Schadeclaims bij uitbreiding Scherpenisse achter Langeweg Voor het snijden van zeegroente SIERBESTRATING VRIENS De Jager kampioen letter M Verhoging havenplateau van de baan Onverzekerd rijden kost handenvol geld Bezwaren tegen drie van de vier woonwijken Bijna 130 vergunningen Kleine kern Klacht over politie niet gehonoreerd Geen boete voor pech BDUWMUTERIALEN BV Leuke dag voor winnaars van poëziewedstrijd Gevaren Bergse bedrijven in kaart gebracht Geen geld van afval terug voor bedrijven Donderdag 25 maart 1993 EEN DRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 De uitbreiding van Scherpenisse kan wel eens een tijd rovende zaak gaan worden. Het gemeentebestuur van Tholen heeft vier plaatsen rond Scherpenisse bekeken die geschikt zouden kunnen zijn voor woningbouw. Maar tegen drie ervan werd maandagavond op de hoorzitting in het Holland Huis een berg bezwaren in gediend. Dezelfde fout Aan 79 Tholenaren en 40 inwoners van Sint- Philipsland zijn dit jaar vergunningen verstrekt voor het snijden van zeekraal en lamsoor. Tot 10 juli mogen zij per dag maximaal tweeëneenhalve kilo zeegroente snijden op de daarvoor bestemde schorren rond de voormalige eilanden. Oud-inwoners Stankoverlast Zeer gevaarlijk Ook vier maanden voorwaardelijke ontzegging T.P.W. uit Tholen is tot 750 gulden boete veroordeeld en vier maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar in ver band met onverzekerd rijden. Vooral de eigenaren van de dertien woningen aan de zuidkant van de Langeweg weren zich tegen uitbrei ding van het dorp in hun achter tuin. Woordvoerder R. Swiderski somde twaalf punten op waaruit moet blijken dat woningbouw ten oosten van Scherpenisse uit den boze is. Maar er kwamen ook be zwaren van bewoners aan de Scar- pe Eelaan, Platteweg en Bobbeweelweg. J.D. de Korte ont popte zich als woordvoerder voor die buurt. Hij noemde vier bezwa ren op tegen de lokatie voor wo ningbouw ten zuiden van de Scarpe Eelaan en overhandigde een lijst met 55 handtekeningen aan burgemeester H.A. van der Munnik. En tegen het plan West kwam J. van Gorsel in het geweer. Hij wees onder meer op de nabijheid van het industrieterrein aan de andere zijde van de Westkerksedijk dat te dicht bij de nieuwe woonbuurt zou komen te liggen. Hij had 35 hand tekeningen bij zich. Het gemeentebestuur wil in Scher penisse 90 woningen bouwen tot 2010. Daarvoor is vier tot vijf hec tare grond nodig. Tegen het plan om ten zuidoosten woningbouw te plegen werden geen bezwaren gemaakt, maar daar ziet het college van burge meester en wethouders weinig heil in. De voorkeur van b. en w. gaat uit naar uitbreiding achter de Lan geweg, zo blijkt uit de studie waar in plussen en minnen aan de verschillende lokaties zijn toe gekend. Over belangstelling voor het ont werp van de ruimtelijke ontwikke- lingsschets Scherpenisse had de burgemeester niet te klagen. Onge veer tachtig inwoners waren naar de hoorzitting gekomen, die ook door een aantal raadsleden werd gevolgd. Swiderski stelde dat het beeld van een landelijk dorp zal verdwijnen als het dorp ten oosten van de Langeweg wordt uitgebreid. Er zouden in het verleden verwachtin gen gewekt zijn dat daar geen uit breiding zou plaatsvinden. Volgens de spreker zou de 'waardevolle na tuur' in het akkerland en de boomgaarden verloren gaan. (In In totaal waren er 350 vergunnin gen door het consulentschap na tuur, bos, landschap en fauna (BNLF) in Goes te vergeven. Voor de dertien betrokken gemeenten heeft het consulentschap 800 aan vraagformulieren beschikbaar gesteld die begin februari konden worden opgehaald op het gemeen tehuis, ingevuld en opgestuurd naar Goes. Evenals de twee voor afgaande jaren waren de aanvra gen in een mum van tijd op. Bij het consulentschap kwamen uit eindelijk 650 aanvragen binnen voor de negen aangewezen schor- rengebieden. De verzoeken worden VERVOLG VAN PAG. 1 Oostdijk noemde hij een beeldbe palend en karakteristiek element in het dorp dat vooral door de bo men extra wordt benadrukt. Aanvankelijk was het de bedoeling dat er in de Gladiolenstraat bomen geplant zouden worden. "We heb ben voor de dijk gekozen omdat het meer aanspreekt. Als je hier als kind een boom plant en je loopt hier 20 of 30 jaar later langs, dan doet dat je wat." Omdat er dit jaar ook een tunnel tje in de dijk wordt aangelegd, worden er een aantal bomen be waard. Als dat werk klaar is, wor den ze naast de tunnel geplant. De es kost per stuk ongeveer 70 gulden. Alles bij elkaar opgeteld komt het planten van de bomen aan de Oostdijk op een bedrag van ruim 5000 gulden, zo becijferde Laban. Bij het planten waren ook gemeentesecretaris W.J. Pijl en wethouder L. Walpot aanwezig (wethouder J. de Jager was ver hinderd.) In de Gladiolenstraat zijn in ja nuari al zes goudiepen geplant. Er komen nog 14 bolacacia's waar voor de boomkransen reeds ge maakt zijn. Bij de Koningin Julianaschool komen 12 pyrus (soort sierpeer die in het voorjaar wit bloeit). op volgorde van binnenkomst be handeld. Waren er vorig jaar al minder aanvragers, ook dit jaar te kent die verminderde belangstel ling zich af. Er kwamen bij het consulentschap zestig minder ver zoeken om vergunning binnen. In totaal vroegen 104 inwoners van de gemeente Tholen een vergunning aan, 25 werden afgewezen. Voor Sint-Philipsland telde het aantal afwijzingen twee. Volgens H.S. Zandstra van het BNLF komt dat omdat bijvoorbeeld de aanvrager maar één gebied opgeeft om zee groente te snijden, terwijl voor dat gebied het maximum aantal ver gunningen al op is. "Er wordt ge keken naar de draagkracht van een gebied. Als mensen een tweede keus invullen, maken ze meer kans." Ook komt het voor dat meerdere leden uit één gezin om een vergun ning vragen. "Vorig jaar was dat één keer het geval, dit jaar waren het er meer. Het is niet de opzet van het vergunningenbeleid. Tweeëneenhalve kilo per persoon per dag is al een hele hoeveelheid. Als meer gezinsleden snijden, wor den anderen gedupeerd. Dat is geen goede ontwikkeling. Wellicht dat we daar volgend jaar een ander beleid in gaan voeren." Op Tholen kan lamsoor en zee kraal gesneden worden op de schorren van den Dortsman-Oost en op de schorren van Sint- Annaland. Op Sint-Philipsland op de schorren bij Anna Jacobapolder-West en Oost. Ook mensen die niet in de Ooster- scheldegemeenten (en Veere van wege de Neeltje Jans) wonen, kunnen een vergunning aanvragen. "Het gebeurt relatief verschrikke lijk weinig. Er zijn er een paar in Zeeuws-Vlaanderen, oud-inwoners van de eilanden of mensen met een zomerwoninkje die het van odds- her doen en er voor terug komen." U zoekt ideëen voor uw terras en wilt verder kijken dan de bekende grijze stoeptegel. Vriens heeft voor u Exclusieve Marlux tegels Geslepen tegels Grindtegels Keien in allerlei formaten en kleuren bijv. Diamantkeitjes, Rumblestones, Bleijko's en nog veel meer tegen zéér scherpe prijzen. Merendeel uit voorraad leverbaar. Zeelandhaven 7 (achter de Bristol) Bergen op Zoom, 01640 - 34750 Open: maandag t/m vrijdag van 7.30 - 17.30 uur zaterdag van 8.00 - 12.00 uur de schets noemt het gemeente bestuur bodemverontreiniging 'in verband met de aanwezigheid van enkele boomgaarden' een specifiek aandachtspunt). Ook de waarde van de woningen zou door nieuw bouw achter de particuliere wonin gen sterk dalen, volgens Swiderksi, 'waardoor grote schadeclaims te verwachten zijn) Dat zal ook het geval zijn voor een aantal huiskavels die geëxploiteerd worden als boomgaard en land bouwgrond. Swiderski betoogde dat de te bebouwen grond duur zal worden omdat een deel bij de be- J. de Korte was maandaga vond blij met de grote op komst op de hoorzitting over de mogelijke uitbreiding van Scherpenisse. "U ziet wel waarin een kleine kern, groot kan zijn, zei hij tegen burge meester H.A. van der Mun nik, nadat hij als derde en laatste spreker een aantal be zwaren op had genoemd tegen het plan om ten zuiden van de Scarpe Eelaan (waar De Korte zelf woont) woningbouw te plegen. De burgemeester ant woordde (een beetje lacherig): "Ja, groot in verdeeldheid." Daar kwam geen reactie od. Advertentie I.M. graafplaats en de Provincialeweg onbebouwd moet blijven. De ge meente is eigenaar van 1 hectare speelweide (gedeeltelijk verhuurd aan de hondenvereniging) die vol gens b. en w. de kosten per vier kante meter kunnen drukken. Het verwerven van boomgaarden en landbouwgrond zal volgens Swiderski hoge kosten voor de ge meente met zich meebrengen, 'om nog maar niet te spreken van de vertraging die uitvoering van het plan zal oplopen.' De gemeente dreigt volgens de spreker dezelfde fout te maken als in het huidige uitbreidingsplan dat ook te duur was geworden. "Al met al een financiële-en planologi sche misser!' Verder verweet Swi derski het college dat de schets erop geschreven is lokatie Oost aan te wijzen als beste plek om Scher penisse uit te breiden. Swiderksi betrok er de commissie ruimtelijke ordening in. Door te stellen dat een aantal leden ook het gevoel hadden dat Oost het moest wor den. Oost is volgens Swiderki uit den boze. Maar West scoort het best, zo moet blijken uit de toets die de bewoners van de Langeweg 'objec tief' hebben toegepast op alle vier de plaatsen. Voor het gebied ten zuiden van de Westkerkseweg zou den geen bezwaren bestaan wat be treft geluid-en stankoverlast, zoals het college beweert. Swiderksi stel de voor een onafhankelijk bureau in te stellen om een en ander finan cieel te toetsen. De Korte stelde dat, als er woning bouw wordt gepleegd ten zuiden van de Scarpe Eelaan, het verkeer via de Platteweg, Margrietlaan en Molenstraat moet. "Er zullen gro te problemen ontstaan op de hoek Margrietlaan/Molenstraat tegen over de hervormde kerk." Ook vre zen de bewoners dat het karakter van de omgeving Platteweg/Bob- beweelweg/Molenweg verloren zal gaan. "Dit geheel eigene uit het verleden dient behouden te blijven. Het spreekt zeer velen aan." Ook de Korte waarschuwde voor dure exploitatie van de bouwgrond. De wijk kan niet groot worden omdat er afstand bewaard moet worden ten opzichte van twee landbouwbedrijven. Ten slotte is de afstand van de woonwijk naar de scholen, het postkantoor en de winkels van het dorp te groot. De Korte vroeg of het college plan Zuid wilde schrappen. Van Gorsel zei ernstige bezwaren te hebben tegen plan West. "De uitbreiding zal een behoorlijke be lemmering opleveren voor de ge vestigde industrie op het industrieterrein van St.- Maartensdijk." Uitbreiding is volgens Van Gorsel niet meer mogelijk na de aanleg van een nieuwe woonwijk, 'gezien de reeds nu al bestaande geur-en geluidshinder.' De spreker wees op de boerderij aan Sluiswegeling die dicht bij de nieuwbouw zou ko men te liggen. De ontsluiting zal volgens Van Gorsel ook een pro bleem vormen. "De hoek Mar grietlaan/Molenstraat is een knelpunt. Erg onoverzichtelijk. Voor schoolgaande kinderen zeer gevaarlijk." Van Gorsel zei van de ontsluiting via de Westkerkse- weg/Havenweg/Spuidam dat deze 'totaal onvoldoende' was. Verder zouden de bewoners van de nieuwe wijk te ver weg verwijderd zijn van bushalte, winkels en scholen. Van Gorsel nam het op voor de molen. "Het zicht op de molen, zal vrijwel geheel verdwijnen." Evenals Swiderski wees Van Gorsel op het verlies van uitzicht, terug gang van woongenot, verminde ring van privacy. Van Gorsel vroeg de burgemeester of de provincie wel goedkeuring zou verlenen aan het plan West uit te voeren. Van der Munnik ging niet inhou delijk in op de bezwaren. Hij vroeg alleen aan Swiderksi enige verduidelijking. Vooral het punt j over de verwachtingen die gewekt zouden zijn dat er geen woning- i bouw ten zuiden van de Langeweg zou plaatsvinden, wilde Van der I Munnik zwart op wit zien. Hij wees erop dat de rechter schade- i claims van bewoners die vinden dat ze hun uitzicht verliezen, 'erg schaars' toepast. Ook bestreed j Van der Munnik dat er een grote afstand bewaard moet blijven ten opzichte van de begraafplaats. "Die normen zijn tegenwoordig minder streng." Toria Oumhamed en Joost v.d. Graaff uit Tholen en Marsha v.d. Berge uit Oud-Vossemeer hebben zaterdag de dag van hun leven ge had in het Land van Ooit. De drie waren daar, met nog 147 leeftijd genootjes uit het hele land, als prijswinnaars in de poëzie wedstrijd van de stichting Wereld dag voor kinderen en poëzie. Ouders, vriendjes en vriendinne tjes mochten ook mee naar het pretpark. Ze zagen er een voorstel ling van het Amsterdamse kinder circus De Elleboog. Televisiepresentator Ad Visser reikte een aantal hoofdprijzen uit. Die gingen overigens aan de neus van de Tholenaren voorbij. Zij kregen een pakket van zes boeken, alsmede de dichtbundel 'De wereld om mij heen' met daarin hun ge dichten opgenomen. Voor alle aanwezige kinderen was er een bal in de vorm van een wereldbol. Me vrouw Verbon, leerkracht van Ter Tolne, noemt de bijeenkomst in het Land van Ooit 'heel goed geor ganiseerd'. Er werd uitsluitend te gen de kinderen gepraat en alles werd kort gehouden. Leuk was, dat de voorzitster van de stichting het gedicht van Toria uit het hoofd bleek te kennen. De aanwezigen konden ook de reizende ten toonstelling zien (ingezonden ge dichten en tekeningen) die van het project is gemaakt. De 19-jarige Tonnie de Jager uit Sint-Maartensdijk is zaterdag in Breda eerste geworden tijdens een vakwedstrijd voor leerling banketbakker van het rayon Zuid west Nederland. Zijn inzending van gespoten chocoladeletters en petits fours francais maakte de meeste indruk op de jury. De Jager mag nu meedoen aan de Neder landse kampioenschappen. De Ja ger werkt sinds drie jaar bij brood-en banketbakker A. van den Hoek en gaat een dag per week naar school, de Grote Stelle in Goes. "Ik had niet verwacht dat ik rayonkampioen zou worden. Ik deed mee. Dat was leuk. Dat ik de hoogste punten zou halen, had ik niet gedacht." De leerling-banketbakker zond vier gespoten chocoladeletters in, die per stuk niet meer dan 200 gram mochten wegen. De Jager koos voor de M. "Dat is een mooie letter om te maken." Het onderste gedeelte bestond uit ha- zelnootchocola, 'gegarneerd' met puur, kleine roosjes, amandelen en rozijnen. Van de petits fours moest hij drie soorten maken, drie stuks van elk. Zij hadden precies het goede gewicht: 45 gram. De kleine gebakjes en de letters werden ook op smaak beoordeeld, structuur en uiterlijk. De Jager zit in het derde en laatste jaar van de opleiding tot eerste be diende in het banketbakkersvak. Vijf scholen namen deel aan de wedstrijd met zo'n 75 leerlingen. Voor het jaarlijks onderhoud en de eikbeurt lag de weegbrug enkele weken op het havenplateau. De weegbrug is eigendom van de ge broeders Koopman in Sint-Maartensdijk. In de zomer wordt de brug gebruikt voor het wegen van graan. Dat gebeurt in steeds mindere mate, het merendeel van de boeren laat hun vracht bij de silo aan de Kasteleinsweg in St. Maartensdijk wegen, aldus A. Koopman Cz, Ophoging van het havenplateau in Stavenisse gaat, als het aan het ge meentebestuur ligt, niet door. Het plan zou veel te duur zijn vergele ken met het nut dat het oplevert. Gerekend wordt met dik 333.000 gulden, waarbij nog de kosten ko men van een onderzoek naar de sterkte van de damwand. De ver hoging van het plateau staat in het dorpsplan Stavenisse op de eerste plaats, maar kan daar wat burge meester en wethouders betreft uit worden geschrapt. De commissie openbare werken adviseert er dins dagavond over. In het dorpsplan werden de kosten nog op 242.000 gulden geraamd, maar dat betreffende plan is door de beroepsvaart afgewezen. Laden en lossen zou daardoor namelijk alleen kunnen gebeuren op twee meter vanaf de rand van het haven plateau. Een ander plan kostte vijf jaar geleden nog 290.000 gulden, maar inmiddels zijn de prijzen met ongeveer 15% gestegen. En als de damwand niet sterk genoeg blijkt te zijn, komen er de kosten van aanpassing nog bij. Daarmee wordt de ophoging in de ogen van het gemeentebestuur 'onverant woord duur'. Een aantal gebrui kers van de haven zou een opgehoogd plateau bovendien niet noodzakelijk vinden. De schippersvereniging Schutte- vaer heeft al in 1980 gevraagd om iets aan het onderlopen van het havenplateau te doen, maar dat werd door de gemeente en het wa terschap afgewezen. In 1989 volgde een tweede verzoek, wat door de gemeenteraad wél werd gehono reerd. Ophogen zou, tegelijk met de herbestrating, in 1993 plaats vinden. Het bestuur van de sportvissers- en watersportvereni ging blijkt er niet gelukkig mee te zijn, omdat een deel van de om vangrijke investering door de ha vengebruikers moet worden opgebracht. Ten laste van de ex ploitatie van de jachthaven komt namelijk 55.000 gulden. Mede om die reden neemt een aantal gebrui kers, aldus de watersportvereni ging, de overlast maar voor lief. *rr Als er een nieuwbouwwijk aan de westkant van Scherpenisse komt, wordt de molen de wind uit de zeilen gehaald. W. kreeg die straf vrijdagmiddag bij de Thoolse kantonrechter bij verstek. Dat gold ook voor C. den H. uit Stavenisse, die 600 gulden boete kreeg. A.C.G. uit Stavenisse was wel ver schenen. Hij kreeg eveneens 600 gulden boete voor onverzekerd rij den met daarnaast nog 150 gulden voor het ontbreken van een kente ken. De straf was gelijk aan de eis van de officier van justitie. G. had zijn niet verzekerde crossmotor zonder kenteken 31 maart vorig jaar voor een cafetaria in St. Maartensdijk geparkeerd en dat had de politie gezien. Dat was de tweede keer al en daarom had de politie de crossmotor in beslag genomen. G. had in 1991 al ver oordelingen wegens hard rijden, het ontbreken van een rijbewijs en een verzekering gehad. "U heeft moeite met de regels", constateerde kantonrechter mr. A.L.K. Melens. De klacht van een vrouw uit Sint- Maartensdijk over het optreden van een Thoolse politieman is door de nationale ombudsman on gegrond verklaard. Maar de af handeling van de klacht door de districtscommandant van de rijkspolitie in Middelburg verdient volgens hem niet de schoon heidsprijs. Aan de klacht lag een meningsver schil tussen de vrouw en haar bu ren ten grondslag. De zoon van de buren, die werkzaam is bij de Thoolse politie, kwam die per soonlijke kwestie regelen. Dat hij daarbij samen met een collega in uniform en met een politieauto verscheen, stuitte bij de vrouw op bezwaren. De zaak had volgens haar niets met de politie te maken. De districtscommandant liet de Sint-Maartensdijkse, die een klacht indiende, weten het optre den van de politieman ongepast te vinden. Zij was daar niet tevreden mee en schakelde de ombudsman in. Die vond dat de politiebaas het door hem over deze zaak opge maakte rapport aan de vrouw had moeten toesturen. A.F.G. uit Rilland-Bath kon het niet bewijzen, maar de kanton rechter hield het er maar op, dat hij echt pech had toen zijn oude DAF op een vluchthaven langs de Oesterdam stond. Terwijl hij 50 meter verder met een andere auto mobilist sprak om de ANWB te waarschuwen, plaatste de politie een bekeuring onder zijn ruitewis- ser. De officier van justitie eiste schul dig verklaring zonder toepassing van straf. Volgens hem stond de auto fout geparkeerd. Uit het ver weer van G. bleek nergens, dat de auto er uit noodzaak stond. De kantonrechter noemde het ver haal, dat G. met zijn oude DAF pech had, wel aannemelijk. "En met pech mag u op een vluchtha ven stil staan. De tenlastelegging is dus niet bewezen", zei mr. Melens, die G. vrijsprak. G. zei dat een crossmotor niet ver zekerd kan worden. "Eerder had ik ook met de motor op de open bare weg gelopen en toen was ik niet aangehouden." De officier hield hem voor, dat je niet met een crossmotor op de openbare weg mag lopen, noch die mag laten staan. Een crossmotor hoort op een aanhangwagentje vervoerd te worden. "Gelet op de eerdere ver oordelingen leert u niet snel. Nu krijgt u de motor nog terug, maar een volgende keer niet meer!", al dus mr. Groen. De Stavenissenaar vond een geld boete van 600 gulden plus 150 gul den voor het kenteken hoog. "Maar als ik de motor terugkrijg en verkoop, kan ik die boete wel betalen." G. heeft al langer een an dere crossmotor. De kantonrechter noemde hem 'een gewaarschuwd man.' Hij tilde zwaar aan onverzekerd rijden. "U bent daarin slordig en dat kost u handenvol met geld", zei mr. Me lens, die de eis van de officier vol ledig overnam. De gevaren van de bedrijven op het industrieterrein van Bergen op Zoom en de bestrijdingsmaatrege len bij eventuele ongevallen wor den door de gemeenten Tholen, Bergen op Zoom en Halsteren sa men op een rij gezet. Het overleg begint binnenkort. Over de uit komst zal voorlichting plaatsvin den naar de bevolking toe. Het gemeentebestuur heeft dat geant woord op een vraag van P. van Belzen (RPF/GPV) over risicovolle objecten als het Schelde- Rijnkanaal en bedrijven bij Bergen op Zoom. In een brief aan de opstellers van de brochure over rampenvoorlich ting heeft het Thoolse gemeente bestuur afkeurend gereageerd op het ontbreken van het Schelde- Rijnkanaal in die folder. Van Thoolse kant was hier namelijk speciaal op aangedrongen. De fol der is in oktober huis aan huis ver spreid. Om zo optimaal mogelijk voorbereid te zijn op ongevallen op het kanaal, zijn een hulpverlenings-, een uitvoerings- en een waakvlamovereenkomst gesloten. Het batig saldo van de vuilstort plaats te Nieuwdorp over 1991 zou deels ten goede moeten komen aan de bedrijven die daar afval hebben gestort. J.L. van Gorsel (VVD) zei dat maandag in de gemeenteraad naar aanleiding van de mededeling dat Tholen 43.800 gulden had te ruggekregen. "Het batig saldo is mede afkomstig van het bedrijfs afval," meende Van Gorsel. Wethouder J. van der Jagt wees hem erop, dat de gemeente - bij toetreding tot het openbaar li chaam dat de vuilstortplaats ex ploiteert - een hoog entreebedrag heeft moeten betalen. "De parti culieren bleven toen buiten schot." Ook nu nog blijven alle risico's voor de gemeenten en daarom is het, aldus de wethouder, redelijk dat de gemeenten het batige saldo terugkrijgen. Tholen gebruikt het geld om het betaalde entreebedrag af te boeken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 13