NIEUWJAARSWENSCH. BRIEVEN UIT AMERIKA. Magazijn „DE ZWALUW" idoays 12 Oe echte ORGANOLA A. S, J. DEKKER, Goes. in Vlissingsn te Huur. TENTOONSTELLING Te koop zeer lief Huis Hl Zuurkool 4 Snljboonen 10 Sporcieboonen 10 Mag. Je Zwaluw". 1. D. L1TT001J lz„ 2den Kerstdag Een moderne Bovenwoning, Een Huis-alleen Grootste pnblieiteit hier ter slede 1 3600 ei. worden wekelüks met zorg verspreid. Brootste pnMiGiteit. wWPWWWWWW RECLAMES. J. F. OLTMANS DeSchaapherder is op den isuieiu 0 285. C. J. VAN SANTEN. f 95, f 20, en f 25 KANARIES" TE KOOP. Coöperatie „DE VOORUIT" 2 »HUHU« a Met het oop op de Feestdagen. J. ADRIAANSE, Pottenmarkt. De volgende week Verschijnt DE FAAM Dinsdagmiddag, Dn ORMDlt pasl op ieder Orgel. 8 Koppel (oian eo popi a 15 per tfo. 18. Woeusdüg 85 December 1907, Twaalfde J^arguig. A. D. LITTOOU Az. Advertentiën, f 8,50. De cadeaux voor het inleveren van linnen zakjes van Oehtendvoeder kun- nen tegen vertoon van het blauwe nummer worden afgehaald a. s. DON DERDAG van twee tot vijf uar. De winkel der is op lsteii en 8den KëBMT- DAQ benevens ?fï®U W- JAARSDAG GESLOTEN. TE HUUR MIDDELBUROSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. UITGEVER: Spanjaards traa t. Prijs der Advertentiën van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte Bij abonnemeut van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Wilt Gü bij de intrede van bet jaar 1908 uwe vrienden, bekenden en begunstigers gelukwenschen, laat dan uw adre3 tegen betaling van slechts 10 Cent plaatsen ouder de volgende Nieuwjaarswensch in „DE FAAM", die door een ieder hier te stede gelezen wordt. Ondergeteekenden wenschen bij den aanvang van het jaar 1908 Vrienden, Bekenden en Begunstigers een vijlt gezegend jaar toe. Afzonderlijke Wenschen worden opgenomen tegen betaling van 1 0,25 voor 1 5 regels, iedere regel meer 5 Cent. DE BITGEVER, SPANJAARDSTRAAT. Paterson, 2 Nov. XII. '07. Dat is een zenuwachtig makende week ge weest voor de New-Yorkers die hun surplus hadden toevertrouwd aau een bank. Onge twijfeld is de invloed van de financieele crisis, die zich eerst zoo dreigend liet aanzien, ook gevoeld in Holland. Doch de financiers schijnen den toestand meester te zijn, en alles begint weer zjjn gewonen gang te gaaneen gevolg van het optreden der overheid en de hulp, die de vereenigde bankiers aan de ver dachte of wankelende banken hebben verstrekt. De inleggers ademen weer vrijer nu ze zien, dat hunne inlagen veilig zijn in de spaarbanken. President Roosevelt is er verzekerd van, dat de voorspoed des lands op zulk een hechte basis rust, dat die niet verstoord mag worden door een handelscrisis, aangezien er geen reden voor is. En inderdaad schijnt er geen reden voor te zijn. Eenige dagen lang zijn de banken be stormd geworden door de verontruste inleg gers. Eigenaardig, hoe vrees de menigte kan overmeesteren en een paniek in 't leven kan roepen. - De Knickerbocker Trust Co. bleek zwak te staan en moest baar betalingen staken. Op zichzelf beteekent dit weinig. Er zjjn zooveel banken in New-York, dat het faillissement van één niet zulk een invloed zal kunnen uit oefenen op de menigte. Daar verschijnen er in enkele bladen advertenties van een zekere mijnheer Lawson (ook in Nederlandsche adver tentiekolommen geen absoluut onbekende, als ik me wel herinner) die voor de zooveelste maal zijn belangeloos advies geeft in finan cieele aangelegenheden. Hij zinspeelt op de mogelijkheid, dat de inleggers in de spaar banken in gevaar zijn hun spaarpenningen te verliezen. En dat was voldoende. Het is een onmogelijke zaak voor de ban ken, die hare deposito's belegd hebben in vaste goederen of in hypotheken, op een gegeven oogenblik over zooveel kas te kunnen beschik ken, om alle deposito's af te lossen. En indien het mogelijk was, zou het met grootere ver liezen gepaard gaan. Eén angstkreet, zfi deze gemeend of niet, is voldoende om de kleine inleggers door vrees te doen bevangen. En de stormaanval begon. Doch het ge vaar is voorloopig bezworen, en al is het volle vertrouwen nog niet teruggekeerd, de mensehen beginnen in te zien, dat ze zelve de oorzaak zouden zijn van een absoluten crisis, die in werkelijkheid hunne inlagen in groot gevaar zou brengen. De spaarbanken hebben de regel in werking gesteld, dat de termijn van opzegging van deposito's dertig of zestig dagen is, behalve voor kleine sommen. Deze regel bestond wel in de Bankwetten, doch werd bijna nooit in de praktijk toegepast. En deze doet nu zijn werkhij beschermt de meerderheid der in leggers tegen de dwaasheid der enkelen. Hij beveiligt de spaarduiten des volks tegen de dwaasheid der zenuwachtige menigte. De spaarbanken van New-York behooren tot de betrouwbaarste financieele instellingen des lands. Ze moeten een bepaald deel barer deposito's beieggen in staatspapieren, doch geen enkele soort van bank zou in staat geweest zijn in de onderhavige moeilijkheid, om vol doende gereed geld te krijgen, om een einde- Ioozen stormloop te weerstaan. Spaarbanken beleggen hare deposito's. Ze bergen ze niet op in de brandkasten. Er heeft nooit een bank bestaan, die al hare inlagen in eens kan betalen. Zelfs indien een bank al hare papieren verkocht om geld te krijgen, ze zou beleggingen, inderdaad voor hare klan ten gemaakt, moeten opofferen. Een gefor ceerde verkoop in verband met een geforceerde geldmarkt, zou groote verliezen met zich bren gen. En de werkelijke slachtoffers zouden de inleggers zelve zijn. New-York heeft panieken van rijkelui be leefd, en panieken van armelui en alle andere variëteiten van panieken. Doch er is mogelijk nooit een geweest, waarin het gezonde verstand der inleggers voor zooveel geldt, als in de paniek die nu, voor 't oogenblik althans, be zworen is. Door de deitig of zestig dagen clausule in werking te stellen, beschermen de spaarbanken het volk tegen zichzelve. De Amerikanen hebben den naam praktische menschen te zijn ze zijn er zich van bewust dien naam te hebben en trachten dien naam te behouden. Behoort de financieele paniek een onderwerp te zijn voor den kanselredenaar Ik kan me voorstellen welke antwoorden althans het meerendeel der lezers zullen geven. Het gepaste of ongepaste daargelaten verleden Zondag werd op nagenoeg eiken preekstoel de toestand aangehaald, tenminste in de Amerikaansche kerken van New-York. En alle predikers vertelden hunnen gemeenteD, dat kalmte en gezond verstand alleen bij machte zijn het hoofd te bieden aan de fiuau- cieele moeilijkheden. Ik wil u een paar proe ven van de toespraken overleggen. „Ik gevoel het mijn plicht u te zeggen, in verband met de moeilijkheden, die de stad ge durende de laatste dagen geagiteerd hebben, dat ik vertrouwen heb in de banken. Het eenige gevaar, indien er een is, is 't gevoel van vrees dat het volk bezielt. Ik heb de ge beurtenissen der laatste dagen nauwkeurig nagegaanik heb gesproken met mannen van invloed in bandels- en geldwerelden alle bevestigden zjjj mijn overtuiging, dat de finan cieele instellingen gezond zfin, en dat het geld, in baar belegd, veilig is. Doch elke bank, onverschillig hoe soliede ook, zou te eeniger tijd in moeilijkheden geraken door het opvragen van al baar deposito'swant de fondsen zjjn wel veilig belegd, doch zijn niet direct ter be schikking. Ons schip beeft met een storm te worstelen, docli bet is welgebouwd en in staat wind en golven te trotseeren. Het is onze plicht de passagiers te overreden niet overboord te springen". Een andere proeve: „Myn vrienden, weest kalm. Gij hebt alles in eigen hand. Laat uw geld in de banken. De bankiers kunnen niet aan u allen uw geld tegelijkertijd geven. Im- dien zij uw geld niet belegden, ze konden u geen rente geven. Het bankwezen zou onrno gelijk zijn. Er is een tijdelijke depressie ge weest. Ge hebt beproefd uw geld op staanden voet te krijgen, en al deze moeite is er het gevolg van. Ik ben er zeker van dat van nu af aan het gezonde verstand u zal beheerschen" De laatste proeve is mogelijk wel de beste van alle. „Dit is niet een tijd voor vrees en aarzeling. Het is een tjjd van optimisme en kalmte. Weest niet bevreesd. Het beursspel "in Wall- street bracht deze paniek teweeg, die door niets gerechtvaardigd wordt. De handel des lands rust op hechte grondslagen. En de president is niet te laken voor deze moeilijk heden". Over den president gesproken deze heeft het natuurlijk hard te verantwoorden. Hjj is de man in macht en hij heeft alles gedaau. Natuurlijk de presidentsverkiezing begint te naderen, en al het mogelijke wordt gedaan door de Democraten, om de Republikeinen uit 'iet zadel te lichten. Ook deze paniek moet daarvoor dienstig zijn. Alle middelen schijnen in de politiek geoorloofd te zijn, althans hier in Amerika. Hierover zjjn de meesten het eensRoosevelt laat het land wat te veel schallen met zijn klinkende redevoeringen over het trustwezen over de noodzakelijkheid om een einde te maken aan de reuzen-combinaties, die elk onderdeel van industrie en vervoer trachten te beheerschen door alle zaken in zich op te nemen en concurrentie absoluut onmo gelfik te make;:. Mannen van genie werkten de concurrentie-doodende plannen uit; zjj ïadden succesheel Amerika is gebonden door de trusts. De prijzen van vele artikelen zijn kunstmatig. De trusts werden vervolgdde Staudard Oil trust werd de ontzettende boete opgelegd van 29 millioen. De oprichter dezer trust, de wel bekende John D. Rockefeller, algemeen aan geduid met John I). heeft er geen enkelen slapeloozen nacht over gehad. Hij weet het al te goed dat het volk toch ten slotte de geheele boete betaalt, doordat de trust eenvou digweg de prijzen der artikelen iets hooger noteert. De redevoeringen van Roosevelt hebben uitgewerkt, dat de markt in een zenuwachtigen toestand zich bevindt, doordat de combinaties getroffen worden, of is het in de meeste ge vallen enkel met woorden. Indien hij slechts de individueele wetsovertreders had getroffen indien hjj een of meer hunner een plaatsje had kunnen bezorgen in de gevangenis, de paniek zou waarschijnlijk niet plaats gehad hebben. Het is een aanschouwelijke les geweest voor de regeeringspersonen van Amerikain de toekomst zal men meer regeering hebben in overeenstemming met de wet en minder regee ring door middel van 't houden van klinkende redevoeringen. Intusscben is Roosevelt van zijn reizen weer teruggekeerd in Washington. Hij heeft toe spraken gehouden, maaltijden bijgewoond, gevischt, gevaren, gejaagd. Hfi heeft niet vee succes gehad op de berenjacht. De jachtlief hebbers betreuren dit feit, zoowel Demoeraten als Republikeinen. Er blijkt uit, dat het groote wild bijna verdwenen is uit de bosscben en vlakten van de Vereenigde Staten. Het wild gaat terug naarmate de mensch verder doordringt H. J. B. agen gevoelde ik mjj reeds geheel verkwikt en thans kan ik zoo goed als niets meer van mijn vroegere pijn waarnemen; dat lijden komt mij thans voor als een benauwde droom. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn de pillen, die u zullen genezen, laat U niet overhalen iets anders te probeeren. Zij zijn te Middelburg verkrijgbaar bjj den heer Joh. de Roos, Vlas- markt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één of f 10,— voor zes doozen. Goes uit zich. De échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geven geleidelijk genezing aan het teere nieren organisme, daar ze de nieren helpen om het bloed te zuiveren en den vloeibaren afval uit het lichaam te verwijderen, die rugpijn, rheu- matiek, onregelmatige waterloozing, graveel en steen in de blaas veroorzaken. Mejuffrouw C. Nöller-Raats, Voorstad 60e te Goes, meldt ons: Nu ik door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen bijna geheel verlost ben van een bedroevende, rheumatische ziekte, acht ik het mijn plicht U mijn dank baarheid te toonen en U bericht van mjjn ge neziug te doen toekomen. Ruim vier jaar had ik hevige rheumatiek eu verschrikkelijke pijn iu den rug en door mijn geheele lichaam; drie maanden lang heb ik plat te bed gelegen en was het mij onmogelijk om op te staan of het minste werk te doen. Ik had steeds erge hoofd pijn en duizelingende urine was zeer dik en veroorzaakte veel pijn, wanneer zij eenigen tjjd stond was er veel bezinksel in. Van al de mid delen, die ik aanwendde, was er niet één dat mij eigenlijk baatte eu telkens kwam de ziekte in heviger mate terug dan vóór bet gebruik daarvan. Toevallig hoorde ik toen van Uw pillen en ik moet eerlijk zeggen dat deze bij mij zeer goed gewerkt hebben. Na een paar BURGIRL1JKI STAND VAN MIDDELBURG. Van 1720 Dec. ONDERTROUWD: N. Bastiaanse, jm. 23 met J. Wagenaar, jd. 27 j. J. P. van Splun- ter, jm. 28 j. met E. F. van Wage, jd. 28 j. GETROUWD: J. M. Sommeling, jm. 26 j. met A. C. Lameijn, jd. 22 j. C. F. Verstraate, jm. 23 j. met A. M. van Riel jd. 22 j. BEVALLENC. H. J. de Vos, geb. Pagé, z. H. W. Groenewegen, geb. Van de Putte d. KL P. de Klerk, geb. Blaas, z. E. J. Burg- mejjer, geb. Carmejoole, z. Geboren: eene buitenechtelijke dochter, moeder 21 jaren. OVERLEDENJ. W. Dormaar, ongeh. d 84 j. 0. Brouwer, man van 0. Groenewegen, 66 jaarE. Roelse, wed. van S. Verraes, 83 j L. P. Gilde, ongeh. d. 80 j. M. Plujjmers, ongeh. z. 19 j.J. den Hollander, wednr. van VI. J. Plankeel, 89 j. J. Pouwer z. 9 m. Thans verschenen eu verkrijgbaar bfi de Firma GEBRs HILDERNISSE te Middelburg 9de Origineele Uitgave. Het is een groot, kloek en, zooals iedereen weet, een mooi bock en kost nu slechts in een keurigen prachtband Beleefd aanbevelend. in drie soorten met gratis boek. Iedereen speelt dadelijk Psalmen, Gezangen, Christelijke- en Volksliederen enz. Onnoodig onderricht te ontvangen. HET BESTUUK. Adres Noordpoortstraat M. 5. No. 106, in de Walstraat. Huurprijs f 28, 's maands. Adres C. Sanderse, Hobeinstraat 79, VLISSINGEN. VAN van Mej. E. C. VAN MANEN, Leiden, Mevr. ELOUTDRABBE, Domburg, en den Heer J. KRUIDENIER, Vlissingen, op de bovenzaal van de Sociëteit „St. Jokis", Balans, van Zondag' 22 Dec.—Zondag 29 Dcc. Geopend dagelijks van U/24 uur, Zon- en Feestdagen van 114 uur. Leden vrijen toegang. Entree voor niet-Leden 25 en 10 cent. Voor Werklieden-Vereenigingen zijn voor hun Leden kaarten a 2'/, cent verkrijgbaar op aanvrage bij den Penningmeester, J. II. DEI BEL, Loskade P 250. met voor- en achtertuintje. Adres Noordsingel 186. op den Dam F 4, voor f 3,per week. Adres P. SANDERSE, Schoorsteenvegerssingel Q 92. 5 verschillende soorten Wit Porce- leinen Kop en Schotels. (Vrouwen kopjes a 10 cent, voorheen 15 cent. Mans Kop en schotel (wit) 10 cent. Kommetjes 2 cent en alle soorten Glaasjes. H AANBEVELEND,

de Faam | 1907 | | pagina 1