'Ik had karwei graag afgemaakt' 'Iedere inwoner zou poosje in de politiek moeten zitten' 'Mensen hechten steeds meer aan gewone dagelijkse dingen' Waarborgfonds rioolontstopping Mevrouw Deurloo ziet overal op Tholen herinneringen Betrokkenheid blijft bij SGP-fractievoorzitter H. Geluk Korter werken tegen 100% loon Donderdag 15 december 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 "Als een persoonlijke afgang voel ik het niet, want ik Over de onderlinge verhoudingen in weet van mezelf dat ik mijn best gedaan heb." De verkie- de gemeenteraad zegt mevrouw zingen voor de nieuwe Thoolse gemeenteraad kostten het gehad En binnen de fracFtie was er CDA een zetel, waardoor mevrouw J.M. Deurloo-van een grote vrijheid. "Dat moet, anders Broekhoven (70) niet terugkeert. "Als je daar niet tegen werkt het niet 06 Thoolse kreeg kunt, moet je met aan de politiek beginnen", zegt de telijke ordening en welzijn en raadsnestor. onderwijs toebedeeld. Rijsloo Vragen Burgerlijke stand Veel liet ze zich in de raads- en commissievergaderingen niet horen. Maar in de eigen PvdA-fractie des te meer, verzekert mevrouw J.A. Snoep-Overbeeke (61) uit Sint- Annaland ons. Na acht jaar stopt ze als gemeenteraadslid van Tholen. "Een ander van mijn leeftijd zit erop te vlas sen om met werken te stoppen. En ik vind dat jongeren een kans moeten krijgen." Mevr. Snoep hoopt dat botsingen in nieuwe raad uitblijven Vroeger Cursus politiek In de Sint-Philipslandse gemeenteraad was de SGP, met een fractie van drie leden, een factor die niet zomaar weggeschoven kon worden. In de nieuwe gemeente Tho len ligt de verhouding anders, met zes SGP'ers op 19 raadsleden." H. Geluk (38) zal er de komende tijd alleen achter de schermen kennis van nemen. De Sint-Philips- landse fractievoorzitter keert niet terug als raadslid. "Van begin af aan heb ik daar rekening mee gehouden. Onze wethouder Walpot was zondermeer de eerste Sint-Phi- lipslandse kandidaat." Meepraten Verfrissend JL JL O j r™ Deurloo: "Ik heb nooit problemen t j ii- ii i binnen de fractie de terreinen ruim- J.M. Deurloo-van Broekhoven: Overal op Tholen zie ik herinneringen. De Thoolse had gedacht er halver wege de komende periode mee te stoppen, maar door de verkiezings uitslag maakt ze de 25 jaar niet vol. "Ik had liever het karwei afgemaakt, maar het is niet anders." Over de teleurstelling is ze inmiddels heen. En ze blijft actief in de steunfractie, ondanks haar zeventig jaren. "Ik heb er moeite mee als mensen zeggen: je bent oud. Er zijn immers veertigers die oud zijn en tachtigers die nog jong van geest zijn. In de steunfrac tie breng je een hoop ervaring mee." Dat de Thoolse zelf jong van geest is, illustreert wel het feit dat ze meerdere computercursussen heeft gevolgd. "Eigenlijk met de bedoe ling om de begrippen onder de knie te krijgen, want we bespreken in de raad nogal eens voorstellen die met automatisering te maken hebben. Inmiddels heb ik zelf een computer en ik werk er graag mee." In al die jaren heeft ze nooit tegen het raads werk opgezien en aan stoppen niet gedacht. "Ik voel me nog goed gezond, ben pas nog voor vijf jaar goedgekeurd voor mijn rijbewijs." Mevrouw Deurloo debuteerde in de politiek op het moment dat de zeven gemeenten op Tholen werden samengevoegd. "Pastoor Rijsloo kwam nogal eens bij ons over de vloer en die vroeg of ik op de lijst van de KVP wilde. Je weet wel hoe dat gaat, tevoren was ik actief in het oudercomité van de gemeentelijke ulo en als bestuurslid en presidente van de plattelandsvrouwen." Onver wacht werd de Thoolse tot lijsttrek ker gekozen en vervolgens in juli 1971 als raadslid beëdigd. Tot dan toe volgde ze de politiek in de krant. "Ik had er een grote belangstelling voor, las alles uitvoerig." Om als rooms-katholiek én vrouw in de Thoolse raad te zitten, vond ze in het begin 'best spannend'. De 'een- vrouwsfractie' van de KVP deed al gauw mee aan het zogenaamde con fessioneel overleg, met CHU en ARP. De samenwerking groeide en aan de raadsverkiezingen van 1978 deden de drie voor het eerst geza menlijk mee als CDA. Uitvoerige betogen hield de Thoolse tijdens vergaderingen niet, ze beperkte zich over het algemeen tot het stellen van vragen ter verduide lijking. In haar optiek is het de fractievoor zitter, die het woord voert als dat nodig is. "Ik lette wel op die dingen waar mensen direct en dagelijks mee te maken hebben." De plaats van voorzieningen in woonwijken, openbaar groen, speel- en parkeer- gelegenheden zijn zaken die het CDA-raadslid dan ook regelmatig aan de orde stelde. En de laatste tijd kwamen daar de rolemmers bij. Als er over nieuwe bestemmings plannen, veranderingen in straten e.d. gepraat ging worden, ging mevrouw Deurloo altijd tevoren ter plekke kijken. Ook op hoorzittingen ontbrak ze nooit. "Dat vind ik essentieel om te weten waarover je het hebt." Na zoveel jaren ziet ze dan ook overal op Tholen herinneringen. "Na de herindeling is heel veel tot stand gekomen", vindt mevrouw Deurloo. Goede scholen en dorpshuizen, brandweerkazernes, nieuwe woon wijken in iedere plaats. "De kleine kernen zijn gezond." Als het gaat over dingen die voor de inwoners belangrijk zijn, noemt mevrouw Deurloo het onderwijs. "De jeugd moet immers goed voor bereid de grote wereld in." Ze is van mening dat de huidige jeugd best positief is: "Op het terrein van het milieu bijvoorbeeld, kunnen we van hen leren." Bibliotheken, de muziek school, schoolzwemmen en jeugd werk zijn zaken die de Thoolse ook waardevol vindt. Verder zijn de volkshuisvesting - bijvoorbeeld voor ouderen - het ouderenwerk, behoud van monumentale panden en de uitvoering van de wet voorzie ningen gehandicapten zaken die het scheidende raadslid een warm hart toedraagt. Het werkgelegenheidsbeleid van Tholen onderschrijft ze ten volle: "Het is belangrijk dat mensen werk kunnen vinden in hun eigen omge ving." Dat haar fractie goede argumenten aandroeg om het nieuwe politiebu reau in Tholen te houden, wil ze evenmin onvermeld laten. De volksgezondheid is een andei terrein dat de belangstelling van mevrouw Deurloo had. Zoals hel baarmoederhalskankeronderzoek. "Dat was jaren geleden een beladen onderwerp. Uiteindelijk werden leden van de NCVB en de plattelandsvrouwen ingeschakeld om te helpen bij het administratieve werk in de onder- zoeksbus die over Tholen reed. "Naderhand is dat volledig dooi ambtenaren overgenomen, maai gezien de kosten moet je misschien weer terug naar vrijwilligers." Naast het raadswerk was mevrouw Deurloo actief in het bestuur van de woningstichting en van het regio naal educatief centrum. En ze is onbezoldigd ambtenaar van de bur gerlijke stand, een functie die ze niet opgeeft. Het begon in 1972 op verzoek van haar oudste dochter en sindsdien trouwde ze enkele honderden paren. Steeds met veel plezier. "En ik kies de woorden die ik tot hen richt altijd zorgvuldig." J.A. Snoep-Overbeeke: De zorgzame samenleving is aan het verdwijnen. Ook privé-omstandigheden spelen een rol in de beslissing die mevrouw Snoep heeft genomen. Haar man overleed enkele jaren geleden. "Sindsdien is er thuis niemand meer aan wie ik mijn verhaal kwijt kan." De Sint-Annalandse stoot al haar functies af; wil een tijdje helemaal geen verplichtingen, om meer aan dacht te kunnen schenken aan haar kinderen en kleinkinderen. Ze begon haar politieke carrière in het afdelingsbestuur van de PvdA, draaide mee in de verkiezingscam pagnes. In 1982 stond ze nummer vijf op de lijst, maar toen haalde de partij die extra zetel niet. Sindsdien was mevrouw Snoep bij het fractieover- leg betrokken, herinnert zich uit die tijd felle discussies over de, nooit gerealiseerde, vestiging van CNC in de Slabbecoornpolder. Op provinci aal niveau was ze actief in de vrou wenbeweging, de Rooie Vrouwen. "Begin jaren tachtig lukte het, bij de tweede poging, om op Tholen een werkgroep emancipatie van de grond te krijgen. Daarin heb ik mee gewerkt aan de nota over vrouwen emancipatie, en aan de kinderop vang." Ze is er teleurgesteld mee gestopt. "Je doet het voor de vrou wen, maar uit die groep komt geen enkele respons, ze dragen niets bij." De Sint-Annalandse is erg sociaal bewogen. "Het sociale aspect heeft mijn bijzondere belangstelling. Maar dan gaat het vaak om landelij ke zaken, waar je op gemeentelijk niveau niets aan kunt doen." Het is haar met de paplepel ingegoten: vader was een vroege vakbondsman en moeder had een uitgesproken mening. Zelf zegt ze er ook voor te vechten als er dingen te halen zijn. "Het bufferfonds op Tholen voor mensen met een minimum inkomen bijvoorbeeld. Ik had gelezen dat zoiets in Tilburg bestond en heb dat vervolgens via de welzijnscommis- sie aangekaart." Zat mevrouw Snoep de eerste vier jaar in de welzijnscommissie, de laatste periode vertegenwoordigde ze haar fractie alleen nog in de - besloten - commissie onroerende zaken. Zijn er wezenlijke zaken aan de orde, dan vergadert de PvdA- fractie ook vóór commissievergade ringen om een standpunt te bepalen. In de voor haar moeilijke periode ondervond ze een geweldige steun van de fractie, vertelt ze. "Die heb ben me er dat jaar werkelijk door heen gesleept." De Sint-Annalandse functioneerde achter de schermen beter dan in het openbaar, wil ze daarover nog kwijt. "Dan was ik kwetsbaar." In de fractie kon ze haar ideeën vol doende kwijt, meent ze. Ze is oud genoeg om nog te weten wat echte armoede is en houdt dat haar jonge re fractiegenoten ook voor als ze dat nodig vindt. Natuurlijk zijn er nu ook misstan den, zegt mevrouw Snoep. "Maar ik betrap me erop, dat ik steeds meer over vroeger ga praten." Ze is van mening dat de zorgzame samenle ving aan het verdwijnen is, een ont wikkeling die haar allerminst aan staat. De afnemende interesse van mensen voor de politiek stoort haar ook, evenals de kritiek die het publiek op beslissingen van de gemeenteraad heeft. "Iedereen zou eens een poosje in de politiek moeten zitten. Dan weten ze dat niet alles te realiseren is. Het is bij de gemeente immers net als met je eigen portemonnee." De zaken waarmee je als raadslid te maken krijgt, worden steeds inge wikkelder, vertelt mevrouw Snoep. Zelf pakte ze zo'n 25 jaar geleden de studie weer op. Volgde eerst een VOS-cursus en begon daarna aan de mavo. "Samen met mevrouw Deurloo heb ik nader hand een cursus politiek gegeven voor de plattelandsvrouwen. Staten lid mevrouw Polderman maakte me er onlangs nog op attent, dat van de dames van toen er inmiddels drie - waaronder zijzelf - politiek actief zijn." De Sint-Annalandse vindt het jam mer dat raadsleden niet meer in besturen van allerhande instellingen zullen zitten. "Je komt met allerlei mensen in contact, hoort wat er leeft en doet ideeën op." Zelf zat ze in de beheerscommissie van De Wellevaete, de Wezen Armen van Sint-Annaland en streekmuseum De Meestoof. Verder in het maatschappelijk werk en twaalf jaar was ze hoofdingeland van het waterschap. "Daar heb ik vanaf het begin al gewaarschuwd voor de kosten van het zoet-water- plan. En mijn vrees wordt bewaar heid." Mevrouw Snoep kijkt terug op een leuke tijd in de gemeenteraad. Ze heeft ervaren dat er niet veel overre dingskracht aanwezig is om andere fracties tot een wijzing van hun standpunt te bewegen. "In het begin was het idee dat je daar als tegen standers zat een vreemde gewaar wording voor me. Maar zoals de omgang met elkaar is, ik hoop dat dit ook in de nieuwe raad zo blijft. Dat er zich geen botsingen tussen partijen zullen voordoen." H. Geluk: Sint-Philipsland blijft een wat unieke positie innemen binnen de gemeente Tholen. De Sint-Philipslandse gemeenschap is er één met een bijzondere identi teit, stelt Geluk. Grootschalige recreatie, een massale toestroom van toeristen, wil men er niet. Een groot deel van de bevolking - 40 tot 50 procent stemt SGP - hecht aan chris telijke waarden en rust. Mensen komen speciaal voor die rust in Sint- Philipsland wonen. "Sommigen hechten er zo aan, dat ze om die reden SGP stemmen." Geluk reali seert zich dat de samenleving veran dert, het dorp breidt uit en er is een groep inwoners met andere inzich ten. "Maar zelfs in de gemeenteraad hielden de andere fracties rekening met onze denkbeelden. Ze erkenden dat je zo'n inslag niet moet aantas ten." De SGP'er heeft niet de indruk dat de nieuwe gemeente plannen zal gaan ontwikkelen voor recreatie op Sint-Philipsland. "Ze zullen, zeker op de korte termijn, rekening willen houden met de inslag van de men sen." Maar het kan, door de andere krachtsverhoudingen in de raad. Thoolse gemeente-ambtenaren van af 56 jaar kunnen 20% korter gaan werken met behoud van 100% van hun salaris. Dit blijkt uit een voor stel van b. en w. aan de gemeente raad. Deze zogenaamde seniorenre geling gold voorheen pas vanaf 57 jaar, zodat er een verruiming optreedt. Wordt het loon niet terug gebracht, het aantal verlofdagen wordt wel met 20% teruggebracht. Tegenover de verruiming van de seniorenregeling staat het verhogen van de Vut-leeftijd met een halfjaar. Vanaf 1 januari moet een Thoolse ambtenaar 60 jaar zijn, wil hij ver vroegd kunnen uittreden. f anders lopen. Voor de SGP was het één van de redenen om tegen een vrijwillige herindeling te stemmen. Een andere reden was de afstand tussen inwoners en bestuur, die alleen maar groter wordt door de samenvoeging. "De politiek zal hard moeten werken aan het rekening houden met de verlangens en wen sen van de burgers", meent Geluk. Die betrokkenheid is al een aantal jaren tanende, naar de oorzaak kan hij slechts gissen. "Het lijkt een stuk matheid. Als het mensen persoonlijk aangaat, zijn ze wél alert." Niette min merkt hij als raadslid dat men sen betrokken zijn: ze bellen hem of spreken hem op straat aan. "Het valt me op dat mensen steeds meer waar de hechten aan de gewone dagelijk se dingen; een boom die in de weg staat, slechte straten, een slechte verlichting." Vanuit de kiesvereniging kwam Geluk al vrij snel hoog op de kandi datenlijst voor de SGP terecht. Toen P. van Hekken er in 1986 mee stop te, werd Geluk gekozen. Na driejaar werd hij fractievoorzitter in plaats van L. den Engelsman. Tot dan toe voerde hij nauwelijks het woord in de raadsvergaderingen. "Dat deed de fractievoorzitter altijd en daar had ik geen moeite mee. Maar tijdens de voorbereidende fractievergaderin gen praatte ik volop mee. Nader hand kwam Van 't Hof in de raad en veranderde de situatie niet. Het is stilzwijgend zo gegroeid." Omdat Sint-Philipsland geen adviescommissies kent, is een taak verdeling binnen de fractie nooit aan de orde geweest. En aan een scha- duwfractie ter ondersteuning was geen behoefte. "We zijn zo'n kleine gemeente dat de fractie het zelf kan behappen." De fractievoorzitter krijgt overigens vijf extra raads- agenda's om binnen de kiesvereni ging uit te delen. Tijdens raadsvergaderingen is het gebruikelijk dat SGP-wethouder L. Walpot eventuele minderheids standpunten zelf toelicht. "In princi piële zaken heeft de fractie hem altijd gesteund, maar ik viel niet in herhaling." Hoewel de SGP in waar nemend burgemeester Verbree geen partijgenoot heeft, vindt Geluk dat de standpunten van zijn fractie goed aangevoeld worden. "En er is ook ruimte voor die afwijkende mening." Over de burgemeester als persoon is de SGP'er ook tevreden: "Hij is een beminnelijk mens, vro lijk en ontspannen. En hij weet snel I oplossingen te vinden als dat nodig is." Geluk is blij dat Sint-Philipsland de Achter- en Voorstraat nog heeft aan gepakt én het uitbreidingsplan de Luyster IV. "Deze zaken stonden al langer hoog genoteerd, maar we moesten duchtig op de kleintjes let ten." Ook nu moet niet de indruk gewekt worden dat nog snel een pot centen wordt opgemaakt. "Het gebeurt namelijk in overleg met Tholen." De Sint-Philipslander heeft zijn raadslidmaatschap als Verfrissend ervaren naast het gewone werk. "Je kunt iets voor de bevolking beteke nen. En ook duidelijk meebeslissen om dingen niet tot stand te laten komen." Geluk blijft politiek actief in de fractiebegeleidingscommissie. "De gemeentelijke kiesvereniging heeft me dat gevraagd en zo blijf ik er bij betrokken." I w w T i O 1 Dhr. IJzerraans van CPZ uit Bergen op Zoom heeft een waarborgfonds voor rioolont stopping in het leven geroepen. CPZ, Constant Perfecte Zekerheid, wil op die manier huiseigenaren en huurders van particuliere woningen voor ƒ27,50 per jaar een oplossing bieden. Volgens IJzermans be staat er geen enkele verzeke ringsmaatschappij die een ver stopping dekt, terwijl het verhelpen daarvan al gauw tus sen de 200 en 300 gulden kost Met een 24 uurs dienst tost CPZ de verstoppingen op tot aan de hoofdleiding. (Advertentie I.M.)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 16