'De wens voor dit ambt leefde in mij als verre echo maar werd verlangen' 'Hij is echt een grote charmeur, en gaat er helemaal voor liggen' Gesloten wand en geen hoogbouw Egbert Bornhijm wordt diaken van Sint Christoffelparoehie Charlie is kampioenskat van Elles van den Hoek uit Tholen Stola overdwars Castreren Donderdag 5 november 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 „Ik ben geen priester geworden omdat het alleen door het leven gaan, mij een te grote opgave leek." Egbert Bornhijm is getrouwd met Maria en kan daarom ook geen priester worden. Wel diaken. Hij wordt zondag in dat ambt gewijd door de bisschop van Breda, Hans van den Hende, in de Heilige Quirinuskerk in Halsteren. Vanaf dat moment is hij diaken van de Sint Christoffel- parochie, waaronder de katholieke kerken in Tholen, Oud-Vossemeer, Lepelstraat en Halsteren vallen. Levensstaat Onderwijs Gehoorzamen „Hij is nu al een bekende Nederlander onder de fokkers." Nee we hebben het hier niet over een mens, maar over een kat. Charlie genaamd. Voluit Nova's Place Charlie Brown. Deze tweejarige kater is de Brad Pitt onder de katten. Op vrijwel alle shows zwijmelt zowel de jury als het publiek voor zijn schoonheid. Elles van den Hoek (36) uit Tholen doet dat elke dag. Zij is de eigenaresse van deze kampioenskat, een Maine Coon. Onlangs be haalde hij de titel groot internationaal kampioen. Maar als het aan Elles ligt, blijft het daar niet bij. Nick en Simon Kleine handjes Straatkatten Weegbrug Keuzes Behang Vrijheid Bezwaren havenplateau Sint-Annaland Dc 49-jarige Bornhijm is al 19 jaar pastoraal werker. Daarmee heeft hij diverse parochies gediend. De roe ping om diaken te worden, is vrij laat gekomen, vindt hij zelf. „Die wens leefde altijd wel, maar. was, nog niet sterk genoeg. Ik had toen ik 36 was, het in theorie al kunnen worden. Dc wens om diaken te worden, leefde in mij als een verre echo. Die kwam wel eens in me op, maar viel steeds weer weg. Tot drie, vier jaar geleden. Toen is die wens een verlangen geworden." Bornhijm wil meer betekenen voor God en voor de kerk. „Ik heb het idee dat ik geroepen ben. Ik kan het werk als pastor nog wel rustig tot mijn 65ste doen, maar ik wil mij nog meer inzetten voor het geloof." Hfj heeft zijn wens bij de bisschop neergelegd. „Die zei, dat is goed. Ik geef je toe gang tot de voorbereiding van het diakenschap." Die voorbereiding heeft twee jaar geduurd. „Ik werd best een beetje ohgeduldig, want ik dacht, nu wil ik het worden, ik ben zover en dan moet ik nog twee jaar wachten. Ik had de volgende dag al gewijd willen worden. Achteraf zeg ik, het is goed geweest. Ik heb kun nen groeien naar het diakenschap. Die twee jaar waren goed voor de be wustwording wat het inhoudt en wat de kerk van mij vraagt. Dat is een leerproces. Je kunt het gewoon niet van vandaag op morgen worden." Bornhijm vertelt dat het belangrijk is, om te weten wat de consequenties zijn van dc keuze voor dat ambt. „De wijding is een levensstaat. Het houdt niet op bij je 65ste. Ik stel mij een le venlang beschikbaar voor God en de kerk." De pastor is in 2006 in het huisje op het erf bij de familie Geluk aan de OudVossemeersedijk in Oud-Vosse- meer gaan wonen. Hij heeft dan ge solliciteerd op de functie van teamlei der binnen de parochie van deze regio en is aangenomen. „Toevallig was dc vorige huurder net vertrokken toen we zochten naar een huis. We vinden de omgeving zo mooi, dat we niet meer weg willen. Het huis is niet groot, maar het is heerlijk om zo lan delijk te wonen. Er komen misschien één of twee auto's op een dag langs en dan heb je het wel gehad. Wc ge nieten van de schapen op de dijk en het land voor ons." Oorspronkelijk komt hij uit Halfweg, een dorp tussen Haarlem en Amster dam, waar hij geboren en getogen is. Daarna is hij theologie gaan studeren in Amsterdam. Die keuze is in één nacht gemaakt. „Mijn vader en mijn moeder hebben altijd in het parochie werk gezeten. Op vakantie bezochten we altijd wel een klooster of een kerk. Toen ik de keuze voor een stu die moest maken, zei mijn moeder, is theologie niets voor jou? Ik heb er puur uit interesse voor gekozen. Een andere reden was, dat ik het leger in moest. Dus ik heb er een nachtje over geslapen en het leek me wel leuk." "Wel leuk' is overgegaan in een die pere interesse voor de kerk en de Bij bel. „Tijdens dc studie is dat geëvolu eerd naar hoe sta je er zelf in en welke kant wil je op?" Hij is tijdens zijn studie gevraagd of hij priester wilde worden. „Ik heb daar over nagedacht, maar kwam tot de conclusie. Dat wordt niets." Er verschijnt een brede glimlach op zijn gezicht. „Ik had ook interesse in vrouwen." Hij trouwt dan ook nog tij dens zijn studie. Als hij stage loopt in een parochie, komt hij langzamer hand op het spoor waar hij in gelooft en wat hij ermee wil gaan doen. „Ik had de keuze tussen het onderwijs of de parochie. Mijn stagebegeleider, een priester, zei toen tegen mij: 'Als je gaat werken, is het diakenschap dan niet iets voor jou?"' Die opmer king is hem altijd bijgebleven. Hoe, is hierboven beschreverj. Als Bornhijm voor de Sint Christof- felparochie kiest, werkt hij voor het bisdom Groningen en woont hij in Drenthe. „Dat is de grootse parochie van het land, qua gebied. Er wonen relatief weinig katholieken en je moet grote afstanden afleggen om kleine groepen katholieken te ontmoeten." Wat dat betreft vindt hij Tholen enigszins vergelijkbaar met die pa rochie. „Ik zit weliswaar in Oud-Vos- Egbert Bornhijm legt zondag zijn handen in die van de bisschop om zichzelf als diaken ter beschikking te stellen voor het geloof. scmccr, maar ik bezoek ook katholie ken in Stavenisse." Bornhijm heeft hier de mogelijkheid gevonden om meer verdieping te ge ven aan zijn functie als pastoraal wer ker, omdat er een vacature was voor teamleider. „Dat teamleiderschap moetje wel met een korreltje zout ne men, want voorheen waren we met zijn tweeën en nu met zijn drieën." Hij heeft het over hemzelf, priester Han Akkermans uit Roosendaal en pastoraal werker Marianne van Maasacker uit Bergen op Zoom. „Sa men bespreken we hoe we het werk goed kunnen verdelen en welke koers we uitzetten." Ze hebben voor een beleid gekozen, waarin meer wordt samengewerkt en dat heeft geleidt tot de fusie van de vier dorpen tot één parochie. Een an dere verandering, waaraan gewerkt wordt, is het meer gezamenlijk voor bereiden van een doop. „We willen ouders die hun kinderen willen laten dopen, via een aantal bijeenkomsten voorbereiden en het niet meer indivi dueel laten verlopen. Zo kunnen wc ze wat meer meegeven." Overigens werkt Bornhijm sinds I augustus naast zijn teamleiderschap ook voor het dekenaat Markiezaat, waartoe een aantal parochies behoren. In de voorbereidingsfase tot het diakenschap is er voor Bornhijm veel veranderd, vindt hij zelf. „De verbintenis met de kerk en de bis schop is sterker geworden. Ook omdat ik gehoorzaamheid aan de bisschop ga afleggen. Ik moet straks steeds toetsen wat hij vindt. Hij kan mij ook vragen elders te gaan werken. Dan kan ik niet zom aar nee zeggen. Als hij dat van mij vraagt, zal ik gehoorzamen. Een pastoraal werken kan die vraag makkelijker naast zich neerleggen." Bornhijm heeft zijn hele volwassen leven al in dienst gesteld van het kerk en het geloof. Daarom is hij veel op pad. Zijn vrouw en hij hebben geen kinderen. Ze hebben tien jaar voor pleegkinderen gezorgd. „De grote kinderwens leefde bij ons niet zo. Waarom eigen kinderen willen, als er nog zoveel kinderen zijn die een ge zin nodig hebben?" Er zijn vier kin deren voor verschillende periodes bij de Bornhijms geweest, waarvan de langste vijf jaar bij hen heeft ge woond. Dat was de laatste, een meis je. Ze kwam toen ze 13 was. „Op 18 jaar houdt de pleegzorg op. Zij koos er toen voor om terug naar haar ou ders te gaan." Het is nu ongeveer tien jaar geleden. Met de meeste kinderen houden ze nog contact. Ze zijn ge stopt met de pleegzorg, toen ze naar Drenthe verhuisden. „Mijn vrouw vond het toch wel zwaar worden. We kregen altijd tieners en dat is best een moeilijke leeftijd. In Drenthe kreeg mijn vrouw een 24-urige baan als le- lemand die mijn stijl tot zijn stijl maakt. Iemand die meedenkt en zich in mijn leven verdiept. Ik voel me begrepen. En tóch is het mijn interieur, mijn stijl! www.interieur-paauwe.nl Zonnemaire Zierikzee; 50 autominuten van Rotterdam, Roosendaal en Terneuzen. Advertentie I.M. Elles van den Hoek (midden) met de grote kampioen Charlie. Naast haar dochter Mandy (9) met jongste poesje Lizzie. Achter hen v.l.n.r. Nova. Mitzie en Kyra. toen wist ik meteen dat het Charlie zou worden." Elles kon hem in Hen gelo ophalen. Ze had toen wel al ge hoord dat hij goed kon worden, want zijn voorouders waren ook be roemd. „Maar ze kunnen zoveel zeggen, je moet het eerst meema ken." Inmiddels heeft Elles al een paar nestjes van Charlie gefokt. Dizzy Lizzie komt uit het zogeheten Cock tailnestje. „Ik heb ze allemaal naar cocktails vernoemd." Een ander nestje van dit jaar heet Nick en Si mon, naar de Volendamse zangers. „Kyra kreeg twee katers. Ze waren ook allebei donker, dus vandaar Nick en Simon." Een jaar eerder kreeg Elles van dc zwarte poes Mit zie zes identieke kittens. Ze noemt het nest Full Moon, omdat ze bij volle maan zijn geboren. „We heb ben tipp-ex op de pootjes gedaan om ze uit elkaar te houden. Dat was handig als we ze gingen wegen." Het fokken brengt de meeste kosten met zich mee, omdat Elles al haar katten laat testen op ziektes. Daar naast laat ze het rapport op internet publiceren. „Ik wil alles volgens de regels doen en door de testgegevens op internet te zetten, weten mensen dat het eerlijk is. Een papier is maar een papier, daar kun je van alles aan veranderen." Elles weet dat er fok kers zijn die sjoemelen met gege vens. Daarom maakt zij liever wat extra kosten om de specialisten de gegevens te laten publiceren. Ze vindt het maar niks als mensen voor hun brood met katten fokken. „Ik vind dat het een hobby moet blijven. Als ik mijn brood ermee zou kunnen verdienen, zou ik het nog niet doen. Het is mijn plezier. Ik vind het geweldig dat ik dc geboorte van kittens mag meemaken en ze 13 weken mag laten opgroeien en leren socialiseren. Met als doel dat hele blije mensen ze mogen meenemen. Het is wel altijd janken als de kit tens weggaan." Elles heeft op haar werk, ze werkt sinds kort bij een horecabi-yJrijf in Bergen op Zoom, aangegeven dat ze thuis wil zijn als er een nestje op komst is. „Voot als het fout gaat, bij een sluitligging bijvoorbeeld. Ik mag niets doen, maar ik merk dat de poes het wel fijn vind om gerustge steld te worden. Ook als het navel streng doorbijten niet helemaal goed gaat, kan ik voorkomen dat de kitten doodbloed door even de streng dicht te knijpen. Dat snapt een poes namelijk niet." Qua voeding geeft Elles twee soor ten kattenvoer van een kwaliteits merk. Daarnaast kookt ze wel eens vis of kipfilet voor haar dieren. „Als ik kipfilet kook. worden ze helemaal wild." Stukjes kaas tussendoor of andere snoeperijen doet ze niet aan. Ze wil niet dat ze gaan schooien. „Ik wil ze perfect bij een nieuwe ei genaar afleveren." Een nieuw adres vinden, is overigens geen probleem. „Mensen komen overal vandaan. Ik heb nu al een aanvraag uit Frank rijk." Elles wil in dc toekomst ook Poly Maine Coons gaan fokken. Dat zijn Maine Coons met vijf tenen aan hun poot. „Die kunnen zo een pen vast pakken. Hun pootjes zijn net kleine handies." Elles is er helemaal ly- rischy.wer. Dc katten worden nu nog binnenge houden, maar Elles is bezig met het bouwen van een buitenverblijf in de tuin. „Daar kunnen ze 's zomers vertoeven." En als ze zelf in de tuin is, mogen de dieren daar los lopen. Ze is niet bang dat ze over de om heining springen. „Dat snappen ze niet." Hoewel het huis volledig kat- vriendelijk is gemaakt, wil Elles het kattenbestand beperkt houden. „Ik ga tot zes zeven katten. Meer niet." Het liefst laat ze ze op elke show zien. Maar ze houdt er rekening mee dat dat niet met elke kat gaat. „Nova vindt het niet leuk. Zij blijft gewoon thuis. Hier is ze ons kam- pioentje. Ik zeg altijd, als de kat het niet leuk vindt om te showen: laat dc kat thuis." Charlie is volgens El- les wel een echte showbink. „Het is echt een hele grote charmeur. Hij gaat er voor liggen en kijkt de hele tijd de keurmeester aan, van kijk eens hoe mooi ik ben." Charlie is zo speciaal,, vanwege zijn zachte brui ne kleur en zijn tekening. „De cate gorie mooiste kleur, wint hij altijd. Daarnaast heeft hij Best in show vaak gewonnen, dat is de mooiste Maine Coon in zijn klasse. Drie keer heeft hij Best of best gewon nen. Dat is de mooiste van de hele show." „Dat is het leuke ervan. Je kunt hem blijven showen. Als hij alles heeft gewonnen, kun je door blijven gaan voor eretitels." Charlie is al jong be roemd. „Hij is nog maar twee jaar oud en dan al zo'n titel winnen, dat komt niet vaak voor. Hij staat bijna altijd of) het podium, al vanaf dat hij meegaat naar shows toen hij 16 we ken oud was." Charlie is enorm groot voor een kat, maar dat hoort bij zijn ras. Andere kenmerken daarvan zijn pluimpjes op zijn oren, zijn halflange vacht en zijn enorme kraag. „Dat wordt nog meer", zegt Elles over zijn kraag. „En hij is nog lang niet uitgegroeid. Hij groeit door tot zijn vierde." Elles is helemaal weg van Charlie. „Hij is echt mijn mannetje." Ze is ook verzot op zijn ras. Ze vindt niet alleen het uiterlijk mooi, maar ook hun sierlijkheid en hun rustige ka rakter spreken haar aan. Elles is al van kleins af aan dol op katten. Thuis hadden ze drie huis-tuin-en-keuken katten, ofwel 'straatkatten' zoals Elles ze noemt. Maar het was nooit genoeg wat haar betrof. „Ik kwam altijd wel met een andere kat thuis, die ik gevonden had. En ik vroeg steeds om baby poezen bij mijn ouders, maar die waren het daar niet mee eens." Om dat ze altijd voor iemand zijn poe zen zorgde, kreeg ze op een dag als dank haar eerste raskat, een Pers. „Ik was meteen verkocht. Maar mijn ouders ook. Toen ik het huis uit ging, kreeg ik hem niet mee. Daarom mocht ik een mooie kitten uitzoeken." Die vond ze. Het werd een Blauwe Pers. „Mijn vriend had eerst een he kel aan katten, maar toen ik met die kat thuiskwam, was hij er gelijk ver liefd op. Hij was ook degene die het zielig vond, als hij alleen was. Daar om wilde hij er nóg één." Franklin, de partner van Elles, is met honden opgegroeid, maar is nu helemaal om wat de katten betreft. Hij maakt de fotoreportages van de katten en plaatst die op hun website. Een klusje, waar uren werk in zit, zegt Elles. Ze zijn van de Perzen overgestapt op de Maine Coons, toen Elles op het idee kwam om een eigen kat- tenfokkerij te beginnen, een catte ry. „Ik heb eerst met mijn vriend overlegd, of hij het goed vond om een cattery te beginnen. Hij zag het helemaal zitten." Kyra, een grijze poes met zwarte tekening, is haar eerste Maine Coon. Ze heeft zich via de fokker helemaal verdiept in het ras. Dat komt oorspronkelijk uit Noord-Amerika. „Uit Maine. Daar lopen ze gewoon in hel wild over straat. Dat zou ik wel eens willen zien.fimaar ik durf niet te Egbert Bornhijm blijft als diaken één keer in de veertien dagen in vieringen voorgaan in één van de vier kerken. Hij blijft dus zicht baar voor mensen in de kerk, maar als diaken krijgt hij er taken bij. Ook verandert zijn gewaad. „Een diaken draagt een stola overdwars. Als pastoraal werker droeg ik een driehoekige insig ne voor en achter." Hij mag als diaken nu zelf de zegen geven. „De pastoraal werker mag dat niet direct. Hij vraagt: 'Mag de ze gen met ons meegaan'. Een diaken zegt dat directer: 'De zegen van God gaat met jullie mee'. Wat voorbehouden is aan de pries ter, is de eucharistieviering, de zondagsdienst. „Hij mag mensen de biecht afnemen, de zieken zalven en het brood en de wijn ze genen. Dat mag noch de diaken, noch de pastoraal werker doen. De priester blijft eindverantwoordelijke binnen de parochie. ge ogen gegooid op haar eerste show. „Ze lijkt op haar vader. Dat is Charlie. Daarom heb ik haar gehou den." Haar moeder is Nova, die be hoort ook tot het kattennest van El- les. Om haar cattery te beginnen, die overigens vernoemd is naar de twee Perzen die Elles had - Candy en Ritzie-, zocht Elles een dekkater. „Het is niet zo makkelijk om daar aan te komen. Dc fokkers moeten het je gunnen. Via via kwam ik bij dc fokker van Charlie. Hij was net een dag oud toen ik belde. Dat was mijn geluk. Ze had twee katers en beloofde dat ze ze voor mij apart hield, tot ze zes weken oud waren. Dan kon ik beter beoordelen hoe ze eruit kwamen te zien. Ze stuurde me op |*ic tweede dag een foto toefen Gedrochten' noemen verschillende bezwaarmakers de hoogbouw die op het havenplateau in Sint-Annaland is gepland. Ze twijfelen ook sterk aan de verkoopbaarheid van de drie appartementencomplexen. .Onhaalbaar', vinden ze. De bezwaarmakers willen een intieme, geslo ten wand met huizen die meer bij Sint-Annaland passen, afgewisseld met hoekjes en zitjes. Alleen met de woontoren op de plaats van de voormalige graansilo gaan ze akkoord. Projectleider Hennie Weeda gelooft niet dat het alternatieve plan van een gesloten wand op de dijk haalbaar is. „We hebben immers met een wa terkering te maken en het water schap wil niet dat er in die bescher mingszones gebouwd wordt." Hij noemt het schrappen van drie appartementencomplexen op het ha venplateau ,wel goed voor dc bele ving van de jachthaven, maar niet voor het dorp.' „Doel van het hele plan is immers om het dorp en de haven met elkaar te verbinden." De bezwaarmakers vinden echter dat de drie flats geen samenhang vormen met het dorp. „Er is eerder sprake van een onderbreking, dan van een verbindingselement. Los daarvan is de aantrekkingskracht weinig aan trekkelijk", zeggen watersportver eniging Sint-Annaland, stichting Sail Sint-Annaland, BusmariTcam, Enjoy Sailing, De Valk jachtmake- laardijk en Kooi Ship. Ook belan genvereniging Suzannapolder van de bewoners van de Suzannaweg hebben zich daarbij aangesloten. Daarnaast het BusmariTeam nog bezwaren tegen het verplaatsen van de watersportwinkel naar het meest zuidelijke appartementencomplex. Het bedrijf wil liever zelf bouwen, samen met Enjoy Sailing en dichter bij dc eigen vestiging aan de Koel- huisweg. Verder zijn er omvangrijke bezwa ren van de familie Van Lammeren (dc Lagune) in verband met verlies van privacy en woongenot door de hoogbouw. De familie Bruins uit de Voorstraat is eveneens tegen het be bouwen van het havenplateau. Peter Scherpenisse heeft een ziens wijze ingediend omdat de voormali ge weegbrug midden op het haven plateau het veld moet ruimen. Daar heeft hij materialen van zijn visse rijbedrijf opgeslagen. Ook is er vol gens hem onvoldoende rekening ge houden met ligplaatsen voor zijn visboten. De familie Stockx van chalctpark Krabbenkreek wil een horecabe- stemming in plaats van een recre atiebestemming op het horecadeel aan de Nieuwlandseweg. Tegen het ontwerp-bestemmings- plan Havenplein zijn er naast de su permarkten nog bezwaren van mevr. E. van Poortvliet van cafe-slijterij De Hoop en de Heidemij. De laatste vindt in het plan te weinig terug van het project .het onzichtbare zicht baar maken' waarbij met o.a. meer palen en bestrating de herinnering aan de oude haven terug moet ko men. Els van Poortvliet maakt be zwaar tegen het verdwijnen van het pand Havenplein 19 van Abr. Rijn berg. Zij vreest ook problemen met de bevoorrading voor haar bedrijf in de Suzannaweg. Verder denkt de onderneemster dat er door dc herin richting van het Havenplein minder ruimte overblijft voor evenementen. B. en w. laten dc aankoop van Ha venplein 19 overigens open, want bij niet-aankopen bespaart de ge meente kosten en dat is welkom ge zien de tekorten op de exploitatie. Projectleider Hennie Weeda is over het totaal aantal zienswijzen niet verrast. „Het valt mij heel erg mee, want dit is een ingrijpend plan voor ^int-Annaland. Je bouwt hier voor 50 jaar. Als je het totaal hekijkt, is alles echter tot een aantal kernpun ten terug te brengen." De bezwaren leveren de projectlei der en de gemeente weer volop werk op gedurende de laatste twee maan den van 2009. „Het Havenplein met de supermarkt en het woonzorgcen trum heeft onze prioriteit", zegt Weeda. „We zullen niet alles kunnen oplossen. Er zullen ook keuzes ge maakt moeten worden." vliegen." Elles wilde een mooi ras, dat ook prettig is in de omgang. Dat heeft ze hierin gevonden. Ze zijn ook mak kelijk in onderhoud, vindt ze. „Ik werd helemaal gek van de Perzen, die moest ik elke dag borstelen. Dit is een ideaal ras, ik hoef ze maar één keer in de week te borstelen." Als enige minpuntje noemt ze: „Ze hangen graag in het behang." Daar heeft ze nu een oplossing voor ge vonden. Het huis wordt binnenkort voorzien van gestucte muren en de kittens worden 's nachts in een apar te kamer gezet. Elles heeft een spe ciale kattenkamer ingericht, waarin een enorme krabpaalstellage staat. Het kamertje wordt ook gebruikt voor dekkingen met vreemde poe zen. Die mogen niet in aanraking komen met de andere poezen, vindt Elles, uit vrees voor ziektes. Charlie en zijn poes kunnen daar dan even alleen vertoeven. Overigens komen de vreemde poezen bij hoge uitzon dering op bezoek bij Charlie. „Ik probeer het zoveel mogelijk te be perken, maar ik heb zeker al veertig aanvragen uit het hele land." Ze fokt liever met haar eigen poe zen. Inmiddels heeft ze in totaal vijf katten rondlopen, waaronder haar eigen fokproduct Carindy (de naam van de cattery) Dizzy Lizzie. Die is nu 18 weken oud en heeft ook al ho- Charlie is een hele lieve kater, vindt Elles. Maar hij haalt ook wel eens kattenkwaad uit. Zo is hij wel eens midden in de juspan ge sprongen toen zijn baasjes aan het eten waren. „En hij heeft wel eens zijn pootje in de mayonaise gestopt.Elles kan er smakelijk om lachen. „Het hoort bij de Maine Coon. Ze zijn ontzettend nieuwsgierig." Hij mag van Elles alleen niet zo geïnteresseerd worden in zijn eigen dochter Lizzie. „Ik ben bang dat hij haar op een dag gaat dekken en dat is niet de bedoeling. Daarom houd ik ze goed in de gaten." Over een paar jaar is Elles met Charlie uit- gedekt om inteelt tegen te gaan. „Dan wordt hij gecastreerd. rares en ik was veel weg: 's avonds, 's morgens en in het weekend." Nu is Maria invalkracht als klassen- assistent op basisschool De Veste in Tholen. „Ze vindt het wel best zo. Nu heeft ze ook tijd voor andere dingen. Ze houdt van tuinieren en we krijgen binnenkort kippen. Ze wil zich daarin gaan verdiepen. Ook hebben we een bijenvolk gekregen en leert mijn vrouw voor imker." Maria moet haar man telkens volgen als hij vixir een andere parochie wordt aangewezen. „We hebben daar samen voor gekozen. Ze zal het niet leuk vinden,om hier weg te gaan, want ze heeft het hier prima naar haar zin. Maar zover is het voorlopig ook nog niet." Zij is Brabantse van oor sprong en haar voorkeur gaal uit naar wonen in de buurt van haar geboorte grond, zegt haar man. Dat Bornhijm nu diaken wordt, bete kent niet dat hij een andere weg ins laat. „De kern van het diakenschap is dienstbaarheid. Er is een Bijbel tekst waarin Jezus zegt: 'Ik ben er niet om gediend te worden, maar om te dienen. Mensen zagen hem als le raar, maar hij draaide het leraar schap om en stelde zich beschik baar." Bij de wijding wordt dat symbolisch zichtbaar. „Ik leg mijn handen in die van de bisschop. Ik leg mijn leven in zijn handen." Born hijm weet dat velen daar kritiek op hebben en dat ze vinden dat hij daar mee zijn vrijheid verliest. Zo ziet hij dat niet. „Ik ontvang juist vrijheid. Ik hoef niet steeds na te denken of ik het ermee eens ben of niet. Dat heb ik overgedragen en daardoor ont vang ik vrijheid. Ik ben gehoorzaam en toch vrij. Dat kan volgens veel mensen niet samen. De heiligen wa ren het meest vrij, omdat ze niet be lemmerd werden door barrières. Mijn eigen ik is in dienst van een groter geheel en het is niet meer be langrijk wat ik vind of wens." Dat is ook juist de verandering die Bornhijm innerlijk heeft gevoeld. „Eerst had ik ook kritiek op wat de Paus of de bisschop zei. Maar ik ben mij meer gaan verdiepen in waarom iets gezegd werd. De zaak, waar staat die kerk voor en waar sta ikzelf voor, is duidelijker geworden." Waar Bornhijm aan wil gaan werken, is de katholieken meer bewust maken van wat ze geloven en waarom. En wat er gevierd wordt met Pasen en Kerstmis. „Dat is ook een tendens in de samenleving. Vroeger lieten men sen, zich dopen, omdat dat zo hoorde. Nu wordt er bewuster voor gekozen." Hij wil daaraan werken dexir vanuit de kerk meer uitleg te geven over dc gebruiken. Bornhijm denkt niet dat hij daarmee één-twee-drie de kerk weer vol krijgt. „De afname gaat heus wel door. maar ik wil werken aan de opbouw. De kerk moet zijn ei gen identiteit laten zien." Bornhijm heeft voor zichzelf als dia ken niet een specifiek doel waar hij naar toe wil werken. „Ik heb er voor gekozen om mijn ambt en mijn ge loof samen te laten lopen. Ik zie het wel waar ik tefecht kom en waar mijn taken komen te liggen."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 3