Skatebaan mag niet wijken voor Duine Duine Scherpenisse opent tankstation met uitstraling Geschenkenhuis Kaat Mossel in 't Krieltje in Sint-Maartensdijk Gezellig druk in Tholen bij maanlicht Verburgh Twee pompeilanden, 4 soorten brandstof, 14 slangen BADKAMERTELEVISIE Typisch Zeeuws in Sint-Annaland NIEUW! Donderdag 21 oktober 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Wethouder Velthuis wijst bezwaren SGP af De SGP-fractie is het met de fa. Duine eens, dat gebrui kers van de toekomstige skatebaan op het Pluimpotter- rein in Scherpenisse, gevaar voor het nieuwe tankstation kunnen opleveren. H.W. van Eenennaam pleitte in de raadscommissie samenleving ervoor om de skatebaan meer richting Sint-Maartensdijk aan te leggen. Andere ingang „Het dorp fleurt er helemaal mee op. Voor Scherpenisse is het dan ook een opsteker", zegt Arie Duine, die mor gen zijn splinternieuwe, bemande tankstation aan de Spuidamstraat opent. Een moderne voorziening met twee pompeilanden, veertien slangen, vier soorten brandstof en een winkel met een uitgebreid assortiment. Je hoeft niet per se om benzine, je kunt er ook even om koffie of een ijsje. Geef niet op Vertrouwen Vier medewerkers Ze kende Tholen niet maar ze viel op de Markt en op het winkeltje in het centrum van Sint-Maartensdijk. En ze is weer terug in het Zeeuwse land zodat ze weer dialect kan spreken. Dat zegt de 27-jarige Gonny den Exter uit WestKapelle. In het pand 't Krieltje opende ze Kaat Mossel geschenkenhuis. Er zijn al klanten die elke dag binnenlopen. Te hoog vochtbestendig b.it. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 www.verburgh.nl Hi-Fi. T.V. Video, Computersystemen, Printers, Netwerken De andere partijen en wethouder Velthuis vonden dat de SGP niet moest 'zeuren'. „De speelplek lag er eerst en Duine is daar nu met zijn tankstation bijgekomen. En nu moet ineens alles gaan wijken? Daar heb ik grote moeite mee!", zei wethou der Velthuis. Daarentegen zei Van Eenennaam de verontrusting van Duine wel te kun nen begrijpen. „Die plek trekt hang jongeren aan die met vuur spelen of vuurwerk afsteken en dat is gevaar lijk bij een tankstation. Kijk daarom naar alternatieven, want het Pluim- potterrein is 200 meter lang. Daar om willen we de skatebaan liever aan de andere kant", zei het SGP- raadslid. „Gaat u nu niet erg ver?", vroeg M.A.H. den Haan zich af. „Duine is bang dat er baldadigheid kan optre den, maar iedere willekeurige bur ger kan overlast veroorzaken. De jeugd moet ergens een plaats krij gen en hier, aan de rand van het dorp, is een prima plek voor een skatebaan. Er moet een stuk ver trouwen zijn en als er overlast is, dan is dat een taak voor de politie", aldus het PvdA-raadslid. K.B.M. Saris vond het Pluimpotter- rein een goede plaats. „Psycholo gisch is er echter nog wel wat aan de bezwaren van Duine te doen door de toegang naar de skatebaan om het station heen te leggen. Met een andere ingang wordt de situatie een stuk veiliger", zei het VVD- commissielid. „Het is onmogelijk om het iedereen naar de zin te maken. Ook hier is het een kwestie van geven en ne men", vond CU-raadslid P. van Bel- zen. „Niet meer verder over praten", zei ABT-commissielid J.J. van 't Hof, die de schriftelijke beantwoording van b. en w. wilde afwachten. Volgens Van Eenennaam waren de omwonenden niet over de skatebaan geraadpleegd, maar wethouder Velt huis noemde dat pertinent onjuist. „We hebben een paar keer met om wonenden gesproken, ook met Dui ne. Naar aanleiding van de gesprek ken is juist het Pluimpotterrein gekozen. De jongeren uit Sint- Maartensdijk die eerder voor een skatebaan hebben gepleit, hadden geen enkel bezwaar om naar Scher penisse te komen. Als b. en w. heb ben we nadrukkelijk voor Scherpe nisse gekozen omdat er in Sint- Maartensdijk al een jeugdvoorzie ning is. De bestemming van het Pluimpotterrein klopt en het plan is dan ook klaar voor uitvoering. Ie dereen wil een jeugdvoorziening ver van zijn deur, maar bij de bus halte aan de Spuidamstraat hangt men nu ook al rond. En Duine is er bij gekomen, het Pluimpotterrein lag er al", zo benadrukte wethouder Velthuis. B. en w. zullen schriftelijk nog te rugkomen op de kwestie, maar be halve de SGP steunt de gemeente raad de plannen voor een skatebaan op het Pluimpotterrein, aan de kant van het tankstation. 'Typisch Zeeuws' is het thema van een avond in het schoollokaal van streekmuseum De Meestoof in Sint- Annaland. Op initiatief van de open bare bibliotheek wordt er ingespeeld op de Week van de geschiedenis, die voor het eerst plaatsvindt. Het thema daarvan is 'typisch Nederlands'. Het Schorrekoor zingt oude Nederlandse en Zeeuwse liedjes, het echtpaar Duijzer-Kwist uit Tholen vertelt ver halen in dialect. In de koffiekamer van het museum zijn boeken over Zeeland en boeken in het Zeeuws te vinden. In de pauze is er voor de be zoekers en bolus en aan het einde van de avond een glaasje kandeel. De avond in De Meestoof is op woensdag 3 november en begint om acht uur. In het schoollokaal is plaats voor 45 personen. Toegangskaarten zijn te koop bij de bibliotheken in Sint-Annaland, Sint-Maartensdijk en Tholen. Arie en Ria Duine zijn trots op hun moderne tankstation bij de ingang van Scherpenisse. „We bieden hier het nieuwste van het nieuwste", vertelt Arie Duine (47) trots. Hij heeft fors geïnves teerd in de nieuwe voorziening, die strategisch is gelegen bij de ingang van Scherpenisse, vlakbij de druk ke rotonde aan de Spuidam, waar het verkeer richting Sint-Maartens dijk en Stavenisse passeert. In die twee dorpen is geen benzine meer te krijgen, zodat Duine zich op drie plaatsen richt. Hij heeft ook ver schillende bedrijven en verenigin gen met al hun medewerkers en le den als klant. Aanleiding voor de gedurfde aan pak was het aflopen van de erfpacht bij het even verder gelegen oude brandstofstation bij zijn rijwielzaak op de hoek van de Spuidam- straat/Westzeedijk. „De erfpacht van de gemeente loopt pas in 2009 af, maar ik wilde ruim voor die tijd een vervangende voorziening heb ben", vertelt Arie Duine. „Daarom ben ik er 6,5 jaar geleden al mee begonnen. Je kijkt goed rond naar de mogelijkheden en deze plek op de kop van het Pluimpotterrein, bij de ingang van het dorp, vlakbij de Provincialeweg is een gunstige ves tigingsplaats voor een tankstation. Er komen heel veel passanten naar het gemeentehuis, het Markiezaat- college, e.d. En zomers heb je veel toeristen. De recreatie is een stimu lans voor dorpen als Scherpenisse en Sint-Maartensdijk. Daarom zou het toerisme nog meer kansen moe ten krijgen, want daarmee is de leefbaarheid gediend." Duine is een begrip in Scherpenis se. In 1922 begon Arie Duine, de opa van de huidige ondernemer, er een smederij en rijwielhandel. Hij was machinist van de elektriciteits centrale, kocht aan de Spuidam straat een pand en zijn zoon voegde er in de loop der jaren een aantal aan toe, zodat de smederij en rij wielhandel flink wat ruimte kreeg. Ook de historie van de benzinever koop is al lang. In 1927 werd de eerste benzinepomp geplaatst van APC, de Amerikaanse Petroleum Compagnie. Bij het begin van de Tweede Wereldoorlog in 1940 ver dween die. In 1957 was er sprake van een doorstart met Avia. Nieuwe pompen kwamen er in 1983, maar Duine bleef steeds bij de tijd. In 1994 werd de bodemsanering uitge voerd, waarbij voldaan werd aan de strenge milieuwetgeving. In dat jaar wisselde Duine ook van merk: Total. De vader van Arie Duine had in 1968 het bedrijf overgenomen en Arie jr. deed dat op zijn beurt in 1995. Na een hartoperatie in Leiden filosofeerde Arie Duine jr. over zijn toekomst. „Het loodgietersvak kon ik niet meer doen en om alleen van de fietsenverkoop te kunnen leven, zou je enorm veel moeten investe ren om het rendabel te kunnen ma ken. Toen heb ik mijn zinnen gezet op de pomp. De nieuwe aanpak kostte veel energie, maar ondanks nogal wat strubbelingen heb ik de moed niet laten zakken. Ik geef niet zo gauw op." Arie Duine kreeg uiteindelijk met de gemeente een akkoord over erf pacht voor een flinke strook grond op de kop van het Pluimpotterrein. Hij stelde een vragenlijst op en ging in gesprek met vier brand stofleveranciers. „Als je de zaak zo terdege hebt voorbereid, kun je een goede keuze maken. Q8 is het geworden dankzij het goede merk. Ik wil uitstraling voor mijn sta tion, want dat schept vertrouwen. Sommigen zijn nu eenmaal huive rig van een witte pomp. Q8 levert de brandstof rechtstreeks van de raffinaderij. Bovendien hebben ze een goed spaarsysteem en daar profiteert de con- sument ook van." Arie Duine biedt met euro ongelood 95, super plus ongelood 98, diesel en rode gasolie een breed pakket op twee pompeilanden, die van weers kanten te bereiken zijn. De rode gasolie voor landbouwtractoren is nieuw in zijn assortiment. In het ou de station was dat niet verkrijgbaar. „Je moet wat meer bieden dan een ander heeft, dus daarom hebben we een grote luifel waar je - ook als het regent - droog kunt tanken. Verder is er een water- en luchtbord en een bemand station biedt ook altijd al meer service. Onze uitgebreide shop is van maandag tot en met vrij dag van 's morgens half acht tot 's avonds half acht geopend. En op za terdag van acht uur 's ochtends tot half zes 's middags." In het winkeltje is er volop keuze uit drie gekoelde kasten vol met frisdrank, Ola ijs, chips, snoep, si garetten, tabak, sigaren, motorolie, (fiets)kaarten van het eiland Tho len, enz. „We hebben ook koffie. In Scherpenisse kun je op vier plaat sen koffie drinken, maar niet op maandagmorgen en daarom hebben we die mogelijkheid ook in onze shop opgenomen. Landelijk zorgen de artikelen soms voor 30 tot 35% van de omzet." In de winkel toont een fotocollage de historie van de firma Duine in Scherpenisse, specifiek ook op het gebied van de leverantie van auto brandstof. De shop is voorzien van airconditioning en een warmte- luchtgordijn. In het pand is nog een kantoortje, waar Arie Duine de vol ledig geautomatiseerde administra tie kan doen. „De winst moet je bij jezelf zien te houden, daarom ge beurt er zoveel mogelijk zelf, zoals de administratie van de lokale pas sen voor bedrijven en verenigin gen." Achter de twee pompeilanden is er naar het Pluimpotterrein toe een windscherm gemaakt. „Dat moet ook tegelijk als afscheiding gaan dienen voor de wasstraat, die we in de toekomst nog willen aanleggen. De negen heipalen daarvoor zitten al in de grond, maar we moeten eerst sparen voordat de bouw daar van begint. Er is een hele strook grond beschikbaar voor die was straat en de aanleg van de weg er naar toe. Tussen de shop en het praathuisje is er nog een perceel grond waar ik parkeervakken en wat zitjes wil maken." Het nieuwe tankstation schept werkgelegenheid, want Duine heeft Jessica van Herk uit Sint-Philips- land aangetrokken. Samen met Mo nique Meerman uit Stavenisse, die al wat langer bij het bedrijf in Scherpenisse werkt, zijn er met Arie en Ria Duine dan vier mensen beschikbaar voor de volledige be zetting van het tankstation van maandagochtend half acht tot zater dagmiddag half zes. Arie Duine constateert, dat de be mande tankstations (Tholen, Sint- Annaland en Scherpenisse) goed gespreid over het eiland zitten. „De mensen komen bij ons niet alleen om te tanken. Ons prachtige interi eur nodigt ook uit tot kopen en we beschikken over alle moderne be taalsystemen, zoals pinnen. En bui ten de openingsuren kan men via bank- en creditkaarten en onze lo kale passen terecht. We zijn echt heel blij met dit nieuwe station. Als 's avonds alles in het licht staat, zit je gewoon te genieten", aldus Arie Duine. De drempel is laag bij Kaat Mossel. De deur staat open. Buiten staan on der de luifel twee rekken met kaar ten, een bord met huisnummers en naamborden, en een tafeltje met een kaars en een vaas. Het is een voor proefje van wat er binnen allemaal te krijgen is: wanddecoraties, tuin- beeldjes, geurkaarsen, fotolijstjes, tekstspiegeltjes, bijzondere wens kaarten, maar ook Zwitserse zak messen en een collectie beertjes (Cherished Teddies) waar elk jaar een nieuw stuk van uitkomt, zeer ge liefd bij verzamelaars. Later in het jaar wordt het assortiment uitgebreid met keukenmessen, ook uit Zwitser land. De spullen komen voor een deel uit Putte waar de onderneemster drie jaar lang dezelfde artikelen verkocht. Ook daar heette de winkel Kaat Mossel geschenken. „Ik zat daar honderd meter van de grens met Bel gië. In een monumentenpand. Maar het laatste half was het te stil in Put te. Er kwamen ook weinig Belgen meer want het is voor hen niet meer zo aantrekkelijk om in Nederland boodschappen te komen doen. Over al zijn de prijzen zowat hetzelfde. Ik moest het echt van de Nederlanders hebben, maar de eigen bevolking ging naar Bergen op Zoom of Roosendaal. De loop is er uit en voor mij werden de kosten om het pand daar te huren, te hoog." Ze blijft er echter nog wel tot eind december op woensdagmiddag en zondag artike len verkopen, maar richt zich nu vooral op de verkoop in de smalstad. Ze gaat zelf ook boven de winkel wonen. De naam Kaat Mossel nam ze mee uit Putte. „Ik vind het een leuke naam, die heb ik overgekocht." 't Krieltje wordt dus Kaat Mossel. Dat was de vrouw die in Rotterdam in de achttiende eeuw furore maakte. Ze was keurmeesteres van mosselen bij de mosseltrap in de havenstad en werd daarom Kaat Mossel genoemd. Eigenlijk heette ze Catharine Mul der. Ze leefde van 1723 tot 1798. Het 'viswijf' was een 'arme ondeftige vrouw', en op 15-jarige leeftijd 'reeds verre van eerbaar meer.' Ze ontpopte zich als een fel voorvecht ster van de Oranjegezinde partij in de patriottentijd (1780-1787). Zo veel eeuwen later spreekt ze nog steeds tot de verbeelding. De naam moet nog op de luifel aan gebracht worden. Maar eerst moest de winkel worden ingericht. De on derneemster kwam via via naar de smalstad. „Ik kreeg een tip van ie mand uit het dorp die wist dat dit pand leeg stond en ik iets anders zocht. Toen ik kwam kijken vond ik het leuk. De uitstraling aan de bui tenkant sprak me aan. De Markt is een leuk plein. En ik ben weer terug in het Zeeuwse land. Ter kan 'k ok wir lekker Zeeuws praete. Maar ik kende heel Sint-Maartensdijk en heel Tholen niet." Het was voor Gonny den Exter ook makkelijk om de spullen van Putte naar hier over te brengen omdat het pand even groot is, zo'n 40 vierkante meter. „Ik hoefde er niet veel aan te doen. Behalve twee kasten inkorten. Die waren te hoog voor deze ruimte. De reacties op haar winkel zijn erg positief, zegt ze. Dat wordt onder streept door een inwoonster van het dorp die al elke dag even binnen is geweest en een paar keer cadeau-ar tikelen heeft gekocht. Ze is blij dat er zo'n winkel bij is gekomen omdat ze anders naar Bergen op Zoom moet. Of naar Tholen, maar daar moeilijk kan parkeren, zegt ze. Voor haar was Bakkerij Bazen er in gevestigd, daarvoor 't Krieltje met fournituren en tabaksartikelen. Gonny den Exter opende haar winkel Kaat Mossel geschenken aan de Markt in Sint-Maartensdijk. Mickey Mouse en Donald Duck waren in de Thoolse binnenstad een trekpleister voor de jeugd. In het centrum van Tholen was het zaterdagavond gezellig druk. Niet al leen op straat, maar ook in de winkels waren nogal wat mensen te vinden. Voor de zesde keer organiseerde de ondernemersvereniging 'moonlight- shopping', winkelen bij maanlicht dus. Een aantal winkeliers speelde in op het thema en had medewerkers verkleed als stripfiguren van Walt Dis ney achter de toonbank staan of bij de ingang van de winkel. De overbe kende Donald Duck natuurlijk, maar bijvoorbeeld ook de drie boeven uit die strip. De blaasorkesten De Klienkers en De Neutekraekers verhoog den de sfeer met muziek. In de Kerkstraat vonden de versgebakken saté en hamburgers van slager Hans Poot gretig aftrek. Bij Peter Terlouw Tweewielers in de Bebouwdendam konden kinderen zich laten schminken en dat slaat altijd aan. Even verderop bij Vosje stond de jeugd in de rij voor gebitten met knipperlichtjes. Het was bijzonder sfeervol allemaal. Wie voor minimaal vijf euro kocht, kreeg een deelnamebon voor een ver loting. De hoofdprijs was een reis ter waarde van 400 euro naar Eurodis- ney bij Parijs. Deze ging naar de familie Pekelsma in de Oranjerie. VERVOLG VAN VOORPAGINA „Het was een geweldige tijd", vindt mevrouw Duine. Ook mevrouw Boot kijkt er met genoegen op terug. „Het was zo ongedwongen. Leerlin gendossiers zoals die er tegenwoor dig zijn, daar had je nooit van ge hoord. Maar als er iets mis was met een kind, merkte je dat ook toen na tuurlijk best." Nadat het schoolge- bouwtje na de watersnoodramp door de Heidemij in gebruik was geno men, deelden de algemene en de christelijke kleuterschool tijdelijk sa men een gebouw. De een had dan 's morgens les, de ander 's middags. Later kwam de kleuterschool in de Oudelandsepoort terecht en daar is naderhand ook Kleuterlust gebouwd. Na de koffie met een bolus staat voor de reünisten een stadswandeling op het programma. Gids Henk Elenbaas voert hen door de plaats waar ze op groeiden, onder meer langs de Grote Kerk, het stadhuis en de Gasthuiska pel. „We kregen dingen te horen die we helemaal niet wisten", vertelt Janny Aalbrechtse. De deelnemers komen niet alleen uit Tholen, maar ook uit Bergen op Zoom, Steenber gen, Nieuw-Vossemeer, Goes, Zie- rikzee, Deventer en Ridderkerk. Oud-dirigent Piet Steijns van Con cordia woont tegenwoordig in Den Haag. Corry Mulder-Schot in Hoogerheide. „Maar ik heb 23 jaar in Spanje gewoond en gewerkt. Toen ben ik een keer speciaal voor deze reünie teruggekomen", vertelt ze. Rinus Verkerke en zijn vrouw zijn rechtstreeks van huis naar het restau rant gekomen. „We zijn allebei slecht ter been, dus hebben we de stadswandeling laten schieten." Van de klas van destijds zijn al zeven leerlingen overleden. Enkelen zijn als kind verongelukt, aldus Janny Aalbrechtse. Het gezelschap geniet van een warm en koud buffet, terwijl er ondertussen druk wordt gekletst. Ook is nog een lied op papier gezet en als één van de dames vertelt dat ze voor haar kleinkind het liedje 'Muisje Piep' zingt, heft de groep spontaan deze 'evergreen' uit de kleutertijd aan. Dik na tien uur gaan de reünisten weer op huis aan. Wat hun betreft was dit niet de laatste ontmoeting van hun klas van weleer. De grote broer. Stichting Jongeren- die van de provincie voor het pro- coaching en -integratie Zeeland te ject .Ontwikkeling methodiek van Middelburg krijgt 4365 euro subsi- de grote broer.' Kijk ook op www. verburg h. nl Advertentie I.M. t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 11