7 13 15 15 i 10 en 11 inloophuis voor kankerpatiënten europaJuin 19 15 Koningin opent opslag kernafval 19 o o rijft het hof? Laatste afscheid van racer Slabbekoorn Miele TIENTALLEN DODE VISSEN EN VOGELS Zuidamerifcaans Bfs '5 O O ^taurant MOTORCOUREUR VERONGELUKT TIJDENS RACE n KEUKENS BADKAMERS Dick Krijger naar EK WCT als inspiratiebron HM I komt rieve van ‘t Latijnse woord “ripa” dat a “oever, steile ExpresZó (dirrom zó) Reagere? Schrief naè expreszo@zeelandnet.nl Vogels met botulisme worden opgevangen in De Mikke. Felicitatiepagina Colijnsplaatse dagen CV i r Mogdalenostroat II 4461 AL Goes tel. 0113 - 2.15 436 ■IHl Met ingang van woensdag 24 juli is ons kantoor op woensdag gesloten Het is wel mogelijk de kranten af te halen op de begane grond. ra oe ZO ziet de tempel die in Colijnsplaat gaat verrijzen er ongeveer Naar verwachting grijpen milieu organisaties de opening door de ko ningin aan om tegen de opslag van het nucleaire afval en het transport er van te demonstreren. Nehalennia was oorspronkelijk een Keltische of Germaanse go din die scheepvaarders be schermde. De Romeinen intro duceerden haar in hun kabinet van góden uit strategische over wegingen. In Zeeland was de verering klaarblijkelijk groot want de provincie is dé vind plaats van fragmenten van Nehalenniatempels en -altaren. Vermoedelijk heeft op het in de zeventiende eeuw verzwolgen eiland Orizant een Nehalen- niatempel gestaan. In 1998 kwam een clubje liefheb bers bijeen. Er moest een tem pel in Colijnsplaat komen. Een stukje grond op de Druppel aan de Visserijweg is nu de aangewe zen locatie. “In oktober kan waar schijnlijk de bouw beginnen”, zegt Jansen. Aanvankelijk werden de kosten op drie ton geschat maar met besparende maatregelen kan met 250.000 euro worden vol de top te vinden. Begin negentiger jaren begon de racer uit ‘s-Heer Abtskerke zijn carrière in de Supersport 600 Streetparade in Middelburg staan. “We pakken zelf veel din gen aan. En de docenten en leer lingen van het Nehalennia Col lege in Middelburg helpen ons met bouwen.” Archeologisch tekenaar Harry Burgers van de Vrije Universiteit van Amsterdam, heeft de tempel op papier gereconstrueerd. Jan Rolloos zorgt als bouwmeester sa men met de plaatselijke aannemer voorde uitwerking. De tempel is een waarheidsgetrouwe reconstructie. Het gebouwtje wordt vier bij vier me ter. Er verrijst een zuilengalerij met twintig zuilen die uit het buitenland worden geïmporteerd. "En we willen originele Romeinse dakpannen en vloerdelen gebruiken.” Het is de bedoeling dat voorbijgan gers door glazen platen ten allen tijde E O) O *1 TV-kok Lonny naar Colijnsplaat der maakte vorige week maandag een einde aan zijn ambities. Slabbekoorn verloor de macht over het stuur en botste tegen een banden stapel. In kritieke toestand werd hij naar het ziekenhuis in Heus- den-Zolder vervoerd waar art sen tevergeefs voor zijn leven vochten. rand” betekent, en dat is wee de basis van ‘t Duitse “reiben" “wrijven of raspen”). Daè bestaèt ók een verwantschap mie ‘t Griekse “rhipe” mie de betekenisse van “snelle bewe ging”. En mie een rieve bin je as 't waere vlug over de grond an ‘t krauwen. Dus dat kan kloppe. Nobelweg 2-38 Goes (naast Zeelandhallen), telefoon 0113 - 270 695, e-mail info@debel.nl, www.debel.nl E 3 SC Z5 <D <u x- ca Op het hoogst van de zomer zijn onze prijzen extra laag. Tuinplezier wordt wel heel voordelig met grondige kortingen op tuinmeubilair, potterie, planten en sfeerartikelen. Kom profiteren! M O OI WEER --- (laverblad BORSSELE - Koningin Beatrix komt op dinsdag 30 sep tember naar Zeeland om op het industrieterrein Vlissingen-Oost het nieuwe gebouw voor de opslag van hoog radioactief afval te openen. Het kernafval dat daar de ko mende honderd jaar opgeslagen wordt, komt van de twee Neder landse kerncentrales in Borssele en Dodewaard en twee onder zoeksreactoren in Petten en Delft. De wanden van de opslag zijn 1,70 meter dik om alle stra ling binnen te houden. Boven dien is het pand bestand tegen rampen als aardbevingen, over stromingen en explosies. Zelfs een neerstortend vliegtuig zou het pand moeten kunnen weer staan. Het eerste radioactief afval wordt in november opgeslagen. De veiligheidsmaatregelen zijn op 30 september extra streng. COLIJNSPLAAT - Nog dit najaar start de bouw van de Nehalenniatempel in Colijnsplaat. Dat zegt A. Jansen van de stichting Nehalennia. De reconstructie van de tempel waar in de oudheid de Zeeuwse godin werd aanbeden, kost 250.000 euro. ‘S-HEER ABTSKERKE - De 36-jarige motorcoureur Arno Slabbekoorn uit ‘s-Heer Abtskerke is afgelopen zaterdag in Middelburg gecremeerd. Slabbekoorn ver ongelukte vorige week tijdens een race op het circuit van Zolder in België. Slabbekoorn was geen onbe kende in de racewereld. Hij heeft in verschillende klassen gereden en was daar veelal in volgens de “Schriefwiezer” wor 'f Nederlandse “naar" en ‘t Bevelandse “ni”, bevoorbeeld as “naè” eschreve. Toch pas ik ‘t af en toe een bitje an om ‘t leesbaer te ouwen. in de tempel kunnen kijken. Op bepaalde tijden is de tempel geopend voor het publiek. Jan sen: “Er komen informatie borden te staan en we willen er exposities houden.” De Europese Unie heeft een flinke duit in het zakje ge daan omdat het project vol gens haar van grote toeris tische en historische waarde is. Om hoeveel sub sidie het gaat, kan Jansen niet zeggen. “We hebben nu ruim twee ton en hebben I nog vijftigduizend euro no- I dig.” Maar Jansen verwacht geen problemen om de laat ste centen binnen te halen. Halverwege 2004 moet de tempel klaar zijn. Advertentieverkoop: (0113) 274 000 Redactie: (0113) 274 020 e Bezorgklachten: (0113) 274 093 www.de-bevelander.nl W „h, klasse. Via de Supersport 400 belandde Slabbekoorn in het Cup-race-circuit. Eerst in de Suzuki 600, later in de Suzuki 750 GSX-R Cup. De laatste drie jaar reed de coureur in de Superstock klasse. Vorig jaar schreef hij nog twee over winningen op zijn naam, in As sen en in Oss. De race op het circuit van Zol- Ir “hroos prooten” gebruüke oans in de fermielje om an te geven da iemand een typisch Zeêuws woord op z’n Nederlands uütspreekt, óf de Zeêuwse uutspraek van bepaalde letters verkeerd om vertaelt. (Zo wor de "ij” in ‘t Zeêuws as een “ie” uutesproke, mè a je dat te varre of verkeerd deurvoert krieg je dien gen as “er zit een vlijg op de spijgel".) GOES - De ziekte botulisme steekt weer de kop op. In de Grote Waterleiding tussen Goes-Zuid en Kattendijke en in de Veerse Kreek bij Veere zijn tientallen vogels en vissen ten prooi geval len aan de bacterie. Botulisme gedijt goed in stilstaande wateren bij hoge temperaturen en weinig neerslag. Volgens Sandra Minneboo, woordvoerster van Waterschap Zeeuwse Eilanden, is de kans groot dat ook andere Zeeuwse binnenwateren met botulisme te maken krijgen. “Wat dat betreft zien de weers-verwachtingen er niet goed uit.” Zolang er geen flinke re genbuien vallen, is er weinig zuur stof en stroming in het water en blijft de bacterie zich goed ontwikkelen. Botulisme is dodelijk voor dieren maar vooralsnog is er geen gevaar voor de mens. “De wateren waarin botulisme is geconstateerd, zijn geen zwemwater. We adviseren wel om niet te vissen in de betreffende waterlopen.” Mocht de bacterie op duiken in zwemwater dan is het de provincie die maatregelen moet ne men, zegt Minneboo. Medewerkers van het waterschap houden iedere dag een inspectieronde. Dode vissen en vogels worden uit het water ge haald omdat de kadavers de groei van de botulismebacterie bevorde ren. Alleen al in deVeerse Kreekheb- ben al ruim vijftig eenden het loodje gelegd. Zieke vogels worden naar de vogel- en egelopvang De Mikke in Middelburg gebracht. Het water schap roept mensen die zieke vissen en vogels hebben gezien op dit te melden via telefoonnummer 0113- 241000. Als de watervogels besmet zijn met botulisme, worden ze traag, laten ze hun nek hangen, lig gen ze laag in het water en verstop pen ze zich vaak op beschutte plek ken, zoals in het riet. Zieke vissen zwemmen aan de oppervlakte, happend naar lucht, aldus Minneboo. ^NSIBIBUO^ Me ofesproke da me in de vekansie oallemille wee Zeêuws proate, want sint a oanze dochter naè schole gaet, proat ze steeds minder Zeêuws. Dat vinne me jam mer. Want daèmie gaet er een stiksje van oanze eigen cultuur verlore waèr a me best hroós op bin. Me probere eur en d'r broertje toch nog zovee meugelijk Zeêuws te leren, zodat ‘r toch nog een klein bitje van bewaerd bluuft. Gelukkig is de Bevelander ok hroós op ‘t Bevelans. Om d’n are weke mag ik nog steeds mien belevenissen mie ut Zeêuws van noe op schrieve. Dat doe’k in 't Zeêuws zoas a ik dat proate: in 't West Zuud- Bevelans, opeschreve mie een eigen systeem dat a van de Zeeuwse Schriefwiezer* ofeleid is.Me vekansie. En dan ‘ou ik 'r van om lekker niks te doen: in m’n ligstoel onder de neuteboom mie een boek en de boel lekker de boel laète. Voe de afwisselienge vervang ik dat boek dan nog wè ‘s deur een kruüswoordpuzzel. En daè kun je zelfs nog Zeêuws van opsteke.... “Een tuingereedschap van 3 letters” most ik De êêste en leste letter ‘oa ‘k i, dus zó moeilijk kon dat nie weze. ‘t begon mie een “R” en eindigden mie een “F", mè ik kon d'r niks aers van maèke dan een “rijf". Dat staèt natuurlijk nie, dat liekt op een Zeêuw die a “hroos proof’**. Toch bleek ‘t te kloppen. Daè è’k de woordenboeken dus wee mè ‘s op nae ‘esloge.“Rijf” is een gewoon Nederlands woord, en ‘t betekent “houten hark”. Noe binne voe mien oalle "harken” die a je in de tuün gebruükt rieven, dus nie allenig de ‘oute. Die a je buüten de tuün tegen komt noem ik glad aers. Volgens mien etymologisch dialectwoordenboek GOES - De stichting Palazzoli opent dit najaar ook in Goes een inloophuis voor kankerpatiënten en hun naasten. Er bestaan al dergelijke huizen in Oost-Souburg, Terneuzen en Hulst maar, zo zegt coördinator C. Geysen, de stap voor patiënten uit Beveland om naar Walcheren of Zeeuws Vlaanderen te komen is te groot. Het inloophuis is naast de medische zorg van artsen en ziekenhuizen een aanvulling doordat vrijwilligers en lot genoten een luisterend oor bieden. "We zijn een steun punt voor mensen met kan ker of die kanker gehad heb ben en voor mensen uit hun omgeving”, legt Geysen uit. Bezoekers treffen er lotgeno ten en kunnen aan elkaar hun verhalen of tips kwijt. Ook kunnen ze een persoon lijk gesprek aangaan met een van de vrijwilligers. Verder geeft het inloophuis yoga- lessen, creatieve middagen, rouwbegeleiding, lezingen en informatie. “Het inloophuis is niet, zoals de naam misschien sugge reert, een dolle boel maar een steunpunt waar men veel rust en privacy heeft. En we gaan niet op de stoel van de arts zitten, wij bieden steun en hulp in de verwer king. Ook aan familieleden van kankerpatiënten.” Het eerste inloophuis werd drie jaar geleden op Zomer op Noord-Beveland Walcheren geopend met het doel om voor de hele provincie te functioneren. Inmiddels heeft de stichting haar beleid aange past. Cijfers tonen aan dat ruim zeventig procent van de onge veer negenhonderd mensen per jaar die met het inloophuis in Oost-Souburg contact zoeken, van Walcheren zelf komt. “Blijk baar heerst er nog steeds een eilandgedachte”, zegt Geysen. “De afstand naar Oost-Souburg voor iemand uit Kapelle vormt een te groot probleem, vandaar dat we nu ook een dependance in Goes willen openen.” Een geschikte locatie heeft Palazzoli niet, maar volgens Geysen zijn de gesprekken voor een goede huisvesting in volle gang. Ze verwacht dan ook dat nog dit jaar het Goese inloophuis open kan. De stichting is intussen wel op zoek naar vrijwilligers die wil len helpen bij de rouw verwerking. Deze mensen krij gen een opleiding alvorens aan de slag te kunnen. Voor meer informatie: www.stichtingpalazzoli.nl. Ik kon ‘t nie laete om te kieken of a een 'ouwe dan ók in 't Nederlands voorkomt. En jawel: “houw” bliekt een aer woord voe “houweel” te wezen, wat a wee vee wig eit van de “schoffel” waèr a oans ‘t woord voe gebruüke. En ók een “hof” kenne de 'Ollanders in de betekenisse van tuün. “Wie rijft het hof?” is dus glad gin hroósproaterij, mè gewoon Ne derlands. Misschien da’kdoaken nog wat in de tuün gaè doe, mè êêst lekker nikse mie m’n kruüswoordpuzzel! CV i DeBev' (advertentie) (advertentie) FOTO: JAAP WOLTERBEEK hm mIm RUIM Uit- FOTO: PR GOES, NIEUWE RIJKSWEG 2D, 0113-215395, DONDERDAG KOOPAVOND <(D Q N Botulisme steekt kop op lp Ifvpu™ Ut DtViWIUtK Colijnsplaat krijgt Nehalenniatempel A

Bevelander | 2003 | | pagina 1