VVV-kantoor zit op Haven in keetje' Overheid veelkoppig monster die ruimte ondernemer inperkt Zorg om komst varkensstallen Tijdelijke aanbieding 79.95 Sluiting VVV kantoor betekent een verschraling voor Tholen H. Zwikker van recreatieterrein De Pluimpot: Groen label is niet nodig h KUBUS KINDERSTOEL Voorzitter A.A. Meloen van bestuur streek VW: PERSIA Burgeravond week eerder Klachten over geluidshinder Donderdag 15 december 1994 Sint-Maartensdijk is een mooi dorp, maar het VVV-kan- toor op de Haven zit in een keetje. Dat stelde een nieuwe inwoner van de gemeente Tholen woensdagavond op de burgeravond in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Wat te denken van een dagtocht voor toeristen langs de varkensstallen die straks in de Weihoek staan? Een bezoekje aan de mesterij en dan gaan eten in een Thoolse restaurant? Eigenaar H. Zwikker van het recreatieterrein De Pluimpot in Scherpenisse zag er tijdens de algemene ledenvergadering van de streek VVV-Eiland Tholen wel brood in. Nieuwe inwoners van Tholen maken zich zorgen over de komst van varkensmesterijen op Tholen. Op de burger avond in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk liet het echtpaar Kikkert uit Tholen woensdagavond weten geschrokken te zijn van de berichten dat zeven varkens houders zich in de gemeente willen vestigen. Remmerswaal Bij verhuizing Mosselschelpen Veiligheid Giromaat Handelaren moeten verkopers gaan registreren Hg* van 99.95 voor Vogelenzang 92, Halsteren 01641 -88061 Het bestuur van de streek VVV-Eiland Tholen is niet van plan de VVV een 'zachte dood te laten sterven'. Ze zal alles op alles zetten om als volwaardig kantoor door te gaan. Belangrijk daarbij is de houding van de Thoolse politieke partijen die in januari moeten besluiten de VVV al dan niet een hogere subsidie te verlenen. 4 etages Oosterse Tapijtkunst Achterdeur Noodkreet Bestuur De vragensteller, afkomstig uit Dor drecht, wilde van b. en w. weten of dat een 'blijvend gebeuren' was. Hij vond het gebouw met plat dak, waar ook een cafetaria in is onderge bracht, niet bepaald een visitekaartje voor de smalstad. De inwoner vroeg zich af hoe het mogelijk is geweest dat de welstandscommissie met dit gebouw akkoord is kunnen gaan. Burgemeester H.A. van der Munnik antwoordde dat een 'vroegere' raad er verantwoordelijk voor is geweest dat het gebouw op die plek is verre zen. "Toen kon dat en heeft welstand er ook geen bezwaar tegen gemaakt. Het is wel meer gebeurd op andere plaatsen." in het jaarverslag van 1994 klaagt het bestuur van de streek VVV- Eiland Tholen ook over de huisves ting. De ruimte wordt 'steeds nijpen der" omdat er 'ontzettend veel werk' verricht wordt. Ook de opslag van foldermateriaal en het archief slokt ruimte op. Bovendien ondervindt het kantoor volgens het bestuur steeds meer geluidshinder. "Voor besprekingen en vergaderingen moest steeds elders onderdak gezocht worden. Soms is het moeilijk zich telefo nisch, of aan de balie verstaanbaar te maken bij het verstrekken van infor matie," aldus het bestuur dat over de klachten contact heeft opgenomen met de eigenaar van het gebouw. Maandagavond kwam de huisves ting van het VV V-kantoor ook ter sprake op de algemene ledenverga dering in café Tolrust te Poortvliet. Het bestuur probeert andere bedrij ven te vinden waarmee ze samen een ruimte kunnen bemannen. Voorzitter A.A. Meloen noemde als voorbeeld een reisbureau, met wie het VVV onder één dak zou kunnen. De ANWB valt volgens Meloen af omdat deze organisatie Tholen 'te klein' zal vinden. Het bestuur zal zelf zoeken naar eventuele partners maar wil ook via de provinciale VVV bekijken of er kandidaten zijn om samen in een gebouw te trekken. De voorzitter lichtte desgevraagd toe dat het kantoor van Remmers waal Buro bv op de Markt 48 een geschikte ruimte zou zijn. Dit bureau van accountants-en belas tingadviseurs heeft plannen om een nieuw kantoor te bouwen tegenover het kantoor van de stichting Beter Wonen op de Haven. Volgens Meloen is het bestuur volop aan het zoeken en zijn er nog geen concrete plannen. Gastspreker H. Zwikker van het recreatieterrein de Pluimpot in Scherpenisse en voorzitter van Recron Zeeland, stelde dat het onderbrengen van verschillende organisaties in één gebouw vrucht baar kan werken. Als voorbeeld noemde hij het Toeristisch Huis Zeeland in Middelburg dat onderdak gaat verlenen aan onder meer de provinciale-en Middelburgse VVV, de ANWB, Recron Zeeland, de con sulent voor Horeca Nederland, een congresbureau en het secretariaat voor het breed overleg Deltawerken. Deze instellingen worden gehuis vest in het gebouw van het water schap Walcheren aan de Groen markt 10. "Dat is tegenover de Abdij. De lijnen met de overheid worden kort." In januari 1996 moet een en ander verwezenlijkt zijn. a.ti.b. tijdig een adreswijziging sturen aan: Kcndrachthodc, Postbus 5, 4697 ZCi St. Annulaiul of aan uw bezorger. Als ze er toch komen, maak er dan wat van, was zijn motto. Een dag tocht:'Van gedekte zeug tot gedekte tafel', zo noemde hij de excursie. Zijn voorstel veroorzaakte hilariteit onder de 20 toehoorders maar was vooral prikkelend bedoeld. Dat was ook de rest van zijn praatje over de 'kansen en bedreigingen van het Zeeuws toeristisch produkt'. Als ondernemer komt hij ze tegen, die kansen en bedreigingen. Maar ook als voorzitter van Recron Zee land en dagelijks bestuurslid van de provinciale VVV. Volgens Zwikker zijn er bedreigin gen te over. Zo is er de overheid die verschillende belangen moet dienen. "Ga je met gedeputeerde De Kok praten dan moet je weten welke pet hij op heeft. Hij behartigt recreatie maar ook natuurwaarden." De overheid is volgens Zwikker een veelkoppig monster dat in staat is ontzettend veel te produceren: rap porten en studies, notities en plan nen, al dan niet in concept. Hij maakte dat duidelijk door uit zijn plastic tasje een stapel rapporten op te dissen en op tafel te leggen. Het was nog maar een klein deel dat uit de koker van de Abdij komt. "De oogst van wat ambtenaren in één jaar schrijven." De regels die daaruit voortvloeien werken volgens Zwik ker verstikkend. "Er is ruimte voor economische bedrijvigheid, zegt de provincie. Als je dat hoort, ben je optimistisch. Maar leg je al deze rapporten om ons heen, dan zit er geen gat meer in. Ze knuffelen ons dood." Zwikker uitte 'vooral kritiek op het feit dat de recreatie in Zeeland niet mag uitbreiden. "Van de beschikba re open ruimte is 1.2 procent bestemd voor recreatie. Maar als de natuur 2000 hectare vraagt, dan kan dat. Die krijgt de ruimte, wij niet." Volgens de provincie moet de recre atie ook voor werkgelegenheid zor gen, maar als de ondernemers in die branche er niet de ruimte voor krij gen, dan zal dat volgens Zwikker niet lukken. "Bovendien zorgen we al jaren voor werk. De politiek ver schuift de lastendruk naar het bedrijfsleven." Om het tij te keren zouden de onder nemers met pistolen en pitbulls de straat op moeten gaan. "Dan lukt het wel, maar het bedrijfsleven is zo netjes." Volgens de ondernemer missen overheden inzicht in het produkt. "Ambtenaren kunnen niet bij elkaar kijken want ze worden uit andere potten betaald." Zwikker stak ook de hand in eigen boezem. Ondernemers zijn soms te zelfstandig. Ze letten onvoldoende op de omgeving. En denken dat het morgen wel beter zal gaan. "Hij poetst en veegt maar let niet op het kapotte dak en de open ramen waar al die bladeren en het zand door naar binnen komen." Zijn advies is om het 'produkt' te vergelijken met dat van de buren. Maar ook met het pro dukt in binnen-en buitenland. "Als je niet tijdig de nodige aanpassingen pleegt, verlies je de doelgroep." Volgens Zwikker heeft de onderne mer meer visie nodig. Hij dook in zijn eigen geschiedenis als oprichter van camping De Pluimpot, zo'n 28 jaar geleden: "De mensen waren zielsgelukkig op het weitje. Als we een paadje van mosselschelpen aan legden, vonden ze het prachtig ter wijl het nog stonk. Het was beter dan de modder waar ze eerst door moesten. De wc stond achter drie schotten. De pot werd regelmatig doorgespoeld, als het regende.. Nu werken we met zonne-energie, heb ben we een bubbelbad en een ver warmde vloer." Zwikker wees erop dat Zeeland niet langer alleen kan teren op zon en strand. "We zijn van de vijfde naar de negende plaats gezakt in de belangstelling van de recreant." Een grote bedreiging voor het toe risme is volgens de Recron-voorzit- ter de aandacht die de natuur krijgt. "De bescherming is onterecht. Dat verdient ze niet." Volgens de onder nemer gebeurt dat door 300 natuur- verenigingen, met 'elk 14 leden die geen verstand van de natuur heb ben'. Er worden volgens hem te dure maatregelen genomen om de natuur de beschermen en te ontwikke len: "Natuur moet je zijn gang laten gaan, maar dat kan in Nederland niet. Daar is het te klein voor." Als oplossing ziet Zwikker een beter overleg tussen de recreatieve sector en de overheid. "Het vertrouwen onderling is beschamend. Dat weten we allebei. Wij hebben ruimte nodig, maar we krijgen het niet. En als we het krijgen, dan moeten we aan een hele reeks voorwaarden vol doen." Lichtpuntjes zijn er volgens Zwik ker ook. Zo is er geld gekomen om het management van de onderne ming te verbeteren. Door consulen ten die bij de bedrijven langskomen. Er is meer belangstelling voor cul tuur en natuur. Daar moet de over heid en de ondernemer wat mee doen. Ook de veiligheid is een belangrijk aspect. "De veiligheid op Tholen is nog redelijk. Hier durven mensen 's avonds nog over de cam ping te lopen terwijl ze dat in de straat van hun stad niet meer durven. Het klinkt gek, maar dat moeten we aangrijpen." Zwikker zou graag 10 procent afknabbelen van de ruimte die voor natuur wordt bestemd: 5 procent voor verblijfsrecreatie en 5 procent voor dagrecreatie. Voorstellen voor Tholen: een parel moermuseumpje, lopen op de slik ken naar de weervisserij in de kom van de Oosterschelde, kanotochten op de zoete waterlopen, fietstochten dwars door de akkers ("het is maar een kleine groep, die willen benen en hoofd gebruiken'). En de huifkartochten en fietstochten onder leiding van een gids zeker handhaven. Het echtpaar, afkomstig uit Katwijk, was juist naar Tholen gekomen omdat de randstad hen te druk werd. Op Tholen hopen ze van de natuur te kunnen genieten, zo lichtte me vrouw Kikkert toe. Burgemeester H.A. van der Munnik legde uit dat het bestemmingsplan ruimte biedt aan de varkensbedrij ven. Hij schetste in het kort nog eens de voorgeschiedenis. Dat de raad, direct na het bekend worden van de plannen van de Brabantse varkens houders, het bestemmingsplan heeft 'bevroren.' "Maar er waren al zeven slimme jongens die voor dit besluit, de aanvragen voor 35.000 varkens hadden ingediend. Die moeten we afhandelen." Via de milieuwetge ving probeert de gemeente overlast te voorkomen, aldus Van der Mun nik. Zo moeten de varkenshouders er voor zorgen dat er niet teveel ammoniak wordt geproduceerd. Dat kan als de stal wordt gewaar merkt met een zogenaamd groen label. Maar de burgemeester ver klaarde dat deze eis door een uit spraak van de Raad van State teniet is gedaan in een zaak van een var- kensmesterij in Axel. "De Raad van State zegt dat een groen label niet hoeft omdat de stal ver buiten de bebouwde kom komt te liggen.' Van der Munnik wees er op dat er een 'vrij strenge wetgeving' op mes- terijen in de maak is. En het is vol gens hem niet zo dat door inspraak van de bevolking in Zeeuws-Vlaan deren de komst van varkens is afge wezen, zoals mevr. Kikkert meende. "Ik blijf het heel jammer vinden. Veel mensen komen hier naar toe De niet-geregelde handel op Tholen moet een verkoopregister bijhou den. Dat blijkt uit een voorstel van b. en w. aan de gemeenteraad met betrekking tot de vaststelling van een nieuwe algemene plaatselijke verordening (APV). Volgens gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx vallen opkopers hieronder die niet vanuit een vast punt hun waren slij ten. "Ook de verkoop van tweehands auto's en tweedehands meubelen zou geregistreerd moeten worden. Bij problemen kan men altijd op de bepalingen in de APV terugvallen", aldus de gemeentewoordvoerder. De vliegende winkels van (faillisse- mentsjgoederen in Meulvliet e.d. vallen ook onder deze bepalingen, die met name zijn opgenomen ter bestrijding van heling. Het aanhou den van een inkoopregister voor handelaren is in de APV verdwenen omdat dit in het Wetboek van Straf recht geregeld is. De fractievoorzit ters hebben hierover een positief advies aan b. en w. uitgebracht. om van de rust en de natuur te genie ten." Van der Munnik stelde dat dit moge lijk blijft ook al komen er zeven stal len in de Weihoek. De heer Kikkert vroeg zich af waar om hij in Tholen-stad geen gebruik kan maken van een giromaatappa raat. "Als ik op zaterdag geld wil halen, dan ben ik verplicht om naar Halsteren te gaan. Een giromaat zou toch hier wel op zijn plaats zijn." Wethouder J. van der Jagt van open bare werken antwoordde dat dit geen zaak van de gemeente is, maar dat de consument daar zelf bij de (bank)instelling naar kan vragen. "Het is echter een utopie om te den ken dat er in elke kern zo'n voorzie ning moet zijn." De burgeravond voor nieuwe inwo ners van de gemeente Tholen werd woensdagavond door 53 mensen bezocht. Er waren 300 uitnodigin gen de deur uitgegaan, 76 personen hadden laten weten te zullen komen op de kennismakingsavond in het gemeentehuis van Tholen in Sint- Maartensdijk. In verband met de herindeling viel de burgeravond een week vroeger dan gewoonlijk. Volgens gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx komt dat omdat er tijdens de laatste weken van decem ber nog heel wat zaken geregeld moeten worden. De bezoekers kregen na de uitleg van burgemeester H.A. van der Munnik de film 'Uw vereniging, de gemeente Tholen' te zien. Deze film die vier jaar oud is, wordt ver nieuwd. Ook in verband met het samenvoegen van Tholen en Sint- Philipsland. Op de verkiezingsdag 9 november zijn daar al opnamen voor gemaakt. Dat zal ook gebeuren op 30 januari tijdens de eerste raadsver gadering van de nieuwe gemeente. Ook de gemeentelijke acquisitiefilm (voor het werven van bedrijven) wordt aangepast. Dat zal gebeuren in het eerste kwartaal van 1995. Dat geldt ook voor de stand voor de pre sentatie van Tholen op bedrijfsbeur- zen. Er zullen nu ook foto's van het bedrijfsterrein bij Sint-Philipsland in opgenomen worden. Voor al deze aanpassingen is in de begroting van 1995 37.000 gulden gereserveerd. In februari verschijnt de nieuwe gemeentegids. En deze week viel bij de inwoners van de gemeente Sint- Philipsland een folder op de deur mat met informatie over praktische zaken die bij de gemeente te regelen zijn, zoals geboorte-aangifte, huwe lijk, openstelling werkplaats, aan vraag voor bouwvergunningen, de organisatie van de secretarie, de taken van de verschillende afdelin gen, de samenstelling van de raad en de telefoonnummers van de raadsle den. I i m Iw Afbeelding wijkt af van huidig design Geldig t/m 15-01-1995 Zolang de voorraad strekt t.o. Jac Hermans en naast Quist Schoenen Advertentie I.M. Gebeurt dat niet, en zijn er geen andere financiële hulpbronnen, dan kan het VVV niet voldoen aan de verplichting om het kantoor langer open te stellen dan nu het geval is. De landelijke organisatie van VVV's (ANVV) wil dat het kantoor op de H Fortuinstraat 3, Bergen op Zoom. Tel.: 01640-43509 Specialist in Perzische en Nepalese tapijten. Advertentie I.M. Haven in Sint-Maartensdijk 45 uren per week open is. De streek VVV vindt dat voor Tholen overdreven, maar wil wel werken aan een verrui ming in twee jaar van 17 tot 35 uren. Dat betekent echter dat er meer per soneelskosten betaald moeten wor den. En dat geld ontbreekt. "We zijn een schip dat zich in zwaar weer bevindt," zo zei voorzitter A.A. Meioen maandagavond tijdens de algemene ledenvergadering in café Tolrust in Poortvliet. "Het zendt noodsignalen uit aan naburige schepen en de reder. De vraag is of de signalen begrepen worden." Het bestuur wil alsnog proberen par ticulieren en bedrijven lid te maken van de VVV. Of vragen of ze de VVV willen sponsoren (zoals de car pinghouders die jaarlijks 5000 gulden bijdragen). Het bestuur zoekt ook naar een ander onderkomen, zodat het de huur kan drukken. Dat zou kunnen door met bijvoorbeeld een reisbu reau een ruimte te betrekken, zo lichtte Meloen toe. In mei moet het bestuur een ver nieuwd verzoek bij de ANVV indie nen om vrijstelling te krijgen voor de openingsuren. Ook dat oordeel hangt als een zwaard van Damocles boven de streek VVV-Eiland Tho len. Het kampt bovendien met een exploitatietekort. Op de begroting van 1994 was dat 8000 gulden, voor 1995 is dat ƒ24.307,- (grotendeels vanwege verhoging van de perso- neels-en secretariaatskosten als gevolg van de verruiming van de openingsuren). Als daar niets aan verandert, zullen de reserves aange sproken moeten worden, zo zei Meloen. Volgens penningmeestef M.J. Hoek is er ook een aantal leden dat al een paar jaar geen contributie betaalt. "Die vloeien door de achterdeur af. Het aantal leden op de begroting is dan ook wat te royaal voorgesteld." Die zouden voor 1995 14.500 gul den bijdragen. De streek VVV telde in 1992 182 leden die 80 gulden per jaar betalen. Over hoe het tij te keren, werden verschillende voorstellen gedaan. H.J. Chastelet van café-restaurant De Zeester in Scherpenisse wilde bedrijven en leden mobiliseren. Die zouden een petitie moeten onderte kenen en overhandigen aan het gemeentebestuur. Op die manier zou het college overtuigd moeten raken van de noodzaak de VVV extra te ondersteunen. Maar volgens Meloen heeft het bestuur het laatste jaar geen mogelijkheid onbenut gelaten om de bestuurders in te lichten over het werk van de VVV. "Ik heb daar bij gemerkt dat er een aantal ondui delijkheden bestonden. Men heeft altijd gedacht dat het al jaren goed ging met de VVV en dat het met ons niet zo'n vaart zou lopen." Hoek beaamde dat:"De voorspelde achteruitgang is bewaarheid gewor den." De voorzitter zei dat alle kana len bewandeld zijn. "Het is ernst. Het wordt ja of nee. Als het nee is, dan zal dat een enorme verschraling voor Tholen betekenen. Het is jam mer dat mensen voor 80 gulden per jaar afhaken." Chastelet stelde dat er leden afhaken omdat de horeca tegengewerkt wordt door de gemeente. "We zijn de meest gebeten hond van het eiland." J. Bakker kon zich wel vinden in een 'noodkreet' aan de gemeente. "De betrokkenheid van de middenstand zou positief kunnen uitwerken." B. de Man van café Havenzicht in Sint-Annaland was teleurgesteld over de opkomst. Er waren 21 men sen, waarvan 8 bestuursleden en 2 gidsen. Vooral de middenstanders laten het volgens De Man afweten. Meloen zegde toe dat het bestuur zou bekij ken of er een brief kan gaan naar het bedrijfsleven en particulieren ('die er zijdelings bij betrokken zijn') maar waarschuwde voor hoogge spannen verwachtingen: "We hebben maar een kleine populatie waar we uit kunnen putten." Chastelet stelde voor om de leden de blauwe VVV-vlag te laten kopen en daar een actie voor de consument aan te verbinden. Het sponsoren van de VVV door de gezamenlijk horeca-ondernemers blijkt een moeilijk punt. Het idee was al eerder geopperd maar vol gens De Man lukt het niet om deze branche op Tholen op één lijn te krijgen. Integendeel:"De horeca op Tholen hangt als los zand aan elkaar." H. Zwikker van het recreatiecen trum De Pluimpot probeerde moed te vatten uit de geluiden van de mid denstand: "Die vragen aan ons in het voorjaar wanneer de gasten komen. Ze zeggen zelf dat het minder is dan vorige jaren. Dat besef is misschien een reden om samen verder te gaan." Penningmeester M.J. Hoek van de Rabobank Poortvliet en C. Nuyten van de watersportvereniging Sint- Annaland waren aftredend. Zij wor den opgevolgd door J.M. van Tigge- le van de Rabobank Sint-Annaland en M.J. Hoek van de watersportver eniging Stavenisse. De leden konden kennis maken met het vernieuwde Zeeland Z.I.E.N.- systeem. Alle VVV's in Nederland zijn nu via een computerbestand gekoppeld. Alle Thoolse evenemen ten staan er in vermeld. Ook attrac ties en weerberichten. Campinghouders en hoteleigenaren kunnen op elk ogenblik van de dag nieuwe gegevens invoeren, bijvoor beeld over hoeveel plaatsen ze op hun terrein vrij hebben, of hoeveel kamers in hun hotel nog niet bezet zijn. M. Poot van de Gouden Leeuw in Sint-Annaland demonstreerde een en ander. Hij gebruikt het systeem al een tijdje. De consument kan de informatie ook thuis te zien krijgen maar moet dan wel over RTL 4 beschikken, plus teletekst en een telefoon met druktoetsen. VW-gids Henk Elenbaas leidt een fietstocht voor toeristen en Tholenaren. Bij Westkerke geeft hij uitleg over het gehucht. M. Poot (links) legt uit hoe ondernemers het informatiesysteem van nieuwe gegevens kunnen voorzien.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 3