BRIEVEN UIT AMERIKA. een prachtige Open Haard Houl- en Marmerschilderen. Nooit bedrogen bij A. GEENSEN. Kamer-Kachel te koop HAM en ROOKVLEESCH, Een flinke Wachthond HANSEN en VERHULST. A. D. L1TT00U Al, GEER! OPSLAG PARAPLUIES. Ëbapellerie en Malelo Hoeden. 18 cent per ons. Mandei. Middelburg. P. J. TA VENIER, Grootste publiciteit hier ter stede 1 3750 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste piklieltelL 6EY0NDEN VOORWERPEN. Een voorbeeld voor hen die aan de maag lijden. OPEN HAARD. R. R. AUGUSTIJN, Een BUVENWONING te huur Firma DE BLUE DE UI EN Zn., Geldersche Groote collectie TEGELFLiTEN aon lane prjjzu. Wo. 52. Woensdag 29 September 19Ö9. Dertiende Jaargang Versohtfnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid Sip an j aard s tra at. Prijs der Advertentlën van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. b. Bij ingezeteneneen horlogeketting, C. Huisman, Jeronimusstraatzilveren speld, Klaassen, Brakstraat; gouden oorbelletje, J. Gryspaard, Gravenstraat bij Ewaardgrijs bundeltaschje inhoudende eenige snuisterijen en portemonnaie met geld, J. Andriessen gouden broche, Vinke, Koestraat K 204nikkel dames horloge, Wed. Sanderse, Gravenstraat I 191. Advertentlëu. VARKENSVLEESCH. Varkenslappen 90 cent Krippen 80 Geliakt SO Bund er lappen 90 HALF OCTOBER aanvang dar avond lessen ln het W. VAN PROOIJEN, Brakstraat 0 276. indien ge nwe PARAPLUIES koopt in het grootste en meest gesorteerde Magazijn van Middelbnrg, recht over het Postkantoor. Ruilt, Repareert en Overtrekt alie soorten Zie verder Etalage en vraagt prijzen o/h Postkantoor, bericht der Dames de ontvangst eener RUIME KEUZE TE KOOP. Lange Breestraat 0157, b/d Oostkerk. Smederij eu Kachelmaker^). Vulkachels, Haarden en Fornuizen en MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsrnimte Bij abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zyn op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen: a. Een duimstok en een zakmes. Mevrouw Theodora Verdyk, geb. Bexhens, oud 62 jaren, wonende te Mazemburg, Boxmeer, schrijft ons het volgende, wat bewijst dat men met de Pink Pillen altijd de maagpijnen kan genezen, zelfs wanneer de ziekte langen tjjd bestaat, wanneer zij al aan vele middelen heeft weerstand geboden en de ziekte reeds op een zekeren leeftijd is „Ik heb gedurende driejaren geleden, schrijft zij, aan maagpijnen die mjjn eetlust hadden doen verdwijnen en die mij zulk een moeie- lijke spijsvertering gaven dat de opname van voedsel zeer moeielyk voor mij was geworden. Ik ondervond zeer pijnlijke krampen, neigingen tot braken die mij buikpijn en walgingen en ook hardnekkige schele hoofdpijn bezorgden, ik behoef u niet te zeggen dat ik, ten gevolge der moeielijke opname van voedsel, zeer zwak was geworden en mijne beenen bijwijlen wei gerden mij te dragen. Gedurende de drie jaren dat ik leed, had ik natuurlijk vele middelen gebruikt, maar mijn toestand was dezelfde ge bleven geen verbetering, geen genezing, inte gendeel, ik geloof eerder dat ik verergerde. Ik had in de couranten veel goeds over de Pink Pillen gelezen en ook hadden meerdere perso nen mij er gunstig over gesproken, wat my deed besluiten ze te gebruiken. Van af het begin der behandeling heb ik mij beter, opge wekter, verlichter gevoeld, mijn spijsvertering werd beter en ik had voordeel van mijn voed sel. Mijne krachten kwamen terug. Ik heb die gunstige behandeling voortgezet en ik ben vol komen genezen. Mijne genezing had reeds voor meer dan een jaar plaats en sedert dien tijd heb ik niet meer geleden." Het wonderbare maagmiddel, de Pink Pillen, men wete dit wel, maakt dat men de eetlust terugkrijgt en dat men een goede spijsvertering heeft. Zij zullen een zwakke maag niet van den eenen dag op den anderen in staat stellen zonder bezwaar een overvloedigen maaltijd op te nemen, maar zij zullen maken dat die maag zonder pijn en met voordeel een gezond en behoorlijk voedsel opneemt en verteert. Er zijn duizende menschen in deze wereld die doffe oogen en een sleependen gang hebben, die aan tafel gaan zitten met weerzien voor hun eten. Dezen hebben geen enkele vreugde. Zjj zijn gelukkig wanneer zij kunnen slapen en dat is nog niet altijd het geval. Negen malen op de tien wordt die karikatuur van het leven door maagpijnen veroorzaakt. De maagpijnen worden genezen door de Pink Pillen en de genezing is duurzaam. De prach tige resultaten die zij verkrijgen, zijn te dan ken aan de eigenschappen die zjj hebben, het bloed te herstellen en te vernieuwen. Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, hoofd-depothouder voor Nederland, 7, Groote markt te Rotterdam voor Middelburg en omstreken bij de firma Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157S. A. Luit- wieler en A. C. Beniest, Lepelstr. Vlissingen Gebr. Mulder, Goes en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. Van de 72ste tot de 127ste straat strekt zich langs de rivier het schoone Riverside Park uit. De oevers rijzen min of meer steil uit de ri vier, op één punt tot een hoogte van 150 voet. Aan den kant der rivier ligt de Twaalfde Ave nue, terwijl hoogerop de Eflde Avenue haar weg rechthoekig snijdt door de lange rij stra ten. Tusscheu deze beide Avenue's, nu dichter bij de eene dan bij de andere, kronkelt River side Drive, in hoofdzaak op de hoogte, doch rjjzende en dalende met gemakkelijke hellingen, zich windende rondom de hoogere toppen, en overal zijn pad zoo bevallig richtende naar 't land, dat men niet opmerkt, met hoeveel moeite deze weg is aangelegd. Het park rjjst in 't noorden tot zijn grootste hoogte. Hier verrijst de graftombe van Generaal U. S. Grant, den eersten soldaat der gerestaureerde Unie te midden van rustige grasvelden, die de bedrij vigheid van 't stadsleven op eerbiedigen afstand houden. Deze tombe staat 100 voet boven de rivier en is zelf 150 voet hoog. Ze is gebouwd van het zuiverste witte graniet, en versierd met het keurigste beeldhouwwerk. Ze werd vol tooid in 1897 en kostte 600.000 dollars, bijeen gebracht door meer dan 5000 inteekenaars. Een indrukwekkende trap leidt van de landing der ferry naar den voet van het schoone me moriaal aan een der grootste mannen van Ame rika. Nog even wordt onze opmerkzaamheid getrokken door het viaduct dat den schoon heidszin wel niet geheel voldoet doch preekt van de ingenieurstalenten die hier aan het werk geweest zijn het schoone, het stoute en het practische vereenigd. Ter weerszijden der rivier liggen de heuvels, rechts de Washington-Heights, links de Palis sades, waaraan zoovele herinneringen zijn ver bonden die ons terugvoeren tot den grooten vrijheidskamp der Amerikaansche natie. Deze heuvels zijn getuige geweest van een voornaam deel der worsteling, die eindigde in de eman cipatie der kolonisten. Hier heeft de Vader des Vaderlands waarschijnlijk zijn bangste oogenblikken doorgemaakt, als hij telkens weer moest terugtrekken, niettegenstaande de ten toon gespreide heldenmoed van velen in 't koloniale leger. De geschiedenis heeft deze heuvels aan de vergetelheid ontrukt doch ook zonder deze zijn ze voor den toerist aantrekkelijk, omdat ze eene wondere bekoring aan het landschap geven. Links rijzen de Palissades steil omhoog tot een hoogte van 350 tot 550 voet. Het front is overal bijna verticaal, en de naakte basalrotsen hebben door den invloed van weer en wind eigenaardige vormen aangenomen. Ze maken den indruk vau zware palen die naast elkaar ingeheid zyu. Waarschyulyk hebben zjj hier aan hunnen naam te danken. De eerste sett lers toch waren hoogst familiaar met de stoc kades, opgericht ter bescherming tegen over vallen der inboorlingen. Over den geheelen afstand zijn er slechts drie inzinkingen, die natuurlijk wegen vormen. Deze lange keten zoo grijs en eentonig, half ontbloot van boomen, vertoont hier en daar een huisje of een groot litteeken, waar man nen bezig zijn de rotsen neer te scheuren om ze te houwen tot plaveisel. Ze zijn meer som ber dan schoon, die grijze basaltkolommen, als men ze ziet van 't dek des stoomers. Wilt ge ze in al hun glorie zien, doe dan een wande ling langs den lagen weg aan de voet der rotsen, of, beter nog, een tochtje per roeiboot dicht onder den oever. Van uit de verte ge zien maken ze niet den grootschen indruk, dien men zou verwachten. De oostelijke oever der rivier vertoont een scherp contrast met de eenzame en ontoegan kelijke Palissades. Deze is laag, dicht begroeid en even dicht bevolkt. De lage heuvels maken ruimte voor de eigenaardige Valley of the Spuyten Duyvil, die overbrugd is door den N. Y. C. R. R. het getij vloeit in en uit onder deze brug tussehen de Hudson en de Haarlem. Hier is het Noordelijke punt van het eiland Manhattan. Door de vallei ziet men de kerken en huizen van Kiüg's Bridge, het tooneel van verscheiden hardnekkige schermutselingen in het eerste deel der Revolutie, en later het noordelijkste punt, dat bezet gehouden werd door het Engelsche leger in New-York. Indien ge Irving's History van New-York gelezen hebt, doet ge best het volgende over te slaan. Spuyten Duyvil is zulk een vreemde naam, dat het niet oudienstig is, de onder staande verklaring van dien naam over te ne men. Diedrich Knickerbocker, de held van het boek, vertelt het zelf en staat voor de waarheid er van in 't Was aan 't einde van 't bestuur van Gouverneur Stuyversant, den laatsten der Hol- landsche Gouverneurs van Nieuw-Nederland. De Engelsche Koning schonk Nieuw-Neder land aan zijn broer, den Hertog van York. Deze verscheen met zijn schepen in de haven van Nieuw-Amsterdam en eischte de stad op. Peter Stuyvesant dacht er niet aan zich vrij willig over te geven. Hij trachtte zyn stadge- nooten te bewegen tot het aangorden van het oorlogszwaard, doch zijn welsprekendheid was niet bestand tegen den woordenrijkdom zijner medebestuurders. Hy zond zijn trompetter Antony Van Corlaer, uit naar de boeren om het alarm te geven en hen op te wekken tot de verdediging van Nieuw-Amsterdam. Deze bereikte den stroom, waarover toen nog geen brug was. 't Waaide een storm, de elementen woedden, en niemand kon gevonden worden die den trompetter wilde overzetten. Vooreen wijle rende hij besluiteloos langs den oever, en toen, gedachtig aan het dringende zijner boodschap, zwoer by dat hij de rivier zwem mende zou oversteken in spijt van den duivel, en wierp zich in den woesten stroom. Arme Anthony! Nauwelijks was hy in 't midden, toen men hem hevig zag worstelen. Als bij instict plaatste hij de trompet aan den mond, gaf een luiden stoot, en zonk toen naar den bodem. Het geluid zijner trompet klonk heinde en verre over het land en gaf den boe ren het alarm, die zich haastten naar de rivier. Daar stond een oude Hollandsehe burger, be roemd voor zjju waarheidsliefde. Hij was ge tuige geweest van het treurige feit en vertelde van het droevige geval met de toevoeging (welke wij niet dadelijk behoeven te gelooven), dat hij zag hoe de duivel den kloeken Anthony bij het been greep en hem meevoerde naar de diepte. Sedert dien tijd is de rivier altijd Spuyten Duyvil (verbasterd van „in spijt van den duivel") genoemd. Uit den aard der zaak zijn velerlei tradities die herinneren aan de eerste Hollandsehe sett lers ten nauwste met de Hudson verbonden. In 1639 reeds moet de vestiging van Yonkers, gezocht worden. In dat jaar kocht de W.-I. Compagnie landerijen van de Mohicans. Deze gingen later over in de handen van een burger van Nieuw-Amsterdam, Adriaan van der Donck. Door aankoop vergrootte deze zijn gebied, meer settlers kwamen zich vestigen op zijn landerijen en hij kreeg den titel van Patroon. Het dorp dat ontstond aan de landingsplaats werd, ter eere van den Patroon of Jonkheer genoemd Jonker's dorp, of in't Engelsch Jonkers. Overal hebben de oude Hollanders hunne sporen na gelaten, vooral in de namen der plaatsen. Wel klinken deze niet altijd even lieflijk in de ooren der Engeschen, doch de Nederlander bespeurt in de geradbraakte benamingen den Holland- schen oorsprongen het doet hem goed voor een wijle zich te verplaatsen in die oude tijden, toen Nederland ook mede in de rjj der volke ren was gezeten en zijn vredespalm of zijn oor logszwaard op de weegschaal wierp en deze bij wijlen deed overhellen. Was het niet voorbe stemd de beheerscher van dit deel der Nieuwe Wereld te zijn, we mogen trotsch zijn op een voorgeslacht dat zijn kloekheid en energie zag opgenomen in het volkskarakter der Amerf kaansche natie. Al kon onze taal zich niet als landstaal handhaven, de geografische namen getuigen er van, dat onze vaderen de baan brekers z(jn geweest voor Christendom en be schaving in deze streken. Het buitengewoon lief gelegen dorpje ge bouwd op de heuvelhellingen, langzaam rijzende van ffen oever naar de kammen der ruggen, vol van lachende villa's tussehen het weelderig geboomte, draagt den vreemden naam van Dobbs Ferry, een tribuut aan de nagedachte nis van Dohb the Dutchman, die hier in de dagen van ouds heer en meester was. Op den westelijken oever rijzen de Palissades tot hun hoogste punt in Indian Head, een hoogte van 550 voet. Dan begint de kam te dalen, de oevers wijken langzamerhand terug, en vóór ons zien we de watervlakte der zoo genaamde Tappan Sea. Weinig gedeelten der Hudson zijn zoo rijk in natuurschoon als de omstreken van 't dorpje Piermont, waar de machtige spiegel der Tappan Sea de purpere tinten en de gouden zonneschijn van grootsche heuveltoppen en schilderachtige kapen weer kaatst. Achter het dorp, naar het Westen, rijst het land in statige terrassen van den waterkant tot de hooge toppen van Tower Hill. Naar het Zuiden verrijzen de Palissades in majesteit, terwijl naar het Noorden verschillende hooge kammen de hemlijn vormen. Op den Oostelijken oever vermengt de Cro- ton haar water met de Hudson. Op zich zelve onbelangrijk genoeg heeft het stroompje we reldberoemdheid verkregen door het Croton- aquaduct. In 1842 werd het o ide aquaduct voltooid, waardoor dagelijks 100 millioen gallon drinkwater aan de stad New-York werd toe gevoerd. Weldra bleek dit onvoldoende, en het nieuwe aquaduct, dat voltooid werd in 1890, voert meer dan driemaal zooveel aan voor New-York's millioenen. Het water vloeide snel in het Croton-gebieddit feit tezamen met den overvloed van water daar, lokte fabrikan ten derwaarts. De fabrieken loosden haar vuil op de stroompjes die de Croton vormden, zoo dat het drinkwater der New-Yorkers alles be halve rein was. Zoolang het publiek zweeg deden de Vroede vaderen niets om het gevaar voor de volksgezondheid weg te nemen. Nu de laatste paar jaren de pers onafgebroken ge tuigd heeft van het onverantwoordelijke om de gezondheid der bevolking aldus in de waag schaal te plaatsen, heeft men moeten omzien naar een ander veld, vanwaar zuiver water kan betrokken worden. Albany. H. J. B. Wat Vlissingen zegt. Moet gij zwaar werken dag aan dag, ofschoon ge meer gevoelt om het bed te houdendoet Uw rug zeer? Durft ge niet bukken? Hebt ge pijn in de spieren en stijfheid in de ge wrichten. Brengt elke weersverandering U in de war? Doen deze kenteekenen zich bij U voor. Let er bijtijds op. Het zijn ernstige waarschuwingen van een nog meer ernstige nierkwaal. Foster's Rugpijn Nieren Pillen wor den voor alle ziekten der nieren en blaas aan bevolen. De Heer H. J. Dattin, Prinsenstraat 15 te Vlissingen, zegt onsVoordat ik Foster's Rugpijn Nieren Pillen heb ingenomen, ben ik gedurende vier jaren met een hevige pijn in den rug en lendenen opgescheept geweest, en daar ik zwaar werk te verrichten beb, zult U begrijpen wat een last ik hiervan ondervond. Het kwam zeer dikwijls voor dat ik zoo dui zelig was, dat ik my moest vasthouden, wilde ik niet tegen den grond slaan. Mjjn slaap was zeer onrustig en mijn eetlust gering. Ik ging tot de inname met Uw pillen over en de uit werking heeft rnjj verstomd doen staan. Reeds de eerste doos schonk my een merkbare ver lichting en nadat ik twee doozen geledigd had, was ik zoo goed als hersteld. Mocht de pijn zich nog eens willen herhalen, dan weet ik dat ik by Uw pillen onmiddelyk genezing kan vinden. Ik oudergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wyze die U goeddunkt. Geen doos is echt, wanneer er niet de volledige naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen op staat. Zij zyn te Middelburg verkrijgbaar by den Heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toe- zendiug geschiedt franco na onvangst van post wissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. BUKGSRLIJKX STAND VAN DlDDELBIJftG. Van 21—27 Sept. ONDERTROUWD: H. S. Bouma, jm.25j. met A. M Biesterveld, jd. 23j.E. Blaauw, jm. 29 j. met P. Caljouw, jd. 29 j. J. Gideonse, jm. 19 j. met C. van Liere, jd. 20 j. L. Aale- wijnse, wednr. 59 j. met W. Gabrielse, wed. 50 j. GETROUWD: J. J. Nuyten, jm. 28 j. met T. N. M. Moerdijk, jd. 27 j. A. Danielsche, jm 25 j. met P. Geelhoed, jd. 26 j. P. Pieterse, jm 25 j. met J. 11. Smith, jd. 25 j. J. Visser, jm. 21 j. met D. H. Kramer, jd. 20 j. BEVALLENA. C. Simonse, geb. Acda, z, L. Floresse, geb. Van Maldegem, z. L Caljouw, geb. Franse, d. W. Grootjaus, geb. De Schutter, z. J. Poortvliet, geb. Meyers, z. A. Entink, geb. Geelhoed, z. C. M. Behage, geb. Geel kerken, z. OVERLEDENL. Adriaanse, d. 10 m. N Goedbloed, d. 3 m. J. Bolle, vrouw van J. den "Engelsman, 59 j. A. W. A. Booy, wed. van A. W. van Campen, 87 j. N. Joosse, ongeh. d. 18 j. A. de Bree, wednr. van C. de Lange, 64 j. J. A. A. Muller, man van S. J. van der Manicktv 55 j. 1 VI AVPR Domburgscli d. ALA V Lil, scliuitvlot. 99 99 99 Wegens plaatsgebrek TE KOOP voor slechts f 13, MET TOEBEHOOREN. Adres bureau vau dit blad. Aanbevelend, PUIK RUNDVLEESCH. LAPPEN en GEHAKT, 40 Cent de 5 ous. P. J. HUBREGTSE. ZOUTE Drop (de bekende zeshoekjes) zelf bereid uit beste grondstoffen, in blikken doo zen a 5 en 10 cent. Apothekers, Korte Delft. Een zoo goed als nieuwe wegeus verandering van Vulkachel. Adres bureau van dit blad. POTTENMARKT. Adres Langeviele K 379. met waterleiding en afvoer. Adres Touburg, Singelstraat. Dagelijks Zaden verkrijgbaar by den Heer G. DEKKER, Vlasmarkt K 156a, Middelburg. Des Donderdags op de Markt. Standplaats tegenover Café „de Eendracht". Groote sorteering ln: in vniirnnlnfrtn Karhnle :-: ALLES IN RUIJL. :-:

de Faam | 1909 | | pagina 1