BEBEL 15 11 9 Bluesroute met vijftien bands Repetities Ouderenkoor veiligheid centraal in wetenschapsweek 10 POPPENTHEATER SIM BOLUS 15 JAAR Herfstconcerten Zeeuws Orkest Miele 5 J KEUKENS Ik ben Fabia. E E Schooldirecteur viert jubileum NFO evalueert jaar Lotgenotencontact Astma Fonds ICursus creatief schrijven Zeeuwse avond Tonnenmagazijn HTovaal tegen Amstelveen 2 B Watertentoonstelling op school E 3 Ol BA1XK Advertentieverkoop: (0113) 274 000 Redactie: (0113) 274 020 Bezorgklachten: (0113) 274 000 Uitgebreid colofon: zie pagina 15 ■■■Ml ts GOES - De jaarlijkse Bluesroute wordt dit jaar gehouden op vrijdag 18 oktober. Het belooft net als voorgaande jaren een sfeervol evenement te worden. GOES - Zestien jaar geleden gaf poppenspeler Hans van der Haar zijn eerste poppentheatervoorstelling. Een jaar lang trok hij door Zeeland met zijn poppenkastje, om daarna neer te strijken op een vaste plek: Poppen theater Sim Bolus in het Ambachtscentrum in De Hollandsche Hoeve te Goes. Hoe een donker hoekje in een boerenschuur iedere woensdagmiddag weer ver andert in een magisch poppenwereldje. Bourne identity draait vanaf deze week in de bioscoop. Nieuwe zeeuwse klim- vereniging is nog op- zoek naar een naam veel kinderen stuurde de kleurplaat. Lees bier wie naar het Land van Ooit gaan. Bluesroute Coes ra ra a TERNEUZEN - Het Tunnelcentrum doet ook dit jaar mee aan de Nationale Wetenschapsweek, dit jaar van 16 tot 23 oktober. Publiek kan er, onder de vlag van het thema ‘veiligheid’, verrassende en spannende ervarin - gen opdoen. Hoogtepunt is de Wetenschapsdag (20 ok tober). Leo de Munnik gaat, na 25 jaar schoenservice, nog steeds met plezier naar zijn werk. ^■1 woensdag 16 oktober 2002 jaargang 53 nummer 42 FRS KEUKENS ar Autowereld Beurs Zeeland Creatief Oktober woonmaand w 'bel.nl a Skoda. EUROCAR GOES B.V. Magie in door Paula Koster Praktijkoefeningen In het zwembad. Crosshead and the Southside Horns. FOTO STUDIO ERIC DE GELDER (advertentie) (advertentie) Q. De nieuwe klasse van gaan aan de slag met een mollenkleurplaat of het behalen van een eigen veiligheids- certificaat. Het Tunnelcentrum in Ter- neuzen is in de Wetenschaps week elke dag behalve maandag toegankelijk tussen 10 en 16 uur. Steeds is er om 11 uur een rond leiding met uitleg over ligging, bouw, veiligheid en kosten van de Westerscheldetunnel. In de namiddag is er een speciale Veiligheidsrondleiding. Verder is er om 14.30 uur dagelijks de proefjesrondleiding. Jong en oud leren hier spelenderwijs meer over tunnelveiligheid. GOES - Het Zeeuws Orkest treedt za terdag 19 oktober op in de Grote Kerk te Goes. Onder leiding van de nog jonge maar zeer veelbelovende diri gent Quentin Clare speelt het gezel schap werken van Tsjaikovski, de Sarasate en een compositie van col- lega-dirigent Dirk Brossé Dit stuk, de Sophia symfonie, heeft Brossé ge schreven in het kader van de uitver kiezing van Rotterdam tot culturele hoofdstad van Europa in 2001. Het C O) symfonisch gedicht beschrijft de ziek tegeschiedenis van een kind in het Sophia Kinderziekenhuis. De viool- solo vertolkt de zieke kinderen. Een zaam in een vreemde omgeving en alleen in hun strijd tegen hun ziekte. Het orkest verbeeldt de wereld om hen heen: de ouders en het zieken- huis.De soliste in de Sophia Symfo nie is Liza Ferschtman. Zij is ook te horen in de meeslepende Carmen sure kan zomaar de kop opste ken. Van der Haar maakt ook graag dterenpoppen, meestal van stof. Dan: de verhaallijn. In de afgelopen vijftien jaar heeft Van der Haar tien verhalen ge maakt. Een deel ervan speelt hij niet meer omdat hij er geen band meer mee heeft, maar de ove rige verhalen hebben door de jaren heen steeds verder vorm gekregen Een voorbeeld van een verhaal dat uit beeld is ge raakt, is dat rond de spannin gen die tot eindjaren '80 van de vorige eeuw bestonden tussen Oost en West; een opdracht van de Vredesbeweging. Echter, in 1989 viel de Berlijnse Muur en daarmee ook het doek voor dit eerder al met meerdere nationale or kesten en verzorgde samen met Brossé, het Rotterdams Philhar- monisch Orkest de première van de Sophia Symfonie. Het orkest geeft vrijdag 18 oktober hetzelfde optreden in de Concertzaal te Middelburg. An ders dan in Goes is hier Dirk Brossé zelf dirigent. Kaarten voor de concer ten zijn te bestellen bij boekhandel De Koperen Tuin in Goes. Het Goese Gévier Goes, Open dagen 13-19 oktober 2002 Denkend aan badkamers, keukens en tegels, kom je uit bij 14 en 15 uur een afwisselend programma gezongen. Enkele keren per jaar treedt het gezel schap op voor publiek. Geïnte resseerde 50-plussers kunnen een kijkje komen nemen tij dens de repetities. Meer infor matie is verkrijgbaar bij me vrouw A. de Witte, 0113 - 222 881. voorstelling. Om te beginnen zijn daar de hoofdrolspelers: de poppen. Hun voorkomen wordt bepaald door het verhaal waarin zij centraal staan. Voor dat zij daadwerkelijk vorm krij gen in latex of stof speelt Van der Haar het verhaal met lege handen. Langzaam rijpt het idee voor het uiterlijk van zijn poppen. Een poppenkop wordt allereerst uit klei geboetseerd en vervolgens bedekt met ver bandgaas en drie laagjes vloei bare latex. Is dat uitgehard, dan wordt de klei verwijderd en blijft een vederlicht kopje over. Dat geringe gewicht is belang rijk: de poppenspeler houdt de poppen voortdurend omhoog en een op RSI gelijkende bles- KEUKENS BADKAMERS Nobelweg 2-38 Goes (naast Zeelandhallen), telefoon 0113- 270 695, e-mail info@debel.nl, www.debel.nl Open op: dinsdag t/m vrijdag van 9,30-17.30 uur, zaterdag van 10.00- 16.00 uur, donderdag koopavond 19.00-21.00 uur <D X. ■O) <u x. a X. O) COL1JNSPLAAT - Directeur Bram Verhuist van openbare la gere school Het Stelleplankier viert vandaag, woensdag 16 oktober, zijn 25-jarig jubileum. De meester word vanmorgen al van huis opgehaald, waarna een groot feest op school los barst. Vanmiddag is er tussen 15 en 17 uur een receptie op school. i_ 3 <U GOES - De Zuid-Bevelandse afdeling van het Nationaal Fonds Ouderenhulp hield vrijdag 27 september zijn jaarlijkse evalua tie. Er werd vooral teruggeblikt naar de verkoop van de Zomer- postzegels. Verder werden 22 vrijwilligers gehuldigd die al min stens 5 jaar lid zijn van de afdeling. Ouderensociëteiten en -or ganisaties uit Borssele, Kwadendamme, Ovezande, Lewedorp. Yerseke en Hansweert ontvingen geld voor spelmateriaal. De verkoop van Zomerpostzegels in 2003 loopt van april tot eind juni. GOES - De Bevelandse afdeling van het Nederlandse Astma Fonds begint weer met lotgenotencontact-ochtenden voor mensen met astma en COPD (bronchitis en longenfyseem). De lotgenoten kunnen ervaringen uitwisselen en steun zoe ken bij elkaar. De eerste twee bijeenkomsten zijn 30 oktober en 11 december, steeds tussen 10 en 11.30 uur in Goes. Aan melden kanvoor 20 oktober bij J.C. de Witte-de Haan: 0113 - 222 881. GOES - Het Centrum voor de Kunsten begint deze week een cur sus Creatief schrijven. Deelnemers leren op een leesbare manier hun ervaringen en gevoelens aan het papier toe te vertrouwen. Diverse stijlen en vormen worden beoefend, evenals allerlei vaar digheden die bij het schrijven te pas kunnen komen, zoals waar nemen, associëren en verbeelden. Er wordt veel praktisch geoe fend en de mede-cursisten dienen als klankbord. De cursus om vat twintig bijeenkomsten op de woensdagmorgen in het ROC- gebouw aan de Zusterstraat 11 in Goes. Voor inlichtingen en aan melding: 0113-55 8024. 4mi Jr 4 Een brede keuze uit vele stijlen blues, maakt dat er voor een ie der wat wils is. Het passe-part out geeft bezoekers dan ook toe gang tot alle deelnemende za ken. Dit keer zijn er vijftien bands van de partij, zoals Kaz Lux, Backstreet Men, Rosa King, Crosshead and the Southside Horns, de Malford Milligan Band, het Limburgse gezelschap Bugaboo Tang en de Zeeuwen van Champagne Charlie. Kaar ten zijn te koop bij alle deelne mende etablissementen en bij het VW in Goes. De route begint om 21.30 uur. Ik ben te zien en te berijden bij: 1. Weyermanweg 9 4462 GB Goes (0113) 25 19 19 GOES - Senioren die van zin gen houden en mee willen doen in een koor kunnen te recht bij het Ouderenkoor Zanglust in Goes. Elke dinsdagmiddag wordt er naar hartelust geoefend in het soosgeboouw Legerdiek (naast het Leger des Heils) aan de Westwal. Steeds wordt tussen geen succes. Ik heb schitte rende voorstellingen gezien, waarbij het decor een totaal ondergeschikte rol speelde of zelfs geheel afwezig was. En toch was de magie daar. Dat is pure kunst.” Maak ook eens kennis met de magie van poppentheater Sim Bolus. Iedere woensdag middag, om 15.00 uur, in het Ambachtscentrum in De Hollandsche Hoeve, verzorgt Hans van der Haar een voor stelling van rond de 45 minu ten. In de herfstvakantie begint de voorstelling om 14 uur. Wie zeker wil zijn van èen plaatsje doet er goed aan te reserveren via telefoonnummer 0113-212 031. verhaal. Ook alle technische aspecten van de voorstelling, van belichting tot decorbouw en decorwisselingen, zijn in han den van Van der Haar. Ogen schijnlijk gebeurt er, als de gor dijntjes sluiten aan het einde van een scène, totaal niets op en achter het toneel. In werke lijkheid wordt er druk gewerkt aan de decorwisseling, met als resultaat een totaal ander plaatje op het toneel. Maar Van der Haar benadrukt dat het toch vooral het verhaal is dat de toeschouwers moet boeien. „Een mooi decor is natuurlijk altijd meegenomen, maar als het verhaal niet goed in elkaar zit wordt een voorstelling toch n minitheater plaats in de zaal. Twee jarigen worden verrast met een droom van een verjaardagstaart met kaarsjes erop, die pas gaan branden als er een toverliedje wordt gezongen. Voor de beide feestneuzen is er ook nog een klein pakje en dan kan de voor stelling beginnen. Poppen Tos en Peer gaan op zoek naar het grootste geluk in het leven. Ze graven zich suf in hun achter tuin, maken een verre zeereis en komen tot een verrassende conclusie... BROUWERSHAVEN - De troubadour Peter Dieleman treedt sa men met het Westkappels Kwartet zaterdag 19 oktober op in Het Tonnenmagazijn in Brouwershaven. Het repertoire van Dieleman varieert van humor en kritiek tot melancholie. Het Westkappels Kwartet brengt onder begeleiding van twee accordeons volkslied jes, smartlappen en vaderlandse liederen vol humor, ellende en droevigheid in onvervalst Westkappels dialect. Kaarten zijn te verkrijgen aan de zaal en telefonisch te bestellen via (0111- J401576 of via (0111)691816. GOES - De Goese rugbyclub Tovaal neemt het zondag 20 oktober op tegen Amstelveen 2. In tegenstelling tot Tovaal maakt Amstelveen 2 een moeilijk seizoen door. De reserves uit Amstelveen behaalden tot op heden slechts één overwinning en zijn dan ook terug te vinden in de onderste regionen van de rang lijst. De thuiswedstrijd in Het Schenge begint om 14 uur. GOES - De leerlingen van de Holtkampschool uit de Goese Polder houden donderdag (17 oktober) een tentoonstellings- dag rondom het thema Wonderlijk Water. De school besteed al zes weken aandacht aan het de uitvergroting van het boekenweekthema Ay Ay Kapitein. Zo zijn er op school le vende haaieneieren, geleend van Het Arsenaal in Vlissingen. die mogen blijven tot ze uitkomen. En zijn alle kinderen naar het strand geweest, waar opgewekt gejut kon worden. De re sultaten van het project worden donderdag tentoongesteld in de toneelzaal van De Spinne. Ook het Maritiem Museum Zeeland, de stichting Avontuur, Sportpunt Zeelad en vis handel Het Beste Maatje zijn vertegenwoordigd. Belang stellenden zijn welkom. ■■■^■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■MHHHMBBaMMMHBMMMMMi voor poppen theater ont look tijdens de dramalessen die hij volgde bij Middelburger Willem Joppe. „Joppe maakte prachtig poppentheater. Dat maakte iets in me los. Later kreeg ik zin om een en ander verder uit te wer ken. In de loop der jaren heb ik allerlei opleidingen en cursus sen op poppentheatergebied gevolgd, waardoor ik me steeds verder kon verdiepen en be kwamen in het poppenspel." Er komt veel kijken bij een Dan wordt tussen 10 en 16 uur de tunnelveiligheid op interac tieve wijze en met behulp van proefjes belicht. Een deskun dige van het Steunpunt Tunnel veiligheid houdt een presenta tie over doel van filosofie van zijn instelling. De bezoeker krijgt tips waarmee hij of zij zelf kan bijdragen aan een hogere veiligheid in de tunnel die in maart geopend wordt. Er zijn rondleidingen door de tunnel met uitleg over de boor machine, maquette en veiligheidsdoorsnede. Voor de wat oudere kinderen is er een speurtocht. De allerkleinsten Het is een béétje jammer: bij het woord poppenkast denken de meesten van ons direct aan Jan Klaasen en Katrijn, de niet al te gisse politieagent die keer op keer bij de neus genomen wordt en poppen die elkaar flink wat meppen verkopen. Maar het begrip poppentheater omvat zoveel meer. Over de hele wereld en ook in Neder land brengen vele poppen makers en -spelers prachtig minitheater op de planken. En om dan meteen nóg maar een vooroordeel weg te nemen: poppentheater is niet alleen ver rukkelijk amuse- De liefde van ...een prachtig decor is Van der Haar natuurlijk mooi meegenomen... ment voor kinderen. In een hoekje van het Ambachts centrum in Goes bevindt zich Sim Bolus: het theater van poppenspeler Hans van der Haar. Toeschouwers worden verwelkomd in een knusse ruimte. Lichtjes stralen tegen het donkere, fluwelen plafond. Handig verborgen spotjes lich ten de gordijntjes voor het to neel aan. Kleine en grote bezoe kers nemen vol verwachting (ndasri&etahdhajlenl. ifilTfoWeWTl^^w dinsdag t/m vrijdag vanT3ü-ïT30 uur, zaterdag van 10.00- 16.00 uur, donderdag koopavond 19.00-21.00 uur Nobelweg 2-38,8'oe. telefoon 0113 - 270 695, e-ra -

Bevelander | 2002 | | pagina 1