Stormvloedkering dicht door hoog water Zeeuwse boekenprijs Containerterminal is noodzaak’ Kerstman bezoekt Goes Zeeuwse gemeenten karig met financiële hulp aan buitenland Tot 50% korting op alle kerst- artikelen Friese auteur wint r r a JAAR k Voordeel Lf zie pag. 4 S I aarends goes Wat doen we dit jaar met kerst? Jongen met hand onder trein Dronken man rijdt tuin in 50% KORTING B Weekkrant voor de Bevelanden Zuibamerikaans I jlllffllllri Luegener huls-aan-huiskranten Autoschade? Baarends helpt u weer op weg. De schuiven van de Oosterscheldekering gingen dit jaar voor het eerst dicht. (foto: Ruben Oreel) (foto: Dennis Rijsbergen) autorijden zonder rijbewijs VANAF 27 DECEMBER BreedUit 23 Regio Kerst 21 Woensdag 24 december 2003 WK 52 Advertentieverkoop: (0113) 274 000 Redactie (0113) 274 020 Bezorgklachten: (0113) 274 093 I Leger des Heils bereidt zich voc Kossemisse, een fermieljefeest vol licht en wearmte The Deep River Quartet meer dan jazz en gospel Het lijkt erop dat thuisblijven dit jaar populair is. Met de slechte economie en de hoge europrij zen vinden de meeste mensen uit eten te duur en blijven ze lekker thuis. GOES - De Goese binnenstad is gereed voor Kerstmis. Het centrum is versierd met den nenbomen en kerstmannen, en de etalages staan vol met dure cadeau-ideeën. De kledingwin kels pakken groots uit met chi que feestkleding. Alles lijkt klaar voor gezellige kerstda gen. Maar: wat doen we dit jaar met kerst? Samen geven de Zeeuwse gemeenten iets meer dan honderdduizend euro uit aan projecten in ontwikkelingslanden en Oost Europa. Dat is achtentwintig cent per inwoner, terwijl de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten de vuistre gel van vijftig cent heeft neergelegd. Helemaal onderaan de lijst staat de gemeente Kapelle, die behalve een culturele stedenband, geen geld uittrekt voor projecten in andere lan den. Vlissingen en Goes tasten het diepst in de buidel, maar alleen Vlissingen heeft een budget dat landelijk enigszins iets voorstelt. Dat blijkt uit een inventarisatie van het Cen trum voor internationale samenwerking COS. Geen tijd, geen geld en niet belangrijk vinden de gemeenten. En dat baart het COS grote zorgen. KRABBEND1JKE - Een zes tienjarige jongen uit Krabben- dijke is donderdagochtend op het station in zijn woonplaats met zijn hand onder de trein ge komen. De jongen stond op de binnenkomende trein te wachten toen hij zijn evenwicht verloor. De jongen viel tussen het perron en de bijna tot stilstand gekomen trein en kwam daarbij met zijn hand onder een wiel. Zwaar ge wond aan zijn hand is de Krab- bendijkenaar naar het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes ge bracht. Door het ongeluk reden een uur lang geen treinen tussen Bergen op Zoom en Kruiningen. Het COS wilde van de gemeenten graag weten waarom die zo weinig geld in ontwikkelingssa menwerking steken. Te weinig tijd en geld, liet Goes weten. Kapelle en ook Middelburg vinden het niet belangrijk genoeg om er geld voor vrij te maken. Middelburg trekt er vanaf 2004 geen cent meer voor uit. Ook Noord-Beveland bezui nigt de post internationale samenwerking ko mend jaar helemaal weg. De gemeente Reimers- waal trekt alleen de portemonnee open als de in vestering ook belang voor de gemeente heeft. Volgens P. van Vooren van het COS heeft het weinig zin om te bezuinigen op ontwikkelings samenwerking. "In een gemeente als Middel burg gaat het om twintigduizend euro. Op het hele budget is dat heel weinig geld." Lichtpuntje vindt Van Vooren dat de provincie juist meer geld beschikbaar maakt. MIDDELBURG - De aanleg van de Westerschelde Contai ner Terminal (WCT) in Vliss- ingen-Oost is absolute nood zaak. Die conclusie wordt ge trokken in het rapport dat is opgesteld door het Zeeuws be drijfsleven. Voorzitter van de Kamer van Koophandel L. van Gelder overhandigde het rap port afgelopen vrijdag aan de Commissaris van de Koningin W. van Gelder. neuzen juist toegenomen. Ook zonder containerterminal van vijf procent behaald. Maar volgens Van Gelder zijn die cij fers slechts een momentopname. "Er moet gekeken worden naar de lange termijn. Als we hier de De discussie van een containerterminal op industrieterrein Vlissingen-Oost is weer opgelaaid met het rapport van Zeeuwse ondernemers. laan van de laatste boodschap pen en cadeautjes, vonden heel wat mensen nog de tijd om met de kerstman op de foto te gaan, (foto: Jaap Wolterbeek) ven, en de maatschappelijke noodzaak van het aanleggen van de WCT is nog steeds niet aan getoond." Op het hoogtepunt van de storm werd bij de kering een waterstand van 3,23 meter boven het gemid delde zeeniveau gemeten. In Vliss ingen bereikte het water zelfs een zeven centimeter hogere waters tand. Door het woeste weer werd het fietsvoetveer tussen Breskens en Vlissingen voor enkele uren uit de vaart genomen. En ook de paral lelweg van de Brouwersdam ging dicht.De hoge waterstand werd veroorzaakt door het samenvallen van enkele omstandigheden. Zo stond er een wind van bijna wind kracht tien, in combinatie met de noordwest windrichting en de vloed. De laatste keer dat de kering dicht ging, was in oktober 2002. Toen bereikte het water een stand van 2,55 meter. Sinds 1986 toen de kering in gebruik werd genomen, zijn de schuiven maar tweeëntwin tig keer gesloten. Het waterschap Zeeuwse Eilanden stelde zondag op verschillende plekken dijkbe waking in. Afgezien van overlast op bruggen, een enkele ondergelo pen kelder en wat afgewaaide takken, bleef Zeeland een flinke stormschade bespaard. Goes Lange Kerkstraat 44 UNITED COLORS OF BENETTON. MIDDELBURG - De Friese schrijfster Annejet van der Zijl won vorige week de eerste Zeeuwse Boekenprijs met haar biografie Anna, het leven van Annie M.G. Schmidt. De jury koos voor dit boek omdat hierin voor het eerst ook de Zeeuwse jeugd van Annie Schmidt uitge breid aan de orde komt. Van der Zijl won een foto van kunstenaarsduo Anda van Riet en Karina Leijnse. De Zeeuwse Boe kenprijs is een initiatief van het Zeeuws Tijdschrift (ZT). Dat wil voortaan elk jaar een boekenprijs uitreiken. In aanmerking komen recente boeken die geschreven zijn door Zeeuwen of boeken die over een Zeeuws onderwerp gaan. De prijs wordt alleen uitgereikt aan nog in leven zijnde auteurs. Anders was de prijs gegarandeerd naar Hans Warren gegaan, zei ZT- hoofdredacteur Paul van der Vel de vrijdag tijdens de uitreiking in de Zeeuwse Bibliotheek. Directe aanleiding voor de Kamer van Koophandel, MKB Zeeland en BZW Zeeland om het rapport op te stellen is de uitspraak van Provinciale Staten februari 2004 over de eventuele aanleg van de WCT. Het rapport toont het nut en de noodzaak van de WCT voor Zeeland aan. De Raad van State achtte dat eerder niet bewezen. Het rapport stelt dat een contai nerterminal de beste garantie is voor nieuwe werkgelegenheid en behoud en uitbreiding van indus triële activiteiten. Verder zou zon der de WCT de logistieke functie van Zeeland op de tocht komen te staan. Volgens cijfers van het overkoe pelende havenbedrijf Zeeland Se aports is de goederenoverslag in Joosten Minicruiser Dorpsstraat 12, Heinkenszand tel.: 0113-567205 'S-HEERENHOEK - Een twin tigjarige automobilist uit Hein kenszand reed vorige week donderdag dwars door de om heining een tuin in van een wo ning op de kruising Heinkens- zandseweg-Nassauweg in 's- Heerenhoek. De man had te diep in het glaasje gekeken en hij had geen rijbewijs. De brok kenpiloot kreeg daarom een proces-verbaal aan zijn broek. PARTY NIGHT open vanaf 00.30 uur Annejet van der Zeijl. (foto: Jaap Wolterbeek) EUROPA1UIN Chique Bij Dick Visser (35) zijn de plannen al duidelijk als hij met volle tassen uit een sportwinkel komt. Hij gaat er wel op uit, "Ja, ik ga met mijn vrouw op winter sport. Maandag vertrekken we met de bus naar Oostenrijk. We blijven ruim anderhalve week weg, dus ook met oud en nieuw zijn we niet thuis. Maar daar vie ren we wel kerst, net als ieder jaar. Lekker eten in een chique restaurant, en we geven elkaar een mooi cadeau. Maar verder gaan we gewoon skiën hoor, want daarom zijn we daar." Cliché Zo ook Christel Roose (39), sjouwend met een grote rieten ladekast. "Heel cliché vieren we kerst met alle ouders. Eerste kerstdag bij mijn ouders, tweede kerstdag bij ons. Voor de kinde ren kopen we cadeautjes, de vol wassenen trekken lootjes. Mijn dochter is eerst nog de 24e jarig, dus dat is allemaal heel druk." Esther van Ham (26) noemt haar kerstplannen zelf "heel stan daard. Donderdag bij mijn ou ders, vrijdag bij mijn schoonou ders. We gaan niet naar de kerk en we doen ook niets aan ca deautjes. We gaan gezellig spel letjes doen, en misschien nog wel even wandelen, langs het strand. Lekker knus.” Hipocriet De 56-jarige Ad Kloos heeft wel hele bijzondere plannen. "We gaan verbouwen in huis. Er komt een nieuwe badkamer. Waarom we dat juist met kerst doen? Om dat de mensen die het werk moe ten doen dan vrij zijn, lekker strategisch nietwaar? Er komt wel familie op visite, maar het is dit jaar wel iets anders dan ande re jaren. We doen nu ook niet aan cadeautjes. Ik ga ook niet naar de kerk. Ik ga nooit naar de kerk, ook niet op zondag. Dan moet je dat ook niet met kerst doen, dat vind ik zo hypocriet!" de havens van Vlissingen en Ter- mondiale ontwikkelingen niet volgen, betekent dat een terugval voor de containerindustrie van werd net als vorig jaar een groei Zeeland." Tjeu van Mierlo van de Zeeuwse Milieufederatie zegt zich voorlo pig nog geen zorgen te maken. "Er is nog geen duidelijk onder zoek gedaan naar de alternatie- GOES - De kerstman liet zich niet door storm en regen weer houden om Goes te bezoeken. En hoewel het winkelend pu bliek het druk had met het ins- rvjé. s" VLISSINGEN - Een flinke storm en de hoogste waterstand in zeven jaar en dus gingen afge lopen zondag de schuiven in de Oosterscheldekering dicht. s SL In* Kijk ook op.wwwMosthadeièam.nl Door Denise Veldsink (advertentie) As-X 'X'S' Door Denise Veldsink MM (advertentie) De nieuwe minicruiser w GOES, NIEUWE RIJKSWEG 2D, 0113-215395, DONDERDAG KOOPAVOND A l AUTOSCHADETEAM Magbalenastraat II 4461 AL Goes 10(0113-215436 cnoo Kijk 31 december in De Bevelander voor de winkel r- www.friinicruiser.nl Scottweg 2 (De Poel II) 4462 CS Goes Tel: 0113 -215567 Fax: 0113 250251 CAFf -“eNSiotA Hoofdstraat 67 Ovezande 0113-655040 Woensdag 31 december op een groot deel van de collectie all« «eizoemn groen 5 e Bevelander van het jaar verkiezingen, en win een heerlijk weekendje weg in een park van Roompot Vakanties! Vrijdag 26 december SURRENDER aanvang: 21.00 uur entree: 5,- Open vanaf 16.00 uur KEL /Fl De grootste rijbewijsvrije auto ooit! GEEN rijbewijs nodig, GEEN wegenbelasting, GRATIS rij-instructie Mi

Bevelander | 2003 | | pagina 1