Laatste rondleidingen door de gemeentelijke plantentuin Thoolse politie erg verbolgen over 'gedwongen verplaatsing' Sint-Philipsland gaat vrijwillig samen met Tholen AL 48 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Experiment met deklaag Poortvliet Bussen BBA rijden minder Voor schoolkinderen tijdens boomfeestdag Scherpenisse Klacht 24 ondertekenaars: steeds onjuist voorgelicht - is Georganiseerd Meerderheid PVAB en CDA voor Provincie denkt aan onteigening bij Scherpenisse 61 7 Donderdag 25 maarl 1993 49e J^«*ang-«os19 ilBLIOTÜto 1$ De stemming onder het personeel van de plantsoenen dienst van de gemeente Tholen was dinsdag en woens dag een tikkeltje weemoedig. De mannen van de bui tendienst leidden voor de laatste keer schoolkinderen rond in de gemeentelijke plantentuin aan de Laban Deurloostraat in Scherpenisse tijdens de jaarlijkse boomfeestdag. St. Philipsland Grote onrust en onvrede, steeds onjuist voorgelicht, donderslag bij heldere hemel, gedwongen verplaatsing, wij worden de dupe, grote rechtsongelijkheid, sociale en psychische druk, onzekerheid en een zenuwslopende situatie. Excentrisch Ondoenlijk Geïsoleerde ligging Mevr. Verstrate Nieuwe kandidaat Deze week Een meerderheid in de gemeenteraad van St. Philips land tekent zich af voor het vrijwillig samengaan met Tholen. Dat bleek gisteravond tijdens het tweede gehei me beraad over het herindelingsplan van gedeputeerde staten van Zeeland. Alleen het CDA wilde formeel de leden nog raadplegen. In twee jaar Snel handelen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 23,75 per halfjaar. Per jaar 4350, per post f 55,35 per jaar. Losse nummers f 1,60. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,42 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 8,— contant. Exclusief btw op rekening f 10,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. In de nieuwe dienstregeling van de BBA, die op 2 mei ingaat, vervalt op doordeweekse dagen één rit vanuit Oude Tonge (lijn 102). Het betreft de bus die om 16.52 uur vertrekt met Tholen als eind bestemming. Dit is de retourrit van de - eveneens te schrappen - bus die om 16.11 uur uit Tholen ver trekt naar Oude Tonge. Vanuit Tholen rijden ook om 14.11 en 15.11 uur geen bussen meer via Oud-Vossemeer naar Sint- Philipsland, waardoor uit Sint- Maartensdijk terugkerende scho lieren hun directe aansluiting (overstap in Tholen) zien verdwij nen. Omdat deze twee ritten geen retourritten kennen, kunnen die niet vervallen. In het bericht over de nieuwe dienstregeling, twee weken geleden in deze krant, staat een foutje bij de tijden van lijn 106 uit Stavenis- se. Nu vertrekt de bus 's morgens al om 7.58 uur en dat wordt vanaf mei zeven minuten vroeger, dus 7.51 uur. Dit voorjaar wordt op de Lageweg bij Poortvliet een experiment uit gevoerd met een nieuw soort weg verharding: euroduit. Het is voor het eerst dat de directie milieu en waterstaat van de provincie Zee land de nieuwe vinding toepast. "Met een stuk van 750 meter tus sen de bebouwde kom van Poort vliet en de Lageweg/Postweg richting Tholen willen we ervaring opdoen", zegt dhr. W. Boel van procinciale waterstaat. "Euroduit vormt het midden tussen de ouder wetse slijtlaag en een asfaltde- klaag. De verwachtingen zijn, dat de levensduur van dit materiaal langer is. Een Belgisch bedrijf maakt euroduit en rijdt daarvoor met een speciale auto door heel Europa. Het is een heel bijzondere oppervlaktebehandelen", aldus de medewerker van provinciale wa terstaat. Het Poortvlietse bestek maakt deel uit van asfaltwerken in Noord- Zeeland en Zuid-Beveland, die dinsdag werden aanbesteed. Ver meer uit Moerdijk was de laagste met 868.000 gulden, exclusief 17 1/2% btw. Er waren 19 gegadig den en de provincie profiteerde van de bijzonder karige markt. Jaarts- veld uit Steenbergen was tweede met 873.000 gulden, Osseweijer uit Oude Tonge de hoogste met 1.220.000 gulden. Onder dit bestek vallen ook twee werken bij Oud-Vossemeer en St. Annaland. In Oud-Vossemeer wordt bijna 800 meter vanaf On der de Molen tot bijna aan de Hik- sedijk van een slijtlaag voorzien. In St. Annaland komt een asfalt- deklaag vanaf de bebouwde kom- grens over 400 meter op de Oude Zeedijk. Op St. Philipsland heeft de provincie dit jaar niets aan groot onderhoud op het program ma staan. De tuin, eigendom van Domeinen, wordt samen met de leegstaande gebouwen verkocht. De tuin kan niet langer meer dienst doen als onderwijskundig object. Bepaald feestelijk was het dus niet al wap perden de vlaggen bij de ingang van de tuin fier in de lentezon. Niet alle bomen en struiken gaan echter zomaar verloren. Een aantal jonge exemplaren krijgt een andere bestemming. De grote linde zal blijven staan. Op dit ogenblik bloeit de maag- denpalm. De mannen van de plantsoenendienst hebben het over vinca. "Een goede bodembedek ker. Na vier, vijf jaar lekker vol. Geen onkruid meer, maar ja, nu gaat de tuin weg, zonde hoor?' Honderden leerlingen uit de twee hoogste klassen van de Thoolse basisscholen bezochten de tuin. Liepen over de smalle graspaadjes die sierlijk tussen de bomen en struiken voeren: langs de fluweel boom, het Chinese klokje (forsy thia), het kardinaalsmutsje, de Japanse sierkers, de tulpenboom, de dwergmispel, de brem, de trom petboom met zijn lange zaadhul zen, de linde, de meidoorn, de wilg, de es, de amberboom. Er groeien voor Tholen ook een paar zeldzame bomen: de nothofa- gus antartica met zijn fijne smalle blaadjes en de doodsbeenderboom (gymnocladis), een grijze stakige boom, afkomstig uit Japan die zijn naam te danken heeft aan zijn wortelgestel dat op doodsbeende ren lijkt. Niet te zien in de tuin. Gewoner is de linde. "Het zachte hout wordt gebruikt voor houts nijwerk, het maken van poppetjes. De es zorgt voor hard hout, goed voor speeltoestellen en hamerste len," legt Koos Poot uit. Na een rondgang door de tuin noemen sommen de kinderen de namen van bomen op die ze gezien heb ben. Sommigen komen tot vier, anderen noemen vijf, soms wordt een heester met een boom verwart. Dinsdagochtend bezochten de Ee- benhaëzerschool en CNS de Re genboog uit Tholen de tuin, 's middags was het de beurt aan MLK de Veste, Ter Tolne en de Kraal uit Tholen. Woensdagoch tend kwamen de Rehobothschool en De Schalm uit Stavenisse en de Juliana van Stolberg en De Rie- burch uit Sint-Maartensdijk een kijkje nemen. Zoals gebruikelijk bekeken de kinderen een diaserie, de machines en gereedschappen van de plantsoenendienst, maak ten een bloemstukje en vulden een vragenlijst in. In Sint-Philipsland was het dit jaar een echte boomplantdag. Gisteren (woensdag) togen 37 kinderen uit groep acht van de twee basisscho len naar de Oostdijk voor het planten van 35 essen. Van huis na men ze een spade of schep mee om de gaten dicht te gooien rond de nieuw geplante bomen. De essen (fraxinus excelsior) komen in plaats van de 17 populieren die en kele weken geleden gerooid zijn. Vier jaar geleden werd het noorde lijk deel van de dijk onder handen genomen. Ook daar gingen populieren- die in 1953 na de ramp zijn geplant- tegen de vlakte om plaats te maken voor essen. De kinderen stormden de dijk op toen ze van de brandweerkazerne kwa men, laarzen of overall aan. In groepjes van drie begonnen ze aan hun boomplantdag. Van De Luijster waren 21 kinderen present, van de Koningin Julianaschool 16. Districtopzichter M.J. Laban sprak de kinderen in de brand weerkazerne toe. Hij wees onder meer op het belang van bomen voor de zuurstofvoorziening. De ZIE VERDER PAG. 13 Voor de laatste maal leidt J. Poot de leerlingen rond in de plantentuin te Scherpenisse. De tuin wordt verkocht. Met die bewoordingen hebben 24 medewerkers van de groep Tholen van de rijkspolitie zich in een open brief tot 33 instanties gericht in verband met de reorganisatie van de politie. De nieuwe groep Tholen zou maar uit 19 mensen bestaan, waardoor 7 personeelsleden moe ten afvloeien. De brief is gestuurd aan de burge meesters van Tholen en St. Phi lipsland, de Tweede Kamer, de ministers van justitie en binnen landse zaken, de Thoolse groeps commandant, de regionale en landelijke politiebonden, enz. ven. Er zijn wel alternatieven ge noemd, maar er is uitdrukkelijk bij gezegd, dat het om voorstellen ging. Nu de reorganisatie definitie ve vormen aanneemt, valt het te gen." Verkerke heeft daar begrip voor en hij wil zijn medewerkers in deze moeilijke periode ook ondersteu nen. "Tholen ligt gewoon excen- Volgens de 24 zou Tholen twee werkeenheden krijgen van elk 13 mensen, maar kort voor 10 maart werd duidelijk, dat er maar één eenheid van 19 politiemannen komt. "Dit in verband met de functiewaardering van de chef van deze eenheid. Op dat moment bleek ons, dat wij steeds onjuist waren voorgelicht. Het bericht kwam dan ook als een donderslag bij heldere hemel." Groepscommandant adjudant M. Verkerke bestrijdt de beschuldi ging over onjuiste voorlichting. "Er is nooit enige garantie gege- De organisatiegraad bij de Thoolse politie is groot. Van de 24 ondertekenaars van de open brief zijn er 23 lid van een vakorganisatie. De Alge mene Christelijke Politiebond (ACP, onderdeel van het CNV) telt 10 leden, de bij de FNV behorende Nederlandse Politie Bond (NPB) 7 leden, de kleinere Algemene Nederland se Politie Vereniging (ANPV) 4 en de Reformatorische Maat schappelijke Unie 2 leden. trisch, daar valt niet aan te tornen. We hebben jaren een geweldig per soneelstekort gehad omdat weinig politiemannen naar Tholen sollici teerden. De mensen die we hebben, waren bijzonder gemotiveerd om op Tholen te komen werken en ze hebben het ook goed naar hun zin", zegt de groepscommandant. Op 10 en 17 maart heeft de groep Tholen overleg gevoerd met dis trictschef Imminga, voorlichter De Putter en personeelsfunctionaris Vermunt. Daarna ontstond grote onrust, aldus de 24 Thoolse perso neelsleden (politiemensen en bur gerpersoneel) omdat bleek dat er 7 medewerkers moeten verdwijnen. Die 7 moeten gaan werken in an dere werkeenheden van het Ooster- scheldebekken. Naar alle waarschijnlijkheid Goes of Zierik- zee, aldus de open brief. "Deze liggen op een afstand van ongeveer 45 en zelfs 60 minuten rijden van Tholen. Het is daarom ondoenlijk om deze afstand iedere dag te overbruggen. Daarom zal men ge dwongen zijn te verhuizen. Voor sommigen heeft dit daarnaast tot gevolg, dat men een auto zal moe ten aanschaffen of dat men een tweede auto dient te kopen, aange zien de reis vrijwel niet te doen is met openbaar vervoer. Voor men sen die niet verhuizen, zijn er wel een aantal vergoedingen, maar die staan in geen verhouding met de af te leggen afstand. Zo krijgt iemand die voortaan 140 km. per dag moet reizen, evenveel als iemand die slechts 10 km moet af leggen. Aan brandstofkosten zijn de mensen van de groep Tholen iedere maand ongeveer 400 gulden kwijt. Gezien het voorgaande, is er spra ke van gedwongen verplaatsing, al zegt de districtsleiding van niet. Wel geeft men toe, dat verhuizen indirect het gevolg zal zijn van de grote woon-/werkafstand. Debet daaraan is de geïsoleerde geografi sche ligging van de groep Tholen ten opzichte van de rest van het district Oosterscheldebekken. Hierdoor worden wij de dupe van het feit, dat men vasthoudt aan het principe, dat Tholen niet mag sa menwerken met de regio West- en Midden-Brabant. Deze verplaat sing is dan ook in strijd met de landelijk en regionaal afgesproken regeling, dat men niet tot verhui zing/verplaatsing zal worden ge dwongen. Daarnaast is het ook nog maar de vraag of bijvoorbeeld de forensen vergoeding na de reorganisatie nog zal bestaan, waardoor men ge- ZIE VERDER PAG 11 De PVAB-voorzitter zegt het per soonlijk plezierig te vinden dat St. Philipsland en Tholen samen één gemeente gaan vormen. "Op cul tureel, sportief en onderwijs gebied bijvoorbeeld hebben wij veel meer binding met Tholen dan met Bruinisse. Tachtig tot negentig procent van onze leden vindt Tho len dan ook een logische keuze. De PVAB acht het veel beter dan nu al met Tholen te gaan overleggen en zaken te regelen, dan de situatie te vertroebelen. Met praten kun je veel oplossen. Wij zullen alle me dewerking geven." Drenth geeft aan, dat PVAB- raadslid mevr. A. Verstrate-Stols persoonlijk meer sympathie voor een fusie met Bruinisse en/of Dui- veland had. "Maar daarin stond ze helemaal alleen en in de ge meenteraad zal ze met raadslid C. den Braber het standpunt van onze partij naar voren brengen." De PVAB sprak vrijdagavond ook over de uitbreiding van het ge meentehuis en het geplande tun neltje onder de Oostdijk. "Het eerste vinden wij gewoon kapitaal vernietiging en van het tunneltje hebben wij evenmin hoge verwach tingen. Eigenlijk is dat ook een overbodig iets omdat in de Sluis- ZIE VERDER PAG. 3 Vrijdagmiddag was het een drukte van belang bij het politiebureau in Tholen na het bekend worden van meer details over de reorganisa tieplannen. Herindeling spaart honderdduizenden aan bestuurskostcn Echtpaar Quist-Donken in Tholen 65 jaar getrouwd Boomplantdag op Oostdijk in Sint-Philipsland en voor het laatst in gemeentetuin te Scherpenisse Berg bezwaren tegen uitbrei dingsplannen Scherpenisse Raadslid J.L. van Gorsel zegt gemeentepolitiek na 18,5 jaar vaarwel Verhoging havenplateau Stavenisse van de baan Gedeputeerde Dijkwel over ouderenzorg op Tholen: woonzorgproject is toekomstgericht Thoolse PvdA vindt dat gemeenteraad te laat is ingelicht over inkrimping van het politiekorps Kantonrechter staat vrijaf voor scholieren buiten de vakantie niet toe Viool veertiende instrument van muziekschool op Tholen Roosevelt-kunstwerk met moeite teruggeplaatst in Oud-Vossemeer SGP-ers willen sport op Tholen de rug toekeren REGEREN HOUDT DE OPGAAF IN HET DAAR HEEN TE LEIDEN DAT DE MENSEN ERNAAR STREVEN HET RECHTE TE DOEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's blok steeds meer nieuwe, jongere mensen komen wonen." Drenth, die vrijdagavond herkozen werd als voorzitter, weet niet of de PVAB na de herindeling zal door gaan. "Daarvoor is het nog een beetje te vroeg. In Kruisland en j Putte zijn er ook wel plaatselijke lijsten, maar in St. Philipsland vormt de PVAB een smeltkroes van 4 tot 5 politieke partijen, waarvan er straks verschillende zelf in de gemeenteraad aanwezig zijn." Aan de raadsverkiezingen in maart 1994 doet de PVAB nog gewoon mee, maar volgens voorzitter Drenth wel met een nieuwe kandi daat omdat destijds afgesproken is dat na A.P. Kornaat (mevr. Ver strate kwam daarvoor in de plaats) ook C. den Braber zich zou laten aflossen. Het CDA moest gisteravond nog een slag om de arm houden. Frac tie en begeleidingscommissie heb ben maandagavond de herindeling besproken, maar het bestuur vond de zaak dusdanig belangrijk voor St. Philipsland, dat besloten werd de leden nog te raadplegen. Dit om te bereiken, dat het besluit zo breed mogelijk gedragen wordt. Er wordt in het CDA weliswaar ge nuanceerd over de herindeling ge dacht, maar een overgrote meerderheid tekent zich af om evenals de PVAB vrijwillige mede werking te geven en de boot niet af te houden. Gezien de opstelling van PVAB en CDA zou de herindeling van St. Philipsland en Tholen, zoals gede puteerde Dijkwel enkele weken ge leden al voorspelde, binnen twee jaar een feit kunnen zijn. Bij niet- vrijwillige medewerking zou het nog wel vier tot vijf jaar kunnen duren. Vrijdagmorgen spreekt de staten commissie algemeen bestuur over de herindelingsplannen. Burgemeester T.A. Vogel van St. Philipsland is een voorstander van vrijwillige medewerking aan de herindeling. Hij maakt dat mo menteel ook mee in Kortgene op Noord-Beveland, waar Vogel waarnemend burgemeester is. "Er zijn voor- en nadelen aan een herindeling, dat is duidelijk, maar je kunt net zoals bij de tandarts beter snel handelen. Des te korter duurt de pijn. Als je langer wacht, verlamt dat de boel." De provincie overweegt een ontei geningsprocedure te gaan voeren om het laatste stuk grond te krij gen voor het uitvoeren van de bochtverbetering bij Scherpenisse. Het gaat om een flink perceel, dat essentieel is voor het omvangrijke werk. "De eigenaar van de grond wil heel wat anders dan wij", zegt een woordvoerder van de directie mi lieu en waterstaat van de provincie. "Zowel wat prijs betreft, de ruil- mogelijkheden en de kavelinde ling. De provincie kan de spelregels die daarvoor gelden, niet doorbreken. Men wil soms veel meer dan wij op basis van de rap porten van de schatters kunnen aanbieden. En die taxateurs zijn toch ook mensen uit de agrarische sector. Het ziet er echt niet lekker uit voor de bochtverbetering in Scherpenisse. Daarom zijn we over een onteigeningsprocedure bezig", aldus de woordvoerder van provin ciale waterstaat. Zowel de twee leden tellende PVAB-fractie als de twee zetels omvattende CDA-fractie is voor praten met Tholen. De drie SGP'ers blijven weigeren om me dewerking te geven aan een ge makkelijke procedure voor de gemeentelijke herindeling. "Iedereen met gezond verstand 1 zegt dat we medewerking gaan ver lenen", zegt PVAB-voorzitter W. Drenth. Vrijdagavond was de her indeling het hoofdonderwerp op de geplande jaarvergadering, waar 20 van de 90 leden aanwezig wa ren. Drenth noemt tegenwerking 'waanzinnig' "Je moet gewoon realistisch zijn. De herindeling komt bij gedeputeerde staten niet uit de hoge hoed. Ik woon nu 16 jaar in St. Philipsland en de ge meente is zo klein, dat ze niet meer zelfstandig kan opereren. Niet wat kosten betreft en evenmin gezien de beperkingen die een kleine ge meente nu eenmaal heeft. Met 22000 mensen kun je meer tot stand brengen, dan met 2000 inwo- I ners. Je moet toch een beetje nuchter zijn en Tholen heeft na I 1971 gemerkt, dat de herindeling goed werkt."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 1