggen. De Zeeuwse hoofdstad bereikte toen de omvang, die zij tot in onze eeuw zou behouden. Pas recentelijk barstte Middelburg uit haar jasje en kwamen de woonwijken buiten de bolwerken tot stand. Hoe komt de Blauwedijk aan haar naam? Zoals we hierboven zagen kwam het gebied waarin de Blau wedijk ontstond eind 16de eeuw binnen de stadsomwalling te lig gen. In 1619 werd de dijk bestraat. Voor de naamsoorsprong zouden we kunnen denken aan de ge bruikte steensoort (blauwe steen, b.v. basaltsteen). Waarschijnlijker is echter een andere verklaring. In 1605 gaf het stadsbestuur toe stemming om "tusschen de Vlissingsche en de Blauwedijk mei stoomtram, begin 20ste eeuw. (Gemeente-archief M iddelburg)

de Faam | 1985 | | pagina 13