lijk is. Deze kennis achtten zij onmisbaar voor het doeltreffend bestrijden van de nood en het lenigen van de na een ramp optredende ellende. Overtuigd door de Amerikaanse collega's werd reeds eind februari met het onderzoek begonnen. P. W Kalkivijk: Organisatie en tactiek bij het herstel en Het Deltaplan RW. Kalkwijk (1911), sinds 1936 werkzaam bij Rijkswaterstaat Technisch hoofd ambtenaar bij de Deltadienst, Directie Deltaweken Zuid. (Helaas zijn de verdere persoonlijke gegevens uit het archief van het ministerie van Verkeer en Waterstaat verwijderd). In de jaren kort na het herstel van de dijken verscheen van zijn hand 'De strijd tegen het water' en schreef hij een tweetal artikelen in het Weg en Waterbouw, getiteld: 'De landaanwinning in het Zuidersloe' en 'De indijking van het Dijkwater'. Dat waren ongetwijfeld cle reden voor de redactie om zijn medewerking te vragen. Ook de aanbeveling van medeauteur Metzelaar heeft hiertoe zeker bijgedragen. Hij beschreef uitvoerig het enorme voorbereidende werk in de, soms lang lijkende, aanloop tot de dijkdichtingen. Achteraf stelt hij vast dat zonder het gedegen voorbe reidend werk de dichtingen wellicht zonder succes waren gebleven. In zijn verslag en visie over het voltooide en onvoltooide deel van het deltaplan stelt hij dat: "ver korting van de frontlinie langs de Noordzee en cle zeearmen een gebiedende eis is". W. Metzelaar: Het dijkherstel Willem Metzelaar, Waterstaatkundig Hoofdambtenaar le klasse. Werkzaam bij de Deltadienst. Willem Metzelaar, geboren in 1908, voltooide zijn studie weg- en water bouwkunde aan de Haagse MTS in 1927. Als waterstaatsman heeft hij van 1931 tot 1952 meegewerkt aan de aanleg van het Amsterdam-Rijnkanaal. Hij had in de laatste fase de leiding van de sluisbouw bij Tiel. Ing. Metzelaar werd ook 'rampenman'. In de winter van 1944/45 hielp hij met 4000 man en 100.000 zandzakken de Betuwe tussen Tiel en Gorinchem droog te houden. In 1945 stond hij aan het waterfront op Walcheren en in 1953 werkte hij aan het dijkherstel op Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland. In het Handelsblad van 1 september 1954 werd het extra nummer van het Polytechnisch tijdschrift van 14 augustus 1954 over de watersnood en rampherstel besproken. Een van de beste hoofdstukken, aldus de recensent, is - het spreekt bijna vanzelf - de geschiedenis van Schouwen- Duiveland, geschreven door de man, die daar in cle roemvolle dagen van de grote dijkdichtingen 'met zijn neus bovenop zat', de heer W. Metzelaar. Vanwege zijn grote kennis van zaken en zijn vermogen er interessant en boeiend over te vertellen werd hij in 1957 tot hoofd van de afdeling voorlichting van de Deltadienst benoemd. Tot zijn pensionering in 1973 bleef hij deze functie bekleden. "In een 'technisch knap' opstel wordt het gigantische werk van de dijkdichtingen met al zijn ups en downs opnieuw tot leven geroepen", aldus het commentaar in de Zierikzeesche nieuwsbode bij de presentatie. W. Metzelaar. (Coll. Gemeenterachief Schouwen-Duiveland. Zierikzee). 116

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 2003 | | pagina 6