Stichting Mooi Goeree biedt ^De zwaluw legt haar jongskens neer 1200 zienswijzen aan tegen plaatsing windturbines 50 Verlichte boerderijen op Goeree-Overflakkee Tekort aan budget leidt tot zorgstop in de thuiszorg 70 Jaar getrouwd A^ a ■Bm djomeeteman 80e jaargang Nr. 7628 Dinsdag 24 juli 2007 Christelijk streekblad op gereformeerde^roïidslag RT "yn Informatie Plan '^ÊAUTO' Kom in AXKI en ga naar AXXI! De Waal Hoveniers .^v^iL^^^o. GOEDEREEDE-Op 12juli jl. heeft de stichting Mooi Goeree 1200 door burgers ondertekende zienswijzen aangeboden met argumen ten tegen de plaatsing van 5 windturbines langs de N215 tussen Stellendam en Melissant. De zienswij zen werden in ontvangst genomen door wethouder Admiraal. Tijdens de vergadering van de Commissie Grondgebiedzaicen op 13 maart 2007 lieeft Mooi Goeree ai ruim 1250 handte keningen aan de gemeente raad aangeboden. Omdat in deze vergadering werd gesug gereerd dat het grote aantal handtelceningen tot stand is gekomen door het feit dat de burgers eenzijdig waren voorgelicht, heeft de stichting - na een drukbezochte infor matieavond - de burgers de mogelijkheid geboden om een complete zienswijze te onder tekenen. En van deze moge lijkheid werd massaal gebruik gemaakt. Volgens de stichting kan niemand nu meer twijfe len aan een compleet gebrek aan draagvlak onder de bevol king voor genoemd plan. Bovendien heeft stichting Mooi Goeree in haar zienswijze beai - gumenteerd gereageerd op alle punten die eerder door Eneco als onjuistheden werden beti teld. De stichting is ervan over tuigd dat zijn zienswijze zeer overtuigend aantoont dat van onjuistheden geen sprake is en dat het plaatsen van windtur bines op deze locatie een zeer onverstandig besluit zou zijn. En ook dat plaatsing van de windturbines onmogelijk kan worden verenigd met het plan tot ontwikkeling van de recrea tieve mogelijkheden op dezelf de locatie, zoals vastgelegd in het streekplan van de provincie, en dat het geluid van de turbi nes veel verder kan dragen dan in de berekeningen van de aan vrager wordt gepresenteerd. Op de foto neemt wethouder Admiraal de stapel zienswijzen in ontvangst uit handen van voorzitter A.M. Slockers en secretaris A.J. van der Vlugt van stichüng Mooi Goeree. Al een week of negen wordt in Stad aan 't Haringvliet aan het dak getimmerd van de Hervormde kerk aldaar. Een restauratieklus die uitge voerd wordt door de beken de aannemer Huurman uit Delft, die gespecialiseerd is in o.a. het restaureren van monumentale gebouwen. Het kerkdak in Stad was dringend aan renovatie toe en daar wordt nu druk aan gewerkt, zij het momenteel onderbroken door de bouw vakvakantie, 't Was daar door ook dat uitvoerder Jan Bezuijen de laatste dagen van vorige week in z'n een tje aan het werk was, op een zame hoogte dus, want z'n collega's hadden 't er al wat eerder van genomen. Maar ondanks dat Jan het hier door 'n stuk drukker had, nam hij rustig even de tijd om te laten zien hoe het werk vordert. Overigens is het werken op eenzame hoogte Jan wel toevertrouwd, want ook als beiaardier van de Goereese domtoren vertoeft hij menigmaal op grote hoogte. Door Hans Villerius Het kerkdak van het Stadse bedehuis wordt aan de bui tenkant grondig onderhanden genomen. Niet alleen kwamen er dakpannen naar beneden zetten als de wind zich flink deed gelden, maar ook liet het dak water door. Alle oude pan nen zijn inmiddels verwijderd en wat daaronder aan vervan ging toe was, is vernieuwd. Het dakbeschot is schoonge maakt, één van de mimrpla- ten moest worden vervangen, er is nieuwe foelie op het dak aangebracht, nieuwe stevige tengels en panlatten zijn erop getimmerd en trots laat Jan zien met wat 'n mooie 'nieuwe' pan het dak nu bekleed wordt. Uitvoerder Jan Bezuijen legt één vim de 6.000 hamerjiannen weg op het Stadse kerkdak. "Dit is een hamerpan", vertelt hij. "Het is een heel bijzon dere pan, waarvan ik wist dat ze die nog ergens hadden lig gen. Ze kwamen van een kerk dak elders en hier gaan ze er weer op. Het bijzondere is dat deze pannen twee welletjes hebben, aan beide zijkanten een welvinkje, terwijl gewone pannen er maar één hebben. Hoewel ze dun zijn, zijn ze bik kelhard." En Jan toont van een half exemplaar, doorgezaagd, hoe ze er vanbinnen uitzien: bijna wit, terwijl de pan aan de buitenkant meer op een lei lijkt - grijs/antraciet, met een wat ruw oppervlak. In totaal gaan er zo'n 6.000 exemplaren op het Stadse kerkdak. Stuk voor stuk zijn ze met roestvrijstalen panhaken vastgemaakt. Bovendien zijn de vorsten vastgeschroefd en goed in de specie gezet. Ook zijn er, ter vervanging van de slechte, twee nieuwe lucht- ventilatiekoppen op het dak geplaatst, van cederhout. "Dat blijft verder onbehandeld, want cederhout neemt een natuur lijke beschermlaag aan, waar door het grijsachtig verkleurt. Er moeten alleen nog zinken kappen op worden gemaakt en loodslabben langs worden gelegd." En al doende kwamen er nog wat mankementen aan het Hcht die, nu het steiger- werk erbij staat, meteen mee worden genomen. Zoals slech te muurankers, slechte stenen in het metselwerk, of scheuren boven de ramen. Op slechte plekken zijn er 'nieuwe oude stenen' ingeboet en zo zijn er nog wel wat dingen die de aan dacht vragen, zoals splijtende planken in de galmgaten. Overigens zijn in de buiten muur van de kerk, direct onder de dakgoten, wat stenen weggelaten. "Dat is voor de gierzwaluw", legt Jan uit. "Die horen bij een kerkgebouw, hè? Da's nog bijbels ook, toch?" En ongetwijfeld doelt hij op Psalm 84: 'Zelfs vindt de mus een huis o Heer, de zwaluw legt haar jongskens neer, in 't kun stig nest bij Uw altaren...' Een Psalm die Jan zeker ook wel Folo: Hans Vjllerim eens langs de gewelven ónder het Stadse kerkdak zal heb ben doen klinken, want niet alleen werkt hij momenteel als uitvoerder aan de Hervormde kerk van Stad, maar tijdens de zondagse erediensten is hij er ook actief als kerkorganist. Erf- en sierbestrating Firma J. J. van Gurp Oudedijk 14, Ooitgensplaat 1(0187)631350/ k<3nB^ 1 (06) 55552023 1 www.erf-sierbestrating.nl f/mn tal h—W, ^mlwU, r«yr>t« ctatfaM^ftBll» ■t SI T>i. ^^^^T\ u)«t> vn (•uri Mm» Sociëteit Rethorica en de Boerderijenstichting Zuid-Holland organiseren tussen 31 augustus en 15 september a.s. op Goeree- Overflakkee de zesde ver lichte boerderijenroute in Zuid-Holland. Zo'n vijftig boerderijen zijn dan op drie achtereenvolgende vrijdagen en zaterdagen tussen half negen en elf uur 's avonds aangelicht. Over Midden-Flakkee wordt een autoroute uitgezet, door en rond Ouddorp is een fiets route in voorbereiding. (Foto: Theo Mastenbroek) Acht boerderijen «etten hun deuren ook open voor publiek. De muzikale start is op 31 augustus a.s. op Juffrouw Lavooijs stee' aan de Kleiburg- seweg 9 in Sommelsdijk. Hier treedt het mannenkoor 'Ons Koor' op. Verder zijn aan de Zeedijk in Stad aan 't Haringvliet oude landbouwmachines en werk tuigen te bekijken. Diverse agrarische bedrijven ont vangen bezoekers voor een rondleiding. Zo doen enkele akkerbouwbedrijven mee, een melkveebedrijf waar met een melkrobot wordt gemolken en ook een legkippenbedrijf. In Ouddorp kan een fraaie wan deling naar de Westduinen gemaakt worden. De oudste boerderijen op Goe ree-Overflakkee dateren van 1634 en 1650. Beide boerde rijen, die aan de Vroonweg in Middelharnis en het Blaeuwe Huus, waar het VVV-kantoor van Ouddorp is gevestigd, zijn de eerste drie weekenden van september aangelicht. Deze twee en de overige aangelichte boerderijen worden beschre ven in het routeboekje. Daar bij komt een routebeschrijving met activiteitenoverzicht. Na 15 augustus wordt de web site www.verlichteboerderiien. nl gevuld met wetenswaardig heden over de verlichte boer derijenroute. Ook zal die dan virtueel te rijden zijn als via Google Earth een eerste tipje van de sluier zal worden opge licht. Vanaf 30 augustus zijn voor 2 routeboekjes en routebe schrijvingen bij de VVV's in Middelharnis en Ouddorp ver krijgbaar, bij de boekhandels Vroegindeweij in Middelhar nis, de Bruna in Oude-Tonge, boekhandel Van der Boom in Sommelsdijk en op de boer derijen die 's avonds open zijn voor publiek. Sinds 2004 worden in Zuid- Holland verlichte boerderij enroutes georganiseerd. De Boerderijenstichting Zuid-Hol land (BSZH) heeft het initiatief genomen om gedurende enke le winterseizoenen een aantal verlichte boerderijenroutes door Zuid-Holland te organi seren; zodat in 2008 - 5 jaar na het Jaar van de Boerderij - de hele provincie streeksgewijs in de schijnwerpers is geplaatst. Als er geen drastische maatre gelen worden getroffen op de korte termijn dreigt de thuis zorg eind van het jaar in grote financiële problemen te komen. Ook Careyn heeft op de Zuid Hollandse eilanden te kampen met dit vooruitzicht. Wanneer Careyn zorg blijft leveren zoals ze nu doet, heeft ze eind van het jaar een budgetoverschrijding van bijna 3 miljoen euro. Eén van de noodzakelijke maatrege len is een zorgstop. De proble men worden veroorzaakt door een te grote zorgvraag die niet evenredig is met de vastgestelde budgetten voor AWBZ (Algeme ne Wet Bijzondere Ziektekosten) zorg in 2007. De zorgstop wordt vanaf 23 juli ingevoerd. Elk jaar wordt vanuit de over heid een budget bepaald voor zorg vanuit de AWBZ. Binnen dat budget moeten alle zorg vragen behandeld worden. Zorgkantoren verdelen dit budget over de verschillende Eerder vonden verlichte boer derijenroutes plaats in Crom- strijen, Berkel en Rodenrijs, in Haastrecht/Oudewater, Land van Wijk en Wouden en in de Alblasserwaard. Een terugblik op deze eerdere routes staat op www.verlichteboerderijen.nl. Wie meer wil weten over óf wil meewerken aan de verlichte boerderijenroute, kan contact opnemen met Hans Brug- geman, tel. 0187-484469 of met Lyanne de Laat, tel. 06- 30013037 of e-mail infoCSver- lichtehoerderijen.nl. zorginstellingen in geografi sche gebieden. Voor Careyn op de Zuid Hollandse eilanden is dat zorgkantoor CZ/OZ. Zij verdeelt de budgetten in Zuid- Nederland en heeft zelf ook al bij de overheid aan de bel getrokken, omdat ze kampt met een tekort van 15 miljoen euro. De zorgkantoren doen dus ook hun uiterste best om extra mid delen te krijgen om deze pro blemen, die in heel Nederland spelen, op te lossen. Over deze problematiek zijn reeds vragen gesteld in de 2'' kamer, Of er vanuit Den Haag echter con crete actie wordt ondernomen is nog volstrekt onduidelijk. Het invoeren van de zorgstop bij Careyn is een weloverwo gen beslissing, zo stelt Careyn. Voordat hiertoe is besloten, zijn verschillende mogelijkhe den om de situatie anders op te lossen onderzocht, zonder dat het ten koste gaat van de klant. Echter dat bleek niet mogelijk te zijn. De zorgstop geldt niet voor spoedzorg, terminale zorg en zorg in verpleeg- en ver zorgingshuizen. Het is niet de bedoeling dat mensen met een ernstige zorgvraag in de kou komen te staan. Careyn is een grote zorginstel ling in Zuidwest Nederland. Met ongeveer 10.000 medewer kers wordt dagelijks voor meer dan 50.000 klanten gezorgd, waaronder 1.100 bewoners in verpleeg- en verzorgingshui zen. Daarnaast telt de organisa tie ongeveer 115.000 leden van het Careyn Keuzepakket. Ruim 26.000 (aanstaande) ouders en kinderen krijgen kraam- en ouder- en kindzorg. OOLTGENSPLAAT - Het dag mogen herdenken 70 jaar echtpaar Buurman-de Bonte in de band van het huwelijk aan de Marijkestraat in Ooit- aan elkaar verbonden te zijn gensplaat heeft afgelopen dins- geweest. Watertoren 25 Dirksland Nieuwe-Tonge Tel. 0187-65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl wwwbrilcentnimkaiiveloutii ZondpnJ 56 - WiMelhomis - Telefoon (0187) 48 34 37 Rechtspraktijk Middelharnis Mrs.Spulj&Verplantfe Juristen en Meótators Tel. (0187) 48 86 85 email: info@rptnh.nl Fax (0187) 48 4114 website: www.rpmh.nl www.autobedrijf-admiraaLnl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1