Palet van een merkwaardige, maar boeiende gemeente Afscheid den Braber 'Eerste zes weken na de ramp ben ik niet uit kleren geweest' 'Met een samenvoeging alleen zijn we er beslist nog niet' Onze Leen wilde geen onderscheiding Encyclopedie voor Verbree Raad luidt zelfstandige gemeente Sint-Philipsland uit Archieven in gemeentehuis St.Philipsland Herindeling zonder verliezers Er blijft werk aan de winkel! Van der Zwan presenteert nieuwe brochure bedrijfs werving Oud-ambtenaar Sinke bij onthulling monument Sint-Philipsland Brochure van vijftien auteurs Donderdag 15 december 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Potverteren Bezig baasje Manchetknopen "Het was goed alsnog een monument te onthullen, niet alleen ter herinnering aan de slachtoffers, ook ter herin nering aan de ramp zelf. De wonden zijn geheeld, het verdriet is geleden. Bij tijd en wijle stilstaan bij wat plaats vond, is een goede zaak", zei L.M. Sinke gisteren middag in Sint-Philipsland. Als gemeente-ontvanger en tweede ambtenaar op de secretarie werd hij in 1953 direct geconfronteerd met de gevolgen van de watersnood. Hij wist er nog heel wat van te vertellen. Solidariteit Met een dankwoord aan alle ambtenaren, bestuurders 'en het thuisfront' heeft waarnemend burgemeester A. Ver bree gisterenmiddag de laatste raadsvergadering besloten van de zelfstandige gemeente Sint-Philipsland. Niet alleen voor de gemeente een historisch moment, maar ook voor Verbree zelf die na 1 januari weer zijn volle aandacht op Reimerswaal kan richten. Desinteresse Elftal Naam gemaakt als principieel en eigenzinnig Ondernemingsraad Maranatha Met het aanbieden van een palet van een in de ogen van sommigen merkwaardige, maar ook boeiende gemeente, heeft waarnemend-bur gemeester A. Verbree gisteravond vol nostalgie afscheid genomen van St Philipsland. Een boekje, dat huis-aan-huis is bezorgd, moet de herinnering levend houden aan de meer dan 500 jaar zelfstandige, kleinste gemeente in Zeeland. "Een gemeente met een eigen gezicht, waarin je gewoond en geleefd moet hebben. Een gemeen schap die je geproefd dient te heb ben", zei de burgemeester. Hij voelde wel aan, dat het afscheid op de gedenkwaardige, laatste raadsvergaderingen sentimenten met zich meebracht. "Maar als de meerderheid niet voor een herinde ling op 1 januari 1995 had gekozen, dan was het wellicht 1 januari 1997 geworden. Dat was eigenlijk de keus. We zijn nog steeds niet klaar met ons werk, we hebben nog zoveel te doen, maar anderen zullen dat voor ons doen en nieuwe plan nen bedenken en uitvoeren. Anderen zullen de belangen van de inwoners van St. Philipsland behartigen. Anders wellicht, maar niet slechter, niet beter." Verbree erkende, dat het b. en w. van St. Philipsland een eindspurt ingezet hadden. "Velen verdachten het gemeentebestuur ervan, nog aan het potverteren te zijn geslagen. We hadden de schijn misschien tegen, maar we hadden een ambtswoning verkocht en er was een flinke sala- rispost uitgespaard. Natuurlijk heb ben we dat geld goed besteed en we waren echt nog niet klaar. De recon- Waarnemend-burgemeester A. Verbree heeft gisterenmiddag bij zijn afscheid van de St. Philipslandse gemeenteraad een encyclopie op schijf gekregen. SGP-fractievoorzitter H. Geluk bood hem het cadeau aan voor 15 maanden plezierige samenwerking. De burgemeester van Reimerswaal kwam naar zijn vroegere gemeente St. Philipsland, waar hij gemeente secretaris is geweest, na de pensio nering van burgemeester T.A. Vogel. Na de raadsvergadering reed de gemeenteraad met het personeel en hun echtgenoten gisterenmiddag naar restaurant Grevelingen te Bruinisse voor een afscheidsdiner. PVAB-raadslid mevr. J.W. Verstrate-Stols was in dc gemeente- kleuren: zij droeg een gele blouse en een groen jasje. 'De gemeente St. Philipsland houdt op te bestaan. De gemeenschap van St. Philipsland is er en blijft er bij leven en welzijn, met haar eigen karakter,met haar eigen sfeer. St. Philipsland, het is er goed om te wonen en goed om te werken. St. Philipsland is het waard om er voor te werken. Er blijft werk aan de win kel. We blijven rekenen op u!' (Bur gemeester Verbree gisteravond op een afscheidsbijeenkomst in dorps huis de Wimpel). structie van de Langeweg, waartoe de raad vanmiddag besloten heeft, zal door het bestuur van de nieuwe gemeente Tholen uitgevoerd wor den. De tweede fase van Steintjes- kreek, het gebied rondom de Zijp- schekreek, wordt bouwrijp gemaakt en er zullen huizen aan gebouwd worden. De Luijster IV is bouwrijp en binnenkort beginnen vele parti culieren daar met de bouw van hun woning. De reconstructie van de Voorstraat is inmiddels aanbesteed en de werkzaamheden zullen na de feestdagen een aanvang nemen. Er zal nagedacht moeten worden over de volgende uitbreiding van St. Phi lipsland. Kortom, er is nog genoeg werk aan de winkel. Het gemeente bestuur van de nieuwe gemeente hoeft zich nog lang niet te vervelen. De herindeling wordt 1 januari reali teit. Op het oog zal er niet veel ver anderen, de gemeenschap van St. Philipsland blijft bestaan. De bevol king zal een lagere belastingdruk krijgen en het mooie is, dat de inwo ners van Tholen er niet meer voor hoeven te gaan betalen. Het is een fabel te stellen, dat de Thoolse bur ger de herindeling betaalt. De belas tingdruk voor de burgers van de hui dige gemeente Tholen wordt er niet zwaarder door. De belastingen daar worden niet meer verhoogd dan al was voorgenomen. Er zijn dus geen verliezers en dat is een prettige bij eenkomst", aldus burgemeester Ver bree. Kleinste gemeente. Sinds jaar en dag was Sint-Philipsland de kleinste van de dertig Zeeuwse gemeenten. Na 1 januari komt daar verandering in. Dan telt de provincie nog 27 gemeenten. Met 2597 inwoners is Middenschouwen daarvan de klein ste. Prof.dr. A. van der Zwan is vrijdag 13 januari de eregast van de gemeente Tholen bij de presentatie van een nieuwe brochure voor de bedrijfswerving. In de Eendrachtbo- de van 17 november waarschuwde Van der Zwan ervoor, dat het gemeentebestuur van Tholen moet oppassen, dat men niet teveel door slaat bij het aantrekken van bedrij ven. "Het eiland heeft een landelijke signatuur en ik hoop, dat het lang zo mag blijven." In de nieuwe brochure is ook St. Philipsland opgenomen. Het ont werp is van reclamebureau Sigma 10 uit Bergen op Zoom. Naast Van der Zwan zijn bij de presentatie ook Budelpack-directeur A.A. Nieuw- kerk uit Poortvliet en dhr. J. Hach- mer uit Bergen op Zoom aanwezig. De laatste heeft op het industrieter rein Slabbecoornpolder bij Tholen een enorme opslagplaats voor rotan meubelen. Van der Zwan, Nieuw- kerk en Hachmer hebben mede gestalte gegeven aan de nieuwe bro chure. Negen inwoners verdronken bij de ramp in 1953. VERVOLG VAN PAG. 1 Verbree noemde Den Braber een origineel, herkenbaar figuur in de raad. Een bezig baasje ook gezien zijn functies in de zangwereld. Zelf had hij het raadslid 20 jaar geleden ontmoet in zijn functie als gemeen tesecretaris van St. Philipsland. "Samen met Walpot kwam je in de raad, maar die is als wethouder inmiddels tot een hogere orde geroe pen. Jij hebt die ambities nooit gehad. Je bleef raadslid, eerst met Rijstenbil, daarna met Komaat en tot 31 december met mevr. Verstra- te. In 24 jaar maakte je wisselende politieke meerderheden mee en dat gaat niet in je kouwe kleren zitten. Je stond dichtbij de inwoners en sprak ook de taal van de bevolking. St. Philipsland verliest straks haar zelfstandigheid en daar ben je mede de oorzaak van, want je hebt de moed gehad om voor de herindeling te stemmen. Je kunt zeggen, dat gro tere eenheden de geest van de tijd zijn, maar op den duur was het toch gebeurd." De burgemeester noemde Den Bra ber 'een man van weinig woorden.' Sinke werkte vanaf mei 1952 op Sint-Philipsland, hij woonde met zijn vrouw en twee dochtertjes aan de Langeweg in Anna Jacobapolder. Daar werd hij om 4 uur in de morgen van 1 februari 1953 gewekt door klokgelui. Dijkgraaf P. Boudeling kwam net van het veer en vertelde dat het water al over de dijk sloeg. Hij vroeg Sinke om de mensen bui ten het dorp te waarschuwen, maar niemand nam meer op. Terug in zijn eigen huis boezemde het gebonk van wrakhout en lege olievaten tegen de gevel hem angst in. "Ik weet mij goed te herinneren dat mijn vrouw en ik hebben gesproken over de mogelijkheid de kinderen vast te binden op de zijkant van de ledi- kantjes met het doel - in een noodsi tuatie - hen te laten drijven, in de hoop dat zij gered zouden kunnen worden." Het gezin van Sinke werd op 3 februari naar Etten-Leur geëva cueerd. De ambtenaar zelf verbleef sinds 2 februari in het dorp en sliep de eerste nachten op zakken in de graanloods bij de haven. In het groentewinkeltje van mevrouw Van den Bos op de Oostdijk was een noodgemeentehuis ingericht. Sinke woonde er de vergaderingen bij van burgemeester en wethouders en van de gemeenteraad. "Beide wethou ders - de arbeider Piet Mol en de hereboer Leen van Nieuwenhuijzen - waren uitstekende bestuurders. Zij vulden elkaar aan, respecteerden elkaar zonder hun politieke en reli gieuze achtergronden te verdoeze len", herinnert Sinke zich. "De ster ke kant van burgemeester De Jonge was, dat hij de vele voorstellen van de wethouders en ambtenaren steun de en verdedigde." Sinke vertelt dat er een enorme soli dariteit was onder de bevolking. Eensgezind werd samengewerkt om de problemen op te lossen. Derde ambtenaar Marien Geense vertrok als contactpersoon naar Roosendaal, waar veel Sint-Philipslanders geëva cueerd waren. De gepensioneerde politieman Labruyère verzorgde in Steenbergen de vergunningen om Sint-Philipsland te bezoeken. Eerste ambtenaar Johannes de Rooij kon wegens zijn gezondheid geen extra inspanningen verrichten. Het betekende dat Sinke optrad als coördinator met betrekking tot de gemeenteadministratie. Een om vangrijke taak waarvoor hij niet eens was aangewezen. "De eerste zes weken na de ramp ben ik niet uit de kleren geweest, ik sliep in het noodgemeentehuis." Zijn gezin bezocht hij in die weken één keer. Elke nacht om twaalf uur belde commissaris van de koningin De Casembroot om te vragen hoe het ging. "Dat waren vaak lange gesprekken. De commissaris stond met hart en ziel achter de harde wer kers, steunde hen en zorgde dat In zijn afscheidswoord betrok de burgemeester in de eerste plaats het personeel van de gemeente, dat voor de gelegenheid de publieke tribune bevolkte. Hij zei dat ambtenaren in een kleine gemeente gedreven moe ten zijn. En generalisten in plaats van specialisten. Verbree keek terug op de drukte in de afgelopen maan den. De dienstverlening moest kost wat kost overeind blijven en dat betekende improviseren, soms meer doen dan eigenlijk gevraagd mocht worden. De burgemeester verheelde niet dat dit soms spanningen ople verde, dat dingen niet uitgepraat zijn en er zaken zijn blijven liggen. "Een ieder deed zijn werk op zijn eigen wijze en met een goede intentie, met hart voor de zaak." Ook zijn beide wethouders betrok Verbree in zijn speech. Om te begin nen L. Walpot, wiens integriteit voor de burgemeester altijd buiten kijf heeft gestaan. Welke kritiek er ook op was op de principiële stand punten die de SGP'er innam. Hij belandde er soms door in controver siële omstandigheden en was niet altijd geliefd. "Maar ik weet dat het u veel strijd heeft gekost, ook met uzelf." Verbree wees erop dat Wal pot zich altijd gesteund wist door een groot deel van de Sint-Philips- landse bevolking. De andere wet houder, J. de Jager, werd door de burgemeester getypeerd als een nuchtere agrariër met een nuchtere kijk op het gemeentebestuur en iemand die controverses niet uit de weg ging. Ook op het bestuur ging Verbree in. Hoe de maatschappij steeds inge wikkelder wordt, de overheid steeds meer greep krijgt op de samenle ving, alles steeds meer tot een een heidsworst wordt gesmeed. Gemeenten krijgen steeds meer taken op hun bordje, maar moeten daarover steeds vaker verantwoor ding afleggen aan rijk of provincie. "Decentralisatie noemt men dat." Door dit alles worden alsmaar meer eisen gesteld aan het ambtelijk apparaat, maar je lost het niet op door gemeenten groter te maken. Dan wordt immers ook de afstand tussen burgers en bestuur groter, aldus Verbree. De desinteresse neemt toe, burgers zijn nog slechts geïnteresseerd in het bestuur zolang ze dat ergens voor nodig hebben. Een dergelijke constatering leidt er, aldus Verbree, toe dat het toekom stige bestuur verplicht is zich te beraden op zijn plaats in de gemeen schap van de nieuwe gemeente Tho len. "De tekenen des tijds mogen niet misverstaan worden." De burge meester vroeg zich af of een gemeentebestuur niet beter af is met taken waarop het grip heeft en waar aan het zelf enige invulling kan geven. Taken ook die de burgers aanspreken, want het bestuur moet in het oog houden dat het er is voor de burgers en niet andersom. "Alleen met een fusie zijn we er beslist niet." Secretaris W.J. Pijl - die in de nieu we gemeente de functie van adjunct archivaris is aangeboden - sprak namens het personeel. Het gemeen telijk elftal, zoals hij dat noemde, daarbij het aantal personeelsleden in ogenschouw nemend. "Als wij ons hier vanmiddag als het ware afmel den, doen we dat met gemengde gevoelens. Het definitieve van de samenvoeging is zo dichtbij geko men. Vanaf morgen resten ons als medewerkers nog zeven werkdagen onder het motto: inpakken en weg wezen." Ze zullen het missen,liet Pijl weten: het gemeentehuis dat enerzijds niet meer aan de eisen van deze tijd vol doet en te krap is, maar anderzijds knus. Ook de groet (van de burge meester - red.) 'Hei jongens, hoe is het' zal niet meer gehoord worden. "De groet die kenmerkend was voor de cultuur op het gemeentehuis: gewoon, met beide benen op de grond, niet overdreven en dicht bij de burger." Natuurlijk waren er onvolkomenheden, maar de inzet van alle medewerkers was boven alle twijfel verheven, aldus Pijl. Hij bedankte de raadsleden voor de contacten in de afgelopen tijd. "Ik heb ze als 'machtig goed' ervaren", zinspeelde hij op uitspraken van scheidende raadsleden in de Een- drachtbode. "De lijnen waren kort, de contacten direct. U als raadsleden wist de medewerkers te vinden. Zij wisten, als het nodig was, u te vin den." De secretaris - die zei dat de geschiedenis van Sint-Philipsland ondanks de opheffing van de gemeente gewoon doorgaat - wens te de raadsleden, wethouders en bur gemeester kracht en wijsheid toe. "Lange leve Sint-Philipsland", besloot hij zijn betoog. sommige zaken snel konden worden afgewikkeld." Sinke somt een aantal Sint-Philips landers op die vele extra uren maak ten om te helpen in de dagen na de ramp. Ook vertelt hij dat uit de adoptiegemeente Hengelo en uit Stad en Ambt Delden de gemeen teambtenaar Bergman, maatschap pelijk werkster mevr. Klaassen en chauffeur Pool bijsprongen. "Een hoogtepunt was het bezoek van koningin Juliana. Zij leefde mee met de mensen die de ramp hadden mee gemaakt. Het lopen door de modder deerde haar niet." Over de wederopbouw weet Sinke ook heel wat te vertellen. Met name de herbouw van de scholen ging niet van een leien dakje. Sinke belde de toen in Bergen op Zoom wonende onderwijsminister Cals op en deze kwam persoonlijk een kijkje nemen. Waardering was er voor de ambte naar vanuit Hengelo, waar hij een week lang met zijn gezin op vakan tie mocht. Maar naast die waarde ring maakte Sinke het ook mee, dat hij bedreigd werd door mensen die hun zin niet kregen. "Opvallend is, dat er nooit over gepraat is mij een vergoeding toe te kennen voor de duizenden uren overwerk", zegt hij bijna 42 jaar later. In een speciale herdenkingsdienst in de kerk van de Oud-Gereformeerde Gemeente sprak de voorganger, ouderling Jacob Wagemaker, de volgende woorden uit: Naest onzen liev'n Eere binne we meneer Sienke veel dank verschuldigd. "Ik heb deze zin in het hart gegrift gekregen en voel de me gelukkig met de waardering die werd uitgesproken", aldus Sinke, die sinds 1960 in Utrecht woont. L. Walpot, St. Philipsland SGP-wethouder L. Walpot, die evenals C. den Braber ruim 24 jaar deel uitmaakte van de St. Philipslandse gemeenteraad, wilde gisterenmiddag geen koninklijke onderscheiding aanvaarden. "We hebben er samen in het college van b. en w. over gesproken", onthulde burgemeester A. Verbree. "U speld ik de eremedaille niet op. Ik respecteer uw mening in deze en onze waardering voor uw werk is er niet minder om. Integendeel. U was altijd prominent aanwezig, niet fysiek bedoeld, maar bestuur lijk. U bent niet altijd onomstreden geweest. Integendeel. Uw principië le standpunten brachten niet alleen u, maar ook anderen meermalen in controversiële omstandigheden. U stond voor uw principe en uw mening. En eenmaal gevormd, dan was u daar moeilijk van af te bren gen. Dat heeft u niet altijd geliefd gemaakt, maar ik weet dat het u ook veel strijd heeft gekost, ook met uzelf." Volgens Verbree heeft Walpot in dit gewest 'naam gemaakt als princi pieel en eigenzinnig mens.' "Wat er van dat laatste ook waar zij, uw inte griteit heeft voor mij altijd buiten kijf gestaan. Welke kritiek men ook op uw mocht hebben, u wist zich altijd gesteund door een groot deel van de bevolking. 'Onze Leen' kon bij de verkiezingen altijd op brede steun rekenen", zei burgemeester Verbree gisterenmiddag in de gemeenteraad. "Je hield niet van poespas en van politiek spel, maar je zei wat je op je tong had. To the point, met weinig omhaal. Je herverkiezing was bin nen de Partij Voor Algemene Belan gen (PVAB) nooit geen punt van discussie. Je hoorde er gewoon bij, in de kleine gemeenschap van St. Philipsland." Verbree roemde de zangkwaliteiten van Den Braber. "Op raadsexcursies liet je ons daarvan soms wat horen. Met hart en ziel heb je je ingezet voor vele koren, waarvan je mede oprichter en dirigent was en nog bent." Alle activiteiten bij elkaar, inclusief zijn vice-voorzitterschap van de ondernemingsraad bij HAM Van Oord Werkendam, waren voor de burgemeester aanleiding om Den Braber voor te dragen voor een koninklijke onderscheiding. De eer ste die ooit in het St. Fransiscuszie- kenhuis werd uitgereikt, verklaard directer patiëntenzorg W. van der Pompe in zijn felicitatie namens bestuur en directie. "Heel bijzonder in deze ruimte, waarin normaal kerkdiensten worden gehouden en een enkele keer een huwelijk is gesloten of een verjaardag gevierd. U bent hier klant bij ons en we zet ten ons professioneel voor u in, maar we zijn er ook best trots op, dat hier uw koninklijke onderscheiding is opgespeld. Hartelijk gefelici teerd", aldus de ziekenhuisdirecteur. Naast het lintje overhandigde burge meester Verbree namens de gemeente nog een dasspeld en man chetknopen met het gemeentewa pen. Voor mevr. Den Braber, die de klaagzangen na de raadsvergaderin gen had moeten aanhoren of haar man juist had moeten afremmen, bood gemeentesecretaris Pijl een royaal boeket bloemen aan. In zijn dankwoord noemde Den Bra ber de koningin, de mensen die zijn voordracht hadden gesteund en de PVAB'ers in St. Philipsland, die hem 24 jaar raadslidmaatschap gun den. "Zonder hen, was dit niet mogelijk geweest en daarvoor dank ik de inwoners hartelijk", aldus het raadslid, dat na de gemeentelijke herindeling de politiek vaarwel zegt. De 55-jarige Kees den Braber kwam 1 september 1970 in de gemeente raad van St. Philipsland als verte genwoordiger van de Partij Voor Algemene Belangen (PVAB). Tot 5 september 1978 was hij fractievoor zitter en vervolgens met tussenpo zen van 29 oktober 1980 tot 6 sep tember 1982 en van 22 januari 1990 tot heden, bij elkaar 14 jaar. Na ruim 24 jaar zet hij een punt achter zijn raadslidmaatschap. De PVAB is opgeheven en Den Braber, zodat er onder die noemer geen plaats voor hem was in de nieuwe gemeenteraad van Tholen. Namens de gemeente raad van St. Philipsland had hij van af 1 mei 1990 zitting in het alge meen bestuur van de sociale werk plaats de Betho. Zijn brood verdient Den Braber sinds 5 juni 1979 bij HAM Van Oord Werkendam, de baggerpoot van de Hollandse Beton Groep. Eerst als afmaker in de weg- en waterbouw en vervolgens als kade voorman. Hij maakte bij de Hol landse Aanneming Maatschappij deel uit van de ondernemingsraad, vanaf 1 maart 1981 tot en met 14 juni van dit jaar. Den Braber was verder lid van de onder de o.r. val lende commissie veiligheid, gezondheid en welzijn, vanaf de oprichting in 1983 tot en met 14 juni van dit jaar. In de ondernemings commissie van HAM Van Oord is de St. Philipslander al 12 jaar vice- voorzitter. Zijn zangtalenten etaleerde Den Braber individueel en in koorver band, met name als gediplomeerd dirigent. Hij was mede-oprichter en dirigent van het chr.gemengd koor Maranatha in St. Philipsland van 1966-1982 en van 1992-1994. Begin zeventigerjaren leidde hij het Fliplands mannenkoor, van 1982- 1990 Soli Deo Gloria in St. Philips land, Laudate Dominum in Stave- nisse en tenslotte van 1976-1992 het chr.gemengd koor Laus Deo te Brui nisse. Vanaf 1990 hanteert Den Bra ber het dirigentstokje bij het C. den Braber. chr.gemengd koor Middelharnis en vanaf september van dit jaar bij het interkerkelijk kerkkoor Haamstede. Als lid was Den Braber verbonden aan het chr. gemengd koor VZOS in St. Philipsland en aan een oratori umvereniging te Bergen op Zoom. Verder maakte hij van 1984-1992 deel uit van het provinciaal bestuur van de koninklijke Zeeuwse chr. zangers bond. Vijftien auteurs hebben, bij het afscheid van de zelfstandige gemeente Sint-Philipsland, hun gedachten over het voormalige eiland op papier gezet. Verleden, heden en toekomst worden belicht in de brochure, die gisteravond is gepresenteerd. Het gemeentebestuur geeft het boekwerkje, met als titel 'Sint Philipsland terugblikken en vooruitzien, herinneringen aan de gemeente Sint Philipsland', cadeau aan alle inwoners. De auteurs zijn vooral bestuurders: commissaris van de koningin W.T. van Gelder, de (oud-)wethouders L. Walpot, A. Kosten en A.A. Rijsten bil, alsmede raadslid H. Geluk en oud-raadslid G.J. de Jager. Verder de waarnemend burgemeester (en oud-gemeentesecretaris) A. Ver bree, secretaris W.J. Pijl en diens voorganger mevr. J.P.A. de Leeuw- de Kok. Ook de hervormde predi kant H. Harkema, oud-huisarts H. Menger, oud-onderwijzeres J.W.C. van Strien, streekarchivaris H. Uil, amateur-historicus J. Kempeneers en de in Sint-Philipsland geboren prof. dr. J.M.G. Leune (hoogleraar Erasmus universiteit en voorzitter Onderwijsraad) leverden een penne- vrucht voor dit afscheidsgeschenk. "Ik hoop dat de nieuwe gemeente dorpsraden gaat instellen. Zeker voor Sint-Philipsland en Anna Jaco bapolder, zodat de bevolking van de afzonderlijke dorpen in de eigen gemeenschap belangen kan beharti gen." Die uitspraak deed L.M. Sin ke, in de jaren vijftig gemeente-ont vanger te Sint-Philipsland, gisteren middag bij de onthulling van het rampmonument. Hoewel samenvoe ging van gemeenten als gevolg van de ingewikkelde wetgeving onaf wendbaar is, kun je je afvragen of er altijd voldoende wordt gedaan om de schade van die samenvoeging zoveel mogelijk te beperken, aldus Sinke. Hij zei het dorpseigene erg belangrijk te vinden. De voormalige ambtenaar lanceerde nog een ander idee. Hij stelde voor om het gemeentearchief van Tholen én het streekarchivariaat Schouwen- Duiveland samen te voegen en onder te brengen in het Sint-Philips- landse gemeentehuis. "Tholen, Sint- Philipsland en Schouwen-Duive- land horen - een beetje - bij elkaar." Volgens Sinke kampen archieven altijd met ruimtegebrek. Als archief zou het gemeentehuis in zijn ogen een uitstekende bestemming krij gen. "En een stukje aandacht. Want een nadeel van de samenvoeging van gemeenten is ook, dat de plaats waar het gemeentehuis is gevestigd toch een zeker accent krijgt." Voorgoed verleden tijd. Op 1 januari wordt de gemeente Sint-Philipsland opgeheven. Gisterenmiddag vergaderde de gemeenteraad van Sint-Philipsland voor het laatst. Daarbij ontbrak PVAB-fractievoorzitter C. den Braber, die in het ziekenhuis ligt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 8