i(s6i2^ - Jeugdbende opgerold kadotip 139. Tholen voor Polen Burgemeester Vogel wil middenstandsgeweren en munitie graag in kluis bergen BOUMAN POTTER Sinterklaas inkopen ori9 JaN> Donderdag 26 november 1981 38e jaargang no. 3 Verkeer Thoolse brug drie uur gestremd door vastgevaen coaster lid Vereniging Goud-en Zilversmeden TT Ï7 Of een groep jongens tussen 12 en 17 jaar te veel Arendsoog- boeken had gelezen - maar dan zou men waarschijnlijk naar edeler motieven hebben gestreefd - of dat ze waren beïnvloed door gangsterfilms is niet uit de verf gekomen. Wel dat ze georganiseerd op roof en vernieling uit waren en zo'n mentali teit ontstaat meestal niet uit voorbeelden, maar uit eigen boos aardigheid. Zeker is wel, dat de Thoolse politie een goede slag heeft geslagen met het oprollen van een jeugdbende, waarvan de hoofdschuldigen het lang volhielden met een harnekkige ontkenning. Keihard *n /»e/« Interieurverzorging FA. W. PLEUNE Leider Onder het motto 'Tholen voor Polen' is een groep eilandbewo ners begonnen met een grote adventactie voor Polen. Naar het voorbeeld van zoveel anderen wil men voedsel inzamelen en andere broodnodige dagelijkse artikelen, die in Polen erg schaars zijn. De werkgroep wil het leed en de honger van zoveel medemensen die in de tweede wereldoorlog voor onze bevrij ding hebben gevochten, helpen verzachten. BANKGEBOUW SINT PHILIPSLA ND GEMODERNISEERD DEZE WEEK y Jagers die op elkaar schieten. Industrieterrein Gemeentevlag Vernieuwing was nodig WO NI IM GI IM RICHTÏÏMG Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Modern en geriefelijk Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07. Bankrekening 30 30 05 556. Abonnement ƒ15,50 per jialfjaar, per jaar 30,— Per post 37,50per jaar. Losse nummers 0,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contan- tinclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer. Het verkeer op de Thoolse brug is dins dagmiddag tussen twee en vijf uur ge stremd geweest nadat de lege kustvaar der Wilks uit Engeland met zijn kajuit tegen de brug was gevaren. De hoge waterstand en een rkeerde beoordeling van de kapitein waren hiervan de oor zaak. De schade aan de brug wordt op 150.000 gulden geschat. Ook de coaster liep aan de kajuit en de daarin opge stelde apparatuur flinke schade op. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Aangezien de schade niet meteen kon worden vastgesteld evenals de kans op gevaar voor het verkeer, sloot de politie voor de zekerheid de brug af. Bovendien moest allerhande materiaal worden aangevoerd om het schip los te krijgen. Het scheepvaartverkeer in het Schelde- Rijnkanaal kon doorgaan omdat de coaster aan de Brabantse wal lag. De politie leidde het Thoolse verkeer voor Brabant via de Vossemeerbrug, terwijl de Halsterse politie het verkeer voor Tholen naar Steenbergen/Nieuw- Vossemeer verwees. Ook de bussen moesten die omweg maken. Via de ra dionieuwsdienst werd de stremming omgeroepen, zodat de Thoolse brug een keer op dezelfde lijn zat als de grotere broer Brienenoordbrug in Rotterdam. De vastgevroren kustvaarder trok veel kijkers. De lege ballasttanks werden door een sleepboot volgepompt met water om voor meer diepgang te zorgen. De hoofdlegger van de brug en zeventig meter rails die voor onderhoudswerk onder de brug kan worden gehangen, werd vernield. Fietsers en bromfietsers hadden geen last van de stremming. Miranda Goedegebuure, die na de brand in St. Annaland met eerste en tweede graads brandwonden in het ziekenhuis Lievensberg werd opgenomen, mag begin volgende week naar huis. Voor Sinterklaas hoopt de fam. Goedegebuure ook de tijdelijke woning in de Burg. Baasstraat betrokken te hebben. Sinds de brand was men nog bij familie in de F.M. Boogaardweg. Intussen ontvangt de fam. Goedegebuure nog blijken van belangstelling. "We worden wel in.'t zonnetje gezet" zei mevr. Goedegebuure, toen brandweercommandant W.J. van Popering de televisie overhandigde, die de redders Adr. v.d. Reest en J. burgers van een Middelburgse supermarkt hadden gekregen. Met de aanbieding door de commandant werd uitgedrukt, dat het gehele korps aan de snelle hulpverlening had bijgedragen. Dr. en mevr. Goedegebuure stelden het aanbod bijzonder op prijs. Ze kregen zelfs kaarten uit Friesland en een blijk van meeleven van de brandweervrouwen uit Vianen. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te!. 01670-33 85 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Nachtelijke rooftochten vanaf de molen in Tholen Het tiental had maanden voor onrust- gezorgd in Tholen, want aan de lopende band werden er inbraken en diefstallen gepleegd met daarbij nog buitensporige vernielingen. De voorkeur van de allen uit het stadje Tholen afkomstige jongens ging vooral uit naar de 's nachts onbe heerd staande openbare gebouwen zoals scholen, de ne van de voetbalvereniging, het zwembad en het industrieterrein. De Zoekweg was een veel geplaagd gebied. Uit de golf van diëfstallen die het laatste jaar bij de politie gemeld werden, zijn nu 25 gevallen opgehelderd. De buit was - zoals we steeds meldden - niet bijzon der groot wat geld betreft, maar vaak werden toch schoolpotjes voor de zen ding e.d., eet- en rokerswaren of elektri sche apparatuur zoals platenspelers, cassettes, e.d. meegenomen. De veelheid van inbraken maakten er tenslotte toch een totaal van duizenden guldens van. Daarbij kwam dan nog enkele duizenden guldens schade door vernielingen. Al geruime tijd had de Thoolse jjolitie NOSTALGISCH HOEKSTOELTJE van origineel europees eiken. Met natuur biezen zitting en gedraaide stijltjes. Markt 16-18 Scherpenisse Voorstraat 5-7 St. Annaland Advertentie IM de gevallen op een rijtje gezet en naar enig verband gespeurd. Een enkele keer waren ook sporen gevonden die naar het begin van de strohalm voerden. Veel medewerkjng kreeg de politie van de leerkrachten, de beheerder van de Spet ter en Meulvliet, enz. elk vermeend ge ring aanwijzingetje kwam onder het langer wordende rijtje te staan. Met al vast wat handvaten werd de districtsre cherche uit Middelburg ingeschakeld. Tenslotte werden tien jongens voor ver hoor opgepakt. Het waren Tholenaren en een paar Surinamers en Marokka nen. Tijdens die verhoren viel het op, hoe keihard de jongens zich opstelden. Zes van hen moesten zelfs eerst in ver zekerde bewaring worden gesteld eer ze tot hun bekentenis van hun wandaden kwamen. Drie waren al eerder met de politie in aanraking geweest. De groep bleek bij inbraken in verschil lende samenstelling te opereren. Er werd 's nachts om twaalf uur bij de mo len in het bosje verzameld. Daar be paalde de leider wie er die nacht mee zou doen aan de duistere voornemens. Dan ging men op rooftocht. De ouders wisten van dit alles niets af en de politie heeft ze dan ook met grote moeite kun nen overtuigen, dat hun zoons op die manier te werk gingen. Als het gehele gezin op bed lag, verliet zoonlief de wo ning. Dat dit nooit is opgemerkt door ouders, broers of zusters, blijft een groot vraagteken. Na de inbraak werd de buit onderling verdeeld en gewoonlijk al snel opge maakt in cafetaria's e.d.. van de gestolen waar is niets teruggevonden. In hoeverre en op welke wijze koffie, sigaren, e.d. in geld werden omgezet, is nog in onder zoek. Aan het onderzoek werd meegedaan door drie Thoolse politiemannen, twee districtsrechercheurs en politieman van de afdeling jeugdzaken, terwijl na de bekentenis de zaak in handen werd ge steld van officier van justitie mr. J. van Marion. Tot de opgehelderde inbraken behoort die in de M LK-school de Veste, de vi- sopslag v.d. Velde (waar een flink geld bedrag werd gestolen), zwembad de Spetter, de chr. mavo, kantine Meul vliet, kantine Tennisclub en Tholense boys, Ter Tolne Eben Haezer, enz. In St. Annaland 3 december huis-aan-huis actie Wat is er nodig in Polen? Koffie, thee, suiker, bloem, zelfrijzend bakmeel, maïzena, rijst, macaronie, spaghetti, vermicelli, brinta, havermout, custard, pakjes pudding, cacao, pakjes soep, bouillonblokjes, soepblokken, blikjes vlees o.a. smack., knakworst, ham droge worst, spèkblikjes, kaas, azijnextract, mosterd, vruchtenhagel, plastic flessen melk, melkpoeder, waspoeder, toilet zeep, tandpasta, shampoo, slaolie, boter in blik, vis in blik, peulvruchten, rook worsten, enz. Levensmiddelen dienen houdbaar ver pakt te zijn,. Men kan ze afgeven in alle woonkernen op het eiland Tholen: Tholen: mevr. Overberg, Jan van Blois- straat 10 (tel. 2861), pastoor A. van de Brule, markt 9 (2305), mevr. Deurloo, Markt 1 (2504). Oud-Vossemeer: mevr. Schipper, Dr. Renesstraat 11 (903), A. Hoömel, Hik- sedijk 6 (643). Stavenisse: Fam. van Rossum, Buurt weg 18(575) Een officiële opening van een gemoderniseerd bankgebouw kan voor een burgemees ter aanleiding zijn een andere kwestie in zo'n gemeenschap aan te tippen. Die gele genheid liet burgemeester T.A. Vogel van Sint-Philipsland niet voorbijgaan, eer hij de openingsgift van de Rabobank aan de snelkas verzilverde en die duizend piek wordt bestemd voor een betere bewegwijzering in de gemeente. Ondertussen had de eerste burger van de kleinste Zeeuwsche gemeente echter de ondernemers en daarvan met name de winkeliers aangespoord de geweren in te leveren op het gemeentehuis en de munitie bij de Rabobank, want veel beter is, zo was de bedoeling van de burgemeester om tot een hechte onderlinge samenwerking te komen, dan als jagers op de koopkracht van de burgers,elkaar onder vuur te nemen. Overigens legde hij wel terdege het verband tussen die opmeking en de Rabobank- vernieuwing, want als het immers ondernemers goed gaat, kan een bank er niet slecht bij varen. handen was gekomen, was er namens het gemeentebestuur toch de toezegging van de nieuwe gemeentevlag en dat zelfs St. Maartensdijk: Fam van Rooy. Bloe- menlaan 152 (2964) Scherpenisse: Fam. Hage-Jansens, Weststraat (2493). Poortvliet: Mevr. Donken, Lange Zandweg 2 (365) De coördinatie berust bij dhr. v.d. Brule, mevr. Deurloo en dhr. Hommel. De werkgroep wil wat meer kerstvreugde en vrede in Polen brengen met deze actie. Wie niet in natura, maar financieel wil helpen, kan een bedrag overmaken op banknummer 36.26. 03.006 of postgiro 490.835 van de Rabobank Tholen met de vermelding Tholen voor Polen'. St. Annaland Voor deze actie was er in St. Annaland al besloten tot een huis-aan-huis inzame ling op donderdagavond 3 december. Dhr. M.C. Polderman had hiervoor het initiatief genomen na contacten met het Roncalli College in Bergen op Zoom, die al langer met hulp aan Polen bezig is. Half december vertrekt er een grote vrachtwagen waarmee ook de opbrengst van de inzameling in St. Annaland naar Polen gaat. Dat Oost-Europese land maakt een moeilijke tijd door. Lange ri jen voor lege winkels. Aan de meest eenvoudige produkten is gebrek. De dagelijkse voedselvoorziening kampt met grote problemen. Het voedseltransport gaat naar Kos- trzyn, 40 km van de grens met Oost- Duitsland. De burgemeester van deze Poolse plaats zorgt samen met een arts, sociaal werkster en een pastoor voor d' verdeling.. In St. Annaland gaan do derdagavond 3 december vijf groepen op pad om voedsel e.d. in te zamelen. Het organisatiecomité bestaat naast dhr. Polderman uit W.A. Boogaard, J.J. Burgers, W. Heijboer. J.C."Kooijman en J. Vroegop. Een boot liep vast 0 Zaterdag wordt de stoomboot verwacht 0 Fliplandse burgemeester loste schot voor middenstandsboeg 0 Oesterschelp schoot in de beroe- penroos 0 Voorzitter Moerland heef kruis- kogels verschoten Nieuwe Fliplandse predikant houdt kruit nog droog 0 Bedrijfsvoorlichting droeg eerste munitie 1982 aan 0 Waarom geen kogels benut om een Zeeuws verpleeghuis in Tho len te bouwen 0 Thoolse jeugdbende het haasje 0 Met volksdansen en gym voor ou deren plezierig prijsschieten 0 SPS en WHS raakten evenals dammer Jan Moerland het mid den van de roos 0 Dat er nog heel wat meer losse flodders de lucht zijn ingegaan, kan men lezen op de vele pagina's in deze Eendrachtbode 0 EEN VROLIJK METGEZEL IS EEN TREKPAARD OP EEN LANGE MARS Dit nummer bestaat uit 24 pagi na's De openingstijden voor de sinterklaas inkopen zijn aangegeven van gemeen tewege onder de rubriek Tholenderwijs. In vrijwel alle kernen, behalve Stave nisse worden winkelakties georgani seerd door de plaatselijke midden standsverenigingen. Daarbij worden door de organisatoren prijzen beschik baar gesteld, die een behoorlijke waarde vertegenwoordigen. Bovendien kan men ook nog sparen op benzine. "Geld speelt geen rol", zo begon burge meester Vogel donderdagmiddag in het nieuwe Rabobankinterieur te midden van een schare genodigden zijn toes praak. Daarmee citeerde hij dan de be kende striphoofdfiguur Ollie B. Bom mel.In oude tijden vervulde het geld in derdaad geen rol. Men leefde toen nog in de primitieve ruilmaatschappij. De eerste functie van geld was die ruil soe pel te doen verlopen, dus de ruilmid- dejfunctie. De tweede hoofdmoot werd de rekeneenheid. Tenslotte is de afge leide functie van het geld de mogelijk heid van kasvoorraad. Geld kan men lenen of uitlenen.De basisfunctie van een bank, ook van de Rabobank. Daar om is de bank ook niet meer weg te denken uit het maatschappelijk en eco nomisch leven. Het gemeentebestuur, zo vervolgde burgemeester Vogel, is blij met deze modernisering. Niet alleen vanwege het goede buurmanschap, maar omdat de Rabobank ook niet weg te denken is uit het maatschappelijk en economisch leven van Sint- Philipsland. Namens het gemeentebestuur dan ook gefeliciteerd met deze heropening en het is goed daarbij het gemeentebestuur te betrekken, vond de heer Vogel. Het was immers eens een burgemeester, Friedrich Raiffeisen, die de grondlegger was van het huidig Rabobankgebeuren, Een burgemeester van het platteland. Vandaar! Burgemeester Vogel hoopte dat de Rabobank nog meer dan voor heen haar steunfunctie in Sint-Philips land zou kunnen vervullen. Op bepaal de punten lopen de belangen van bank en gemeente parallel en daarom breng ik nog enkele zaken naar voren, die me na aan het hart liggen zei burgemeester Vogel. Daarbij gaat het om twee soorten bank-klanten. De burgemeester zei niet zozeer te doe len op de voor de bank ook wel belang rijke particulieren en de niet minder belangrijke pijler, de landbouw, maar het oog meer te richten op middenstand en industrie. Het gaat beide onderne merssectoren niet zoals het zou moeten gaan. Daaraan zouden we gezamenlijk toch iets moeten doen. Dat is dan im mers een algemeen belang. ft1* Wat de middenstand betreft verdriet het me te moeten constateren, zo zei de burgemeester, dat men etierzijds wel aardig wat afweet van concurreren, re clame maken en moderne koopmetho den, dat het ook niet ontbreekt aan durf, inventiviteit en zakelijkheid, maar dat men als ruziemakende jagers niet schiet op het wild, maar op elkaar. Straks lo pen ze allemaal mank en moeten wij onze boodschappen buiten het dorp ha len. Ik zou over uw bankhoofd heen, in de beeldspraak blijvende, willen zeg gen: lever je geweren in op het gemeen tehuis en je kogels bij de Rabobank en zoek met elkaar een gemeenschappe lijke vijand. Als men die niet ziet zitten, wil ik hem wel aanwijzen, zo besloot burgemeester Vogel het middenstand saandeel van zijn toespraak. Een tweede ondernemersaangelegen heid, die op de Rabobankopening door burgemeester Vogel aan de orde werd gesteld sloeg meer op het industrieter rein. Daartoe moet het gemeentebestuur zelf eerst het hoofd buigen, vond de heer Vogel, want we hebben er niet veel van gemaakt. Het mag de naam industrie terrein nauwelijks dragen. Daar zal wat aan gedaan moeten worden. Hopelijk gaat de gemeenteraad bij de komende begrotingsbehandeling goed beseffen - en dat ook uitspreken - dat dit een zeer zere plek is. Het zal geld en inspanning kosten. Ook verandering van instelling en mentaliteit. Of men moet pendelen als iets gewoons aanvaarden. Misschien zelfs van hét standpunt uitgaan, dat er toch niets aan kan veranderen. Maar dit laatste hoort niet bij de instelling van een Fliplander. Ik roep de medewerking van uw bank in waar nodig en mogelijk uw steun te verlenen, zo besloot burge meester Vogel die zijn toespraak af rondde met éoede bankzaken en een goede toekomst in het gerenomeerd pand toe te wensen. Hoewel de burgemeester nog met lege Burgeneester T.A.Vogel kreeg ter gele genheid van de heropening van de Rabo bank in St.Philipsland duizend gul. den als aanzet voor een bewegwijzering in de gemeente. Rechts directeur A.W.Beurkens. op een formaat van 1.50 x 2.25 meter. Alleen was het product nog niet gereed, zodat het geschenk nog volgt. Daarna was er een snelkasmutatie, waardoor de burgemeester een bedrag in ontvangst mocht nemen voor de bewegwijzering in de gemeente en om de ontvangen som nog wat te laten groeien, tot de bestelling kan worden uitgevoerd, deponeerde de heer Vogel het bedrag meteen weer in de veilige bankhanden(kluis), waar de ste vige rentevoet meteen ingaat... Terwijl de genodigden al meteen bij de Advertentie IM ontvangst koffie met een gebakje was gepresenteerd, sprak de vice voorzitter van het bestuur der plaatselijke Rabo bank, de heer C., van de Berge het wel komstwoord. Daarbij richtte hij zich in zonderheid tot burgemeester en mevr. Vogel, wethouder Kosten, vertegen woordigers van de Rabobank Neder land en directieleden van het regiokan toor te Bergen op Zoom. Hij wees er op, hoe het bestuur voor heropening meer op het thema "kijken" lag dan op het spreken.Ondertussen wilde de heer Van de Berge wel graag vast dank brengen voor de ontvangen bloemstukken en andere vormen van belangstelling, die waren ontvangen. Hij wees er op, hoe deze modernisering van de bank nodig was, niet alleen gericht op de toekomst van nog meer automatisering, waartoe de aanvangsapparatuur al binnen was, maar ook omdat het zowel voor het pu bliek als voor de medewerksters en me dewerkers wat rommelig en rumoerig aandeed. Dan moet je als bestuur op zeker moment toch door de wat zure kostenappel heenbijten, om anders niet de kans te lopen met de gebakken peren te blijven zitten, zo vervolgde de heer Van de Berge de fruitige beeldspraak, waarom hij de clientele dan ook geen appelen voor citroenen wilde verkopen. De interne renovatie was ook riodig om bij te blijven. De vice-voorzit'ter hpopte dat het geruime tijd voor velen aan de eisen zou kunnen voldoen om vervol gens daïlk te brengen aan allen die hun medewerking verleenden aan de tot standkoming van verbouwing en mo dernisering. Daaronder het gemeente bestuur. Als het spreekwoord luidt dat gemeentelijke molens langzaam malen en de wat negatieve gedachte hangt dat ambtenaren niet de vlugste werkers zijn, kan het in dit geval zeker worden weer legd, zo verzekerde de heer Van de Berge. Dank werd ook gebracht aan ar chitect Tuijnhof uit Vlissingen voor het ontwerp.de Rabobank Nederland pu- bliciteitsman en adviseur Van Beersum, aannemersbedrijf Ligtendag, waarvan de directeur ook voorzitter van de bank is. Dat betekent voor hem een extra puntje op de i. zo meende de vice-voor- zitter. Dank eveneens aan Deltatech niek,Kramers stoffeerderij en interieur verzorger fa. Winter te Odijk. Het ontwerp kwam tot stand na veel wikken en wegen, na heel wat overleg rrfet de Rabobank-bouwkundig adviseur en toen het eenmaal tot uitvoering kwam, moest de directie en verder per soneel zich nogal eens behelpen, maar was evenzeer bereid tot aller medewer king en extra inspanning. Namens de bank overhandigde de heer Van de Berge aan de burgemeester de cheque ter verzilvering voor de wegwij zers en kreeg mevrouw Vogel een fees telijk bouquet. Het interieur van het Babobankgebouw onderging inderdaad een metamorfose. Voorheen botste men als het ware direct tegen de loketten op. Nu maakt het een Vervolg op pag. |3

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 1