Diefstal, vernieling en onzedelijkheid Johan Bout vist slagtand van mammoet uit de ijstijd op 'Anders kom ik de zondag niet door' Commissie is verdeeld over betaling 2 peuterleidsters Stroom BOUMAN POTTER Drie voor 52 mille en drie voor 45 mille Ifs 1-CfNS VEERTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Mestopslag Poortvliet P.M. Kunst uit St. Philipsland 35 jaar koster Donderdag 17 juli 1986 42e Jaargang no. 35 Zaterdag braderie St. Maartensdijk voor een fiets Drukte voor politie in de vakantie Paarden Warenhuizen Expo Tholen wordt maart 1988 Toeristenmarkt Sint Annaland Scholen De slagtand van een mammoet aan boord van de TH 5 in de haven van St. Annaland, v.r.n.l. schipper Jo- han Bout, Jack Westdorp en Jaap van Strien. De Thoolse gemeenteraad discussieerde er onlangs nog over, maar schipper Johan Bout van de TH 5 Adriana Maatje haalde het bewijs boven water: een slagtand van een mammoet uit de ijstijd. "Als de deuren open moeten, dien ik er te wezen", zegt de 72-jarige Pieter Mari- nus Kunst, die al 35 jaar koster is van de Hervormde Gemeente St. Philipsland. Ter gelegenheid van die trouwe dienstverlening kreeg hij het draaginsigne in zilver met de oorkonde van de vereniging van kerkvoogdijen. mt Koster Kunst voor de ingang van de Hervormde Kerk in St. Philipsland. Zes predikanten Lief kerkje DEZE WEEK: Voor al het fijne uit de zee nog steeds naar Thoolse Vishandel A.J. Schot zn. b.v. Vanaf vrijdag weer Zeeuwse mosselelen prima kwaliteit. Met bestuursleden en leidsters van alle zes Thoolse peuterspeelzalen op de publie ke tribune, heeft de commissie sociaal-cultureel werk een verdeeld advies gegeven over de betaling van twee vaste leidsters. Drie willen de subsidie optrekken van 32.165 naar 51.730 gulden, de andere drie wilden niet verder gaan dan 45.290 gul den. De peuterspeelzalen wensen zelf 73.040 gulden om twee vaste leidsters het minimumloon te kunnen betalen. Houvast Ouders Probleemkinderen Taakverzwaring Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 18,55 per halfjaar. Per jaar t 35,55 per post f 45,per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs f 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Hoofdredacteur W Heijboer Bij het formuleren van deze ko lom zat de maan 'in een nestje', zoals dat op Tholen en St. Phi- lipsland wordt uitgedrukt. Onze voorvaderen voorspelden dan een minder gunstige weersontwikke ling, terwijl deze zomer het tot dusver juist zo goed wil doen en na een inzinking weer snel weet te herstellen. Dat geeft in deze con treien meer voor- dan nadelen. Niet alleen voor toeristen, die wel kom zijn als ze zich willen gedra gen, maar met name voor de land bouw. Een te droog jaar is zelden of nooit slechter aan uitkomst ge weest aan een nat jaar. Niet alleen maar door betere produkten zon der teveel tarra, maar ook door een gewoonlijk betere prijszetting. Overdaad schaadt immers in de meeste gevallen. Terwijl menige vakantieganger al weken lang kon profiteren van een zonnig gebeuren, komt nu pas echt de grote vakantiestroom op gang. Dat op zich wordt de men sen graag gegund. Wie zich nog flauw herinnert, hoe lang de afge lopen winterse periode tot diep in het voorjaar duurde, mag best ge nieten van de zoveel betere tempe raturen na de eerste juniweek. Daarbij mag men vooral denken aan de oudere inwoners, die in de winterse tijd meer verkommeren dan floreren. Vanaf eind deze week gaan onze bouwvakkers uitrusten. Dan pas komt de echte stroom recreanten los. Velen zullen hun vakantiepe riode elders doorbrengen, vele an deren daarentegen pogen het vis water van Tholen en St. Philips- land, de camping of de familie te bezoeken. Ook recreatie heeft z'n mee en z'n tegen. Wie in deze krant het aan tal diefstallen, vernielingen en zelfs zedendelicten leest, kan zich niet onverdeeld in deze voor me nigeen toch zo opgewekte periode verheugen. Met enige angst en vreze wordt huis en goed achterge laten in de hoop, dat men het weer ongeschonden zal aantreffen bij terugkeer. Nogmaals moet worden geconstateerd, dat welvaart lang niet altijd welzijn meebrengt. Ouderen hunkeren in dat opzicht nog naar die oude, rustige jeugd periode, al was het er dan één met armoede. Deze tijd vergt ook in de vakantie periode extra aandacht. Niet al leen wegens het zo drukke verkeer - al is het vrachtverkeer dan be perkter - maar ook door het op vallend aantal jeugdige ver keersslachtoffers tijdens de wee keinden. Wat wordt dan onbezon nen in korte tijd veel leed ver oorzaakt. De komende vakantiestroom moet echter niet al te somber wor den ingezet. De bouwvakkers wordt best alle goeds gegund bij hun gaan en komen. De top is er drie weken en dan lijkt het opeens weer snel te gaan met het jaarge tijde. Dat dinsdagavond die maan 'in het nestje' zat, hoeft geen on gunstige voorspelling te betekenen voor drie weken bouwvakvakan tie. We wensen, dat allen weer ge zond en wel mogen terugkeren op de vertrouwde basis, ledereen die in de Thoolse of St. Philipslandse dreven vertoeft, veel rust-plezier toegewenst. (G.H.) Zaterdag is het niet alleen wieler ronde in St. Maartensdijk, maar ook braderie en dat staat eveneens in het teken van de fiets. De Plat telandsvrouwen willen namelijk met de verloting van een prachtige pop in Thoolse klederdracht - ge maakt door mevr. E. van Akkeren - geld inzamelen voor een fiets. Een veldwerker van het lepra fonds kan daarmee in de derde wereld op het platteland patiënten bezoeken. Er zijn getekende an sichtkaarten uit Oeganda te koop en koffie met door de Plattelands vrouwen gebakken cake. Er is nog een fietsevenement, na melijk de rollerwedstrijd van de Thoolse middenstandsfederatie, waaraan men van twee tot negen uur kan meedoen. In de Smalstad is het al vanaf woensdag levendig door de zo merfeesten, maar zaterdag is het hoogtepunt met de braderie, die van tien uur 's morgens tot negen uur 's avonds op de Markt wordt gehouden. De organisatie is in handen van middenstandsvereni ging Smalstad, sportvereniging NAKS en muziekvereniging Eu terpe. De laatste heeft een enorme hoeveelheid spullen opgehaald voor de rommelmarkt, zodat er zaterdag keus genoeg zal zijn. Er zijn 53 stands op de Markt en in de Kaaistraat. Naast de koopjes zijn er attracties als rad van avon tuur, ballengooien, e.d. Er is'ook weer een kinderbraderie en bij goed weer belooft het gezellig dftik te wofderi. Als men in een week alle politie zaken op een rijtje zet, kan men ook deze regio lang niet meer zo rustig en veilig noemen. Met na me tijdens het weekend, als me nigeen van huis is, slaat men zijn slag. Vooral scholen kregen de laatste weken onheuse belangstelling, maar de politie kreeg ook klach ten van ouders, dat jongeren wa ren meegelokt door een auto bestuurder die aan de kant van een weg parkeerde en met kinde ren onzedelijke handelingen ver richtte. Dat moet zowel onder Sint Annaland, Stavenisse, als Sint Philipsland zijn gebeurd. De politie wil graag aan het publiek doorgeven, dat men liever 10 keer ergens voor niets naar toe gaat als iemand iets verdacht meende te zien, dan 1 keer te laat. Met name in deze vakantieperiode is het ge wenst de ogen goed open te hou den en het politie- telefoonnummer uit het hoofd te kennen. Neem ook direkt het ken teken op. Vreemd was het bijvoorbeeld, dat mevr. M. uit Oud-Vossemeer aangifte deed dat haar 2 paarden uit de wei waren en het prikkel draad van de omheining keurig was opgerold. Die paarden waren overigens al door de politie op de openbare weg aangetroffen en in een weiland gebracht. Dezelfde tijd - dus ook tijdens het weekend - deed W.J.M. uit Sint Annaland aangifte van het feit, dat zijn paard uit de stal was gehaald. Het halster hing op de normale plaats aan de haak in die stal. De bewo ners waren niet thuis geweest. Of men probeerde het paard te elcii of men wilde het alleen maar uit de stal halen, dat kon niet duide lijk worden. Wel reed op de vroe ge maandagmorgen (7 juli) M.V. uit Sint Annaland met zijn auto richting Oud-Vossemeer over de Oude Zeedijk toen hij plotseling moest uitwijken voor een paard. Hij raakte van de dijk en niet ge ringe schade was er aan zijn auto. De politie werd gewaarschuwd, die het paard onder bracht bij Brooijmans en na de melding van W.J.M. kwam het paard weer bij de rechtmatige eigenaar. In dat weekend waren er ook nog al wat inbraken rond Sint Anna- Overdaad kan soms schaden. Dat geldt dan ook voor de ondernemers-exposities, die enke le jaren geleden overal in den lan de uit de grond barstten, maar waarvan de frequentie veelal te hoog lag om blijvend van een gro te publieke belangstelling verze kerd te zijn. Dit heeft de stichting Expo Tholen in haar jongste ver gadering mede doen besluiten om niet meer (zoals de laatste jaren het geval was) een expo om de twee jaar te houden, maar de eerstvolgende ondernemers- en consumentenbeurs voor Tholen te plannen in de week van 23 t/m 26 maart 1988. Weliswaar ver voor uit gepland, maar daarmee wor den consumenten en deelnemende standhouders tegelijkertijd ook meer zekerheid verschaft. De on dernemers zijn van oordeel, dat bij een wat ruimere tussenpoos ook veel meer nieuws op zo'n beurs kan worden gebracht, dan wanneer de frequentie hoog ligt. Een zakelijke beslissing, vooral omdat de stichting er van uit gaat, dat de basis gehandhaafd dient te worden, nl. dat het inderdaad een expo moet zijn van Thoolse on dernemers. Het is heus niet moei lijk expositieruimte te vullen als die leidraad niet zou worden ge hanteerd, zo stelde het bestuur, maar dan zou het geen expo Tho len meer zijn. De tweede en tevens laatste toe ristenmarkt op Tholen wordt woensdag a.s. te Sint Annaland gehouden. Van half twee tot acht uur presenteren voornamelijk plaatselijke middenstanders zich in de Voorstraat. Samen met Tholen is dit nog de enige kern waar deze markt wordt gehou den, nadat enkele jaren geleden de Streek VVV zich hiervoor sterk maakte. Bij gunstig weer kan het één gezellige drukte worden, land en Stavenisse in warenhuizen (groentekassen). In de kas van Van de Belg uit Naaldwijk aan de Stoofweg was men binnen ge weest en werd een boormachine meegenomen. Bij de gebr. Van Iwaarden was men aan de Bosweg het warenhuis binnengedrongen en werd een compressor, een weegschaal en een slijpsteen ver mist. J.M.G. uit Sint Annaland meldde, dat men in zijn schuur aan de Bosdreef vernielingen had aangericht, maar daar viel niets te kapen. Autosporen wezen uit, dat men dwars door het land van Bos dreef naar Stoofweg of omge keerd was gereden, waarbij ver nielingen werden veroorzaakt in een perceel viooltjes. Van camping Irenehoeve te Stave nisse werd door Th. M.C.B. uit Roosendaal aangifte gedaan dat zijn jas, waarin een portemonnee met 60,plus giropasjes, van een barkruk was meegepikt. Nog steeds tijdens dat weekend van 6 op 7 juli werd door J.K. uit Stave nisse aangifte gedaan dat uit zijn opslagplaats aan de Nieuweweg een 80 plastic veilingkisten waren gestolen. Toch wel een schade van een 500,Sporen werden aan getroffen. Grotere schade nog was er door een inbraak in de openbare basis school "De Schalm" in Stavenis se, waar vorige week in de nacht van dinsdag op woensdag moet zijn ingebroken. Er was een raam geforceerd, bureau's opengebro ken en behalve deze vernielingen ook een videorecorder en een computer met toebehoren gesto len, die de school een jaar geleden VERVOLG PAG. 5 "In de ijstijd vertoefden de mam moeten op de vlaktes van de Dog- gersbank", zegt Cor Jager uit Goes, verzamelaar van fossielen. "Deze slagtand is 5 a 10.000 jaar oud. Het is een mooie omdat die zo groot is. Er worden vele stuk ken opgevist, maar het leuke is, dat deze slagtand nagenoeg heel is. Alleen het puntje is eraf. Jam mer genoeg is hij slecht te bewa ren, want door het zout gaat de slagtand barsten." Mammoeten waren er in het Pleistocene tijdperk en volgens dhr. Jager zijn er mensen die ze gezien hebben, getuige de tekenin gen in Franse grotten. Voor visser Bout was het dinsdag in de buurt van de pijlerdam in de monding van de Oosterschelde een verrassende vangst. Dan had hij tenminste nog wat bijzonders, want vis zat er weinig. Alleen de kreeften deden 't goed. Die haalde hij er wel 10-15 aan boord. De slagtand trok bij de vismijn in Colijnsplaat en in de haven te St. Annaland, waar het donderdaga vond net bijzonder druk was met de deelnemers aan de Deltaweek, veel bekijks. Bout wil de slagtand prepareren en bewaren. Eerder viste hij een groot kanon op. m «•««-te s-CteJ L WttUWM® «s* ««etc a hÉW^nMI fa De onderscheiding werd ten huize van dhr. Kunst opgespeld door president-kerkvoogd A.W. Beur- kens. Namens de kerk waren ook de heren M.E. Felëus en L. Vroe- gop aanwezig. De kerkvoogdij gaf zelf een geschenkbon, terwijl mevr. Kunst een bloemetje kreeg. "Ik doe het kosterswerk nog net zo graag als de eerste keer op 1 ju ni 1951", vertelt dhr. Kunst. Hij volgde toen H. Kramer op, die na veertien jaar afscheid nam. Nog nimmer had de Fliplandse Her vormde Gemeente een koster die zo lang in dienst is als Kunst. Hij diende zes predikanten en zes president-kerkvoogden. Wat de eersten betreft: E.S. de Lindt, T, van Dieren, B. van Dorikersgoed, M. van der Linden, H. Harkema en A.B. Cysouw. President-kerkvoogden waren: L. Clarisse, G. v.d. Dussen, P. de Raat, J. van Gastel, M. Everaërs en A.W. Beurkens. 's Zondagsmorgens en 's middags is koster Kunst present, evenals bij trouwdiensten en begrafenissen. Hij werkte lange tijd in de land bouw, vervolgens negen jaar bij aannemingsbedrijf Hommel en daarna 8 1/2 jaar bij scheepswerf Van der Giessen de Noord. "M'n kostersfunctie is geen centën- kwestie. Als ik een enkele keer we gens ziekte niet kan, weet ik de zondag niet door te komen. Het werk is gevarieerd met doop- diensten, Heilig Avondmaal en geloofsbelijdenis. In de Avond maalsdienst heb ik die 35 jaar nog nooit ontbroken. Ik heb al 140 ta fels klaar gezet!' Koster Kunst constateert wel, dat de kerkgang in die 35 jaar terug is gelopen. "In de periode van ds. Van Donkersgoed moest ik stoe len bijzetten. De kerk was toen propvol. Nu worden er van de 210 zitplaatsen 's morgens zo'n 150 benut en 's middags bijna 100 op een totaal van tussen de 500 a 600 doopleden. Aan het verfwerk ben ik nog niet zo gewend. Tot voor Pasen waren er eiken banken, die met het gehe le interieur geverfd zijn, maar we hebben een lief kerkje", aldus de onderscheiden koster Kunst, die zijn werk in goede gezondheid nog vele jaren hoopt voort te zetten. WONINGINRICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Vakantiestroom Diefstal, vernieling, onzede lijkheid Invloed schoolverlaters op werkloosheid gering Fliplander Kunst 35 jaar koster in St. Philipsland Een slagtand uit de ijstijd op gevist Wie gelooft er in de ijstijd? Verdeeld advies over extra subsidie peuterspeelzalen Vrouwenleerjaar niet apart, maar onder REC-paraplu Twee restaurants worden her opend en nieuw hotel bij Thoolse vluchthaven Stemmen van lezers over Sloth en Vossenkuil Stavenisse had buitengewoon goede braderie Ideaal wandelweer in Fli plandse vierdaagse De zevende ronde van Poort vliet met Dirk Uyl Veel animo voor schoolsport project De mooiste Duitse herders in Scherpenisse Zaterdag ronde van St. Maar tensdijk HET BESTE WAT MEN VAN ZIJN REIZEN MEE NAAR HUIS KAN NEMEN, IS EEN ONGEDEERDE HUID Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Viswinkel Eendrachtsweg 15, tel. 01660-2540 Advertentie I.M. - In de nota 'Twee voor vijftien' was dat duidelijk bepleit en mevr. W. Akkermans uit St. Annaland onderstreepte dat nog eens tijdens het spreekrecht, donderdagavond voor de commissievergadering in het gemeentehuis te St. Maartens dijk. Van de zes peuterspeelzalen hebben alleen Scherpenisse en St-. Maartensdijk nog geen twee vaste leidsters-. De bestuurders vinden betaling van het minimumloon een erkenning voor de leidsters en Vlissingen betaalt zelfs volgens de c.a.o. welzijn. Het salaris is dan aanzienlijk hoger dan het mini mumloon. Via bemiddeling van makelaardij Rodelko wil een Brabantse onder nemer aan de Krengeweg te Poort vliet een mestopslagplaats bou wen. De capaciteit is 3000 m3, de hoogte 2.5 m, de omtrek 100 m. De silo zal met canvasdoek wor den overdekt. Het gemeente bestuur van Tholen eist een groengordel van 10 m en een af stand van 600 m tot bebouwing. Een alternatief is spreiding over drie plaatsen: Scherpenisse, St. Annaland of Oud-Vossemeer en Stavenisse. Bij het mestvervoer zou het om zeer zwaar transport gaan. Gisteravond sprak de raadscom missie ruimtelijke ordening over het plan. Mevr. Akkermans bestreed de zienswijze van de gemeente, dat er door subsidiëring van twee vaste leidsters onevenredige verschillen zouden ontstaan ten opzichte van het basisonderwijs en het overige vrijwilligerswerk. Twee- tot vierja rigen verkeren in een belangrijke fase van hun leven. Hechting is een belangrijk facet. Wanneer de vaste juf uitvalt - het enige hou vast voor een peuter - is de wisse lende moederhulp geen goede opvang. Een peuterspeelzaal is volgens mevr. Akkermans een basisvoor ziening, die in deze tijd niet meer gemist kan worden. In de zes ker nen slaan ze aan bij 50% van de doelgroep, wat vrij hoog is. De vrees van de gemeente, dat ouders bij twee vaste leidsters minder bij de peuterspeelzaal be trokken zijn, vond spreekster on juist. "Onze ervaring is, dat de ouders juist meer betrokken zijn bij het gebeuren. Er is immers meer tijd voor uitwisseling van ge dachten. Verder worden veel peu terspeelzalen schoongemaakt door de ouders, er zijn contacta vonden, Sinterklaasviering, enz. Wanneer de ouders meedraaien als moederhulp, wordt dit meer gezien als een belasting dan be trokkenheid. De groep waarop je steeds terugvalt is klein door zwangerschap, kleine kinderen thuis, e.d. Bovendien bénadéf Je al Volgens bestuurslid Peter Moerland van Olleke Bolleke uit St. Annaland zijn er in de peuterspeelzaal meer pro bleemkinderen dan een paar jaar geleden. "Tien procent moet op doktersadvies nood zakelijk naar de peuterspeel zaal. Of de moeders kunnen de kinderen niet aan, zodat hen rust gegund moet worden, of de kinderen hebben ge dragsstoornissen. Dit komt de laatste jaren pas in de peu terspeelzalen naar voren." zoveel ouders voor bestuursfunc ties, klusjes, schoonmaken, enz." Mevr. Akkermans noemde als be langrijkste oorzaak van de taak verzwaring van de leidsters, de grote toename van peuters die op medische indicatie de peuterspeel zalen bezoeken. Zij had er begrip voor, dat de ge meente 40.000 gulden subsidiever hoging aan de hoge kant vond. Daarom wilden de peuterspeelza len accoord gaan met subsidiëring van 1 leidster voor 50%(alternatief IV), wat 20 mille meer zou vergen. "Daarmee kun nen we iets beter uit de voeten, maar onze wens om twee vaste leidsters het minimumloon te kunnen uitbetalen, zal altijd blij- VERVOl G PAG

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1