13 15 19 Allerlaatste afvaart 1: 21 23 25 JAAR I r VRIJWILLIGERS HOUDEN MUSEUMWINKEL OPEN BUKsaojg? •«Ml Een bijzondere kijk op Boerenbouw, thema Open Monumentendag til I» VER Wij bestaan De Bel, altijd prijs! 1 nachtj T’. Hf In verwachting? t I GLAZEN MEUBELEN I Total entertainment Las vgas □Kinderkleding- en speelgoedbeurs Lezing dementie Huisartsenpost werkt beter GLAZEN “MOERSTEE” Las ggrends goes www.marsiana.nl o t Zomer kinderkleding- en speelgoedbeurs 'M' lenzen i de hele dag scherp zien I L zonder bril of lenzen H Al j J woensdag 26 maart 2003 jaargang 54 nummer 13 www.autoschadeteam.nl Advertentieverkoop: (0113) 274 000 Redactie: (0113) 274 020 Bezorgklachten: (0113) 274 000 Breed Uit 18-19-20 April 2003 Zeelandhallen Goes Alles mag in Die Ballentent Bloeiende planten blijvend verrassend in elk interieur JZ><X/((Ze'Z Gemeente Goes Advantage is er voor iedereen c re co profiteer van onze glasheldere aanbiedingen Auto pagina KRUININGEN - ‘Afvaart normaal’ de tekst die altijd weer opluchting gaf voor velen. Nu slechts nog een leeg pa neel en een veerplein dat er verlaten bij ligt; het is er stil, al slenterend lopen er mensen. Wat zou er door hen heen gaan? Hetzelfde als bij mij? beetje bang van hem... Jan Klaassen en Katrijn in het Arsenaaltheather BASg xf/et de orwuiele ehoms/ine cust uil de mimeal' (dtieatfo" en 1ïaturdai/ I itjbt cfa en bet toeivldbei'oenide acrobaten duo oan ('iriftte du doled Pagina Wonen GOES - Op zaterdag 13 september is het Open Monumentendag, een jaarlijks terugkerend evene ment voor jong en oud. Het landelijke thema van dit jaar is Boerenbouw en gaat over monumenten van het agrarisch bedrijf. GRAVEREN doen wij GR HOEDEKENSKERKE - ‘Een vaste burcht is onze God’. Het staat op een bordje boven de kamerdeur van het pand Kerkstraat 26 in Hoedekenskerke. Daar is het Wienkeltje van Wullempje in ondergebracht door de stichting Dorpsbehoud Hoedekenskerke. Genoemd naar Willem de Bart die er jarenlang heeft gewoond. Nobelweg 2-38 Goes (naast Zeelandhallen) Tel. 0113 270 695 (advertentie) p E K L-W' e, (advertentie) Met vriendelijke groet, Christa Breure (advertentie) i k t) B AUTOSCHADET57 TVT Bevelanden. Hij zit graag op mijn motor en vindt het prachtig als ik hem start. Je kunt er niet te vroeg mee beginnen, zoals je ziet.”Heeft u ook gebieden, silo’s, coöperaties, schaapskooien, e.d. Kortom, alle monumenten van het agrarische bedrijf. Open Monumentendag 2003 speelt zich voor een groot deel af in het landelijk gebied. Om op dit thema aan te sluiten wil het comité Open Monumentendag Goes de eigenaren van boerde rijen in de gemeente uitnodigen om op deze dag hun medewer king te verlenen door bijvoor beeld hun boerderij open te stel len voor het publiek of te laten zien hoe er op de boerderij ge werkt wordt. Belangstellenden kunnen contact opnemen met de afdeling Welzijn, telefoon 249732. beeld van het leven in de derti ger jaren met christelijke wand versieringen. In het achterhuis staan petroleumstellen en de marskramerskist staat voor ge bruik gereed, Willem zou er zo weer mee op pad kunnen. Bui ten is de poepdoos met emmer en krantenpapier en daarnaast de pisbak. Zo was het vroeger, zo wil de Stichting het nog graag jaren laten zien. dXi'ee/r.y/ 77s terwijl u slaapt corrigeren Nachtlenzen uw ogen. Dus, overdag vrijheid zonder bril of lenzen. SER De Visser Optiek informeert u graag. Dorpsstraat 92 in Heinkenszand. Tel. 0113 563214 O GOES - Op vrijdag 18, zaterdag 19 en zondag 20 april wordt in de Zeelandhallen in Goes de succesvolle formule van Total Entertain ment LasVgas uitgevoerd. Deze, voor Nederland, unieke combinatie van wervelende shows, kunst, boksen, casino en shoppen gaat gepaard met uitstekend tafe len en eerste klas bediening. Bezoekers kunnen naar hartelust window-shoppen in de exclusieve boutiques op Rodeo-Square, een gokje wagen in het Casino en diverse werken bewonderen van he dendaagse kunstenaars in de Art-Gallery om vervolgens de gehele avond te genieten van spectaculaire shows in theater La Mirage. Vrijdag 18 april en zaterdag 19 april van 19.00 tot 02.00 uur, zondag 20 april van 15.00 tot 02.00 uur in de Zeelandhallen in Goes. Voor meer informatie: 0113-221020 buiten kantooruren 06-30631346 of surf naar www.marsiana.nl. WEMELDINGE - Speel-o-theek ‘t Ruiluus houdt woensdag 2 april een beurs met tweedehands kinderkleding en speelgoed in dorps huis De Wemel. Een deel van de opbrengst komt ten goede aan de speel-o-theek. De beurs begint om 18.30 uur en duurt tot 20 uur. GOES - Dementie: de familie als verborgen patiënt. Over dit onder werp spreekt dr. Luc van de Ven, gerontopsycholoog aan de Univer- siteit van Leuven tijdens de jaarlijkse donateursbijeenkomst van Alzheimer Nederland, afdeling Rond de Schelde. De bijeenkomst wordt gehouden op vrijdag 4 april in theaterzaal Emergis, 's-Graven- polderseweg 53 in Goes om 13.30 uur. GOES - De behoefte aan huisartsengeneeskunde is toegeno men, de capaciteit aan deze hulp is afgenomen. Het heeft geleid tot krapte op de arbeidsmarkt en een groeiend aantal vacatures. Huisartsen moeten steeds meer buiten ‘kantoor uren’ beschikbaar zijn en dat willen de doktoren terug gaan brengen naar het landelijk gemiddelde. Daarvoor is het aan - tal huisartsen in de regio echter te gering. Vandaar dat is be sloten om met huisartsenposten te gaan werken in Goes, Vlissingen en Zierikzee. Het merendeel van de artsen parti cipeert hierin. In Goes is er afgelopen dinsdag mee begon nen. Het is huisartsenpost De Bevelanden, telefonisch be reikbaar via nummer 0900-1785. Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge 7? 0113 - 341688 Fax 0113 - 344062 MM MM* «MM «MM MBM DE 1 o k „Hij was de laatste bewoner”, zegt Anne-Marie van Heulen, een van de vrijwilligers die het museum- winkeltje in ere houdt. „Dat doen we met een dertigtal enthousiastelingen. Daar zijn ook jongeren bij van een jaar of vijf tien, maar meer medewerkers zijn van harte welkom (inlichtin gen telefoon 0113-639819). Wij zijn hier op vrijwillige basis, het gaat er om dat we van medewer kers een beetje vrije tijd vragen, meer is niet nodig. Je hoeft er geen historische kennis voor in huis te hebben." Het piepkleine huisje aan het eind van de Kerkstraat, in de schaduw van de Samen op Weg-kerk, oogt uit een ver verleden. De deurope ningen zijn laag, de ten na ons. Als er nu calamiteiten komen in de tun nel, wie lost deze nood dan op? De PSD had een invulling kunnen blijven voor iedereen die hier gebruik van wilde ma ken en de Westerschelde- tunnel was dan slechts een aanvulling; simpel toch! Een stuk sentiment en ge schiedenis is met het opheffen van de PSD verloren gegaan. Toch heeft het personeel mij een hele bijzondere dag gege ven waar ik als inwoner van Kapelle mijn leven op terug kan kijken; al is het met ge mengde gevoelens. Medewerkers uit de grond van mijn hart wil ik u bedanken voor deze mooie bijzondere gedenkwaardige dag. ‘s Middags werd de Prinses Juliana afgemeerd naast de steiger waar de Prinses Beatrix was aangemeerd. Het is echt voorbij! ‘Dit komt nooit meer terug’. PSD u allen heeft een pluim verdiend voor al die goede vei lige reizen door de jaren heen van ‘Kruiningen naar Perk- polder’ of van ‘Perkpolder naar Kruiningen’! men met tante Cornelia (Keetatje) het winkeltje ver zorgde.” Het is het oudste gebouwtje van het dorp, in de oorspronkelijke staat zoals Willem er met zijn grootmoeder woonde. De leeftijd van het pand is niet meer te achter halen, de oude winkelbetimmering is er nog steeds en er is weer snoep te koop en oude ansicht kaarten. De huiskamer geeft een Anne-Marie van Heulen in het Wienkeltje van Wullempje. wijnen. Weet je dat 75% van de Ne derlandse zwarte bessenoogst uit de Zak van Zuid-Beveland komt? Dat vertellen we de bezoekers aan het wienkeltje natuurlijk ook.” „Evenals het verhaal van Willem, het ‘onechte’ kind van Adriana de Bart. Zij kon Willem zelf niet opvoeden, daarom ging hij kort na zijn geboorte naar grootmoeder Neeltje de Bart-Lavooij die als weduwe sa- wellicht een van de jongere Harleyfans in Nederland, ‘een bijzondere kijk’, stuur deze naar de redactie: De Bevelander, Postbus 5,4460AA Goes. E-mailen kan ook: red.bevelander@wliz.wegener.nl. Slechts de partytent wijst er nog op dat er zaterdag een waardig afscheid heeft plaats gevonden, met opluistering van muziekkorpsen en zang koren. Velen kwamen afscheid nemen van deze kant en de overkant; een laatste groet aan de Prins Willem Alexander en de Prinses Juliana en een her innering aan deze plek. Over varen kan nu nog voor diege nen die deze herinnering wil len koesteren, maar dan is het voorgoed voorbij. Het is zondagl6 maart 9.15 uur; kijkend vanaf de dijk zie ik de Prins Willem Alexander aan de horizon, beschenen door de zon, slechts een laat ste glimp is nog te zien tegen de heiige lucht en dan...net te laat gekomen. Het geschreeuw van meeuwen en het koeren van duiven voert de boventoon op de oprit waar bij 'afvaart normaal’ het ver keer naar binnen reed. De lucht klaart een beetje op en aan de overkant is slechts een glimp te zien dat er toch nog een veerpont ligt. De allerlaat ste afvaart staat eraan te ko men. Toch iets om naar uit te zien, m’n besluit staat vast, dit wil ik niet missen! Lichtelijk emotioneel kom ik erachter dat dit het laatste af scheid is voor de families van de PSD. Tjonge was ik ook Wullempje kan niet zonder I de piesluier hangt in de bedstee en achter vitrines is de Zuid- Bevelandse kleding te zien, zowel de roomse als de protestante. De stijl van toen, daar houden wij aan: Het washok en de wringer, het zand-zeep-soda houdertje en de ouderwetse cacaoblikken”. „Maar om ‘in leven’ te blijven ver kopen we snoep en streekproducten zoals babbelaars, Zeeuwse boerenmosterd, jam en buiten, de wek- flessen met vlees staan nog op de plank en de schoenen van Willem onder de wastobbe. Achter de voordeur is het winkel - tje gevestigd. Daar wordt in hoofdzaak ouderwets snoepgoed verkocht, gemaakt volgens oud receptuur en gepresenteerd in glazen potten uit grootmoeders tijd. Van de opbrengst wordt het onderhoud van het pand bekos tigd. Bezoekers, veelal toeristen die met het stoomtreintje van Goes T I maar familie. De vrouw van de dienstdoende kapitein vraagt mij aan boord te komen; het zal op deze grote veerpont niet op vallen dat er een verstekeling aan boord is gekomen. Op deze wijze wil ik de tocht niet herin neren en vraag of zij officieel de kapitein toestemming wil vra gen. Tot mijn verbazing sta ik het volgend moment aan boord. Langzaamaan kom ik tot het besef dat ik nu echt de laatste afvaart meemaak. Passerend langs Terneuzen geef ik nog één lange groet en mag voluit hoorngeschal geven. Ter neuzen is wakker en we varen door naar eindbestemming Vlissingen. De sterke stroom zorgt ervoor dat onze reis lan ger duurde, niet erg. Het af scheid van een 137-jarige PSD- veerdienst gaat toch niet zo maar aan een ieder voorbij. Voor de één na laatste keer voer de Prinses Juliana voor een laatste groet langs de sky-line van Vlissingen waar velen op het strand en op de boulevard stonden te zwaaien. Met hoorngeschal gaf de kapi tein en/of stuurman een groet terug. Al was het volop zonne schijn; kippenvel alom. De veerdiensten hoorden nu eenmaal in het Zeeuws Land- schap thuis en verdienden nog een lange tijden voor geslach- Start kaart verkoop 29 Maart Zeelandhallen Goes. Nette kleding verplicht! •‘UW ■- GOES - In de jeugdsoos De PaerdestalEvertsenstraat 15 in Goes wordt donderdag 27 maart een zomer kinderkleding- en speelgoed - beurs gehouden. De beurs begint om 9.15 uur en duurt in’ Tl r j/ Wie speelgoed of kleding ter verkoop aan wil bieden kan dit t'andgig inleveren van 18.30-19 uur. Kleding en speelgoed moeten schoon en ^ee' z'Jn-Een kwart van de opbrengst is voor de wijkverenigKg. Voor informatie en het verkrijgen van een deelnamenummer: 0113-231007. ,:7 1 w andere bijzondere gebouwen die horen of hoorden bij het agrarisch bedrijf. Voorbeelden van locaties die opengesteld kunnen worden of een rol spelen op de Open Monumentendag zijn boerde rijen, erven en schuren, stads- en kinderboerderijen, kassen, slachterijen, kwekerijen, melk fabrieken, slagers, bakkers, melk- winkels, moestuinen, veen- LEWEDORP - „Een foto van mijn kleinzoon Jesper de Kok”, schrijft A de Kok uit Lewedorp. „Het is de jongste Harley-fan van de De Open Monumentendag sluit met dit thema aan bij het Jaar van de Boerderij, dat aan dacht vraagt voor het behoud van historische boerderijen. Op de Monumentendag komen al lerlei aspecten van het platte land, landbouw, cultuurhistorie en landelijke bouwkunst aan de orde. Deze dag beperkt zich niet tot de boerderijen, maar ook bekers medailles vaantjes rozetten beeldjes schalen fietsvlaggep sporttepdes relatiegeschenken I door Ben Donkers naar Hoedekenskerke rijden, kun nen rustig binnen gaan kijken. Zien hoe Willem er sliep in de bedstee. Hij was boerenknecht, een klein man neke waar kinderen bang voor wa ren. Een vrijgezel die leefde van de opbrengst van zijn marskramerskist. Daarin zat, naast garen en band, ook een zogenaamd ‘vies schuiljé. Het ging alleen open voor vaste en ver trouwde klanten. Er zaten namelijk condooms in. Toen de grootmoeder en tante van Willem stierven, heeft hij er het winkeltje voortgezet. Hij verkocht schriften en kladblokken, potloden en punaises. Anne-Marie van Heulen, die de re dactie graag even rondleidt, woont zelf 12 jaar in het dorp. Zij is coördinatrice van het *mjwilligers- werk. „Het pandje poepdoos staat ...kinderen waren een heeft lang ieeg- gestaan. Het werd een bouwval, stond op de nomi natie afgebroken te worden. Maar toen is de Stichting Dorpsbehoud in actie gekomen. Mét steun van de ge meente en een aantal vrijwilligers, hebben we het huisje kunnen be houden.” „Als het seizoen begint en het stoomtreintje gaat rijden, gaat het wienkeltje open. Dat is dan vanaf 6 april en voorlopig alleen op zondag. Daarna, juli en augustus, dagelijks van half twaalf tot half vijf. In het huisje staan de kopjes nog op tafel, T5 O) 1- CQ K

Bevelander | 2003 | | pagina 1