BRIEVEN UIT AMERIKA. LEVENSMIDDELEN. Muziek- en Zanguitvoering Grootste publiciteit hier ter stede I 3750 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste publiciteit. GEVONDEN VOORWERPEN. Rewonderenswaardig genezen. G. R. A. NONHEBEL, Apotheker. LEVERING DINSDAG 16 NOVEMBER 1909, Openbaar Aanbesteden: Zaal Rogardstraat. met Voordrachten, op VRIJDAG 19 NOVEMBER, WAAR No. 6 Woensdag ÏO November 1009. Teer tiende Jaargang. Een dame te Rotterdam, die sedert lang aan bloedarmoede leed, her' krijgt hare gezondheid dank zU de Pink Pillen. Adverteiitiën. DRAISIflA-vANVALKEMBURG'S" e A -iLEVERTRAAN I T7-LEEUWARDEN' dB levering van GEROOKT en PEKEL' SPEK, gednrende het tijdvak van 1 Januari 1910 tot en met 30 Jnnl 1910, ten behoeve van de Soldatenmenage te Middelburg. 's avonds 8 uur. zal ik mijn Kachel eens laten repa' reeren, want het wordt al een beetje koud? Wel bü CORN. VISSER, Span' jaardstraat, voor billijken prijs. MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM IUITGEVEK: j Prijs der Advertentièn: tl!! lTTflflfl 1 w van 1—3 re«els 13 eent, iedere regel meer 5 oent. II, Lil 1UU1J AZ-> 3 maal plaatsing wordt sleehts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte Bjj abonnement van 8panjaardstraa t. 1000 of 500 regels voordeelige yoorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zijn op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen a. Geene. b. Bij ingezetenen: een trekhond, Vinke, Oostkerkplein; een paternoster, L. J. Vreke, Eigenhaardstraateen kinderschort, Lippens, Bagijnhof E 271portemonnaie, inh. 5 cent, Pluijmers, St. Janstraat; een duimstok, E. W. Wolf, Schuitvlotstraat N 168 beursje, inh. 2 cent, H. v. Ham, Markteen paar handschoe nen, N. Schouten, Dampoort T 167. Mevrouw G. de Graaf, Speelmanstraat No. 50 A, schrijft ons „Ik heb gedurende langen tijd veel geleden aan een verderfelijke bloedarmoede die mij ge heel en al ondermijnd had. Ik had geen eet lust meer en ik was zoo zwak geworden dat mjjn toestand, die niet meer verergeren kon, een noodlottig einde deed vreezen. Bij de pij nen door de bloedarmoede veroorzaakt, zwakte, benauwdheid en duizelingen, was bovendien een algeheele zenuwuitputting gekomen. De voorgeschreven geneesmiddelen hadden geen uitwerking gehad, daar ik in een staat van volkomen verval was geraakt. Men vroeg zich af wat te doen Men dacht alles te hebben ge daan wat mogelijk was en men leidde uit mijn toestand af dat ik ongeneeslijk en dus veroor deeld was. Toch was hier gelukkig niets van aan de Pink Pillen, dat wonderdadige genees middel waaraan ik de gezondheid dank, waren nog niet beproefd. Ik, die zooveel ellende heb doorgemaakt, kan zeggen dat men niet mag wanhopen aan de geneziDg zoo men nog geen gebruik van de Pink Pillen heeft gemaakt. Ik was als verloren beschouwd en nu ben ik voortreffelijk gezond". Gelooft nu niet dat dit geval een uitzonde ring is. De Pink Pillen hebben duizenden menschen genezen die veroordeeld schenen. De Pink Pillen zijn buitengewoon werkzaam. Zij hebben een ongeëvenaarde kracht om het bloed te herstellen en alle geneesheeren, die van de vorderingen der geneeskunde op de hoogte zjjn, weten welk een hulp zij kunnen vinden in dit merkwaardige middel. Zü genezen bloedarmoede, bleekzucht, alge meenezwakte, maagpijnen, rheumatische pijnen, schele hoofdpijnen, neurasthenie en de storin gen die aan het vrouwelijk geslacht eigen zijn. Prjjs f 1,75 de doos, f9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, hoofd-depothouder voor Nederland, 7, Groote markt te Rotterdam voor Middelburg en omstreken bij de firma Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157S. A. Luit- wieler en A. C. Beniest, Lepelstr. Vlissingen Gebr. Mulder, Goes en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. Albany is daar gelegen, waar de weg uit het Westen zich vereenigde met dien door de Hudsonvallei. Toen een deel der bemanning der „Halve Maan" de Hudson opvoer tot aan den mond der Mohawk, bevalen ze de plek waarop nu Albany staat aan als geschikt voor de vestiging eener handelspost met de Indianen. Verschillende „trails" kwamen daar samen; het was het centrum der Indiaansche wegen, en het noordelijkste punt, dat de zeevarende schepen konden bereiken. In 1614 reeds richtte Hendrik Constansen een omheinde handelsfactory op, op een eilandje in de rivier. Het garnizoen bestond uit tien of twaalf personen met evenveel stukken geschut. Ze onderhielden een levendigen pelzenhandel met de Indianen, totdat een storm in 't voor jaar van 1617 hun domicili bijna geheel ver nietigde en hem noodzaakte een toevlucht op den hoogen oever te zoeken. In 1623 richtte de W.-I. Compagnie Fort Orange op, genaamd ter eere van Prins Mau- rits, voornamelijk met het oog op bescherming harer handelsbelangen. De bevolking ging in- tusschen uiterst langzaam vooruit en de com- Sagnie begreep, dat de emigratie naar de lieuwe Wereld moest ter hand genomen wor den. Men zocht naar een middel om meer Hollanders te bewegen tot vestiging in Nieuw- Nederland, en men vond het, jammer genoeg, in de invoering van het patroonstelsel, dat een sterke overeenkomst vertoont met het leen stelsel. Van de zijde van Holland beschouwd is het immers een groote fout geweest en dit stelsel was een der oorzaken, dat de Hollandsche settlers niet naar de wapenen grepen, toen de Engelschen het land voor zich kwamen op- eischen. Het doel wasbevordering van landverhui zing naar de kolonie. Dit doel werd bereikt, doch het aangewende middel had slechte uit werkingen althans voor de Hollandsche op permacht in deze streken. Ziehier hoe het stelsel werkte Elk lid der W.-I. Compagnie, dat zich ver bond ten minste vijftig emigranten boven de vijftien jaar uit te zenden, kreeg den eeretitel van Patroon van Nieuw-Nederland. Hij was gerechtigd tot een grondbezit, dat zich zestien mijlen uitstrektte langs de rivier eu zóóver landwaarts in als de bewoners zich konden handhaven. Hjj was voor zijn gebied de rech ter in burgerlijke en erimineele zaken, en van zijn beslissing was in werkelijkheid geen hoo- ger beroep. Hij had het recht alle ambtenaren te benoemen voor de steden en dorpen, die in zijn gebied mochten ontstaan. De bewoners hadden geen stem in de regeering. De goede ren gingen over op den oudsten zoon en ble ven dus onverdeeld. De emigranten, die door den patroon naar Nieuw-Nederland gezonden werden, verbon den zich om hem gedurende een zeker aantal jaren te dienen hun koren moesten ze op zjjn molen laten malen (het maalgeld was natuur lijk hoog genoeg); ze mochten niet jagen of visschen zonder verlof van den meesterze mochten geen laken of linnen weven voor zich zelf of voor anderen, doch alles koopen van de Compagnie. De toestand der emigranten was inderdaad niet veel beter dan die der vroegere lijfeigenen. Als ze na volbrachten diensttijd niet wilden wonen op 't gebied van hun patroon, moesten ze terugkeeren naar Holland. Was het wonder dat er weldra de grootste ontevredenheid heerschte onder de kolonisten Al werden, nood gedwongen, de harde bepalingen min of meer verzacht in een loop der tijden, de onvoldaan heid wilde niet wijkende Compagnie, die enkel op winstbejag uit was, bleef hooge in voerrechten eischen voor de verschillende ex port-artikelen, terwijl ook de zware havengelden den kolonisten een doorn in 't oog was. Zoolang de patroons zich één gevoelden met de Compagnie, bleven ze als regel werken in harmonie met hunne bepalingen. Weldra ech ter bleek het, dat de maatschappij geen flinke dividenden kon uitkeeren en toen begonnen de heeren alleen aan zich zelve te denken, gingen ontduiken en smokkelen zooveel ze kon den en kwamen daardoor in botsing met de Compagnie. Een der meest in 't oog springende figuren is Kilian Van Rensselaer, dien we reeds eerder noemden. Oorspronkelijk parelhandelaar te Am sterdam en een der directeuren van de Compag nie, wist hij een stuk land van 48 bij 24 mijlen in zijn bezit te krijgen, zich uitstrekkende van Beeren Island tot aan de Mohawk, 't Was een ontzaglijk gebied, waarin hij zich zoo volkomen heer en meester gevoelde, dat hij er heerschte als een absoluut vorst. Hij bemoeilijkte den pélzenhandel der Compagnie en trachtte dezen aan zich te trekken hij liet de schepen, die zijn gebied wilden invaren een tol betalen. Door meer handelingen van de grootste wille keur maakte hjj zich gehaat en gevreesd ten slotte werd hij gedwongen de omstreken van 't Fort Orange af te staan, doch al het andere land bleef in zjjn bezit. We hebben in het patroonstelsel voor een groot deel de verklaring van het feit, dat de Hollandsche settlers zich later zoo gereedelijk plaatsten onder het Engelsehe bewind. De be tere klasse van emigranten kwam niet her waarts vrijheid van handel bestond er niet. Wel werd nog onder het Hollandseh bewind land op gemakkelijke voorwaarden opengesteld voor emigranten uit Nederland zoodat deze niet onder een patroon behoefden te leven. Doch met dat al het meeste en beste land was ingepalmd door de patroons, zoodat ook on der de later aangekomenen ontevredenheid heerschte. Onze Hollandsche landverhuizers hadden een Calvinistische opvoeding genoten in een vrije Republiek; in de Nieuwe Wereld vonden ze niet de vrijheid, die ze in ruime mate genoten hadden in het klassieke land der vrijheid. Ter wijl de Engelsehe kolonisten ten noorden en zuiden van hen hun eigen plaatselijke wetten maakten, werden zjj geheel gecontroleerd, in dien niet door een patroon, dan toch door een handelsmaatschappij, wier voornaamste doel was hooge dividenden uit te keeren aan de aandeelhouders. Toen de hertog van York Nieuw-Nederland kwam opeischen was alleen Gouverneur Stuy- vesant gereed om te strijden tegen den over weldiger nagenoeg alle inwoners van Nieuw- Nederland waren van opinie, dat een Engelsch bewind te verkiezen was boven dat der Com pagnie. Dit pleit wel niet voor de vaderlands liefde der inwoners, doch de verklaring ligt voor de hand. De koopmansgeest speelde onze vaderen in dezen leelpke parten hierin waren ze niet meer de stoere Calvinisten der zestiende eeuw, die persoonlijke, godsdienstige en staat kundige vrijheid wenschten voor zich en voor hun medemenschen. Gedurende de 17de en de 18de eeuw is Albany immer het middelpunt geweest voor de Noordelijke Staten. De Indianen hebben hun aanvallen verscheidene malen op Albany en hare omstreken gericht. Toen de oorlog met de Franschen dreigde in 1754 kwam hier het Congres der koloniën samen, waarop Benjamin Franklin een ontwerp eener Unie voorstelde, 't welk een twintigtal jaren later den grond slag vormde voor de Constitutie der Vereenigde Staten. De uitvindingen der negentiende eeuw heb ben Albany gemaakt tot wat het nu iseen flinke stad met meer dan 100.000 inwoners, welgebouwd, welbeboomd, met een druk ver keer en bloeiende industrieën. Ze is de hoofd stad van den staat New-York en als zoodanig de trotsche bezitter van het Capitol, een ge bouw om er trotsch op te wezen. Gebouwd op den heuvel waarop 't oude fort zich verhief, is het reeds van verre zichtbaar in al zijn ma jesteit. De omvang van 't gebouw maakt indruk op den aanschouwer. Het is 300 voet hoog ten noorden en zuiden, 400 voet ten oosten en westen, en beslaat een oppervlakte van drie acres en zeven vierkanten voet. De muren zjjn opgetrokken van massief graniet, grootendeels aangevoerd uit Maine. Onvoltooid als het is, herinnert het aan een of ander reuzengebouw uit den ouden tjjd. De kolossale marmeren trappen, die van den beganen grond aan de voorzjjde leiden naar de tweede verdieping, zjjn mogelijk het indrukwekkendste deel van 't geheele gebouw; ze hebben een breedte van 100 voet. Als de toren en de koepel zullen aangebracht zijn, zullen de totale kosten niet minder dan twintig millioen dollars bedragen. Dit mag een groote som zijn doch daarvoor hebben de regeeringspersonen en ambtenaren van den staat New-York ook een hoogst orna menteel tehuis. We kunnen de verschillende zaken stilzwijgend passeeren. Ze zjjn alle het bezichtigen overwaard, omdat ze zonder uitzon dering onovertrefbaar zjjn in bewerking en ornamenteeringoveral herkent men de mees terhand. La Fayette, Ind. H. J. B. BURGERLIJKE STAND TAN MIDDELRLBG. Yan 28 Nov. ONDERTROUWD: M. de Groot, jm. 24 j. met A. de Klerk, jd. 25 j. A. A. A. Wanda, jm. 25 j. met M. Fasteneau, jd. 24 j. P. A. de Bree, jm. 28 j. met E. Schoe, jd. 23 j. M. P. Umer, jm. 29 j. met M. F. de Baare, jd. 24 j. A. A. Somer, wedn. 38 j. met A. A. van der Weel, jd. 41 j C. Bosch, jm. 21 j. met P. Gil- lisse, jd. 24 j. GETROUWD: P. B. Bos, jm. 22 j. met C. van Aartse, jd. 24 j. C. J- Lameijn, jm. 21 j. met K. van Gemert, jd. 20 j. J. W. de Schip per, jm. 25 j. met J. van Keulen, jm. 22 j. BEVALLENC. C. Gillissen, geb. Hooft- man, z. P. Gabrielse, geb. Roelse, z. A. Vroon, geb. Van den Hoek, d. J. van der Weel, geb. Seijbel, d. W. Davidse, geb. Coppoolse, z. H. van de Visse, geb. Flipse, d. J. de Baare, geb. De Klerck, d. OVERLEDEN: J. S. Gerritsen, wed. van J. Rietman, 81 j. W. P. Engelberts, man van E. L. P. Vetten, 79 j. Te MIDDELBURG verkrijgbaar bij VAN De Majoor Commandant van het 2e Bataljon 3e Regiment Infanterie te Middelburg, zal op des middags te twaalf nren, te zijnen bureele, Korte Noordstraat E 18, onder nadere goed keuring van den Minister van Oorlog, in het De voorwaarden van lavering van 13 No vember 1906 VI afd. No. 117, zijn tegen den prijs van vijf en twintig cent per exemplaar bij de firma de Gebrs. Van Cleef te 's Graven- hage verkrijgbaar. Het te leveren SPEK kan, behalve van het stempelme k van den Nederlandschen Slagers- bond of van een gemeentelijk abattoir, genoemd in Art. 16 van gemelde voorwaarden, ook zijn voorzien van het goedkeuringsstempelmark van den gemeentelijken keuringsdienst te Arnhem, Brielle, Dordrecht of Hoorn. De aflevering van het SPEK moet, naar ge lang van de behoefte, rechtstreeks aan de korpsen geschieden. Inlichtingen betreffende de hoeveelheden SPEK, welke vermoedelijk noodig zijn, kun nen bij den aanbesteder worden ingewonnen. De Majoor voornoemd, W. H. VAN WIERINGHEN BORSKI. te geven door den blinden Organist, den heer H. J. KRUITHOF, van Kampen, TOEGANGSKAARTEN a 10 cent, gereser veerde plaatsen 25 cent, verkrijgbaar bij de Boekhandelaren DHUIJ, FANOY en SMITS en 's avonds aan de Zaal. PROGRAMMA 5 ct. Ondergeteekenden wekken met vrij moedigheid U op dezen blinde te gaan hooren. Ds. J. DE VISSER. Ds. J. WIELENGA.

de Faam | 1909 | | pagina 1