Scherpenisse nog niet rond Herindeling spaart honderdduizenden aan bestuurskosten Woonzorgproject toekomstgericht Bochtafsnijding Muziekschool Poortvliet klaar voor 5000 gasten Viool veertiende instrument van op Tholen Pastorie in Tholen te koop Uitgevers onderling oneens over verdeling Mogelijk drie jaar vertraagd Tholen heeft geen geld voor onderhoud monumenten Donderdag 25 maart 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 De bochtafsnijding tussen Scherpenisse en Sint- Maartensdijk kan een vertraging oplopen van drie tot vier jaar. De directie milieu en waterstaat van de pro vincie heeft nog geen overeenstemming kunnen berei ken met één grondeigenaar. Onrust Je moet *t I gezien hebben j bij De Schelde... Burgemeester,secretaris2 wethouders en 3 raadsleden minder De kosten van het bestuur van de gemeente Sint- Philipsland zijn voor dit jaar begroot op 926.696 gul den, van de gemeente Tholen op 7.051.598,40 gulden. Ongetwijfeld zal een eventuele samenvoeging in de toe komst een besparing opleveren. Amev Reclame omröep Zeeland 1 januari Gedeputeerde Dij kwel in overleg ouderenzorg Het nu kiezen voor woonzorgprojecten is meer toe komstgericht dan plaatsen voor bejaarden binnen een verzorgingstehuis willen realiseren. Gedeputeerde A.J. Dij kwel heeft dat onlangs gezegd in een bespreking over de nota ouderenzorg tussen provincie, de gemeen tebesturen van Tholen en Sint-Philipsland en vertegen woordigers van de stichting verpleeg- en rusthuizen Zeeland, Sint-Maartenshof, de Schutse, welzijn voor ouderen en de federatie maatschappelijke dienstver lening. Plaatsen Projectbegeleider Opening Budelpack grootse gebeurtenis Poortvliet staat begin april een invasie te wachten. Bij de verschillende openingsfestiviteiten ter gelegenheid van de officiële ingebruikneming van de nieuwbouw van Budelpack worden 5000 belangstellenden verwacht. Astrid Joosten Minister Andriessen Het aantal instrumenten waarop bij de Zeeuwse Mu ziekschool les kan worden genomen wordt op Tholen uitgebreid met de viool. Zaterdag konden kinderen kennis maken met het snaarinstrument tijdens de open dag van de Zeeuwse Muziekschool in Meulvliet te Tholen. De r.k. pastorie aan de Markt in Tholen wordt verkocht. Alle anderen gingen wel accoord met de verkoop van hun grond. Als er deze week geen over eenstemming wordt bereikt, zal de provincie volgende week een pro cedure voor grondonteigening gaan starten. En dat kan volgens ir. A. Lievense van milieu en wa terstaat drie tot vier jaar duren. "Er is een grondeigenaar die niet wenst in te stemmen met de aan bieding. Dus kunnen we niet over de grond beschikken. Het gaat om redelijk veel grond. Dat maakt op zich niet veel uit, al zou het bij wij ze van spreken om tien vierkante meter gaan. We kunnen niet ver der" Lievense moet de plannen voor het bestek zolang in de ijskast zetten. "Na die periode halen we ze er weer uit. Dan moderniseren we het bestek. Voor die tijd kunnen we niets doen. We kunnen het op geen enkele manier bespoedigen. Zo is ons Nederlandse rechtsysteem nu eenmaal." Het karwei behelst niet alleen het afsnijden van 'de bocht bij Rinses' maar ook het weggraven van de kruising in de Stoofdijk en de aan leg van een mini-rotonde op de kruising Spuidam/ Provinciale- weg/Veerhoekseweg. De verkeersmaatregelen zijn nood zakelijk omdat er op dit stuk van de Provincialeweg regelmatige on gevallen plaatsvinden. Kosten bedragen ongeveer 2 miljoen. Bij de bewoners in de bocht is er ZIE VERDER PAG 18 De pastorie van de rooms- katholieke parochie Onze Lieve Vrouw Hemelvaart in Tholen staat te koop. Het kerkbestuur bekijkt op dit moment de mogelijkheden om in het patronaatsgebouw aan de Paulinastraat een kantoorruim te en een spreekkamer in te richten. "Er is eerst gekeken naar moge lijkheden om de pastorie te behou den," vertelt adviseur F. Janmaat. "Maar voor een kleine gemeen schap (1719 parochianen, waarvan maar een deel kerkelijk meelevend - red.) wordt het steeds moeilijker zo'n gebouw te onderhouden." De inkomsten van de parochie bestaan uit de opbrengsten van collectes en de actie kerkbalans, waarvan per ingeschreven rooms-katholiek on geveer acht gulden moet worden afgedragen aan het bisdom. Een andere reden om de pastorie af te stoten, is dat er in de naaste toekomst geen eigen priester voor de Thoolse parochie meer in zit. "Een geestelijke ontvangt een soort toelage, een onkostenvergoe ding, alsmede kost en inwoning," legt Janmaat uit. Op dit moment woont pastoraal werkster (lemma Verlijsdonk in de pastorie aan de Markt, maar dat is tijdelijk. Haar hoeft de parochie geen onderdak te verschaffen, zij is in loondienst van de kerkgemeenschap. Er hebben zich al enkele gegadig den voor het pand gemeld bij de Halsterse makelaar die de pastorie voor het kerkbestuur verkoopt. Het bestuur hoopt op een gepaste bestemming van het grote gebouw. "Het telt drie etages. Er zit zelfs een kelder onder met gewelven," zegt Janmaat. "En de zolderver dieping is nog haast in authentieke staat, met de balken. Ook de aller eerste electriciteitsinstallatie zit er nog in. En er hoort een gigantische tuin bij." Op de verdieping is nu de drukkerij gehuisvest voor on dermeer het parochieblad. "Die verhuist naar de kerk zelf. Daar is door koster Chiel v.d. Linde een bestaande ruimte keurig betim merd." De rooms-katholieke parochie kocht het huis aan de Markt in 1821 van schoenmaker Johannis Franciscus Leenaarts. Het jaar daarop werd de verbouwing tot pastorie aanbesteed. Het patro naatsgebouw - dat tegen de kerk staat - werd in 1938 als vereni- De gemeente Tholen heeft geen geld om een subsidieregeling in te stellen voor onderhoud van monu menten. Uitgaande van een bijdra ge van 25% en 111 gebouwen wordt de extra jaarlijkse uitgaaf geschat op 80.000 gulden. Rijk en provincie kennen een dergelijke re geling wél. Den Haag vergoedt maximaal 60%, Middelburg 20% tot een maximum subsidie van 5000 gulden. Het gemeentebestuur heeft de mo gelijkheden bekeken, nadat de kerkvoogdij van de Ned. Her vormde kerk te Tholen bij de rijks dienst voor de monumentenzorg om een onderhoudssubsidie had gevraagd op grond van het besluit rijkssubsidiëring onderhoud mo numenten. Het gaat om een on derhoudsplan voor tien jaar, waarmee 512.545 gulden is ge moeid. Van rijk en provincie zou 312.527 gulden verkregen kunnen Een keukerj die mooi oogt, pijaktisph is inge deeld, eenvoudig te onderhouden'en waarin het plezierig werken en toeven isj n Heuken die] alles heeft wat van een goede keuken ver wacht... Zo'n keuken ontwerpt Jan Buermans graag voor u. Natuurlijk zorgt de afdeling keukentechniék van De Schelde ook voor een perfecte installatie. Het begint er al mee, dat voor twee burgemeesters 257.520 gulden moet worden uitgegeven. Voor één burgemeester moet met minstens een ton minder worden gerekend. De vijf wethouders kosten samen 286.551 gulden. In een samenge voegde gemeente zullen er hoog stens drie wethouders zijn. Tenslotte de raadsleden. De vijf in Sint-Philipsland krijgen samen 20.730 gulden, de veertien in Tho len 150.746 gulden. In een nieuwe gemeente zullen er, op grond van de gemeentewet, maximaal zestien raadsleden zijn (naast de wethou ders). Hun vergoeding wordt jaar lijks vastgesteld door de minister van binnenlandse zaken. Die ba seert zich daarbij op een indeling in klassen naar inwonertal. Het ambtenarenapparaat kost Sint-Philipsland dit jaar 720.275 gulden. In de gemeente Tholen is hiermee 6.277.792,40 gemoeid. Nu zijn er nog twee gemeentesecreta rissen en ook heeft iedere gemeen te zijn eigen hoofden van dienst. Bij een samenvoeging vervallen die dubbele functies. Op bestuurlijk terrein vervallen de dubbele verte genwoordigingen in allerhande ge meenschappelijke regelingen. Dat bespaart tijd, maar ook reis- en vergaderkosten. Op dit onderdeel, de bestuurs kosten, lijkt een samenvoeging van Tholen en Sint-Philipsland dus al leen maar kostenbesparend te wer ken. Aan de andere kant zou de claim van de verzekeringsmaat schappij Amev - wegens het niet doorgaan van het kampeerterrein aan de Krammersweg in Anna Ja- cobapolder - op het bordje van de nieuwe gemeente terechtkomen. Niet bekend is, wat een samenvoe ging voor effect heeft op de alge mene (rijks)uitkering uit het gemeentefonds. De hoogte daar van wordt bepaald door zes of ze ven factoren, ondermeer de oppervlakte en het aantal woon ruimten. De gemeente Tholen is 21.388 hectare groot en telt 7750 woningen, Sint-Philipsland meet 4030 hectare en heeft 903 wo ningen. Sint-Philipsland werkt voor dit jaar met een begroting van ruim 5,1 miljoen gulden, Tholen met bijna 52,6 miljoen. Advertentie I.M. Omroep Zeeland heeft met vier uitgevers overeenstemming bereikt over de invoering van radioreclame per 1 januari 1994, maar de uitgevers on derling zijn het niet eens over de verdeling van de winst of het verlies. Het Commissariaat voor de Media is om arbitrage gevraagd. gingslokaal in gebruik genomen, nadat het sinds 1922 was ver huurd. Het gebouwtje telt twee verdiepingen, die bijna nooit alle bei tegelijk in gebruik zijn. Moge lijk geeft dat ruimte voor een kantoor en spreekkamer, maar aanbouw wordt evenmin uitgeslo ten. En de privacy voor bezoekers zal ook een rol spelen. "Het huidi ge gebruik door Plattelandsvrou wen, catechese-groepen en voor de voorbereiding op de eerste com munie willen we handhaven," zegt Janmaat. worden, maar dan blijft er nog een gat van twee ton over. Gisterenavond is in de commissie ruimtelijke ordening over deze zaak gesproken. Inmiddels werkt de gemeente, sa men met een provinciale begelei dingscommissie, aan een selectie van jonge monumenten (uit de pe riode 1850-1940) die voor bescher ming in aanmerking komen. Één daarvan is de rooms-katholieke kerk aan de Markt in Tholen. In de loop van dit jaar zal een voor- stel aan de commissie ruimtelijke j ordening worden voorgelegd. SVRZ-directeur G.C. de Bruijn zei niet tegen woonzorgprojecten te zijn, maar wél tegen het feit dat de plaatsen daarvoor worden wegge haald bij de bejaardenoorden. Dijkwel gaf enkele mogelijkheden aan: een woonzorgproject van 29 plaatsen óf een van 25 plaatsen met 4 plaatsen voor thuiszorg. Ook een kleiner project in de smalstad en andere woonzorgpro jecten elders op Tholen zou kunnen. Dijkwel ging steeds uit van 29 plaatsen, maar burgemeester H.A. van der Munnik herhaalde meer dere keren dat er 38 plaatsen voor Tholen beschikbaar moeten zijn. De 9 voor Sint-Philipsland moeten volgens hem uit nieuw beleid ko men. Maar Dijkwel volhardde: er is maar geld voor 29 woonzorg plaatsen (15.000 gulden per plaats). Daarnaast eenmalig 350.000 gulden voor zo'n project, waarbij de gedeputeerde voor twee projecten best het dubbele be schikbaar zou willen stellen. De aan te stellen projectbegeleider kan voor Tholen/Sint-Philipsland worden ingezet om mee te denken over plannen in het kader van de nota ouderenzorg, zei Dijkwel in het overleg. Hij stelde aan de aan gekondigde bezuiniging vast te zit ten. In de staten zijn alleen SGP en RPF/GPV bereid geld uit de alge mene middelen in te zetten. De gedeputeerde wil opnieuw met De twee dagbladen, PZC en De Stem, willen de frequentie een rol laten spelen bij de verdeling, wat de twee nieuwsbladuitgevers (Zie- rikzeesche Nieuwsbode en Een- drachtbode) pertinent afwijzen. De verschijningsfrequentie is ook in Drente, waar eveneens twee dagblad- en twee nieuwsbladuitge vers samenwerken, geen punt bij de verdeling. Gedeputeerde staten, die wettelijk een advies moeten uitbrengen over de invoering van omroepreclame, hebben de twee nieuwsbladen erbij betrokken gezien de regionale si tuatie. In Noord-Zeeland heeft de PZC een lage dekking, terwijl De Stem daar helemaal geen rol speelt. De Zeeuwse editie van die krant wordt vrijwel uitsluitend in Zeeuws-Vlaanderen gelezen. De Zierikzeesche Nieuwsbode vervult op Schouwen-Duiveland een be langrijke rol in de nieuwsvoorzie ning, wat op Tholen/St. Philipsland het geval is met de Eendrachtbode. Aangezien handhaving van de plu riformiteit in de nieuwsvoorzie ning de achtergrond is van de overeenkomst tussen omroep en uitgevers, vond het provinciaal bestuur het belangrijk om de twee nieuwsbladen in Noord-Zeeland erbij te betrekken. Omroep Zeeland is de enige regio nale omroep in ons land die nog geen reclameboodschappen uit zendt. Die mogelijkheid biedt de Omroepwet wel om de omroepen meer financiële armslag te geven voor het maken van programma's. Na 1 januari kan omroep Zeeland dan meer gaan uitzenden dan de huidige vier uren: 7-8, 12-13 en 14-18 uur. De overeenkomst tussen de om roep en de vier uitgevers houdt in, dat omroep Zeeland en de vier uit gevers een gezamenlijke firma oprichten voor de werving van ad vertenties. De firma, die in de stu dio te Oost-Souburg wordt ondergebracht, werkt samen met de reclamemaatschappijen van omroep Brabant en Limburg. Hierdoor worden de kosten be perkt. Ook wordt er samengewerkt met omroepclame Nederland te Amsterdam, het centrale boe kingskantoor voor landelijke ad vertenties op de regionale omroepen. Over verdeling van de opbrengst (of het verlies) is afgesproken, dat bij een nettowinst van 250.000 gul den of minder per jaar, de helft voor de omroep is en de andere helft voor de uitgevers. Als de netto-winst meer bedraagt dan 250 mille maar niet meer dan een half miljoen gulden, dan komt 125.000 gulden ten goede van de uitgevers en het overige is voor de omroep. Als de winst nog hoger is, dan is 65% voor de omroep en 35% voor de vier uitgevers. Het algemeen bestuur van omroep Zeeland neemt vrijdag een beslis sing over een onderhandelingsre sultaat. Het dagelijks bestuur wil met de reclame beginnen op 1 ja nuari of zoveel eerder als mogelijk, bijvoorbeeld al op 1 oktober a.s. Ook de bevolking van Tholen en St. Philipsland krijgt gelegenheid om het op één na grootste verpak kingsbedrijf van Europa te bezich tigen. Er zijn open dagen gepland op woensdag 7 en donderdag 8 april, alsmede op alle avonden van 5 tot en met 8 april. Om alles in goede banen te leiden, dient men vooraf een toegangskaart aan te vragen, waarover nog nadere me dedelingen in de Eendrachtbode volgen. Budelpack heeft in twee jaar 16 miljoen gulden gestoken in de ver nieuwing en uitbreiding van het bedrijf tot 12.700 vierkante meter. Alle openingsactiviteiten vinden plaats in een speciaal voor dit doel geplaatst feestpaviljoen op het be drijventerrein aan de Paasdijkweg. Het paviljoen is verbonden met Budelpack. Vrijdag 2 april komen verpak kingsdeskundigen uit binnen- en buitenland naar Poortvliet voor een bijeenkomst over 'de commu nicatie van de verpakking.' De pre sentatie is in handen van Astrid Joosten. Sprekers zijn o.a. commissaris der koningin drs. W.T. van Gelder en drie topmensen uit de reclamewe reld: dr. Edmond Rinnooy Kan, Hans Ferree en Lex Donia. De toespraken worden simultaan vertaald in het Frans, Duits en Engels. Zaterdag 3 april komt minister van economische zaken dr. J.E. An driessen de officiële opening ver richten. Maandag 5 april is de dag voor de toeleveringsbedrijven, waarbij bur gemeester H.A. van der Munnik en drie mensen van Budelpack aan het woord komen. Algemeen di recteur André Nieuwkerk onthult het geheim van Budelpack's suc ces. Directeur Peter Ingelse praat over scoren bij Budelpack co- packers en projectleider Jan Bak- ker vertelt over de werkers op de vloer. Dinsdag 6 april is er een open dag voor alle Budelpack-relaties, woensdag 7 en donderdag 8 april zijn familieleden en vrienden van medewerkers, alsmede de bevol king van Tholen en St. Philipsland welkom. Dat geldt ook voor alle avonden van 5 tot en met 8 april, maar Budelpack kan alleen wor den bezocht op vertoon van een toegangskaart. Zie daarvoor de Eendrachtbode van 1 april. Tijdens de open dag van de muziekschool mochten de kinderen de viool even vasthouden om te oefenen. "Gezien de belangstelling vanmid dag zit die uitbreiding er wel in. Het werd als een gemis ervaren. Tenslotte is de viool het begin van een strijkorkest," stelt directeur Jan Hut van de regio De Bevelanden-Tholen, tegen het eind van de open dag. De viool wordt het veertiende instrument dat op Tholen bespeeld kan worden als leerling van de Muziekschool. De andere instrumenten zijn: accorde on, orgel, piano, keyboard/synthe siser, gitaar, blokfluit, dwarsfluit, klarinet, saxofoon, trompet, hoorn, tuba en slagwerk. De open dag is ook bedoeld voor kinderen die na twee jaar algemene muzika le vorming een keuze moeten ma ken voor een instrument. In vier lokalen werden de verschillende in strumenten gepresenteerd door do centen en leerlingen. Kinderen konden vragen stellen en mochten het instrument uitproberen. De be langstelling was groot. In het lokaal waar de viool werd gepresenteerd mochten de kinde ren het instrument uitproberen. Eerst met de vingers de snaren be roeren ('de A van aap, de D van Dolfijn, de G van Geit'), en daar na met de strijkstok. Achter het slagwerk zat Johan van Vossen van Accelerando uit Sint- Annaland. Hij verving zijn do cent, want Van Vossen is zelf leer ling aan de Muziekschool. Hij heeft zijn A-diploma 'gedaan.' Van Vossen legde uit dat de eerste les sen in slagwerk op de kleine trom plaatsvinden. "Het moeilijkste dat er is, is de roffel, daar begin je mee." Volgens de muzikant moet daar veel voor geoefend worden. "Voor een mooie roffel, heb je twee tot drie jaar nodig." Van Vossen zat samen met Pierre de Nijs die gitaarles geeft. "Het is een van de moeilijkste instrumen ten om op te spelen. Net als de vi ool. Daar moet je je niet op verkijken." Aan het eind van het kwartiertje speelden De Nijs, twee leerlingen en Van Vossen sameh 'Love me tender.' De Zeeuwse Muziekschool heeft op Tholen 215 leerlingen. In het overleg stond het alternatie ve plan voor behoud van een voor ziening voor ouderen in Sint-Maartensdijk centraal. Dijkwel maakte duidelijk dat geen verzorgingstehuis teruggebouwd kan worden na het verdwijnen van Sint Maartenshof. Ook is het tech nisch niet mogelijk om verpleeg huisplaatsen in te zetten als plaatsen op grond van de wet be jaardenoorden. Dat laatste vormt een belangrijk punt in het alternatieve plan van de SVRZ: verzorgingsplaatsen in ruilen voor verpleeghuisplaatsen. Die worden geclaimd uit de be schikbare hoeveelheid nog niet toe gewezen plaatsen (zogenaamde zwevende bedden). Ook Goes claimt ze, maar in het overleg met die gemeente heeft een provinciale ambtenaar gezegd dat die bedden planmatig grotendeels van Tholen afkomstig zijn. Dijkwel wilde de Thoolse claim bestrijden noch be vestigen. Wél is het zo, dat de 30 verpleeghuisbedden pas in de vol gende planperiode (1995-2000) in gezet kunnen worden. Directeur F. Bordui van Ten Anker en Sint Maartenshof noemde het inzetten van verpleeghuisbedden de oplos sing voor het laatstgenoemde te huis. alle partijen om de tafel gaan zit ten, maar laat het aan hen over of ze eerst met de projectbegeleider willen praten. De gemeente Tholen zal laten weten of ze dat overleg vóór of na de vaststelling van het plan wil voortzetten. In de gemeenteraad vroegen alle fracties maandagmiddag om op de hoogte te worden gehouden. Wet houder P. van Schetsen zei nog weinig te kunnen meedelen, omdat de bespreking met de gedeputeerde nog in het college van burgemees ter en wethouders aan de orde moet komen (dat is dinsdag ge beurd - red.). De door de gemeen teraad aangenomen motie over Sint Maartenshof blijft, aldus de wethouder, overeind staan. De burgemeester benadrukte dat het college de lijn volgt zoals die in de commissie welzijn is uitgezet. Mocht dat veranderen, dan komt dat eerst in de commissie aan de orde. t t "4 t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 15