Russisch zaaigraan op Tholen Grondprijsverlaging los van kernenbeleid Nog volop vlas in Litouwen PLAATSELIJK NIEUWS ^PLAATSELIJK NIEUWS ..PLAATSELIJK NIEUWS".™ Donderdag 27 april 1989 DE EENDRACHTBODE 17 Andries Geluk uit St. Maartensdijk bij perestroika en glasnost Perestroika en glasnost, sleutelbegrippen die in de Sovjet-Unie het politieke -en economische klimaat lij ken te beheersen. In de landbouw worden de hervor mingen met gejuich maar ook met enige scepsis ont vangen. Andries Geluk, akkerbouwer uit Sint- Maartensdijk, mocht samen met 9 andere Nederland se collega-boeren een week lang een kijkje nemen in Litouwen, sinds de Tweede Wereldoorlog een socialis tische Sovjet-Republiek in het noordwesten van Rus land, ten zuiden van de 2 andere Baltische republieken Estland en Letland. Armoedige Alles minder Pacht onzeker Moderne graanschuur Stavenisse en Scherpenisse gelijk met Tholen Ruim 6 ton Complex factoren 1995 tot 2010 SCHERPENISSE POORTVLIET Pastoor in kolchoz zegent 480 huwelijken in (van onze weerkundige medewerker Jan Pelleboer) SINT- PHILIPSLAND Als vice-voorzitter van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kon- takt maakte Andries deel uit van een gezelschap dat was uitgeno digd door de Kosomo, een Sovjet staatsorganisatie waarin jonge boeren verenigd zijn. Samen met 2 varkenshouders, 2 melkveehou ders, 1 fruitteler, 1 akkerbouwer, 1 pluimveehouder, de landelijke secretaris van de plattelandsorga nisatie, de secretaris van het Ne derlands Agrarisch Jongeren Kontakt en een glastuinbouwer reisden ze -gedeeltelijk op kosten van het ministerie van WVC- naar Moskou, een initiatief van de Stichting Uitwisseling in Bergen (Noord-Holland). Men vloog meteen Oostduitse maatschappij, wat betekende dat de reis niet over West-Duitsland ging, maar over Denemarken voerde, naar Oost-Berlijn, waar het gezelschap overstapte op een vliegtuig naar Moskou. Opgewacht door 2 ver tegenwoordigers van Kosomo en 2 tolken werd 's avonds een be zoek aan het Rode Plein ge bracht, terwijl de volgende dag een kijkje werd genomen op het hoofdkantoor van de uitnodigen de organisatie. "Er zijn een heleboel jonge boe ren die als stagiaire naar Neder land willen komen. Maar het pro bleem is dat de meesten geen En gels kunnen spreken",vertelt An dries. "Als ze voor 2 maanden in het kader van een uitwisseling naar hier zouden komen, dan zou dat toch taalproblemen geven". Een slaaptrein bracht de groep naar Vilnjoes, de hoofdstad van Litouwen met zo'n 450.000 inwo ners de grootste stad van deze Sovjetrepubliek. De groep Neder landers werd ondergebracht in een flat van een kolchoz in Pane- vèzys, 80.000 inwoners), zo'n 160 kilometer ten noordwesten v^n Vilnjoes. Vandaar werden el- kè dag bezoeken gebracht aan verschillendie kolchozen, grote collectieve land- en veeteeltbedrij ven waarbij de grond, de gebou wen en het vee eigendom van de staat is. Vanuit de trein- van Mos kou naar Vilnjoes- zag het platte land er volgens Geluk 'armoedig' uit. "Litouwen is een rijkere streek. Je zag dat op de kolchozen nieuwe huizen voor de arbeiders werden gebouwd. Je kunt zien dat er goed voor de werkende mensen wordt gezorgd, zeker wat betreft de huisvesting". Tijdens het be zoek aan een melkveebedrijf maakte Geluk kennis met een 'stalknecht' die 300 roebel per maand verdient: "Dat is zo'n gul den per maand. Na zijn pensione ring op 60-jarige leeftijd krijgt hij 70% van zijn laatst verdiende loon". Op de bedrijven werken zoveel mannen als vrouwen. Het viel Andries op, dat het electrisch melken vooral door de vrouwen werd uitgevoerd. "Waarschijnlijk omdat ze dat veel secuurder doen dan mannen". De algemene in druk op alle kolchozen die de Ne derlanders bezochten is, dat het machinepark sterk verouderd is. "Dat is zeker een probleem. Daar komt bij dat onderdelen vaak moeilijk te krijgen zijn. Op veel kolchozen staan de machines dag en nacht buiten". Overigens produceert een Litouw se koe gemiddeld 3400 liter melk per jaar, ongeveer de helft van wat het Nederlandse rund produ ceert. Grote verschillen zijn er ook wat de typische akkerbouw gewassen betreft. De opbrengsten van aardappelen per hectare ver schilt aanzienlijk: 15 ton in Litou wen tegen 45 ton hier. Suikerbie ten: 36 tot in Rusland tegen 55 ton hier. Geluk merkt hierbij op dat het suikergehalte -rond de 16%- goed is. Ook de graanop brengst is in de Sovjet-Unie lager dan hier: 4 ton tegen 8 ton. "Wat dat betreft zijn de Russen erg ja loers op de Nederlandse land bouw. De voorzitter van de kol choz vertelde wel dat de produk- tie aan het verbeteren is. Vroeger kregen de kolchozen een telegram uit Moskou waarin stond wan neer ze moesten zaaien of plan ten. Tegenwoordig kunnen ze dat zelf bepalen". Het is Andries op gevallen dat er vrijmoedig over deze kwesties gesproken kon wor den. "Die voorzitter vertelde ons ook, dat het een groot nadeel is dat je binnen het staatsbedrijf niet extra je best ergens voor hoefde te doen. Niemand werkt voor zichzelf, maar voor het col lectief. Er is geen prikkel zoals wij dat hier kennen, die maakt dat je meer verdient als je harder werkt". Maar dankzij de pe restroika -de hervormingen in het politieke-_en economische bestel is-er voor een kolchozelid sinds 3 jaar meer mogelijk. "We hebben een arbeider gesproken die 2 mestvarkens mocht houden, een zeug en een big. Die man was de koning te rijk". Op een varkenshouderij viel het Andries op dat de personeelsbe zetting beduidend hoger is dan in Nederland. "Zo'n twee man op 100 varkens. Overal zag je wel een dubbele bezetting van personeel in vergelijking met de bedrijven hier". Hoewel sinds de revolutie in 1917 de grond staatseigendom is, wordt er de laatste tijd overwo gen grond in pacht te geven. "Dat wordt nu gestimuleerd maar de meesten staan er negatief tegen over. De boeren hebben er geen Op een proefstation voor de akkerbouw in de Sovjet-Republiek Litouwen fotogra feerde Andries Geluk dit vliegtuigje uit 1943. Het toestel wordt met kunstmest ge vuld dat over de akkers zal worden gestrooid. Gemiddeld wordt er in Litouwen 200 kilo kunstmest (NPK-stikstof, fosfaat en kali) gebruikt, in Nederland is dat aanzienlijk meer: 800 kilo per hectare. Overigens konden de gasten tijdens hun be zoek aan Rusland vrij fotograferen (behalve op het vliegveld en in de metro van Moskou.) geld voor en ze kunnen een con tract afsluiten voor maar 25 of 50 jaar. Liever hebben ze een pacht overeenkomst die eeuwig duurt. Ook is men nog niet zeker dat het na 10 jaar nog wel zo is zoals nu wordt voorgesteld. De pacht zal hier in Nederland wel blijven bestaan, maar daar is het een on zeker iets". Geluk was ook te gast op een kol choz die onlangs nog in opper vlakte is verdubbeld om een effi ciëntere bedrijfsvoering mogelijk te maken. "Het was een hele gro te kolchoz van 8000 hectare, ge worden". De Thoolse akkerbou wer was tafelgenoot van de jonge vice-voorzitter van de kolchoz. "Zijn vader bleek voorzitter van de coöperatie te zijn. Dat zie je wel vaker, dat de zoon de hoge functie van zijn vader in de kol choz overneemt". Tijdens het bezoek in de tweede week van april werd er op de ak kers gewerkt. "Mannen en vrou wen waren met paard en wagen ""bezig om stenen van het land te rapen. Dat wordt bewust zo ge daan omdat er structuurbederf optreedt als er met machines over gereden wordt". Deed het ge bruik van paard en wagen ouder wets aan, zoniet de graanschuur met 80 droogsilo's ven elk 20.000 kilo. "Elke kolchoz heeft zich gespecialiseerd op bijvoorbeeld bieten of aardappelen. Hier werd zaaigerst bewaard dat voor ande re kolchozen bestemd is voor de inzaai. Het zag er zeer modern uit", herinnert Geluk die een beetje Russisch zaaigraan heeft meegekregen. Of dat de jonge ak kerbouwer helpt de problemen in de Westeuropese landbouw enigs zins het hoofd te bieden, is twij felachtig. Toch zag Geluk ook in de Russische landbouw proble men: "Veel jongeren willen niet in de landbouw werken, ze gaan liever leren en trekken naar de stad. Men is er zelfs bang voor dat er een gebrek aan arbeids krachten zal ontstaan". Andries Geluk uit St. Maartensdijk bekeek de landbouw in Litouwen, momenteel behorend tot de Sovjet Unie en eerder tot Polen en Duitsland. De verlaging van de grondprijzen in Stavenisse en Scherpenisse gaf maandagavond in de Thoolse ge meenteraad nogal wat verwarring. Ledereen was het er wel mee eens, maar waarom nu zo'n haast, want dat kan toch veel beter tegelijk met andere maatregelen uitge voerd worden. In de zomer komt de nota over het kernenbeleid. VVD-raadslid J.L. van Gorsel ver baasde zich er het meest over en hij stelde voor maandagavond niet tot verlaging van de grond prijs te besluiten, maar dat pas in de zomer met de behandeling van de nota kernenbeleid te doen. Ook P. van Belzen miste het 'to taalplaatje'. De burgemeester maakte duide lijk dat de verlaging mede op ver zoek van verschillende raadsfracties aan de orde kwam. "Op bestemmingsplannen in Sta venisse en Scherpenisse is een be hoorlijk exploitatieverlies geleden. Er is een reserve om die verliezen weg te werken en de grondprijs acceptabeler te maken. Dit komt in alle gemeenten voor. Bij de notitie kernenbeleid is één van de mogelijkheden een nog verdere verlaging van de grond prijzen", zei de burgemeester. In tegenstelling tot Van Gorsel juichte K.A. Heijboer het besluit toe. "We hebben hier al 1 1/2 jaar voor gepleit en dit voorstel be vestigt, dat het hard nodig was. De verlaging van de grondprijs is voor de sociale woningbouw goed, want voor de huur speelt het wel degelijk mee. Voor de ei gen woningbouw is het eveneens een goede zaak." Het verlies van beide bestem mingsplannen is 647.000 gulden, dat is afgeboekt van de reserve bouwgrondexploitatie, die 31 de cember totaal 725.000 gulden be droeg. Bestemmingsplan West Scherpenisse ging bouwrijp de herindeling in en is voor 15 jaar gepland, Poststraat Stavenise kan nog 10 jaar vooruit. De grondprijzen daar zijn nu ver laagd tot het niveau in Buitenzorg III, de nieuwbouwwijk van Tho len. M.A.J. van der Linde was be nieuwd naar het effect. "Het grote verschil was sociaal onrecht vaardig, zodat de verlaging goed is, maar ik verwacht er niet direct wonderen van, al zal er wellicht een wervende werking van uit gaan." Ook W.C. van Kempen vond het een goede zaak. "Stavenisse en Scherpenisse liggen beter in de markt dan voorheen, maar hoe houd je het aantrekkelijk?" Van Belzen herinnerde eraan, dat de burgemeester in een eerdere vergadering zei, dat je de kleine kernen er niet alleen met verlaging van de grondprijs bovenop krijgt. Het is een complex van factoren en die miste het RPF/GPV- raadslid maandagavond. Van Gorsel was dezelfde mening toegedaan. "Deze verlaging is niet onsympathiek, maar hier krijg je de leefbaarheid niet mee naar boven. Er is een pakket maatregelen nodig met werkgele genheid, maatregelen voor de land- en tuinbouw, bestem mingsplannen, e.d." Het VVD-raadslid constateerde, dat het bestemmingsplan in Scherpenisse destijds veel te groot is gemaakt. Hij vroeg zich af, of het nu niet kleiner te maken is. Ten aanzien van de grondprijzen wilde Van Gorsel het liefst een uniforme m2 prijs voor de gehele gemeente. "Dat is pas eerlijk naar de burgers toe." De burgemeester noemde dat een benadering vol gens de rekenmachine. "Het mag niet, want gedeputeerde staten be kijken de exploitatie van elk bestemmingsplan afzonderlijk. Het is geen eenheidszaak." Volgens de burgemeester zijn de grondprijzen in St. Annaland, Tholen, Poortvliet en Oud- Vossemeer niet ongunstig. Ook St. Maartensdijk was goed, waar bij Van Gorsel opmerkte, dat er voor plan de Muye al een stuk subsidie gegeven is. Met de nodige aarzeling ging de VVD tenslotte toch accoord met de grondprijsverlaging in Stave nisse en Scherpenisse, maar Van Gorsel wilde er in de commissie ruimtelijke ordening nog wel eens verder over praten. Wethouder Koopman merkte op, de VVD niet meer te kunnen volgen. J. de Bres maakte zich nog kwaad, toen de burgemeester aankondig de een vergadering van de com missie bestuurlijke aangelegenheden van 25 mei te willen vervroegen om de nota ker nenbeleid eerst met de fractie voorzitters te bespreken. De Bres achtte de zaak belangrijk genoeg voor een gedegen voorbereiding, zodat hij niet overhaast te werk wilde gaan. De nota kernenbeleid geldt ook voor de verdere toekomst. "Wij aarzelen nog tussen 1995, 2000, 2005 en 2010", merkte de burge meester op. SCHERPENISSE SINT PHILIPSLAND I SINT MAARTENSDIJK ANNA OLDER NIEUW VOSSEMEER THOLEN STAVENISSE SCHE >SE SCHERPENISSE SINT PHILIPSLAND OUD VO OUD VOSSEMEER SINT PHILIPSLAND OUD VOSSEMEER NA JACOBAPOLDER E SINT PHILIPSLAND OUDVOSSEMEER POORTVLIET JACOBAPOLDER NIEUW VOSSEMEER avond, met introducé's, was heel goed bezet. Met de schatting dat één op de drie gezinnen via ouders of schoonouders met deze ziekte te maken krijgt, was het heel leerzaam. Gewond bij aanrijding Na een frontale botsing op de Provincialeweg is vorige week woensdag D.K.S. met flinke ver wondingen naar het ziekenhuis gebracht. S. reed in zijn auto van uit de richting Scherpenisse. Voor bij de bocht van Rinses haalde hij een voor hem rijdende auto in, doch merkte de tegemoetkomen de L.O. niet op. Beide auto's wer den door Faasen uit Steenbergen weggesleept. Zaterdag en maandag werden ter hoogte van Dacomex vrachtwa gens bekeurd, omdat ze langs de Provincialeweg geparkeerd stonden. Vrouw wint viswedstrijd Zaterdag namen 42 vissers deel aan de 3e bekerwedstrijd van de H.S.V. De Zeebaars. De vangst was slecht: maar 10 kilo vis, maar desondanks stond mevr. T. Poot- Ligentendag uit St. Annaland haar mannetje. Ze ging af op de eerste vrouwelijke overwinning dit seizoen met 820 punten. 2. A. Munter 740 p.; 3. S.Quist 630 p.; 4. J.A. Ligtendag 605 p.; 5. M. Keur 555 p.; 6. C. v.d. Repe 520 p.; 7. A.C. v.d. Werff 510 p.; 8. J. Vriens 510 p.; 9. S. Broos- hoofd 495 p.; 10. Carlo Boelhou wers 470 p.; 11. A. Arts 450 p.; 12. C. v. Eekelen 435 p. De vol gende bekerwedstrijd is op zater dag 6 mei van 14.30-17.30 aan de ivenissepolder. Klederdracht Mevr. Stoutjesdijk en dhr. Hage gaven voor de Plattelandsvrouwen tekst en uitleg over de Thoolse klederdracht. Beiden waren in die dracht gekleed en lieten verschil lende kledingstukken zien. Alles, ook de prachtige sieraden, was met de hand gemaakt. Mevr. Stoutjesdijk vertelde dat de kle derdracht op Tholen lang gedra gen werd door de geïsoleerde ligging. Toen in 1928 de brug kwam en men naar de stad kon, nam de klederdracht af. Na de pauze liet dhr. Hage een aantal oude voorwerpen zien, die sommige dames uit hun jeugd herkenden. Tot slot bedankte pre sidente mevr. Van Dalen beide sprekers voor hun uiteenzetting. Op maandag I mei haalt de zen ding oud papier op. De Zendingscommissie. Advertentie I.M. Biljarten Uitslagen Tolrust. K. Lisseveld-J. Uijl 7.42-10, R. Geuze-K. Bolier 8.4-10, J. Elenbaas-K. Zwagema- ker 7.10-10, A. Schot-H. Antho- nisse 10-9.46, L. Hage-A. Burgers 8-10, J.K. Elenbaas-A. Hage 10-9.21. Kortste partij (14 brt.), hoogste serie (12 car.) en beste ge middelde (3) A. Burgers. Afsluitdag jeugdwerk Zaterdag hield het Interkerkelijk Jeugdwerk een afsluitdag. Om kwart voor twee verzamelden zich 36 kinderen en leiding in de schuur van fam. Van Bemden aan de Tolweg. Daar begon men aan, wat later bleek, een leuke middag met het zingen van enkele liedjes en gebed. Om twee uur vertrokken zij richting Bergen op Zoom waar hun op Klaverveldenhof, dit is een natuur- en milieu educatief cen trum, een leerzaam en leuk pro gramma werd aangeboden. Eerst kregen ze dia's te zien over hoe je in het bos kunt zien wat voor die ren er leven. Dit kun je herkennen Litouwen, één van de drie Baltische Sovjetrepublieken telt ongeveer 4 miljoen inwoners. De republiek is 65200 vierkante kilometer groot. Iets meer dan de helft van de bevolking woont in de steden waarvan Viln joes (de hoofdstad) de grootste is. De bevolking van Litouwen bestaat uit 80% Litouwers, 9% Russen, 8% Polen en de rest uit Wit-Russen en joden. Voor de annexatie door de Russen kende de rooms- katholieke godsdienst veel aanhang. Bij een bezoek aan een kolchoz in Panevezjis ontmoette Andries Geluk een pastoor die als enige geestelij ke lid is van de kolchoz. De pastoor woont zelfstandig en kan beschik ken over een kerk. De ongeveer 70-jaar oude geestelijke deed, volgens Geluk 'veel voor de mensen':"Hij was erg gezien". Per jaar zegent hij zo'n 480 huwelijken in. In Litouwen wordt -zoals in alle Sovjetrepublieken- collectief land bouw bedreven. Dat gebeurt op zo'n 1500 kolchozen en 500 sovcho- zen. De meeste bedrijven van deze produktiecoöperaties zijn gemengd (landbouw en veeteelt, voornamelijk melkvee en varkens). De coöpera tie verkoopt tegen vastgestelde prijzen een bepaald percentage van de produktie. Grond, gebouwen en vee zijn staatseigendom. In Litouwen worden voornamelijk voedingsgewassen verbouwd: granen, aardappe len, suikerbieten. Ook graszaad neemt een belangrijke plaats in. Daar naast wordt er witte en rode klaver geteeld. De grond bestaat uit zoge naamde podsol (veen met schierzand) en -in de moerassige streken veel veen. Naast de landbouw heeft zich in Litouwen enige zware industrie óntwikkeld: machinebouw, scheepsbouw. Ook wordt er katoen, wol en linnen verwerkt. Geluk bezocht een vlasmuseum waar ook Neder landse rassen uitgestald zijn. In Litouwen wordt nog volop vlas geteeld. Klimatologisch worden de seizoenen naar de volle drie maanden bere kend. Onder de lente vallen de maanden maart, april en mei. Zo bere kend, zijn wij aan de tweede helft van het voorjaar begonnen. Een tus- senbalansje geeft te zien dat het voorjaar, ondanks een viertal veel te koude dagen begin april, nog steeds een voorsprong in de natuur van ongeveer twee weken te zien geeft, vergeleken met normaal. Funest in zo'n vroege bloeiperiode kunnen enkele zware nachtvorsten zijn. Dat gebeurde gelukkig begin april niet, omdat er een krachtige noordoosten wind aanwezig was, die een sterke nachtelijke afkoeling tegen ging. Echter ook hier geldt "prijs de dag niet voor het avond is". Voorlopig zijn er depressies met zachte lucht en regen, maar ook kun nen er eind april, begin mei nog enkele koude nachten voorkomen, soms nog sneeuw. Zo werd bijvoorbeeld in 1969 drie dagen (7 tot 10 april) meer dan 20 graden gemeten, een week later sneeuwbuien. In 1950 was op 25 april alles nog wit, in 1981 op 23 april en in 1978 viel er op 11 april nog ruim 10 cm sneeuw in Noord-FIolland. Met recht geldt hier "april doet wat hij wil". Ook de nacht van 29 april 1976, met aan de grond op de vliegvelden Deelen en Eelde 10 graden vorst, staat als een bijzonder late koude nacht genoteerd. Bij die temperaturen raakt heel wat vroege groei en bloei in één nacht achterop. Maandag 10 april jl. waren er meldingen van geel-bruin zand op auto's enz. Dat gebeurt vaak bij een harde zui delijke hoogtestroming, waarmee dat fijne zand van de Sahara wordt meegevoerd. Zodra het dan even regent is dit transport zichtbaar waar te nemen. SINT MAARTENSDIJK aan de sporen, die dieren achterla ten, b.v. leeggegeten denneappels (eekhoorn), of denk aan een 'ko nijnen w.c.' Daarna gingen ze in twee ploegen aan de slag. Men kon braakballen (van een uil) uit pluizen onder een microscoop en hierin allerlei botjes van kleine dieren (muis of vogel)onderschei- den, of buiten insekten vangen en die bestuderen aan de hand van een vragenlijst. Ook was er een wandeling in het bos met allerlei vragen. Om zes uur arriveerde de groep weer in het dorp. Er werd een ver haal uit de bijbel verteld en liede ren gezongen. De kinderen leerden daarvan, dat Jezus altijd voor je zorgt en je beschermt, net zoals een herder voor z'n schapen zorgt. Aan het eind van de middag aten ze friet, wat zeer goed smaakte. Na nog wat liedjes gezongen te hebben ging iedereen om kwart voor zeven weer huiswaarts. De groep voor leden van 12 jaar en ouder gaat nog even door met club. De andere groepen hebben nu vakantie. Presidente NCVB neemt af scheid Mevrouw Verheuvel-Brand is woensdag afgetreden als presiden te van de NCVB. Mevrouw Overbeeke-Uijl nam de leiding over en bedankte haar voor het vele werk voor de vereniging dat zij met grote inzet heeft gedaan. Hiervoor kreeg mevrouw Verheuvel-Brand een mooie atten tie, waar zij zichtbaar blij mee was. De scheidende presidente zei dat ze alles altijd graag gedaan had en vroeg de aanwezigen voor al de C uit het woord NCVB niet te vergeten. Vervolgens sprak mevrouw Zan- dee uit Kamperland over het Afri kaanse gebied Burkena Fasso, waar zij ruim twee jaar gewoond en gewerkt heeft. Aan de hand van dia's vertelde zij op boeiende wijze wat zij daar allemaal had meegemaakt. Er komen veel ziek tes voor en de mensen krijgen daar weinig hulp en bovendien is er bijna geen bruikbaar water. De bijeenkomst werd besloten met gebed en het zingen van het bondslied. De volgende vergade ring is op 16 mei en dan houdt binnenhuisarchitect dhr. Van Doorn een lezing. Snelheidscontrole De verkeersgroep van de rijkspoli tie hield maandag een snelheids controle in de Stoofstraat. Van de 780 gecontroleerde auto's reden er 51 te snel. De hoogst gemeten snelheid was 84 km. Inbraakpoging Zaterdag in alle vroegte stoorde G.L.N. enkele onbekenden, die in zijn machinefabriek aan de Paas- dijkweg hadden ingebroken. N. hoorde gerommel en toen hij ging kijken stond de zijdeur van het bedrijf open. Bovendien stond er een bestelbusje voor met de klep open. De daders waren weg, maar een raam en een binnendeur wa ren geforceerd. Het busje bleek in de Molenstraat te zijn weggeno men. Vermoedelijk hebben de da ders eerst geprobeerd in de Burg. van Oeverenstraat een busje weg te halen, maar dat kreeg men niet van het stuurslot. Er is zowel door de technische recherche als met speurhonden onderzoek gedaan. De politie zou graag in contact komen met mensen die die nacht iets verdachts gezien hebben in de buurt van de Schoolstraat. Muziekuitvoering in uitverkochte zaal De jaarlijkse uitvoering van mu ziekvereniging Concordia is zeer succesvol verlopen. Het publiek luisterde geboeid naar de mooie muziekstukken en ook de vrolijke klucht 'Mien' viel bijzonder in de smaak. Voorzitter W. Quak verwelkomde de aanwezigen in de grote zaal van De Wimpel die geheel vol was. Hij vertelde dat Concordia meestal gewend is in februari een uitvoe ring te geven, maar dat er nu door de dirigentenwisseling (dhr. Bo- gers is in de plaats gekomen van dhr. Rombouts) besloten was het twee maanden later te doen. De avond werd muzikaal geopend met de Limburgse Jagersmars. Vervolgens speelde de harmonie de nummers The young Amadeus, The Thornbirds Theme en Menu et from Berenice. Daarna was het de beurt aan de drumband met o.a. Met de band op stap en The Happy Boys. Tot slot speelde men gezamenlijk de mars Stand By. In de pauze werden er loten ver kocht en toen kwamen de to neelspelers van Concordia op de planken met de vrolijke klucht 'Mien'. De spelers bleken hun rol goed onder de knie te hebben. Het publiek genoot met volle teugen. Op een gegeven moment konden de spelers zelfs niet meer verder omdat het publiek zo moest la chen. Voorzitter Quak bedankte op het eind van de avond alle spe lers en medewerkers met een bloe metje en daarna bleef men nog gezellig bijeen met muziek van de Apollo's. Weinig vis De vissers van De Makreel hebben zaterdag slechts zes visjes weten te vangen. Johan van Moort werd met 720 punten winnaar bij de se nioren. Bij de jeugd zegevierde Jan Buijs met 412 punten. 2e Maurice Laban 322 p., 3. Erwin van Duuren 304 p., 4. Hans Mol 290 p. De leden van De Makreel hopen op zes mei (13.30 tot 16.30 uur) meer vis te vangen in de Van Haaftenpolder. Klederdracht Presidente L. Verwijs opende de vergadering van de NCVB met li turgie en gebed. Na huishoudelij ke zaken en de bespreking van het jaarlijkse reisje, gaf ze het woord aan de sprekers van deze avond, mevr. Stoutjesdijk en dhr. Hage, die gekleed waren in de kleder dracht van Tholen en St.- Philipsland. Op een onderhou dende en begrijpelijke wijze ver telde mevr. Stoutjesdijk over het begin en de trends van o.a. de Franse invloed op de kleder dracht. Ook hadden ze allerlei kledingstukken en sieraden mee genomen. Na de pauze bracht dhr. Hage wat zakelijke kanten van vroeger voor het voetlicht, ui teraard ook met diverse attributen van vroeger. De presidente dankte hen hartelijk voor deze interessan te avond, ze kregen een enveloppe met inhoud en een hartelijk ap plaus van de 24 aanwezige dames. Mevr. J. Bolier-Verhage besloot met het gedicht 'Gebed in de len- te'.De volgende vergadering is op 9 mei en mevr. Texer praat dan over 'creatief met schelpjes'. Plattelandsvrouwen over mode De Plattelandsvrouwen hadden mode-adviseuse mevr. Zuidema uit Middelburg op bezoek. Zij werd vergezeld door een kapper en een schoonheids-specialiste. Er werden videofilms vertoond waar in mevr. Zuidema te zien was als gaste in de TV-programma's Service-Salon en Vrouw-Zijn. Het mode-adviesbureau van mevr. Zuidema, dat inmiddels anderhalf jaar draait, hèlpt mensen die wel eens iets anders willen, een keuze te maken bij het kopen van kle ding. Door middel van een inge vulde vragenlijst en een gesprek krijgt zij een beeld van de klant. Meestal heeft deze zijn eigen kle ding meegebracht en aan de hand van de verkregen informatie en wensen wordt een garderobe sa mengesteld en aangevuld afge stemd op karakter, voorliefde voor bepaalde kleuren en werk kring. Naast haar werkzaamhe den als mode-adviseuse geeft mevr. Zuidema ook cursussen in representatie, start een opleiding voor mannequins en dressmen, houdt lezingen en huisshows. Bo vendien heeft zij een baan bij de NOS-opleidingsschool voor pre sentatrices. Tijdens deze avond werden 2 jongere dames en 1 oudere gekapt en kregen ze een behandeling van de schoon heidsspecialiste, waarna zij er, ook nog gestoken in andere kle ding, geheel anders uitzagen. De volgende bijeenkomst is op woensdag 10 mei. Nieuwe penningmeester De Schaerepe Bliek Politiehondenvereniging De Schaerepe Bliek heeft M. Neele gekozen als nieuwe penning meester. Hij volgt J. Ligtendag op. De voorzitter verwelkomde vervolgens M. Haze als officieel lid van de vereniging. Dhr. Haze was een half jaar lid van De Schaerepe Bliek en in die periode behaalde hij het certificaat Poli tiehond 1. De vereniging heeft in middels een nieuw onderkomen in het Bos van Klompe en men sprak de hoop uit dat er in mei een com binatie naar de keuring gaat. Te vens verwacht men dat in juni een derde combinatie het certificaat binnenhaalt. Op koninginnedag wordt er, in het bijzonder voor de donateurs, een demonstratie ge houden en in augustus hoopt de politiehondenvereniging een de monstratie te houden in Tholen. Aanrijding Op de kruising Wilhelmi- nastraat/Schoolstraat kwamen vorige week woensdag de automo bilisten M.B. en I.L.G. met elkaar in botsing. B. reed in de Wilhelmi- nastraat en verleende geen voor rang aan de van rechts komende G. Er was alleen materiële schade. Bij een controle op de Philipsdam werd een automobilist bekeurd die op de langzaam verkeersweg ge parkeerd stond. Ook trof de poli tie bromfietssporen aan in het aangrenzende natuurgebied. Teken en flanelbord De Kon. Julianaschool krijgt voor de inrichting van het werklokaal een nieuw tekenbord en flanel bord. Het oude materiaal is nog niet afgeschreven, maar wel ver sleten, liet wethouder A. Kosten weten. Met de vervanging is f. 675,- gemoeid. De gemeenteraad heeft met alge mene stemmen mevrouw L.M. van Herpen-Walpot benoemd tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. Het is niet de bedoeling dat zij huwelijken gaat voltrekken, maar praktisch gezien kan er nu altijd een uittreksel uit een akte worden afgegeven. De voorlopige vaststelling van de rekening 1986 van de algemene dienst en de bestemming van het overschot was woensdag een ha merstuk. B. en w. hebben de woning 't Kee- ten 6 verhuurd aan mevrouw H. Faber. I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 17