EIIAI1DEI1-I1IEUW5 INGSSPREKMST.... Thuiszorg (id Tussen Holland en Vlaanderen Schaken De Zwarte Pion VERKOPING Suikerprijzen in de lift Rookverboden in openbare gebouwen De genezende kracht van de geest Het drama van de heer J. Bruggeman Voorlichting over ontstaan van Kanicer en Preventie Verkoping in de Remonstrantse Kerk dhr. W. Veldhuis te Middelharnis Zestig jaar getrouwd Groene Kruis Middelhamis-Sommelsdijk Voorstraat 35 te Sommelsdijk Uitslagen 30 oktober j.l. flederiancbe Patiënten^ Verhalen en gedichten in 't dialect: 4e Blad VRIJDAG 3 NOVEMBER 1989 No. 5848 Vanaf 1 januari 1990 zijn de beheerders van openbare gebouwen wettelijk ver plicht om een rookverbod in te voeren. Staatssecretaris drs. D. J. D. Dees van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur heeft hierover een brief verzonden aan ruim 50.000 beheerders van overheids gebouwen, gezondheidszorginrichtin gen, welzijnsvoorzieningen, onderwijs instellingen en gesubsidieerde sport inrichtingen. Bescherming van de niet-roker is het voornaamste doel van de nieuwe maat regel, die is gebaseerd op de Tabakswet. Het gedwongen meeroken veroorzaakt niet alleen hinder, maar is ook gevaar lijk voor de gezondheid van de niet- rokers. Bovendien zijn er in Nederland zo'n 11 miljoen mensen die niet roken. De niet-roker heeft recht op schone lucht. De beheerders van openbare gebouwen moesten het rookverbod invoeren in de voor het publiek toegankelijke en de voor gemeenschappelijk gebruik be stemde ruimten van hun organisatie. Hierbij gaat het vooral om vergaderza len, leslokalen, kantines en loket-, wacht- en recreatieruimten. In bepaalde gevallen zijn uitzonderingen op het rookverbod mogelijk. Medio november zal een informatie pakket aan de beheerders van openbare gebouwen worden gestuurd. Verder Er wordt steeds meer bekend over het ontstaan van kanker en de oorzaken daarvan. Toch kunnen er geen regels gegeven worden die garanderen dat u absoluut geen kanker zal krijgen. Het ontstaan van kanker is te ingewik keld, en er zijn te veel soorten. Wel zijn er algemene adviezen om het risico op kanker te verminderen. Hierop wordt deze avond uitgebreid ingegaan. Spreekster Mw. de Boer. Plaats Groene Kruisgebouw, Langeweg 72 te Middelhamis. Datum Woensdag 22 november. Aanvang 20.00 uur. Toegang Vrij voor leden en niet-leden. Voor het stellen van vragen zal ruim schoots gelegenheid zijn. heeft de Stichting Volksgezondheid en Roken een informatie-telefoonnummer opengesteld (070-522554). Vanaf begin december zal door middel van een Post bus 51 voorlichtingscampagne het pu bliek over de rookverboden in openbare gebouwen worden geïnformeerd. Woensdag 8 november a.s. houden wij weer onze jaarlijkse verkoping. Van 's morgens 9.30 uur tot 's middags 3 uur. Er zijn weer veel leuke kadootjes te koop, ook de rommelhoek is er weer. Ook kruukplaetjes, kruidkoek enz. Om even uit te rusten kunt u gezellig koffie drinken. Afdeling 1: Verolme - Markwat1/2 - 1/2 de Glopper - MourikO - 1 Wolters - HollanderO - 1 du Pree - de Jager1/2 - 1/2 de Bruin - Peeman1 - O Boeter - Verbeekafg. Afdeling 2a: van Bracht - A. K. SmitO - 1 Poortvliet - Noordijk1 - O van Doorn - Albrechts1 - O Afdeling 2b: Maliepaard - Kruikniet gespeeld Ant. Visser - Bakelaar jr1 - O Ladder: Ad Visser - Dane1 - O Commentaar: Markwat de remisekoning hield koen stand tegen Verolme. De Glopper net snel kampioen SOF liet zich na vele maanden inpakken. Du Pree had snel een „inktvis-paard" maar de Jager is groot verdediger. Boeter staat pion ach ter, maar wordt vermoedelijk toch re mise. Via mataanval won Hollander stuk in barre tijdnood Wolters. Ook Albrechts kwam tijd te kort. Poortvliet bewees dat hij ooit heel sterk speelde. JCH Dhr. Veldhuis neemt op de Eleos-school het zoveelste cadeautje in ontvangst. „Fam. Veldhuis" staat er op de deur van hun huis aan de Berkenlaan. Depaartellen dat ik moet wachten voordedeur na mijn aanbellen wordt open gedaan, zijn lang genoeg om het saamhorigheidsgevoel, dat van deze aanduiding uitgaat, te ervaren. „Erbij horen", om het anders te zeggen. Er gaat iets veiligs van deze twee woorden uit Dhr. Veldhuis is directeur van de Prinses Irene- en de Eleos- school. Dit zijn scholen voor moeilijk en zeer moeilijk lerende kinderen. Vroeger werd deze vorm van onderwijs BLO genoemd: wat een minder prettige benaming was. Vorige week is hij op beide scholen flink in de bloemetjes gezet want hij was 25 jaar bij het onderwijs werkzaam. In de woonkamer is het dan ook één grote bloemenzee. Maar de mooiste kado's vindt dhr. Veldhuis het wandkleed van de kinderen van de Prinses Ireneschool en het kunstwerk van brooddeeg van de kinderen van de Eleos-school Beide kado's hebben ze zelf gemaakt Als ik in een stoel geïnstalleerd ben, met een glaasje jus d'orange („de taart is op anders zou ik je een stukje aanbie den"), wil ik eerst van hem weten wat de naam „Eleos" betekent: „Dat betekentbarmhartigheid met de daad". Ds. Goedhart heeft destijds deze naam bedacht". Als hij vervolgens over zijn werk gaat vertellen staat de vreugde die hem dit geeft op zijn gezicht te lezen. Zoals iemand liefkozend over zijn hobby praat.... „Na mijn opleiding voor onderwijzer aan de kweekschool te Ede heb ik een voortgezette vakstudie gedaan. Ik wilde graag bij het specialistisch onderwijs werken. Het werken met moeilijk lerende kinderen vraagt een speciale aanpak. Er is op dit terrein een enorme ontwikkeling geweest. Vroeger wer den deze kinderen min of meer aan hun lot overgelaten. Op straat werden ze vaak uitgescholden enz. Het streven is nu om ze als volwaardige mensen in de samenleving te plaatsen. Dat kan alleen als ze de juiste begeleiding en opleiding krij gen. Op 16-jarige leeftijd is er de mogelijkheid om praktijk ervaring op te doen d.m.v. stagelessen op de „Tech zoals ze dat hier zeggen, op het Binnenhof en andere instellingen. Als directeur is het o.a. mijn taak om leiding te geven aan de onderwijsteams, gesprekken te voeren met de nodige instan ties en bedrijven, kontakt te onderhouden met de basisscho len en gezinnen bezoeken Gezinnen bezoeken. Dhr. Veldhuis weet nog goed hoe dat 25 jaar geleden ging: vader en moeder die heel nerveus op het puntje van hun stoel zaten. Want de „meester" of „boven- meester" was in die tijd iemand waar je erg veel respekt voor had. Dan kreeg je koffie uit een kop mét schotel. Op de kachel stond het pannetje melk te pruttelen.... „Gelukkig is dat verleden tijd. We onderhouden nu een nauw kontakt met het gezin waaruit een kind komt. Dat is erg belangrijk. We horen ook vaak verhalen over zusjes of broer tjes. De betrokkenheid met het gezin isgroot Op school is het zo dat de deur van mijn kamer altijd open staat De leerlin gen kunnen altijd bij me „aankloppen". Het is belangrijk voor ze dat ze de school zien als een plek waar ze zichzelf kunnen zijn. Als ze pas op school zijn, zitten ze in het begin vaak schuchter rond te kijken. Na een paar weken zie je ze opbloeien. Ze moeten door een acceptatieproces heen. Ze kom.en vanuit het dal omhoog. Later zijn ze blij en dankbaar". We hebben op onze scholen ook veel doe-vakken gaat dhr. Veldhuis verder. „Ze leren koken en in de tuin werken. Ik mag dat zelf ook graag doen. Thuis kook ik ook vaak en ik heb een hofte". Het onderwijs op de prinses Irene- en de Eleos-school wordt in een zeer gemoedelijke sfeer gegeven. Omdat de kinderen hier niet op hun tenen hoeven te lopen en niet alsmaar roden balpenstrepen in hun schrift zien staan, krijgen ze zelfver trouwen. Ze gaan zich op school thuis voelen. Ze horen erbij oftewel ze vormen een familie.... En zo zijn we weer terug bij het begin van dit stukje. Als je ergens bij hoori kunjefunktioneren en voor elkaar iets bete kenen. Dhr. Veldhuis laat me nog enkele albums zien die hij ter ere van zijn jubileum heeft gekregen. Ook laat hij me een foto-album zien met daarin vrolijke foto's van de leerlingen van de prinses Irene- en de Eleos-school op vakantie. Want dat hoort er ook bij.... Teunie Knöps Het novembernummer van Het Beste meldt dat dank zij een nieuw onder zoeksterrein, de psychoneuro-immuno- logie (PNI), is vastgesteld dat er een verband bestaat tussen de hersenen en het immuunsysteem, dat ons beschermt tegen ziekten. Het is gebleken dat geluk kig getrouwde mensen die maatschap pelijk aktief zijn langer leven dan meer geïsoleerde, alleenstaande of geschei den mensen. Sociale kontakten, het delen van gevoelens met anderen, le vensvreugde en geluk zijn bevorderlijk voor de gezondheid. Hoe kan een positieve geestesgesteld heid van invloed zijn op al of niet ziek worden? Deskundigen op het gebied van PNI hebben aanwijzingen gevon den dat via zenuwvezels in onder andere de milt, de lymfklieren en het beenmerg (alle onderdeel van het menselijke im muunsysteem) informatie van de herse nen aan het immuunsysteem wordt doorgegeven. Ook is duidelijk geworden dat monocyten - cellen die de genezing van wonden bevorderen, weefsel her stellen en bacteriën onschadelijk maken - gevoelig zijn voor neuropeptiden, che mische stoffen die in de hersenen wor den aangemaakt en een rol spelen bij de regeling van het emotionele leven. Zowel de zenuwvezels als de verschil lende chemische „informatie-stoffen" vormen een soort telefoonkabels tussen de hersenen en het immuunsysteem. Dit is de opmerkelijke uitkomst van ver schillende wetenschappelijke onderzoe ken, waarvan de resultaten in Het Beste aan de orde komen. Als die „telefoonkabels" bestaan, is het mogelijk het lichaam gunstig te be ïnvloeden via de geest. Psychologe Ellen Langer van de Harvard-universiteit in de Verenigde Staten leerde een groep operatiepatiënten hoe ze hun zieken huiservaring als minder bedreigend konden ondergaan door zich te concen treren op positieve kanten in plaats van op de onvermijdelijkheid van pijn. Het gebruik van pijnstillers lag bij deze patiënten de helft lager en zij verbleven gemiddeld twee dagen korter in het zie kenhuis dan degenen die niet aan het experiment hadden deelgenomen. Enige tijd geleden hebt u in het arti keltje „thuiszorg" kunnen lezen, dat de N.P.V. afdeling Goeree-Over- flakkee een projekt Thuiszorg wil gaan starten. Alle leden van onze vereniging hebben inmiddels uitgebreide informatie ont vangen over dit projekt. Zij hebben ook het daarbij gevoegde aanmeldingsfor mulier voor vrijwilliger/vrijwilligster ontvangen. Aan de ene kant mogen we heel blij zijn, dat de eerste aanmeldingen zijn binnen gekomen. Het doet goed in onze tijd, het Ik-tijdperk, te ervaren dat er gelukkig nog steeds meijisen zijn die belangeloos iets voor de naaste willen doen. Aan de andere kant moeten we op dit moment helaas vaststellen, dat we met het aantal vrijwilligers dat zich tot nu toe heeft aangemeld ons projekt nog niet kunnen starten. Via dit artikeltje willen we u dus dringend en hartelijk oproepen om, misschien nog eens, te overwegen u als vrijwilliger/vrijwilligster aan te melden. We kunnen ons heel goed voorstellen, dat er lezers zijn, die bij zichzelf den ken: „Dat is geen werk voor mij, dat is veel meer iets voor iemand die in de ver pleging werkt". Of, een andere gedachte die misschien bij u boven komt: „Wie weet hoeveel tijd me dat elke dag kost en ik heb het al zo druk". Wat die eerste gedachte betreft, we geven graag toe dat u een beetje gelijk hebt. Soms is er heel wat kundigheid nodig om een medemens thuis te kunnen hel pen. Daarom zijn we dubbel blij dat er bij de eerste aanmeldingen heel wat des kundigen zijn. De coördinator zal van hun bekwaamheid graag gebruik ma ken. Net zo graag zal hij u, die misschien in sommige opzichten twee linkse han den hebt, inschakelen om voor iemand wat boodschappen te doen, of met een MIDDELHARNIS Op zaterdag 4 november zal er D.V. een verkoping worden gehouden in het ver enigingsgebouw achter de Chr. Geref Kerk aan de Hoflaan. Op deze dag biedt o.a. de vrouwenver eniging haar zelfgemaakte artikelen aan. Verder worden er koekjes, cakes, snoepjes, levensmiddelen en fruit ver kocht. Ook kunt u bloemen, planten, bloembollen, kaarten, pennen e.d. ko pen. Ook is er soep en koffie verkrijg baar, terwijl er voor de jeugd ver schillende spelletjes worden georgani seerd. Vanaf 9.30 tot 15.00 uur bent u allen van harte welkom! De opbrengst van deze verkoping zal ten goede komen aan de Bouwkas van genoemde kerk. OUDDC)'*-'^ 60ERè-£ ■0\/ÊRfi-fl kKf E Daar hebben we nou eens heerlijk in zitten grasduinen, in dat nieuwe voor treffelijke boekje met verhalen en gedichten in het dialect van Zeeland en Goeree-Overflakkee. Het is zeer recent uitgegeven door de Zeeuwsche Ver eniging voor Dialectonderzoek t.g.v. het 60-jarig bestaan van de Vereniging en he tstaat boordevol met verhalen die het waard zijn onthouden te worden. Een veertigtal dialectschrijvers en dichters uit het hele gebied heeft aan de inte ressante vulling van het boekje bijgedragen. Ook flakkeeërs, als mevr. Soldaat- Poortvliet, Teunie Knöps, Nel Slegers-van Dongen, mevr. Huizer-Vroeginde- weij en Klaas Kastelein, elk van hen bekend uit de bijdragen die ze ook herhaal delijk aan de inhoud van ons blad leveren. Omdat het bloed nou eenmaal kruipt waar het niet gaan kan ging onze nieuws gierigheid het eerst uit naar de flakkeese verhalen, want 't spreekt je als flakkeeër natuurlijk enorm aan oud-Ouddorper Klaas Kastelein „'n Aeventje roake" te zien beschrijven of van mevr. Huizer 't verhaal over „Verkêêrieng" te lezen, de verkering van Jaep en Betje, hoe 't ankwam, op hun hóóg dag, hoe 't anbleef en hoe ze tien kinders krege.... Prachtig te lezen, de verhalen en gedichten, maar dat lezen heeft ook een educa tieve waarde. Men neemt kennis van een schat aan dialectwoorden en uitdruk kingen waardoor ook de kennis van de dialecten toe zal nemen. Het boekje, prima in stevige kaft gebonden, is door drs. Eversdijk, zelf eminent Zeeuws dialectspreker, lid van de Tweede Kamer, van een voorwoord voorzien. Het bevat 67 bijdragen op 179 pagina's. Zeer de moeite en de 35,- waard die de boekhandel berekent. Leden van de Vereniging betalen ƒ25,-. Het boekje bevat ook een aantal pentekeningen, getekend door P. Heerschap uit Ouddorp. hulpbehoevende naar het ziekenhuis te rijden. Een jonge moeder zal wat blij zijn als er iemand een uurtje op de baby past, terwijl ze zelf bij haar kind dat in het ziekenhuis ligt op bezoek gaat. En zal een eenzame bejaarde u niet hoogst dankbaar zijn als u 's middags een kopje thee komt drinken? Wat betreft het tijdprobleem: hebt u veel tijd? Laat het weten. Hebt u weinig tijd? Laat het ook weten. De coördinator zal ook daar graag reke ning mee houden. U bepaalt zelf hoe veel tijd u wilt besteden en wanneer u beschikbaar bent. Misschien zijn er lezers die zich door dit artikeltje voelen aangesproken, maar nog geen lid zijn van de N.P.V. Dat hoeft geen enkel probleem te zijn. U mag zich tegelijkertijd opgeven als lid en vrijwilli ger van de N.P.V. afdeling Goeree- Overflakkee. U zou zelfs niet de eerste zijn die dit de afgelopen weken ge daan heeft. De secretaris van onze vereniging ziet graag uw reacties tegemoet. Of hebt u eventueel nog vragen, dan kunt u zich wenden tot: A. van der Wende Keldenveg S3 3253 TC Ouddorp Telefoon 01878-3149 Ingezonden: In het Eilanden Nieuws van afgelopen dinsdag d.d. 31-10-1989 spreekt de heer J. Bruggeman over het drama van de vertraging m.b.t. de uitbreiding van het verenigingsgebouw Oostdam in Goede- reede, welke vertraging veroorzaakt zou zijn door de V.V.D.-rae dsleden. De waarheid is echter dat toen de uit breiding van het verenigingsgebouw Oostdam in de openbare commissiever gaderingen van Ruimtelijke Ordening en Finananciën behandeld werd, o.a. de V.V.D.-fraktie gevraagd heeft naar een overzicht van het aantal uren dat de ver enigingen (o.a. de Koninklijke Fanfare Apollo) gebruik maken van het vereni gingsgebouw en het aantal uren dat Let's Dance hiervan gebruik maakt. De indruk bestond namelijk dat door de aktiviteiten van Let's Dance een aantal verenigingen beperkt werden in het gebruik van het desbetreffende ge bouw. Wat er in het midden van de jaren tach tig een voortdurende klacht over de lage suikerprijzen op de wereldmarkt, sinds vorig jaar is het tijd gekeerd. Er is een grote vraag naar witsuiker en de voorra den z.g. C. suiker verminderen ziendero gen. Straks komt misschien een tekort in zicht en dat heeft natuurlijk invloed op de prijs. Deze was in september ƒ800,- per ton, verwacht wordt een stijging tot ƒ900,-. Wel is de jaarlijkse suikerpro- duktie gestegen van 85 miljoen ton in 1979, tot 108 miljoen ton in 1989, terwijl 10 miljoen ton kunstmatige zoetstoffen worden geproduceerd, maar vooral de derde landen nemen meer suiker af ter wijl het suikerverbruik harder stijgt dan de produktie. Slechts 15 tot 18% van de produktie komt op de wereldmarkt. OOLTGENSPLAAT Donderdag 2 november j.l. herdacht het echtpaar Comelis van der Vliet en Neel- tje van der Vliet-Kammeraad, Mei- doomstraat 4 te Ooltgensplaat hun 60-jarige echtvereniging. Bij deze ook onze hartelijke gelukwensen. De V.V.D.-fraktie was en is van mening dat het verenigingsgebouw allereerste ten dienste staat voor het verenigingsle ven van Goedereede en op de tweede plaats voor eventuele commerciële ak tiviteiten. Alleen om die reden heeft onze fraktie gevraagd naar een overzicht van het aantal gebruiksuren. Dat het enige tijd heeft geduurd voor het gevraagde over zicht werd verstrekt is niet een zaak van een politieke fraktie maar van het Stich tingsbestuur van het verenigingsge bouw Goedereede. Daarbij komt dat in de openbare com missievergaderingen bijna iedere partij een vertegenwoordiger heeft en deze commissies het College van B W advi seren, waarna het College beslist om voorstellen al of niet aan de gemeente raad voor te leggen. Het is jammer dat de heer J. Bruggeman, niet gehinderd door enige kennis van zaken, dit soort beweringen doet welke volstrekt bezijden de waarheid zijn, dat is het drama van de heer J. Brugge man. V.V.D.-fraktie Gemeente Goedereede

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 13