IIAnDEfl niEUWS Bestemmingsplan voor bebouwde kom Goedereede Nieuws bruidsfoto' 100 GULDEN IE Heimwee naar de Stelle? Ie herberg „Het IJ" Ferme autobotsing in Sommelsdijk iAAD GOEDEREEDE: Electriciteit voor „de Horre"! Orgelbespeling te IVBiddelharnis Dinsdag 1 oktober 1968 No. 3725 irksla ■Gemeeïj-Seblaïl Sêeliertdam h. ''t vertóeïi lip. het hai^n, 'm bet mï, wat wosrjfer* td I JlON'" INIS If UIT DS KEUKEN I Ook voor l FOTOGRAFIE 5 I J. ZANDSTRA t SOMMELSDIJK Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,-per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Spaarvormen (evt. te combineren): levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen garantiekredietaflossingen I blad brt heeft iing uit In het beji 1 schromel It. ld, het pstaan dat lade zal toe dal foutje" Onderstaand vervolgen we het naads- van de j.I. donderdagavond te loedereede gehouden raadsvergadering. Ingekomen stukken Ingekomen was een verzoek van dhr. Meyer, Provinciale weg 8 te Oud- orp, houdende het verzoek tot aan- renging van straatverlichting langs e Prov. weg en de Broekweg. Met etrekking tot dit schrijven delen b. en de raad mee dat bij schrijven van juni aan G.S. is verzocht in de aan eze aanleg verbonden kosten een sub- idie te verlenen. Van de zijde van S is inmiddels medegedeeld dat, nu iet betrekking tot de toekenning van =n Prov. subsidie in kosten van straat erlichting een nieuwe regeling is vast- esteld die per 1 juli 1968 van kracht geworden, het schrijven van b. en zal worden behandeld met inacht- eming van de in deze nieuwe regeling pgenomen bepalingen. B. en w. ver achten dat de beslissing van G. S. p korte termijn zal worden medege- eeld. Door de N.V. Emgo wordt momenteel en verlichtingsplan voor de gehele emeente opgesteld met faseringssche- la en kostprijsbegroting welk plan in e eerstvolgende raadsvergadering zal rorden overlegd. Zand- en watertafel Een crediet van f 216,werd be- ihikbaar gesteld voor de aanschaf an een zand- en watertafel t.to.v. de ijzondere kleuterschool te Stellendam. Ingetrokken werd het raadsbesluit an 8 febr. 1965 tot het instellen van de rie commissies tot wering van school- erzuim. Aan de leden van commissie werd srvol ontslag verleend. 0e opheffing oudt verband met de inwerkingtre- ing van de nieuwe leerplichtwet, die it toezicht op de naleving van die wet iet langer aan leden van commissies och aan het college van b. en w. op- raagt, die daartoe één of meer ambte- jren aanwijst. Afrastering. Bij de overdracht (in juni 1964) door hr. A. Hoek te Goedereede van een Dor hem aan de gemeente verkocht ïrceel grond in „de Nieuwe Oostdijk" erd door verkoper bedongen dat het ideelte dat hij in eigendom behield ïn een deugdelijke afrastering zou orden voorzien. Gevraagd werd daar- )or een crediet van 1000,.beschik- jar te stellen. Dhr. Visser: Dit heeft wel wat in de ist gelegen! Voorz.: „Inderdaad, in de kast van de ■oegere gemeente Goedereede, we zijn araan niet debet". De raad ging accoord. Voorbereiding bestemmingsplan bebouwde kom Goedereede. Ter gelegenheid van de behandeling daTërj Structuurschets voor het Greve- igenbekken in de Commissie Ruimte- ke Ordening, Recreatie en Algemene sken, werd vanwege het Instituut Stad 1 Landschap gesteld, dat voor het mo- e hoopiii ™entale stadje Goedereede een mo er vootl bestemmingsregeling modern de zin van een juridische vormge- ,et onder! "S ™6t gebruikmaking van de nieuwe geen „onp ïtgeving dient te worden overwo- est' de fl Hiermede zou, in het bijzonder met ■n 'heeft °og op de te verwachten toename in de toeristische belangstelling voor t stadje, de bescherming van de his- rische kern tegen aanslagen in de irm van onverantwoord te achten luwplannen e.d. moeten worden nage- reeJd. Met het Instituut Stad en Landschap i met de Commissie Ruimtelijke Orde- ng ca. zijn B. en W. van oordeel, dat bn mag t hoofde van genoemde redenen voor tjn da" toekomst inderdaad aan de vaststel- ■aar het ig van een dergelijke regeling niet valt Ier. ontkomen. 1 Dinky- Daarbij komt, dat voor Goedereede Itchbox- voor een deel daarvan een aanwijzing varia- s beschermd stadsgezicht in de zin van nage- j Monumentenwet te eniger tijd aller- to's, verk- de Sio fte Mee ds Sjoel- Ischaak- >ergeten I assorti- minst denkbeeldig moet worden geacht. Naast de reeds nu geldende individuele bescherming voor de 115 op de lijst van beschermde monumenten geplaatste panden, ontstaat dan een bescherming voor complexen van gebouwen etc. zoals b.v. bepaalde straatwanden welke beoogt het bewaren van schaal, sfeer en karakter van het historische geheel en welke bescherming wordt ge realiseerd door middel van een bestem mingsplan. Binnen één jaar na de in schrijving van een. aanwijzing als be schermd stadsgezicht, hetgeen geschiedt na het besluit terzake van de Ministers van Cultuur', Recreatie en Maatschap pelijk Werk en van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, moet n.l. de ge meenteraad een bestemmingsregeling in de vorm van een bestemmingsplan als bedoeld in de Wet op de Ruimtelijke Ordening vaststellen of herzien. B. W. zijn van oordeel dat het vaststellen van een bestemmingsplan zeker in overweging dient te worden genomen. Door Stad en Landschap is medegedeeld dat de kosten met het ver vaardigen van een bestemmingsplan verband houdend, voor het eerste jaar op 10.000 a 13.000,kunnen worden geraamd. Voorgesteld werd daartoe een crediet van 13.000,beschikbaar te stellen. Dhr. Visser had er geen bezwaar te gen ook al liggen er al heel wat plan nen in de kast. „Als we A zeggen moe ten we ook B zeggen en dat houdt in dat alle panden dan goed zullen moeten worden onderhouden en niet verworden zoals somnaigen nu zijn. „Prachtig dat het oude bewaard blijft en het nieuwe toch zijn gang kan gaan vond dhr. Snijder. Hij was er gelukkig mee dat Goerees historie daarmee be waard kan blijven. „Het eerste jaar koste het 10 a 13.000 moeten we op nog meer rekenen?" vroeg mevr. Grinwis. „De plannen blijven heus niet in de kast!" verzekerde de voorz.; „We komen zonder een goede planning beslist niet van de grond" was zijn overtuiging. In Goeree zo zei de burg. staan 115 panden op de lijst van Monumenten zorg, als we voor 1970 met plannen ko men, kunnen we eigen wensen daarin naar voren brengen. De voorz. vond de gevraagde vaststelling nodig om Goeree leefbaar en bewoonbaar te houden op dat niet altijd bij gevraagde verbou- winkjes e.d. gegooid wordt met het machtswoord „het staat onder Monu mentenzorg". Tot mevr. Grinwis zei de voorz. „Des kundigen kosten geld maar Goeree is het waard!" Dhr. Grinwis voerde als be zwaar aan dat er aan een bepaald pandje (Pad 1) niets gedaan mocht worden maar dat was juist antwoord de de voorz. omdat er geen basisplan Eén van de historische pandjes (Kinderdijk 1 en 3) die op de lijst van Monu mentenzorg voorkomen. Het pand dateert uit het begin van de 17e eeuw. was. „Als het verandert ben ik ervoor" gaf dhr. Grinwis te kermen. „Gelukkig" antwoordde de voorzitter „Succes" wenste dhr. G. Tanis. Verhuur 't Klooster 9. Besloten werd tot verhuur van het pandje 't Klooster 9 te Goedereede aan de pottenbakster, mej. T. J. Hameete- man te Ouddorp. Zij wil de woning be wonen en er een atelier in vestigen. Een bedrag van 1200,werd gevo- teerd voor het aanbrengen van enkele verbeteringen aan de woning. B. en W. adviseerden de raad tot verhuur en niet tot verkoop. Dhr. van Zetten had de woning willen kopen. B. W. geven aan verhuur de voorkeur i.v.m. eventuele plannen voor een toe komstige restauratie reconstructie van het straatje. „'t Is wel leuk voor Goeree" vond de heer Visser. Aansluiting op electriciteitsnet De panden Zuidweg 14 te Ouddorp (de Z/g. Horre") en Damweg 1 te Stel lendam (boerderij bewoond door de gebrs. Bijdevaate) zijn nog steeds niet op het electriciteitsnet aangesloten. Door b. en w. is aan de N.V. Emgo verzocht de mogelijkheden tot aanslui ting van deze panden te onderzoeken. Door genoemde N.V. zijn de kosten van aansluiting voor het pand Zuid weg 14 geraamd op f 9.000,en voor Damweg 1 op 15000,—. Gepleegd overleg resulteerde daarin dat de z.g. derde regeling zal kunnen worden toegepast. Dhr. J. Tanis (Zuidweg 14) heeft zich accoord verklaard met het betalen van f 3000,Ook zal hij een ruimte be schikbaar stellen waarin een transfor mator kan worden opgesteld om de hoogspanning tot laagspanning om te vormen. Voor het pand Damweg 1 zal van de geboden gelegenheid geen gebruik worden gemaakt. Dit pand is eigendom van dhr. H. E. E. J. Pater Notte te St. Armandsberg. Bestemmingsplan „Poldersbos" Door het bestuur van de polder Goe ree is in jan. van dit jaar verzocht aan het perceel grond, het zg. „Poldersbos" een recreatieve bestemming te geven. Het is de bedoeling om zodra de pla nologische mogelijkheden hiertoe aan wezig zijn op dit perceel zomerwonin- gen te doen bouwen door de eigenaren van zomerwoningen die in verband met het uitvoeren van werken door Rijks waterstaat ter versterking van de zee wering bij het Flauwe werk en West hoofd moeten verdwijnen. Het plan heeft'inmiddels ter inzage gelezen, voor gesteld werd het ongewijzigd vast te stellen. YerJcoop grond te Stellendam Van het bestuur van de woningbouw- ver. „Beter Wonen" is een verzoek ont vangen een perceel grond, gelegen in het bestemmingsplan „West" te mogen aankopen voor het bouwen van een 15- tal autotooxen en een berging. De prijs werd bepaald op f 32,60 per m2. Ook werd een crediet van f 6600, beschikbaar gesteld. In het bestem mingsplan „den Aanwas" werd aan „Beter Wonen" plm. 200 m2 grond verkocht» voor het bouwen van 2 dag- winkels. De prijs per m2 bedraagt f 37,50. De winkels zouden al met St. Nicolaas geopend moeten zijn Niet dicht op elkaar! Dhr. Visser waarschuwde er tegen de woningen dicht op elkaar te bouwen. „We moeten geen buurten bouwen;" De voorz. verklaarde zich evenzeer tegenstander van een te dichte bebou wing maar hij maakte duidelijk dat er uit twee kwaden gekozen moet worden, wanneer de grond te duur gaat wor den is ze onverkoopbaar!" Voor een bungalow is men al zo'n 34000,aan bouwgrond kwijt! In het plan is ook een Randweg ge projecteerd maar het was voor de voorz een raadsel hoe die er komen moet. „Peuteren..." adviseerde de heer Vis ser. Nadat in Dirksland een raadslid had geklaagd over de weergave door de pers van de besprekingen in de raad heeft donderdagavond dhr. L. Visser gemeend dat te moeten doen. „Het zijn maar grepen uit het geheel",' vond dhr. Visser, vroeger in Stellendam hadden we een eigen gemeenteblad, is daar nu ook niet aan te denken...?" vroeg hij de voorzitter. De voorz. burg. Smith leek wel geneigd het daarover te hebben maar dan in een volgende vergadering. Speciaal voor dhr. Visser wordt hier bij de „kop" van de „Stelle" nog eens afgedrukt. Het blad dat overigens een weinig boeiend bestaan leidde voerde de spreuk: „In 't verleden ligt het he den, in het nu, wat worden zal". Overigens zijn wij fluks begonnen met een meer uitgebreide verslaggeving van de gehouden raadsvergaderingen, wij hopen dat dat op prijs wordt gesteld. Jim ge- lelharnis GING 23 sep'J n lan Waal ters r al IS daar ir [in- jRVOLGVERHAAL door P. de Zeeuw J.G.zn. |V. Uitgeverij „De Banier" - Utrecht paar zijn de Watergeuzen!" schreeuw- Frans. Hij holde naar het luik en riep f e klok! De klok! Luiden! Luiden!" lüp de rivier begon Lumey nu de forgang naar de stad te forceren, die for de forten werd verdedigd. lUndertussen trokken de koster en zijn [ipers aan de touwen. Het duurde even or er beweging kwam in de klepel, aar toen die eindelijk op gang kwam, leunden de zware slagen over de sla- fijde stad. TJat klokgelui bracht vriend en vijand j_cle been. ■^rote troepen sterke- kerels trokken I stad door onder de kreten: „Op voor aanderen! Op voor de vrijheid!" Pe gehele stad kwam in gisting. Ii^ie zo, Mieke zei Frans het spel lat beginnen. Blijf jij maar rustig in r torenkamertje zitten, ik moet naar ■Reden!" En meteen holde hij de trap- af en de straat op. Daar liep het mensen, die allen om wapens 'eeuwden. „Ga maar mee naar Lieven de Smet! riep Frans die zaL jullie wel aan v/apens helpen! Hij heeft er genoeg!" „Wat, wou je ons naar die Judas hebben?" werd er geantwoord. „Ja! schreeuwde Frans jullie gaan naar Lieven, want die is geen Ju das. Hij is de beste vaderlander van heel Antwerpen. Hij wacht op ons!" Daar keken de mannen toch van op. Wie had nu ooit zoiets kunnen denken? Lieven de Smet, ze hadden hem nooit anders gekend als de Spanjolen-vriend, en nu bleek het dat dit allemaal poli tiek van hem was geweest. Intussen had de plotseling uitgebro ken opstand niet weinig schrik teweeg gebracht onder de Spaanse bezetting. De soldaten werden snel naar de wallen ge dirigeerd, maar werden daarin verhin derd door de burgers. Als gevolg daar van konden de afzonderlijke groepen soldaten geen kontakt met elkaar krij gen. En het aantal gewapende burgers nam elk ogenblik nog toe. Ondertussen zat Mieke alleen in het torenkamertje. Zij hoorde het rumoer van de gevechten, die overal in de stad gaande waren. Bij de gloed van een in brand geschoten schip zag zij duidelijk de schepen van Lumey de rivier opvaren. Al een uur was de strijd nu gaande, maar een beslissing was er nog niet ge vallen. Het was een deel van de bezet ting gelukt zich te verenigen en dit trok op tegen de burgers. Het felst werd er gevochten bij het paleis van de goever- neur, bij de politiepost en bij de Rode Poort. Daar het de toeleg van de Geuzen van Lumey was door de Rode Poort de stad binnen te dringen, werd daar uiter aard het felst gevochten. De burgers wilden die poort overmeesteren, doch de Spanjaarden hadden deze toeleg door en vochten wat zij konden. De meest weerbare burgers waren er door Denecker, Struyk en Van der Stap pen heengezonden en ook Frans deed hier mee aan de strijd, nadat hij met een aantal burgers wapens had gehaald op de Grote Markt. Toen de Spanjaarden een troep ruiters ter versterking kregen, werd de toestand voor de burgers bij de Rode Poort er niet beter op. Ze beschikten slechts over gebrekkige wapenen: ijzeren staven, hooivorken, voorhamers en bijlen en daarmee waren ze niet opgewassen te gen de chargerende ruiters. Maar opeens kwam er verandering ten goede. Zodra Lieven de Smet, die met zijn eigen benden spottend de Judasbende genoemd in een ander deel van de stad aan het vechten was, vernam dat het bij de Rode Poort span de, trok hij er direkt met zijn mannen heen. Behalve goede wapens, had hij' ieder van zijn marmen een brandende fakkel in de hand gegeven. Hij had hun gezegd, dat zij er voorzichtig mee moes ten omspringen. Dat was wel nodig, want aan elke fakkel had hij op ver nuftige wijze vishaken laten bevestigen. Zodra zij het terrein van de strijd bij de Rode Poort hadden bereikt, slingerde Lieven zijn fakkel naar de ruiters. De fakkel bleef hangen aan het tuig van e enpaard; het brandende pek, dat langs de huid van het dier liep, maakte het beest razend van schrik. Het gevolg was dat het begon te steigeren en te sprin gen en zijn ruiter op de grond wierp. De mannen van De Smet deden nu wat hun hoofdman hun had voorgedaan en door de regen van vuur, die nu op de ruiters neerdaalde, was er geen enkel paard meer in bedwang te houden. Het werd een groot verward kluwen. De ruiters konden niet meer vechten en trachtten te vluchten. Ze werden daar in al spoedig door het Spaanse voetvolk gevolgd. Zodra de baan vrij was, stormden de opstandelingen naar de poort. Met hun bijlen hakten ze de sloten stuk, de ket tingen van de ophaalbrug volgden en weldra was de Rode Poort in hun macht en stond de stad voor de Geuzen van Lumey open! In haar torenkamertje zat Mieke on afgebroken naar de stad beneden haar te kijken. Ze zag en hoorde, dat er op verschillende plaatsen werd gevochten, maar als men haar gevraagd zou heb ben: „Hoe is de stand, Mieke?" zou ze op „We peuteren gestaag", verzekerde de voorz. Geen afbraak Bij de mededelingen was een brief van Monumentzorg, houdende de me dedeling dat het pand Pad 1 niet mag worden afgebroken. Het ligt op een mooie plaats bij de haven en in het pand bevinden zich gotische details. Het verzoek tot afbraak van Pad 3 bleef nog buiten beschouwing. De Ver. Hendrik de Keijzer is mo menteel in de pandjes geïnteresseerd. NED. HERV. KERK Beroepen te Melissant P. Kolijn te Scherpenisse; Oud Alblas A. Mulder te Ter Aa; Kampen en Rijssen C.J. P. Lam te Putten; Elspeet W. Vroegindeweij te Katwijk; Doornspijk J. v. Rootselaar te Bameveld; Woerden H. Binnenkamp te Vriezenveen. Aang. naar Schoonhoven H. C. Bult man te Sommelsdijk; Veenendaal J. v. d. Krift te Ermelo. Bedankt voor Tholen L. Blok te Rid derkerk; Waddinxveen en Wezep H. Binnenkamp te Vriezenveen; Brakel W. V. Hennekeler te Zwartebroek; Nieuw Beijerland B. v. d. Wiel te Elburg; Din- teloord A, Tromp te Goudriaan. Rijsseiï: Na bevestiging door zijn va der Ds. J. Bakker, em. pred. te Veenen daal met Ezechiël 33 7, deed Ds. E. Bakker, gekomen van Tholen intrede alhier met Zacharia 4 6b. GEREF. KERKEN Beroepen te Boskoop en Sittard R. Molenmaker te Drenten; Leiden W. Ha verkamp te Aalsmeer; Klimdert G. Si- nia te Ee; Uithuizermeeden W. de Ruiter te Harkema; Ter Apel S. Molenkamp, kand. te Emmeloord. Bedankt voor: Grootegast, Hardega- rijp, Varsseveld en Voorthuizen J. Broersma te Westerbork; Bedum H. Tien te Ede; Nijkerk J. Genuit te Drachten. Ds. H. den Boeft die onder de Protes tanten in Noord Italië werkte, vanuit de kerk van Veendam, is door de classis Winschoten vervallen verklaard van het ambt. De vereniging van Verontrusten in de geref. kerken komt op 5 oktober te Urk bijeen. Dhr. H. Maaskant uit Zeist zal daar refereren over „Biddend waken wakend bidden". Het Urker Mannen koor „Cresendo" verleent vocale mede werking. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Berkel J. de Weger te Houwerzijl; Oegstgeest M. v. d. Berg te Kampen. Bedankt voor Smithsville (Canada) P. Schelling te Wetsinge; Orangeville A. ICooy te Emmen; Heemse T. Keegstra te Érmelo. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Soestdijk J. v. Amstel te Middelburg en J. Kampman te Ede. Beroepen te Gouda M. de Boer te Amsterdam; Veenendaal C. Verhage te 's Gravenhage; 's Gravenhage-W. J. Westerink te Haamstede; Maarssen C. V. d. Weele te Huizen. Bedankt voor Apeldoorn-Z. C. Bos te Zuidland; Maassluis P. v. Zonneveld te Papendrecht; St. Jansklooster J. Kamp man te Ede. Drs. J. Versteeg te Wormerveer heeft de benoeming tot Hoogleraar te Apel doorn aanvaard. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Zoetermeer D. Hakken berg te Dordrecht; Rotterdam-Z. J. Weststrate te Meliskerke; Enschede J. Wisse te Elspeet; H. I. Ambacht K. de Gier te 's Gravenhage; Klaaswaal H. Ligtenberg te Genemuiden. Bedankt voor Middelharnis en Rotter- dam-Zuidwijk J. v. Haaren te Amers foort. Trirfit: Na bevestiging door Ds. L. Rijksen van Rotterdam, met Nehemia 2 4-5, deed kand. J. Baayens intrede al hier met 2 Kor. 4 5. Er was grote belangstelling. ÖOLTGENSPLAAT Uitslag verloting hejaardtensociëteit De gemaakte en geschonken goederen door en voor de bezoekers(sters) van de bejaardensociëteit in het Ver. ge bouw „'t Centrum" zijn verloot. Op de volgende nummers zijn de prijzen ge vallen: 3, 64, 71, 91, 104, 112, 107, 140, 173, 187, 134, 253, 254, 264, 257, 282. 311, 330, 313, 381, 339, 406, 432, 443, 480, 493, 491, 535, 594, 598, 619, 632, 657, 668, 711, 741, 750, 752, 739, 764, 765, 767', 783, 795, 802, 812, 828, 862, 923 en 958. De prijzen kunnen worden afgehaald aan het verenigings- huis Marijkestraat 25. Op zaterdagavond 5 oktober a.s. zal er op het orgel in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis weer een orgelbespe ling worden gegeven. Arie J. Keijzer, organist van de „Doelen" te Rotterdam zal deze orgelbespeling geven. Door de concertgever is een „Bach programma" samengesteld, o.a. Toccata, Adagio en Fuga. Vijf orgelkoralen en als slot de- bekende Passacaglia en Fuga in C. Programma's aan de kerk verkrijg baar. Aanvang 8 uur n.m. MUTATIES BIJ RIJKSPOLITIE GROEP MIDDELHARNIS Per 1 okt. a.s. vinden bij de groep Middelharnis van de Rijkspolitie de vol gende mutaties plaats: De wachtmeesters M. J. Dijkshoorn en L. A. Gouw worden overgeplaatst naar resp. de groep Papendrecht en Dubbel dam. Beide heren hebben één jaar in Middelharnis stage gelopen. Eveneens per 1 okt. worden twee ad- spiranten van de opleidingsschool te Horn naar Middelharnis overgeplaatst, t.w. de heren C. A. v. Donge en J. C. Maaskant. Per die datum komt wmr. L. J. Bout uit Zierikzee te Middelharnis in dienst. Donderdagavond had op de kruising J. Jansestraat Prinsesselaan een flinke botsing plaats tussen twee personenwa gens. Op de Prinsessenlaan reed mevr. Steehouwer met een Citroen; vanuit de voor haar .rechts gelegen Joos Janse straat naderde de onderwijzer, dhr. Zijl stra met zijn Taunus 17 M. Op de krui sing kwamen zij met elkaar in botsing. Het dochtertje van mevr. Steehouwer werd licht gewond, dhr. Zijlstra liep waarschijnlijk een hersenschudding op. Zijn wagen werd zwaar beschadigd. Ook de Citroen kreeg flinke schade. spaarbewijzen effectenbewijzen Nadere inlichtingen bij Spaarbanl<en, Boerenleenbanl<en, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellings fondsen, Hyfjotiieekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverzekering- maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. die vraag geen. antwoord hebben kunnen geven. Ze hoorde op de Schelde de ka nonnen van de Geuzen bulderen, maar veel wijzer werd ze daar niet van. O, wat zou ze graag geweten hebben hoe de vrijheidsstrijders er voor stonden. Maar ze had Frans moeten beloven de toren niet te zullen verlaten en dus moest zij geduldig wachten. Dat moest de koster ook, want Frans had hem de zorg voor Mieke opgedragen. Hij bleef dus stil in zijn kamertje, maar op een gegeven moment hield hij het niet lan ger uit. Hij snelde de ladder op, die leidde naar het kamertje van Mieke en terwijl hij de deur openduwde zei hij: „Hoor je dat? Ze zijn nu hier vlakbij, ik denk op het Groene Plein. Kijk daar eens! Nee, daar bij de haven, daar brandt het!" Een ogenblik later vervolgde hij„Dat is wat nieuws, ik hoor kanonskogels!" „Zou de citadel op de stad aan het schieten zijn?" vroeg Mieke. „Welnee, het geluid komt niet van de kant der citadel, maar van de Rode Poort. Het zijn de kanonnen van de Geuzen. Hoor maar, hoor maar! De trompetten, de trommels, ja, ja, dat zijn de Watergeuzen, ze zijn in de stad!" Uitgelaten van vreugde danste de oude koster door het kamertje heen en weer, terwijl hij zijn muts als een kleine jongen in de hoogte gooide. De oude man vergiste zich niet. Het waren inderdaad de Watergeuzen van Lumey, die de stad binnen marcheerden. Dat betekende, dat de zaak gewonnen was. Tegen de twaalfhonderd man lan dingstroepen van de Geuzen, vermeer derd met de opstandelingen in de stad, welker aantal nog steeds groeide, waren de Spanjaarden niet opgewassen. Zelfs vrouwen en oude mensen begon nen deel te nemen aan het gevecht. Tegen de morgen kwamen zelfs hulp troepen opdagen uit de omliggende dor pen. De eersten waren kerels uit Ber- chem, die onder aanvoering van sche pen Verhupt de stad te hulp snelden. Op één van de Antwerpse pleinen stond Frans ineens tegenover de smid uit Berchem. „Mieke?" was het eerste woord, dat Verhupt zei. „Maak je over Mieke geen zorg, Ver hupt zei Frans ze is veilig en je zult haar gauw genoeg zien. Op een, wonderlijke manier zijn Mieke en ik de dans ontsprongen!" Toen de nieuwe dag aanbrak waren de Geuzen en de burgers meester van de stad. De citadel, waarin de Spaanse be zetting zich had teruggetrokken, gaf zich over en de vloot van de Water geuzen lag gemeerd in de haven van Antwerpen. Wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 5