Bochtafsnijding in wording bij kruispunt Scherpenisse Minder huizen bouwen in 1995 Overzicht lozingen ontbreekt De vensters zijn weer geverfd St. Annaland groeit richting Vroonstede Uitbreiding van proef voor scholen Subsidie wereldwinkel afgebouwd Aankoop van laatste grond Luyster IV 1 ?.i Rijk vermindert de subsidie Voorstellingen filmclub trekken 35 bezoekers Wilgen knotten Geulsche Weel bij Stavenisse WN actiefin St.Philipsland Donderdag 20 oktober 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 21 Bij de voordeur van Scherpenisse ligt alles op zijn kop. De werkzaamheden voor de bochtafsnijding van de Pro vincialeweg zijn in volle gang. Aannemer Vermeer heeft het goed getroffen met het mooie herfstweer van de laat ste weken. Het zandbed voor de nieuwe weg is al een heel eind op hoogte. De contouren van de gewijzigde route zijn zichtbaar. Delta Nutsbedrijven verlegt allerlei leidingen om een ongestoorde aanvoer van water en energie te garanderen. Het zandbed moet eerst vijf maan den inklinken, voordat het asfalt erover heen komt in het voorjaar van 1995. Op Tholen en St. Philipsland zullen er in 1995 minder gesubsidieerde goedkope woningen gebouwd kunnen worden. Als gevolg van bezuinigen bij het rijk, is de sub sidie voor de Oosterschelderegio verminderd van oor spronkelijk 1.050.000 naar 900.000 gulden. Huizen tussen sportveld en begraafplaats De afdeling Tholen van Veilig Verkeer Nederland (VVN) wil de verkeersproef voor leerlingen van de basisscholen uitbreiden naar Sint-Philipsland, nu ook de kinderen van de vier basisscholen uit Tholen-stad mee doen. Fietsroute De bewoners van de huisjes aan de Noordstraat in Scherpenisse die jarenlang tegen de Stoofdijk aankeken, krijgen straks vrij uitzicht nu de De verbinding van de Stoofdijk met de Provincialeweg bij Scherpenisse is verbroken. Het dijklichaam is al voor een groot deel afgegraven. dijk wordt afgegraven in verband met de bochtafsnijding. De BBA- bus die voorheen van de Stoofdijk langs de Noordstraat gebruik maakte, rijdt nu via het parkeerterrein voor het Chinees-Indisch restaurant naar de Provincialeweg. m De bestaande verbinding tussen St. Maartensdijk en Scherpenisse. Voor de bewoners in de bocht van Rinses zal het volgend jaar een stuk rustiger worden wanneer de nieuwe weg klaar is. Het zandbed voor de nieuwe weg in wording. Dat komt nog vriendelijker over dan de brief van staatssecretaris Tommei aan de Tweede Kamer, waarin Het is bij de gemeente Tholen niet bekend hoeveel woningen er in het buitengebied nog lozen op de sloot. .Een overzicht hiervan ontbreekt. Wel is een inventarisatie in voorbe reiding. Dat bleek tijdens de verga dering van de commissie openbare werken dinsdagavond. De commissie behandelde de aan sluiting van twee woningen (Poppe- noordweg in St. Maartensdijk en Sluiswegeling in Scherpenisse) waarvoor 22.000 gulden nodig is. i P. van Belzen (RPF/GPV) vroeg zich af of het niet wat groter aange- pakt zou kunnen worden. Hij wees erop dat er elk jaar maar een paar aansluitingen gemaakt worden. Volgens wethouder J. van der Jagt streeft het waterschap Tholen ernaar om alle woningen in het buitenge bied aan te sluiten op de riolering maar kon geen schatting maken van de totale kosten die daarmee gemoeid zijn. "Drie, vier ton? Een half miljoen? Als we dat zouden doen, dan moet het gebeuren met geld dat bestemd is voor andere rio leringswerken." De wethouder voor ziet in dat geval problemen. Het overzicht moet overigens in 1996 klaar zijn. Volgens ambtenaar civiel-technische zaken W.A. Blaas wordt het dan wat gemakkelijker om meerdere woningen tegelijkertijd aan te sluiten. M.J. Klippel (SGP) wees erop dat gedeputeerde staten van Zeeland de gemeente op dit gebied een taak oplegt. "Gs kan ontheffing verlenen voor superonrendabele aansluitin gen. Wat mag je nou laten zitten? Kan de gemeente g.s. vragen eens richting te geven aan deze materie. Dan kan de gemeente daar rekening mee houden." wordt aangekondigd, dat Zeeland geen 415, maar slechts 139 huizen in de sociale sector krijgt. "Dat klinkt verontrustend, maar je moet je niet blind staren op het aantal", zegt provinciaal ambtenaar H. Nijs- sen van volkshuisvesting. "Er zit een klein addertje onder het gras. Naast de bezuinigingen, gaat het rijk de huizen ook anders over de provin cies verdelen. Wat aantal betreft, zakken we met 60%, maar als je naar het geld kijkt, is de daling 13%. Het gehele budget voor onze provin cie wordt 2.7 miljoen gulden. Met 415 woningen zouden we op 5000 gulden subsidie per huis uitgekomen zijn en met 139 is dat 19.500 gulden. Budgettair valt het dus allemaal nogal mee. Die getallen vormen een rekenexercitie, maar de gemeenten in de Oosterschelderegio onderling maken met de budgethouder uit, of er 3, 5 of bijvoorbeeld 7000 gulden subsidie per woning gegeven wordt." In het eerste advies van de provincie stonden 40 sociale koop- en huurwoningen in St. Maartens dijk en 6 huurwoningen in St. Phi lipsland. Dat aantal zal nu kleiner worden. De provincie heeft als uit gangspunt om de subsidie beschik baar te stellen voor knelpunten. "En ouderenhuisvesting zoals, woon zorgcentra hebben onze prioriteit", zegt Nijssen. De woningen in St. Maartensdijk (op de plaats van Sint Maartenshof) en in St. Philipsland (de Rozeboom) zijn allebei voor huisvesting van ouderen. Directeur J. Kloet van de Thoolse woningstichting Beter Wonen kan de gevolgen van de bezuinigingen nog niet inschatten. Hij heeft echter nog het geluk, dat het door een pro jectontwikkelaar ontvouwde bouw plan voor het Slachtveld in Tholen vertraging heeft opgelopen. "De gemeente heeft ons nu gevraagd om dat budget 1994 nog in te vullen voor het woonzorgcentrum aan de Bloemcnlaan in St. Maartensdijk. Voor 1 november a.s. moeten we dan een plan indienen, maar meer dan 14 huizen zitten er niet in. We hebben gewoon een voorschot op 1995 nodig om ons oorspronkelijke plan van 28 huizen voor ouderen op de plaats van Sint Maartenshof te kunnen verwezenlijken", aldus directeur Kloet van Beter Wonen. Bij zijn pas geverfde vensters geniet dhr. E.L. van Iwaarden op een veilingkist van de zeer aangename herfstzon bij zijn woning aan de Stavenisseweg, tussen Stavenisse en St. Maartensdijk. De commissie ruimtelijke ordening van de Thoolse gemeenteraad bespreekt woensdagavond een volgende uitbreiding van St. Annaland. Plan Stoofweg is bijna vol, zodat er tussen de sportvelden en de begraaf plaats landbouwgrond vrijgemaakt moet worden voor woningbouw. Het gebied tussen de Dorpsweg/Bie- rensstraat en de Zoetwaterweg wil de gemeente Vroonstede noemen. De gemeente heeft er al grond in eigendom door de aankoop van het bedrijf van de maatschap J. Moer land en zonen. Er staat nu nog een werktuigenloods en een stal voor mestvee, maar die verdwijnen. Ver der ligt er aan de Zoetwaterweg grond van het Bureau Beheer Land bouwgronden, dat de gemeente gemakkelijk over kan nemen. De sloot van de Dorpsweg naar de begraafplaats komt centraal in de nieuwe woonwijk te liggen. Deze sloot wordt volledig ingepakt met groenvoorzieningen. Dempen kan niet omdat de sloot essentieel is voor de waterhuishouding. In het kader van de ruilverkaveling was al een groenstrook gepland, evenals trou wens langs de Dorpsweg, maar die wil de gemeente niet meer hebben. De totale oppervlakte van het uit breidingsplan ligt tussen de 4 en 5 ha. Hoeveel huizen er kunnen komen, is nog niet bekend omdat nog maar een globale schets is gemaakt. Daarbij is duidelijk, dat een groot deel van de hoek Zoetwa- terweg/Dorpsweg niet geschikt is voor woningbouw in verband met het aan de overkant gelegen zaadbe- drijf van Sahin. Ten aanzien van het stratenpatroon heeft de gemeente twee varianten getekend, waarbij plan B volgens b. en w. de voorkeur verdient. Die levert namelijk een lagere grond prijs op voor de woningbouw. Voor lopige cijfers wijzen uit, dat de Vroonstede niet veel duurder zal worden dan Stoofweg. Moest men vroeger op flinke afstand van begraafplaatsen blijven, de nieuwe wet op de lijkbezorging geeft geen beperkingen meer aan, zodat er in Vroonstede vlakbij de St. Annalandse begraafplaats gebouwd mag worden. Aan het begin van de commissiever gadering, woensdagavond om half acht in het gemeentehuis te St. Maartensdijk, is er gelegenheid voor spreekrecht. Trekpaard. Stichting het werkend trekpaard Zeeland organiseert zater dag een open dag waarop het publiek trekpaarden in hun eigen omgeving aan het werk kan zien. Belangstellenden kunnen van één uur tot half vijf terecht bij onder meer v.d. Wekken en v.d. Velde aan de Heuvelsweg 3 in Kerkwerve, Maurice en Harthoom aan de Notenboomdijk 3 en 5 te Nisse en Mol aan de Weelweg 25 in Waarde, 's Morgens kan men bellen met 01195-55248 om te horen of het weer geen roet in het eten gooit. De wereldwinkel Tholen zal binnen zes jaar op eigen benen moeten staan. De gemeente gaat de garant stelling van 3600 gulden vanaf 1995 afbouwen. De bedoeling is om dat bedrag jaarlijks met 600 gulden te verlagen. De wereldwinkel - die een pand in de Stoofstraat huurt - wil minimaal kostendekkend werken, maar is in die opzet tot nu toe niet geslaagd. Niettemin moet het vol gens het gemeentebestuur mogelijk zijn dat de vereniging op termijn volledig op eigen wieken drijft. De welzijnscommissie praat maan dagavond over het voorstel van de stuurgroep, die de samenvoeging van de gemeenten Tholen en Sint- Philipsland voorbereidt. De filmclub Tholen draaide maan dagavond haar eerste voorstelling. Zeventien belangstellenden van 12 jaar en ouder keken naar The Peli can Brief. Achttien jeugdigen tot twaalf jaar amuseerden zich dins dagmiddag met de komische film Home Alone 2. Coördinator Marianne Velthuis van het jeugd- en jongerenwerk is met deze 35 bezoe kers niet ontevreden. De vertoning deed wat betreft beeld en geluid aan de eisen en mevr. Velthuis zei dan ook erg blij te zijn dat ze de appara tuur kan lenen van haar collega's uit Zierikzee. Het ligt in de bedoeling dat er maandelijks films vertoond gaan worden. Of dat op maandag avond zal blijven gebeuren, is nog maar de vraag, want de films duren meestal ruim twee uur en dat kan voor sommigen wel eens wat pro blemen geven met de tijd. De stichting Landschapsverzorging Zeeland organiseert in samenwer king met de Thoolse natuurvereni- ging een aantal dagen waarop er wil gen geknot worden aan de Geulsche Weel en het Diepe Gat onder Stave nisse. Dit zijn gebieden op de split sing van de Zandweg met de Oude- landsedijk en tegenover de Oud Kempenshofstedeweg. Zaterdag 29 oktober is de eerste dag dat de wil gen onder handen genomen worden. Stafmedewerker drs. A.M.M. van Haperen van Staatsbosbeheer zal om half tien de eerste tak afzagen. Die zaterdag is het tevens de natio nale werkdag in het landschap. Overal in Nederland trekken vrijwil ligers het veld in om bepaalde delen van het landschap een onderhouds beurt te geven. Iedereen kan zich opgeven om mee te helpen met deze activiteiten. Het materiaal wordt geleverd door de stichting of de natuurvereniging. Na 29 oktober worden er nog vijf onderhoudsda- gen gehouden op 26 november, 17 december, 28 januari, 25 februari en 25 maart. Opgeven kan bij Koos Bijl: tel. 01660-2989. Marketing. Prof. dr. R.S. Tuninga, hoogleraar bedrijfs- en bestuurswe tenschappen aan de open universi teit van Heerlen, geeft donderdag avond 27 oktober om acht uur in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg een lezing over 'Mon diale marketing'. In Tholen vond in het voorjaar de praktische verkeersproef voor kin deren op de fiets voor het eerst plaats. De samenwerking tussen WN en de betrokken scholen is zo goed bevallen dat VVN nu ook probeert de verkeersproef volgend jaar op Sint-Philipsland te houden. Het is de bedoeling er een jaarlijks examen van te maken, naast het theoretisch gedeelte. VVN zal de directeuren van beide scholen vragen om hier aan mee te doen. De afdeling is op het ogenblik bezig te onderzoeken of er ook leden uit Sint-Philipsland gevonden kunnen worden die actief willen worden binnen de club. VVN heeft ook leden op St. Philipsland maar het heeft tot nu toe niet geleid tot de oprichting van een afdeling. Met de komende samenvoeging van beide gemeenten hoopt het bestuur van VVN dat er enkele leden toe willen treden die St. Philipsland kunnen vertegenwoordigen (in het verleden werden de belangen van de leden uit St. Philipsland behartigd door de afdeling St. Annaland). Voor de nieuwe gemeente ligt al een aanvraag klaar om afficheborden te plaatsen. Het gaat om borden van 50 bij 75 centimeter. Op die affiches wordt de weggebruiker geattendeerd op snelheid, het gebruik van alco hol, etc. VVN heeft op de platte gronden van beide gemeenten aan gegeven waar de borden het beste geplaatst kunnen worden. Wat betreft de Tholenseweg tussen Tholen en Halsteren is er een werk groep gevormd van vertegenwoordi gers uit VVN-Tholen en de afdeling Bergen op Zoom. De werkgroep bestudeert op dit ogenblik samen met een verkeersdeskundige een tekening van de verbinding van rijkswaterstaat. De bedoeling is om een veilige fietsroute te ontwerpen die via de scholen aan de leerlingen wordt uitgereikt. Bovendien zuller vertegenwoordigers van de werk groep aanwezig zijn bij een snel heidscontrole van de politie in Hal steren. De actie krijgt een voorlich tend karakter. Daarbij zal niet verba liserend worden opgetreden maar gebruik gemaakt worden van tabel len waarop aangegeven staat hoe hoog de boete zou bedragen bij een overtreding van de maximum snel heid. De gemeente Sint-Philipsland heeft voor het uitbreidingsplan De Luys ter IV overeenstemming bereikt met de heer Van Dijke over de aankoop van een strook grond. Deze grond is nodig voor de meest westelijk geplande huizen in het plan. Behal ve de waarde van de grond, moet aan Van Dijke een schadeloosstel ling betaald worden omdat diens akkerbouwkavel een ongunstiger vorm krijgt. Het verleggen van de scheidingssloot naar de nieuwe per ceelgrens zal door Van Dijke wor den uitgevoerd. Woensdagavond beslist de gemeenteraad over de grondaankoop. Aan de orde komt dan ook de ver koop van grond op het bedrijventer rein aan E. Prosman. Deze wil zijn pottenbakkerij aan de Industrieweg uitbreiden en er een woning bij bou wen. Over de verkoop van een strook grond aan de Schelpkreek- straat aan C.L. Dekker, en van een stukje grond aan het Berkenpad aan A.C. Verhees, wordt ook beslist. Om de bouw van twee garages mogelijk te maken - door J. Plek- kenpol aan de Mosselkreekstraat en door J. v.d. Reest aan de Gladiolen- straat - moet het bestemmingsplan gewijzigd worden. Bovendien moet aan laatstgenoemde een strook grond verkocht worden. Ook hier over spreekt de raad woensdag avond. Op de agenda staat verder het res taureren van een deel van het archief, dat tijdens de watersnood schade opliep. Er is 23.000 gulden nodig om dit door J.R. Sterken te Ugchelen te laten uitvoeren. De stuurgroep die de samenvoeging van Sint-Philipsland en Tholen voorbereidt, biedt de begroting voor 1995 en de meerjarenraming 1996- 1998 aan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 21