Nieuwe burgemeester van Tholen energiek, verdraagzaam, bekwaam Beheerder postagentschap A.J. Polder neergestoken VEERTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Groninger Hendrik Arie van der Munnik, 48, CDA, Gereformeerd, komt 1 juli Vandaag al op Tholen BOUMAN POTTER Van Noord naar Zuid Bloed geven Rechtsbuiten op racefiets M. Nelisse(65) zwaar gewond in ziekenhuis Snelkraak van videocamera's >-rr^ tin(- Donderdqg;l2 juni 1986 42e Jaargang no. 30 Voor al het fijne uit de zee nog steeds naar Thoolse Vishandel A.J. SCHOT zn. b.v. VADERDAG... HARING EN PALINGDAG. De 48-jarige Hendrik Arie van der Munnik, nu burgemeester van de twee Groningse gemeenten Bierum en 't Zandt, wordt per 1 juli burgemeester van Tholen. Hij is lid van het CDA en behoort tot de Gereformeerde Kerk. De nieuwe Thoolse burgemeester is getrouwd met de uit het West-Brabantse Klundert afkomstige bibliothecaresse Maria Berendina van Willigenburg. Zij hebben twee kinderen: de 16-jarige Henk- Jan(mavo-leerling te Appingedam) en de 12-jarige Elly, die na de vakantie de overstap van basisschool naar voortgezet onderwijs gaat maken. DEZE WEEK: Rijk geschakeerd Complete verrassing Geen SGP R.0. favoriet Molenstraat til, 01662-2445 Poortvliet Grandioze lente aanbieding! Zie onze advertentie op pagina 8. De 65-jarige M. Nelisse is maandagavond in zijn winkel/postagentschap te Anna Jacobapolder met vier messteken zeer ernstig gewond geraakt. In kritieke toestand is hij opgenomen in het ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom. De politie zoekt met steun van de districtsrecherche(totaal dertien mensen) naar twee mannen. Mes afgebroken Niets vermist Vergelding? Vandaag veiling aardappelen 0p de Markt in Tholen Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement t 18,55 per halfjaar. Per jaar I 35,55 per post f 45,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u Advertentieprijs f 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer De kogel is door de kerk. H.A. vart der Munnik vervult de Thool se burgemeesters-vacature. De "loze" periode behoort weer tot het verleden behoort. Behalve voor enkelen, was het voor de ge hele Thoolse bevolking toch eigenlijk een verrassende uit komst. Nu maakt het wel niet zo veel uit waar een nieuwe burge meester vandaan komt, maar de meesten zoeken het toch gewoon lijk wat dichter bij huis. In dit ge val kan er in ons land nauwelijks grotere geografische afstand zijn dan voor de benoemde uit het ho ge Noorden. Van de inwoners van die streek is er een algemene ka rakterschets, evenals van de zgn. ronde Zeeuwen, die toch ook lang niet allemaal zo "rond" zijn: de stugge Greuninger. Nu is de nieu we burgemeester niet de eerste Groninger, die naar dit gebied overwaaide. Er zijrr inwoners die tot het Thoolse "kader" behoren, die uit de voor ons wat verre pro vincie afkomstig zijn, maar het evengoed best rooien in het ronde Zeeuwse. Van het nieuwe burge meestersgezin wordt in dit num mer heel wat informatie gegeven. Als we daaruit een enkele aante kening halen en opmerkingen ma ken, dan zal de start van de bevol king er een mogen zijn van ver trouwen. Wegens het onbeschre ven blad en omdat mensen er goed aan doen, anderen om te be ginnen positief te benaderen. Dat ontbreekt er tegenwoordig meer malen aan, want deze maatschap pij is een harde. Vervolgens kunnen we de ver trouwenscommissie volmondig toegeven, dat het geheim uitste kend bewaard is gebleven. Een te ken, dat er toch altijd nog mensen zijn, waarvan men op aan kan. Die niet tot loslippigheid komen om de grote man of vrouw, de grote nieuwsbrenger, te zijn. Een andere opmerking is, dat de nieuwe burgervader vele goede eigenschappen heeft, maar ook in zakelijk opzicht wel eens hard en stroef kan zijn. Het kan voorko men, dat ook dat tot de deugden moet worden gerekend. Onge twijfeld is van belang, dat de nieuwe burgervader uit een burge meestersnest afkomstig is. Dan groei je als het ware op met de klappen van die zweep. Dat kan èn voor betrokkene èn voor de "onderdanen" zijn voordeel heb ben. Eveneens valt te veron derstellen, dat het voor burge meester Van der Munnik dan wel iswaar geen vlucht uit het Noor den is, maar toch wel, dat in zijn huidig gebied het dreigend zwaard van de herindeling boven het hoofd hangt. Men kan hem geen ongelijk geven, tijdig een ho pelijk goed heenkomen te zoeken. Daarbij komt, dat de gebiedsver- andering tegelijkertijd een flinke promotie betekent. Die vooruit gang is dan weer te verklaren aan de hand van de lovende reacties, die van verschillende kanten ook in dit nummer zijn vermeld. Mo gelijk is nog het meest positieve dat de vertrouwenscommissie, dat zijn onze eigen mensen, dat de commissaris der koningin en dat de minister of zo men wil de Kroon uiteindelijk op dezelfde lijn zaten. Dat mag voor de Thoolse bevolking te meer een re den zijn het nieuwe burge meestersgezin van harte welkom te heten en in dat al geschetste vertrouwen ook te hopen, dat en het nieuwe burgemeestersgezin en de Thoolse bevolking een goede tijd tegemoet gaan. Samen! (G-H.). Morgen organiseert het Rode Kruis een bloedafname-avond in Sint Philipsland. Gezonde men sen van 18 tot en met 65 jaar kun nen vanaf 20.00 uur hun bloed ge ven in hotel de Druiventros. Viswinkel Eendrachtsweg 15, Tel. 01660-2540 Het adres voor de fijnste nieu we maatjes haring per stuk2.25 5 voor10.00 zelf schoonmaken 6 voor.10.00 Paling, zowel vers als gerookt, ook In geschénkverpakklng. Advertentie t.ivt. "Tholen is voor mij een onbe schreven blad", zegt burgemeester Van der Munnik in een telefonisch vraaggesprek, "maar het past pre cies op mijn verlanglijstje." Hij kent zijn nieuwe gemeente al leen uit literatuur die hij de laatste maanden heeft geraadpleegd. Ver der kreeg hij informatie van het kabinet van de commissaris en de vertrouwenscommissie van de Thoolse gemeenteraad. Bewust heeft hij Tholen tijdens de sollici tatieprocedure niet bezocht, want je weet maar nooit "Bierum en 't Zandt zijn verge lijkbaar met Tholen", conclu deert Van der Munnik. "Je hebt hier kleinschalig, wat je op Tho len grootschalig aantreft: 6700 in woners en 12 dorpen tegenover ruim 19.000 inwoners en 7 woon kernen. Een plattelandsgemeente met land- en tuinbouw, lichte in dustrie en een nijvere bevolking." Burgemeester en mevrouw Van der Munnik brengen vandaag voor het eerst een bezoek aan hun nieuwe gemeente Tholen. Om ne gen uur worden ze door de wet houders ontvangen in Meulvliet, waarna het stadhuis wordt beke ken. Via en door Poortvliet en Scherpenisse gaat het gezelschap naar St. Maartensdijk, waar in het gemeentehuis kennis wordt ge maakt met de afdelingshoofden en de bureauchefs. Ook de raadsleden zullen daar present zijn. 's Middags vanaf half drie brengt het burgemeestersechtpaar een bezoek aan Stavenisse, St. Anna- land en Oud-Vossemeer. De installatie is in principe be paald op dinsdagmiddag 1 juli met 's avonds een receptie. De drie Thoolse wethouders en de gemeentesecretaris hebben dins dagmiddag van twee uur tot half zes in Spijk met burgemeester en mevrouw Van der Munnik gespro ken. 's Morgens hadden ze het VNG-congres te Zwolle bezocht. Een bezoek aan Genemuiden, waar de voormalige burgemeester van St. Philipsland G. van den Berg woont, moest het Thoolse college laten schieten voor een be zoek aan de nieuwe burgemeester. "Het was een hele reis, maar we zijn bijzonder plezierig ontvan gen", aldus ibco-Bufgerrteester van Sdhetsen. Van Noord naar Zuid Thoolse raad vol verwachting over nieuwe burgemeester uit Groningen Overvallers staken minzaam Polderbewoner Lof voor zilveren tractor chauffeur Piet Roggeband Joke van Houdt was Goedhart-mannen de baas Diefstal in radio/t.v.-zaak Huis en Heem legt boerderij namen vast Mevr. Blaas schreef boek over Thoolse handel en wandel 1900-1945 Thoolse Dagen met boeien- koning Afscheid oud-directeur Wel- zijnsorgaan Tholen Een reeks geslaagden be roepsonderwijs Verkoping boomgaard levert bijna vier ton op Beter Wonen informeert over nieuw huursysteem SGP zwaaide raadslid C.A. Rijnberg uit Scholentournooi volleybalve reniging Amigos slaat uitste kend aan DE VROEGE VOGELS VANGEN DE WORMEN Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Zijn ambitie ging daar naar uit en dan maakte het voor hem en zijn gezin niets uit, dat hij van het uiterste noord-oosten van Neder- land(10 km van Appingedam, 13 km van Delfzijl) naar het zuid westen moet verhuizen. "Er zijn steeds minder gemeenten en veel gegadigden voor een pro motieplaats, zodat ook Tholen op mijn verlanglijstje kwam." Van der Munnik is bewegelijk. "Tot m'n 20ste woonde ik in Lop- persum, waar m'n vader burge meester was en daarna ben ik na twintig jaar rondzwervin- gen(Kuinre en Blankenham, Stap horst, De Bilt, Haarlem, Overijs sel) in 1978 burgemeester van Bie rum en 't Zandt geworden. Ook mijn vrouw is nogal reislustig. Van Klundert, waar haar vader een constructiebedrijf had, ging ze naar Apeldoorn, waarna ze in verschillende plaatsen als hoofd- assitente in bibliotheken werkte. Daardoor hebben we samen veel kunnen opsteken van de rijk ge schakeerde Nederlandse bevol king. Er is een grote verscheiden heid, maar ik constateer toch veel overeenkomsten van mijn twee Groningse gemeenten met Tho len. De mensen zijn nijver en rustig. Ze willen niet teveel gethe oretiseer, maar de handen uit de mouwen steken en hard werken." 't Was donderdagavond een heel gezellige boel in huize Van der Munnik te Spijk, één van de dor pen van de gemeente Êierum. De mondelinge en telefonische felici taties stonden niet stil: "Van harte gefeliciteerd, jammer dat je weg gaat, zei iedereen. Ik ben er erg van onder de indruk, zoveel reac ties. De benoeming was voor de inwoners ook een complete ver rassing." Zaterdag a.s. maakt burgmeester Van der Munnik nog een hoogte punt mee in zijn woonplaats Spijk. Een tienjarig project dorps vernieuwing, inclusief een ver plaatsing van een transportbedrijf uit de dorpskom, wordt dan af gesloten. Hij heeft zich daar in tensief mee bezig gehouden. "Dankzij ,de kloeke besluitvor ming van de gemeenteraad is 't gelukt. Goede riolering, het op peil houden van allerlei voorzie ningen zoals sport en recreatie is ook belangrijk. Er is een klein be drijventerrein aangelegdi monu menten zijn gerestaureerd, de kleinschalige vaarrecreatie(alle dorpen zijn via water verbonden) is gestimuleerd, alsmede de ruil verkaveling met verbetering van landbouwwegen. Ik ben een tevre den mens", aldus Van der Munnik. Hij vertrekt op tijd, want per 1 ja nuari 1990 zullen zijn Groningse gemeenten bij een herindeling op geheven worden. Aangezien de ge meentesecretaris van Bierum per 1 augustus in de VUT gaat, raakt men in korte tijd twee kopstukken kwijt. Bierum, met zo'n 4300 inwoners en 6 dorpen de grootste van de twee, is een agrarisch gebied met veel forensen. Er is niet veel in dustrie. De gemeenteraad bestaat uit 5 CDA-raadsleden, 3 PvdA en 3 Gemeentebelang. 't Zandt, dat 2500 mensen telt en eveneens 6 dorpen, heeft maar ze ven raadsleden: 3 PvdA, 2 CDA en 2 Algemeen Belang. Evenals in Bierum leveren CDA en PvdA elk een wethouder. Zit de VVD in Gemeentebelang en Algemeen Belang, SGP en RPF - in Tholen goed voor 6 raadsleden - heeft de Groningse burgemeester niet. Toch ziet hij samenwerking in het college van b en w en de Thoolse raad 'best zit ten'. "Ik heb als gemeente ambtenaar in Staphorst gewerkt en in Heerde op de Veluwe ge- Het nieuwe Thoolse burgemeestersgezin Van der Munnik. woond, dus ik ken die partijen wel. Zoveel hoofden, zoveel zin nen. Je moet elkaar ontzien: de snellen moeten niet te snel gaan en de langzamen niet te lang zaam." Van der Munnik heeft zich als gemeente-ambtenaar eerst met fi nanciën bezig gehouden en later met juridisch-bestuurlijke zaken. Als burgemeester beheert hij in zijn twee gemeenten de portefeuil les ruimtelijke ordening - 'dat is mijn favoriete bezigheid, ik heb pas twee bestemmingsplannen voor het buitengebied afgerond' - openbare werken, financiën, eco nomie en middenstand en perso neelszaken. Buiten het gemeentewerk is hij voorzitter van de provinciale Gro ninger vereniging het Groene Kruis met 300 personeelsleden en voorzitter van de provinciale com missie voor de bejaarden. Ook mevr. v.d. Munnik is actief in het ouderenwerk. Ze is als presidente van de vrouwenraden te Bierum en 't Zandt bij de organisatie van allerlei cursussen betrokken. Het echtpaar Van der Munnik hoopt binnenkort Tholen te be zoeken en de Schaapskooi - de ambtswoning aan de Hertenkamp die de gemeenteraad wil verkopen - te bekijken. Het eigen huis in Spijk is men nog niet kwijt. Pagina 9: 'Snelle Henkie' van Bie rum en 't Zandt Ambtelijke loopbaan en neven functies Thoolse raadsleden hebben hoge verwachtingen Thoolse evacuees in 't Zandt De nieuwe Thoolse burge meester heeft als vrijetijds besteding veel aan sport ge daan. Hij voetbalde als rechtsbuiten in de vierde klas KNVB en had zoveel talent, dat hij in een districtselftal kwam. Toen er wegens zijn werk geen ruimte meer was voor teamsport, schafte hij een racefiets aan. "Dat ligt me zeer goed. Ik ben behoor lijk enthousiast bezig. Je kunt je tijd zelf indelen en zo vol doende aan lichamelijke ont spanning doen." Hij reed de wielerronde voor niet-licentiehouders in zijn woonplaats Spijk uit en ein digde in de kopgroep van de burgemeesterscours te Utrecht. Van der Munnik is ook een dierenliefhebber. Het konijn is pas weg, maar hij heeft nog een hond en een kat en samen met z'n zoon houdt de burge meester een kippenfarm. Daarnaast leest hij nog graag, maar daarvoor blijft niet zo veel tijd meer over. WONINGINRICHTING te i *__tl 1: .1 L VAM DER HARST I (koeltechnl«k en Interleurtoouw"" 4«91 RW Thoton. Sch*kJ*-RI|r,w*j 6, Trt. 0166O-3796 Advertentie I.M. Anna Jacobapolder is ontdaan over deze misdaad. "De hele Pol der leeft mee, want we kennen Merien Nelisse allemaal goed. Hij doet nooit iemand kwaad. We zijn ervan onder de indruk", zegt één van de bewoners. Tegen kwart voor twaalf moet de overval zijn gepleegd, constateert de politie aan de hand van het on derzoek, hoewel eerst een eerder tijdstip van rond elf uur werd ge noemd. Mevr. Nelisse lag boven al op bed, terwijl haar man in de ka mer naar de televisie zat te kijken. De gordijnen waren open. Op een gegeven moment hoorde mevr. Nelisse lawaai in de winkel. Telefonisch waarschuwde ze de overburen: "een overval, een over val." De overburen snelden naar de overkant en vonden dhr. Nelis se in de winkel voor de toonbak onder het bloed. Een afgebroken mes lag er nog bij. Het rek met wenskaarten lag over de vloer. Door twee steken in de buik, één in de borst en één in de schouder was Nelisse zwaar gewond. Hij kon nog wel vertellen 'een man' gezien te hebben. Niet bekend is, of Nelisse de overvaller(s) zelf heeft binnen gelaten. Huisarts Van Doesburg en de bu ren verleenden eerste hulp. Het slachtoffer werd per ambulance overgebracht naar Lievensberg, waar een zware operatie volgde. Dinsdagavond kwam Nelisse bij kennis: hij herkende zijn familie, hiaar gezien zijn lage bloeddruk was de toéstand flog kritiek. Naast het wifikëltje itt kantoorar tikelen beheerde Nelisse al zo'n twaalf jaar het postagentschap van de PTT. Volgens directeur Meyer werd er niets vermist. "De beweegredenen van deze overval zijn onduidelijk. Er heeft zich in elk geval een vechtsituatie voorge daan. Het is uiterst tragisch", al dus de PTT-directeur. Gezien de 65-jarige leeftijd van beheerder Nelisse had de PTT al plannen gemaakt om dit najaar het postagentschap op te heffen en met een rijdend postkantoor in Anna Jacobapolder te beginnen. Daarover waren onderhandelin gen gaande. In december 1984 ontdekte Nelis se fraude door het innen van gestolen girobetaalkaarten. Door zijn oplettendheid konden de da ders worden aangehouden. Of het nu om een wraakactie ging omdat er niets wordt vermist, is nog on duidelijk. Van de dader(s) van de steekpartij ontbreekt een nader signalement, want Anna Jacobapolder was maandagavond tegen twaalven in ruste. Behalve de overburen, een buurjongen en de PTT'er die later de brievenbus kwam lichten, heeft er niemand iets van de opschud ding gemerkt, ondanks de aanwe zigheid van politie en ambulance. Gezien de kritieke toestand kon Nelisse nog niet verhoord worden. Vanmorgen zijn om 9.30 uur de eerste nieuwe aardappelen geveild In de veiling te Sint Annaland. In minder dan tien seconden zijn twee videocamera's met de daar bij behorende accessoires gestolen uit de etalage van Quist-Duine op de Markt in Tholen. De politie noemt de kans groot, dat de da ders gepakt worden. Er is voor 12.000 gulden schade. De inbraak gebeurde in de nacht van maan dag op dinsdag omstreeks 2.35 uur. Quist-Duine, die voorheen aan de Molenvlietsestraat ge vestigd was, heeft de voormalige supermarkt van Schot-Duivendijk vorige maand ingericht als radio- t.v.zaak. Met een ijzeren steigerbuis sloe gen de daders de etalageruit in en grepen de camera's e.d. mee. Bo venbuurman Schot hoorde glasge rinkel en zag met hoge snelheid een auto wegrijden richting Stoofstraat. Een donkerkleurige personen- auto(mogelijk een Opel Rekord of een Mercedes) heeft vermoedelijk voor de winkel geparkeerd gestaan. De politie, die bezig was met het onderzoek in Anna Jaco bapolder, was zeventien minuten na de alarmering ter plaatse. De speurhondengroep en de techni sche recherche werd ingezet bij het onderzoek, waarbij ook buurtbewoners werden onder vraagd. Het ontvreemde had een waarde van ongeveer tien mille, waarbij nog 2000 gulden kwam voor het herstel van de etalageruit.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1