BRIEVEN UIT AMERIKA. TOT ZELF Geschenk ven B. I. ie Koningin. Natte of Droge Wasch KLOMPEN la 2 MEUBELMAKERS-WERKBANKEN, A. D. L1TT00U Az nieuw gebouwd CAFE, J. T. EIJZEREN, Het beste adres voor is bij J. R. GROOL, Grootste publiciteit hier ter stede3600 ex. worden wekelijks met zorg versprei d. Grootste pnblieitei t. MIDDELBURG. Gelegenheid tot bezichtiging van het Magazijn (Kapoenstraat), voor belangstellenden gedurende den maand OCTOBER, des MAANDAGS van 3-5 n.m. HET BESTODR. Verbeterde Singer Naaimachines A. HUBREGTSE. Haarden, Kachels, gebloemde en gegoten Fornuizen, Brandkasten en Gelddoozen GEWEEKTE STOKVISCH. RECLAMES. Ne. 53. Woensdag 3 October 1907. Elide Jaargang. Verschijnt eiken IV oensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaardstra at. Prijs der Advertentiên Advertentfën. Korte Noordstraat E O. A. P. BELLERASKI, IJshandelaar. Ruim gesorteerd in aan scherp concnrreerende prezen. Lange Geere K 314. Te Koop gevraagd MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 3 maal'plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte Bij abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Men verzoekt ons de bijzondere aandacht Ier lezers te vestigen op de annonce van de Qroene-Kruis-Vereeniging. V Daar het streven en werken dezer Vereeni- ging inderdaad belangstelling verdient, vol doen we aan dit verzoek gaarne. De Yereeniging stelt vier Maandagen achter elkaar, van 's middags 35 uur, haar magazijn ter bezichtiging, en vleit zich met een druk bezoek vereerd te worden. Worde deze verwachting niet beschaamd en ftlzoo voldaan aan het verlangen van het Be stuur, daardoor gevende een bewijs van sym pathie. Paterson, N. J., 29 Aug. '07. i I In «lezen brief zal ik trachten verschillende personen, die mfj verzochten om inlichtingen, te beantwoorden. Ik vertrouw dat andere lezers er ook hun voordeel mee kunnen doen. Het is niet wel mogelijk aan ieder der vragers een jpersoonlijk schrijven te richten daarvoor is ons Amerikaansch leven te gehaast en te druk. Wel ben ik bereid beslist persoonlijke vragen te be antwoorden, voor zooverre ik daartoe in staat ben. In 't bijzonder zal B. F. al zijn vragen hierin direct of indirect beantwoord vinden. Man kan de men3chheid verdeelen in drie groepende pessimisten, de optimisten en de bewandelaars van den middenweg. Door een lezer werd me de opmerking gemaakt, dat ik pessimistisch scheen te zijn inzake verschillende toestanden. Laat ik dit zeggenik tracht de toestanden te beschrijven zooals ze inderdaad zijn. Doch somtijds zijn de woorden niet wel gekozen om het idee juist uit te drukken, of de gedachte is niet genoeg uitgewerkt, zoodat ze geen juist begrip vormt bij mijn Nederland- schen lezer. Waarde lezers, ik ben met den besten wil ter wereld bezield, en wil trachten aan al uwe wenschen te voldoen. Mijn dank voor de woor den van waardeering, die me gewerden en alle wenken die me gegeven werden, zal ik ter harte nemen. Wilt ge het een of ander weten de post is gewillig om voor een geringe ver goeding uw brieven aan mijn adres te bezorgen. En de redactie wil wel zoo vriendelijk zijn, een weinig meer ruimte beschikbaar te stellen, indien een enkele brief wat langer werd dan regel is. Op dit oogenblik is de toestand in Paterson prachtig. Er is overvloed van werk op bijna elk terrein. Het Hollandsche settlement is zeer talrijk. Het getal Hollanders hier kan men gerust op 35000 schatten, en bijna wekelijks komen nieuwe huisgezinnen zich vestigen. Ze hebben vier Gereformeerde en vijf Hervormde kerken, waar de godsdienstoefeningen in 't Hollandsch ge houden worden. Dan hebben ze twee schools for Christian Instruction, waar 't onderwijs ge heel in 't Engelsch gegeven wordt en slechts een paar uren per week aan 't Hollandsch als bijvak gewijd wordt. Al deze inrichtingen wor den door de Hollanders bekostigd, zoodat de tiuancieele draagkracht van het settlement vrjj groot moet zijn. Want de kerken zien er wel onderhouden uit, de predikanten maken een goed figuur naast hunne Amerikaansche ambt- genooten, terwjjl het onderwijs in deugdelijkheid kan wedijveren met dat der publieke scholen. De groote financieele draagkracht is enkel te danken aan den bloeienden toestand van alle takken van nijverheid. En nu komt de vraag,Kan ik middelen van bestaan vinden in Paterson". Alle vra gers durf ik gerust met een volmondig „ja" beantwoorden. De industrie bloeit er, overal zijn handen te kort. Niemand behoeft hier geen bestaan te hebben; er is werk in overvloed. Doch denk hieromAmerika is goed voor iedereen, doch iedereen is niet goed voor Amerika. Als regel zijn onze Hollanders niet bang voor werk Ze pakken aan wat voor de hand ligt en getroosten zich met blijdschap de eerste moeiten, die aan het zich hier vestigen ver bonden zijn. In den korten tijd, dat ik in Paterson ver toef, heb ik met vele Hollanders gesproken, en alle, "Gina zonder uitzondering, steken ze den loftrompet over het goede. Amerikaen velen zien met eea zekere minachting neer op de inwoners van dat arme, kleinzielige Holland. En zoo kwam het, dat ik meer dan eens ons lieve Holland heb moeten verdedigen tegen de lastertaal van velen, die ons vaderland slechts bjj overlevering kennen en die nog Hollandsch kunnen verstaan van spreken is vaak geen sprake omdat vader en moeder het Hollandsch spreken. Hoe dit ook zjj, de Patersonsche nijverheid geeft een ruim stuk brood aan duizenden huis gezinnen van Hollandsche afkomst. Het meerendeel der nieuwkomers, die geen bepaald vak kennen, gaat naar de ververijen, waar ze meestal direct werk kunnen krijgen. Vele Hollanders werken er, zoodat het kennen der Engelsche taal geen bepaald vereischte is. Gewoonlijk verdienen de mannen per week 8 a 9 dollars voor het begin. Overuren worden extra betaald. De gewone werkdag duurt van des morgens 7 uur tot 's avonds 6 uur met 1 uur schafttijd. Nu is 8 dollar evenmin veel als 8 gulden veel is in Holland. Doch alleen of met een klein gezin kan men er van rond komen. Langzamerhand beginnen de nieuwkomers wat Engelsch te spreken en dan kunnen ze ander werk opnemen, als hun het werk in de ververij niet langer aanstaat. Eenigen tijd geleden kwam hier iemand die een „nette" betrekking had gehad aan een der groote zuivelzaken van Friesland. Sinds gerui- men tijd werkt hij in de ververijdoch tege lijkertijd doet hjj zijn best met de taal op de hoogte te komen, om na eenigen tjjd een plaats te vinden bjj de zuivelbereiding hier. Zulk soort emigranten heeft Amerika noodig maunen waar „push" inzit, die zich schikken naar de omstandigheden, en niet te angstval lig vragen of dit of dat werk wel „netjes" genoeg voor hen is. Voor iedereen is de eerste tijd altijd ietwat hard; doch eenmaal het eerste begin doorworsteld dan is men al aardig op weg ten slotte goed terecht te komen. In Paterson zjjn verscheiden fabrieken voor locomotieven, machines en ijzerwaren. Hierin vinden vele Hollanders werken al is het ook niet de mooiste en zindelfjkste arbeid, de dag- loonen zjjn goed. Heeft men practische kennis van 't smidsvak, dan staat men een goede kans, in korten tijd vooruit te komen. De hoofdbron van bestaan voor onze Hol landers is de indust ie slechts een heel enkele houdt zich met landbouw of veeteelt bezig. Velen die gewoon waren in de frissche buitenlucht van Holland hun brood te verdienen, doen het hier in werkplaatsen en fabrieken. Nu is het gemakkelijk voor te stellen, dat de verandering van levenswijze, vooral in 't eerst, niet aange naam aandoet. De Friesehe schipper en de Zeeuwsche boer werken hier vaak tusschen muren den ganschen lieven dag. Doch het schijnt, dat ze de verandering kunnen doorstaan, vooral nadat ze eenmaal hun looncouvert hebben ontvangen. Dat is, als regel, beter voorzien dan ze in Holland gewoon waren. Elk Hollander, mits hij een paar goede han den heeft en moed genoeg om ze te gebruiken, is in Paterson op zijn plaats, ten minste zooals de tijden nu zijn. 't Is de quaestie maar vol te houden en direct niet den moed te laten zakken, als het een weinig tegenloopt, of als het werk meer van onze krachten eischt dan ons aange naam is. Denk nooit, hier een gemakkelijke „job" te vinden, omdat die en die er hoogst voorspoedig is geweest. Wij, gewone mensehenkinderen, krijgen alleen een goede „job", als we toonen het waard te zijn. En juist dat toonen veel waard te zijn, eischt veel inspanning en geheele overgave aan het werk, waaraan we ons wijden. Als ge een ambachtsman zjjt, timmerman en metselaar of schilder, kom hier niet, indien ge er te vast van overtuigd zqt, uw werk tot in den grond te kennen. Al zqt ge nog zoo goed op de hoogte van uw vak, zooals het in Nederland uitgeoefend wordt, zet u hier in leerling-positie. Methodes verschillen omdat het leven anders is. Tracht op de hoogte te komen van de wijze van werken der ambachtslui hier. Leer van hen zooveel als ge kunten als ge hun methodes machtig zq't, is het uw tijd een oordeelkundig gebruik te maken van uw vaar digheid en kennis, opgedaan ?n het oude va derland. Vandaag vertelde een timmermansbaas mjj een eigenaardige geschiedenis, die als waar schuwing kan dienen voor andere nieuwkomers. Een man, van beroep timmerman, vervoegde zich bjj hem om werk. Hjj was pas uit Neder land gekomen, was daar zelf baas geweest en verstond zijn vak door en door. Hij werd aan genomen en hem werd gezegd om 1 uur op 't werk te zijn. Hjj was er op tijd, doch de „boss" was er nog niet. De meesterknecht zeide hem wat te doen en toonde hem de wijze, waarop de „boss" het wenschte gedaan te hebben. Na een half uur komt de baas en ziet, dat zijn nieuwe knecht het geheel anders doet. Hjj wijst hem er op en het antwoord dat hjj ontvangt is „Baas, dat voorbeeld van u is knoeiwerkin Holland deden we het zóó, en zóó is het goed". De man kon op staanden voet vertrekken. De groote fout van dezen man wasHjj was een „groene" Hollander, kon Engelsch verstaan noch spreken, had nog nooit in Amerika ge werkt, en toch matigde hjj zich een oordeel aan ovtr het werk van hen die hier geboren en getogen zijn. Had hjj het juist gedaan zooals gewenscht werd en had hij later getoond, dat hij verbeteringen aan kon brengen, dan was hij all right geweest. De denkende werkman wordt op hoogen prijs gesteld en wordt vooruitge holpen doch begin niet metde wijze van werken in Holland is de alleen goede en alles wat anders is deugt niet. Kom hier werk doen om uw brood te verdienen en als ge denken geleerd hebt, zal dit u dienstig kunnen zijn om u verder op te werken. Doch wees niet te haastig en denk niet dat ze u noodig hebben. De meisjes gaan meestal naar de zijdefabrieken. In de verschillende aldeelingen beginnen ze direct met 4 a 5 dollars per week. Dat is de leertijd. Hebben ze dien tijd doorgemaakt, dan kunnen ze opklimmen tot 8, 10, 12 dollars per week, afhangende van de vaa.Jigheid, waarmee ze de machines kunnen bedienen. Die leertijd schijnt hard te zijn. Een paar weken geleden kwam hier een Hollandsch meisje over bij hare familie. In Holland was ze in dienst geweest als kamer meisje bij verschillende families. Ze ging werken in de fabriek. Iedereen doet het waarom zij niet. Ze ging om 12 uur kwam ze schreiende terug. Ze kon en wou dat werk niet doen en dacht er reeds over, weer terug te gaan naar Nederland. De verklaring is eenvoudig. Voor meisjes die in Holland gewoon zijn geweest te werken in fabrieken of op het land, is het fabrieks leven hier aanlokkelijk genoegde loonen zijn hooger en de werkuren minder. Doch voor haar, die geen zwaarinspannend werk gewoon is geweest, is het een harde tijd. Zeker nietNiet alle landverhuizers blijven hier. Zoo nu en dan gaan er weer terug naar Nederland, die aan het leven hier niet gewoon kunnen worden. Doch meestal zjjn het men sehen, die in Holland een „lichte job" hadden en hier even hard moeten werken als alle an deren. Voor hen valt Amerika o zoo af. Voor den dollar moet gewerkt worden, dat is alles. Doch ik ben overtuigd, dat de kansen om flink vooruit te komen, hier beter zijn dan in Neder land. Alleen hebt ge eerst den proeftijd door te maken en in dien proeftijd blijven enkelen steken. Ze reizen van de eene plaats naar de andere met de vage verwachting, dat het hier of daar wel „botertje tot den boom" zijn zal. Op zulke verwachtingen moet teleurstelling volgen. Amerika is goed voor alle mensehen, doch niet alle mensehen zijn goed voor Amerika. Gaat ge u hier vestigen, bereid u voor op dien eersten harden tijd, en ge kunt er zeker van zijn dat ge, in meer of mindere mate, succes zult hebben. H. J. B. BURGERLIJKE 8T4.\I> VAN MIDDELBURG. Van 24—30 September. ONDERTROUWD D. Willeboordse, jm. 24 j. met J. Bastiaanse, jd. 21 j. J. A. van Boven, jm. 33 j. met S. L. M. van Swers, jd. 25 j. A. Gideonse, jm. 26 j. met M. S. van Dijk,jd. 22 j. A. J. Verhagen, jm. 23 j. met P. San- derse, jd. 21 j. GETROUWD; J. C. den Hollander, jm. 27 j. met M. P. Dieleman, jd. 25 j. P. J. van Meerendonk, jm. 27 j. met M. J. P. Verhage, jd. 25 j. P. J. Ie Due, jm. 24 j. met J. de Priester, jd. 30 j. J. P. Andriessen, jm. 25 j. met L. O. Ooms, jd. 24 j. BEVALLENM. Borgers, geb. Wilders, d. W. de Jonge Baas. geb. Van Gemert, d. J. C. de Rujjter, geb. Verstelle, d. M. L. Heeren, geb. Van den Bergen, d. (levenlS, Melse, geb. Gilde, z. M. M. Kloet, geb. Heuseveldt, z. H. Geelhoed, geb. Abrahamse, d. J. Endhoven, geb. De Jong, z. OVERLEDEN J. Blom, wednr. van M. C. Bril, 82 j. L. L. Steketee, z. 7 m. J. Klap, wedr. van S. de Klerk, 76 j. H. P. Siegers, man van M. M. B. Tevis, 58 j. M. A. Will, d. 6 m. L. Laven, wednr. van S. Baardt, 83 j. Is uw ziekte geljjk deze Zoo ja, dan zal dit geval uit Goes u helpen. De Heer J. P. Hopmans, Oostwal 263e te Goes, deelt ons medeGedurende drie lange jaren leed ik aan een hevige pijn in den rug en in de lendenen. Reeds bjj het opstaan 's morgens was ik vermoeid en dit afgematte gevoel ver liet mij niet gedurende den geheelen dag, ik had ook veel last van hoofdpijn, juist alsof mij iets zwaars op mijn hoofd drukte. Mijn eetlust was zeer gering en ik had zelfs een walging van alles wat men mjj voorzette onophoudelijk moest ik urineeren. Wat ik hier ook tegen aangewend had, niets was er dat mij baatte, mjjn aandacht werd ten slotte ge trokken door Foster's Rugpijn Nieren Pillen, welke overal zoo gtintig beoordeeld werden. Ik moet eerlijk zeggen dat de werking daarvan zeer vlug en afdoende was, want onmiddellijk na het gebruik bekwam ik verlichting en nadat ik er een poosje mee doorgegaan was bevond ik rnjj oneindig veel beter. De pijn verdween en ik was weer meester over mijn water. Na zulk een gunstig resultaat acht ik het mijn plicht aan mijn genezing publiciteit te geven, want veel mensehen zullen hierdoor met dit heilzame geneesmiddel bekend worden. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Onthoudt de naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die duidelijk gedrukt staat op elke doos van dat geneesmiddel. Laat U niets anders in Uw handen stoppen. Zjj zijn te Middelburg verkrijgbaar bij den Heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10,voor zes doozen. TE BEZEMS, mooi en sterk 18 cent. Mooie sterke DWEILEN 10 cent. TIMMERMANS. Noordstraat onder het dienstboden-personeel begint men het nut der te beseffen, vandaar dat zij zoo talrijk onder de dienstboden gebruikt worden. Dienstboden, die er nog geen hebben volgt hun voorbeeld en schaft er een aan desverlangd per maand of 3 maandelijksche betaling. Hoofdkantoor voor Zeeland der Verbeterde Singer Naaimachines bjj De NIEUWJAARS-COMMISSIE te MID DELBURG, hiertoe aangezocht door Heeren Burgemeester en Wethouders, geeft bij deze kennis, dat zij die in aanmerking wenschen te komen voor de gift door H. M. de Koningin aan de Algemeene Armen alhier geschonken, op onderstaande dagen en uren zich kunnen aanmelden De bewoners van de wijken A, B, C en I), bjj den heer H. J. MEIJER, Langedelft I 36, ingang St. Janstraat, op Don derdag 3 October, 's avonds van 7—8 uur. E, nos. 1200, bij den heer P. J. DE BROE- KERT, Heerengracht M 44, op Vrijdag 4 October, 's avonds van 78 uur. E, nos. 201einde, bjj den heer H. J. VAN AGTEN, Langedelft B 154, op Vrijdag 4 Oc tober, 's morgens van 1011 uur. E, G en H, bq den heer JACQ. FRANK, Langedelft B 4243, op Vrijdag 4 October, 's avonds van half 7half 8 uur. I, bq den heer ANTOINE MÈS, Lange Gort straat, ingang Gravenstraat aan de fabriek, op Zaterdag 5 October, 's avonds van 78 uur. K, bij den heer J. A. SPRINK, Vlasmarkt K 160, op Donderdag 3 October, 's avonds van 7—8 uur. L, bij den heer G. H. VERTREGT, St. Jan straat I 47, op Donderdag 3 October, 's avonds van 61/271/* uur. Tl, bjj den heer K. J. DE KOSTER, Lange Burg B 23—24, op Donderdag 3 October, 's avonds van 7—8 uur. N, nos. 1120, bij den heer A. F. NOEST, Hofplein D 77, op Vrijdag 4 October,'s avonds van 78 uur. N, nos. 121einde, bjj den heer A. VAN STRAATEN, aan de fabriek Wagenaar straat E 112, op Donderdag 3 October,'s avonds van 78 uur. 0. nos. 1200, bjj den heer R. E. HAT- TINCK, Veersche Bolwerk O 84, op Donder dag 3 October, 's avonds van 78 uur. 0. nos. 201einde, bij den heer J. A. BOUR- DREZ, Wal B 62, op Donderdag 3 October, 's avonds van 78 uur. P. en Q, nos. 1100, bjj den heer H. PIE- TERSE, Stationstraat P 44c, op Vrijdag 4 October, 's avonds van 78 uur. Q, nos. 101einde, bjj den heer G. J. KRIJ GER, Langeviele, ingang Molenberg R 83, op Vrijdag 4 October, 's avonds van 7 tot 8 uur. R, S, T, U en V, bij den heer E. HELDÉR, Langedelft I 34, op Vrijdag 4 October,'s avonds van 58 uur. Namens de Commissie voornoemd, U. FAGGINGER AUER, Voorzitter. A. VAN STRAATEN, Secretaris. H. J. MEIJER, Penningmeester. De ondergeteekende, A. P. BELLERASKI, maakt door deze het geachte publiek van Mid delburg en Omstreken bekend, dat hij zijn het Transvaalsch Koffiehuis, aan den Seisweg R 165, heeft GEOPEND. Hopende door eene nette bediening met een druk bezoek vereerd te worden. Achtend, Ie KWALITEIT J. BOSDIJK, Vlasmarkt. gevraagd, voorzien van bleek en regenwater. Adres bureau van dit blad. Korte Breestraat O 163. in goeden staat, met opgaaf van prijs. Adres Van Wqck, Gortstraat.

de Faam | 1907 | | pagina 1