Polderwegen dicht voor ongestoorde natuurontwikkeling Keyboard en saxofoon favoriet, viool in opmars op muziekschool Koopjesjagers slaan slag op eerste Thoolse snuffelmarkt Overheid zit met varkensstallen lelijk in maag 'Op de man spelen is niet fair' Nieuwe 2-jarige opleiding voor koorleden Sint-Philipslandse wethouder ligt niet wakker van ZMF Kamermuziek moet eerder L. Geluk is voorzitter van fruittelers Rvie K E N Donderdag 14 april 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Fietspad bij Scherpenisse compleet De provincie, gemeente en landinrichtingscommissie zijn het eens geworden over de financiering van het ont brekende deel van het recreatieve fietspad van Gorishoek naar de Oesterdam. Daarmee kan ook op het stuk van de Tuttelhoek naar de Schelphoek een fietspad worden aan gelegd. In eerste instantie zouden de drie partijen ieder eenderde van de kosten ophoesten, maar de provincie kon die belofte niet waar maken en bleef op eenzesde steken. Route niet van tafel Keyboard, saxofoon en gitaar zijn de favoriete instru menten van de leerlingen van de Zeeuwse muziekschool. Maar de viool, die vorig jaar voor het eerst bespeeld kon worden, is in opmars. De organisatoren glunderen. Om elf uur zaterdagochtend kan de eerste Thoolse snuffelmarkt in Haestinge te Sint- Maartensdijk niet meer stuk. Laban Hage zit tevreden achter zijn tafeltje om toegangskaartjes te verkopen aan de vele bezoekers: twee gulden voor een volwassene, één gulden voor een kind. In oktober Ensemble leiden Nieuwe vestigingen worden geweerd De gemeente Tholen schreef op 20 oktober vorig jaar een spoedeisende raadsvergadering uit met als doel bedrijven met grote aantallen varkens buiten de deur te houden. Er werd ten aanzien van het uit 1981 daterende bestem mingsplan Buitengebied een zogenaamd voorbereidings- besluit genomen: het voornemen uitgesproken om het bestemmingsplan te wijzigen. Terughoudend- Varkensfobie "Het is toch logisch dat je niet binnen een week kunt besluiten om een varkensstal te beginnen. Je zult een tekening moeten laten maken, een plan opstellen en de financiering rond moeten hebben." Wethouder J. de Jager uit Anna Jacobapolder begrijpt niet dat de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) in een bezwaarschrift de indruk wekt dat hij nog gauw even een bouwplan - voor een stal met 3680 varkens - heeft ingediend voor dat, door een besluit van de Sint-Philipslandse gemeenteraad, onmoge lijk werd. Kolder Ammoniak Beschermheer INRUILAKTIE bij PFAFF SPECIALIST PFAFFspechust 100,- tot/ 300,- INRUILPREMIE V Dat deelde wethouder J. Versluys maandagavond mee in de vergade ring van de commissie bedrijfsle ven. Na overleg is besloten dat het overgebleven gat van eenzesde zal worden verdeeld over de gemeente, landinrichtingscommissie en pro vincie. Dat betekent dat gemeente en landinrichting ieder ongeveer tweevijfde en de provincie eenvijfde zullen betalen. Hoewel de provincie mondeling toegezegd heeft, moeten de beschikkingen nog komen. Het plan moet voor 15 oktober rond zijn. In een deel van de Scherpenissepol- der moet een natuurontwikkelings gebied komen. Daarvoor dienen de Gatweg en de Schoondorpseweg (gedeeltelijk) te worden afgesloten. Zo kan het tus senliggende natuurgebied zich ongestoord ontwikkelen. In ruil daarvoor financierde de landinrich tingscommissie deels het laatse deel van het fietspad. H. Zwikker, die namens de recreatie in de commissie bedrijfsleven zit, vond afsluiting niet nodig: "Zoals je het maakt, krijg je het. Je kunt fietsers best door dat natuurgebied laten rijden. De natuur went daar vanzelf aan. En als je kijkt naar het toerisme in Zeeland, zie je dat dat terugloopt. Als toeristen ergens een hekel aan hebben, zijn het wel bordjes met 'verboden toe gang". Voorzitter Versluys was het eens met Zwikker, maar zei dat het een onderdeel van de onderhandelingen is geweest. "En de landinrichtings commissie heeft met haar bijdrage toch een tegenprestatie geleverd. Bovendien is er overleg geweest met de natuurvereniging en er komen rustpunten vanwaar je op de dijk kunt uitkijken over het natuur gebied." Zwikker meende dat de overheid bij stimulering van het ont wikkelen van natuurgebieden, de betreding ervan verplicht stelt. Ver sluys betwijfelde dat. Voor het project van een toeristische route bij Scherpenisse werd een sub sidieaanvraag ingediend bij de pro vincie. "We wisten dat de kans klein was dat we die subsidie zouden krij gen. Er waren veel inzendingen en ons project is het niet geworden", meldde Versluys. Het plan voorziet in een route die vanaf het fietsveer Gorishoek door de Scherpenissepol- der loopt naar de Westkerkseweg, die een opknapbeurt zou moeten ondergaan. In Scherpenisse voert de tocht dan langs het voormalige gemeentehuis, de watertoren, de Bakkersdijk die voor dit doel een pad zou moeten krijgen en hotel De Gouden Leeuw. Dan gaat het via Sint-Maartensdijk terug richting de Pluimpot. Zwikker merkte op dat Het bedrijfs leven er meer bij betrokken had moeten worden, zodat de subsidie wellicht van die kant zou kunnen komen. Maar Versluys nam dat voorstel niet erg serieus. "We moe ten nog maar eens bezien hoe we dat in het vat kunnen gieten", zei de voorzitter. Zwikker suggereerde dat er misschien gekanood kan worden op de nieuwe zoetwaterkanalen. J.J.P.A. Boulogne die namens het CNV zitting heeft, opperde het idee om mooie binnendijken open te stel len door er schelpenpaden over te leggen. Een kwartet jonge gitaristen van de Zeeuwse muziekschool tijdens de open dag in Meulvliet. Er zijn nu tien Thoolse leerlingen die op dit strijkinstrument les krij gen. En zaterdag was er tijdens de open dag in Meulvliet te Tholen één verzoek voor cello. De leerling zou in Goes terecht kunnen. Wie in een koor zingt en behoefte heeft zich verder te bekwamen, kan Het kamermuziekfestival dat begin oktober in Zeeland is gehouden, moet voortaan in de eerste helft van september plaatsvinden. Dat stelt de stichting Zeeland Cultuurmaand voor. Deze organisatie wil de data van vaste evenementen zodanig op elkaar afstemmen, dat er geen onderlinge concurrentie ontstaat. Het festival omvatte vorig jaar tien concerten, waarvan twee in de her vormde kerk te Oud-Vossemeer: op 1 oktober het Parkanyi Trio en op 8 oktober het Ensemble Royal. De belangstelling viel tegen ten opzich te van 1992, maar dat was - met ongeveer 620 bezoekers aan het totale festival - overal het geval. De kwaliteit werd door het publiek als goed ervaren. Ondanks een provin ciale subsidie van 37.500 gulden en 19.872 gulden aan gemeentelijke bijdragen bleef de organisatfe zitten met een tekort van vijf mille. Voor de toekomst denkt de stichting dat vervroeging van het festival mogelijk positief uitpakt. Ook moe ten er minder dan tien concerten zijn en dan nog uitsluitend in bijzondere cultuurhistorische gebouwen op Schouwen-Duiveland en eventueel Tholen. Vorig jaar waren er ook voorstellingen op de Bevelanden. Verder zou de organisatie aandacht moeten hebben voor een themati sche aanpak. Gebleken is dat muziek de boven toon voert tijdens de Zeeland cul tuurmaand in september. Theater, dans en beeldende kunst zouden meer aandacht moeten krijgen, vindt de stichting waarvan mevr. drs. H.J.W. van Gelder-Wiggers voorzit ter is. Samen met de Efteling won de Zeeland Cultuurmaand vorig jaar de promotieprijs van het Nederlands bureau voor toerisme. vanaf september terecht op de nieu we koristenopleiding van de Zeeuw se streekmuziekschool. Als tien Tholenaren zich inschrijven kan de tweejarige opleiding ook op Tholen gegeven worden, vertelt regiodirec teur Jan Hut. "We krijgen steeds meer vraag van koorleden die meer met hun stem willen doen omdat het niveau hoger wordt. De eisen van de mensen die in koren zingen nemen ook toe." Volgens Hut is het nu tijd om een koristenopleiding te beginnen. Het is nog even wennen aan het woord korist omdat er meestal gesproken wordt van koorleden. "In Engeland spreek je van een chorist", legt Hut uit, "dat land kent een andere traditie dan Nederland. Hier wordt vooral door volwassenen gezongen en is het sociale contact heel belangrijk. In Engeland wordt er in de scholen veel aandacht aan besteed. Er bestaan veel jongenskoren. Wij heb ben er alleen een in Goes." Dat trad enkele malen op tijdens kerstuitvoeringen en volgens Hut De eerste snuffelmarkt in de sportzaal van Haestinge trok veel bezoekers. Zijn compagnon Leo Troost bemant achterin de sportzaal zijn eigen kraam. Daartussen 34 tafels met van alles en nog wat: boeken en ballen, potten, puzzels en pannen, schilde rijen, souvenirs, stripboeken en sla bakken, lampekappen en lp's, mun ten, mutsen, knopen en koper. En de bezoekers snuffelen. De handelaren hebben hun slag al geslagen. Die kochten om negen uur spullen op van mensen die met hun boeltje achter een kraam wilden gaan zitten. En de echte koopjesja gers wilden eerder dan tien uur naar binnen. Ze kregen een kwartier. Achter de tafels zitten bekende en onbekende gezichten, ouderen en kinderen en alle leeftijden daartus sen. Het gaat er geamuseerd aan toe. Men neemt de tijd om te neuzen. Langzaam schuift de meute door de zaal: één keer, nog een keer, en voor een derde maal. De meeste tafels liggen vol met snuisterijen. Enkele verkopers zijn alleen met schilderij en, boeken en platen gekomen. De huurders van de tafels (ze betaalden 25 gulden) komen uit alle plaatsen van Tholen en uit Sint-Philipsland. Er zijn ook mensen uit Bergen op Zoom, Steenbergen, Ossendrecht en Dordrecht. Ze halen koffie voor elkaar. "We zijn dik tevreden," zegt Troost,"vooral 's morgens was het erg druk." Volgens Troost was het voor particulieren die hun spulletjes van de zolder hebben gehaald, een succes. "Die waren ook tevreden." Voor Hage en Troost was dit een proef. "Het begin liep wat stroef. Het aan tal aanmeldingen bleef beperkt maar de laatste weken gaven steeds meer mensen zich op." De organisatoren zijn 'goed' uit de kosten gekomen. "We hebben de entreeprijs bewust laag gehouden. We hebben nu gezien hoe we er uit kunnen sprin gen." Het duo is van plan om in het najaar in Haestinge een tweede snuffel markt te houden. "Er was zaterdag al weer vraag naar. We denken aan een wat grootschaliger opzet. De men sen hebben het nu geproefd." Hage en Troost denken aan zaterdag 15 of 22 oktober, in de herfstvakantie. "Er zijn in die periode nog recreanten op Tholen. Dan trek je ook weer wat ander publiek." werkte dat aanstekelijk op kinderen die niet in een koor zongen. Iemand die een koristenopleiding achter de rug heeft, is volgens Hut in staat een ensemble te vormen. Bij de koristenopleiding gaat het erom dat koorleden hun algemene muzikale kennis vergroten. En hun stem goed leren gebruiken. De cur sus richt zich op mensen die al in een koor zingen. "Het is breder dan een stemvormingscursus. Er is meer theorie. We proberen mensen onder meer te leren door klankvoorstelling en muzikale kennis zelfstandig een ensemble te leiden." De cursus telt 35 lessen van 90 minuten per jaar. Na een jaar volgt een tussentoets, na twee jaar een officieel examen. Alle koren in Zee land ontvangen binnenkort een brief over deze koristenopleiding. Tijdens de open dag werd er niet gezongen. Wel gespeeld op gitaar, dwarsfluit, viool, accordeon, piano, keyboard, trompet, bugel, trombone, klarinet, saxofoon en drumstel. Bezoekers mochten het ook probe ren. Maar volwassenen waagden zich er niet aan. Kinderen kwamen wat aarzelend naar voren om over de snaren van een gitaar te strijken of hun lippen op een dwarsfluit te zet ten. Het lijkt eenvoudig, maar het bleek voor een aantal jonge kinde ren een hele toer om er geluid uit te krijgen. Dat definitieve plan moet er binnen een jaar liggen, naar verwachting behandelt de raad het in september. Er is informeel overleg gevoerd met de landbouworganisaties, zei wet houder J. Versluys maandagavond in de commissie bedrijfsleven. Inmiddels heeft de commissie ruim telijke ordening zich in een besloten vergadering gebogen over de crite ria voor intensieve veehouderij. Bouwaanvragen die ondertussen binnenkomen, kunnen worden aan gehouden omdat er geen geldig bestemmingsplan is om ze aan te toetsen. Om anderssoortige gebou wen dan veestallen daarvan niet de dupe te laten worden, verleenden gedeputeerde staten van Zeeland in januari een specifieke verklaring van geen bezwaar. Die geldt voor bouwaanvragen die geen betrekking hebben op mammoetbedrijven of op een concentratie van intensieve vee houderijen. De stap van Tholen was het gevolg van een hausse van bouwaanvragen voor varkensstallen: acht voor in totaal 35.000 dieren. De procedure voor deze bouwsels, geconcentreerd in de Poortvlietse Weihoek, loopt op dit moment. Aan de ontwerp beschikkingen op grond van de wet milieubeheer wordt gewerkt. Omdat op grond van de welstandseisen aan passingen moesten gebeuren, vroe gen burgemeester en wethouders de gemeenteraad in januari toestem ming om een beslissing over de bouwaanvraag met maximaal drie maanden te mogen uitstellen. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben het ontwerp van een nota ruimtelijk beleid landelijke gebie den - bedoeld om gemeentelijke bestemmingsplannen voor het bui tengebied bij te stellen - voorlopig vastgesteld. De provinciale planolo gische commissie buigt er zich van daag voor de eerste keer over. Over de intensieve veehouderij staat in het stuk, dat verplaatsing vanuit overschotgebieden terughoudend benaderd wordt. Dit in navolging van het structuurschema groene ruimte. In gebieden waar de agrarische ont wikkeling richtinggevend is - het overgrote deel van Thofen en Sint- Philipsland - zou als regel de tak veehouderij op een bedrijf een oppervlakte van niet meer dan 5000 m2 in beslag mogen nemen. In het algemeen wordt gesteld dat bestaan de bedrijven in beginsel voldoende ruimte moeten krijgen voor een gezonde ontwikkeling. Een onder zoek naar de aanwezige mestruimte in de provincie geeft als voorlopig resultaat te zien dat de vestigings ruimte beperkt is met het oog op de fosfaatbelasting. Al met al vinden gedeputeerde staten dat al deze aspecten maken, dat nieuwvestiging van intensieve veehouderijen uitge sloten kan worden, tenzij de nood zaak ervan wordt aangetoond. Landbouw-voorman H.C. van der Maas betoogde onlangs op een ZMO-vergadering dat zijn organisa tie alles in het werk zal stellen om te voorkomen dat aangepaste bestem mingsplannen het bestaande bedrij ven onmogelijk maken om op inten sieve veehouderij over te schakelen. Hij gebruikte het woord 'varkensfo bie' en stelde dat de dieren op irra tionele gronden uit Zeeland worden geweerd. De landelijke milieuregel geving is al zo streng, dat het over bodig is om daarvoor criteria via de ruimtelijke ordening in het leven te roepen, aldus Van der Maas. "De ZMF probeert haar gelijk te halen door op de man te spelen", stelt De Jager vast. "Kennelijk kun nen ze het niet op basis van zakelij ke argumenten." Een woordvoerder van de ZMF beschuldigde de wet houder in een dagbladartikel van het gebruik van voorkennis, maar een dag later Awam een andere verte genwoordiger van de milieu-organi satie in dezelfde krant op die woor den terug. Toen heette het dat De Jager politiek niet geloofwaardig zou zijn omdat hij instemt met een wijziging van een bestemmingsplan om varkenshouderijen buiten de deur te houden, maar er tegelijker tijd zelf een gaat bouwen. "Met zul ke mensen kun je niet praten", vindt De Jager, die alle ophef best verve lend vindt maar er niet van wakker ligt. "Ik zit nu zestien jaar in de poli tiek en je probeert zelf steeds om een bepaalde mate van integriteit in stand te houden." Van voorkennis kan volgens De Jager alleen sprake zijn wanneer hij informatie heeft gebruikt waarover op het moment dat hij de aanvraag indiende niemand anders beschikte. "Maar in Zeeland gonsde het al maanden van de geruchten over de vestiging van varkenshouderijen en de maatregelen die gemeenten daar tegen wilden nemen." In oktober schreef de provincie alle Zeeuwse gemeenten een brief over deze materie. Op het einde van die maand wijdde de PZC een volle pagina aan 'de varkensmars op Zeeland'. Op 24 november nam de Sint-Phi lipslandse gemeenteraad het besluit om het bestemmingsplan Buitenge bied te herzien, waardoor bouwplan nen in dat gebied opgeschort wer den. Enkele weken eerder had De Jager zijn plan al ingediend. "De centrale dienst gemeentewerken was al lang voor die tijd bij me geweest. En eerder heb ik met mensen in de regio ook al eens plannen in deze richting gemaakt." De beschuldiging van voorkennis wordt door gemeentesecretaris W.J. Pijl afgedaan als 'kolder'. Hij ver klaart dat met de mededeling, dat het nemen van het voorbereidings- besluit in november een toegevoegd agendapunt voor de raadsvergade ring was. "Het was pas twee dagen tevoren bij burgemeester en wethou ders aan de orde geweest." Volgens de secretaris maakt de ZMF de sug gestieve opmerkingen richting De Jager niet hard. In de raadsvergadering van novem ber antwoordde burgemeester Ver- bree op vragen dat het besluit valt onder de provinciale beleidslijn, waarin staat dat uitbreiding bij bestaande bedrijven wordt toege staan mits deze voldoet aan de zoge naamde bouwblokbehoefte. Ook De Jager wijst erop dat de genomen maatregel beoogt om de verplaat- J. de Jager sing van Oostbrabantse varkenshou derijen tegen te gaan. "Dus iedere agrariër moet er binnen de bestaan de, strenge, regelgeving een tweede tak bij kunnen nemen." De ZMF kijkt daar kennelijk anders tegenaan, want die schrijft in het bezwaar schrift dat het Sint-Philipslandse voorbereidingsbesluit als doel heeft om bouwaanvragen voor varkens stallen te voorkomen. Het bezwaarschrift - mede inge diend namens Het Zeeuwse Land schap, Natuurvrienden Sint-Philips land en natuurvereniging Tholen - is gedateerd 31 maart. Op 4 april (Tweede Paasdag) sloot de termijn waarbinnen bezwaren ingediend konden worden. Eerder kwamen bij het gemeentebestuur al twee bezwaarschriften van particulieren binnen. De bezwaren die de ZMF aandraagt komen in grote lijnen overeen met die in één daarvan genoemd staan. De Jager vraagt zich af of een orga- W.J. Pijl nisatie als Het Zeeuwse Landschap zich kan vinden in de manier waarop de ZMF het bezwaarschrift heeft opgesteld. Verder vindt de wethou der dat hij zijn zakelijke belangen moet kunnen behartigen. Het wet houderschap is immers niet zijn hoofdberoep. "Als zoiets niet kan, zou een zelfstandig ondernemer nooit meer een bestuurlijke functie kunnen aanvaarden. En dat zou weer een verschraling van het bestuurlijk functioneren tot gevolg hebben." Bij verschillende argumenten die de ZMF aanvoert zet De Jager, evenals secretaris Pijl, vraagtekens. Volgens Pijl is het helemaal niet zo dat de aanvragen voor bouw- en milieuver gunning gecombineerd hadden moe ten worden. De ZMF noemt dat wet telijk verplicht en wil daarom dat de aanvraag niet ontvankelijk verklaard wordt. "Flauwekul", aldus Pijl. De Jager vertelt dat de geplande 368Ö varkens zijn berekend op grond van een traditionele stal. Maar inmiddels is het plan gewijzigd in een groen-labelstal. "Dat betekent dat de ammoniakuitstoot nog ruim schoots onder de toegestane norm blijft", zegt de Sint-Philipslander. De ZMF is bang dat de natuurgebie den Eendenkooi en Oosterschelde aangetast worden. "Dat zou in prin cipe best kunnen, maar de Eenden kooi staat niet als zuurgevoelig gebied aangemerkt", zegt De Jager. Met een dergelijk gebied bij de Gre- velingendam moest hij wél rekening houden. De wethouder wijst erop dat iedere landbouwer op Sint-Phi lipsland nu ook al dierlijke mest gebruikt. Het rijk kent op dat gebied nogal wat regelgeving: de interim- wet ammoniak en veehouderij, de ammoniak-emissiedoelstelling voor de grondgebonden veehouderij, het afdekken van mestbassins, onder werken van mest en de derde fase Kerend Tij. In Ons Dorpshuis in Kruiningen treedt zaterdagavond Piet Brakman op met zijn program ma 'Kerend Tij'. De voorstelling begint om acht uur. mestbeleid. En voor iedere gemeen te is vastgesteld hoe groot de ammo niakuitstoot mag zijn. De ZMF stelt dat in de vergunning aanvraag niet is aangegeven hoever de stal van burgerwoningen komt te liggen. "Er is een tekening op schaal bijgevoegd, dus de afstand is uit te rekenen", vindt De Jager. Dat de ZMF zich zorgen schijnt te maken over de drukte op de polderwegen (voor aan- en afvoer van veevoer en mest) verbaast de Sint-Philipslan der. "De ZMF die zich opwerpt als beschermheer van de waterschap pen, dat is nieuw." Met de verdere afhandeling van de bezwaarschriften zal De Jager zich binnen het college van burgemeester en wethouders niet bemoeien, zegt hij. "De gewone argumentatie zal gewogen moeten worden en op grond daarvan neemt het college een besluit." L. Geluk uit Tholen is de nieuwe voorzitter geworden van Thoolse afdeling van de Nederlandse Fruitte lersorganisatie (NFO). Onlangs nam voorzitter C. v.d. Berge uit Tholen afscheid en L. Hoek uit Poortvliet werd in zijn plaats in het bestuur gekozen. Geluk was in het oude bestuur vice-voorzitter. De nieuwe indeling van het bestuur ziet er als volgt uit: voorzitter L. Geluk, vice- voorzitter J. Wielaard uit Stavenis- se, secretaris/penningmeester P. Alkema uit Sint-Maartensdijk, G. Noom en L. Hoek uit Poortvliet. PFAFF met DUBBELSTOFTRANSPORT tijdelijk met BERGEN OP ZOOM Kortemeestr. 17 ROOSENDAAL Nieuwe Markt 48 BREDA Lange Brugstr. 30 EINDHOVEN Willemstraat 21 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 9