De Crom verslaat Russen Golfslag hindert deelnemers aan prestatiezwemtocht Oosterschelde Nationale wielertop in ronde Vossemeer Boeiende finale voor massaal opgekomen publiek Thoolse pijl eerder in het seizoen Dirk Uijl Jochem Kuzee als eerste binnen, Heidi den Engelsman bij de dames Kuzee snelste in Zoutelande Record Vroegop Donderdag 3 september 1992 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Eric de Crom drukte in de wielerronde van Tholen als eerste zijn wiel over de meet. In de sprint klopte hij Mark Varkevisser vrij eenvoudig. Eerder hadden Paul Konings en Rudy van Vlimmeren tevergeefs gepro beerd om de wedstrijd naar hun hand te zetten. Eric en John de Crom controleerden echter de wedstrijd en hielden de overwinning binnen de familie. Bochten gevaarlijk Selecte kopgroep Van kop af Het laatste stuk van de 4200 meter zwemmen in de Oosterschelde tussen Gorishoek en de Schelphoek bij Poortvliet had de 14-jarige Jochem Kuzee uit Sint- Annaland het meeste last van de golven. Onberekenbaar Met tweevoudig Nederlands kampioen Toine Bok Reinerink Sombere toekomst Wim van Dijke elfde Tafeltennis Invitatie-toernooi Het Russisch galmde over het par cours bij de wielerronde van Tho len. Voorzitter Jan van 't Hof heette drie renners uit het GOS in hun eigen taal welkom. Hij volgde een spoedcursus Russisch bij me vrouw Baerends, toen hij op de hoogte werd gebracht van de in ternationale deelname aan de ronde. Speciaal voor de buitenlandse gasten werden de premiespurts met het luiden van de bel aange kondigd om aan hen kenbaar te maken in welke ronde de Holland se florijnen op de meet lagen. Het trio uit het GOS reed vrij sterk in Tholen en klasseerde zich bij de eerste twintig. Naar de winst konden zij echter niet mee dingen. De honderden toeschou wers zagen Eric de Crom in de sprint zegevieren, na een boeiende finale. De renner uit Hoogerheide heeft iets met Zeeland. Eerder won hij in Philippine, Domburg en Kortgene. Voor streekrenner Ruud Haver- mans verliep de Thoolse ronde minder voorspoedig. Al na één ronde kon de Vossemeerder een goede klassering wel vergeten. In gezelschap van onder andere Sil vester Aarts en Peter Mol verloor hij de aansluiting met het peloton. "Ik hou niet van dit weer," aldus Havermans. "Door de regen is het in de bochten gevaarlijk. Je moet iedere keer opnieuw aanzetten. Enkele maanden geleden ben ik nog gevallen en dan word je toch wel voorzichtiger." Naast Ruud Havermans staakten ook de favorieten Ruud Zijlmans, Peter Heeren, Davy Dubbeldam en Mario van Vlimmeren (lekke band) de strijd. De eerste aanval kwam van Jos Bol. Met zijn inspanning deed hij een flinke greep in de premiepot en won hij tevens de leidersprijs. Voor de finale had hij echter zijn krachten verspeeld. Toen er weer een vlaag regen over Tholen kwam, spatte het peloton uiteen en was het snel met de solo van Bol gedaan. De reactie kwam op gang onder aanvoering van Wil- fried Bastiaanse, die zich bij regen als een vis in het water voelt. John de Crom en Rudy van Vlimmeren sloten zich bij hem aan. Patrick van Passel zag het gevaar in en voerde het tempo aan kop van het peloton op, waardoor er een breuk ontstond in de grote groep. De oud-beroepsrenner sloot met verschillende renners aan bij de leiders, waardoor er een selecte kopgroep ontstond van 15 renners met als belangrijkste kan didaten voor de overwinning: de Rus André Dolkgisch, de broers De Crom, Paul Konings, Mark Varkevisser, Rudy van Vlimmeren, Bastiaanse, Mark den Hoed, Jos Bol en Etiënne Vergeer. In de kopgroep, waaruit een moe gestreden Onno Hofstee wegviel, was het onrustig. Vooral Vergeer was zeer strijdlustig, maar kon niet uit de greep van de grote groep komen. De demarrage van Rudy van Vlimmeren had meer kans van slagen. De oud- beroepsrenner werd gerug- gesteund door Paul Konings van de Koga Miyata ploeg. "Alleen sta je machteloos," vertelde Konings na de wedstrijd. "John en Eric de Crom en de Middelkampers (met drie man in de kopgroep) halen alles terug. Rudy zou, wanneer hij teruggepakt zou worden, de sprint voor mij aantrekken. Daarom controleerde ik de vlucht van Van Vlimmeren," zegt Konings over de gemaakte afspraak tijdens de koers. Toen Rudy van Vlimmeren echter werd teruggepakt, hoefde hij zijn tegenbod niet in te lossen. Ko nings gokte niet op de sprint, maar probeerde met een solo de strijd te beslissen. De winnaar van de ronde van Poortvliet had on voldoende kracht en werd tot orde geroepen. "Ik kom net terug van een meerdaagse wedstrijd in het De klassieker de Pijl van Tholen zal ook volgend seizoen op de wielerkalender komen. "Wij zijn echter wel op zoek naar een ande re datum," vertelt voorzitter G. v.d. Watering van het organise rend comité. "Graag willen wij de koers enkele maanden eerder or ganiseren. Dan zijn de renners nog gemotiveerder. Wij kijken met tevredenheid terug op de eer ste Pijl, die 22 augusutus werd verreden. We waren verrast door de publieke belangstelling. In de toekomst moet het nog meer een Thoolse wedstrijd worden. Dit jaar bleek het moeilijk om Thoolse bedrijven als sponsor te werven. Als Brabantse organisa tor was het niet eenvoudig om geld los te krijgen. Nu heeft Tho len kunnen zien, wat wij met een klassieker hebben te bieden. In de toekomst kan de Pijl van Tholen uitgroeien tot een grootse happe ning. Mogelijk bieden wij naast de amateurs startgelegenheid aan een andere categorie," aldus de voorzitter, die als toeschouwer aanwezig was bij de ronde van Tholen. buitenland. Ik ben niet in optinu le conditie, dan kun je beter niet afwachten," aldus de Roosendaal- se renner. Een demarrage van Mark Varke visser was wel succesvol. "Ik sprong direct in zijn wiel en zag dat mijn broer John achterin alles controleerde," vertelt Eric de Crom over de beslissende vlucht. Samen bouwden zij een mooie voorsprong op en gokten op de sprint. "Ik had er veel vertrouwen in Marc in de sprint te kunnen klop pen," vertelt Eric de Crom. "Bij de sprints om de premies en het drie rondenklassement had ik zijn capaciteiten al kunnen inschatten. De laatste 500 meter kwam hij niet meer op kop. Van kop af heb ik hem in de sprint geklopt," al dus winnaar De Crom, die zijn broer John dankbaar was voor diens medewerking. Uitslag: 1. Eric de Crom (Hooger heide) 85 km in 2.07.25; 2. Mark Varkevisser (Leiden); 3. Mark den Hoed (Pijnacker); 4. Kees Schou- wenaar (Kloetinge); 5. Wilfried Bastiaanse (Hoogerheide); 6. John de Crom (Woensdrecht); 7. Rudy van Vlimmeren (St.Wille- brord); 8. Patrick van Passel (Sluiskil); 9. Etiënne Vergeer (Haastrecht); 10. Tonny Moonen ('s Heerenhoek); 11. Jos Bol (Hoeven); 12. John van Schayk (Oost-Souburg); 13. André Dolk gisch (GOS); 14. Paul Konings (Roosendaal); 15. Onno Hofstee (Middelburg); 16. Alexander Tor- kachenko (GOS); 17. Erwin van Loo (Ouderkerk); 18. Richard de Vrieze (Goes); 19. Francois Franse (Kwadendamme); 20. Vladimir Goluska (GOS). Fotoboek Reimerswaal. Het ge meentebestuur van Reimerswaal heeft een nieuw fotoboek als rela tiegeschenk uitgegeven. Voor 70.000 gulden zijn er 3000 exem plaren gedrukt. Ed Reebergen en Ingace Wigman hebben de vier jaargetijden in Kleur belicht met beelden uit Yerseke, Hansweert, Kruiningen, Oostdijk, Krabben- dijke, Waarde, Rilland en Bath. Bij de dames is Heidi den Engelsman de snelste. (Kracht)trainer L. Jansen, opa Riedijk en J. van Meggelen feliciteren haar. Zijn moeder had de verrichtingen van haar zoon vanaf de dijk ge volgd en zijn vader zat samen met zijn zusje in een kano die Jochem van het begin tot het einde bege leidde. "Dat was een voordeel. Op die manier kon ik goed koers hou den," vertelt Jochem na aankomst als eerste van de 43 deelnemers. Het was de derde keer dat de scholier aan de tocht meedeed. De eerste keer was hij uit het water gehaald omdat hij het te koud kreeg, vorig jaar kwam hij als zes de binnen. "Ik ben een jaartje ouder en zwem beter. De laatste 2 weken heb ik elke dag getraind; gezwommen, hardgelopen en ge fietst." Met de armen omhoog kwam een blije Jochem het zoute en woelige water uit. In een pak met badmuts een bril had hij de gehele afstand in borstcrawl afge legd. Zijn vader had moeite om de kano en zichzelf droog te houden toen Jochem de bloemen al in ontvangst had genomen. Jochem deed er sneller over dan hij ge dacht had: "Een uur zoiets, maar ik zat er een heel stuk onder." Hij deed er 55 minuten en 20 secon den over. Aan de dijk bij de Klaas van Steenlandpolder hadden zich ouders, familie, vrienden en ken nissen verzameld om de zwem mers te verwelkomen. Met zoenen en bloemen en een handdoek. Bij de dames kwam de 17-jarige Hei di den Engelsman uit Sint- Maar tensdijk als eerste aan. "Het ging goed maar ik had veel last van de golven. Je zag niks." Ook zij legde de afstand met borstcrawl af, 'met af en toe een schoolslag'. Voor haar was het de tweede keer dat ze aan de tocht deelnam. Ze kwam als vierde binnen. Ze werd verwel komd door trainer L. Jansen uit Sint-Maartensdijk, haar ouders en broer, opa en oma en haar oom. Alle 42 deelnemers volbrachten de tocht. De laatste, de 70-jarige H. Boogaart uit Krabbendijke kwam even na half vijf binnen. De 12-jarige Marianne van de Velde uit Tholen was de jongste deelne mer. Voor haar was het de tweede keer. Heel lang zwom ze samen met Merith Elshof, maar op het laatst was ze iets sneller. "Ik ben wel moe en ik heb het koud," zei ze bibbberend. Badmeester Jansen van De Spet ter was tevreden over het verloop van de tocht. "Wat de organisatie betreft is het goed gegaan. De communicatie met de verschillen de onderdelen was prima, brand weer, Rode Kruis." Volgens Jansen is de Oosterschelde een 'vriendelijk maar onberekenbaar water'. "Vanmorgen stond er geen wind en was de zee vlak, nu is het grimmig. Dat maakt dat je tot het laatst gespannen blijft." De deelnemers kwamen dit jaar uit Hoogerheide, Middelburg, Bergen op Zoom, Den Haag, Halsteren, Utrecht, Denekamp, Brasschaat, Essen en Hoogstraa- ten. De Thoolse deelnemers kwa men uit Tholen (12), Sint-Maartensdijk (8), Sint- Philispand (3), Sint-Annaland (2) sn Stavenisse (1). Jochem Kuzee uit Sint-Annaland is in Zoutelande eerste in zijn leeftijds groep (14 t/m 16 jaar) geworden op de eenachtste triatlon. Hij finishte in 1.09.52 uur, met bijna zeven minuten voorsprong op de nummer twee. In het totaalklassement was de Thole- naar 24ste. Er deden 190 atleten mee aan de wedstrijd. Winaar Erik de Crom (tweede van rechts), geflankeerd door Mark den Hout en rondemiss Conja Schot. Uiterst links de nummer twee Marcel Varkevisser. Een bijzonder sterk deelnemersveld komt zaterdagmiddag aan het vertrek in de 44ste ronde van Oud- Vossemeer. Naast de regionale favorieten verschijnen de nationale toppers Toine Bok, Rik Reinerink, Martin van Steen en Raymond Thebes aan de start. Om een uur begint de wielermiddag met een wedstrijd voor B-amateurs. Ruim 80 amateurs starten om drie uur voor hun wedstrijd over 100 kilometer. Zij strijden om een maximaal gevulde premiepot van ongeveer 2000,-. Door het at tractieve en selectieve parcours en het groot bedrag aan prijzengeld staat de ronde goed aangeschre ven bij de amateurs. "Iedereen heeft zich spontaan aangemeld. Geen enkele renner is door ons persoonlijk benaderd. Ondanks dat er zaterdag ook een wedstrijd in Dordrecht wordt verreden heb ben wij een goed deelnemersveld," aldus voorzitter W. Timmermans van het wielercomité. Verschillende renners van natio nale en internationale allure prij ken op de deelnemerslijst. Toine Bok, de Nederlands kampioen van 1990 en 1991, is één van de fa vorieten. De criteriumspecialist uit Maren-Kessel won dit jaar on dermeer de Draai van de Kaai in Roosendaal. Van de Koga-Miyata ploeg komt Martin van Steen aan het vertrek. De renner die uitkomt in de topcompetitie won dit jaar al de Hel van Mergelland, de Tele- flextour, de Acht van Chaam en het bekende criterium van Zierik- zee. Zijn ploegmaat Paul Konings (winnaar ronde van Drenthe) ver klaarde bij de ronde van Tholen, waarschijnlijk eveneens in Vosse meer aan de start te komen. Ook aan het vertrek komt Rik Reinerink. Deze renner liet inter nationaal van zich spreken door een etappe in de ronde van Oostenrijk op zijn naam te schrij ven. Raymond Thebes won dit jaar de klassieker, de omloop van het Gelderse eiland. Wielervereniging de Jonge Renner komt met Rinus Ansems (dis trictskampioen Brabant), Ludo van Overveld en Hans Pijpers aan het vertrek. De Pedaalridders reist met Patrick Kroonen, Edwin v.d. Laar en Erik van Gennip naar Zeeland af. Ook Eric de Crom en Mark Varkevisser (de nummers 1 en 2 in Tholen) hebben zich inge schreven. Francois Franse zal zijn zege in 1991 in Oud-Vossemeer graag willen prolongeren. Andere kandidaten voor de over winning zijn: Wilfried Bastiaanse, Alwin de Bpnt, Gerben v.d. Broek, John de Crom, Peter Hee ren, Peter Mol, Mario van Vlim meren, Wim Oldenburg en Kees Schouwenaar. Ruud Havermans gaat als plaatselijk favoriet van start. De B-amateurs rijden een wed strijd over 60 kilometer. Ruim 70 renners verschijnen er bij de lief-' hebbers/veteranen aan het ver trek. Onder hen de plaatselijke favorieten Hans Etiënne, Jack Hommel en Peter Metske. Ook Zeeuws kampioen Corné Stout- jesdijk en Dirk Uijl zullen in eigen streek in actie komen. Voor de overwinning zullen zij concurren tie krijgen van John Akkermans, Kees Jonkers, Ulco Klos (winnaar St.Maartensdijk), Fred Krebbekx, Ad Verheijen, Flip Segeren en Frans Hommel. De toekomst van de wielersport is niet rooskleurig. Dit jaar was de oudste wielerronde van Tholen al genoodzaakt om in plaats van vier wedstrijden er slechts twee te organiseren. "De animo voor het wielrennen loopt terug," conclu deert Timmefmans. "Er zijn steeds minder renners. Toevoer van de jeugd is er nauwelijks. Ju nioren en nieuwelingen zijn er heel weinig. De organisatoren van wielerwedstrijden bieden daar door ook geen startgelegenheid meer aan de jeugd. Een wedstrijd met nog geen twintig renners is immers niet interessant. Hierdoor wordt het voor de jeugd nog min der aantrekkelijk om de wie lersport te beoefenen. Zij moeten steeds verder reizen, wat veel kosten met zich meebrengt," ver telt Timmermans over de neer waartse spiraal waarin zich het wielrennen bevindt. "Steeds meer comité's zullen stoppen. Ook voor Oud- Vossemeer worden de mogelijkhe den steeds beperkter. Je hebt te maken met een terugloop van de middenstand. Wij hebben echter de beschikking over een goede re- servepot, waaruit wij de komende jaren nog wel rondes kunnen or ganiseren. De centen, die wij heb ben, maken wij op aan de rondes. Met het heffen van entree en de verkoop van steunkaarten zijn we gestopt. Per jaar zullen wij zien of we nog verder kunnen gaan. Vol gend jaar wordt de ronde nog ver reden, dat staat inmiddels vast," aldus voorzitter Timmermans. De ronde van Oud-Vossemeer heeft een rijke historie. In het ver leden zegevierden de beroepsren ners Wim van Est, Wout Wagtmans, René Pijnen, Jos Lammertink en Jac van der Poel in Oud-Vossemeer. Joop Zoete melk eindigde in 1969 op een tweede plaats. Dirk Uijl uit Poortvliet ver raste vriend en vijand door zich te laten inschrijven voor de ronde van Oud-Vossemeer. Al jaren boycotte hij samen met Nap Hage deze wedstrijd. "Ze hebben mij daar bedro gen, daar rijd ik nooit meer", meldde Uijl nog in 1989. Voorzitter W. Timmermans was dan ook verbaasd met het startverzoek van de B- amateur. "Wij zullen maar geen kwaad met kwaad ver gelden en hem laten starten," aldus Timmermans. Met deze reactie verbaasde hij weer Dirk Uijl. "Bij de ronde van Tholen hadden wij het met verschillende renners over de wedstrijd in Vossemeer. Er werd gezegd: jij mag toch niet starten, ook al schrijf je je in. Zo is het eigenlijk gegaan," vertelt Dirk Uijl, die de proef op de som nam. "Anders had ik in Dordrecht moeten rij den. Ik wil wedstrijdritme op doen. Doordat ik ziek ben geweest heb ik achterstand opgelopen," aldus de renner uit Poortvliet. Jochem Kuzee komt als eerste uil het water. In de halve marathon van Haamstede behaalde Wim van Dijke uit St.Maar tensdijk een elfde plaats. Op het heu- velachige parcours finishte hij in 1.18.16, waarmee Van Dijke tevreden was. Hij is volop in training voor de Euro pese kampioenschappen op de 100 ki lometer, die in Winschoten worden gehouden. Aan de Spuiloop te Öud-Beijerland namen de Thoolse atleten Wim Vroe gop uit Sint-Maartensdijk en Piet Ha- ge uit Scherpenisse deel. De wedstrijd ging over 10 Engelse mijl (16,1 km). Wim Vroegop overbrugde de afstand in 57.33 minuten, waarmee hij zijn persoonlijk record verbeterde. Piet Hage deed 1 uur en drie minuten over het parcours. Tafeltennisvereniging Smash '76 uit Sint-Annaland organiseert zaterdag voor de zevende keer het invitatie- toernooi in de Wellevaete. Hieraan wordt deelgenomen door spelers uit de provincies Utrecht, Noord-Brabant, Zuid-Holland en Zeeland. De wedstrijd, die voor het eerst geor ganiseerd werd naar aanleiding van het tienjarig bestaan, is een goede voorbereiding voor de competitie, die op 12 september van start gaat. Er zal worden gespeeld in 4 senioren- en 2 jeugdklassen. In de hoogste klasse (A) is Christian van 't Hof de favoriet. Hij won in 1986 en werd in 1987, 1988 en 1991 tweede. Zijn grootste rivaal, Jo- han Snoep, is dit jaar niet van de par tij. Belangrijkste belager van Christian van 't Hof zal Jan Horst zijn van het Markiezaat uit Bergen op Zoom. Hij zegevierde in 1987. In de B-klasse heeft Smash in Marco Saarloos, Hans van Dijke en Ad van 't Hof, drie belangrijke troeven voor de overwinning. Adrie Aarnoudse en Ra fael Fructuoso (vorig jaar tweede) spe len in de C-klasse. Voor de D-klasse staan Jos IJzerman, Kees van Poort vliet en Arie Rijnberg ingeschreven. Bij de aspiranten komen Jacob Elen- baas, Henk Jopse en Jeroen Saarloos achter de groene tafel. Bij de pupillen komen Matthijs Bruijnzeel, Arjan Ketting, Leon van de Graaf en Anné van Dijke in actie. Het toernooi begint om 9.15 uur. De prijsuitreiking zal omstreeks zes uur plaatsvinden. De toernooicommissie bestaat uit Kees Vroegop, Carla v.d. Steen en Piet van Dijke.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1992 | | pagina 19