DONDERDAG EXTRA VOORDELIG OP DE MARKT 15.- 3.50 5.95 1.- ZEEBANKETBAKKERIJ JOK STEVENS VADERDAG Juwelier de Jong Braderie Sluis Place du Têtre De autorit AMBON I adverteren doet verkopen GA EENS DE BOEROP! Adverteren de Faam -deVlissinger wijst U de weg Joh. Stevens PRACHTIGE MIDDEL TONG VERSE WIJTING HEERLIJKE MAATJES HARING ECHTE HOLLANDSE NIEUWE voor een verrassende prijs!! Joh. Stevens AD VER TEREN •MOFWL4/V VERZILVERDE THEELEPEL Simon Tahamata in Molukse ploeg tegen Vlissingen 25 JAAR JONG DE FAAM PROBEERERMAAR 'NS Ï/ANAF7E8UJVEN.. Woensdag 8 juni 1983 3 a 4 st. per kilo kilo 2 kilo bij ons per stuk PR08EERERMAAR 'NS VANAFTE8UJVEN.. ADVERNEMEN ADVERTELLEN ADVERDRAAID ADVERZIEN ADVERGETEN ADVERB0UWEN ADVERK0PEN ADVERTENTIE VEROSOL PLISSÉ MET HET BEROEP VAN VADER Verkrijgbaar bij: SLUIS - Een afwisselend programma moet er voor zorgen dat de braderie van Sluis weer net zo'n succes wordt als vorig jaar. Toen brachten vele duizenden bezoekers een bezoek aan het historische winkelstad- e. Zeskamp Expositie Vrouwenhart Uitverkoop 'Pennevruchten' is een rubriek voor liefhebbers van de schrijfkunst. Veel materiaal wordt aan geleverd door de Vereniging van Amateur- schrijvers. Maar ook 'ongeorganiseerde' schrij vers kunnen hun werk inzenden aan de redactie van dit blad. HOLLANDSE NIEUWE ZEEVISHANDEL MIDDELBURG Zolang de voorraad strekt. HOLLANDSE NIEUWE ZEEVISHANDEL MIDDELBURG 01180-13170 29549 01184-14200 Gun uw kamer Verasol plissé. De andere zonwering: gemaakt van polyesterweefsel met 'n laagje aluminium. Dekoratief. praktisch èn gezellig: want u kunt erdoor naar buiten kijken. En 's winters zorgt Verosol plissé voor prima isolatie en dus voor energiebesparing. woninginrichting I.ange Noordstraat 25 - MIDDELBURG - Tel. 01180-I2943 St. Pieterstraat 11, Middelburg 01180-13344 Het is vrijwel zeker dat de Stan daard Luik sterspeler Simon Ta hamata zaterdag speelt in de Zuid-Molukse nationaLe ploeg, die in Middelburg een wedstrijd speelt tegen Vlissingen. Het treffen vindt plaats in het kader van het vijfent wintigjarig bestaansfeest van Jong Ambon uit Middelburg. Bert Pen- tury, de trainer van Vlissingen. verruilt zaterdag 11 juni zijn plaats. Hij coacht bet Molukse elftal. De wedstrijd begint 0111 half zeven zaterdagavond. Scheids rechter Gerard de Schepper uit Hulst leidt de wedstrijd, die wordt gespeeld op het veld aan de Kruit- molenlaan. Het Molukse fluitor- kest omlijst het sportieve gebeuren muzikaal. De wedstrijd Zuid-Molukken- Vlissingen is overigens de afslui ting van een voetbaltoernooi dat die zaterdag nissen Zuid-Molukse ploegen wordt gespeeld Vanaf tien uur 's morgens. Zondag 12 juni is er een toernooi voor Hollandse ploegen vanaf tien uur en vanaf negen uur is er in de zaal Kruit- molen een dames-zaalvoetba, toernooi. In de ploeg van de Zuid Moluk- ken spelen naast Tahamata diver se bekende profvoetballers onder wieTonnie Pattinama (Excelsior). Johnny Taihuttu (VVV) en Joop Titelay (Ex-Fortuna SC). Het echte feest voor het vijfent wintigjarig bestaan is zaterdag 18 juni. Dan is er een receptie tussen 16 en 18 uur in de Kruitmolen en in de Wellinge aan de Koude- kerkseweg in Middelburg is er vanaf 19 uur een feestavond. )e braderie-organisatoren heb ben ook ditmaal weer voor een 'elk wat wils' opzet gekozen. De Sluisse braderie wordt vrijdag 10 juni om 10.30 uur officieel geo pend. waarschijnlijk door burge meester mr. J. Asselbergs van Sluis. De vrijdagmarkt zal ter gelegen heid van de braderie een feestelijk lintje krijgen. De marktkooplie den hebben die dag tal van voor delige aanbiedingen. Ais extra attractie komen die dag 15 stand werkers. waaronder 4 Belgen naar Sluis. Ook zondag zullen zij van de partij zijn. Op het programma staal voorts een antiekmarkt. Smurfen Vrijdagmiddag om 16 uur begint er op het Kerkplein in Sluis een boetseerwedstrijd voor de jeugd. In verband met de komst van Vader Abraham worden de kin deren gevraagd ditmaal smurfen te boetseren. Vader Abraham zal vrijdag tussen 17 en 22 uur ver schillende.malen optreden en wel op de Beestenmarkt. Vast terugkerend programmapunt is de kinderrommelmarkt in de Vrijstraat. De rommelmarkt be gint zaterdag 0111 9 uur. Voor die dag staat ook een dierenmarkt op het programma. Plaats: de Beestenmarkt. De af deling Zceuws-Vlaanderen' van de Nederlandse Federatie van Sportvissers houdt zaterdag ochtend van 9.30 tot 11 uur open jeugdkampioenschappen. Lr wordt gehengeld in de Kaai. De modelbouwvereniging "Oost burg" verzorgt zaterdagmiddag om 14 uur een demonstratie in de Kaai. Hel zaterdag-programma vermeldt verder "optredens van de muziekvereniging "Apollo" en majoretien peloton "Belfort' uit Sluis 15 uur) en een streetparade met medewerking van diverse Brabantse carnavalsorkesten Zondag wordt behalve een antiek en dierenmarkt ook een zeskamp gehouden op touw gezet door de Plattelands Jongeren Zuid. De Sluisse braderie wordt zon dag-avond afgesloten met een grote muzikale show. Dat is echter nog niet alles. Tij dens de braderie wordt op de Kaai een grote Harley-Davidsonshow gehouden. Op de Markt is er een kermis met diverse attracties. In de Raadskelder kan een kant- werktentoonstelling worden be zichtigd. Ook postzegel-liefhebbers kun nen tijdens de braderie aan hun trekken komen: de Sluisse verza melaarsvereniging 'de Collectie" geeft een speciale eerstedags-en- veloppe uit. De enveloppe zal tij dens de braderie verkrijgbaar zijn op het postkantoor. Hei Walplein zal tijdens de braderie de aanblik bieden van een gezellig Frans pleintje. Net zoals op la Place du Têtre in Mont- martre zullen op het Walplein een groot aantal schilders en teke naars bezig zijn. De mogelijkheid bestaat om zich door één der aanwezige kunstenaars te laten portretteren. Zaterdagavond li juni om 18 uur wordt miss Montmartre gekozen, oftewel wie lijkl het meest op Irma La Douce. het friole dametje uit Parijs. Voor de winnaars ligt een gratis weekend Parijs voor 2 personen klaar. De miss-verkiezing wordt omlijst met een modeshow, ver zorgd door sporthuis Musson uit Sluis. Musson loont zowel sport- als vrijetijdskleding. Een Franse gendarme'zal tijdens de braderie bekeuringen uitdelen in de vorm van een gratis pilsje of glas pernod. Ook de inwendige mens is niet vergeten: wie honger heeft kan zich tegoed doen aan belegde stokbroden. Ook zijn er speciale Franse pannekoeken verkrijgbaar, die worden gebakken in een echte creperie. Met de Franse accordeonist wordt het sfeertje compleet. Vele duizenden Nederlan ders. zo is gebleken, hebben een grote belangstelling voor de agrarische wereld. Tijdens de open dagen die overal in den lande worden georganiseerd, kan het dan. ook storm lopen bij de boe ren en tuinders. Zij en hun gezinnen en/of medewer kers hebben dan vaak han denvol werk en komen soms tijd tekort om iedereen te woord te staan. Er is echter bij een groot aantal boeren en tuinders gelegenheid om op een zelf te bepalen tijd stip een wat rustiger bezoek te brengen, waarbij men de volle aandacht van gastheer of gastvrouw krijgt. I11 de pas-verschenen, her ziene. brochure "De Boer Op", die d or de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw is samengesteld, zijn zo'n 75 adressen opge nomen van gastvrije boeren en tuinders waar men wel kom is na een telefonische afspraak. Niet alleen gezin nen. maar ook schoolklas sen en verenigingen kunnen met eigen ogen zien hoe het toegaat op een agrarisch bedrijf. En er is veel inte ressants te zien: van com puters. die zowel in rund veehouderijen als in tuin bouwkassen worden ge bruikt. tol aandoenlijke jonge dieren en prachtige bloemen toe. Op sommige boerderijen wordt boven dien kaas gemaakt en ook dat maakt een bezoek de moeite waard. In de brochure staat in het kort beschreven hoe de Ne derlandse agrarische wereld eruit ziet en hoe belangrijk de land- en tuinbouw voor onze samenleving is. Im mers. een kleine 150.000 bedrijven, waaronder rund veehouderijen. akkerbouw bedrijven en tuinbouw in kassen en de open grond, bieden dagelijks werk aan meer dan een kwart miljoen mensen. Bovendien is de land- en tuinbouw heel be langrijk voor onze econo mie. want bijna een kwart (in geld uitgedrukt) van al les wat ons land uitvoert, komt voor rekening van de agrarische sektor. De brochure met adressen van gastvrije boeren en tuinders is gratis verkrijg baar. I .en briefkaartje naar "De Boer Op". Postbus 91430. 2509 EA Den Haag. is voldoende. Arenthals. T. H. C. van Prinsendijk 13. Kortgene tel 01108 - 1438 Akkerbouwbedrijf (60 ha). Tarwe, aardappelen, bieten, graszaad, peulvruchten. Cappon. H. Vierhond polderdijk 4. Cadzand lel 01179 1384 Akkerbouwbedrijf (40 ha). Tarwe, haver, bieten, graszaad, tuinkers, schapen, jongvee. Goemans. J K. Zonnemairsedijk 2. Zonnemaire tel 01112 - 1310 Akkerbouwbedrijl (38 ha). Uien. tarwe, suikerbieten, witlot op walercultuur (sept.-mrh). Hullu. A. P de Kokersweg 1Zuidzande tel 01170 - 2842 Gemengd bedrijf (40 ha). Granen, bieten, uien. zaden. 80 koeien. 20 zoogkoeien. Klinken. A van Paardenweg 1. Nieuwerkerk iel 01114 1357 Akkerbouwbedrijl (12 ha). Aardappelen, bieten, uien. granen, peulvruchten. lel 01112 1386 Klompe. J. A. Gaanderseweg 11. Dreischor Akkerbouw (46 ha). Fruitteeltbedrijt (10 ha). Appels, peren en pruimen. Koeijer. J. de Isabelladijk 1. Aardenburg iel 01170 - 2074 Akkerbouwbedrijl (60 ha). Granen, bieten, aardappelen, allerlei machines. Kosten M C J Puitsedljk 1Tholen tel 01667 - 2339 Akkerbouwbedrijl (52 ha). Granen, uien, bieten, erwten, aardappelen. 30 schapen. Moor G. J M de Kamperseweg 5. Zaamslag lel 01153 1298 Akkerbouw- en fruitteeltbedrijt (60 ha). Allerlei machines voor hot fruitteeltbedrijt. Nieuwenhuyzen, W van Rijnsburgseweg 5. Oostkapelle tel 01189 - 1260 Akkerbouwbedrijf (43 ha). Granen, bonen, erwten, bleten, uien, aardappelen. Regt. S. J. de Anna Mariaweg 1. Geersdijk tel 01108 1323 Akkerbouwbedrijf (60 ha). Granen, suikerbieten, aardappelen, erwten. Visser R j Velddamseweg 1. Nieuwerkerk tel 01114 - 1517 Akkerbouwbedrijf (50 ha). Aardappelen, bieten, uien, erwten, granen. 10 schapen. Blankers. G Zwagermanweg 8. Gnjpskerk tel 01180 Melkveehouderij (36 ha). 100 melkkoeien en 50 stuks jongvee. 12353 Geerlse. J Scheeweg 12. Ritthem (bg Vlissingen) lel 01184 - 61486 Rundveehouderij en kaasmakerij. Janse. P Doeleweg 6. Arnemuiden lel 01182 - 1776 Rundveehouderij (60 ha). 180 melkkoeien, 150 stuks jongvee, fokstieren, (ma. Lm vrij.). Simonse. L. Noorddorpsweg 5. St. Laurens tel 01180 - 13438 Rundveehouderij (24 ha) en optokbedrljt met 150 stuks jongvee. Minicamping. Art. 7 Niemand heeft voorafgaand verlof nodig, om door de drukper* gedjehten •I nevoelcnv ie openbaren, behoudens ieders verantwoordelijkheid volgens de wei (jr 2"2 B V. JOH v Sr 5?. <4 W. 111 v.. IJl v 24(1 v 261 s 4IH v 1 We kenden geen alarm. Geen veto. geen verontrust gemoed: Slechts 't kloppen van het hele bloed. Daarna rustte ze in mijn arm. I laar hart was warm. Bij ziekte, vage angst en pijn. Bij alles wal 'k niet kon ver werken. Omdat ik niet hoorde tot de sterken. Wilde ik bij haar geborgen zijn. I laar hart was klein. Later in mijn grote nood. Torsende het pak der schan de. Was zij het, die mij niet ver bande. Maar mij terugnam uil de goot. Haar hart was groot Nu staat op ons bedrijf haar merk gestempeld, daar zij onver saagd de allerzwaarste lasten draagt. Z'is de ziel en 't centrum van het werk. Haar hart is sterk. Simon van de Meer. De auto reed snorrend als een jong katje over de weg. Het met schapebont omwikkelde stuur lag vast in de hand van de bestuurder. De grauwe luchten die de weg omzoomden, pasten op een won derlijke manier bij de monotonie van de kaarsrechte weg. Aan óón kant van de weg lag de licht grijze zee. Hel grijs van een kille, troos teloze winterdag. Een dag waarop men dingen overdenkt. Een dag 0111 een balans op tc maken van de zaken die het leven belangrijk maken. Witte golven braken met de re gelmaat van een hartslag op het lege strand, en op de hier en daar aanwezige pieren. Aan de andere kant van de weg lagen duinen: een kaal landschap, soms onder broken door een kale boom of struik, die heen en weer bewoog op de koude, strakke noordoos- terwind. De autorijder dacht aan zijn leven, aan zijn voorbijgegane re laties. aan de gestorven vrienden, aan de verdwenen vertrouwdhe den als geuren, smaken, geluiden. Gevoelens die verdwenen waren met het ritme van de veranderen de wereld. Geuren van bloeiende bomen, van dc eens zo vertrouw de snackbars, van café's waar echt bier verkocht werd, de smaak van verse groente, die in de buiten lucht gegroeid was. de geluiden van mensen op het strand, mensen aan het winkelen in volle straten, huizen met bomen ervoor, spe lende kinderen op straat. Waar was dit alles gebleven? Hij was zestig nu en voelde zich als een buitenaards wezen dat de aarde voor het eerst bezoekt. Waarom zou hij zich inspannen om de nieuwe wereld te begrijpen, bij te houden, zich aan de nieuwe maatschappij aan te passen? Wel ke waarde had hei nog dit alles te gaan ontdekken? Hoe kon de nieuwe wereld ooit opwegen tegen hetgeen dal geweest was, tegen hetgeeen hij beleefd en ge voeld had in de oude jaren? Had hij niet alles gezien en alles bereikt van dat wat een mens tevreden maakt? Wat was er van over. be halve de zoete, met bitterheid vermengde, herinneringen? De golven sloegen door in het rit me van een hartslag, toen de au torijder het stuur van de auto draaide en met een snelheid van 150 kilometer per uur de dijk af vloog, om na een tweetal buite lingen tot stilstand te komen. De auto explodeerde direct. Dc zwarte rook was al van verre te zien, alleendoor wie? Trebla Kallenberg zomer - '82 Hij en zij met de kinderen op de koopjes af. In de drukke stad fietsen brommers auto's menfjen. Die de winkels in en uit vlie gen met volle tassen. En gekeken hebben naar de uitgestalde artikelen. Gekocht hebben en betaald 11a hel passen en meten. Pa en moe zeulen maar weer een winkel in. Ditmaal een grote schoenen zaak. Met verlokkende prijskaartjes van vijftien gulden tachtig cn twintig gulden vijf en negen tig, en vijf en dertig gulden veertig. Een uurtje later lopen ze weer naar buiten. Ma en de kinde ren kochten schoenen. Pa had ze nog niet zo nodig. Die ouwe konden nog mee. De tocht werd voortgezet naar de kledingzaak. Een jurk een blous, een rok. een spijker broek. weekeindshirt, sokken, een hoedje, en vier paar pan ty's. Weer een uur later jle winkel weer uit. Toen op zoek naar dc parfumeriewinkel waar ma nog wat wou hebben voor haar uiterlijk. Ja hoor. eindelijk gevonden. En ze sjokten weer naar bin nen. En het kijken, het keuren en kopen ging weer beginnen. Ma een lipstick, poederdoos, krulspelden, nagellak. De dochter was vijftien jaar dus hetzelfde voor haar. De zoon; haarvel. scheerartikclen. kammetje. Pa liep verveeld mee. En lot overmaat van ramp kreeg ma kramp in haar arm. En vroeg ze lief aan pa of hij dc las wou dragen. Thuis gekomen zei pa: ik heb wel geteld mijn portefeuille zeven keer uit mijn zak gehaald. Maar om zelf wat te krijgen geen hoop. O die vermoeien de dure vervelende uitver koop. Wout Brouwer. I i

de Faam | 1983 | | pagina 11