2012 DE THOOLSE COURANT Schipper f OAZ Rabobank VERKIEZING FAMILIEBEDRIJF VAN HET JAAR gemeente Tholen 'VAN KLEERMAKERIJ TOT MODEZAAK MET WEBWINKEL' 'ASSORTIMENT IS GROOT, MAAR WORDT NOG GROTER' EEN DRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT tvTélse. Firma Pleune, Voorstraat 5-7, Sint-Annaland. Centrum Familiebedrijf Oosterschelde FIRMA PLEUNE Firma J. Melse, Stevinweg 9, Tholen. FIRMA J. MELSE Donderdag 12 april 2012 7 amm uan het organisate van lokale laar accountants, bedrijfs- en organisatie adviseurs www.ondernemendoejesamen.nl De gemeente Tholen hecht veel belang aan de Thoolse bedrijvigheid en draagt daarom ook de familiebedrijven een warm hart toe - www.tholen.nl Zeeland is topscoorder op het gebied van familiebedrijven en Tholen levert daar aan een belangrijke bijdrage. Dat blijkt uit dit inmiddels royaal gevulde vak met foto's van Thoolse familiebedrijven. De belangstelling om mee te doen aan deze rubriek is groot. Familiebedrijven komen de economische crisis relatief gezien goed door en zorgen daarmee voor stabiliteit van de Thoolse economie. Op deze pagina kunt u de verhalen lezen van twee bekende familiebedrijven die deelnemen aan de verkiezing Thools Familiebedrijf van het jaar 2012. Deze verkiezing is een initiatief van de NNP (Nederlandse Nieuwsblad Pers), het Centrum van het Familiebedrijf en de Eendrachtbode. De jury bestaat uit burge meester W. Nuis (voorzitter), mr. A.A.J. Schot (notaris), mr. D.P. Gunst (Schipper/ OAZ) en A. de Korte (directeur Rabobank Oosterschelde). Zij gaan de bedrijven beoordelen aan de hand van criteria zoals familiaal karakter, innovativiteit, duur zaamheid, klanttevredenheid en toekomstvisie. Later worden alle verhalen gebundeld in een prachtig boek en zal tijdens een speciale verkiezingsavond de winnaar bekend worden gemaakt. We wensen u veel leesplezier. Wim Heijboer, uitgever Eendrachtbode Moeder Lia en haar dochters Miranda en Arjenne dragen wat ze in de winkel verkopen. Ze laten zien wat de mode dit voorjaar biedt. Ze zijn het gezicht van Pleune Mode, vooruitstrevend op het gebied van dameskle ding. Miranda en Arjenne zijn de zesde generatie Pleune die in kleding doet. Nu bestaat het assortiment uit baby- en kinderkleding, dameskleding en schoenen. Klanten kunnen terecht in de ruime winkel aan de Voorstraat 5-7 in Sint-Annaland. Sinds kort ook op de webshop voor baby- en kinderkleding. Arjenne van Tilbeurgh-Pleune (29): „De mensen zijn enthousiast. Ze kijken op de site, maar komen daarna vaak naar de winkel." De stenen winkel blijft de hoofdzaak, zegt Miranda Jansen-Pleune (36): Mensen willen lekker kunnen kijken. En indien gewenst, geven we altijd een eerlijk advies. Dit alles gezellig onder het genot van een bakje kof fie. Maar wij sluiten onze ogen niet voor de nieuwe mogelijkheden van de sociale media." Het is tekenend voor de ondernemersgeest in de familie. Het assortiment bij Pleune is groot. De collecties worden bijna wekelijks aangevuld. Ze organiseren extra activiteiten zoals een ladiesnight en een modeshow. „Dat waarderen de klanten en het is goed voor de sociale contacten." Hun ouders Wim (61) en-L»a.(59) zijn nog altijd actief in de zaak. Pleune is sinds 1973 aan de Voorstraat in Sint-Annaland gevestigd. De geschiedenis gaat terug tot 1860 toen Jan Pleune als kleermaker aan de Ring begon. In 1920 liet Willem Pleune zich inschrijven bij de Kamer van Koophandel als 'heeren- en dameski eer-" makerij'. Wim Pleune heeft het allemaal uitgezocht. Bewaart de houten kleerhangers uit die tijd: Fa. W. Pleune Zoon, Scherpenisse tel. 27. Zijn vader Cor nam het stokje over. „Hij was vertegenwoordiger in kleding. Er waren tien kinderen in het gezin en hij moest thuis komen werken. De broers van opa hadden overal winkels: in Sint-Maartens dijk, Poortvliet, Burgh-Haamstede, Yerseke en Rotterdam. De familie is doordrenkt van kleding." Uit die tijd stamt de uitdrukking: 'Pas je net, zei Pleune'. Een manier om aan klanten duidelijk te maken dat de gepaste kledij goed zat. Wim zette het familiebedrijf in Scherpenisse voort dat naast kledingverkoop ook woningen inrichtte. „Dat kwam door de Ramp. Mensen wilden nieuwe vloerbedekking en meubels. Mijn vader sprong er op in." Lia was er winkel meisje. Toen Wim met haar trouwde, moesten er twee gezinnen van leven. „Het dorp was er te klein voor. Je wilt groeien." Ze verhuisden naar Sint-Annaland. Lia runde de winkel met, toen nog, klassieke dames- en herenkleding, Wim richtte zich op de complete woninginrichting. Toen Miranda het kledingvak inging, wilde ze een jongere doel groep bereiken: Young Style. Het sloeg aan. Groeide uit zijn jasje. In 2001 werd de zaak er voor uitgebreid. Volgend jaar hoopt de familie samen met de medewerksters en de klanten het 40-jarig bestaan te vieren. Liaen Wim Pleune, Miranda Jansen-Pleune en Arjenne van Tilbeurgh-Pleune (v.l.n.r.). Janny, Robert en Johan Melse (v.l.n.r.). Van een Winkel van Sinkel met huishoudelijke artikelen tot een regionaal opererende groothandel in ijzerwaren en gereedschap voor bouw en industrie. De firma Melse is een begrip op Tholen en daarbuiten. Begonnen in 1924 op de Markt, sinds 2007 gevestigd op het bedrijventerrein Welgelegen II in Tholen. Tot dan bediende Melse de zakelijke en de particuliere markt vanuit één ruimte. In het karakteristieke pand aan de Markt. Na de verhuizing gesplitst in Melse en Multimate. Twee afzonderlijke bedrijven onder één paraplu. In één groot nieuw pand aan de Stevinweg. Melse biedt een breed scala aan artikelen: elektrisch gereedschap, luchtge- reedschap, hang- en sluitwerk, bevestigingsmateriaal, ijzerwaren, chemische artikelen als lijmen en kitten, klimmateri- alen, hijs- en heftwerktuigen, verspanende gereedschappen, persoonlijke beschermingsmiddelen. Het pand heeft een showroom, maar het grootste gedeelte bestaat uit stellingen voor de voorraad. Vooral 's och tends en aan het eind van de dag komen de zakelijke klanten hun spullen halen of bestellen. Vroeger waren dat vooral aannemingsbedrijven en timmerbedrijven, nu steeds meer zzp'ers, zegt Johan Melse over de veranderingen. Hij werkt sinds 1966 in het bedrijf, toen 'Tholen feest vierde vanwege het 600-jarig bestaan'. Zijn zoon Robert kwam in 1997 ook in het bedrijf, waarin Johan en zijn vrouw Annie nog steeds actief zijn. De geschiedenis gaat terug naar opa Johan Melse die in 1924 de winkel begon. Een Winkel van Sinkel met pot ten en pannen, kachels en ledikanten. Hij was ook vertegenwoordiger in naaimachines. Werd opgevolgd door Dies Melse (de vader van Johan). „Hij reed met een handkar om huishoudelijke artikelen aan de man te brengen." Een verbleekte foto van hem herinnert nog aan die periode. Johan Melse werkte nog dertien jaar met hem samen, tot 1979. De winkel ging met de tijd mee. Het assortiment werd aangepast. Ijzerwaren en gereedschap werd de hoofd moot. Vanwege het monumentale karakter van het pand was uitbreiding lang geen optie. Totdat er plannen waren om achter het perceel woningbouw toe te staan. In 1985 werd de winkel aan de Markt uitgebreid, waardoor de vloeroppervlakte in één keer van 100 naar 300 vierkante meter ging. Nu ook bereikbaar via de Bosstraat. „Parkeren was toen nog geen probleem." Het bevoorraden van de winkel werd steeds lastiger, de noodzaak om te verhuizen steeds groter. In 1990 waren er al plannen voor. Het zou nog tot 2007 duren voordat Melse het nieuwe pand kon betrekken. Robert werkte als kind al mee in de winkel, later in de vakanties. „Na de heao zou ik verder kijken, maar ik ben ge bleven." Ook hij ziet de veranderingen: „Het assortiment is groot, maar het aanbod wordt nog groter. P

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 7