Stichting Thoolse Dagen wil van trekkertrek familiedag maken Kruin van de dijk goed als wandelpad 'De saamhorigheid in onze gemeente is bovengemiddeld' Veel meer ruimte voor bloemenwinkel Zeeland blij met steun getij-energie Grevelingen Vogelcursus Waardering vrijwilligers tijdens Week van, het Applaus Alkema hangt alsnog boete 75 mille boven het hoofd Modderig wedstrijdterrein Klaverblad deert 1200 bezoekers niet Donderdag 15 september 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Zwarte pluim Te kort Oud ijzer K. Pommé uit Scherpenisse over impuls: De verbinding tussen Scherpenisse en Sint-Maartensdijk kan beter. Dat betoogde K. Pommé uit Scherpenisse maandagavond in de commissie ruimte bij de bespreking van de impuls voor beide dorpen. Pommé maakte ge bruik van het spreekrecht. De Schelp De Zeeuwse gedeputeerde Heijning heeft bij minister Verhagen woensdag bij een bezoek aan Middelburg zijn waardering uitgesproken voor de steun aan het opzetten van een getij-energie-testcentrum in de Grevelingen. Het kabinet wil meewerken aan het project, dat 5.5 miljoen euro kost. De minister kreeg van de gedeputeerde een in formatiepaneel over getij-energie. In het kader van het Europees Jaar van het Vrijwilligers werk is landelijk de week van het Applaus gehouden. Ook Tholen doet hier aan mee. De aftrap vond maandag plaats in de Wereldwinkel in Tholen. Daar sprak burge meester Nuis zijn dank uit aan de vrijwilligers van de winkel. „Vrijwilligerswerk verbindt mensen. En jullie zijn het cement", zei Nuis in zijn toespraak. Arbeidsmoraal Bella Bossovan Havenplein naar Voorstraat Bloemen en interieurwinkel Bella Bosso in Sint-Anna land opent zaterdag haar deuren. Het voormalige pand aan het Havenplein was na twee maanden al te klein. En dat is meteen de voornaamste reden van de verhuizing naar de Voorstraat. „Het nieuwe pand is bijna drie keer zo groot", zegt mede-eigenaresse Colinda van Loon. Alkema Fruit v.o.f. in Sint-MaartenSdijk moet moge lijk tóch een dwangsom van 75.000 euro betalen aan de gemeente Tholen voor het gebruiken van zijn anti- hagelkanon. Een verzoek van het bedrijf om een voor lopige voorziening is vrijdag door de rechtbank in Bre da afgewezen Eerlijke handel Verrast 11 „We motte schrocve an dat dienk. Ie wor lui", zegt Sjaak Fase als com mentaar op de sleepwagen de Stille Kracht die rond half vijf over de baan wordt getrokken bij de trekkertrek van de Thoolse Dagen in Oud-Vossemeer. Fase praat samen met Adrie Houke de dag aan el kaar. Alles in het dialect. Het is een van de bijzonderheden op de trek kertrek waar dit jaar ongeveer 1200 bezoekers op afkomen. Mogelijk dat er volgend jaar een extra activiteit bij komt om er een heuse fami liedag van te maken. Aan het eind van de dag wordt er al even door Fase en Houke tussen neus en lippen op vooruit gelopen. Bestuurslid Houke zou graag zien dat het evenement voor de jeugd nog aantrekkelijker wordt. „We zijn op zoek naar iets om er een echte fa miliedag van te maken. Trekkertrek op zich is ook leuk, hoor. maar voor de jeugd zou er iets bij moeten ko men." Houke denkt daarbij aan het inhuren van Yamaha junior riding die jeugd tussen de vijf en tien jaar op een crossmotor of een squad rondjes laat rijden. Om op die manier jonge ren kennis te laten maken met de motorsport. „Er zijn op het eiland heel veel liefhebbers van motor sport. Ook jeugd die aan wedstrij den meedoet. Kyle Matthijssen uit Poortvliet is wel de bekendste." Maar Houke zegt er gelijk bij dat het ook de nodige centen kost. En die zijn niet zómaar meteen voor handen. beseft hij. Dit jaar lukte het niet, maar volgend jaar zal er weer serieus naar worden gekeken. De wedstrijden met de tractoren trekken niettemin ook jonge bezoe kers. Achter de dranghekken langs de honderd meter lange baan staat het publiek in dikke rijen toe fe kij ken naar bet spektakel op de Thool se klei. De meeste tractoren die pro beren de sleepwagens (Black Fury en de Stille Kracht) zo ver mogelijk over de baan te trekken, zijn opge voerd. Een aantal is uitgerust met een turbomotor. Krachtpatsers die willen laten zien waartoe ze in staat zijn. Vaak het resultaat van vele uren sleutelen. Ze zijn soms niet meer als landbouwtrekker te her kennen zijn. De chauffeurs hebben dan een helm op zoals echte coureurs bij auto races. Wat ze gemeen hebben is dat ze lawaai maken en rook en roet uit stoten. Bezoekers wenden hun hoofd soms even af om geen zwarte stofdeeltjes in hun ogen te krijgen. Ook de plastic bekers bier worden even met de hand afgedekt als de wind weer eens een zwarte pluim in hun richting blaast. Niemand die daar om maalt, schijnt. En wie de herrie wat te veel wordt, drukt zijn oren even dicht. Het hoort er alle maal bij. Net als de modder op het terrein. Het resultaat van de regen van vorige week. Voor de vrijwilli gers van de Thoolse Dagen een ex tra handicap. Ze moesten voorzorg maatregelen nemen om het festijn door te kunnen laten gaan. Ze leg den vorige week zaterdag al zeilen op het terrein om te voorkomen dat de banen zouden veranderen in modderpoelen. Zaterdag is het droog, maar er moest wel eerst een laag grond van vijf centimeter ver wijderd worden om de twee banen geschikt te maken. Door de condens was er een toplaag van slappe mod der ontstaan. Op de tweede baan is zelfs nog andere grond aangebracht. Het was spannend of het evenement doorgang kon vinden, zegt Houke: „We hebben vorige week allemaal wel even op ons hoofd gekrabd. Als het was blijven regenen, dan hadden we het afgelast." Zover kwam het niet, maar de sporen van het gereed maken van de banen zijn te zien. Tussen de banen liggen de stroken grond die van de baan zijn ge schraapt. Het wedstrijdprogramma begint een uur later. Trekkertrek is niet alleen een krachtmeting in verschillende klas sen. Het is ook een dag dat vooral boerèn, loonwerkers en vertegen woordigers van mechanisatiebedrij- ven elkaar eens op een andere ma nier treffen. Langs de drankhekken, op de tribune, in de biertent of bij de friettent. Jong en oud. Vrienden clubjes. Gezinnen met kinderen. De Ronald Tichem uit Sint-Annaland haalt een full pull in de vrije klasse. kleintjes kunnen zich de hele dag uitleven op een luchtkussen. Ze be kijken de verrichtingen op de twee banen. Van de Thoolse deelenemers wordt Leon Heijboer uit Tholen vierde in landbouwklasse 1 tot 2.5 ton met 63,21 meter. Zijn vader Piet Heijboer uit Poortvliet doet het be ter in dezelfde klasse. Hij eindigt op de tweede plaats met 69,29 m. Maar dat is niet genoeg. Astrid Vriens uit Poortvliet wordt nummer één met 70,84 m. Vijfde wordt Gert-Jan Franken uit Poortvliet met 61,5 m. en Kees den Boer uit Poortvliet met 46,25 m. In de landbouwklasse 4 tot 5,5 ton rijden vader en zoon Heijboer sa men. Ieder op een eigen trekker. „Voor de gein", zegt Leon. Want om het publiek te vermaken hoeft niet alles'Vólgéhs de regeltjes. In landbouwklasse 2 tot 3,5 ton wint Sjaak Fase uit Sint-Annaland. Hij haalt full pull, ofwel 100 m. Fase is niet alleen speaker maar ook deel nemer en winnaar. Kees Tichem uit Poortvliet wordt vierde met 63.68 m. In de derde landbouwklasse tot 4,5 ton eindigen de Thoolse deelnemers in de onderste regionen. John Zee man uit Oud-Vossemeer eindigt op de 12de plaats met 61,37 m„ Rien Bazen uit Scherpenisse op de 13de met 18.76 m. In de landbouwklasse tot 55 ton gooit Martien Smits uit Scherpenis se hoge ogen met een derde plaats: 98,44 m. Hij komt ruim anderhalve meter te kort voor een full pull. Le on Guiljam uit Sint-Annaland wordt zevende: 95,13 m. Barry de Hond uit Oud-Vossemeer 18de met 60.34 m. Marco Bevelander uit Sint-Anna land wordt tweede in de landbouw klasse tot 7 ton. Hij trekt de sleep wagen over een afstand van 88.97 m. Op de hielen gezeten door Ber- tus de Jong uit Scherpenisse met 88,51 m. Johan Slager uit Sint-An naland legt beslag op de 8ste plek met 58,11 m., 9 de Marnix den En gelsman met 58,05 m, 11 Kees An- driesse uit Scherpenisse 55.92 m„ 12 Arjan van Dongen uit Tholen 52,38 m.,13 Kees den Boer uit Poortvliet 50,13 m.15 Frans de Rij ke uit Stavenisse49,46 m., 17 Peter de Hond uit Oud-Vossemeer 41.45 m. Vooral de landbouwklasse tot 9 ton trekt veel Thoolse deelnemers. Op nummer drie eindigt Theo den En gelsman met 95,09 m.. net voor Eduard van Westen uit Poortvliet met 94,85 m. Op plaats zeven staat Laura Goense uit. Anna Jacobapol- der met 94,38 m.. 9 Johan Elenbaas uit Sint-Annïla'nd met 94,24'm.. 13 Niels Hage uit Poortvliet met 93.50 m., 15 Jan van Dommele uit Stave- nisse met 93.23 m„ 16 Corné van Dijke uit Scherpenisse met 93.06 m„ 17 Martien Goedegebuure uit Sint-Annaland met 92.95 m.. 18 Jaap Suurland uit Scherpenisse met 91.66 m. Mark Menheere uit Sint-Annaland wordt met 96.14 m. derde in de landbouwklasse tot 12 ton, Johan Suurland uit Scherpenisse vierde met 95.60 m. Ronald Tichem uit Sint-Annaland verrast met een full pull in de vrije klasse. Ook zijn maatje Rien Men heere met El Torrro haalt de hon derd meter. In zijn wagen ligt een motor van een 'juunrooier' die vijf tien jaar buiten heeft gelegen. De motor leek een, hoopje oud ijzer, maar werd schoongemaakt en gere viseerd. HéVrëSuKaat van de nijvere arbeid is te zien. Menheere en Ti chem zijn maatjes van elkaar maar in de vrije klasse meten ze graag het vermogen van hun machines. Hij zei dat de 'affiniteit' tussen bei de woonkernen erg summier was. Terwijl er toch veel wandelaars ge bruik maken van de Westkerkse- weg. „Langs de weg ligt de dijk met twee rijen prachtige bomen. Haal een halve meter van de kruin van de dijk af en maak er een wan delroute van tussen Sint-Maartens dijk en Scherpenisse." Voor wandelaars ideaal, zei hij. Vanuit Sint-Maartensdijk zouden lopers over de dijk naar Scherpe nisse kunnen, door ze via de Bak kerstraat over het Bakkersdijkje naar de Provincialeweg te laten gaan. Een ander punt dat Pommé aan sneed was de parkeeroverlast van bedrijfsbusjes in zijn dorp. Volgens hem is het nergens in de gemeente zo erg als in Scherpenisse. Hij stel de voor om buiten het dorp een parkeerterrein aan te leggen en dat deugdelijk te beveiligen. „Dat zou misschien wel een primeur voor Nederland zijn. U krijgt vast oppo sitie maar bedrijven zouden het moeten vergoeden. Uiteindelijk kan het geld terugverdiend wor den." Hij deed ook nog een duit in het zakje over de toekomst van de zwembaden. „Mijn kleinkinderen gaan graag naar de Schelp in Ber gen op Zoom. Als het één zwembad in Tholen wordt, dan zijn de bezoe kers voor Sint-Maartensdijk verlo ren. Die gaan naar de Schelp." Centrale Brouwersdam bedient 60.000 huishoudens Het testcentrum de Grevelingen is bedoeld om twee technieken uit te proberen die kunnen worden ge bruikt bij een getij-energiecentrale in de Brouwersdam. Het bijzondere aan die technieken is dat ze elektri citeit kunnen opwekken, ondanks het feit dat er slechts 50 cm verval van het water is. In de ene techniek worden speciaal aangepaste schoe penbladen gebruikt. In de andere techniek loopt het water door een hevel en brengt het, wanneer het naar beneden valt, een luchtstroom op gang die de turbines aandrijft. De energiecentrale die in de Brou wersdam kan komen, zal bestaan uit tientallen van deze turbines in een rij in de dam. Met een maximaal vermogen van 60 megaWatt kan de centrale 60.000 huishoudens van elektriciteit voorzien. Overwogen wordt de Brouwersdam gedeeltelijk open te maken zodat het water van de Noordzee weer toegang krijgt tot het Grevelingenmeer en er weer meer zuurstof in dit nu afgesloten bekken komt. Ben Schoonen, voorzitter van de Wereldwinkel, is trots op de meer dan handen Award die hij in ontvangst nam vün burgemeester Nuis. Zonder vrijwilliger blijven zorgvra gers verstoken van hulp. gaan acti viteiten in het dorp niet door en kunnen sportverenigingen hun deu ren wel sluiten. Denk aan de buur jongen die wekelijks het vuilnis bui ten zet, of de vrijwillige voetbaltrai ner. Vrijwilligers zijn overal maar vaak onzichtbaar. En daar brengen burgemeester Nuis en wethouder Oudesluijs deze week verandering in. De burgervader overhandigde aan Ben Schoonen, voorzitter van de Wereldwinkel, de meer dan han den Award. De winkel wordt volle dig door vrijwilligers gemnd. Deze week maken de burgemeester en wethouder een toer door de ge meente waarbij ze een bezoek bren gen aan verschillende vrijwilligers organisaties. Uiteenlopend van de brandweer, de scouting tot de mu ziekvereniging. Tholen scoort hoog als het gaat om vrijwilligers die zich actief inzetten. Ruim 7.000 Tholenaren zijn vrijwil liger, dat is 26 procent van alle in woners in de gemeente. Ruim bo ven het landelijk gemiddelde. En daar is burgemeester Nuis trots op. Een hoge arbeidsmoraal ligt daar volgens hem aan ten grondslag. „Niet achteroverleunen, maar doen", zegt hij. '„Tholenaren kun nen niet stilzitten. Ze moeten wat om handen hebben. Bovendien is de saamhorigheid in onze gemeente hoog. Dat is goed terug te zien in de mantelzorg. Mensen hebben nog Meer ruimte betekent meer aanbod. „We hebben het assortiment uitge breid met meer woonaccessoires, meubels, kinderspullctjes en ca deauartikelen", zegt Jeroen Borst die sinds eind vorig jaar bij Bella Bosso werkt. „Daar hadden we op het Havenplein bijna geen plaats voor." In het nieuwe onderkomen is dat wel anders. Met ruim 110 vier kante meter vloeroppervlak is er voldoende plaats voor meubels en woonaccessoires. ..Alles wat je ziet is te koop", zegt Colinda. De van huis uit bloemiste blijft boeketten samenstellen. „Bruidswerk, zijde stukken, alles is handgemaakt", zegt ze. Colinda is samen met Jeroen Borst eigenaar van de winkel. De eigenaars verbouwden hurt nieuwe stek in de Voorstraat in tweeënhalve maand tijd tot hun winkel. Het gaat om het voormalige pand van Coen Moerland. Jeroen Borst en Colinda van Loon hebben in hun nieuwe onderkomen meer ruimte om woonaccessoires en meubels uit te stallen. Rechter: van spoedeisend belang geen sprake meer De Thoolse fruitkweker vecht voor de rechtbank het besluit van het ge meentebestuur aan, waarbij hem wordt verboden het anti-hagelkanon te gebruiken. Bij dat verbod is een last onder dwangsom opgelegd, waarbij Alkema voor elke overtre ding ervan 15.000 euro moet beta- wat voor elkaar over." De burge meester zou zich geen samenleving kunnen voorstellen zonder de inzet van vrijwilligers. „De inzet van vrijwilligers levert niet alleen een bijdrage aan de sa menleving, het stimuleert ook de sociale verbondenheid en betrok kenheid. Vrijwilligers zijn het ce ment. Daar kun je niet zomaar om heen. Dat moet je koesteren. En daarom zijn wij hier in de Wereld-1 winkel in Tholen." Met die woorden geeft Nuis een blijk van waardering richting de medewerkers van de winkel. Alleen al in de Wereldwinkel in Tholen werken vijfentwintig vrij willigers. Eén van hen is Bea Fond- se (74) uit Tholen. De oud-lerares van De Regenboog is vrijwel direct na haar pensioen begonnen in de winkel met eerlijke producten. „Dat is alweer veertien jaar geleden", zegt ze. „Ik werk één middag in de week als verkoopmedewerkster." Het contact met de mensen, de on derlinge sfeer met haar collega's en de producten is de reden waarom ze het werk zo graag doet. „In het be gin heb ik ook voorlichting gegeven over het principe van de Wereldwin kel en de fair trade (eerlijke handel) producten. Veertien jaar terug was daar bij veel mensen nog weinig over bekend. Dat is nu wel anders." De Thoolse vindt het goed dat het gemeentebestuur aandacht schenkt aan het vrijwilligerswerk. „Een blijk van waardering voor je werk, dat wil toch iedereen?" Ook voorzitter van de Wereldwinkel Ben Schoonen is blij verrast dat de aftrap voor de Week van het Ap plaus in zijn winkel plaatsvindt. „Vrijwilligerswerk wordt vaak on derschat en ondergewaardeerd. Alle aandacht is welkom, want zonder deze inzet kunnen wij de deuren wel sluiten. En dat geldt niet alleen voor ons, maar voor heel veel organisa ties en instellingen. Vrijwilligers zijn vaak de onzichtbare motor." len, met een maximum van 75.000 euro. Door het vragen van een voor lopige voorziening wilde de onder nemer voorkomen dat hij de dwang-, som zou moeten betalen. Burgemeester en wethouders lieten hem eerder in een brief weten, de dwangsom niet te zullen innen zo lang de rechter niet heeft beslist over het verzoek om een voorlopige voorziening. Tijdens de rechtszitting verklaarde Alkema dat hij in de voorgaande twee weken het anti-hagelkanon meer dan vijf keer had gebruikt. Daarmee is het maximum aan te verbeuren dwangsommen bereikt. Er ontstond onduidelijkheid over een toezegging van wethouder Hommel, die telefonisch gezegd zou hebben dat de dwangsommen hele maal niet verbeurd zouden worden. Dat is na de zitting nagevraagd. In. een brief heeft de wethouder ont kend dat hij dat laatste zou hebben gezegd. Hij heeft slechts toegezegd dat voorlopig niet tot inning wordt overgegaan. De rechter twijfelt niet aan die verklaring, omdat ze in lijn 'is met de brief die b. en w. eerder aan de ondernemer schreven. Omdat inmiddels het maximum van de te verbeuren dwangsommen is bereikt, is er van een spoedeisend belang geen sprake meer en dat is voor een voorlopige voorziening vereist. Re den voor de rechtbank om het ver zoek van Alkema af te wijzen. In Zeeland voorkomende zangvo gels, weidevogels, steltlopers, trek vogels en roofvogels komen aan bod in een cursus over vogels die IVN, de vereniging voor natuur- en milieu-educatie, organiseert in met milieu educatie centrum in Goes. De cursusavonden zijn op 19 sep tember, 3 en 17 oktober van half acht tot kwart voor tien. Op 24 sep tember, 8 en 22 oktober tussen tien en twaalf uur zijn er bovendien ex cursies. Tijdens de cursus wordt aandacht besteed aan de meest bekende soor ten vogels die in het Zeeuwse land schap en rondom het huis te vinden en te herkennen zijn. Met behulp van een eenvoudige vogelgids en verrekijker leren de cursisten tij dens de excursies de vogels te spot ten en te letten op kenmerken als zang, grootte, kleur en vorm. Infor matie en aanmelding tel. 06- 23514578 of e-mail ivn@zeeland- net.nl. Leon Heijboer uit Tholen haalt de gewichten van zijn trekker.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 11