BRIEVEN UIT AMERIKA. Stenografie en Typewriten, Kost en Inwoning PinK Pillen ZONDAGAVONDCONCERTEN. Grootste publiciteit hier ter stede I 3750 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste pnbliciteit. GEVONDEN VOORWERPEN. A. G. L. W. VAN KREGTEN, 8 p atlj a ar,d 8 tr a a t. 1Ö0O of 500 regels voordeelige voorwaarden. Roode plekken a a Uitslag 0000000000 CURSUS Mooie grote blanke UT per ons 6 tul. Ho 35. Woensdag 2 Janl 1900. Dertiende Jaargang. I Groote letters naar plaatsruimte Bjj abonnement tu Zy die niet de lentekuur gevolgd hebben, zien wy met roode vlekken op het gezicht zy hebben eczeem op de handen of op het gelaat, en puisten en zweren. De Pink Pillen zullen u de beste resultaten geven voor uw len tekuur. Zy herstellen, zui veren en verryken het bloed, zy wekken het zenuwstelsel op en verlossen het lichaam Adverteiitiën. Gezinkaart f 1,". Persoonlijk! kaart f 0,50. Eerste Concert op 13 JUKI des avonds ten 7y2 nnr. Opening van den nienwen Cursus medio Jani a.s. Vijftien leerlingen ver' wierven binnen enkele maanden reeds hun eerste Diploma. In overleg met de „Hammondschool" te Rotterdam kan bij voldoende bedrevenheid en na afgelegd examen ten huize van onder' geteekende ook Diploma Typewriten worden uitgereikt. Aanmelding liefst zoo spoedig mogelijk in persoon of 8cbriiteli]k bij MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM I UITGEVER: I Prijs der Adverteritièn i II I ITT AMI 1 rw Tan 1—3 re8els 15 cent> iedere r0Sfel m«®' 5 oent 3. li. Uil lUUld Alir. I 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Aan het Bnreau van Politie alhier zijn op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen a. Een portemonnaie, inh. 10,09s. b. Bij ingezetenenMuziekboek, Bouwens, Beenhouwerssingelceintuur, Den Hollander, Noordstraat C 40ceintuur, B. van Aartsen, Korendijk P 80halsketting (parels) C. Poer- stamper, Zuidsingel E 35 doorslag, M. de Jong, Molenberg K 92een paar bruine kinderkousen, J. Freekenhorst, Wijngaardstraat L 161 hoe- denspeld, J. F. v. d. Berg, Korte Singelstraat O 284; zilveren broche, Schermers, St. Jan straat I 57 zilveren broche, J. Dierenmans, Lambrechtstraat L 100 zilveren doekspeld (5 boerenknoopjes) De Visser, agent van politie, Molenwater N 53portemonnaie inh. 85 cent, A. Dijke, Langeviele K 223wagenzeil, A. Botting, Dampoort T 217sikkel, De Leeuw, Seissingel R 185 zilveren dames horloge, M. Vervenne, Heerengracht M 40 ceintuur, mevr. van Oord, Nieuwstraat G 210 zilveren knip- beurs inh. 8 cent, J. Tevel, Korte Geere K 330 een foxhond met nickelen halsband, Verrijk, Werfstraat P 157een toer roode koralen, Cornelissen, 't Zand. Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, hoofd-depothouder voor Nederland, 7, Groote markt te Rotterdam voor Middelburg en omstreken bij de firma Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157S. A. Luit- wieler en A. C. Beniest, Lepelstr. Vlissingen Gebr. Mulder, Goes en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. XLXXII. We moeten even terugkomen op het natio nale feest van den 12den Febr. Er is feest ge vierd oolf in Paterson. In het groote exercitie gebouw der Patersonsche troepen had men een tribune gemaakt voor meer dan 2000 kinderen, die, bijgestaan door de stafmuziek, verschillende vaderlandsche liederen ten gehoore gaven. Dat was indrukwekkend, dat was grootsch! Die geloften van trouw aan vaderland en vlag te hooren voortruischen uit duizenden kinderke len dat was schoonDie kleine zangers ze schenen vol geestdrift te zijn bij het zien van de duizenden toehoorders, die op ondub belzinnige wijze van hunne goedkeuring blijk gaven na elk nummer. Wat me een weinig vreemd toeleek De volksvergadering werd geopend met gebed door den predikant die het langst hier in de stad gewerkt hadhierop is niets aan te merken. Zoodra het amen uitgesproken was, ging er een applaus opdit was, om niets meer te zeggen, vreemd. Alle rechtgeaarde Amerikanen hebben veel met hun feestdagen op. De meeste werkplaat sen waren gesloten op den Lincolndag. Een onzer ververijen echter was zoo overvoerd met werk, dat de baas geen vrijaf kon geven om pist zijn klanten te verliezen. De werklieden moesten komen de helft der werklieden komt niet opdagen, doch viert feest. Den volgenden morgen bevinden ze dat ze ontslagen zijn, en hun plaats reeds door anderen is ingenomen. Nu kunnen ze een poosje uitrusten, mogelijk wel langer dan hun lief is. Zoo los staan werk gever en werknemer naast elkander; hunne respectieve verplichtingen zijn enkel loon te betalen voor verrichte diensten en werk te ver richten voor een zeker loon. Van contracten is geen sprake. Menig werkman zou zijn vrijheid te veel bedreigd vinden, indien hij zich aan voorwaarden moest houden die in een contract zwart op wit werden geplaatst. Nu is hij zoo vrij als een vogeltje in de lucht. H(j komt en gaat al naar hij lust heeft. Natuurlijk staat daar tegenover, dat de baas ook aanneemt en ont slaat (bijna) naar welgevallen. De werkgever moet er echter rekening mede houden dat zijn fabriek altijd over voldoende werkkrachten moet kunnen beschikken. Eenigen tijd geleden schreven we iets over het jurie-stelsel, dat in de Vereenigde Staten nog steeds in het rechtswezen wordt toegepast. Hoe onzinnig dat stelsel is, blijkt telkens weer. Hier volgt een welsprekend staaltje. De rechtzaak iseen aanzienlijk burger te Nashville, van de staat Tennessee, werd ver moord door een zekeren Cooper. Gedurende vijf en twintig dagen zijn de rechtsgeleerden, aan de rechtbank aldaar verbonden, bezig geweest om competente jurie-leden te kiezen. De wet maakte degenen incompetent, die gesproken hadden met een ooggetuige van den moord, of die gesproken hadden filet iemand, die op zijn beurt gesproken had met een getuige, of die het getuigenis had gelezen in de plaatselijke bladen, afgenomen bij gelegenheid van de aan vrage tot borgtochtstelling. Men kan begrijpen, hoe moeilijk men onder zulke voorwaarden twaalf vroede mannen kan vinden, die over het wel of het wee der beschuldigden kunnen be slissen. In 't geheel zijn er 3019 personen op geroepen vóór de jurie klaar was. Het wordt verteld, dat vier der jurie-leden lezen noch sehrijven kunnentwee kunnen nauwelijks En- gelsch verstaan en allen lezen zij bijna nooit een courant. En dat zijn nu de mannen, wier beslissing geldend is die onbevooroordeeld over de diepste rechtsquaesties moeten oordeelen. Het wordt tijd, dat de eisch ,weg met zulke jurie's" een volkseisch wordt. Doch hoe lange nog De Westelijkste staat der Unie is California. Het zien van dezen naam is voldoende, de voorstelling van goud-te suggereeren. Een feit van belang in de geschiedenis dezer staat is het slaan van een millioen koperen centen in de munt te San-Francisco. Sedert 1793, het jaar waarin de aanmunting van deze Ameri- kaansehe koperen geldstukjes begonnen werd, is dit altijd gedaan te Philadelphia. Tot in de laatste jaren werd er in het verre Westen geen behoefte gevoeld voor munten van lage waarde. De vraag naar centstukken bepaalde zich bijna geheel tot het Oosten en het Midden-Westen der Unie. In het Westen en het Zuidwesten had de cent geen koopkracht, werd niet erkend en slechts bjj uitzondering in circulatie aangetroffen. Zelfs nu nog zijn er verscheiden Westersche plaatsen, waarin de centstukjes niet geaccepteerd worden. Gaat men in Colorado bijv. naar een post kantoor om 2 twee-cent postzegels te koopen en geeft men een nikkel (een 5-cent stukje), dan ontvangt de kopper, behalve de twee ze gels, niet een centstukje, doch een zegel van 1 cent. De klerk heeft geen koperen munten in zjjn geldlade en wenscht ze evenmin. In een winkel koopt men niet een pond van zekere waar voor 17 cent, doch een zekere hoe veelheid voor 15 of voor 20 cent. Niets wordt verkocht voor minder dan 5 cent. Appels kun nen vier voor een nickel zijn, doch als ge slechts een appel wenscht, moet ge evengoed vijf cent betalen, niets minder. Californie kon evenmin het centstukje gebrui ken als de andere staten van het Westen. Gedurende vele jaren had een munt van la gere nominale waarde dan tien cent geen koop kracht. In de oude goud-dagen kon men met niets minder dan 25 cent iets koopenmijn werkers plachten zich van huttelooze lasten te ontdoen door een hand vol klein zilvergeld weg te werpende quarter (25 cent) was de kleinste munt in omloop. De tijden zijn veranderdhet volk langs de kust van den Stillen Oceaan heeft de cent moeten aanvaardeneen bewijs, dat het nood zakelijk wordt op de kleintjes te passen. Wel dra zullen de andere staten moeten volgen. De regeering heeft het raadzaam geacht de munt stukjes ter plaatse zelve te vervaardigen en aldus de vervoerkosten door het nieuwe wereld deel te besparen. Waar de cent zijn intrede doet of reeds bur gerrecht verkregen heeft, kan men een wel- geordende maatschappij verwachten. Hoe meer rechten aan het goud worden toegekend, des te primitiever is de samenleving. De echte, sensatie-wekkende misdaden, waarbij dolle driestheid en onbegrijpelijke koelbloedigheid ten toon gespreid worden, behooren in het verre Westen thuis. Hoe dichter de bevolking werd, des te beter kon met effect tegen de bandieten worden opgetreden. Er waren tijden, dat trein- rooverijen aan de orde van den dag waren't is nog niet zoo lang geleden. De onmetelijke prairies boden een veilig toevluchtsoord voor de booswichten. De regeeringen der verschil lende staten hebben zulke maatregelen kunnen nemen, dat het rooversbedrijf te gevaarlijk wordt om vele beoefenaars te vinden. Toch is het geslacht treinroovers nog niet uitgestorven, zooals dezer dagen in Colorado bleek. Terwijl de trein een gang heeft van vijftig mijlen per uur, komen er plotseling 2 mannen 1 uit den tender te voorschijn en noodzaken den machinist te stoppen. Ze maken de twee man nen, die het machine-personeel vormen, bun gevangenendan schieten ze het groote licht uit ('tis drie uur des nachts); vuren eenige schoten langs den trein om passagiers en con ducteurs schrik aan te jagen, laten zich den postwagen opendoen, nemen er eenige pakken aangeteekende brieven uit en gaan met hun buit de wildernis in. Ze bestaan er dus nog de treinroovers. De overheid spant alle krachten in, om de bandieten in handen te krijgen, doch tot dusverre zonder succes te zien op baar pogen. Mijn lezers herinnaren zich van hunne school dagen hoe de aardappel zijn weg vond van de nieuwe wereld naar de oude. Oorspronkelijk is de aardappel een Amerikaansche plant. Hij groeide hier in 't wild en door z(jn groote waarde als volksvoedsel wordt hij in nagenoeg alle beschaafde landen gekweekt. Nu schijnt ce Amerikaansche boer iets vergeten te heb ben het veredelen der soort. Dit is een feit dat de oogst op verre na niet voldoende is om in de behoefte te voorzien en dat de qualiteit veel te wenschen overlaat. Vandaar dat men sedert jaren bezig is met het importeeren van aardappels. Alle Hollanders in Paterson eten aardappels in den oud-vaderlandschen bodem gekweekt; deze zijn van veel beter qualiteit en de prijs is ongeveer dezelfde als de Jersey aardappelen. In de Westelijke staten zou men wel meer aardappelen kunnen verbouwen; doch het trans port naar het Oosten doet de prijs zoozeer stijgen dat import uit Europa zich aan de hand doet. Deskundigen zjjn aan 't werk getogen om ver beterde Europeesche variëteiten te vinden en ze bij de boeren der Oostelijke staten in te voeren. Als men zich niet beijverde een beteren aardappeloogst te krijgen (zoo verzekerde een grappenmaker) zou men weldra een exodus aanschouwen van alle Iersche elementen uit Amerika. De Ieren namelijk beschouwen den aardappel als hun nationaal voedsel. Paterson. H. J. B. BURGERLIJKS STAM» VAN HMDKLBURG. Van 2528 Mei. ONDERTROUWD: C. J. van den Broek, jm. 30 j. met P. M. H. Seijbel, jd. 31 j. E. Suvaal, jm. 28 j. met D. A. Flipse. jd. 21 j. A. Vermeulen, jm. 27 j. met N. A. Gabrielse, jd. 22 j. C. M. Moerel, jm. 26 j. met E. R. Boasson, jd. 21 j. GETROUWD: J. Huijsman, jm. 30 j. met L. Sanderse, jd. 28 j. M. de Munck, jm. 25 j. met P. J. de Vlieger, jd. 20 j. W. J. Roose, jm. 25. j. met J. Smaardijk, jd. 20 j. BEVALLEN: J. Versluijs, geb. In 't Anker, z. J. Mondeel, geb. Schipper, d. A. E. G Hen- ning, geb. Kerkhoven, d. E. Kerkhove, geb. Boone, d. L. Petiet, geb. De Kok, d. P. O. Bastiaanse, geb. Smaliegange, d. OVERLEDENF. J. van Heulen, wedr van C. C. Bakker, 79 j. L. Joosse, ongeh. d. 29 j- F. D. Huijbregtse, d. 18 m. D. L. Broeder, man van W. Looijse, 62 j. NadrukkeRike verklaring. Rugpijn is een teeken van nierziekte, want de pijn komt niet uit den rug, doch uit de nieren, die juist onder het smalle gedeeltó van den rug liggen. De pijn ontstaat door het urinezuur en andere vergiften, die de nieren hinderen en wanneer deze vergiften niet ver wijderd worden, kunt ge niet gezond zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zjjn een speciale medicijn voor de nieren en blaas. Mejuffrouw Chr. Kant, Westerstraat 233 te Goes, meldt ons Het is thans reeds ruim vier jaren dat ik aangedaan was met een nierziekte, waardoor ik onophoudelijk pijn in den rug en in de lendenen had. Steeds gevoelde ik mij erg vermoeid, loom en afgemat, vooral 's morgens wanneer ik opstond en elk oogenblik had ik duizelingen en hoofdpijn. De urine kwam mqt een branderig, pijnlijk gevoel en veroorzaakte mij veel last, zij was immer vuil, troebel en liet veel bezinksel na. Alle middelen hiertegen aangewend, brachten mij geen stap verder en ik begon mij te verontrusten, dat mijn ziekte ongeneeselijk was, wat mij zeer mismoedig en neerslachtig stemde. Tot mijn geluk maakte ik echter kennis met Foster's Rugpijn Nieren Pillen en dit was mijn redding, want reeds na een paar dagen kon ik een groote verlichting waarnemen en toen ik de behandeling veertien dagen had volgehouden, kende ik mijzelf niet meer. De pijn was zoo goed als geheel weg, de urine weer helder en mjjn geheele gestel flin ker. Om echter zeker te zjjn volkomen te zullen genezen, zal ik nog eenigen tijd met uw ge neesmiddel doorgaan en zal dit ten allen tijde gaarne aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Zie voor u zelf dat de juiste naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen, op de doos die gij, koopt, vermeld staat. Zij zijn te Middelburg verkrijgbaar bij den Heer Joh. de Roos, Vlas markt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. De gelegenheid tot inteekening blijft open gesteld tot en met 7 Juni a. s. bij den heer L. K. van dkb Habst J.Jz., Pottenmarkt K 412. Rouaansche Kade 139. aaugeboden, voor een of twee personen, met vrij Slaapkamertje. Adres bureau v. d. blad. TIMMERMANS, Noordstraat.

de Faam | 1909 | | pagina 1