Tholen vast aan Beveland Vier jaar en tbr voor doodslag Met de hele familie 't eiland rond ACHTTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Verkiezingen waterschap niet in trek tl W BOUMAN POTTER Budelpack breidt uit met 850 m2 opslagruimte Furore 18 ct. Woensdagochtend 4.10 uur historische gebeurtenis in Tholensche Gat Donderdag 23 oktober 1986 42e Jaargang no. 49 Historisch verbonden Terwijl er een storm woedde en de regen met bakken uit de hemel viel, is gisterochtend om tien over vier het eiland Tholen met Zuid-Beveland verbonden. De laatste opening in de Oesterdam, het Tholensche Gat, werd gesloten. Vanmiddag om half drie zullen de bur gemeesters van Tholen en Reimerswaal elkaar op het verse zandbed de hand schudden. Vogels Verdachte gebruikte drugs na beroerde jeugd Wegens een ziekelijke storing in de geestvermogens kan de geweldadigde dood van de 66-jarige M. Nelis- se uit Anna Jacobapolder in sterk verminderde mate worden toegerekend aan de 20-jarige, onder invloed van verdovende middelen verkerende A.C.L. uit Ber gen op Zoom. Dat bleek vrijdag voor de rechtbank in Middelburg, waar de officier van justitie zijn eis be perkte tot vier jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de regering(tbr) om te worden verpleegd. De rechtbank doet 31 oktober uitspraak. Twee messen Tegenslagen T Pp i-:A >'<*-( "M'n zoon Peter vond het zwaarder dan de Elfste dentocht", zegt mevr. J.P. Helleman-Torenvliet uit Scherpenisse, die met drie zoons, drie schoondochters en alle elf kleinkinderen in twee dagen het eiland Tholen rond liep. Prachtig 'Stil maken' Verbijsterd DEZE WEEK: Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 18,55 per halfjaar. Per jaar f 35,55 per post f 45,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs f 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Hoofdredacteur W. Heijboer Een belangrijke week voor Tholen en St. Philipsland. Niet zozeer omdat hèt dialectboek zaterdag is verschenen met een inhoud vol historie. Het kan zijn, dat men daar pas over een halve eeuw goed achter komt. Van wat er allemaal in dat boek staat, is er al zoveel verdwenen, dat het historisch een grote waarde heeft. Veel meer geschiedenis boekt Tholen deze week echter door de verbinding met overig Zeeland, met Zuid-Beveland. Het Tholen- sche Gat, de laatste opening in de Oesterdam, is gisteren met zand volgespoten. Als het ware is daar eeuwenlang op gewacht. Waar schijnlijk lag dat ongeduld nog eerder aan de Thoolse, dan aan de Zuid-Bevelandse kant. Tholen kende al de eeuwen door nooit de weelde met overig Zeeland te zijn verbonden. Overigens kent een isolement niet alleen nadelen en levert een ontsluiting niet alleen maar voordelen op. Zijn we in dat isolement dan alle eeuwen door een aanhangsel ge weest in het Zeeuwse? Dat zal overig Zeeland, laat staan het pro vinciaal bestuur zeker ontkennen. Toch staat vast, dat we verder van het vuur waren verwijderd, inclu sief St. Philipsland en Schouwen- Duiveland totdat de Zeelandbrug er lag, dan de andere Zeeuwse ei landen. Zelfs van en naar Zeeuws- Vlaanderen waren de verbindin gen beter dan vanaf Tholen. In feite was Larooy's veerbootje van Gorishoek naar Yerseke de meest directe verbinding. Voor de auto algemeen vervoersmiddel was, ging de Tholenaar per fiets naar Gorishoek en na twintig minuten varen, stapte men weer op de tweewieler om op de Bevelander? of naar Walcheren te toeren. Om gekeerd gebeurde dat eveneens, zodat voorouders en ouderen van vandaag nog gewag maken van textielhandelaar Boasson uit Mid delburgsen in de oorlog omgeko men Joodse familie), die met een soort transportfiets op Tholen handel dreef. Al die jaren door is echter het we derzijds contact van Tholenaren en St. Philipslanders met andere Zeeuwen vrij beperkt gebleven. Dan moet men niet alleen de laat ste tientallen jaren in aanmerking nemen. De mobiliteit verbeterde sterk, maar niet iedereen beschikt over een auto en via het openbaar vervoer is Middelburg niet bij de hand. Het kan er anders komen uit te zien, nu de verbinding vele kilo meters wordt bekort en bovendien alle stoplichten in Halsteren en Bergen op Zoom kunnen worden vermeden. Er is ook geen bus of trein nodig om Rilland-Bath te bereiken. Zoals de dam tussen Tholen en St. Philipsland de verbondenheid tus sen beide gemeenten heeft ver- grootfonderwijs, winkels, werk, ontspanningsmogelijkheden, hu welijken), zo zullen er in de toe komst nauwere contacten met de Bevelanden ontstaan. Het bezoe ken van reformatorische Beve- landse scholen door Thoolse en St. Philipslandse leerlingen duidt daar nu al op. Een aantal kleding zaken heeft ook al een klanten kring opgebouwd. Tholen heeft jaren naar het histo risch ogenblik van de vaste verbin ding met overig Zeeland uitgeke ken. Wij herinneren ons nog een vurig pleidooi van de toenmalige burgemeester van Scherpenisse en St. Maartensdijk, D.C. Bouwense, die nu in het Walcherse vertoeft. Er waren niet alleen nadelen aan het ontbreken van die schakel. Tholen was het eiland van rust, maar voor bestuurlijke contacten lag men toch verder af van Mid delburg dan menig ander Zeeuws gebied. Volgens een berekening van Kamer van Koophandel zal de Oesterdam het bedrijfsleven geen windeieren leggen. Betere verbin dingen en ongetwijfeld opnieuw een toename van het toerisme. Een dagje Tholen/St. Philipsland wordt vanuit overig Zeeland een fluitje van een cent en omgekeerd is dat ook zo. Het is een week vol historische be tekenis, maar isolement is niet al leen maar schadelijk en een ont sluiting niet alleen maar paradijs achtig. (G.H.) Veiling Sint Annaland, dinsdag 21 oktober. Uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL 18,00-18,20. Aanvoer 109 ton. Doré gewoon 21, bintje 19-21, kriel 40, eigenheimer 30, irene 15, furore 18. Aanvoer 45 ton. ,£«§gfe* Kees de Jonge en Erik Versluis uit Tholen probeerden maandagmiddag de eerste aanzet voor het laatste stuk van de Oesterdam: de sluiting van het Tholen- sche Gat. Uit de leiding linksonder kwam toen geen zand. Aan de overkant, op het werkeiland met de Bergsediepsluis, werd wel gespoten. De derde zandzuiger, de Slie- drecht 27, begaf het dinsdagoch tend en die was gisterenmiddag nog niet hersteld. "Het was net of je in een heel an dere wereld was", zei voorlichter Jan van Gorp van rijkswaterstaat. "Het was een prachtig moment toen het eerste stroompje tussen de Oosterschelde en het toekom stige Zoommeer werd verbroken. Met zestien bulldozers en kranen in het sluitgat, grote schijnwerpers en de lichten van allerlei schepen bood dit schouwspel een futuristi sche aanblik. Er werd zo keihard gewerkt, dat er niet aan gedacht is om de scheepshoorns te laten loei en. De hoerastemming was er ook nog niet omdat de dam nog verder opgehoogd moest worden", aldus Van Gorp. Alleen aan de oostkant was er gisterochtend nog maar een dam metje, aan de westkant lukte dat 's middags pas om twee uur omdat pas om twee uur omdat er opnieuw problemen waren met de zandaanvoer. Twintig minuten na de sluiting van het Tholensche Gat moest de superzuiger Aquari us voorbij Strijenham de produk- tie staken omdat er een drijvende persleiding defect was gegaan. De aan de kant van Bergen op Zoom liggende Zuiderklip, waarvan een reserve leiding dwars over het sluitgat was gelegd, nam de zan daanvoer over. Die capaciteit is echter belangrijk minder dan de de Aquarius, die dinsdag nog 8000 m3 zand per uur in het Tho lensche Gat spoot. De stormvloedkering in de mon ding van de Oosterschelde is giste renmorgen om acht uur weer voor 100% open gezet, maar om elf uur woensdagvoormidag ging die weer dicht om de kleine perskades geen gevaar te laten lopen. Dezer dagen zal het getij regelmatig gek nepen worden om het verdere werk goed te laten verlopen. "Ris sen de twee perskades moet er een zanddam van 6 m NAP ko men. Gemiddeld lag het sluitgat gisterenmorgen op NAP en de kleine perskades-op 3 m NAP. de leiding maar losgekoppeld om bij Strijenham een nieuwe aan sluiting te maken, waarvoor een langere drijvende leiding nodig was. De Zuiderklip stopte zaterdag morgen om tien uur wegens het afbreken van de zuigmond. Met man en macht was dat euvel zater dagavond om zes uur hersteld. De fikse storm van maandag met windkracht 10 en diverse uitschie ters, belemmerden de werkzaam heden evenzeer. Aangezien de stormvloedkering toen langer dicht bleef, kregen de watervogels honger. Uit de permanente waar nemingen van de milieudienst van rijkswaterstaat bleek, dat hun conditie achteruit ging. Dinsdag ochtend van zeven tot één uur 's middags werd daarom de pijler- dam open gezet en de vogels stort ten zich op de slikken en schorren om hun schade in te halen. VERVOLG PAG. 11 Alleen de hoofdverdachte van de overval op het postagentschap in de Langeweg te Anna Jacobapol der stond terecht. De minderjari ge J.T.(l7) uit Bergen op Zoom is eerder door de kinderrechter ach ter gesloten deuren tot zes maan den tuchtschool veroordeeld we gens medeplichtigheid aan de po ging tot diefstal door middel van geweldpleging met de dood als ge volg. Dit is de maximum vrij heidsstraf voor minderjarigen. De 18-jarige A.M.E.F. en de 19-jarige A.A.T., beiden uit Bergen op Zoom, worden later nog berecht. De rechtbank liet eerst de video film zien van de reconstructie van de overval op maandagavond 9 juni. Nelisse overleed woensdaga vond in het ziekenhuis Dijkzigt aan de gevolgen van de messteken die L. hem had toegebracht. In hun Bergse stamcafé hadden L. en zijn drie Marokkaanse vrien den de misdadige plannen be raamd. Ze hadden geld nodig voor het kopen van verdovende middelen en L. wist in zijn vroe gere woonplaats Anna Jacobapol der wel een adres: het postagent schap/winkeltje in papiérbeno- digdheden van Nelisse. Aanvanke lijk was er een vijfde gevraagd om mee te doen, maar die had gewei gerd, zo bleek uit het onderzoek van de politie. Op de fiets gingen de vier naar de Polder. Een verkenning aan de achterkant van de woning leerde, dat het niet eenvoudig was daar het postagentschap binnen te ko- Nadat het werk vorige week met prima weersomstandigheden fan tastisch vlotte, ontstonden er za terdag grote problemen met een leiding langs de dijk bij Strijen ham. De aannemers hadden blijk baar pijpen (van 2 x 6 m die aan elkaar gekoppeld waren) die ge makkelijk voorhanden waren be nut (er waren ook nieuwe leidin gen van 12 m uit één stuk), maar er waren grote lekverliezen. Het zand spoot zelfs over de dijk in de buurt van camping Oosterschelde van de fam. Hartog. Om verdere aantasting van de dijk te voorko men (het water kwam er met enor me kracht in) staakte de Aquarius de produktie. Lassers van o.a. constructiebedrijf Oerlemans uit Tholen probeerden zaterdagavond en -nacht de lek ken te herstellen, maar er bleek geen beginnen aan. Zondag werd De familie Helleman uit Scherpenisse vrijdagochtend bij het begin van het tweede deel van de tocht langs de buitendijken van het eiland Tholen. Als lid van de Natuurvereniging komt mevr. Helleman veel aan de zeekant, waar de schorren en slik ken haar boeien. "We zijn alle maal dol op water en eigenlijk is het idee van mij om deze tocht te maken", zegt de inmiddels zeven tigjarige. Ze had gelezen over. het Pie- terspad, een tocht van de St. Pie tersberg bij Maastricht naar Pie- terburen in Groningen. Toen ze hoorde, dat er iemand langs de buitenkant van het eiland gelopen was, wilde ze dat ook doen. In de herfstvakantie komen de kinderen en kleinkinderen altijd naar de ouderlijke woning in Scherpenisse ter gelegenheid van de verjaardag van moeder en oma Helleman. Dat was ook nu het ge val en donderdag begon de familie bij Gorishoek aan de fikse wande ling. Alleen dochter Patty en haar man deden niet mee. Zij regelden het vervoer. Voorzien van koffie en veel boter hammen begonnen ze vol goede moed aan de tocht richting Stave- nisse. De zesjarige Lotte Helle man, de zevenjarige Derk Helle man en de achtjarige Jan van Bruggen, ze hielden 't allemaal vol. "De kinderen houden elkaar gaande", aldus oma Helleman. "Als wij rusten, lopen ze nog de dijk op en af. Ze vonden 't prach tig." Na om half negen bij Gorishoek begonnen te zijn, kwamen ze rond half vijf aan bij de haven van St. Annaland. Dat was eerder dan ge pland en de lopers moesten een tijdje wachten totdat de auto's er waren. Vrijdagmorgen om half negen werd aan de tweede helft begon nen: St. Annaland, via Tholen naar Gorishoek. Dat viel tegen en de lopers kwamen veel later aan dan de eerste dag: om half zeven, 't was al donker. Langs de Een dracht was het zwaarste stuk: daar moest men aan de binnen- in plaats van aan de buitenkant van de dijk lopen. Ze zagen veel sche pen in het Schelde-Rijnkanaal, passeerden de Oesterdamwerken en troffen ook veel trekkende vo gels aan. Wat dat betreft waren het stuk tussen de Noord bij St. Maartensdijk en Stavenisse en de schorren tussen St. Annaland en Oud-Vossemeer wel de mooiste onderdelen. "Het leukste is, met de zon mee lopen", zegt mevr. Helleman. "Met het weer hebben we 't enorm getroffen. Donderdag en vrijdag was het fantastisch om te lopen. Er was natuurlijk wel tem poverschil, maar de kinderen mochten voorop. Onderweg had den ze nog energie over om tijdens de pauzes te spelen. Daar was ik verstomd van, dat ook die klein tjes zo'n afstand kunnen lopen. Ze vonden 't prachtig en volgend jaar doen we weer zoiets. Er was een enkel blaartje - zelf had ik er ook één - maar het was ontzettend leuk." Bij Gorishoek werden alle wande laars in de bloemetjes gezet door Patty Helleman en haar echtge noot, wat een mooie afsluiting was van de tocht, die Arie de Viet uit St. Maartensdijk eerder in z'n eentje maakte. men. Ze gingen naar voren en na enige discussie besloot L. aan te kloppen. Als oud-Polderbewoner was hij bekend met de situatie. Eenmaal binnen zou L. de ande ren binnen laten om Nelisse en z'n vrouw onder bedreiging van twee messen(gestolen op de markt in Emergen op Zoom) in bedwang te houden. Die opzet mislukte, want L. had niet verwacht dat Nelisse hem als voormalige mede-Polderbewoner direct herkende. Hij wendde voor te moeten telefoneren omdat er in ouderlijke woning in AJP wat was gebeurd. Nelisse deed de deur op slot, zodat er geen andere 'late klanten' meer binnen konden ko men. L. trok z'n mes, zette die op de keel van Nelisse en eiste geld. De beheerder weigerde en bij de worsteling die volgde, deelde L. een paar messteken uit, waardoor Nelisse zeer ernstig werd verwond. Zijn vrouw, die al naar bed was gegaan, werd door het tumult gea larmeerd en belde kennissen. L. wilde haar 'stil maken', maar hij kon de trap niet vinden, ondanks het zoeken achter twee deuren. De rechtbankpresidente mr. J. Janzen van Oosten concludeerde, dat mevr. Nelisse 'puur geluk had, dat ze er levend afgekomen was'. L. schopte de beheerder, haalde dé sleutel van de voordeur uit z'n handen en vluchtte. Op het hulp geroep van mevr. Nelisse waren de drie anderen al weggerend. "Wat me het meest verbijsterd is, dat u op de terugweg in Steenber gen opnieuw hebt ingebroken", merkte de presidente op. Eén fiets ging kapot en ook de an dere tweewielers werden onderweg achter gelaten. Ze bleken in Ber gen op Zoom gestolen te zijn en toen één van de verdachten - die voor een andere zaak op het poli tiebureau moest komen - de over val in AJP niet langer voor zich kon houden, was de ontknoping van het onderzoek nabij. Eén bleef er ontkennen, maar vrijdag bevestigde hoofdverdachte L. voor de rechtbank, dat ook die bij de zaak betrokken was geweest. VERVOLG PAG. 7 Historisch verbonden Tholen - Zuid-Beveland zitten vast Vier jaar gevang voor overval in de Polder Gehandicaptensport chauffeurs nodig heeft Zeventig jachten meer in Sint Annaland Zangkoor huldigd Maranatha ge- Mannenkoor opnieuw prijs in De Doelen eerste Budelpack breidt uit Restaurant bij Oesterdam PZEM-nota 20% lager Dialect blijft nog generaties in stand Niet opgeven, maar vergeven bij NCVB De hoge druk is weer verdwe nen Thoolse elftallen bakken er weinig van WIE SNEL BESLUIT STRUIKELT LICHT Dit nummer bestaat uit 18 pa gina's De belangstelling voor de verkie zing van een hoofdingelande in district 1 (St.Annaland en Stave nisse) van het waterschap Tholen was gisteren minimaal. Om half twee hadden in De Wellevaete 20 en in De Stove 19 personen gestemd, zodat het opkomstper centage op dat moment 16.5 be droeg (er waren 237 stemgerech tigden). De stembureaus sloten gisteravond om 7 uur. Hoewel het weer gunstig was (door de regen kon er op het land niet veel ge daan worden) bleef de opkomst duidelijk beneden de verwachting. Voorzitter M.Ph. v.d. Weele van het stembureau De Wellevaete sprak van een zeer matige op komst en een blijkbaar geringe in teresse voor waterschapszaken. Zijn collega J.C. Kooijman van stembureau De Stove was duide lijk teleurgesteld, "'t Leeft niet en dat terwijl belangrijke zaken als waterschapsconcentratie en zoet water aan de orde gaan komen". De verkiezingsuitslag was voor het sluiten van de krant nog niet bekend. WONINGINRICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. De toenemende produktie van het Poortvlietse verpakkingsbedrijf Budelpack heeft geleid tot de huur van 850 m2 opslagruimte in het tweede bedrijfsverzamelge bouw van het ondernemerscen trum te St. Maartensdijk. In de hallen van Schot Transport te Tholen, waar Budelpack al een paar jaar produkten opslaat, was alles vol. Men zit ook met het pro bleem van de gescheiden opslag. Koffie kan niet in dezelfde ruimte als het vaatwasmiddel of de cho colade. Er zijn nu twee hallen van 225 m2 en één van 400 m2 bijge- huurd, waarvan er al één in ge bruik is genomen. Budelpack heeft ruim 80 perso neelsleden in tweeploegendienst, onder wie 20 uitzendkrachten. Acht van hen zijn de laatste tijd al in vaste dienst genomen. Het per soneel wordt door de toenemende produktie uitgebreid en als er met de opdrachtgevers voor langere termijn aiipraken kunnen worden gemaakt, overweegt Budelpack vergroting van de gebouwen aan de Paasdijkweg te Poortvliet. Het bedrijf heeft nog 4500 m2 grond bouwrijp beschikbaar. Per dag worden ruim 100.000 kg produkten of meer dan 200.000 verpakkingen verwerkt voor Uni lever, Philips, Calvé, CSM en Pampers. Vloeistoffen worden ge botteld, vacuumverpakking wordt toegepast, gasverpakking heeft zijn intrede gedaan(waardoor hin derlijke bacteriegroei wordt voor komen) en ook inblikken en wik kelen vindt nog plaats. De uitbreiding van de produktie bij Budelpack komt voornamelijk door vraag uit het buitenland. "Ons kostenpeil ten opzichte van andere landen is gunstiger en bo vendien zijn we flexibel voor ver schillende markten", zegt direc teur E.Ph. Nieuwkerk. Hij ziet een goede toekomst voor de ver pakkingsindustrie.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1