BRIEVEN UIT AMERIKA. A. D. L1TT00IJ Az, Grootste puhllettelt hier ter stede3600 ex. worden wekelijks iet zorg versprei d. Grootste publicitei t. RECLAMES. het Nieuwe Café d'Oranjehoom, Mo. 51. Woensdag"^25 September 1907. Ëllde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratia verspreid. Span j aar da tr a at. Prijs der Advertentiën: Advertentiën. GEOPEID MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 3 maaFplaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte BJj abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Eindelek, eindelek zijn wij er in gesla'agd den lezer» van ons blad in de plaats van de zoo zeer gewilde. Indische Pennekrassen, van Luit. Clockener Brousson, andere lectuur te kunnen geven. Het zijn geen Indische, maar Amerikaansche Pennekrassen, die wij U ter lezing willen voorleggen. Herhaalde malen is ons door vele lezers ge vraagd, wanneer de Indische Pennekrassen weer kwamen. Deze vielen blijkbaar bijzonder in den smaak. Zij verdienden dit ook, want de causerie was prettig en er viel veel te leeren omtrent Indië en Indische toestanden. Tot onze spijt konden wij geen nieuwe relaties in Indië aanknoopen. Pennekrassen te geven uit ons eigen land lacht ons niet toe. Onze dagbladen brengen on» zoo met alles in onze naaste omgeving op de hoogte, dat voor een weekblad niets dan napraten overschiet. Het ligt voor de hand, dat daarom ons oog allereerst gericht werd naar Amerikahet land waar zooveel Nederlanders, ja misschien wel van onze nabestaanden, zich vestigen. Na veel moeite zijn wij er in geslaagd beslag te leggen op een gevierd schrijver in Amerika. Inderdaad wij meenen in onze keuze gelukkig te zijn geweest. Dat wij ons hierdoor weer eene groote uit gave getroosten, zullen onze lezers begrijpen en zoo we hopen op prijs stellen. Dit ataat vast, nog meer lezers zal De Faam er door winnen. H. H. Adverteerders, bedenkt gjj dit vooral Ten slotte nog eene hoogst belangrijke mededeeling. De schrijver is bereid desgevraagd inlichtingen, raadgevingen, vragen, opmerkin gen enz. te geven ot te beantwoorden. En wij stellen ons gaarne bereid brieven voor hem bestemd in ontvangst te nemen en door te zenden, mits met insluiting van een 121/2 cents postzegel. Moge deze Amerikaansche Pennekrassen een even goed onthaal te beurt vallen als in den tijd de Indische I DE UITGEVER. Paterson, N. J., 24 Aug. '07. II. In mijn laatsten brief beloofde ik iets te zullen vertellen over het idee .vrijheid", zoo als het door vele bewoners der Vereenigde Staten' wordt opgevat. Dit onderwerp wil ik voorloopig laten rusten, daar een paar andere zaken onze aandacht eischen. In den laatsten tijd vooral zijn de nieuws bladen gevuld met zooveel berichten over mis daden van allerlei aard, dat men onwillekeurig zich afvraagt, wat toch wel de oorzaak hiervan mag zijn. Alle bladen beijveren zich om de oorzaken op te sporen van de misdaadgolf, die de Staten sehijnt te overstelpen. Allereerst zoeken ze het in de omstandigheid, dat de bevolking zoo onnatuurlijk snel aanwast door de groote emigratie uit Europa. Voor velen was 't Amerika waarheen ze zich richt ten, als de politie het hun te benauwd maakte in hun eigen vaderland. Anarchisten uit alle landen der oude wereld maakten de Ameri kaansche steden tot hun toevluchtsoord. Pater- »on wordt een der grootste broeinesten van de anarchistische daden in Europa genoemd. De veeten der Italianen onderling werden vaak uitgevochten op den bodem der vrijheid, en de stiletto van den Corsikaan trof haar slachtoffer hier, indien het herwaarts vluchtte om de wraak te ontkomen. De rechtgeaarde Amerikaan werpt de schuld geheel op den .groenen" buitenlander. En mogelijk is er eenige grond voor. Voorbeelden, slechte zoowel als goede, wekken op tot na volging. De opeenhooping der menschen in de groote steden, waar de sanitaire toestanden minstens even slecht zijn als in de Europeesche steden, werkt armoede en misdaad in de hand. Doch het is interessant te vernemen wat een zeker professor Bushnell, een Amerikaan van top tot teen, denkt over de oorzaken. Voor zijne beweringen neemt hij eenige cijfers over uit verschillende officieele verslagen en rapporten, zoodat we deze veilig en nagenoeg juist kun nen aanmerken. Hjj zegtTien millioen van 't Amerikaan sche volk, het achtste gedeelte der geheele bevolking, is in zulk een financieelen toestand, dat ze geen „menschwaardig" bestaan hebben hiervan zjjn vier millioen geheel afhankelijk van de publieke weldadigheid. In 1899, een der voorspoedigste jaren, had 18 pCt. der be- volkiug van den staat New-York nog onder steuning te vragen. In de stad New-York wordt tien percent der dooden op stadskosten begraven. Het gemiddelde loon van den werkman, die geen bepaald ambacht verstaat, is minder, dan noodig is om te bestaan. En toch komen er jaarlijks wel een millioen emigranten van de achterlijkste gedeelten van Europa, met min der dan 20 dollar per hoofd en zonder een be paald vak te kennen, zich vestigen in de reeds dichtbevolkte stadscentra, waar de werkeloos heid reeds het grootst is, en waar de landver huizers de geringste kans hebben om fatsoen lijk te leven en goede burgers te worden. Het spreekt wel van zelf, dat de misdaden daar het menigvuldigst voorkomen. En de politie zoekt vaak te vergeefs naar de bedrijvers. Aan wie is het te wjjten, dat er zooveel on- gewensehte elementen vooral in de oostelijke staten komen Aan niemand anders dan aan de groote stoombootmaatschappijen. Deze heb ben enkel winst op het oog en ontwikkelen door haar onoordeelkundig aanvoeren van Europeanen, een blanken-vraagstuk, zooals zjj in vroeger jaren een neger-probleem in het leven riepen. In de verschillende gestichten voor krank zinnigen, blinden, doofstommen en zenuwlij ders worden vijf millioen menschen verpleegd. Dit cjjfer is ongetwijfeld abnormaal hoog als men in aanmerking neemt, dat de gansche bevolking der Yereenigde Staten slechts een 90 millioen bedraagt. De voornaamste bron van dit buitengewone cijfer is het groote getal industrieele ongeluk ken. In de Yereenigde Staten worden elk jaar een millioen menschen gedood of verminkt in de nijverheid door ongelukken, waarvan ten minste het drie vierde deel had kunnen voorkomen worden, zooals de ervaring in Europa leert. Het blijkt, dat in de industrie elk jaar meer menschen gedood of verminkt worden dan in eenigen oorlog het geval is geweest. Indien al deze ongelukken nu maar eens voorvielen op één dag, of zelfs in een week, dan zou men wel spoedig maatregelen nemen om ze te voorkomendoch nu ze over een geheel jaar verdeeld zijn, laat men alles blijven zooals het is. Natuurlijk heeft het overgroote deel dezer ongelukken plaats onder de z. g. „werkende" klasse, en toch zijn zij het die door hun werkkracht in de eerste plaats als pro ducenten moeten aangemerkt worden. Dit is de prijs die ze hebben te betalen voor het privilege om hun brood te verdienen en in dienst te zijn van het meest beschaafde land ter wereld. De lezers dienen in het oog te houden, dat de rechtgeaarde Amerikaan slechts een land der beschaving kent, Amerika. Europa is voor hem iets om eens een uitstapje heen te maken, 't Is vermakelijk, hoe ze kunnen opkijken, als een gewoon gekleed man een Hollander blijkt te zjjn. Een Hollander is in hunne voorstel ling iemand met klompen, een wjjde, belapte broek, een rooden halsdoek, etc., en met een taal die geen recht van bestaan heeft. Stapt zulk een Hollander hier voor 't eerst aan wal, dan zal hjj van dezen of genen de opmerking kunnen hooren, dat hjj zoowaar Amerikaansch gekleed is, Amerikaansch genomen in de be- teekenis van ons „net". Doch we dwalen af. Werkeloosheid en de geringschatting van het leven van den werkman staan in het nauwste verband met de eindelooze rjj van mis daden. Ter illustratie van dit laatste het vol gende Dagelijks eischt het graven der tunnels on der de Hudson menschenlevens. De werklieden zijn meestal Italianen, vaak menschen, die pas aangekomen zijn en gaarne dadelijk werk wil len hebben. De taal zjjn ze niet machtig en ze worden geëmployèerd zonder dat hun naam of adres bij de maatschappijen bekend is. Deze geven hun een nummer. En als de drager van een zeker nummer een ongeluk is overkomen, dan is het eenige wat te doen valt, den man zoo spoedig mogelijk te begraven. Zijn plaats wordt ingenomen door een ander mensch. De maatschappij vraagt niet wat hare zedelijke verplichtigen zijn tegenover den menschze geeft een bepaald loon voor een bepaalden arbeiden daarvoor riskeert de werkman zjjn leven, terwijl de maatschappij het nemen van afdoende voorbehoedsmaatregelen nalaat, zoo lang ze mannen kan krijgen, die de gelederen telkens weer willen aanvullen. Zulke toestanden moeten aanleiding geven tot misdaden van allerlei aard. Het leven is voor velen hier niets anders dan een tredmolen, waarbij ze slechts onvoldoende in hun onder houd kunnen voorzien. De oostelijke staten bevatten de industrieele districten en juist hier komen de meeste mis daden voor. De industrie brengt het geforceer de leven met zich medede bevolking schijnt 'er min of meer zenuwachtig gehaast door te ^worden de zenuwen kunnen de te groote actie 'niet verdragen levensmoeheid en levenszatheid [zjjn de oorzaken van zelfmoord. I „Gierigheid, geldzucht, is de wortel van alle jjkwaad". Of deze regel absoluut opgaat betwijfel 'ik, dat ze de wortel is van vele misdaden is duidelijk. Elk Amerikaan wordt bezield door de idee „geld maken". De goede niet te nagesproken, vraagt men weinig naar het goede of kwade karakter der middelen, waarvan gebruik gemaakt wordt. Verstaat men slechts de kunst „geld te maken", dan is men all right. De dollar ont sluit alle deuren en alle kringen en vandaar die zucht om den dollar in zijn bezit te krijgen. De Hollandsche bladen nemen genoeg berich ten op uit Amerika, waaruit blijkt, dat de com mercieels en politieke wereld verre van rein is. Is het noodig te herinneren aan de Standard Oil trust, de practijken van vele spoorwegmaat schappijen en de vleeschpakkershistorie van Chicago Alles wordt er op ingericht geld te maken, hoe meer hoe lieveren alle andere dingen schijnen hierbij nagenoeg geheel van'ttooneel te verdwijnen. Deze gelddorst bezielt het Ame rikaansche volk, arm en rijk. 't Mislukken van ondernemingen en afgunst jegens den man van succes geven aanleiding tot de tallooze moorden en zelfmoorden. In 1904 hadden er 9000 zelfmoorden plaats in de Ver. Staten. Laten we de cijfers der tal looze moorden maar liever achterwege laten. De cijfers worden elk jaar grooter en staan niet in verband met toevallige omstandigheden doch er is een kwaad in de natie dat langzaam maar zeker voortwoekert. Bij gelegenheid ko men we op enkele vormen van misdaad terug, die zoo eigenaardig tot het land der groote dingen schijnen te behooren. De dollar speelt in alles een te belangrijke rolde natie wordt er door beheerscht. En nu spreekt men hier er wel van, dat de millionnairs hun rijkdom kunnen en willen aanwenden tot welzijn en geluk der mensehheid. Doch er is inderdaad eenige redelijke grond om aan te nemen dat iemand, die door ongeoorloofde mid delen zijn rijkdom heeft vermeerderd, het met onrecht verkregene zal aanwenden tot welzijn der mensehheid De aanbidding van den Mam mon voert niet alleen personen maar ook vol ken ten verderve. Tijden van voorspoed zyn immer gevolgd door tijden van groote corruptie, beide in de zeden en in de politiek. En in Amerika doen alle standen mee aan de mis daden die voortvloeien uit de zucht om geld te maken. Vele jaren zullen er moeten verloopen, vóór die karaktertrek der Amerikaansche natie minder sterk op den voorgrond treedt. In New-York zjjn in den laatsten tjjd aan randingen van meisjes en vrouwen aan de orde van den dag en de politie is min of meer mach teloos gebleken om ze te beletten. Niets is vei lig voor de eerrooversvrouwen op leeftijd noch kinderen worden ontzien. De bedrijvers schijnen meestal afkomstig te zjjn van dezuideljjke landen van Europa, vooral Italië. Nu neemt de bevolking zelf de zaak in han den, maar wat het gepeupel daarbij doet, is nauwelijks minder dan de aanslagen zelf. Een man, die waarschijnlijk geen schuld aan eeni gen aanslag had, werd half dood geslagen en zal wel sterven. Een Rus, verdacht van een kind uit een huis te hebben willen wegnemen, werd geslagen en geschopt, voor een electrische tram geworpen en bijna overreden. Toen sloeg men hem een strik om den hals en zou hem aan een lantaarnpaal hebben opgehangen, als de politie, die links en rechts onder het volk ranselde, hem niet gered had. Men had hem toen reeds alle kleeren van 't ljjf gescheurd. In een deken gewikkeld werd hij naar een gast huis gebracht. Een Italiaan die niets gedaan had, liep weg van een oploop, die zich verza meld had in de buurt waar een kind aangerand was. De bende hem na. Men greep hem en sloeg en schopte hem zoo, dat hij het wel be sterven zal. Doch waarom hierover meer te zeggen De feiten zijn er, en de toestanden, heerschende voornl. in de oostelijke staten, zijn klaarblijke lijk de oorzaken der vele misdaden. Doch tot een volgend keer. H. J. B. BURGERLIJKE STAND TAN HIDDELBURG. Yan 1723 September. ONDERTROUWD: J. Klopmeijer, jm. 27 j. met M. J. Murk, jd. 17 j. J. Polderman, jm. 23 j. met L. J. Polvliet, jd. 23 j. M. Dekker, jm. 19 j. met J. de Klerk, jd. 25 j. C. Hul- staert, jm. 25 j. met E. Witte, jd. 22 j. GETROUWD: J. H. Labberton, gesch. 29 j. met H. J. M. Drabbe, wed. 39 j. J. Abra- hamse, jm. 28 j. met C. J. Sloover, jd. 28 j. J. Jansen, jm. 31 j. met A. P. Beckers, jd. 28 j. J. Nieuwland, gesch. 62 j. met J. A. Corne- lisse, wed. 60 j. C. L. Peters, jm. 33 j. met J. P. W. van Wel, jd. 35 j. C. Hondsmerk, jm. 21 j. met C. J. Roose, jd. 22 j. BEVALLENM. M. Roth, geb. Geldof, d. A. J. de Jonge, geb. Flink, z. O. Fiegen, geb. Pluijmers, d. W. van de Gruiter, geb. Janse, d. (levenlM. Wattel, geb. Van den Broeke, z. A. A. Schujjt, geb. Driessens, z. C. M. Rejj- nierse, geb. Snoep, d. (levenl.) G. W. O. Ne- lisse, geb. Isendoorn, z. M. de Vries, geb. Van de Water, z. J. Ton, geb. de Kam, d. D. G. Kujjper, geb. Van Wezel, d. J. Lejjnse, geb. Minderhoud, d. V. M. V. Schlüter, geb. De Njjs, z. J. Joosse, geb. Lampers, z. OVERLEDENM. J. de Jonge, z. oud 6 uur, J. M. de Klerk, vrouw van P. Geldof, 52 j. J. H. Kraaijnest, man van P. F. Vinke, 70 j. Van belang voor Middelburg. Foster's Rugpjjn Nieren Pillen verlichten en heelen in hun grootsch werk, de vermoeide nierweefsels, zjj lossen het gekristalliseerd urinezuur op en houden het lichaam vrij van niergiften die ziekten teweegbrengen. De Heer A. Wijkhuijs, wonende te Zoutelande, meldt onsHet is thans reeds anderhalf jaar dat ik gesukkeld heb aan een hevige pijn in den rug, de pjjn verliet mij geen oogenblik en ik kon er zelfs 's nachts niet behoorlijk van slapen, 's Morgens bij het opstaan was ik dan ook meer vermoeid dan den avond te voren bij het naar bed gaan. Ik had immer een duizelig gevoel in het hoofd en ofschoon ik geen moeite ongedaan heb gelaten om hier van verlost te worden, scheen het wel, dat men de werkelijke oorzaak van mijn ziekte niet kon vinden. Ten slotte raadde men mij aan Foster's Rugpijn Nieren Pillen eens aan een proef te onderwerpen en ik kan niet anders zeggen dan dat mij deze pillen zeer goed bevallen zijn. De pijn is thans veel minder, ik bemerk niets meer van de vroegere duizelingenom echter van een volkomen genezing zeker te zijn, zal ik nog eenigen t(jd met uw goede pillen verder gaan. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die goeddunkt. Onthoudt de naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die duidelijk gedrukt staat op elke doos van dit geneesmiddel. Laat U niets anders in Uw handen stoppen. Zij zijn te Middelburg verkrijgbaar bij den Heer Joh. de Roos, Vlar- markt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één- of f 10,voor zes doozen. Oude Kerkstraat C 95. Beleefd aanbevelend, Uw dienaar, C. VERDAASDONK.

de Faam | 1907 | | pagina 1