Provincie Zeeland Traverse Groede Herindeling gemeenten Ten Anker basis voor ja-woord Westerschelde in beeld bru^dsmtda COMMISSIES Polyhymnia bij gospel-impuls Simavi collecte lefeens Ned. Pat. Ver. Donderdag 25 maart 1993 EEN DRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Nu het rijk steeds meer taken afschuift naar lagere overheden wordt het tijd de gemeenten te versterken. Samenwerking tussen gemeenten is geen echte oplossing. De democratische besluitvorming en controle komt dan in het gedrang. Herindeling is het juiste antwoord, vinden gedeputeerde staten. Directie Milieu adSk en Waterstaat Provincie Zeeland Bekendmaking Aanvraag IFF te Tilburg VOOR BRUID, BRUIDEGOM BRUIDSMEISJES EN BRUIDSJONKERS Uw partner voor uw huwelijksdag Directie Milieu en Waterstaat Provincie Zeeland Bekendmaking Ontwerp-intentieprogramma bodembeschermingsgebieden Zeeland Provincie Zeeland Bekendmaking Beheersplan Noord-Zeeland '93 Begrenzingenplan Noord-Zeeland Begrenzingenplan Walcheren Abdij "De zin van de Westerschelde" is de titel van een brochure over de Westerschelde. Het boekwerkje belicht de problematiek in en rond de rivier. Het is geschreven naar aanleiding van het be- leids- en beheersplan dat is opgesteld door het rijk, de provincie Zeeland en de gemeenten en waterschappen die aan de Wester schelde grenzen. In de brochure wordt vanuit drie invalshoeken, economie, milieu en natuur, naar de Westerschelde gekeken. De Westerschelde is van groot economisch belang. De havens en industrie bij Vlissingen en in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone bie den aan ruim 12.500 mensen werk. Ook de binnenvaart neemt op de Westerschelde een belang rijke plaats in. Bovendien leent de Westerschelde zich voor visserij, hoewel deze inkomstenbron door de vervuiling afneemt, en voor re creatie. Het strand is daarbij de grootste publiekstrekker. De Westerschelde is ook een be langrijk natuurgebied. Het her bergt o.a. vogels, die bij eb de 'droogvallende slikken en platen bezoeken, en dient als rustplaats om trekvogels te laten overwinte ren. Ook fungeert de rivier als 'kraamkamer' voor verschillende vissoorten zoals tong, garnalen, schol en schar. De Schelde vindt haar oorsprong in Frankrijk. Hier stroomt zij, on der de naam L'Escaut, 95 km langs dichtbevolkte gebieden als Arras, Lille en Tournaix. Daarna vervolgt zij 200 km haar weg, als de Schelde, door België om ten slotte uit te monden in het estuari um van de Westerschelde. De stroming van de rivier door de dichtbevolkte gebieden brengt vervuiling met zich mee. Afval van de bewoners en van industrieën wordt in de rivier geloosd. Frank rijk zuivert de helft van haar orga nisch afval. België doet dit voor een derde en Nederland voor twee derde. De vervuiling, organisch en anorganisch, doet zijn invloed gelden in de hele Westerschel de tot en met de Noordzee. Vissoorten, vogels en zeehonden blijven weg door verslechtering van de kwaliteit van het water. De Westerschelde vervult verschil lende functies - economische, mi lieu en natuurgebieden, die niet al tijd met elkaar zijn te verenigen. Het fourageren van vogels in na tuurgebieden bijvoorbeeld en aan de andere kant het opkomende toerisme. De brochure De zin van de Wes terschelde" probeert de verschil lende probleemgebieden uit te leg gen. De brochure is gratis te ver krijgen bij het provinciale in formatiecentrum, Abdij 9 in Middelburg, tel. 01180- 31400. Nieuws Een bedrag van achthonder- duizend gulden is nodig voor de aanleg van een fietspad langs de traverse Groede (Zeeuwsch-Vlaanderen). Het bedrag is voldoende om ook de klinkerbestrating van de rij baan te vervangen door een asfaltlaag. Het dagelijks pro vinciebestuur stelt provinciale staten voor dit geld vrij te ma ken. Als de staten acoord gaan met het verstrekken van dit krediet, wordt op korte termijn een eind gemaakt aan de onveilige verkeerssituatie en de verkeersoverlast op de tra verse Groede. Het langzaam en snel verkeer wordt gescheiden door het aanleggen van een fiets pad langs de traverse. Voor de aanleg van deze voorziening is het nodig de rijbaan een eindje op te schuiven. Van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt de hoofd rijbaan te voorzien van een asfalt laag. Zo komt er ook een eind aan de geluid- en trillinghinder. Voor fietsers ontstaat een veiliger ge heel omdat ook de aansluitende wegen zijn voorzien van een fiets pad. Aanvankelijk stond dit karwei niet op de nominatie om dit jaar aan te pakken. Inmiddels heeft het minis terie van verkeer en waterstaat besloten de aanleg van het fiets pad te betalen uit de "bijdragere geling wegverkeersvoorzienin- gen", maar dan moet wel voor de zomer met de klus worden begon nen. Met de vergoeding voor de aanleg van het fietspad is veertig procent van de totale kosten ge dekt. Vandaar het voorstel de werkzaamheden nu aan te pakken en een bedrag van vier ton ten las te te brengen van de wegenmidde len. Het is de bedoeling dat de ge meente Oostburg tien procent, tachtigduizend gulden, voor zijn rekening neemt. De huidige zes gemeenten op Schouwen-Duiveland samen voegen tot één gemeente. Dat zelfde doen met Tholen en Sint Philipsland. Op Walcheren zor gen voor één plattelandsge meente naast de twee stedelij ke gemeenten Vlissingen en Middelburg. Instemmen met de gemeentelijke initiatieven tot samenvoegen van de ge meenten Kortgene en Wissen- kerke op de Bevelanden en Sluis en Aardenburg in Zeeuwsch-Vlaanderen. In grote lijnen is dat de inzet van het overleg dat het college van gedeputeerde staten wil aan gaan met de betrokken ge meentebesturen in Zeeland. Het groter maken van gemeenten is nodig om gemeenten in staat te stellen zelf meer taken op te pak ken en daar ook de mensen voor in dienst te hebben. Dat is nodig omdat gemeenten in toenemende mate meer zaken zelf kunnen re gelen zonder dat hogere overhe den voorschrijven hoe het moet. Hogere overheden schuiven taken af, decentralisatie in de vaktaal, naar een bestuurslaag die zo dicht mogelijk staat bij de inwoners van een gebied, en dat is de gemeen te. Volkshuisvesting is daarvan een voorbeeld. Bij het uitvoeren van taken kunnen gemeenten ge bruik maken van de regelingen en bijdragen van provincie en rijk. Daar is deskundigheid voor nodig en tijd om te overleggen over het rea-liseren van plannen. Eén of twee personen bij een kleine ge meente kunnen nu eenmaal niet behappen waar een grotere ge meente bijvoorbeeld zes personen voor in dienst heeft. Datzelfde geldt voor het bestuur van een ge meente. De wethouders in een kleine gemeente doen dat werk als bijbaan. Dat kan ook niet an ders want de vergoeding voor een wethouder in een gemeente van rond de vijfduizend inwoners is on geveer net zo hoog als die voor een raadslid in een gemeente van rond de vijftigduizend inwoners. Komt een gemeente boven de twintigduizend inwoners dan wordt het wethouderschap een volledige baan en krijgt men daar ook naar betaald. De afgelopen jaren zijn ge meenten wel steeds meer gaan samenwerken. Soms zo ver dat het meer lijkt op het ondervangen van de nadelen van een te kleine schaal dan op het maken van bestuurlijke afspraken, vindt het college van gs. De praktijk laat zien dat dan weinig overblijft van de bemoeienis van gemeente raden. De invloed van ge meenteraden op het bestuur van een samenwerkingsver band is vaak gering. Volgens de rijksoverheid moeten gemeenten op zijn minst zes- tot zevenduizend inwoners hebben willen ze zelfstandig kunnen blij ven. Het dagelijks provinciebe stuur zou die ondergrens het liefst fors hoger maken. Niet alle pro blemen zijn op te lossen door schaalvergroting van gemeenten. Ook in de toekomst is het nodig dat gemeenten onderling bestuur lijke afspraken maken, is de rede nering. En dan moeten gemeenten wat aan elkaar gewaagd zijn. Dat is te bereiken door de onderlinge verschillen niet al te groot te ma ken. In zijn algemeenheid is er sprake van een redelijk machts evenwicht als gemeenten niet klei ner zijn dan ruim twintigduizend in woners. Lukt het de provincie om tot over eenstemming te komen met de gemeentebesturen dan komt de nieuwe gemeente Schouwen-Dui veland, zo'n dertigduizend inwo ners, ruimschoots aan die grens. Tholen en Sint Philipsland overstij gen gezamenlijk ook de twintigdui zend inwoners. De Walcherse plat telandsgemeenten komen in de buurt van de twintigduizend. Het precieze inwonertal hangt ook af van de discussie over de gemeen ten Arnemuiden en Valkenisse. Volgens gs zijn er argumenten om de gemeente Arnemuiden samen te voegen met Middelburg, en een deel van Valkenisse op te laten gaan in de gemeente Vlissingen. Gs accepteert het samengaan van de gemeenten Kortgene en Wissenkerke. Gezamenlijk komen ze aan een inwonertal van 6.700 en dat is boven de door het rijk gestelde onder grens. Datzelfde geldt voor de gemeenten Sluis en Aarden burg die samen net boven de zesduizend inwoners uitko men. Het dagelijks provincie bestuur sluit niet uit dat in een later stadium alsnog gekeken wordt naar de meest wenselij ke situatie voor deze twee nieuwe gemeenten. Gs willen eerst zien rond te komen met Tholen/St. Philipsland, Schou wen-Duiveland en Walcheren. Deze "voorlopige eindsituatie" is op zijn vroegst bereikt over ongeveer twee jaar. Voor het overleg met de gemeenten staat sowieso al een periode van zes maanden. Als uiteindelijk provinciale staten ac- coord zijn gegaan heeft de minis terraad nog een half jaar de tijd om een besluit te nemen. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen geldt dat dan geen enkele gemeente onder de grens zit van zesduizend inwo ners. Maar, zegt het dagelijks pro vinciebestuur, gelet op de functie van de Kanaalzone, gaat de voor keur er naar uit daar tot een inde ling te komen die een optimale be langenbehartiging van dat gebied mogelijk maakt. Over een paar jaar verder kijken dus. In de vergadering van 16 april ne men provinciale staten een besluit of zij het met deze visie van hun dagelijks bestuur eens zijn. Is dat zo dan krijgen de betrokken ge meentebesturen zo spoedig mo gelijk een uitnodiging voor het overleg over de herindeling. Donderdag 1 april, aanvang 10.00 uur, vergadert de Pro vinciale Planologische Com missie. Op de agenda staan twee brieven, een reactie op het Trendrapport volkshuisvesting 1992 en verste delijking in de periode 1995-2005. De commissie praat verder over de ontwerpstreekplanafwijking "Bedrijfsterrein Poortvliet" de ontwerpantwoordnota over de in gediende bezwaarschriften, ont- werp-waterhuishoudingsplan, ont- werp-landinrichtingsplan Walcheren, ontwerp-provinciaal af- valstoffenplan inclusief de streek planuitwerking, ontwerp-bodembe- schermingsgebieden en het ontwerp-sociaaleconomisch be leidsplan 1993-1997. De stukken voor de vergade ring liggen ter inzage in het in formatiecentrum van de pro vincie, Abdij 9 in Middelburg. De vergadering is openbaar en vindt plaats in het gebouw Groenmarkt 13 in Middelburg Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieu hygiëne het volgende bekend. International Flavors Fragrances IFF (Nederland) BV te Tilburg (IFF) heeft bij hen op 15 februari 1993 een aan vraag om vergunning ingevolge de Afvalstoffenwet inge diend voor het oprichten en in werking hebben van een opslagbassin, bestemd voor de opslag van plantaardige pulp. Deze pulp is bestemd om uitgespreid te worden over landbouwgrond. De inrichting is gelegen in een perceel landbouwgrond in de Hollairepolder, Hollaireweg 2 te Oud Vbssemeer, ka dastraal bekend sectie G, nr. 221. Ter inzage De aanvraag met bijlagen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 25 maart 1993 tot en met 26 april 1993 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Tholen, Markt 1-5 te Sint- Maartensdijk, op werkdagen van 9-12 uur en van 14-16 uur (met uitzondering van de vrijdagmiddag) en op maan dagavond van 17.30-20.30 uur in het bejaardenhuis Sint Maartenshof, Bloemenlaan 2 te Sint-Maartensdijk; bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 26 april 1993 tot het einde van de termijn waarbin nen beroep kan worden ingesteld tegen de vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen te gen de aanvraag en wel tot en met 26 april 1993. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke ge gevens niet bekend te maken. Indien daar om verzocht wordt, kunnen tot en met 19 april 1993 tegen de aanvraag mondelinge bezwaren worden ingebracht. Hierbij wordt de aanvrager in de ge legenheid gesteld aanwezig te zijn (01180-31773). Het Groene Woud 1, postbus 165, 4330 AD Middelburg De werkgroep jeugdkoren en gospelgroepen van de koninklijke christelijke zangersbond organi seert op zaterdag 3 april voor de derde keer een gospel-impuls in de concert- en gehoorzaal in Mid delburg. Een tiental koren en groepen uit de hele provincie werkt mee aan een programma met het thema 'funda ment'. Ook Polyhymnia uit Oud- Vossemeer verleent medewerking aan dit gospelfeest. Alle koren tre den afzonderlijk op en het concert wordt afgesloten met een geza menlijk optreden van alle 300 deel nemers o.l.v. de musicus André Pouwer uit Emmeloord. Inlichtin gen bij Ingrid Bras, tel. 01667-2063. In de week van 29 maart t/m 3 april wordt de jaarlijkse Simavi collecte gehouden, welke vorig jaar op Tholen en St.Philipsland ruim 7000,- opbracht. De opbrengst van de collecte werd destijds be steed voor de aanschaf van vijf schoon-waterpompen in Afrika. Met de collecte van dit jaar hoopt men meer pompen in de ontwikke lingslanden te realiseren. Steenbergsestraat 28 - BERGEN OP ZOOM - Tel. 01640 - 34480 PERSOONLIJKE SERVICE 's maandags gesloten/'s avonds op afspraak Het bruidspaar werd in de hal van Ten Anker door collega's op een bed gezet en naar de bruidsauto gereden. assistente in de keuken. Bewoners en collega's maakten er vrijdag een feestelijke dag van. Zowel in de grote zaal als op de overloop van de drie etages nam het bruidspaar vele felicitaties in ont vangst van de bewoners. Compli menten, goede wensen en adviezen kregen Ton en Anneke in ruime mate mee van de ouderen, die met soms 62 huwelijksjaren uit erva ring spraken. De collega's lieten zich niet onbe tuigd met spandoeken en een bed, waarop ze het bruidspaar onder een erehaag naar de trouwauto re den. Na de huwelijksvoltrekking in het gemeentehuis te St. Maartens dijk stond er een tweede erehaag, maar nu van het keukenpersoneei. Geheel in stijl kregen Ton en An neke van links en rechts een polle pel rijst over zich heen gegooid. Vervolgens werden ze met deksel- muziek naar de auto begeleid. In de N.H. Kerk te Tholen vond de kerkelijke bevestiging plaats o.l.v. ds. J. van Dijk. Voor de bewoners van Ten Anker was dat plezierig, want zo konden ze de dienst via de kerktelefoon meemaken. In de kerk werd het bruidspaar nog toe gezongen door Hennie Pons, Dien 't Hart en Anneke Klaassen. 's Avonds woonden vele collega's de receptie in Meulvliet bij. Het echtpaar heeft zich in Tholen ge vestigd. In het verslag van de jaarvergade ring van de Nederlandse Patiënten Vereniging afdeling Tholen is mevr. Van den Dorpel als penning- meesteresse vermeld. Dit is onjuist. Zij is gewoon bestuurslid, maar was verhinderd de jaarvergadering bij te wonen, evenals de echte pen- ningmeesteresse mej. A. Egas uit Poortvliet. Ten Anker was de basis voor hun prille liefde en daarom verschenen Ton Polderman uit St. Annaland en Anneke Vinjé uit Scherpenisse vrijdag op hun trouwdag ook in het Thoolse zorgcentrum. Ton is bejaardenhelpende ih het verzor gingstehuis en Anneke werkt er als Advertentie I.M. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat van 22 maart tot 1 mei 1993 ter inzage ligt het ontwerp- intentieprogramma bodembeschermingsgebieden Zeeland. In het intentieprogramma bodembeschermingsgebieden Zeeland is het provinciale beleid voor de bodembescher mingsgebieden vastgelegd. Het programma beschrijft de werkwijze en achtergronden bij de aanwijzing van, én het te voeren beleid in bodembeschermingsgebieden. De plaatsen waar het ontwerp-intentieprogramma kan worden ingezien zijn het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9 te Middelburg, en de secretarieën van de ge meenten in Zeeland. De openingstijden van het informa tiecentrum zijn: werkdagen 9.30-12.30 uur en 13.30- 16.30 uur. Voor de openingstijden bij de gemeenten wordt naar deze instanties verwezen. Tot en met 30 april kunnen schriftelijke reacties op het ontwerp-intentieprogramma bodembeschermingsgebie den worden ingediend bij het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middel burg. Nadere informatie over het ontwerp-intentieprogramma bodembeschermingsgebieden kan worden ingewonnen bij de afdeling milieubeheer van de directie milieu en waterstaat van de provincie, de heer A. J. Vos, tel. 01180-31733, en de heerP. Meerman, tel. 01180- 31738. Het Groene Woud 1, Postbus 165, 4330 AD Middelburg Directie Economie, Ruimtelijke ontwikkeling en Welzijn Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend, dat zij in hun vergadering van 16 maart 1993 onder nummer 18 het beheersplan Noord-Zeeland '93 en de begrenzingenplannen Noord-Zeeland en Walcheren de finitief hebben vastgesteld. De beheersperiode van het beheersplan Noord Zeeland 93 vangt aan op 1 april 1993. Ondernemers die het aangaat kunnen voor de daarvoor in aanmerking komende gebieden beheersovereen komsten sluiten met het Bureau Beheer Landbouw gronden, Postbus 6, 4460 AA Goes, tel. 01100-37241 (bgg 01100-37247). De te sluiten beheersovereenkomsten dienen de instem ming te hebben van de zakelijk gerechtigden tot de grond. Deze instemming moet blijken uit mede-ondertekening van de beheersovereenkomst.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 7