Nieuw elan bij dorpsraden Herkingen en Melissant Goeree-Overflakkee krijgt rechtswinkel voor ^laagdrempelig juridisch advies' Heuglijk moment. De Waal Samen zingen Vierkorenconcert in Grutterswei f^' A'VA 79e jaargang Nr. 7590 Dinsdag 13 maart 2007 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Bemiddeling Suggesties en ideeën Ideële motieven Praktische hulp Kosten Zittingen Advies U ZOEKT: Betaalbare Trendy kinderkleding? U SLAAGT BIJ: Voor 9I uw vijver, tuin en speelplezier www.joy- kinderkleding.nl WKééèéik'Ubé Het convenanl wurdl bestudeerd dour v.l.n.r Wim Bik, Malie Almekinders en Henk Pot. (J„ia Dorien Kkkrrt). DIRKSLAND - "Luisteren naar wat er bij onze inwo ners leeft en er voor zor gen dat die wensen door het gemeentebestuur ook serieusgenomen worden." Zo zien Matie Almekin ders en Wim Bik hun taak als leden van de nieuwe dorpsraden van Herkin gen en Melissant. Nieuwe dorpsraden, inderdaad, want sinds maart 2006 zijn de dorpsraden in Dirks- land 'oude stijl' niet meer in functie. Door Dorien Kickert Matie Almekinders, tweede secretaris van de dorpsraad van Herkingen, meent dat hiermee een nienwe impuls wordt gegeven aan het werk van de dorpsraden. "In Dirks- land is er in voorgaande jaren gewerkt inel drie dorpsiaden, die ieder werd voorgezeten door een lid van de gemeen teraad. De zittingstijd van de leden van de dorpsraden was via een officiële verorde ning gekoppeld aan die van de gemeenteraad. Toen er in maart 2()0ti nieuwe verkiezin gen kwamen en er een nieuw college en gemeenteraad wer den samengesteld, hadden er in principe ook nieuwe dorp.siaden moeten komen. Dat is echter op de lange baan geschoven, deels omdat zowel de gemeente als de dorpsra den niet tevreden waren over de manier van werken." Deze woorden worden beaamd door Wim Bik, voorzitter van de dorpsraad in Melissant. "De werkwijze \vas erg formeel. Wij waren in principe een advies commissie op het terrein van veiligheid en leefbaarheid. De voorstellen van onze commis sie gingen echter niet recht streeks naar de gemeenteraad maar werden eerst opnieuw in een raadsadviescommissie behandeld. Dat werkte niet goed, ook al omdat het soms wel gehemde dat onze advie zen venolgens terzijde wer den gelegd." Toch bleek, ook nadat de dorpsraden per 6 maart 2006 formeel waren opgeheven, dat er nog steeds een grote behoefte aan een dergelijke instelling bestond. Overleg tussen gemeentebestimr en de inmiddels ontbonden dorpsraden bleef echter lange tijd in een impasse verkeren. Dankzij de tussenkomst van de Zuid Hollandse Vereniging voor Kleine Kernen (ZHVKK), zijn er nu toch weer twee dorpsraden van de drie actief geworden. Zowel in Herkin gen als in Melissant is een groep enthousiaste mensen gevormd die als oog en oor wil len fungeren voor wat er leeft in de dorpskernen. Wel is nu voor een informele structinir gekozen. De voorzitter van de dorpsraad is iemand uit het doi'p zelf en geen gemeente raadslid. Henk Pot, die als coördinator voor de ZHVKK een bemid delende rol speelde, juicht deze ontwikkeling van harte toe. "Onze vereniging heeft als doel om via dorpsraden of dorpsverenigingen de betrokkenheid van de bur gers bij wat er gebevirt in hun leefomgeving te stimuleren. De dorpsraden vormen een schakel tussen gemeente en inwoners. Zij fungeren dan ook als spreekbuis voor de burgers en kunnen voor him belangen opkomen. In Dirks- land was sprake van een hele formele situatie. Onze vereni ging heeft, in mijn persoon als coördinator, gesproken met zowel de gemeente Dirksland als met vertegenwoordigers van de dorpsraden. In een gezamenlijke bijeenkomst van een aantal gemeenteraads leden en oude en nieuwe leden van de dorpsraden heb ik vervolgens een presenta tie gehouden waarbij diverse mogelijkheden aangegeven werden hoe de partijen tot een goede oplossing konden komen. Wij beschikken op dit gebied over ruime kennis en ervaring en hebben voorbeel den genoeg om te laten zien welke richting je op kunt met een dorpsraad. Aan de hand van onze adviezen is er ver volgens een convenant opge steld, dat binnenkort door de gemeente Dirksland en de beide dorpsraden zal worden ondertekend." Een belangrijk verschil met de vroegere dorpsraden zit vol gens Wim Bik en Matie Alme kinders vooral in het feit dat de dorpsraden nieuwe stijl nu, gesteund door de afspraken die vastgelegd worden in het convenant, uit kunnen gaan van een betere commtmica- tie tnet en informatie^'oorzie- iiing vanuit de gemeente. De dorpsraden willen een goede afspiegeling zijn van wat er leeft onder de mensen en dat ook naar buiten brengen. Matie .Almekinders: "We zijn een enthousiaste club men sen die open staan voor alle suggesties, wensen en ideeën. Om die te vernemen houdt onze dorpsraad, die op dit GOEREE-OVERFLAKKEE - Op veel plaatsen in het land zijn er Rechtswinkels actief. Dit zijn bureaus waar men met allerlei vragen en problemen rondom het ver krijgen van recht terecht kan en ze worden doorgaans bemenst door rechtenstudenten. Momenteel is het eiland nog een 'blinde vlek' op de kaart van de rechts winkels, maar binnenkort komt daar verandering in want drie jonge rechtenstudentes hebben de Stichting Rechtswinkel Goeree-Overflakkee opgericht en vanaf 1 april kan men in iedere gemeente van het eiland maan delijks terecht bij de Rechtswinkel. Door Adri van der Laan Het Dagelijks Bestuur van de Stichting Rechtswinkel Goe ree-Overflakkee bestaat uit drie rechtenstudentes: Rena- te Huizer (voorzitter). Kim Beijer (secretaris) en Alexan dra van Loon (penningmees ter) Tijdens de studie rechten worden de studenten gestimu leerd om zich aan te sluiten bij een Rechtswinkel. Mede daar door kregen de studentes die van het eiland afkomstig zijn het idee om hier een Rechts winkel op te richten. "Het is dan ook een unieke gebeur tenis want op het eiland zijn rechtswinkels niet bekend". En dit geldt niet alleen voor Goeree-Overflakkee, want ook elders in de regio zijn er geen rechtswinkels. "Als men van het eiland naar een rechtswin kel wilde was men aangewezen op Rotterdam". Hier komt nu verandering in want eenmaal per maand kan men, na 1 april, ook op het eiland in een Rechtswinkel terecht. In de Rechtswinkel kunnen de mensen met al hun vragen rondom recht en rechtspraak terecht. "Je kunt bij de Rechts winkels zo maar binnenlopen en je problemen aan ons voor leggen. Hetadvies dat we geven is gratis". Het is dan ook de bedoeling van een Rechtswin kel dat er een 'laagdrempelig juridisch advies' wordt gege ven. Uit ervaringen elders in het land blijkt dat aan een der gelijke laagdrempelige instel ling behoefte is. "Soms zitten mensen met vragen over juri dische zaken waar ze niet uit kunnen komen. Dit kunnen vragen zijn rondom buren recht of huurrecht. Maar ook kan er een conflict zijn met leveranciers over betaling van rekeningen of het niet nako men van verplichtingen", verduidelijken de rechtenstu dentes. Meestal zijn dit kleine zaken, waarbij het meestal om relatief kleine geldbedragen gaat. "De stap naar de rechter of een advocatenkantoor is dan meestal te ver". De dames van de Rechtswinkel verwachten dat, met wat prak tische hulp, in voorkomende gevallen de bezoekers van de Rechtswinkel al geholpen zijn. Ze leggen uit dat mensen niet altijd weten wat men met offi ciële brieven van bijvoorbeeld overheidsinstanties aan moet. Zéker niet als in deze brieven de ontvangers bijvoorbeeld gewezen worden op nalatig heden. De ambtelijke taal kan nogal eens bedreigend overkomen. "Meestal brengt dan de gang naar een Rechts winkel wel uitkomst. Er zijn gevallen bekend dat mensen bijvoorbeeld aanmaningen maar niet meer openmaken omdat ze deze niet begrijpen of omdat ze het niet eens zijn met het bedrag. Het gevolg is dat de deurwaarder op de stoep staat". De mensen van de Rechtswinkel bekijken dan samen met de hulpvrager wat er gedaan kan worden. "Meestal wordt er samen met de cliënt een brief opgesteld, waarin de situatie wordt uit gelegd en kan er een rege ling worden getroffen en is 'de zaak' opgelost". Maar de Rechtswinkel kan ook geraad pleegd worden als er proble men zijn met de buren of ver huurders van woningen. Via de Rechtswinkel wordt meestal een gerechtelijke pro- cediue voorkomen. Een pro cedure die meestal veel tijd en geld kost. De initiatiefnemers leggen uit dat de Rechtswin kels zéker niet als concurrentie voor advocatenkantoren moet worden gezien. "We krijgen zelfs de medewerking van de eilandelijke advocaten, want ook zij zijn er niet bij gebaat om ingeschakeld te worden bij relatief kleine zaken". De medewerkers van de Rechts winkel kunnen dan ook altijd terugvallen op deze advocaten voor advies. Wel dient hierbij te worden opgemerkt dat de mensen van de Rechtswinkel Hel bestuur van de oidangs opgerichte Rechlsioinkel Goeree-Overflakkee: v.l.n.r: de secretaris Kim Beijer, voorziller Renate Huizer en penningmeester .4lexcmdra van Loon. iFniu: .Adri imi <ltr hum) niet als advocaat fungeren, door bijvoorbeeld voor hun cliënten een rechtszaak aan te spannen. Ondanks dat de naam Rechts'- winkel' anders doet vermoe den, is het product dat men verhandelt geheel gratis. De ongeveer twintig medewerkers van de Rechtswinkel doen hun werk gratis. Dit doen ze ener zijds uit ideële motieven en anderzijds doen de studenten ook ervaring op in het omgaan met mensen en kwesties. De activiteiten van de Rechtswin kel kunnen wel worden onder- steinid door een vrijwillige gift van de advicsvragers, maar in principe is het advies gratis. Ze kunnen hun werk doen omdat ze onder andere van de viei' eilandelijke gemeenten een subsidiebedrag ontvangen. De Rechtswinkels zijn vanaf 1 april op viijdagavond geopend van 19.30 tot 21.00 uur. Men houdt dan spreekuur en men kan binnenlopen voor een inlake-gespiek. Het kan zijn dat men even moet wachten, want ook tijdens de openings tijden is natuurlijk de privacy van de bezoekers gewaar borgd. De eerste en derde week (en eventueel de vijfde week) van de maand is dit in Oude-Tonge in het SWO gebomv aan Bernhardstraat 27; de tweede week van de maand is dit in Middelharnis in Het Diekhuus, Beneden Zandpad 7; De derde week van de maand is Ouddorp aan de beurt en heeft men zitting in Zorgcentrum De Vliedberg, Hoge Pad 2 en de vierde week van de maand is de Rechts winkel in Dirksland aanwezig in Zorgcentrum Geldershof, Polderswecgje 2. Het Post adres van Rechtswinkel Ctoc- ree-Overflakke is: SWO, Bern hardstraat 27, .'5255 BB Oude- Tonge. Binnenkort wordt ook de website actief: www.rechts- winkelgo.nl: het e-mailadres is: rechtswinkelgo@hotmail. moment uit vijftien mensen bestaat, eenmaal in de maand een openbare vergadering in de kantine van de voetbalver eniging. Daarnaast geven we een infoblad uit dat als 'muur krant' bij het voormalige Groene Kiaiisgebouw komt te hangen. Voor een van de vol gende vergaderingen is overi gens burgemeester Stoop uit genodigd, met wie wij graag het onderwerp "communica tie met de gemeente' willen bespreken!" Ook in Melissant wordt hard gewerkt aan het opstellen van een jaarplan waarin de wen sen van de bewoners worden opgenomen. Volgens Wim Bik zijn er nog onderwerpen genoeg op het gebied van woningbouw, parkeerproble men, veiligheid en leefbaar heid die hierin opgenomen kunnen worden. Henk Pot geeft beide dorps raden als advies mee om bij het maken van een plan toch vooral in het oog te houden wat je in de toekomst voor je dorp wilt. "Hoe zie je als bewoners de ontwikkeling van je dorp? Hoe wil je dat het er hier over twintig jaar uitziet? En vooral: betrek ook de jon geren daarbij. Dan krijgje een volledig plan voor je leefbaar heid in je omgering. Maak alle knelpunten helder, stel je pri oriteiten en ga daarmee van uit je dorpsraden in gesprek met de gemeente!" Met dit welgemeende advies kun nen beide dorpsraden aan de slag, in de wetenschap dat zij, inmiddels beide lid zijnde van de ZHVKK, altijd een beroep kunnen doen op de kennis en kunde van deze vereniging. OUDDORP - Zaterdagavond 17 maart is er in de Doopsge zinde Kerk, Dorpstienden 3 te Ouddorp weer een lautje 'samen zingen'. De aanvang is 19.30 uur. Er wordt een collecte gehouden voor de Oekraïne. OUDE TONGE - Vrijdag 16 maart vindt in de Grut terswei in Oude-Tonge het jaarlijkse Vierkorencon cert plaats. Naast drie andere koren neemt deze keer ook Man nenkoor 'Ons Koor' uit Som- melsdijk deel aan het concert. De avond zal in het teken staan van volkszang, negro- spirituals en Latijns-Ameri- kaanse muziek, wat qua ritme niel zo voor de hand ligt in de korenwereld. Van de bekende Nederlandse componist Henk Badings zal het koor de Skotse Trije zingen, een meerstemmig volkslied. De andere deelne mende koren zijn: Gemengd koor Apoilo uit Nieuwe-Ton- ge. Gemengd Koor Advendo uit Ooitgensplaat en gastkoor Bliss, een Internationaal Vrou wenkoor (8 dames) uit Den Haag. Het belooft een mooie afwisselende avond te worden met klassiek en lichte koormu ziek. De aanvang is 19.45 uur, de toegangsprijs is 5. surf snel naar... www.vijverbenodigdheiien.nl 06 519510% .NVC^^^O, wwwbrllcentnimkeuvelaoLnl Zaraipod 56 Middelharnis - Telefoon (0187) -18 34 3/ Nieuwe Tonge. Tel. (0187) 652484 www.dewaalhovenlers.nl Kinderkleding maat 50-176. Onze merken; Locker, Brams Paris, Blue Seven, Salt A Pepper, S Company, Zie Zoo, Baby Face, birkje, La Petit Couronne, Little Bampidano, Disney enz. Wij verkopen ook sokken, slippers, gympen leuke sieraden kadootjes. Let op de openingstijden: woensdagmorgen 9-12 uur woensdagmiddag 13-17 uur donderdagmiddag 13-17 uur vrijdagmiddag 13-17 uur zaterdagmorgen 9-12 uur Klik op webshop! Meidoornstraat 22 3257 XJ Ooitgensplaat Tel. (0187) 63 07 32 Terwijl op de achtergrond de pers op volle loeren draait om deze eerste editie van de hand Ie Uiten rollen, bekijken FJlanden-Nieuws directeur Henk Koppelaar en <:alesmanager Rot Hefti van drukkerij De Jong met kritisch oog hoe de eerste exemplaren eruiiuen. (Fata: Ham Villenus) SOMMELSDIJK - Een heug'lijk moment was het in de geschie denis van Eilanden-Nieuws, toen vorige week dinsdagmorgen de eerste huis-aan-huis editie van de pers rolde. In het kader van deze omschakeling moest een andere drukkerij in de arm wor den genomen, die gevonden werd in Koninklijke Drukkerij Em. de Jong te Baarle-Nassau. Daar waren we dan ook te gast toen vorige week het aan deze toonaangevende drukker de eer was om onze eerste dinsdaagse huis-aan-huis krant te vervaardigen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1