Bedreigd met lichamelijk geweld? Je kunt weg als je wilt! I Wil AKTUEEL HELMO UI?I= TIEK BANKGIROREKENING Blijf van m'n lijf: FA. MIDAVAINE C.V. AANLEG EN ZELFBOUW PAKKETTEN Er wordt veel gefantaseerd over UFO's. 65,— en 75, 79,— en 89,—I ^/5/-k"v5~ RIBBROEKEN-LOIS-LEVIS SLOOPY in alie modekleuren in wijde en smalle pijp BANDPLOOIBROEKEN r< 81 e jaargang no. 8 - woensdag 21 Februari 1979 uw salaris via een bankgirorekening bij de ZEEUWSE BONDSSPAARBANK Onbegrip Oorzaken Huis Kindercarnaval in Zoutelande Worden dorpen uit hun cultuurarmoede gehaald? Solidair Gas- en Loodgietersbedrijf VRIJBLIJVEND PRIJS OPGAAF EN 2 JR. GARANTIE OP MATERIAAL GEKLEURDE WASTAFELS tijdelijk 149,— GASFORNUIS tijdelijk 590,— GASBOILER tijdelijk 475,- Bijzondere aanbieding DOCUMENTENKOFFER Speciale prijs van Kindercarnaval Nieuw-Middelburg Zaterdag a.s. hoogtepunt carnavalsfeesten TASSENZAAK BIJOU LANGE DELFT 61 MIDDELBURG D© Faam WAARIN OPGENOMEN "GROOT WALCHEREN" IN COMBINATIE MET DE VLISSINGER HUIS-AAN-HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Vlissingen- Door de telefoon is afges proken dat men bereid is tot een gesprek. Graag zelfs. Maar dan wel op een neu trale plaats. Want het adres van het huis zelf is geheim, en moet geheim blijven. Dat is zo'n beetje de enige garantie, dat men zich veilig en geborgen kan voelen. Dat is wel nodig ook. Hoe wil je anders qpnieuw beginnen? We ontmoeten vrouwen uit het huis van de stichting 'Blijf van m'n lijf. Vrouwen die. na vaak door hun man mishandeld te zijn. op een gegeven ogenblik opges tapt zijn. Die het niet meer konden ver dragen. die W niets meer aan konden verbeteren. Die zichzelf en hun kinde ren uit die sfeer van constante dreiging wilden halen. Die veelal eerst uitweken naar familie en kennissen, maar daar niet lang konden blijven. Die mensen hebben ook hun eigen leven tenslotte. En die voelden zich op den duur tussen de strijdende partijen in staan. Vrouwen die het nummer van de stich ting draaiden, die in een paar woorden vertelden dat ze bang waren. En die te horen kregen: 'Kom maar daar en daar heen. Dan brengen wij je wel naar het huis'. Wie zulke vrouwen gaat ontmoe ten, verwacht een terneergeslagen sfeer. Verwacht huilbuien en sporen van mis handeling te zien. Maar vorige week, ergens in Vlissingen, verloopt de ont moeting in een zeer opgewekte en ont spannen sfeer. Het blijkt dat er gewoon over de ervaringen gesproken kan wor den, dat men dat al zo vaak en even openlijk in het huis gedaan heeft. Dat men de situatie aanvaardt zoals hij nu is, en dat men uitkijkt naar een verande ring en verbetering van die situatie. In tussen voelt men zich veilig en gebor gen: er wordt weer naar je geluisterd, er wordt weer rekening met je gehouden, iets, watje zo iang hebt moeten missen. Eén van de vrouwen zegt: "Mishande ling komt dagelijks en in alle lagen voor." En: vrouwen praten daar niet zo gauw over. Niet met buren, niet met vriendinnen, niet met familie. Het lijkt alsof ze zich ervoor schaamt. Het lijkt alsof ze haar man wil beschermen. Een enkele keer komt het tot een dusdanige uitbarsting, dat politie en instanties worden ingeschakeld. Maar, zegt een van hen je wordt vaak niet serieus ge nomen. Wie in de maatschappij iemand mishandelt krijgt, wettelijk gezien, zijn straf. Wie hetzelfde doet in de privé- sfeer, krijgt te horen dat hier sprake is van een relatie probleem. Hetgeen men dan ook maar zelf moet oplossen. Ze vertellen dat ze over die slechte ervarin gen met artsen, juristen, bouwvereni gingen, politie, een zwartboek zouden kunnen vullen. "Er wordt tegen je ge zegd: ach mevrouw, elk huisje heeft z'n kruisje. Bij de sociale dienst kreeg ikèen keer te horen: daar op de gang staat een ijzeren staaf. Pak die maar mee, dan kan je terugslaan. In een ander geval werd mij verweten dat ik hem een krauw in het gezicht had gegeven. Ze hadden hem bij de politie op een taxi gezet naar huis. Tegen mij zeiden ze: weet U wel me vrouw hoe onaardig uzelf tegen die man doet? Het is duidelijk: als je je gewoon laat aftuigen, zonder je te verweren, ben je voor hen een slachtoffer. Als je terug- krabt ben je zélf ook niet helemaal zui ver op de graat, en zal het óók wel aan jou liggen. Zo denken ze, en daarmee wordt de ernst van de situatie afge zwakt." Ze hebben er vaak over gesproken met elkaar. Ook over de oorzaak. Waarom mishandelen mannen hun vrouw? Wat zit daar achter? Voor zichzelf zijn ze er van overtuigd dat de oorzaak te vinden moet zijn in de maatschappij en de op voeding. Mannen, zeggen zij. worden opgevoed in de gedachte, dat een vrouw een bezit is. Zij heeft te doen wat hij wil. Vrouwen zijn zo stom om dat maar te accepteren. Daar zijn ze in opgevoed. Als een vrouw gaat beseffen, dat ook zij iemand is, met een eigen wil'en een ei gen leven, dan reageren de meeste mannen daar agressief op. In de maat schappij wordt van hen verwacht dat ze flink en stoer zijn, dat ze iets presteren. Maar vaak moeten ze ondergeschikt werk doen. Ze hebben in zo'n geval tenminste één ding om over te heersen: hun vrouw. Thuis willen ze regeren met vaste hand. Ze straffen hun vrouw af met lichamelijk geweld. Ze zijn in het voordeel, omdat ze fysiek sterker zijn. Ze zijn ervan overtuigd zo dat wispeltu rige Vrouwtje eens bij te sturen, her-op- te-voeden. Hun eigen opvoeding leerde hen niet om over gevoelens te praten. Of de mindere te zijn. Nee, mannen zijn veelal overtuigd van hun gelijk, van hun macht. Ook na een scheiding vinden ze het heel gewoon om hun ex-vrouw te komen aftuigen... In deze maatschappij moeten vrouwen voldoen aan hun ideaalbeeld. Doen die vrouwen dat niet, dan...Mannen hebben ook de macht over financiën. Het enige verweer dat een vrouw heeft, zijn haar woorden. Dit klinkt generaliserend. Maar het zijn woorden van vrouwen die het boven staande in de praktijk, letterlijk aan den lijve hebben ondervonden. Op de vraag of alle mannen zo zijn, antwoorden ze dat dat natuurlijk niet zo is. Hun erva ringen betreffen alleen die specifieke man. Mannen zijn niet iets besmettelijks voor hen, iets dat ze met een grote boog mijden. Integendeel, sommigen van hen hebben zeer goede kontakten met vrienden. Ze vertellen dat het huis, waarin ze nu verblijven propvol is. Want van tijd tot tijd komt er iemand bij. Zoals laatst. Toen stond er een vrouw op de stoep, zonder jas, zonder geld, en op pantoffels. "We wei geren niemand. Laatst vroeg een vrouw aan ons: mag je dan zomaar komen? En toen zeiden wij: ja mevrouw, U mag zo maar komen. We laten iemand toe, als zij mishandeld is. Of bang is, dat kan name lijk ook. Ons huis is een rustpunt, een vluchtheuvel. Vrouwen die komen, kun nen van hier uit bekijken hoe het nu ver der moet. We hebben een vertrouwensarts, en die onderzoekt haar. We beïnvloeden die vrouw niet. Ze moet uit eigen wil handelen. Er zijn er, die terug naar hun man gaan. Je hebt er ook, die scheiden en opnieuw beginnen. Let wel: hier komen, hoeft niet per sé in te houden dat men gaat scheiden. Eén van de vrouwen slaapt op een tafel. Haar kind slaapt er onder. Anderen sla pen op de overloop, bij het trapgat. Het huis is een tijdelijk onderkomen. Voor de zomer moeten ze eruit zijn. Want dan wordt het verbouwd. Natuurlijk heeft de stichting aangeklopt bij burgemeester en wethouders van Vlissingen. Op 25 au gustus van het vorig jaar, dienden ze een begroting in en zetten de doelstelling, de uitgangspunten, de werkwijze en de toekomstplannen uiteen in een brief aan dat college. De gemeente heeft geen pand, zegt ze. De stichting zit niet stil en vindt zelf een (koop) pand. Eind sep tember bellen ze op. Het blijkt dat hun stukken nog niet in behandeling zijn. In oktober volgen gesprekken met leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Dat college krijgt ook een begroting. Men vraagt of G.S. wil bekijken in hoe verre zij de gemeente Vlissingen kan helpen bij het garantstellen voor de aankoop van het pand. Van diverse mishandelde vrouwen komen verzoeken om hulp binnen. Nadat ook de afdeling financiën van de gemeente zich gebogen heeft over hun stukken, met daarbij een advies van de sociale dienst, komt hun zaak op 31 ok tober in behandeling. In het college van B. en W. Na die vergadering vernemen zij, dat hun stichting eerst erkenning van CRM nodig heeft, voordat er verder ge praat kan worden. Op 21 november hebben zij een gesprek met CRM-Zee- land. Daar horen ze dat CRM bij een verzoek om erkenning ool^ een positief advies van de gemeenteraad nodig heeft. Tot op heden is dat positief advies er niet. Wel verschijnt er een brief van de Zeeuwse Raad voor Maatschappe lijke Dienstverlening, waarin gemeld wordt, dat er een positief advies over de stichting en haar werk werd afgegeven aan Gedeputeerde Staten en B. en W. van Vlissingen. Ondertussen wordt men wanhopig: er komen steeds meer vragen om hulp. Er zit niks anders op dan de vrouwen door te wijzen naar andere huizen in Neder land. De verkoper intussen eist 9% van de koopsom per maand voor de wacht tijd. Maar dan lopen ze tegen een particulier op, die hen ruimte aanbiedt. Ze beslui ten, hce dan ook, het aanbod te aan vaarden en te beginnen. De ruimte wordt opgeknapt door persoonlijke in zet van alle medewerksters. Dit gaat ge paard met financiële offers van allen. Op 18 december 1978 is men klaar: de eerste vrouw wordt genomen. Twee da gen later horen ze, tot hun verbazing, dat ze onder de voorlopige erkenning vallen van CRM. Dan komt het verslag van de vergadering van de vaste com missie van Advies en bijstand voor de Sociale Aangelegenheden (gehouden op donderdag 14 december 1978) onder hun ogen. Daarin staat letterlijk deze conclusie van de commissie: "De com missie kan zich akkoord verklaren met de normale-procedure van erkenning en eerst de financiële consequenties op z'n merites te bezien, alvorens een eindbe- Zoutelande - Disco Royal presenteert zaterdag 24 februari van 13.00 tot 17.00 uur een groot kindercarnaval. Ieder kind krijgt op deze middag een leuke verras sing en een gratis konsumptie aangebo den. Voor het leukst geklede kind is eveneens een verrassing aanwezig. De middag wordt verder opgeluisterd door Prins Carnaval Jo den Eersten en het "Kindertheater" "Deurtje open - Deurtje dicht" met een toneelstuk "Ko ning Bol kan niet slapen". De ouders en niet-kinderen zijn op deze middag natuurlijk ook van haTte wel kom. Middelburg - Vorige week ontvouwde de heer H. Boers, voorzitter van de werkgroep ZVU te Middelburg, een plan om in de naaste toekomst oek de dorpen van Walcheren 'van cültuur te voorzien'. "Het wordt nog onderzocht of het mogelijk is. En welke behoeftes er nu precies leven onder de bevolking." De heer Boers wees op de situatie op Tholen en Zuid-Beveland, waar men streeft naar een gericht muziek- en theateraan bod in de dorpen zelf. De komst van dorpshuizen heeft daartoe bijgedragen. Maar de gemeenten zullen wel bereid gevonden moeten worden om een 'duit in het zakje te doen'. Aldus de heer Boers. slissing te nemen inzake gemeentega rantie voor een door de stichting 'Blijf van m'n lijf-Zeeland aan te gane geld lening voor de financiering van de aan- koopkosten van een pand en subsidie of bankgarantie voor verbouwings-en in richtingskosten." Ze staan perplex: ze vallen onder een voorlopige erkenning van CRM, ze hebben de Provinciale Staten persoon lijk benaderd, de financiële consequen ties zijn duidelijk te overzien: 90% van de door aan de stichting uitbetaalde be dragen (door de Gemeentelijke Sociale Dienst kunnen verhaald worden bij het Rijk. De gemeente is Van deze regeling op de hoogte. Onderhandelingen en brieven helpen blijkbaar niet. Op 5 fe bruari van dit jaar dringen ze de kom missie vergadering binnen met span doeken. Ze eisen: behandeling van onze zaak in deze vergadering en schriftelijk bericht hierover. Sommige mannen draaien hun tele foonnummer om er achter te komen of hun vrouw daar verblijft. Hen wordt geen informatie gegeven. De betreffen de vrouw wordt echter wel van het tele foontje op de hoogte gesteld. Het is overigens nooit zeker, dat een vrouw, bijvoorbeeld afkomstig uit Vlissingen, ook in die stad verblijf: -O ider de vrou wen die wij spraken, zaten er uit andere delen van Nederland. Problemen van huishoudelijke of persoonlijke aard, worden onder elkaar opgevangen. cfH Irritatie, veroorzaakt door het hutje-bij- mutje zitten, worden uitgesproken en opgelost. Zoals gezegd: de vrouwen zitten er ont spannen bij. Ze voelen zich solidair met elkaar. Er zijn er die in het huis zelf pas tot de ontdekking kwamen, dat er méér vrouwen waren in dezelfde omstandig heden. Vrouwen; hoe dan ook mishan deld. De verhalen daarover spreken boekdelen: slaan, werpen met gevaar lijke voorwerpen, kapot maken van persoonlijke bezittingen, geestelijke dwang, kinderen die op school falen, die angst voor hun vader hebben. De stichting stelt zich tot doel het belang van de zaak naar buiten te brengen. Daartoe worden er artikelen geschreven en lezingen gegeven. Intussen bevindt zich in Vlissingen niet alleen een aantal vrouwen, maar ook de stichting zelf in een noodsituatie. Het andere huis moet er komen. Hoe dan ook. Huren kan ook. Particulieren die willen helpen, worden verzocht zich te melden. Zoals ook de vrouwen van Walcheren, dié onbekend zijn en onbekend zullen blijven, vrouwen die zo langzamerhand de grens van hun incasseringsvermogen hebben bereikt. Zij kunnen bellen, dag en nacht. Wie geen geld heeft, wordt van de noodzakelijkste levensbehoeften voor zien, zoals geld, kleren, voedsel. Vrou wen die komen, bepalen zelf wanneer, en op grond waarvan. Ze worden in geen enkel geval geweigerd. Blijf van m'n lijf biedt een tijdelijke, andere situatie. Van daaruit kan men, tot rust gekomen, eens langzaamaan aan een oplossing van de eigen problemen gaan denken. Het telefoonnummer is: 01184-60337. WJ. kompleet met mengkraan en sifon van 191,60 115 ltr. kompleet met inlaatcombinatie van 655,— "DOE-HET-ZELVERS" kunnen bij ons terecht voor al hun materialen Domburgs Sehuitvlot 21 MIDDELBURG Tel. 12330 DE ECHTE SLAGERS ROOKWORST IS PAS ECHTE ROOKWORST] Versgemaakt - vers gerookt - vandaag vers in voorraad. Kom weer een mooie sappige worst uitzoeken! Ik heb ze met zorg gemaakt en bij het roken de jeneverbessen niet vergeten. Iedereen proeft het verschil. Haal dus een echte SLAGERS ROOKWORST bij KEURSLAGER WEEMAES L. NOORDSTRAAT 55 MIDDELBURG 1 I I SERVIEZEN 1 I MIDWINTER (WEDGWOOD-GRÖEP) Verfijnde tafelsfeer De wildste verhalen hoort men soms. Daarom is het nodig dat de UFO-on- derzoeker een nuchter persoon is, die zich niet direct laat meeslepen door de soms smeuïg gebrachte verhalen. Daar tegenover staat evenwel dat be paalde personan proERF.N DE UFO- waarnemingen weg te redeneren. Van achter hun schrijftafel, aan de telefoon, weten deze lieden gelijk te vertellen wat het verschijnsel was. Het vrij grote aan tal meldingen rond de jaarwisseling (van november tot eind januari) wordt dan ook door sommige zich ufoloog noe mende lieden gepresenteerd als een meteorenzwerm en vervolgens als een (Russische) satelliet die in de aard-at mosfeer terecht kwam en vernietigd werd. Zeker er zijn meldingen bij die wijzen in de richting van een satelliet, maar dan wel exemplaren die normaal hun baan draaien. En (bij ons) hoogstens 10% van het totaal. Hoewel wij nog lang niet aan het afslui ten van de onderzoeken toe zijn mag wel gezegd worden dat een vrij groot aantal nogal spectaculair genoemd mag wor den. Acht personen (variërend van 16 tot 50 jaar) zagen vanaf de Singel in Vlissingen een bolvormig voorwerp op stijgen boven de zee. Aan de onderzijde was een (vuur) staart. Opiaen bepaalde hoogte gekomen stopte het object en knipperde er tweemaal een wit licht aan. Even daarna verdween hij in horizontale vlucht. Toen had het object een ovale vorm. De kleur werd beschreven als helder witgeel. Dit alles geschiedde op 13-01-"79om 17.20 uur. Tussen licht en donker dus. Op 1 januari tussen 21.45 en 00.15, dus ruim 2 uur lang, is even eens van uit Vlissingen en een schotel- vormig voorwerp gezien (3 getuigen. Het geheel (koepel en ring) straalde oranjerood gekleurd licht uit. De "ven sters" bovenop de ring echter diverse kleuren. De waarnemers vertelden daarbij dat de koepel stil stond maar fe ring met vrij grote snelheid draaide. Op een gegeven moment, aldus de verkla ring, schoten uit de schotel drie sig- mentvormige dingen welke met ontzet tend grote snelheid in een bocht richting Sloegebied vlogen en verdwenen. Deze objecten waren vuurkleurig. Het is ech ter ook niet zo, dat slechts in donker UFO's worden gezien. Vanuit Middel burg bereikte ons een melding op klaar lichtedag. En wel 's middags tussen 14.30 en 15.00 uur. En niet één object, maar drie zwarte grote massieve voor werpen vlogen over het Zanddorp. De objecten werden beschreven (en ge tekend) als bestaanje uit twee bollen waar een schijf was afgesneden en weer aaneelkander geplakt. Twee bollen tegen elkaar aan dus. Daaromheen wentelde aan een soort buis bevestigd", een kleinere bol. Een van de drie getuigen haalde zijn verrekijker (10 x 50) en kon aldus de objecten ruim 5 minuten lang heel goed bestuderen. Wat dit alles wel was, en er van een handige Gemaakt van stevige kunststof, gevat in aluminium frame, gevoerd, 2 vakken Nu voor de is nog meer, weten we niet. Het onder zoek is, zoals vermeld, nog niet afgeslo ten. Maar het zijn zeker geen meteoren of neerstortende raketdelen geweest. Het Ufologisch Studiecentrum Midden Zeeland (Welzingestraat 4. Middelburg. Tel. 01180-15580) en de Ufo Werkgroep Zeeuws Vlaanderen (Postbus 9 te Clinge Tel. 01140-5348. hebben als uitgangs punt iedere melding serieus te bestude ren en de getuigen persoonlijk te bezoe ken. Doet men zulks niet. dan gaat men inderdaad alle meldingen zien als me teoorzwermen en dergelijke, en daar is het UFO-onderzoek zeer zeker niet bij gebaat. Aan de ene kant moet de "ufoloog" dus serieus zijn en niet overdrijven, aan de andere kant zeker de getuigen persoon lijk spreken, ook al lijkt het onbelang rijk, en de zaak goed onderzoeken. Bij gaande foto is vorige week vrijdagavond uitvoerig besproken op de bijeenkomst van de Ufo Werkgroep Zeeuws Vlaan deren. Deze foto is gemaakt op 27 de cember jl. door een Belgische jongeman. Hiervan zijn drie negatieven aanwezig welke op verzoek van de U.W.Z.V. vooral fototechnische worden onder zocht. omdat men in deze omgeving over de nodige apparaten hiervoor be schikt. In feite werken zowel de U.W.Z.V. als de U.S.M.Z. aan het on derzoek samen. Totnogtoe is niets ge bleken van trucopnames, ontwikkel- of filmfouten. Het Ufologisch Studiecentrum Midden Zeeland, Welzingestraat 4, Middelburg. Tel. 01180- 15580 verzoekt een ieder die een vreemd vliegend voorwerp (UFO) heeft waargenomen dit te melden. Ano nimiteit wordt, zo gewenst, gewaar borgd. Op zaterdag 24 februari wordt er in Nieuw-Middelburg weer een groots op gezet kindercarnaval georganiseerd. De middag zal bestaan uit een optocht door de wijk m.m.v. Prinses Carnaval en haar gevolg, ook zal er veel muziek zijn. Daarna wordt er in het wijkgebyuw, Nassaulaan 2, verder carnaval gevierd. Daar is o.a. aanwezig een goochelaar en een showgroep. Er zijn leuke prijzen te verdienen voor de best verklede. De middag begint om half 2 bij het iVjkgcbouw, Nassaulaan 2. ln Middelburg-Zuid gonst het zaterdag 24 februari a.s. van de carnavalsactivi teiten. Om 13.11 uur precies arriveert Prins Mijndert I met zijn Raad van Elf en Hofjorettes op het station te Middel burg. Daar wordt hij evenals vorig jaar verwelkomd door de burgemeester van Middelburg Drs. P.A. Wolters. Vanaf kwart voor één is er al muziek op het station. Na aankomst en verwelkoming gaan de Prins en zijn gevolg naar de Prinsenwagen die aan de kop van de Carnavalsstoet staat opgesteld aan de Segeersweg. De optocht trekt vervolgens vanaf de Segeersweg langs de volgende route: Dauwendaelsestraat, Kruitmo- lenlaan. Dolfijnstraat, Roosenburglaan. Vrijlandstraat. Slatenlaan. Spinhuisweg. Baljuwlaan. S. Radcmacherstraat. Rentmeesterlaan. Na afloop van de optocht begint in "Het Zuiderbaken" het carnavalsfeest voor de kinderen van 8-12 jaar. Om 14.00 uur begint in de Zeeburchschool in Keur- hove het carnavalsfeest voor kleuters van 4-8 jaar. 's Avonds om 20.1 I start dan het laatste allergrootste evenement het carnavals bal met medewerking van twee orkesten in "Het Zuiderbaken". Kaarten aan de zaal. Lange Delft 44/Segeersstraat 4, Middelburg

de Faam | 1979 | | pagina 1