Hollands Hoeve in de as gelegd Burgemeester in Stavenisse Oud-Polderbewoner(20) vermoordde M. Nelisse Expositie vrouwen in Gasthuiskapel VEERTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Verstomd Op roof met drie jongens(19r 18, 17)uit Bergen op Zoom BOUMAN POTTER 111 boetes voor te snel rijden Eén miljoen schade bij boerderij brand St. Philipsland 1 -JL "Feuer, Feuer! Es brennt, es brennt!" Luid schreeu wend en stenen tegen de ramen gooiend, probeerden Duitse toeristen zondagochtend rond vijf uur de fa milie A. Verwijs van Hollands Hoeve in de Oude Pol der te St. Philipsland wakker te krijgen. De ruim an derhalf jaar geleden gerestaureerde kapitale schuur van 45 x 15 meter stond over de gehele lengte in brand. Aangezien de elektriciteit in de nabij gelegen woning was uitgevallen, kon men de brandweer niet bellen, terwijl ook de deur van de autogarage niet open kon. Per fiets sprintte zoon André naar het dorp, waar hij aan de Oostdijk C.M. de Greef wakker kreeg om via 0011 alarm te slaan. Zwavel-/zoutzuur Perslucht Nablussen DEZE WEEK: De 20-jarige A.C.L. uit Bergen op Zoom heeft tegenover de politie bekend, de vier messteken te hebben gegeven, waaraan de ruim 66-jarige M. Nelisse uit Anna Ja cobapolder is overleden. Hij heeft een aantal jaren in de Polder gewoond en kende het slachtoffer. Geld was motief voor de overval op het postagentschap/winkeltje. Twee van de drie andere Bergenaren die van medeplichtigheid worden verdacht, hebben ook bekend: A.M.E.(18) en J.T.(17). Alleen A.T.(19) blijft ontkennen bij het misdrijf betrokken te zijn, maar de politie heeft vier fietsen gevonden waarop de verdachten van Bergen op Zoom naar Anna Jacobapolder zijn gereden. Meer dan 50 tips Ifoor ai het fijne uit de zee nog steeds naar Thoolse Vishandel A J. SCHOT zn. b.v. Het adres voor de fijnste nieuwe maat jes haring Bekenden van politie Werkloos In ziekenhuis Gemeentehuis Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 18,55 per halfjaar. Per jaar t 35,55 per post f 45,per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs I 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—, Hoofdredacteur W. Heijboer Ja, dat gebeurt in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, soms ook nog in Breda. Moord en, doodslag, gijzeling en kraken, overval en plundering. De crimi nele golf rukt op als een blijkbaar niet te keren vloedgolf. Maar zo iets gebeurt toch niet in een maar vierhonderd zielen tellend ge hucht als Anna Jacobapolder. Dat is het laatste wat men zich kan indenken. Men ziet er als het ware op eikaars lip en ieder kent iedereen. De gemoedelijkheid van het platteland, van het kleinscha lige lijkt er als de oase in een woestijn. Maar dan fietsen op een voor jaarsavond een viertal opgescho ten knapen van Bergen op Zoom naar Anna Jacobapolder. Doel bewust uit op diefstal, gewapend met een mes, naar het kleine postagentschap. Eén van de vier kent het perceel als zijn broekzak. Ook de mensen die er wonen. Hij was immers eens zelf bewoner van de Polder. Hij weet van de hulp vaardigheid, van de minzaamheid van de beheerder van het posta gentschap. Nadenken is er niet bij, dan had de wederzijdse be kendheid misschien nog van eigen kunnen weerhouden. Als op de bel wordt gedrukt, aarzelt de man niet om open te doen. Ook al is het al na elf uur in de avond. Wat kan er nu in de Polder voor bij zonders gebeuren. Heeft hij al niet vaak medeburgers aan het één of ander geholpen dat men dringend dacht nodig te hebben. Ook op tijdstippen buiten de kantoor- en winkeluren. De dom heid, maar tegelijkertijd ook de bandeloosheid straalt uit de ogen van die 20-jarige als hij de dorps bewoner toesnauwt geld op tafel te leggen. Die eigenaar wist met een wat voor vlees hij in de kuip meende te hebben en dacht nog wel zover met de dreiger te kun nen gaan, dat hij kon weigeren er op in te gaan. Mogelijk met de toevoeging dat het er ook niet was. Drong toen pas tot de bela ger door, dat de wederzijdse be kendheid gevolgen voor hem kon hebben? Mogelijk blijft dit een raadsel. Maar daad en gevolgen waren afschuwelijk. In de maan dag aan de begrafenis vooraf gaande rouwdienst zei ds. Knib- be: Het onheil, de verschrikking van deze zo zwarte week voor de Polder heeft ons verstomd. Er zijn inderdaad geen woorden voor te vinden. Ook al kan het recht zijn loop nog hebben. Maar, zo kunnen we nogmaals ds. Knibbe citeren: in welke we reld leven we nu eigenlijk als dit mensen andere mensen kunnen aandoen? Legio vragen blijven er over, mede door het verschrikke lijk levenseinde van één van ons. i Omdat die golf van criminaliteit niet meer te stuiten lijkt. Van diefstal en vernieling, van inbraak en dreiging tot nu zelfs moord toe. Antwoorden liggen er ook klaar: harde aanpak. Met name Nederland is veel te tolerant. Die eerste opwelling na zo'n gebeuren ligt voor de hand. Hoe echter kunnen we het kwaad aan de wor tel keren. Hoe kan ons land zich in dit opzicht preventief gaan in zetten. Een zekerheid is, dat onze welvaart lang niet tot ieders wel zijn heeft geleid. Daarin vooral voelen we ons machteloosheid. En zijn we bij het gebeuren als in de afgelopen week verstomd. Ver stomd ook door die machteloos heid (G.H.). De politie heeft voor duizenden guldens aan boetes te innen voor 111 snelheidsovertredingen op de Rijksweg te St. Philipsland. Don derdagmiddag had de radar van vier uur tot kwart over negen een vruchtbare tijd. Zowel op de heen- als de terugweg werden 433 voertuigen gecontroleerd. Ter plaatse geldt wegens werkzaamhe den een maximum snelheid van 50 km, maar er werd 66 tot 115 km gemeten. De politie hield twee overtreders aan(ze reden 74 en 75 km), maar werd toen naar elders geroepen, zodat de overigen schriftelijk bericht krijgen. Een snelheidscontrole aan de Mo- lenvlietsedijk in Tholen leverde slechts 1 bekeuring op. De auto reed 64 in plaats van 50 km. De uit 1925 daterende schuur brandde volledig uit, waarbij circa 500 ton aardappelen(Bintjes) ver loren gingen, io ton zilveruien, 2200 kilo uienzaad, drie tractoren, een sproeikar, een nieuwe kunst meststrooier, een hefmast en een personenauto. De schade wordt geschat op één miljoen gulden. Door een ruit van het kippenhok in te trappen, konden de dieren aan het vuur ontsnappen. Eén kip kwam rokend naar buiten. "Het is dubbel triest omdat de schuur ruim anderhalf jaar gele den grondig is gerestaureerd", zegt dhr. Verwijs. Vooral zijn vrouw heeft daaraan veel energie besteed. Er kwam een nieuw dak op met de naam Hollands Hoeve in blauwe dakpannen temidden van de rode. Vanaf de Rijksweg was de prachtige boerderij altijd goed te zien, maar nu is het gehele dak verdwenen. Er is slechts een smeulende puinhoop van over ge bleven. De brand is vermoedelijk door kortsluiting ontstaan. De klok in de woning was om vijf voor half vijf stil blijven staan en om kwart voor vijf zagen politiemannen die in de omgeving van Stavenisse re den, al rook in de buurt van St. Philipsland. De vrijwillige brandweer werd om 5.18 uur gealarmeerd, waarna 13 van de 15 man uitrukten. "Toen we aankwamen, was het dak al van de schuur", vertelt onder commandant C. Neele. "We heb ben dan ook direct assistentie ge vraagd van Steenbergen, die met twee wagens arriveerde. Er was behoorlijk veel wind, maar door de gunstige richting liep het woonhuis geen gevaar. Wel de aanbouw, waarin de verbrande auto stond met daarnaast het kip penhok en de opslagplaats met vaten zwavel- en zoutzuur. Daar op spitsten we het blussingswerk in eerste instantie toe, waarna we met steun van Steenbergen negen stralen lage druk op de schuur richtten, maar er was niets meer te redden." In de schuur lagen ook nog land- bouwbestrijdingsmiddelen en met het oog op giftige dampen ge bruikten de brandweerlieden persluchtmaskers. Vanuit Roosen daal werden er nog tien volle fles sen gebracht. Het waterschap werd ook gealar meerd omdat verontreinigd water op het oppervlaktewater terecht dreigde te komen. Daarom werd een dammetje gelegd. De vijver voor de woning, die van uit de brandkraan op de dijk werd aangevuld, alsmede de vorig jaar gegraven nieuwe watergang, zorg den voor de watervoorziening. Het dak, met rieten onder de pan nen, verdween al snel in de vuur zee. De zolders, met de koelappa ratuur voor de twee koelcellen voor aardappelen en zilveren, stortten in. De vlasvezelisolatie van de koelcellen bleef hardnek kig branden. Om half negen 's morgens rukte het korps Steenbergen in, maar St. Philipsland had nog tot half twaalf werk. Zondagmiddag van drie tot vijf uur werd nog met drie man nageblust en maandagmor gen rookten de puinhopen nog licht. De technische recherche van de rijkspolitie stelde een onderzoek in. Vermoedelijk is kortsluiting de oorzaak van de brand. De aanwij zingen van de Duitse toeristen duiden er ook op, dat de vuur haard in de hoek van de elektrici- teitskast zat. Zo'n vijf weken gele den was er nog nieuwe bedrading aangebracht. Om tien uur zorgde de PZEM via een noodvoorziening voor stroom. Na de brand in de witlofschuren van de gebr. Reijngoudt op het in dustrieterrein kreeg het Fliplandse korps in korte tijd met een tweede grote 'fik' te maken. Dat is opval- De per 1 juli benoemde nieuwe Thoolse burgemeester en mevrouw Van der Mun- nik troffen het donderdag uitstekend bij hun eerste kennismaking met Tholen. Met dit stralende weer verkoopt het eiland zichzelf concludeerde loco burgemeester Van Schetsen. In Stavenisse had zich 's middags tegen half drie een zestal oudere inwoners in 't zonnetje op het muurtje bij de N.H. Kerk genesteld om een glimp van het nieu we burgemeesterechtpaar op te vangen. Ze keken tevergeefs uit naar Mercedessen, waardoor het busje met b en w voorbij was voordat ze er erg in hadden. Na de Voorstraat en de haven, kwamen ze terug en het gezelschap stapte even uit voor een korte kennismaking, wat bijzonder op prijs werd gesteld. Zoveel zullen we de burgemeester in Stavenisse niet zien", concludeerden de ouderen, voor wie het de eerste keer was dat ze een burgemeester de hand drukten. Het echtpaar Van der Munnik bezocht donderdag in aanwezigheid van de wet houders en gemeentesecretaris met hun echtgenote alle woonkernen. In het ge meentehuis werd kennis gemaakt met de afdelingshoofden, bureauchefs en de raadsleden. Ook de Schaapskooi aan het Hertenkamp in Tholen, de voormalige ambtswoning, werd bekekenDinsdag 1 juli is de officiële installatie. lend, want ondercommandant Neele kreeg in de zeventien jaar dat hij vrijwilliger is, met vier gro te branden te maken. Dat waren eveneens agrarische gebouwen: boerderij Bouwlust van M. van Dijke en de boerderij van fruitte ler M.A. Schenk. De brandweer blust Hollands Hoeve te St. Philips land, die zondagochtend in de as werd gelegd. Links de woning van de familie Verwijs die op veilige af stand stond. Verstomd Onheil in Anna Jacobapolder Dankzij inwoners en politie daders snel opgespoord Werkloosheid daalde tot 556 Burgemeestersechtpaar Thools bezoek op B.B.A. dienstregeling gunstig voor Tholen Provincie steunt verbouw dorpshuis A.J.Polder Hollands Hoeve in de as Honderd en elf snelheidsover treders Tholen heeft er een klein mo numentje bij De eerste Doré goede prijs veiling met Van 76 verder l.t.s. studeren er 33 Van Hanegem scoorde tegen Vosmeer SPS nam nieuwe kleedlokalen in gebruik Veel variatie Dagen bij Thoolse ZELFS HET GELUK KIGSTE MENSENLEVEN IS NIET ZONDER STRIJD EN TELEURSTELLINGEN Dit nummer pagina's. bestaat uit 14 De politie van Tholen/St. Philips land is er trots op, deze zaak zo snel opgelost te hebben. "Nor maal zou de recherche van het ge westelijk bijstandsteam uit Rot terdam zoiets behandelen, maar dit is eigen werk en ondanks dat is het in korte tijd geklaard", zegt groepscommandant D. Coppool- se. "De inwoners van Anna Jaco bapolder hebben ook prima mee gewerkt." De Fliplandse postcommandant D.P. Visser, die het onderzoek leidde, zegt 'gepast trots' te zijn op het resultaat van de gezamen lijke inspanningen. "Het is leuk, dat we de oplossing met ons teamfvan 13 inmiddels uitgebreid tot 17, vanwie 8 van Tho len/St. Philipsland en de overigen van de districtsrecherche) bereikt hebben. Wanneer de mensen bij andere zaken als inbraken ook zo veel tips zouden geven, valt er nog veel meer op te lossen." De politie kreeg meer dan vijftig tips, overwegend uit Anna Jaco bapolder en St. Philipsland, maar ook enkele van Tholen. "Hoe on belangrijk ook, elke tip is nage trokken", benadrukken Coppool- Viswinkel Eendrachtsweg 15, Tel. 01660-2540 per stuk2.25 5 voor10.00 zelf schoonmaken 6 voor10.00 Zeeuwse paling vanaf 110,73 per kg. Advertentie LM. se en Visser. "Alles is waardevol tot het moment dat het tegendeel bewezen is. We zijn blij met elke tip als sleutel die leidt tot de totale oplossing." Getuigen hadden '4 donkere jon gens' zien fietsen en lopen. Toen in een sloot van de Henriëttepol- der een kapotte fiets en op het kruispunt Slaakweg/Rijksweg vlakbij het natuurgebied Ramme- gors drie rijwielen met naam plaatjes werden aangetroffen, leidde het spoor naar Bergen op Zoom. Donderdag al - de overval vond maandagavond tegen kwart voor twaalf plaats - had de politie ver moedens in een bepaalde richting. Gezien de signalementen werd ge zocht in de Marokkaanse gemeen schap van Bergen op Zoom. Toen één van de vier zich voor een ge sprek over een inbraak bij de Bergse politie moest melden, be gon hij zelf over de poging tot diefstal in het postagent schap/winkeltje te Anna Jacoba polder. De zaak kwam in een stroomver snelling en vrijdag werden aan het eind van de middag drie Marok kanen en - naar later bleek - hoofddader L. aangehouden. Alle vier bleken het bekenden van de politie te zijn. Ze waren al eer der aangehouden voor inbraken. De fietsen hadden ze gestolen uit schuurtjes te Bergen op Zoom. Via Tholen en de Krabbenkreek- dam waren ze daarmee over de Rijksweg en Langeweg naar Anna Jacobapolder gereden. De vier - allen zonder werk - waren in hun Bergse stamcafé al pratende op het idee gekomen om op roof tocht te gaan. Ze hadden voor eigen gebruik geld nodig. L. wist wel een adres waar er 'gemak ke- lijk'geld te vinden was. Voor het postagentschap aange komen, belde L. aan en Nelisse deed zelf open. Onder bedreiging met een mes eiste L. geld. Toen Nelissè liet weten, dat dit niet mo gelijk waS, ohtstond ef een Vecht partij, waarbij L. op de beheerder instak. Mevr. Nelisse, die boven al naar bed was gegaan, hoorde lawaai en sloeg alarm. Daarop vluchtte L. samen met de drie anderen die buiten hadden gewacht, zonder iets mee te nemen. Zwaar gewond bleef Nelisse ach ter. Hij werd maandagnacht naar ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom overgebracht, waar hij na de steken irr buik, borst en schouder een zware operatie on derging. Woensdagmiddag werd hij over gebracht naar het ziekenhuis Dijkzigt te Rotterdam, waar hij 's avonds om negen uur aan zijn ver wondingen bezweek. Vrijdag werd er in Rijswijk sectie verricht. Diezelfde dag werden de vier ver dachten aangehouden en zondag bekenden er drie tijdens de verho ren in Bergen op Zoom. Maandag zijn de vier in Middelburg voorge leid aan rechter-commissaris mr. Fibbe, die besloot tot veertien da gen in verzekerde bewaring stel ling. De politie verhuisde van het te kleine bureau in de Achterstraat naar de raads-/trouwzaal van het gemeentehuis te St. Philipsland om het onderzoek beter te kunnen doen. De PTT zorgde voor omzet ting van de telefoon. Bij het on derzoek werd ook nog een speur hond ingeschakeld. Voor de be wijsvoering gaat de politié door om verdere details te verzamelen. Groepscommandant Coppoolse schrijft de oplossing vooral toe aan de kleine gemeenschap, waar 'vreemden' al snel opvallen. "Al les wat in Anna Jacobapolder ge beurt, wordt immers geconsta teerd!" Pagina 9: begrafenis Zie ook hoofdartikel Als afsluiting van het seizoen 1985-1986 opent Vergeet-Mij- Niet (de stichting voor vrouwen- aktiviteiten) tijdens haar koffie ochtend op 24 juni a.s. een expo sitie in de Gasthuiskapel. Men kan kennis maken met het werk van verschillende vrouwen: Mar jolein van Eyndhoven te Poort vliet, exposeerde al eerder in de Gasthuiskapel met olieverf schilderijen. Ook met Reinske van Leeuwen uit St. Annaland kon men al eerder kennismaken. Zij is kunstenares in het vervaar digen van kleine werkstukjes, cor sages e.d. met draad en gekleurd nylon. Arianne Rinses, afkomstig uit St. Maartensdijk en pas af gestudeerd aan de leraren opleiding te Tilburg, zal voor het eerst in de openbaarheid treden met haar examen-werkstuk: enke le foto's van een object in de Oosterschelde. Alle Thoolse vrouwen worden op de koffie ochtend tussen 9.30 uur en 11.30 uur uitgenodigd. De expositie zal voor het publiek de hele week te zien zijn tussen 15.00 uur en 18.00 uur en tevens vrijdagavond tussen 19.00 en 21.00 uur. De toegang tijdens de expositie is gratis. WONINGINRICHTING li I i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1