1 Ton van Pelt was 'inspirator, leider en geen kille bestuurder in ivoren toren' Plannen voor bouw bij entree Goedereede in de ijskast a U' 1^^ dJ^ ^^JÈjm ^^^H V- A- H www.TeKoopOpFlakkee.nl ^^^^^teeÉgiÉ Cijfers vertalen, koers bepalen. Christelijk streekblad op gereforrnecrdjLJironf^slag Burgemeester en raad nemen afscheid van elkaar "Eisen Welstand en gemeente maken plan te duur" Wethouder betreurt besluit Woningbouwvereniging A— 80e jaargang Nr. 7639 Vrijdag 31 augustus 2007 OUDE-TONGE - Een schaap met vijf poten. Dat had de gemeente Oostflakkee dertien jaar geleden nodig, toen de burgemeesterspost moest worden ingevuld. En, zei raads lid Ria van Rossum, een schaap met vijf poten kwam er: Ton van Pelt. "Hij heeft al het mogelijke gedaan om aan alle criteria van de profielschets te voldoen en is daar uit stekend in geslaagd", aldus Van Rossum. De gemeenteraad en burgemeester Van Pelt namen dinsdagavond afscheid van elkaar tijdens een buitengewone raadsvergadering. Door: Kees van Rixoort Ton van Pelt, die eind 1994 aantrad, is per 1 september ambteloos burger. De ambts keten van de gemeente Oost flakkee overhandigde hij in de volle raadzaal aan loco-burge meester Van der Valk en de voorzittershamer aan plaats vervangend raadsvoorzitter Van Rossum. Vóór die formele handelingen hield Van Pelt zijn afscheidstoespraak. Hij blikte terug op de dag dat hij de ambtsketen omgehan gen kreeg - "het is als de dag van gisteren" - en memoreer de dat zes raadsleden van toen nog steeds in functie zijn. "Ik had niet het voornemen om dertien jaar uw burgemees ter te zijn. Het was een nieuwe uitdaging, een taak die ik met plezier heb vervuld en die me voldoende heeft beziggehou den." Daarom, zo gaf de schei dend burgemeester aan, was het er ook niet van gekomen om eerder te stoppen in Oost flakkee om bijvoorbeeld elders aan de slag te gaan. Eerder stoppen zou er wel van zijn gekomen als het plan van 'de gekozen burgemeester' waarheid was geworden. Ton van Pelt: "Daar zou ik niet aan hebben meegewerkt. Maar die donkere wolk trok voor- bij..." Veel gebeurd In zijn toespraak kwam voorts naar voren dat er veel gebeurd is in dertien jaar tijd, zonder overigens lang stil te staan bij concrete gebeurtenissen en ontwikkelingen. Wel zoomde hij even in op de komst van het duale stelsel. "Eerst zaten we comfortabel in het monistische stelsel, maar plotseling moesten we wennen aan het dualisme. De gemeen teraad moest zich meer mani festeren als volksvertegenwoor diger, de kaders en budgetten bepalen en het college contro leren. Dat heeft in Nederland vaak tot ernstige conflicten geleid, er zijn nog nooit zoveel burgemeesters en wethouders afgetreden. Maar in Oostflak kee liet de raad zich het hoofd niet op hol brengen, al was het wel eens 'scheefhangen'." Van Pelt ging ook in op het groeiend zelfbewustzijn van de burger, die mondiger werd en steeds vaker graag zelf wilde vertellen wat goed voor hem is. Dat daar grenzen aan zijn, illustreerde hij met een verhaal over een restaurant in Amster dam. Een restaurant zonder menu kaart, waar de klanten de kok opdragen welke ingrediënten hij uit de koelkast moet halen en hoe hij die vervolgens moet bereiden. "Alle macht aan de gast is de triomf van de luie kok", luidde de conclusie van de vertrekkende burgemees ter "En dat terwijl koken een vak is. De kok moet de gast verleiden met zijn creaties; de gast moet niet zelf bedenken wat er op tafel komt." Dat het restaurant, door gebrek aan klandizie, inmiddels is geslo ten, verbaast Van Pelt niet. Hij had ook een waarschuwing bij de metafoor. "Laat het in de politiek niet zover komen dat de klanten wegblijven. Laten we de hand aan de ploeg slaan en doen waarvoor de kiezer gekozen heeft." Terugkijkend op dertien jaar Oostflakkee kon Ton van Pelt niet ontevreden zijn. Er is veel tot stand gekomen, maar, gaf hij direct daarna aan, "dat is niet mijn verdienste alleen, wat de gemeente doet is een pro duct van ons allemaal. Harte lijk dank voor uw rol daarin." Waarna hij ieder raadslid per soonlijk de hand schudde en bedankte. Zijn laatste officiële zinnen aan iedereen: "Mijn taak is beëin digd, hoewel ik tot 1 septem ber in dienst ben en opgeroe pen kan worden. Ik laat de gemeente in het volste vertrou wen achter" Ria van Rossum, die nu tijde lijk voorzitter van de gemeen teraad is, bedankte Van Pelt en wenste hem en zijn vrouw nog vele gelukkige en gezonde jaren. In haar toespraak som de ze een flink aantal criteria van de profielschets op om daarna te concluderen dat er destijds inderdaad een schaap met vijf poten was binnenge haald. "Aan één criterium vol deed hij niet. Dat was dat hij de gemeente Oostflakkee niet als zijn eindstation zou zien." Ze riep ook nog het feit in her innering dat gemeenteraads leden de benoeming van de nieuwe burgemeester uit de krant moesten vernemen. "We waren nol amused, maar het is goed gekomen." Duidelijke leidersrol Volgens Van Rossum speelde de burgemeester een duide lijke leidersrol in de gemeente. Om dat te illustreren kwam ze met een anekdote over haar 25-jarig huwelijksfeest. "Er werd gedanst en Ton dans te met mij. Ik vond dat het goed ging, tot het moment dat hij zei: 'Ik leid'." Als leider van de gemeente had hij te maken met een gemeen teraad, die Van Rossum ener zijds typeerde als "een stel kikkers in een kruiwagen" en anderzijds als "volgzame scha pen". Dat Ton van Pelt nooit ziek was in al die jaren verklaarde Ria van Rossum, met een knip oog, uit de eigenschap dat hij "gewoon de leiding niet uit handen kan geven". Ze prees hem voor zijn inzet voor de automatisering en digitalise ring. "De gemeentelijke web site is echt jouw ding, zoals ze tegenwoordig zeggen." "Meestal is het: uit het oog, uit het hart", sloot Van Rossum af. "Maar daar geloof ik niks van." Vervolgens reikte ze Ton van Pelt de gouden erepenning van de gemeente Oostflakkee uit vanwege zijn grote maat schappelijke betrokkenheid in woorden en daden. Namens de PvdA sprak gemeenteraadslid en oud- wethouder Nelly van Dijke de scheidend burgemeester (een partijgenoot) toe. Ze bedank te hem voor de "prettige en vruchtbare" samenwerking. "Een formele manier om te zeggen dat wij de samenwer king op prijs hebben gesteld. Onze tiank is in alle opzichten gemeend en ik denk datje dat wel weet." "Ik kon altijd een beroep doen op je kennis, je altijd om een mening vragen en met je dis cussiëren. Waren we het altijd eens? Gelukkig niet, maar we kwamen er altijd uit. Je was en bent niet het type bestuurder dat zich opsluit in zijn kamer en de gemeente vanuit een ivo ren toren bestuurt. Je verkon digt altijd en overal je mening", typeerde Nelly van Dijke Ton van Pelt. 'Je was ook altijd duidelijk begaan met het lief en leed van de gemeente. Dat wekte veel sympathie, maar - hoe paradoxaal - ook weer stand, omdat gewoon doen niet begrepen wordt. Een bur gemeester dient zich afstande lijk en autoritair te gedragen. Maar jij was geen kille bestuur der. Je bediende na een raads vergadering iedereen vanach ter de bar Waar kom je dat nog tegen?" Nelly van Dijke zei dat te gaan missen, net als de infor mele bijeenkomsten van de raad ten huize van de familie Van Pelt, waar eerder ook Ria van Rossum met genoegen op terugblikte. Indrukwekkend "Ongelofelijk veel projecten", vatte mevrouw Van Dijke de oogst van dertien jaar burge meesterschap samen. "Indruk wekkend. Ton zegt altijd dat anderen veel meer hebben gedaan, maar hij was wel de inspirator en stabiele factor in de gemeentelijke organisatie. Ton was er altijd als burge meester en burgervader." Toen zat de buitengewone raadsvergadering erop. Wat nog volgde was het maken van een foto van de voltallige raad mét de vertrekkende burge meester. En, een dag later, de afscheidsreceptie: het defini tieve sluitstuk. Bwgemeester Ton van Peil ovrrli/infli0 tlr amhfskcle)/ aan Inro-hnrgi'mre.stir Gerl-Jan van der Valk en de voorzülershamer aan Ria van Rossum, die op haar beurt de scheidend burgemeester de Goudev erepenning van de gemeente Oostflakkee overhandigde. (Foto's: Persburo Flakkee) GOEDEREEDE - Al geruime tijd houden de ontwikke lingen rondom de nieuwbouwplannen bij de Entree van- Goedereede de gemoederen bezig. Ruim een jaar geleden voerde een aantal inwoners actie tegen de plannen omdat deze niet aan zouden sluiten bij de omgeving. Vervolgens leek het erop dat nieuwe plannen, ontwikkeld door de "Woningbouwvereniging Beter Wonen, meer kans van sla gen zouden hebben. Inmiddels laat de Woningbouwver eniging in een persbericht weten dat de nieuwe plannen uiteindelijk te duur zijn en wordt de verdere ontwikkeling stop gezet. Door: Adri van der Laan "Het Bestuur van de Woning bouwvereniging heeft beslo ten de voorbereiding van de plannen voor het bouwen van woningen en appartementen aan het Hongaarseplein en Bekaf stop te zetten. Al vele jaren werkt de Woning bouwvereniging aan plannen voor de Entree van Goede reede. Nadat eerst plannen door de welstandscommissie negatief zijn beoordeeld kon in april 2007 een plan de eind streep halen en een positieve beoordeling van dezelfde com missie ontvangen. Sinds 2004 zijn de kosten aan zienlijk gestegen. Niet alleen door economische omstandig heden, maar zeker ook door de eisen die door welstand en gemeente zijn gesteld, zijn de kosten enorm gestegen. De lange voorbereidingstijd Het lijkt erop dat het beeld van de Entree van Goedereede voorlopig nog weinig verandering zal onder gaan. (Foto: Adri van der Laan) met haar vertragingen heeft hierbij zeker een rol gespeeld. Forse huur De dure bouw die hierdoor gerealiseerd zou moeten wor den betekent een meer dan forse aanvangshuur voor toe komstige huurders. Ook de koopsommen voor de apparte menten langs Bekaf zijn meer dan fors. Daardoor zet de Woningbouwvereniging vraag tekens bij de verkoopbaarheid van deze appartementen. Het geheel overziende, is het Bestuur tot de conclusie geko men dat uitvoering van het plan onverantwoord is. De Woningbouwvereniging betreurt het dat dit besluit genomen moet worden. Temeer omdat hierdoor de bouw \an woonzorgvoorzie ningen in het stadje Goeder eede voorlopig niet doorgaat". .Aldus Woningbouwvereniging Beter Wonen Goedereede in een persbericht. Weihouder In de afgelopen tijd liet wet houder Ton Admiraal van ■t U Tel. |«1tn M1*11 na t«<*r) MSfM ^^jK Gebruikt was nog '1? "ooi* z° nieuw. Orttdrt *1 Wj uw G2-d«oier of H^ olwist op www.opelni(iwï,nl Visser Visser ACCOUNTANTS BELASTING ADVISEUBS MIDDELHARNIS Kon. |ulianaweg 56 01S7 617 300 Fax 0187 485 637 www.visstr-visser.nl Knöf» BVLor^eweg 113 - 324S KG - Senwwlld^-0187174767 Akkenlata BV KloostcTM) 2-4317 ALNoordgouwt - 0111401M7 Goedereede regelmatig horen dat hij alle vertrouwen had in de voortgang van de planvor ming en de realisering ervan. Voor hem moet de stap van de Woningbouwvereniging dan wel een tegenvaller zijn. We vroegen hem om zijn reactie. "Ontzettend jammer", zo is de eerste reacde van Ton Admiraal op het besluit van de Woningbouwvereniging. Hij doelt er dan op dat het zorgvuldig ontwikkelde pro ject "met appartementen en zorg waar ook De Vliedberg bij betrokken is," nu niet door kan gaan. Verder is de wethou der terughoudend in zijn reac tie op de verklaring van Beter Wonen dat de kosten te hoog zullen zijn. "We treffen elkaar nog in een regulier overleg en dan zal dit zeker ook op de agenda komen", zo verzekert hij, "want de Woningbouwver eniging en de architect hebben de opgesteld uitgangspunten onderschreven" Als we hem vragen of we weer terug bij 'af' zijn antwoordt Admiraal dat hij dit niet zo wil zeggen. "Ik wacht de afron dende gesprekken met de Woningbouwvereniging af...". In ieder geval heeft 'Keetje van Bekaf', het beeldje dat zich geruime tijd geleden ook in de discussie mengde, weer stof tot nadenken...

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1