'De gemeente zingt keurig en daar heeft de school veel aan bijgedragen' Minder volk op rommelmarkt aan Tolweg, wel mooie opbrengst Ontmoetingskerk Onkruid gemeente staat in Tholenl,20 meter hoog Veelzijdig bestuurder Merien Dijke overleden Binnenkamer/ Windsingel Jan Westdorp veertig jaar organist Oud Ger. Gem. Stavenisse Prinses Margriet opent in Nieuwdorp Bevri jdingsmuseum Oldtimerrit in Poortvliet Wie beboet de gemeente? Donderdag 20 augustus 2009 Klachten distels in 'nieuwe natuur' Zaterdag in Stavenisse van 11.00-20.00 uur Havendag met dagvullend programma EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Harmonium Schutse De opening van het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp - door prinses Margriet - moet eind oktober het hoogte punt vormen van de herdenking van het einde van de Tweede Wereldoorlog in Zeeland, dan 65 jaar geleden. Uitvoerig wordt in die periode stilgestaan bij de Slag om de Schelde, die met name in Zeeuws-Vlaanderen en op Walcheren zijn tol eiste. In Tholen gaan de beide heem kundekringen en het gemeentearchief samen een exposi tie opzetten. SGP-raads- en statenlid, school en kerk Stemmen van lezers In de nacht van donderdag op vrijdag is op 79-jarige leef tijd plotseling M. Dijke uit Scherpenisse overleden. Hij heeft gedurende een zeer lange periode bestuurlijk werk verricht in de gemeenteraad, provinciale staten, water schap, school en kerk. Dinsdagmiddag werd hij in zijn woonplaats begraven. Wethouder K.A. Heijboer, die vele jaren met hem in de gemeenteraad zat, karakteriseert Dij ke als een aimabele man met een geweldige inzet. Finan cien en onroerende zaken waren zijn specialiteiten. Plicht VERVOLG VAN BEVOLKINC Zo'n 350 uit de jaren vijftig en zes tig gaan er aangepakt worden. Ver der wil de stichting in het dorp méér huurwoningen verkopen. Nieuw bouw krijgt geen prioriteit. In Anna Jacobapolder en De Sluis verkoopt Castria als ze de kans krijgt al haar huizen (dertien stuks). In die twee buurtschappen ziet de corporatie geen taak voor zich weggelegd. Be perkte uitbreiding van het woning bestand plant de stichting in Sint Philipsland en Sint-Annaland, en dan met name huisvesting voor ou deren. Ook in Poortvliet is een klei ne uitbreiding voorzien, maar ook de verkoop van huurwoningen. En in Scherpenisse wordt geïnvesteerd in een woonservicecentrum voor ouderen. Geen grote plannen voor Stavenisse, terwijl er in Oud-Vosse- meer kansen liggen voor hoogwaar dige nieuwbouw. In laatstgenoemd dorp staan enkele woonruimten in de Vossenkuil bijna twee jaar na de oplevering overigens nog altijd leeg. In de Eendrachtbode van 13 augus tus viel mij het kleine artikel op: Onkruid kan 1500 euro kosten. Hierin wordt melding gemaakt dat de gemeente Tholen boetes kan uit delen aan ieder die zijn/haar voor tuin verwaarloost. Mijn opmerking en tevens vraag is de volgende: Geldt dan ook dat bur gers kunnen eisen van de gemeente Tholen dat de gemeente haar groen voorziening en plantsoenen netjes bijhoudt? De reden van deze opmerking is dat ik begin deze maand een e-mail heb verzonden aan onze wethouder de heer Van Dis, betreffende ernstig achterstallig onderhoud en grove verwaarlozing van groenstroken aan, in dit geval, hoek Windsingel/entree Binnenkamer te Tholen. Het onkruid op genoemde locatie staat inmiddels op circa 1.20 meter hoogte. Van de originele beplanting is niets meer te zien! Het afval van het machinaal verwijderde onkruid op en langs trot toirs, wordt door de plantsoenen dienst achtergelaten op straat! Enke le bewoners hebben reeds foto's van de situatie genomen en zullen hier over ook reclameren bij de gemeen te. Daar de wethouder zelf via een automatisch antwoord heeft aange geven dat hij tot eind augustus afwe zig is, heeft hij nog niet kunnen ant woorden op mijn aan hem verzonden e-mail. Ik geef de wethouder dan ook tot dat moment de tijd om te re ageren op mijn e-mail. U begrijpt dat wij, als bewoners van entree Binnenkamer te Tholen. niet blij zijn met de ernstige verwaarlo zing van de groenvoorziening in on ze woonomgeving en dat wij dus met grote verbazing de aanpak in Oud-Vossemeer hebben gelezen. W. Buurma, Tholen. P.S. Op dinsdag 18 augustus bleek 's morgens een ploeg van de gemeente koortsachtig werk te maken van het verwijderen van onkruid in de wijk Stadszicht. Ik heb wethouder Van Dis onverwijld gemaild, mede na mens de buurtbewoners, verheugd te zijn over de snelle actie van de gemeentelijke plantsoenendienst. De hoek Windsingel/entree Binnen kamer te Tholen ziet er weer uit om door een ringetje te halen! Duidelijk is in elk geval dat ook de gemeente haar verantwoordelijkhe den neemt waar nodig. En dat wordt door de burger zeer op prijs gesteld! Het onkruid in de perken aan de Wihdsingel en de Binnenkamer in Tholen is volgens de bewoners dinsdag verwijderd door de gemeente. Op de voorpagina van de Een drachtbode van 13 augustus is te le zen wat onkruid kan kosten als men dit laat staan in je eigen tuin. Wat als het andersom is en de gemeente laat het staan voor jouw terras/tuin? Laat de gemeente maar eens een kijkje komen nemen op de hoek Binnenkamer/Windsingel in Tho len. Dat is een voorbeeld hoe de ge meente zelf met onkruid in de open bare ruimte omgaat. Ruud Segers, Tholen. In Zeeland groeit het aantal klach ten over het voorkomen van akker en akkermelkdistels. Deze planten dienen op grond van de provinciale distelverordening bestreden te wor den vóór ze in bloei staan. De hand having van deze regel laat volgens de klagers te wensen over. In pro vinciale staten heeft de Partij voor Zeeland (PvZ) daar nu vragen over gesteld. De fractie is gebleken dat de overlast met name nieuwe na tuurgebieden als bron heeft. Aange zien er geen sprake is van een rem op de aanleg van 'nieuwe natuur', vreest de PvZ een toename van de overlast. Ze wil van gedeputeerde staten weten of het met betrekking tot de distelverordening inderdaad schort aan de handhaving, en zo ja of g.s. bereid zijn een inhaalslag te maken. Verder stelt de PvZ de vraag of g.s. zich er van bewust zijn dat 'gebieden met zogeheten nieuwe natuur in snel tempo dreigen te ver kommeren en dat daarmee een groot vraagteken moet worden geplaatst achter een reële natuurwinst?' Stichting Actief Stavenisse hoopt zaterdag ondanks een aangepast pro gramma toch op een ruime belangstelling voor de Havendag op het ha venplateau. Het programma begint om elf uur en eindigt rond acht uur met de finale van het beachvolleybal. Flip de Rijke van SAS is blij dat het toch nog gelukt is om een dagvul lend programma voor elkaar te krij gen. Het liefst had hij gezien dat het spectaculaire Fiets 'm d'r over de hoofdact is, maar hij denkt dat de vervangende beachvolleybalwed- strijden ook interessant zijn voor het publiek. De SAS heeft het program ma op last van de gemeente moeten aanpassen, omdat die de veiligheid met betrekking tot de damwand van de haven niet kon garanderen. Daar om zijn alle activiteiten verschoven naar de kade. Daarmee is er ook minder plek over voor kramen. „We maken voor de beachvolleybal twee veldjes met zand en daardoor neemt het aardig wat ruimte in beslag van het haven plateau." Er is een terras en er zijn kramen met etenswaren, zoals friet en gerookte paling. De hele dag zijn er oude scheeps motoren te bezichtigen, die vanaf elf uur pruttelen en draaien. Het Schorrekoor uit Sint-Annaland treedt om twaalf uur.aan voor een optreden, waarna om twee uur het beachvolleybal van start gaat. Tus sendoor zijn er vanaf half twee op tredens van de shantykoren de Bos- sche Maten en Vuur en Vlam. De Rijke heelt acht teams op zijn lijst staan, maar hij verwacht zater dag tien tot vijftien teams van elk vier personen op de beachvolleybal- velden. Teams kunnen zich nog tot en met morgen inschrijven bij hem via telefoonnummer 0166-692385. Jan Westdorp bespeelt het orgel in de kerk van de Oud Ger. Gem. al zolang dat er staat. De 71-jarige Jan Westdorp uit Stavenisse viert deze week een bijzonder jubileum. Veertig jaar is hij organist van de Oud Gereformeerde Ge meente. Westdorp was in 1969 de eerste organist, want tot dan toe ken de de kerkelijke gemeente een voorzanger..„Het gaat erom, de psalmen plechtig en gedragen te brengen", omschrijft hij zijn taak. „Samen met de gemeente heb ik dat in al die jaren opgebouwd." Jan Westdorp begon als enige orga nist, wat betekende dat hij elke zon dag in drie diensten moest spelen. Dat veranderde toen er een organist bij kwam. „De ene week had ik twee diensten en hij één, de andere week was dat omgekeerd", vertelt de Sta- venissenaar. En 24 jaar geleden trad een derde organist aan als reserve, die van beide anderen wel eens dien sten overnam. De grootste verande ring kwam een jaar geleden, met de aanstelling van een vierde organist. „Nu hebben we als organisten ook zondagen dat we vrij zijn. Er is een schema gemaakt, en dat heb ik ook nodig om te weten wanneer ik moet spelen", legt Westdorp uit. Peter Priem is de groep organisten als laatste komen versterken, verder be staat deze uit Martin de Ruiter en Kees Wesdorp. Sinds de uitbreiding van de kejk aan de Wilhelminastraat, vier jaar gele: den, zijn er psalmborden in de kerk. Maar de organisten vinden elke zon dag een briefje op het orgel, waarop staat welke psalmen er in de dienst gezongen worden. „Dat is dus eigen lijk altijd een verrassing. Vervolgens stem je de registratie van het orgel af op de inhoud van de psalmen." West dorp begint altijd tien minuten vóór de dienst met voorspelen. Hij kiest daarvoor zelf wat hij denkt dat pas send is. „Het naspelen bij het uitgaan van de kerk is makkelijker. Dan kun je inspelen op wat er in de dienst is geweest." De Stavenissenaar vindt dat de gemeente "keurig' zingt. „De komst van de Rehobothschool heeft daar positief aan bijgedragen. De kinderen leren er psalmen zingen en dat is goed te merken." Op een ledenvergadering van de Oud Gereformeerde Gemeente eind jaren zestig kwam de vraag naar een kerkorgel voor het eerst, herinnert Jan Westdorp zich. Dat herhaalde /.ich na de komst van ds. Van Prooij- en als predikant. In 1969 gaf de ker kenraad toestemming. Orgelbouwer D. Monster uit Puttershoek - later predikant geworden - plaatste ach terin de kerk het elektrische pneu matische orgel, met dertien stem men, dat nog altijd dienst doet. „Het komt uit de Gereformeerde kérk van Nieuwerkerk aan den IJssel. Daar is het als balustradeorgel gebouwd, vermoedelijk in 1949 door G. van Leeuwen Zonen uit Leiderdorp", weet de organist te vertellen. Hij kan zelf het nodige klein onderhoud aan het orgel doen. Bijvoorbeeld het ver vangen van membranen. „Die verte ren en scheuren door té droge lucht." Jaarlijks krijgt het instrument een stembeurt. Na het besluit om een orgel te plaat sen, rees de vraag wie het moest gaan bespelen. Jan Westdorp werd gevraagd. „Ik zei er over te willen denken. Want hoewel ik al vroeg op een harmonium speelde, had ik geen opleiding. De reactie was: Het hoeft geen Arie Keijzer te zijn. Die opmer king ben ik nooit vergeten." West dorp stemde toe en op zondag 17 au gustus 1969 speelde hij voor het eerst. Hij kreeg de gelegenheid om les te nemen, maar deed dat niet om dat hij geen verplichtingen wilde. Wél heeft hij veel zelfstudie gedaan. „En organist Wim Bout van de Gere formeerde Gemeente in Tholen bood aan om me aanwijzingen te geven. Dan ging ik op zaterdagavond met de bus van Stavenisse naar Tholen. de kerk was toen nog in de Kruittoren." Jan Westdorp bespeelde voor het eerst een harmonium in Elspeet, waar het gezin na de Ramp een jaar lang onderdak vond. Hij was toen vijftien. Eenmaal terug thuis wilde hij graag zelf zo'n instrument en dat kwam er uiteindelijk. „Als ik erop speelde, zat mijn vader - die graag zong - er bij en sloeg de maat", her innert hij zich. Westdorp speelde er graag en veel op. „Ze moeten tegen je zeggen: Hou nou eens op. Maar niet: Ga er eens achter zitten!", is zijn mening. Zijn plezier in het orgelspel heeft Jan Westdorp al die jaren gehouden. En hij is blij dat hij dat heeft kunnen doorgeven aan zijn zoon. Het instru ment in de eigen kerk heeft zijn be perkingen, maar het voldoet tijdens de diensten wanneer zo'n 500 men sen in de kerk zitten. Ook na de uit breiding van het gebouw valt dit de organist alles mee. Tijdens die bouw is er een half jaar gekerkt in de her vormde kerk. Toen bespeelde West dorp het uit 1900 daterende orgel, dat zeventien stemmen heeft. Hij doet dat trouwens ook al enkele ja ren met de Open Monumentendag, als de kerk open is voor het publiek. „Eigenlijk zijn lessen onmisbaar", zegt de autodidact die praktisch al tijd uit het hoofd speelt. Sinds vijfenhalf jaar bespeelt hij het orgel elke woensdagmorgen bij de predikatie in zorgcentrum De Schut se in Sint-Annaland. „Dat wordt enorm gewaardeerd. Zolang het gaat. wil ik daar mijn steentje als vrijwilliger bijdragen." In de afgelopen veertig jaar heeft Westdorp mooie en minder mooie dingen meegemaakt, maar daarover wil hij niets kwijt. De Stavenisse naar heeft ook nooit bijzonderheden genoteerd over zijn loopbaan. Over zijn taak als organist is hij helder: „Je geeft leiding aan de samenzang. Dat betekent dat je met je spel niet voor of achter loopt, maar naast de gemeente. In de pas. We doen het sa men." Door zijn ervaring weet hij hoe hij spelen moet. En hij heeft in al die jaren nooit te horen gekregen dat hij het niet goed zou doen. Zo lang het gaat, zijn handen hem niet in de steek laten, wil Jan Westdorp orgel blijven spelen tijdens de dien sten. Samen met de kerkenraad is er begin deze week stilgestaan bij zijn jubileum. Thoolse instellingen werken aan herdenking 65 jaar bevrijd De provincie organiseert samen met andere instanties een officieel pro gramma rondom de Slag om de Schelde en de bevrijding van Zee land. Daarbij zullen veteranen aan wezig zijn uit een groot aantal lan den: Canada, Groot-Brittannië. Frankrijk, Noorwegen, België, Aus tralië, Nieuw-Zeeland. Zuid-Afrika, Polen en de Verenigde Staten. Ook Nederlandse veteranen zullen van de partij zijn. Voor hen zijn er verschil lende herdenkingen op Walcheren: op 31 oktober op de Sloedam en in Middelburg, 2 november in Dom burg, 3 november in Vlissingen en Westkapelle en 7 november in Vrou wenpolder. Op 4 november zijn er herdenkingen op de Britse en Cana- des militaire begraafplaatsen. Het zullen, gezien hun leeftijd, de laatste herdenkingen zijn waarbij de vetera nen aanwezig zijn. De opening van het museum in Nieuwdorp is op 30 oktober. Daar mee krijgt Zeeland een permanente plek waar aandacht is voor de Slag om de Schelde, en waar provincie- breed het verhaal van de Tweede We reldoorlog en de bevrijding van Zee land verteld wordt. Voorafgaand aan de opening rijden meer dan honderd historische militaire voertuigen met de veteranen een bevrijdingstocht door Zuid-Beveland. De voertuigen komen een dag later ook in Middel burg in actie. De provincie wil voor dit programma 82.500 euro uittrek ken. In het kader van het herdenkingsjaar 'Zeeland bezet en bevrijd 1940- 1944/45' ontplooien ook veel Zeeuwse erfgoedorganisaties activi teiten, daartoe nadrukkelijk opgeroe pen door de stichting cultureel erf goed Zeeland (Scez). In Tholen verkeert men nog in de overlegfase, maar is de gedachte dit te koppelen aan de Week van de geschiedenis 17 t/m 25 oktober, met als thema Oor log en Vrede). Exposities komen er bijvoorbeeld in Oostburg en Westka pelle. Verder is er een herdenkings mars in Sluis, een herdenking/bevrij dingsfeest voor de basisschooljeugd in Axel. een symposium over de Slag om de Schelde in Middelburg. Op vliegveld Midden-Zeeland organi seert Wings for Victory in de Week van de geschiedenis, en aansluitend de herfstvakantie, activiteiten voor de jeugd. En op 18 september gaat in Axel de lilmdocumentaire 'Stille Ge tuigen van de Slag om de Schelde' in première. Deze is gemaakt in op dracht van Scez en zes Zeeuwse oor logsmusea, en toont persoonlijke ge tuigenissen bij voorwerpen uit de Tweede Wereldoorlog. Tén slotte wordt volgend voorjaar uitgebreid stilgestaan bij het Vergeten Bombar dement, het bombardement op Mid delburg van 17 juli 1940. Een over zicht van alle herdenkingsactiviteiten is te vinden op de website www.be- vrijdingz.eeland.nl. De club van oude Renaults. Club d'Anciennes Renault des Pays Bas (CAR), houdt op 5 september een toerrit vanuit Poortvliet. De ronde met de klassieke modellen van 20 jaar en ouder is onderdeel van het najaarsevene ment van CAR. De leden strijken op 4 september neer op landschapscam ping Kruytenburg te Poortvliet. De stoet langs de Thoolse dorpen start op zaterdagmorgen om elf uur en om vier uur worden de auto's weer terugver wacht op de camping in Poortvliet. neer ik door Sint-Maartensdijk fiets, zie ik niet anders dan groene straten, goten waar het onkruid soms 25 cm. hoog staat en trottoirs die er niet uit zien, om dan nog maar niets te zeggen over hoe er ge maaid wordt. Daar hebben alle in woners last van. Toen ik daar een klacht over had ingediend, lag het aan alles, behalve aan de gemeente. Er wordt alles aan gedaan wat ge daan kan worden, meldde de ge meente. Mijn mening is anders, Zou de gemeente niet eens een voorbeeldfunctie moeten aannemen en er eerst voor zorgen dat de ge meente er netjes bij ligt voor ze dwangsommen oplegt. Want wie beboet de gemeente? Niemand! We mogen alleen betalen. Janny Jongmans, Sint-Maartensdijk. Het was prachtig weer zaterdag, en dat hebben ze ook gemerkt bij de rommelmarkt van de Ontmoetingskerk in Poortvliet. De organisatie had voor het eerst groot uitgepakt met" echte marktkramen naast de verkooptafels, maar de echte grote bezoekersaantallen bleven uit. Toch is er nog 3276,50 euro opgehaald en, hoewel dat ruim 1000 euro lager is dan de opbrengst van vorig jaar, vindt de organisatie het een mooi be drag. Het wordt verdeeld over de kerk, het jeugdwerk en de stichting Debra, die zich inzet voor mensen met een ernstige huidziekte: epider molysis bullosa. Dat het niet druk zou wórden werd direct al duidelijk voor aanvang van de markt aan de Tolweg. „Normaal gesproken staan ze al te dringen voor de dranghekken als de markt open gaat. maar dat was nu gewoon niet het geval", zegt Martha Pool. Zij is één van de 25 vrijwilligers die zaterdag de marktkramen beman den. „Het loopt wel. maar het is minder druk dan vorig jaar. Het is denk ik gewoon te warm." De orga nisatie steekt het ook op de school vakantie dat het wat rustiger was. De rommelmarktspullen liepen in elk geval goed. Erwin Neele: „Zoals altijd was er in het begin even een run op de spullen. We hebben al veel verkocht." De loods waarin de spullen stonden, was rond het mid daguur al behoorlijk leeg. Het wa ren over het algemeen de gebruike lijke goederen, zoals kasten, tafels en stoelen, maar er is volgens Anton Louisse ook een bijzonder artikel de deur uit gegaan. „Een regenton. Dat vond ik wel speciaal." De organisatie heeft ook wat ver maak aan de markt toegevoegd, zo kon er tegen een kleine bijdrage worden gesjoeld en was er doel schieten met een bal. Er konden zo wel lolly's als lootjes worden ge trokken voor diverse prijzen en er was een koffiehoek die 's morgens druk bezet was. Met de lootjes kon den onder meer ijstaarten worden gewonnen. Toeval of niet met de ho ge temperaturen, die gingen er als eerste uit. De taarten werden koel gehouden bij de cafetaria in het dorp waar ze konden worden afge haald. Wel of geen volk, Sterre Neele trok zich er niet van aan. De zevenjarige Poortvlietse kwam haar vader Er- win assisteren. Ze had 's morgens op de markt een boek gekocht en was daarmee in een comfortabel stoeltje dat te koop stond in'de loods neergestreken. „Ze zit hier nu al drie kwartier, maar ze is helemaal verzonken in haar boek. Ze heeft niets door, zelfs niet dat er een foto wordt gemaakt", zegt haar vader. Hij vindt het prachtig dat zijn doch ter zo geconcentreerd zit te Jezen. Het is romantische kost, want haar boek, een uit de serie van Alfred J. Kwak, heeft als titel Verliefd. Sterre Neele heeft een boek op de rommelmarkt gekocht en. leest het meteen ongestoord uit op een stoeltje dat in de verkoop is. Met grote verbazing las ik in de Eendrachtbode het stukje: Onkruid kan 1500 euro kosten. Een verwaar loosde tuin, daar kunnen de buren inderdaad last van hebben. Maar om nu een dwangsom van 250 euro per week met een maximum van 1500 euro opgelegd te krijgen door de ge meente is toch wel het toppunt. Zou de gemeente niet eerst de balk uit hel eigen oog halen voordat ze een dwangsom oplegt voor de splinter van een ander. In hel stukje gaat het over één tuin maar wan- Met een rondgang langs alle groe pen nam Dijke eind mei afscheid van de Groen van Prinstererschool in Scherpenisse, waar hij maar liefst 50 jaar als bestuurslid actief was. De laatste zeven jaar als voorzitter. „Het werd zachtjesaan tijd om te stoppen. Bij leven en welzijn word ik in oktober 80 jaar. Je wordt steeds voor drie jaar herkozen, maar ik kan van alles gaan mankeren", zei Dijke eind mei in deze krant. Donderdag werd hij onwel in de tuin bij zijn woning aan het Clove- niersplantsoen in Scherpenisse, waarna hij naar het ziekenhuis werd gebracht. Diezelfde nacht overleed hij. Volkomen onverwacht, hoewel hij daarvoor wel met klachten over zijn gezondheid naar het ziekenhuis was geweest voor onderzoek. Dijke bleef ook na zijn afscheid als raadslid belangstelling tonen. Hij kon moeilijk wat loslaten. De nieuwjaarsrecepties van de gemeen te bezocht hij altijd en zelfs de ver gaderingen van de huidige SGP- raadsfractie woonde hij nog bij. Dijke was nog voorzitter van de plaatselijke SGP-kiesvcreniging in Scherpenisse, de laatste bestuurs functie die hij nog had. Bij zijn afscheid als raadslid in 2002 noemde burgemeester Nuis hem een echte nestor. „Beminnelijk, vriendelijk en gedegen. Zo gedegen, dat Dijke de hele begroting erop na rekende en keek of er wel btw was meegerekend. En hij had bijna altijd een opmerking over de notulen van de vorige raadsvergadering." een plicht en werkte graag doelge richt, zonder veel tamtam. Naast zijn raadslidmaatschap was Dijke van 1982 tot 1995 ook nog lid van provinciale staten van Zeeland. Verder nog vier jaar waterschapsbe stuurder: van 1992 tot 1996 hoofd ingeland van het waterschap Tho len. Binnen de partij was Dijke een stabiele factor, die ook in het pro vinciaal SGP-bestuur meedeed en verder voorzitter was van de SGP- statenkring Tholen en Sint-Philips- land. Ook binnen de kerk verzette hij veel werk. Van 1956 tot 1977 was hij diaken en in 1981 begon zijn twee de periode in het kerkbestuur, waar van hij tevens secretaris was. Nadat hij eerder de afsplitsing van de Vrije Hervormde Gemeente had meege maakte, stapte hij bij de kerkscheu ring in 2004 als een van de weinige Scherpenissenaars over naar de Hersteld Hervormde Gemeente. Als kerkbestuurder trad Dijke in 1981 ook nog toe tot het bestuur van zorgcentrum de Schutse in Sint-An naland, waarvan hij ook nog een aantal jaren penningmeester was. Dijke werd twee keer koninklijk on derscheiden. In april 1995 ontving hij de gouden eremedaille en als ge volg van het nieuwe decoratiestelsel kwam de Scherpenissenaar in 2002 opnieuw voor een lintje in aanmer king. Samen met de toen ook ver trekkende raadsleden A.P. Kornaat (PvdA) en M.A. van Beek (CDA) werd het SGP-raadslid benoemd tot lid in de orde van Oranje Nassau. De boekhouder bij machinefabriek Holland in Bergen op Zoom werd in 1959 secretaris van de christelijke kleuterschool in Scherpenisse en bij de vorming van het basisonderwijs in 1983 werd Dijke tweede voorzit ter van het nieuwe schoolbestuur. Vijftig jaar geleden werd de Scher penissenaar ook bestuurslid van de plaatselijke SGP-aldeling, in 1968 gevolgd door het voorzitterschap. In 1965 was hij tevens raadslid gewor den. maar de gemeentelijke herin deling van 1971 maakte daar een einde aan. Dal was slechts tijiJ.Q|jjk. want in 1974 pakte Dijke de draad als raadslid weer op, maar nu van de gemeente Tholen. Hij was de man van de financiën en de details, maar hij opereerde altijd voorzichtig. „Ik heb geprobeerd om alles netjes bij elkaar te houden", zei de vertrek kende SGP-fractievoorzitter in 2002 in deze krant bij zijn afscheid na een raadslidmaatschap van 34 jaar. Hij zag al zijn bestuurlijk werk als M. Dijke begin juni bij zijn afscheid als schoolvoorzitter. •v

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 3