'Het is knap wat er is georganiseerd, want zo houd je Vossemeer leefbaar' 'Wonen aan het water is altijd een plus, zeggen de makelaars' Maakt de prijs voor u het verschil? jaar Oud-Vossemeer Bram van der Zande stoort zich aan op hoeken geparkeerde auto 's Kleine Suzannapolder met 105 huizen permanente bewoning Kies ook voor 3 jaar energie bij DELTA DELTA, voordelig en dichtbij. Donderdag 30 december 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Van Aarnoudse tot Van der Zande Hij heeft er nooit over gepeinsd om uit Oud-Vossemeer weg te gaan. Bram van der Zande (59) is geboren en ge togen in het Thoolse dorp. Net als zijn vrouw Thea van Dijke overigens. Ze genieten van de rust en de gemoede lijke manier waarop de inwoners met elkaar omgaan. Maar knelpunten ervaart Bram ook: „De auto's die over al tot op de hoek van de straat geparkeerd staan, daar moest wat aan gedaan worden. En bij de laatste recon structie heeft de gemeente van de Patrijzen weg een race baan gemaakt." Trapveld Goedhart Botshoofd De belangstelling voor de inloopavond over het plan Kleine Suzannapolder is niet overweldigend." Integen deel, woensdagavond voor de Kerstdagen komen er nog geen 25 mensen naar de Wellevaete om de toekomstige woonwijk met 105 huizen in Sint-Annaland op papier te zien. Toch heeft wethouder Frank Hommel er alle ver trouwen in. Internet 25-30 per jaar Betaalbaar Molenbiotoop Landelijke verkoop Bel 0800-5150 en stap in voor 1 januari! delta Wethouder moet zelf ton investeren De Eendrachtbode grijpt de viering van 600 jaar Oud-Vossemeer aan, om een aantal echte Vossemeerse families te belichten. Maandelijks wordt iemand met een in het dorp bekende naam geïnterviewd. Wie zijn ze? Wat vinden ze van hun dorp? Hoe vinden ze er hun bestaan De naam Van der Zande komt in alle provincies in ons land voor. In Zeeland in negen van de dertien gemeenten. De Nederlandse fami- lienamenbank geeft aan dat de naam in 2007 door 1697 mensen werd gevoerd. De gemeente met het grootste aantal is Westland: 91. Bergen op Zoom heeft er maar één minder, Steenbergen telt 70 Van der Zandes en in de gemeente Tholen wonen er 49. De va riant met het lidwoord 'de' in plaats van 'der' is een stuk minder algemeen: landelijk 630 keer, waarvan zeven in Tholen. Het tele foonboek geeft voor Oud-Vossemeer dertien vermeldingen Van der Zande. Bram van der Zande woont nage noeg zijn hele leven in de Patrijzen- weg. Zijn wieg stond in het gedeelte dat bekend staat als het Heintjes- dorp, waar hij opgroeide en na een onderbreking met zijn eigen gezin ook weer neerstreek. Twee jaar gele den verhuisde hij met zijn vrouw naar een nieuwere woning verderop in de straat, tegenover het trapveld. Heintjesdorp ('Eintjesdurp' in het plaatselijke dialect) ontleent zijn naam aan Hendrik Brand, die het rij tje huizen in 1860 liet bouwen op zijn perceel grond. Aan de achterge vel is duidelijk te zien dat het des tijds één bouw is geweest. Oor spronkelijk acht woonruimten, zijn het al jaren zes huizen, die in de loop van de jaren allemaal Ilink zijn ge moderniseerd. Op de voorgevel van het eerste huis prijkt een muurijzer dat aan de bouw herinnert: HDP 1860. Het gezin Van der Zande - met ne gen kinderen - bewoonde er een dubbel huis. Toen zijn ouders naar een bejaardenwoning wilden, ver ruilde Bram de huurwoning aan de Secretaris Rij sten bil straat - waar hij sinds zijn trouwen woonde, voor het ouderlijk huis. „Ook mijn ouders dachten aan een bejaardenwoning, maar zagen er uiteindelijk vanaf. Anders hadden we mogelijk hun huis Onder de Molen (het doodlo pende straatje onder de dijk - red.) gekocht", vertelt Thea. Ze hebben altijd met veel plezier in het straatje gewoond. „Het was er heel gezellig met de buren." Je woonde er zo vrij als een vogel, maar tóch midden in het dorp, zegt Bram. Met de bewoners, ook die uit de Pa- trijzenweg, is jarenlang een buurtbar becue georganiseerd in de schuur van Chris de Wit échter hun woning. Gaandeweg vertrokken er bewoners en kwamen mensen van elders op het Heintjesdorp wonen. De saamhorig heid werd minder. „Vanuit ons huis keken wc uit op de Dorpsweg. Toen daar een schutting werd neergezet, was dat uitzicht weg. Ik voelde me gevangen zitten", vertelt Thea. Het zijn aspecten die hebben meegewo gen bij de beslissing om het huis te verkopen. „Bovendien was het aan een grondige renovatie toe. Koop van een ander huis bleek voordeliger. Omdat onze kinderen de deur uit wa ren, konden wc kleiner gaan wo nen", legt Bram pit. Het stel heeft zeker geen spijt van de verhuizing. „We wonen tweehon derd meter van ons oude huis. Een deel van onze spullen hebben wc met de kruiwagen overgebracht. Het is hier wat minder stil dan op het Heintjesdorp, maar toch best rustig. En we hebben met niemand proble men." Van het trapveld aan de over kant hebben Bram en Thea weinig last. „In de zomer is er 's avonds na tuurlijk lawaai. Maar laat de jeugd leven, vind ik. Wat ze er verder doen, dat is hun zaak. Wi j hebben er geen last van." Op hun vorige adres hebben ze, op de aangrenzende be graafplaats, de jeugd ook van alles uit zien halen. Bram ging naar de R.K. kleuter school, die nog in Huize Roosevelt aan de Raadhuisstraat was onderge bracht. Het pand waarin hun gezin tijdens een verbouwing van de ou derlijke woning begin jaren zestig tijdelijk woonde. Hij bezocht de Sint Anthoniusschool aan de Dorpsweg en ging vervolgens naar de am bachtsschool in Bergen op Zoom. Daar deed Bram de richtingen me taal en elektrotechniek. En aanslui tend op de uts de richting metaal. „Wij waren de laatste lichting van de uts, de uitgebreide technische school. Dat is daarna mts gewor den." Het laatste jaar was een stage jaar en daarin kwam Bram vier maanden bij Goedhart in Sint-Maar tensdijk te werken. Hij is er blijven hangen, zegt hij zelf. Op 1 maart volgend jaar viert de Vossemeerder zijn veertigjarig dienstverband bij de producent van koelers. Mede dank zij de promotiemogelijkheden. „Vijftien jaar heb ik op de tekenaf- dcling gewerkt. En nu ben ik 'ma nager productions'. Vroeger heette dat gewoon fabriekschef." Tussen door vervulde Bram zijn dienstplicht bij de luchtmacht. De Vossemeerder voetbalde in zijn jonge jaren bij de plaatselijke voet balclub. Maar sporten doet hij niet meer. Lezen is tegenwoordig zijn hobby. Ook knutselt hij wel. „Verder hebben wc twee kinderen, twee kleinkinderen en twee honden", lacht hij. Kinderen en kleinkinderen prijken op een fraaie foto in de woonkamer. „Gekregen bij ons 35- jarig huwelijk", zegt Bram, die zijn kroost 'een rijk bezit' noemt. De Van der Zandes wonen al ruim twee eeuwen in Oud-Vossemeer. Een familie van landarbeiders en keuterboertjes. De in het Belgische Ekeren geboren Frans van de Sande (de naam werd toen al op verschil lende manieren geschreven) kwam in 1778 met zijn gezin uit Lepel straat, blijkt uit de archieven. Hij kocht negen jaar later een huis op Botshoofd, de buurtschap ten zuid oosten van het dorp aan de Een dracht waar tot eind negentiende eeuw een veerverbinding met Bra bant was. Frans' zoon Adrianus had op zijn beurt vijf zonen. Van drie daarvan woont nog altijd nageslacht in het dorp. Bram stamt uit de jong ste tak. En zijn moeder, die Schoep heette, stamde via héér moeder af van de oudste zoon. Net als bijvoor beeld de Van der Zandes van de rij wielhandel in de Kalisbuurt. Over zijn familie weet Bram van der Zande niet zoveel. Zijn grootouders heeft hij niet gekend (opa Schoep kwam in 1944 in Roosendaal om bij een geallieerd bombardement). „En op visite bij ooms en tantes mocht je nooit mee. Alleen als er thuis een kind werd geboren, dan gingen we naar een tante." Bram is de zesde van negen kinderen. Hij heeft vier broers en drie zussen (de jongste zus is al overleden). Zijn vader, die ook Bram heette en 'de lange Bram' werd genoemd, is op Botshoofd ge boren en had twee zussen en drie broers. Hij pendelde jaren als grond werker naar Rotterdam. Brams moe der groeide op aan de andere kant van Oud-Vossemeer. op 'de Weele', zoals hel buurtje met drie huizen werd genoemd in de uiterste zuid westpunt van de Hikkcpolder, tegen de Broekpolder aan. De behoefte om uil Oud-Vossemeer Tegen sceptici als Kees Koopman van Algemeen Belang Tholen verde digt hij met verve het plan tussen de Suzannawcg en de Havendijk. „Wc bouwen echt niet voor leegstaand", verzekert de wethouder. Hij heeft zijn oren goed te luisteren gelegd en in de markt zegt men: nu beginnen met de voorbereidingen, niet wach ten. Een andere Koopman, SGP-raadslid Chris Koopman uit Sint-Maartens dijk, laat zich uitgebreid informeren over de bouwplannen. De SGP maakte van de Suzannapolder bij de coaliticbesprekingen een belangrijk punt. Als er geen recreatiewoningen zouden komen, maar alleen perma nente woningbouw, dan zou de frac tie het hele havcnplan steunen. Zo gebeurde het ook. Chris Koopman zou zelf wel in Sint-Annaland willen wonen, maar op dit moment hebben de voorbereidingen op een eventuele weg te gaan, hebben Bram en Thea van der Zande nooit gehad. „Ik woon vlak bij mijn werk. En je bent ook zo de brug over als het moet." Dat voorzieningen verder op afstand komen, ervaren ze niet echt als een probleem. „Wanneer je in een stad woont, moet je vaak ook een half uur rijden naar het centrum." En als ze ouder zi jn, en minder mo biel? Thea: „Dan bestellen we de boodschappen gewoon via internet en krijgen ze thuisbezorgd." Het paar hecht ook wel aan de bekenden en de vertrouwde omgeving. De wijk Welhoek, tussen Dorpsweg en Kalisbuurt, trekt hen bijvoorbeeld helemaal niet om te wonen. Dochter Angeline is in Middelburg neerge streken, maar zoon Bram jr. is in het dorp gebleven. „Die gaat hier ook nooit weg." Aan de Patrijzenweg hangt dit jaar steeds de vlag uit met het logo van 600 jaar Oud-Vossemeer. Want dat er rond dit jubileum van alles wordt georganiseerd, dat steunt het paar van harte. Bram: „We zijn ook met een lid geworden van de Club van 600. Het is belangrijk dat het dorp leefbaar blijft." Ze hebben genoten van hel concert van de Luchtmacht- kapel, en van het theatcrspcktakcl Het geheim van Vosmeer. „Dat heb ben we twee keer gezien. Onze dochter was rond die tijd uitgere kend en daarom hadden wc bij voor baat voor twee avonden kaarten ge kocht." Zoon Bram jr. werkte achter de schermen mee aan deze produc tie. „Zelf heb ik eraan kunnen bij dragen dat de 'crew.' van dit stuk door mijn werkgever met shirts en hesjes is gesponsord", zegt Bram. Hij was met Thea ook op de dorps reünie in september, en dat was ge zellig. „Maar het had drukker mo gen zijn. En er waren betrekkelijk weinig mensen die niet meer in het dorp wonen." Hoewel Bram en Thea van der Zan de het knap vinden wat er hel afge lopen jaar allemaal in het dorp is ge organiseerd, is voor hen toch vooral de geboorte van kleinzoon Owen het hoogtepunt van 2016. Dit is het laatste artikel in deze reeks. De afgelopen twaalf maan den kwamen daarin twee echtpa ren, drie vrouwen en zeven man nen, van uiteenlopende leeftijden, aan het woord. We begonnen in januari in de Patrijzenweg, in de sneeuw. En we eindigen deze maand eveneens in een witte om geving, in dezelfde weg. Het Heintjesdorp, een doodlopend straatje met een huizenblok haaks op de Patrijzenweg, bestaat 150 jaar. Bram van der Zande woonde 48 jaar van zijn leven in het achterste huis, tegen de R.K. begraafplaats aan. Havenplein Wozoco Molendijk Suzannaweg Molen Havenweg Woontoren De nieuwe woonwijk Kleine Suzannapolder in Sint-Annaland krijgt een hoofdontsluiting voor autoverkeer via de route Havenweg en Havendijk. De hoofdentree ligt bij de molen (het paarse blokje rechtsonder in het wit temidden van groen) bij het in te richten knooppunt van de Suzannaweg, Molendijk, Noordstraat, Molendijkseweg en Tienhoven. Een tweede, secundaire ontsluiting voor autoverkeer is er via een doorsteek vanaf het Havenplein. Dit is een smalle verbinding die als eenrichtingsverkeer kan worden uitgevoerd. Verder zijn er voor het langzame verkeer informele verbindingen, zoals het pad vanuit het centrale deel richting de molen en de voetgangersverbindingen met de haven via de zone ten zuiden van de Havenweg. Voor alle huizen geldt een parkeernorm van 1,75 parkeerplaats per woning; dit is inclusief de bezoekers. Garages zijn hierbij niet meegeteld. Rechtsonder de lage patiowoningen, aansluitend op de bestaande huizen in de Suzannaweg, in verband met de molenbiotoop. Vooraan, onder de Havendijk, 6 kavels voor vrijstaande woningen. Onder de Havenweg zijn 7 laantjes te zien, waaraan 2 huizen gebouwd kunnen worden. Die hebben een gezamenlijk erf. Op het havenplateau zijn de 4 woontorens in paars zichtbaar. Linksboven - het paarse blok direct naast de Kleine Suzannapolder - het toekomstige woonzorgcentrum aan het Havenplein, in de buurt van de huidige trap. 1 Projectleider Henny Weeda geeft dhr. Westdorp jr. en zijn vriendin Daphne van Vossen uitleg bij de woningbouwmogelijkheden in de Kleine Suzannapolder. Elfstedentocht een hogere prioriteit bij de schaatsliefhebber. „Hier komen mensen die iets met het water hebben en ze zitten tegelijk vlakbij het centrum", vertelt project leider Henny Weeda. Hij heeft 10 jaar uitgetrokken om 280 huizen rond de haven in Sint-Annaland te bouwen. „Gemiddeld 25 tot 30 wo ningen per jaar." Hel ene jaar kunnen dat er meer zijn dan het andere. „Wonen aan het water is altijd een plus, zeggen ons alle makelaars", zo benadrukt Yvonne Gerritsma, sector- hoofd gemeentelijke ontwikkeling, nog maar eens. „Het biedt inderdaad zonder meer iets extra's", vult Wee da aan. Caroline en Daan van Doorn kunnen erover meepraten. Zij wonen zelf aan het waterfront in Tholen en weten hoeveel belangstelling daarvoor was. Caroline is als voorzitter van de wa tersportvereniging Sint-Annaland zeer geïnteresseerd in de plannen. Over de woontorens op het haven plateau was ze minder enthousiast, maar de Kleine Suzannapolder ziet er veelbelovend uit. Opvallend genoeg is er niemand van de Suzannaweg-bewoners aanwezig. Zij zijn volgens Weeda eerder al bij gepraat in de Wellevaete en staan er overwegend positief tegenover, nu er alleen maar permanent bewoonde huizen mogen komen en geen recre atiewoningen meer. Aandacht voor de waterhuishouding vonden de be woners van de Suzannaweg heel be langrijk. „Sommigen wilden dat er helemaal geen huizen komen, maar dat is niet aan de orde.'" Havenplein-bewoner Dirk Westdorp is met zijn vrouw en twee zoons en hun vriendinnen gekomen. De twin tigers zijn op zoek naar een betaalba re woning en willen graag in de buurt van de haven blijven. In Sint-Anna land kunnen ze uit het royale aanbod nu geen keuze maken. Een vertegen woordiger van de projectontwikke laar noteert hun gegevens. „Er zijn allerlei types woningen tussen de 160.000 en 300.000 euro", zegt Henny Weeda. Kleine Suzannapolder wordt in vier fases geknipt, zodat het plan gefa seerd uitgevoerd wordt. De eerste fa se is het deel bij de vroegere Klippel- straat die aan het Havenplein grenst, waar het woonzorgcentrum als eerste gebouwd gaat worden. Weeda denkt in 2012/2013 met de 14 woningen bij de vroegere Klippelstraat te kunnen beginnen. Dat zijn zowel 2 onder 1 kap als rijtjeswoningen. De duurdere huizen worden pas later gebouwd en dat kan 2017/2018 of 2018/2019 zijn. Die komen onder de Havenweg, waar volgens de berekeningen van ingeni eursbureau Fugro 'nog een tweede binnendijk wordt aangelegd. Daarop wordt een wandelgebied gepland, want het hele nieuwbouwwijkje komt royaal in het groen te zitten. Vanaf de Molendijk naar de haven toe zijn on deraan de dijk 6 vrijstaande wonin gen gepland. Onder de Havenweg, die van 5.60 naar 5.80 m wordt opge hoogd, komen de huizen op 5.30 m NAP met een garage in het talud. Aan zeven kleine laantjes zijn steeds twee huizen gepland, waar geen door gaand verkeer komt. Het stuk vlak onder de molen wordt laagbouw in verband met de molen biotoop. Daar zijn 8 patiowoningen voor ouderen gepland mét alles op de begane grond. Die lopen parallel aan de bestaande huizen in de Suzan naweg. Aan de andere kant achter de vroegere Klippelstraat komt een par keerterrein op de plaats waar nu volkstuintjes liggen. Volgens Henny Weeda lopen alle drie dcclplannen naast elkaar, dus zowel het Havenplcin met de super markt, bovenwoningen en woon zorgcentrum als het havcnplateau met de vier woontorens komen tege lijk met de Kleine Suzannapolder op de markt. Dat biedt het voordeel dat er allerlei types huizen gekozen kun nen worden. Overigens blijft faseryig daarbij voorop staan. Er is ook spra ke van twee projectontwikkelaars: de WBU uit Middelburg (onderdeel van Heijmans) exploiteert het Haven plein en bouwt ook zelf, Willemsen Mindcrman uit Capelle a/d IJssel (of de rechtsopvolgers) ontwikkelt het havenplateau en de Kleine Suzanna polder, maar heeft zelf geen bouwbe drijf. Volgens Weeda zijn er ook nog een aantal vrije kavels die de ge meente zelf kan verkopen omdat de gemeente de eigenaar is en niet de projectontwikkelaar. Zo'n groot aanbod van woningen naast alle andere plannen in de ge meente zoals in Tholen Noord en bij Sint-Maartensdijk zal volgens pro jectleider Henny Weeda niet zonder landelijke verkoop gaan. Zijn de laat ste 10 huizen in plan Vroonstede - waar ook nog volop plaats is - uit sluitend aan Sint-Annalanders ver kocht, bij de havcnplannen zal de lo kale markt dat enorme aanbod niet kunnen verwerken. „Maar het is ook goed wonen in Zeeland", zegt Wee da, die de verschillende types huizen een sterk punt vindt in de havenplan nen. De zienswijzen die zijn ingediend te gen het eerste onderdeel - het Ha venplein - zijn nog altijd niet door b. en w. behandeld. „Die gaan we met de reacties op het havenplateau en nu het voorontwerp-bestemmingsplan Kleine Suzannapolder tegelijk af werken", aldus de projectleider. Rien Bruynzeel van energicwinkcl BCON kwam nog een kijkje nemen in de Wellevaete en informeerde of de daken op het zuiden liggen, want dat is alleen maar goed voor duurza me energie als zonnepanelen. René Moerland van aannemingsbedrijf gebr. Moerland zou de aanleg van de straten en de riolering heel goed kun nen gebruiken in 2011, maar dal zal dan nog niet aan de orde zijn. Met de supermarkt is er immers nog altijd geen akkoord. Piet Gunter kwam nog wel een kijkje nemen in de Wellevaete, maar bleef sceptisch over de gang van zaken. Volgens Weeda moet er 3 januari uitsluitsel komen over het aanbod van de ge meente aan de familie Gunter. De projectleider ver\vacht bij het Ha venplein en de Kleine Suzannapol der niet zoveel problemen meer, maar ten aanzien van de woontorens en de voormalige weegbrug denkt Weeda dat de Raad van State eraan te pas zal komen. En dat betekent be hoorlijke vertraging, want die heeft nog heel wat meer bezwaren te be handelen. in the multi-utility company Advertentie LM. Aad van Keulen van de Belangenvereniging Stalland blijft scep tisch over de bouwplannen in de Kleine Suzannapolder. „We hebben economisch echter de wind mee, want wie gaat er nu nog een'groot project uit de grond stampen? Dan worden de verliezen voor de gemeente en dus voor de inwoners alleen maar groter!" Hij was zelf niet op de inloopavond, evenmin als de andere bewoners van de Suzannaweg. Ook de aparte bij eenkomst op 22 november voor de Suzannaweg-bewoners mis te hij in verband met verblijf in het buitenland. „Aan de inloop avonden hecht ik ook geen waarde meer gezien de vorige uitvoeringen. Het is een gelopen wedstrijd nu de SGP overstag is gegaan." Overigens blijft Van Keulen twijfelen aan de haal baarheid. „Pas als wethouder Hommel zelf een ton in het plan investeert, maakt hij zijn verhaal geloofwaardig."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 5