Provincie Zeeland Inrichting platteland Bouwen? nnnnffiMiiiM Jonge politiemensen bij de minister Heffing op winning van grondwater P C Het nieuwe politiebureau imabo Ambtenaren geslaagd Pinksteren telde 23 te harde rijders Cursus van sportraad in Wellevaete Inrichtingen Kanovaren Landbouw Landschap Recreatie INSPRAAK COMMISSIES Groen licht staten fusie waterschappen Donderdag 26 mei 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Tot 30 juni wordt inspraak geboden op de ontwerp-nota Ruimtelijk beleid landelijke gebieden. In de nota geeft het provinciaal bestuur aan hoe moet worden omgesprongen met het Zeeuwse platteland. Stemmen van lexers Recreatiewoningen in Sint-Annaland Daar kun je op bouwen E SCHELDE Collectes^ Astmafonds Pak even uw Nieuws Op de winning van grondwater, 20.000 kubieke meter of meer per jaar, komt een heffing van 0,056 per kubieke meter. De opbrengst komt ten goede aan het grondwaterbeleid. Vooral onderzoek en metingen die de provincie voortdurend moet doen zijn forse kostenposten. Het dagelijks provinciebestuur heeft een verordening ontworpen die de heffing mogelijk moet maken. Tot 20 juni is inspraak mogelijk op de ontwerp-verordening. De plannen voor een heffing op het winnen van grondwater zijn een direct gevolg van het provin ciale waterhuishoudingsplan. Dat plan is in december van het vorig jaar vastgesteld door Provinciale Staten. De waterhuishouding in Zeeland is een kwetsbare en dure aangele genheid. Een goede waterhuishou ding is van belang voor bijvoor beeld de landbouw, de natuur, drinkwatervoorziening en recre atie. Peil en kwaliteit van het grondwater zijn onder meer be langrijke hulpmiddelen voor het te gengaan van verzilting en verzu ring van de bodem en voor de groei en ontwikkeling van planten en dieren. Maar grondwater heeft meer func ties. Boeren gebruiken het voor het besproeien van het land en het water wordt gewonnen voor drink water en voor recreatieve, sportie ve en industriële doeleinden. Grondwater wordt gewonnen door zogeheten inrichtingen. De gebrui ker heeft daarvoor een vergunning nodig. Zeeland telt in totaal 354 inrichtingen. In 1991 waren er 238 in gebruik. Bij elkaar pompten ze ruim 9 min kuub water naar bo ven. De boeren zorgden met hun 191 inrichtingen voor een verbruik van 555 duizend kuub grondwater. Dat komt neer op ruim 2.900 kuub per inrichting. Door de bank genomen moet een boerenbedrijf zes tot zeven inrichtingen hebben om in de buurt te komen van de twintigduizend kuub of meer waar over een heffing moet worden be taald. Voor recreatie en sport zorgden 22 inrichtingen voor een verbruik van 95 duizend kuub grondwater. Drinkwatervoorziening (drie in richtingen) en industrie (24 in richtingen) benutten gezamen lijk rond de negentig procent van het grondwater dat aan de bodem wordt onttrokken: 5,5 min kubieke meter is nodig De bestaande kanoroute Cadzand- Bakkersdam mag niet worden uit gebreid zeggen GS. Uitbreiding zou de ecologische waarde in de streek te zeer aantasten. Het gaat dan met name om verstoring van de rust voor vogels, vertrappen van kwetbare vegetatie en be schadiging van de rietzomen als gevolg van aanleggen en oneer- deelkundig varen. Het dagelijks provinciebestuur komt tot dit standpunt op grond van het waterhuishoudingsplan en het natuurbeleidsplan die zich rich ten op versterking van de ecologi sche waarden van het krekensys teem. Kanovaren kan wel worden toege staan als het gaat om lokaal ge bruik en als excursie onder leiding van natuurgidsen. voor de drinkwatervoorziening en de industrie heeft ruim 2,8 min kuub nodig. Met name de ze sectoren krijgen te maken met de gevolgen van de heffing op grondwaterwinning. De ruim 7 min m3 waarover de heffing wordt berekend levert de provincie ongeveer vier ton op. In de grondwaterwet staat omschre ven waaraan de opbrengst mag worden besteed. Verwacht wordt dat het over een paar jaar moge lijk wordt ook projecten die ver droging tegengaan te betalen uit de opbrengst van de heffing. Voor Zeeland betekent dat, dat een ton extra per jaar nodig is. Op dat mo ment zal volgens de toelichting op de ontwerp-verordening een ver hoging nodig zijn van 5,6 cent naar 7 cent per kuub. Het ontwerp van de verordening is verkrijgbaar bij het informatiecen trum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel 01180-31394. Reacties op de verordening kun nen worden gestuurd aan het Col lege van Gedeputeerde Staten, postbus 165, 4330 AD Middel burg. Landbouw, recreatie, natuur en landschap en wonen zijn de voornaamste elementen die zich op het platteland voor doen. In de nota ruimtelijk be leid landelijke gebieden ko men ze allemaal aan bod. Om alle facetten zo veel mogelijk tot hun recht te laten komen, zijn delen van het platteland aangewe zen waar natuur en landschap de boventoon voeren. In andere de len staan de economische ontwik kelingen - landbouw en recreatie - voorop. De provinciale visie is van belang voor de gemeenten als zij hun be stemmingsplannen buitengebied maken. Van de landbouw neemt de akker bouw de grootste plek in op het platteland. Ondanks de ongunsti ge situatie in de sector is het pro vinciale beleid erop gericht vol waardige bedrijven te houden. Als daarvoor nieuwe bebouwing nodig is, moet die zoveel mogelijk wor den geconcentreerd. Zo worden versnippering en het her en der bouwen voorkomen. Intensivering en verbreding zijn instrumenten die de bedrijfstak kunnen verster ken op delen van Schouwen-Duive- land, in de hals van Zuid-Beveland en op Tholen. Zoet water is be langrijk geweest bij de bepaling van de gebieden. Voor de glastuinbouw wordt voort geborduurd op de concentratie op drie lokaties: Reimerswaal, Kapel- Ie en Borsele. Daarbuiten is glas tuinbouw alleen als nevenactiviteit tot een oppervlakte van 2.000 vierkante meter toegestaan. Be- van bedrijfsgebonden produkten en beperkte horecavoorzieningen. In sommige gevallen kunnen boe renschuren, die hun oorspronkelij ke functie hebben verloren, wor den omgebouwd tot kampeerboerderijen. Steeds moet duidelijk zijn dat de overnachtings mogelijkheden de dagrecreatie ter plekke versterken. Het plattelandstoerisme wordt be stempeld als aanvullend gebruik van het gebied. Het mag nooit de boventoon gaan voeren. staande glastuinbouwbedrijven kunnen groeien tot 2 hectare. In de veehouderij moet rekening worden gehouden met verzuring, vermesting en verstoring. Voor melkveehouderijen van buiten de provincie is, gezien de fosfaatbe lasting die Zeeland al heeft, nau welijks ruimte. Ook voor de inten sieve veehouderij is terughoudendheid geboden. In de niet zo kwetsbare delen van de provincie kan de sector zich ge concentreerd vestigen, mits een oppervlakte van 5.000 vierkante meter niet wordt overschreden. Het kamperen bij de boer blijft, een enkele uitzondering daargelaten, exclusief voor het agrarisch bedrijf. De regel is dat per bedrijf tien eenhe den zijn toegestaan met een uitschieter naar vijftien gedu rende acht weken in het toe ristenseizoen en een korte pe riode in het voorjaar. In kwetsbare gebieden kan het aantal worden beperkt. Vrij kam peren is uit den boze. Behalve met de minicampings krijgt de landbouw van doen met het plattelandstoerisme, zij het dat dit op beperkte schaal zal zijn. Natuur en landschap moeten zo veel mogelijk worden ontzien, ze ker waar het gaat om de typische kenmerken van Zeeland, zoals de kreken en welen, inlagen, karrevel- den en moergebieden. Ook min of meer geïsoleerde onderdelen, zo als veedrinkputten en houtwallen, zijn het behouden waard. Het provinciaal bestuur wil het bosgebied uitbreiden. Op enkele plaatsen kan in bossen van ten minste 5 hectare een landgoed verrijzen. Verder wordt het buiten wonen alleen toegestaan aan wie op het platteland een bedrijf voert en daarbij - gezien de bedrijfsvoe ring - moet wonen. Overigens moet hierbij worden opgemerkt dat tweede bedrijfswoningen al leen kunnen worden gebouwd als de noodzaak daartoe is aange toond. Bij het plattelandstoerisme gaat het om kleinschaligheid. De activi teiten moeten aansluiten op de be staande markten. Zij worden daar om gesitueerd in de directe nabijheid van de kust en in land schappelijk aantrekkelijke gebie den, zoals de Zak van Zuid-Beve land. Als vormen van plattelandstoeris me worden onder meer genoemd het bezichtigen van molens en boerderijen, inclusief de verkoop Tot 30 juni ligt de ontwerp-nota ruimtelijk beleid landelijke gebie den ter inzage in het provinciaal informatiecentrum en in de ge meentehuizen en openbare biblio theken in Zeeland. Tot die datum kunnen schriftelijke reacties op de nota worden inge diend bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Woensdag 8 juni is er de mo gelijkheid in te spreken op de plannen in hotel Terminus in Goes. Donderdag 9 juni is er een inspraakbijeenkomst in het Churchillhotel in Terneu- zen. Beide avonden beginnen om 20.00 uur. Onder de titel Beschouwing van het platteland - beleid landelijke gebieden is een samenvatting van de nota beschikbaar bij het provin ciaal informatiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middel burg, tel. 01180-31400. De nota is daar voor tien gulden te koop. Maandag 30 mei, aanvang 14.00 uur, vergadert de sta tencommissie algemeen be stuur. De volgende onderwerpen staan op de agenda: noodstroomvoor- ziening PCC, reglementering inter provinciale waterschappen, verlen ging sociaal statuut PSD, rechtspositie statenleden, compta- biliteitsvoorschriften, begrotings wijzigingen provincie en PSD, sub sidiëring ZMF, jaarstukken NV Delta en NV WOV, krediet verbete ren Koolstraat Hulst, herbestem ming gelden jeugdhulpverlening, woonwagenplan, begroting recre atieschap Grevelingen, toeristisch huis Zeeland, 5B regio Zws.-Vlaan- deren, bijdrage verkeer- en ver voersplan Vlissingen/Middelburg, communicatieplan 1994 vervoer- regio, verwervingskosten gronden relatienotareservaat Clingepolder, Grote Gat en Levensstrijdpolder, bijdrage toeristische kaart Zee land. De commissievergadering is open baar en begint met spreekrecht voor het publiek. Er wordt verga dert in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. De agenda en bijbehorende stuk ken liggen ter inzage in het infor matiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Ik wil even reageren op het plan van dhr. Ligteringen voor de bouw van recreatiewoningen in de Suzanna- polder en appartementen in de graansilo te St. Annaland, zoals beschreven in de Eendrachtbode van 11 mei. Waarom moet dit zo groots opgezet worden en waarom dient de functie van de graansilo te verdwijnen? Deze is toch nog volop in bedrijf? Want wanneer dat eventueel door gaat - wat ik niet hoop - verdwijnt er ook weer een stukje van de handels haven, wat het plan is van dhr. P. Goud, die vindt, dat de handelsfunc tie van de haven moet verdwijnen. Laat het gedeelte handelshaven intact voor de binnenvaart. Regel matig komen er toch nog binnen vaartschepen laden en lossen, kerst vakantie houden, enz. Veel St. Annalandse schippers hebben hier hun waladres en komen regelmatig in de haven. Het kan toch hiet de bedoeling zijn om die maar uit de haven te weren? Toevallig draag ik de binnenvaart een warm hart toe en met mij misschien nog velen. Want wat is er mooier dan een binnen schip met alles erop en eraan, wat op zich toch een bedrijf is! Dus laat de handelskade zoals hij nu is en laat het Cebeco-gebouw in bedrijf. M.L. van Winkelen Tuinstraat 26 St. Annaland Wij zijn blij voor alle politiemensen dat ze een grotere ruimte hebben gekregen in het nieuwe politiebu reau. Maar wij vinden het niet mooi en dat willen we even kwijt. Daar wij ons er terdege van bewust zijn dat je niet ieders mening kunt vra gen bij het ontwerpen van een der gelijk gebouw, maar dit aan 'deskun digen' zoals architecten over moet laten, willen wij toch even onze mening over het gebouw als zodanig geven. Afgezien van het feit, dat het wel een paar centen gekost moet hebben, zijn wij van mening dat er voor heel veel geld heel weinig moois gecreëerd is. Na onze rondleiding van zaterdag kwamen we jammer genoeg tot de conclusie, dat we het binnen ook niet mooi vonden. Bovendien vinden we, dat de zuil met het logo van de politie op het trottoir naast het gebouw wel heel erg gevaarlijk staat. Wil je er je hoofd niet aan stoten, dan moetje op zijn minst door de knieëen gaan. Hopelijk kan daar nog iets aan gedaan worden. Rianne Ruyten en Maarten Schouten Polderstraat 13 Tholen Oost-Duits kerkkoor. Zaterdag avond om acht uur treedt het koor van de protestantse kerk in het oost- Duitse Erkner op in de Sint-Marti- nuskerk in Halsteren. Dan wilt U natuurlijk advies over welke materialen U kunt gebruiken! En U wilt uiteraard ook een globale begroting! Bovendien wilt U meepraten met een partner die met u meedenkt en veel van de nodige materialen direkt uit voorraad kan leveren, óók voor de afbouw! Dan is Vriens-de Schelde de juiste partner. Kom gerust eens langs voor een vrijblijvend gesprek. BOUWMATERIALEN SHOWROOM: Ind. terrein Haven-Zuid. Vermuidenweg 3 Bergen op Zoom, Tel. 01640-3475006910 Zeelandhaven 7 - Bergen op Zoom. Tel 01640-34750 Geopend: 09.00 - 18.00 uur - Vrijdag 09.00 - 21.00 u Geopend: 07 30 - 17.30 uur - Zaterdag 08 00-12.00 u Zaterdag 09.00 - 17.00 uur - 's MAANDAGS GESLOTEN Advertentie I.M. De geüniformeerde kinderen van de agenten en reservisten staan versteld van zoveel belangstelling: van minister Hirsch Ballin en alle anderen die de openingshandeling volgden. Zie verder pagina 13 voor een uitvoerig verslag van de officiële opening. Provinciale staten hebben vrijdag unaniem ingestemd met het fusie plan van de vier Zeeuwse water schappen boven de Westerschelde. Alleen de SGP-fractie plaatste een aantal kritische kanttekeningen, maar wilde niet tegenstemmen omdat het fusievoorstel van de waterschappen zélf komt. Het besluit werd als een historische beslissing gezien. De vier water schappen, waaronder Tholen, willen per 1 januari 1996 fuseren. Een stuurgroep is druk bezig met de voorbereidingen. Gedeputeerde A.M. Dek zei te hopen dat de drie Zeeuws-Vlaamse waterschappen het voorbeeld zullen volgen. In dat geval zouden op den duur de twee waterschappen ont staan, die gedeputeerde staten zeven jaar geleden al wilden vormen. De collecte voor het Astmafonds heeft in Sint-Philipsland ƒ1484,20 opgebracht. Dat is ƒ20,- meer dan vorig jaar. In Tholen bracht de col lecte ƒ2829,70 op en dat is ruim ƒ300,- meer dan vorig jaar. Gevers en collectanten hartelijk bedankt. Banketbakken. Op dinsdag 31 mei opent het Zeeland College officieel de afdeling brood- en banketbakken in het nieuwe gebouw aan de Raven- steijnweg in Middelburg. De Zeeuwse schaatser Arjaan v.d. Kreeke verricht 's avonds om zeven uur de openingshandeling. In de bakkerij zijn diverse demonstraties te zien. De dames J. van Dijke uit Sint- Maartensdijk en T. Fopma uit Scherpenisse zijn aan de Bestuurs- academie in Tilburg geslaagd voor het examen toetsingsambtenaar sociale dienst. Ook op Eerste Pinksterdag was de politie actief met een snelheidscon trole. Van de zondag tussen half twee en kwart voor drie 215 gecon troleerde voertuigen op de Oud- Vossemeersedijk bleken er 23 te hard te rijden. In plaats van de toe gestane 80 km reden de 23 tussen de 92 en 125 km per uur. De Zeeuwse sportraad organiseert maandag 13 juni een cursus tapen en bandageren in de Wellevaete in Sint-Annaland. In twee avonden worden de theorie en praktijk van de preventieve tapemethode behan deld. Het verschil tussen tapen en bandageren en ook de diverse soor ten verbandmiddelen komen aan bod. De cursus is in eerste instantie bedoeld voor trainers, coaches, ver zorgers en begeleiders, maar ook andere geïnteresseerden mogen meedoen. Men kan zich tot 10 juni aanmelden bij de Zeeuwse Sport raad, tel. 01180-40700. Radio Sloth is te bereiken op FM 106,5 MHz en via de kabel op 89,9 MHz. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te bereiken op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz THOLEN 27 mei film 'Van ei tot vogel' van Vogelvreugd, Meulvliet 20 u. 28 mei orgelconcert G.C. de Gier, Ned. Herv. kerk 20 u. 28 mei Thoolse Dag en waterrecrea- tiedag, Speelmansplaten 9 u. 28 mei natuurveren iging jeugdex- cursie Melanen. 28 mei concert kamerkoor Col legio Cantabile, Gasthuiskapel 20 u. 29 mei zaalvoetbaltoernooi 27 mc, Meulvliet 11 u. 4 juni zangavond Rehobothkerk, Hoogaarsstraat 19.30 u. 7 juni inloopmiddag Anbo, zaal Schuttershof 14 u. 11 juni puzzel-oriëntatierit MAC, Zoekweg 19 u. 18 juni Thoolse fietsdag. 29 juni fancy-fair peuterspeelzaal De Fabeltuin, 14-17 u. OUD-VOSSEMEER 31 mei t/m 3 juni avondwandelvier daagse, start café Hof van Holland 18.30 u. 18 juni drumbandfestival OVM. 18 juni Thoolse fietsdag. 25 juni wandeltocht Spido, Hof van Holland vanaf 8 u. SINT-ANNALAND t/m 31 mei houtskooltekeningen, aquarellen en olieverfschilderijen van mevr. Plasman-Loos uit Steen bergen, rest. Lagune tijdens ope ningsuren. 2 en 16 juni 's middags demonstra tie kralenbreien Nellie Ruissen- Westveer, De Meestoof. 7 juni dagtocht plattelandsvrouwen naar Delft, Brugstraat 8 u. 14 juni diploma-avond beginners Smash, Wellevaete 19 u. 18 juni Thoolse fietsdag. 21 juni diploma-avond gevorderden Smash, Wellevaete 19 u. 25 juni afsluiting seizoen Smash, Wellevaete 13.15 u. t/m 29 okt. werk van Willem Bruijn- zeel, kralenbeursjes van Nellie Ruis- sen-Westveer en keramiek van Leen Quist, De Meestoof di t/m za 14.15- 16.45 u. STAVFINISSE 18 juni Thoolse fietsdag. SINT-MAARTENSDIJK 1 juni zwemwedstrijd Huib Bocxe wisseltrofee, Haestinge 18.30 u. 1 juni zendingsavond met ds. Pim Kalkman, Herv. Gem. Rehoboth 19.30 u. 4 juni clubkampioenschappen SV Smerdiek, Haestinge 13 u. 11 juni muziekfestival, Markt 15- 21.30 u 13 t/m 16 juni zwem vierdaagse, Haestinge. 18 juni Thoolse fietsdag. 20-23 juni smalstadswandeltochten. 25 juni fancy-fair/rommelmarkt basisschool De Rieburch, 14 u. SCHERPENISSE 28 mei 400 jaar Cloveniersgilde met vendelzwaaiers, boogschutters en open gilde. Hoge Markt. 4 juni viswedstr. De Zeebaars, Anna Vosdijkpoldcr 12-15 u. 11 juni braderie. 16 juni fietstocht plattelandsvrou wen. 18 juni Thoolse fietsdag. POORTVLIET I juni t/m 31 aug. fietsveer De Har poen, Gorishoek 9, 13 en 17 u. 18 juni Thoolse fietsdag. 25 juni fancy-fair/rommelmarkt basisschool De Eevliet, 14-16 u. SINT-PHILIPSLAND t/m 27 mei avondwandelvierdaagse. 28 mei rondgang en concert Concor dia voor dag van de muziek, Anna Jacobapolder. 6 juni donoravond Rode Kruis, Wimpel 18.30-21 u. 8 juni pleinconcert Concordia, 19 u. 20 juni ophalen rommelmarkt Noad, Anna Jacobapolder 18.30 u. 21 juni ophalen rommelmarkt Noad, Sint-Philipsland 18.30 u. 22 juni vergadering gemeenteraad, 19.30 u. 25 juni braderie, 9-21 u. 25 juni rommelmarkt Noad '67. BERGEN OP ZOOM 26 mei 'La Bohème' van Opera Zuid, De Maagd 20.15 u. 27 mei bridgedrive d'Honneur, Koe pelstraat 20 u. 27 t/m 29 mei Philip Morris jaz- zweekend, Grote Markt en centrum. 28 mei, 4 en 11 juni verkoop oude boeken, Markiezenhof 10.30-17 u. t/m 29 mei expositie kamerscher men, Markiezenhof. 29 mei t/m 26 juni objecten en colla ges van Elizabeth van den Akker, Markiezenhof. 31 mei ballet 'Carmina Burana' van Introdans, De Maagd 20.15 u. 1 juni symposium over toerisme en recreatie in Bergen op Zoom, Mar kiezenhof 13.30-17.30 u. 4 juni open dag koren Hortus musi cus religiosus, Gertrudiskerk 13-15 u. 4 en 5 juni nachtwandeltocht Ber gen op Zoom-Vlissingen, vertrek café De Raaijberg. 6 t/m 9 juni wandelvierdaagse. II juni kamerorkest Leopoldinum uit Polen, De Maagd. 16 juni t/m 7 augustus schilderijen van Jean Rustin, Markiezenhof. film+++film+++Film+++ ROXY 1: The Naked Gun 33 1/3 - do en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u., zo en ma 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u„ wo 14, 20 u. ROXY 2: Schindler's List - do, di en wo 19.30 u., vr en za 20 u., zo en ma 16 en 20 u. Jurassic Park - za en wo 14 u., zo en ma 13.30 u. CINEMACTUEEL 1: Intersection - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.15 en 21.30 u. Free Willy - za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 2: Look Who's Talkin' Now - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u„ za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: The Pelican Brief - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16, 18.45 en 21.30 u. Bambi - za, zoen wo 14 u.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 7